Commissaris Koningin opent de ZLM-manifestatie 1993 Illegaal kamperen op Brouwersdam blijft bijzondere aandacht vragen Forse lintjesregen op S chou wen-Dui veland Diefstal uit auto Diefstal planken Conclusie Piketteam na evaluatie: VRIJDAG 30 APRIL 1993 NR 25350 3 Verwachting t/m dinsdag 4 mei WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht oost 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht zuid 3 Dinsdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 1 meiZon op 06.08, onder 21.01 Maan op 15.10, onder 03.40 2 meiZon op 06.06, onder 21.03 Maan op 16.33, onder 04.01 3 meiZon op 06.04, onder 21.04 Maan op 17.57, onder 04.23 Volle Maan: 6 mei (05.35). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het tamelijk zonnige weer met op veel plaatsen middagtempe- raturen ruim boven de normale waarde houdt aan. Ook de komen de dagen speelt de zon een hoofd rol in het Nederlandse weer. De temperatuur loopt uiteen van een graad of 16 in het noordelijk kustge bied tot dichtbij de 25 graden in het zuidoosten. In de komende dagen kan ook in het ooster en midden van het land het kwik vlak bij deze zomerse waarde komen. Het blijft droog en waait de wind, die meest matig van kracht is, uit het noord oosten tot oosten. Aan de kust kan ze morgen nu en dan krachtig zijn. Dit stabiele en warme weer wordt veroorzaakt door het samenspel van een depressie in de buurt van Portugal en een gordel van hoge barometerstanden ten noorden van ons land. Aangezien er in deze luchtdrukverdeling de komende da gen nog niet veel verandert blijft ook het weerbeeld gelijk. Op- Koningin nedag schijnt de zon flink. In het zuiden van het land kan zich in de loop van de middag of avond een onweersbui manifesteren, elders in het land blijft het droog. De middag- temperaturen liggen dan rond de 21 graden. Kortom, het warme en vrij zonnige weer houdt aan. DEN HAAG - Aanpassingen in de ambulancehulpverlening en afspraken over de ziekenhuis keuze kunnen leiden tot verbe tering van de zorg voor mensen die bij een ongeluk zeer ernstig of levensbedreigend letsel heb ben opgelopen. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS Specialist voor iedere afstandsbediening St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZIERIKZtESCHtfêS NIEUWSBODE Sea Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen -Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 0111C-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. A. Maaskant uit Bruinisse geridderd ZIERIKZEE - Net als vorig jaar komt de meeste lintjesregen dit jaar in Bruinisse terecht. Alles bij elkaar werd aan negen inwoners van Schouwen-Duiveland een koninklijke onder scheiding toegekend. Ook de hoogste konink lijke onderscheidingen kwamen in Bruinisse terecht. A. Maaskant en P. Chr. Janssen kregen gisteren, donderdag, de versierselen opgespeld behorende bij het Ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau. plaatsen beschikbaar", aldus het Piketteam. Geconcludeerd wordt dat het werk van het Piketteam wat dat betreft duidelijk vruchten afwerpt. Men zegt er wel met een bij dat het resultaat niet al leen op het conto van het Piket team geschreven dient te wor den. ,,Ook recreatieonderne mers hebben hieraan bijgedra gen en dienen hieraan bij te blijven dragen door potentiële kampeerders de mogelijkheid te bieden om te reserveren", al dus het Piketteam. Volgens het team lijkt het er op dat het aan tal reserveringen toeneemt. „Bovendien wordt voor een ie der zicht- en voelbaar een ge richt repressief optreden uitge voerd tegen illegale kampeer ders waardoor in ieder geval voorheen notoire overlastge- bieden zijn ontlast en overi gens de vrije, kwetsbare na tuur niet meer als een welhaast vanzelfsprekende vrijplaats wordt gezien". Woonwijken Het pinksterweekeinde trok in 1992 naar schatting 325.000 gas ten naar Zeeland. „Daarmee was dit het drukste weekeinde in 1992, doch zelfs gedurende deze periode waren op verschil lende campings in de provincie nog vrije plaatsen beschik baar", aldus het Pikettteam. Tbch bleken ook in 1992 nog tal van mensen het risico van een forse bekeuring voor illegaal kamperen te nemen. Wel deed zich een verschuiving voor. De meeste dammen, qle Brouwers- dam uitgezonderd, bleven ver schoond van illegale kampeer ders. „Er gingen zich verdrin gingseffecten voordoen", aldus het Piketteam. „Campers wer den ineens ook aangetroffen op parkeerplaatsen in woonwij ken". Gevolg hiervan was weer dat de controle langzamerhand verschoof van de kuststrook naar het binnenland. „De poli tie was het afgelopen seizoen op deze ontwikkeling evenwel voorbereid en heeft in het opsporingstraject hiermee re kening gehouden", aldus het Piketteam. „Tegelijkertijd vonden zowel aan de kuststrook als in het achter land opsporingsacties plaats". Verder wordt geconstateerd dat de werkzaamheden van het Pi ketteam niet beperkt kunnen blijven tot bestrijding van de illegale recreatie. „De gebeur tenissen tijdeps het. pipkster- v/'§e]£einde 19.92, in 'de, gemeente Westerschouwen 'hebben 'dat aangetoond. Een planmatige aanpak op de verschillende be leidsvelden kan de aanzet vor men tot het terugdringen van randverschijnselen die zich hebben voorgedaan". Tijdens extreme drukte, zoals in het pinksterweekeinde, wordt de recreant op Schou wen-Duiveland doorverwezen naar kampeerterreinen in westelijk Noord-Brabant als de campings op Schouwen- Duiveland volgeboekt zitten. In overleg met de Recron zijn inmiddels een aantal kampeer terreinen geselecteerd die zijn ingericht op de ontvangst van kampeerauto's. Ook zijn een aantal kampeerterreinen aan gewezen die zich ten behoeve van de opvang van doorverwe zen kampeerders verplichten om tot 03.00 uur open te blij ven. „De vorig jaar geconsta teerde problemen met bepaal de kampeerbedrijven die door verwezen jongeren niet hebben geaccepteerd hebben zich ook dit jaar - tijdens het Pinkster weekeinde - voorgedaan", stelt het Piket-team. „Met de Re cron dient hieromtrent nog maals overleg te worden ge pleegd teneinde dergelijke on gewenste gebeurtenissen te voorkomen". ZIERIKZEE - De heer S, uit Den Haag werd onaangenaam verrast doordat zijn auto open gebroken bleek te zijn. De auto stond geparkeerd aan de Levensstrijdweg te Zierik zee. Tussen 16.45 en 18.15 uur braken onbekenden het voer tuig open en namen er,een tas uit waarin diverse persoonlij ke papieren zaten en een hou ten kistje met reserve lampen. OUWERKERK - De heer F. uit Ouwerkerk deed aangifte van diefstal van een aantal plan ken. De planken werden ontvreemd vanuit twee houten bankjes die aan de Zuidbout te Ouwerkerk staan. De diefstal vond waar schijnlijk plaats in het afgelo pen weekeinde. BRUNSSUM - De CDA'er mr. J. Matti (67) is benoemd tot waar nemend burgemeester van Elrunssum. Hij neemt waar in afwachting van de resultaten van het strafrechtelijk onder zoek naar PvdA'er H. Riem, die anderhalf jaar geleden in Brunssum kwam als burge meester eri daarvoor gedepu teerde in Limburg was. Ridders Ook A. Maaskant, alge meen directeur van Maas kant Shipyards, werd giste ren ontboden op het ge meentehuis van Bruinisse waar burgemeester Voge laar hem kon mededelen dat het Hare Majesteit be haagd had hem te benoe men tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. En Bru heeft er dit jaar nog een tweede ridder bijgekregen; P. Chr. Janssen werd be noemd tot Ridder in de Or de van Oranje-Nassau met de zwaarden. Janssen kreeg de hoge koninklijke onder scheiding vanwege zijn ver diensten als reserve-kapi tein der infanterie. Mevrouw W. M. Stoel-Bom uit Brouwershaven, eigena resse van een manufactu renwinkel in Brouwersha ven, werd gisteren verrast door de komst van burge meester L. N. Labruyère. Hij mocht de Brouwse de eremedaille in zilver, beho rende bij de Orde van Oranje-Nassau opspelden. Labruyère had het druk want hij moest ook richting Zonnemaire. Daar was C. de Vlieger, actief binnen Mu ziekvereniging Nut en Uit spanning, onder valse voor wendselen naar het huis van zijn dochter gelokt. De Vlieger werd onderscheiden met de eremedaille in zilver behorende bij de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester A. Bergs- hoeff van Duiveland bracht gisteren een bezoek aan Oosterland. Daar verraste hij L. W. Boogert, eigenaar van Bouwbedrijf Boogert BV uit Oosterland met de mededeling dat aan hem de eremedaille in goud beho rende bij de Orde van Oranje-Nassau was toege kend. In Zierikzee waren het twee mensen aan wie een koninklijke onderschei ding was toegekend: J. van Loo en P. O verbeek. O ver- beek liet echter vooraf we ten geen prijs te stellen op de aan hem toegekende ko ninklijke onderscheiding. J. van Loo kreeg uit handen van ir. W. Dik, voorzitter Raad van Bestuur van de PTT, de eremedaille in zil ver behorende bij de Orde van Oranje-Nassau. In de gemeenten Middenschou- wen en Westerschouwen vie len dit jaar geen koninklij ke onderscheidingen. ZIERIKZEE - Op enkele details na is alles gereed voor de ZLM-manifestatie die op 17,18 en 19 juni in de veiling CHZ te Kapelle plaatsvindt. Zowel voor het binnen- als buitengebeuren staat het programma vast. De officiële opening van de manifestatie wordt verricht op donderdag 17 juni om 13.00 uur door de Commis saris van de Koningin in Zeeland, drs. W. T. van Gelder. De ZLM-manifestatie bestaat uit een tentoonstel ling van bedrijven en instellingen in de agrarische sector en een uitgebreide presentatie van levende have met keuringen, shows en demonstraties van melk- en vleesvee, paarden, schapen en geiten. Vrijdag 18 juni is uitgeroepen tot dag van de levende have. De keuringen en shows van het vee worden verzorgd door de Zeeuwse Rundvee Stichting. Op zaterdag 19 juni staat het paard centraal op de mani festatie. Op het terrein van de veiling wordt die dag de Zeeuwse Dag van het Paard ge houden. Het evenement be staat uit wedstrijden, défilés en parades en is in de loop der jaren uitgegroeid tot een paarden- en ponyfestijn voor het hele gezin, dat elk jaar vele duizenden toeschouwers trekt. Werken aan morgen Het motto van de ZLM- manifestatie is: Werken aan morgen. Veel deelnemers heb ben het motto aangegrepen om te laten zien hoe zij inspelen op nieuwe mogelijkheden en nieu we eisen, die aan de land- en tuinbouw worden gesteld. Dit vertaalt zich in ruime aandacht voor bijvoorbeeld nieuwe mi lieuvriendelijke rassen, bio technologie, groen-labelstal- len, aangepast veevoer, mest verwerking en nieuwe mecha- nisatielijnen. Zowel de deelne mende bedrijven en coöpera ties als vaktechnische organisaties, het Innovatiecen trum Zeeland, de provincie Zeeland en het ministerie van landbouw haken in op werken aan morgen. Als centrale verwijs- en adviesinstantie fungeert op de manifestatie de Stichting Stimulering Plant aardige Produktie. In de veilinghal zullen onge veer tachtig stands worden in gericht. De ZLM heeft 3.500 m2 standruimte verhuurd plus een beperkte oppervlakte op het buitenterrein. De deelname is groter dan bij de vorige mani festatie, die in 1988 op het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde werd gehouden. De ZLM en aanverwante orga nisaties, zoals Verzekeringen ZLM, Accountantsunie ZLM en Gropatax, presenteren zich in een gezamenlijke stand. Ook hier komt het thema werken aan morgen tot uitdrukking. In de stand wordt verleden, heden en toekomst van de landbouw organisatie ZLM, die 150 jaar geleden werd opgericht en straks samengaat met zuster organisaties in Gelderland en Utrecht, in beeld gebracht. De Geldersche Maatschappij Landbouw en het Utrechts Landbouw Genootschap zijn met een gezamenlijke stand aanwezig. Paarden Traditiegetrouw maakt de Zeeuwse Dag van het Paard on derdeel uit van de ZLM- manifestatie. Ongeveer 600 paarden en pony's zullen op za terdag 19 juni op het terrein van veiling CHZ Kapelle hun beste beentje voorzetten. Het programma biedt aangespan nen nummers, springwedstrij- den, diverse show rubrieken, keuringsdefilés en een parade Diverse stamboeken verlenen hun medewerking aan deze dag. Bij de kleinere maten zijn dat onder meer de Shetland en Welsh pony's. Enkele slagen groter zijn de Haflingers, een veelzijdig vrijetijdspaard. Ook tot de deelnemers behoren de Fjorden, de Friese paarden en de Groninger paarden. Een zeer bekende verschijning op de Zeeuwse Dag van het Paard vormen de trekpaarden. Zij zorgen voor spektakel tijdens de afsluiting van het paarden- festijn. Via vier, acht, twaalf en zestien-span, en wellicht ook wel weer een 24-span. De keuringen beginnen 's och tends om 9.00 uur. Er zijn voor de middag ook al spring- wedstrijden. 's Middags vanaf 13.30 uur vindt in de hoof dring een gevarieerd non-stop pro gramma plaats waarbij alle paardenstamboeken een show nummer verzorgen. Ook de Zeeuwse Ringrijders Vereni ging is op de ZLM-manifestatie aanwezig. De ZRV houdt vrij dag 18 juni van 13.30 tot 18.00 uur wedstrijden. De finales vinden plaats vanaf 17.00 uur. Koeien Op alle drie dagen van de ZLM- manifestatie verzorgt de Zeeuwsee Rundvee Stichting (ZRS) keuringen en shows van koeien. Van het vleesvee is er een permanente show van vijf topdieren van zeven verschil lende rassen. Verder houden de diverse vleesveestamboeken op vrijdag 18 juni hun eigen (regionale) keuring en vindt te vens een keuring plaats van niet-stamboek vleesvee. In to taal komen naar verwachting 200 250 vleesrunderen naar de manifestatie. Op zowel donderdag als zater dag vindt twee keer een pre sentatie plaats van vleesvee. Deze shows duren elk 20 minu ten. De vleesveeshows op don derdag worden ingepast in het educatieve kinderprogramma. De 600 schoolkinderen krijgen vragen te beantwoorden over de herkomst van bepaalde ras sen en de kleur van de dieren. De keuringen van het melkvee vinden ook op vrijdag 18 juni plaats. In totaal komen 150 melkkoeien, 120 uit Zeeland en 30 uit West-Brabant. De indivi duele keuringen beginnen vrij dag om half tien. Na de middag zijn er groepen keuringen en kampioenskeuringen. Na 15.00 uur worden de kampioenen aan het publiek gedemon streerd. De" Zeeuwse Vereniging van Schapenhouders coördineert de keuringen en shows van schapen op de ZLM- manifestatie. De ZVS verwacht in totaal ongeveer 400 dieren. Er komen alleen zwoegervrije schapen. In de veilinghal is een permanente show van tien tot vijftien schapenrassen, elk met vier of vijf dieren. In de meeste gevallen presenteert een stamboek zich met een ram plus een ooi met twee lamme ren. Op donderdag is er een de monstratie schapenhoeden met Border Collie honden. Hierbij worden Suffolk schapen ge bruikt. Op zaterdag 19 juni worden buiten dé schapenkeu ringen gehouden. Het is de be doeling bij vijf verschillende rassen keuringen uit te voeren: Tfesselaars, Suffolks, Hamp shire Dows, Bleu du Maines en Zeeuwse melkschapen. Afhan kelijk van het aantal aanmel dingen worden de keuringen in twee of drie ringen gehouden. De geitenkeuringen vinden eveneens op zaterdag plaats. De Zeeuwse Vereniging van Geitenhouders, die de geiten keuringen coördineert, rekent op een deelname van 100 125 dieren. De 11.000 m2 grote veilinghal krijgt een groene aankleding. Voor de bezoekers zijn er diver se terrassen en rustpunten. Verder wordt een speciale countryhoek ingericht, waar diverse activiteiten plaatsvin den. In een ander deel van de hal is ruimte gereserveerd voor de permanente veeshow. De ZLM rekent op ongeveer 20.000 bezoekers. De openingstijden van de manifestatie zijn: don derdag 17 juni van 11.00 tot 18.00 uur; vrijdag 18 juni van 09.00 tot 22.00 uur en zaterdag" 19 juni van 09.00 tot 18.00 uur. Alles bij elkaar werden in Bruinisse vier koninklijke onderscheidingen uitge deeld. Uit handen van bur gemeester A. Vogelaar van Bruinisse kreeg J. W. Bra- ber de ere-medaille in goud. Hem werd de onderschei ding toegekend wegens di verse bestuurlijke activitei ten op allerlei gebied. Bankdirecteur L. Ottens viel dezelfde eer te beurt. Niet vanwege zijn functie in het bedrijfsleven, maar van wege zijn bemoeienissen met het sociaal-maat schappelijk leven in Brui nisse. Het Piketteam kan voorlopig nog niet op haar lauweren gaan rusten. „Ook voor het komen de seizoen wordt nog een dui delijke taak voor het Piket team aanwezig geacht, zij het dat het accent meer zal komen te liggen op het zogenaamde flankerend beleid, te weten een verscherpt toezicht tijdens re guliere surveillances". Daar naast blijft volgens de provin cie ook een aantal specifieke actie-weekenden in perioden van top-drukte, zoals bijvoor beeld het paasweekeinde, noodzakelijk. Ontoelaatbaar In het verleden hebben zich tij dens een beperkt aantal week enden op een aantal plaatsen problemen voorgedaan bij de opvang van de massaal toe gestroomde toeristen. Dat leid de onder meer tot illegaal kam peren en wel in zo'n mate dat de term 'ontoelaatbaar' in de mond genomen werd. Besloten werd de hand aan de ploeg te slaan en dat resulteerde in de oprichting van het Provinciaal Informatie Koördinatie en Evaluatie Team (Piket-team) waarin verschillende gemeen ten, politie, VW's en de pro vincie samenwerken. In 1991 werd begonnen met de activi teiten van het Piket-team. Er werd gecontroleerd tijdens vier top-weekeinden en dege nen die zich schuldig maakten aan kamperen op plaatsen waar dat niet is toegestaan werden op de bon geslingerd. In 1992 werd het ingezette be leid voortgezet en aange scherpt. Er werd vaker gecon troleerd en de boetes werden verhoogd. Een illegale kam peerder kon rekenen op een boete van 150,-, Gaandeweg merkte men dat de acties tegen het illegaal kamperen effect hadden. „Tévens is in dit ver band geconstateerd dat het ver schijnsel 'wildkamperen' nog niet voorgoed is teruggedron gen", aldus het Piketteam in haar evaluatieverslag. Men koppelt daar de, opmerking aan vast dat gedurende aile weekeinden in ,'idé hele provin cie Zeeland een voldoende aan tal kampeerplaatsën voorhan den is geweest. „Ook tijdens top-weekeinden was op ver schillende kampeerterreinen nog een voldoende aantal vrije BURGH-HAAMSTEDE/RENESSE - De activiteiten van het Piketteam met betrekking tot het illegaal kamperen hebben in de afgelopen twee jaar duide lijk vruchten afgeworpen. Dat blijkt uit het evaluatieverslag van het Piket team. Desalniettemin is één van de belangrijkste aanbevelingen van het team het bijzondere aandacht schenken aan de Brouwersdam. Volgens het Piketteam blijft deze lokatie een structurele aantrekkingskracht uitoefenen op illegale recreanten. Volgens het Piketteam heeft de Brouwersdam een structurele aantrekkingskracht op wildkam- peerders. Archieffoto

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3