Conflict dreigt over ontslagen bij Nederlandse krijgsmacht &ee6L Specialisten gaan weer actie voeren Ter Veld kan geen goed meer doen bij PvdA-jongeren waterstanden CDA en PvdA willen duwtje in de rug voor regio Rijnmond Meer criminele jongeren door afschaffing van de bijstand Volgende week overleg met militaire vakbonden Huizenkopers krijgen drie dagen bedenktijd Politiemensen Almere schuldig afluisteren collega's DEURLOO B.V. a ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Tegen plannen staatssecretaris Simons UTRECHT - De specialisten gaan actie voeren om de bezuinigingen op hun tarieven te voorkomen. De le den van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) hebben een speciaal comité opgericht dat bin nen enkele weken met actievoorstellen moet komen. Dat heeft een woordvoerster van de LSV dinsdag verklaard na afloop van een ledenverga dering in Utrecht. De specia listen zijn woedend op Simons. Zij moeten per 1 april hun ta rieven met 12 procent verlagen. Voor volgend jaar vrezen ze zelfs dat hun tarieven met een kwart naar beneden moeten in vergelijking met het niveau van voor 1 april. „We springen niet gauw op de barricaden, maar nou wordt het wel erg gortig", zo gaf de woord voerster de stemming onder de LSV-leden weer. Volgens de woordvoerster is het niet de be doeling patiënten te duperen door de acties. Welke vormen van protest wel toelaatbaar worden geacht, is nog onduide lijk. Maar er kan bijvoorbeeld worden gedacht aan het stop zetten van het specialistenover- leg, aldus de woordvoerster. Het LSV-actiecomité gaat bo vendien contact zoeken met de specialisten van de concurre rende vereniging NSF. „We zijn immers beide geschokt van de plannen van Simons. Dus moe ten we samen actie voeren", al dus de woordvoerster. Staatssecretaris wil plannen niet herzien DEN HAAG - Staatssecretaris Ter Veld (sociale za ken) is op geen enkele wijze bereid haar plannen te herzien voor het drastisch korten op de bijstandsuit kering van jongeren. Die conclusie trekt de jonge renorganisatie van de PvdA na een gesprek met Ter Veld dinsdagavond. De Jonge Socialisten (JS) vin den dat Ter Veld maar één ding rest: aftreden. De JS vinden dat Tbr Vèid met haar houding alle grenzen van het fatsoen heeft overschreden. „Onbegrijpelijk dat een staats- secetaris van PvdA-huize het zo ver laat komen. Tbr Veld zit he lemaal op de CDA-lijn van Brinkman," zei JS-voorzitster Dijksma na afloop van het ge sprek. Tbr Veld heeft volgens haar in het geheel niet willen luisteren naar de argumenten van de PvdA-jongeren. „Zij gaat ervan uit dat er een be paald bedrag moet worden be zuinigd en kiest daarvoor dë jongeren uit." De Jonge Socia listen zijn milder gestemd over minister Ritzen (onderwijs) met wie zij eerder op de dag een gesprek hadden. De minis ter heeft ook weinig ruimte ge boden voor een oplossing in het conflict over de bezuinigingen op de basisbeurs, maar hij luistert volgens de JS ten minste nog naar argumenten. Ritzen heeft zich bereid ge toond woensdagavond een openbaar debat aan te gaan met de PvdA-jongeren. De JS hebben hun hoop gevestigd op de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. Vertegenwoordigers daarvan hebben de JS dinsdag toegezegd het plan van Tbr Veld de bijstand van jongeren onder de 21 af te schaffen, te zullenm aanvechten. Evenals de JS wil de fractie dat er een waterdich te garantie komt dat voor deze groep jongeren een baan be schikbaar is. De JS zien in de uitkomst van de gesprekken van dinsdag voorlopig geen aanleiding de banden met de PvdA te normaliseren. De PvdA-jongeren verbraken vori ge week na het bekend worden van de bezuinigingsplannen de samenwerking met de partij. AMSTERDAM - Afschaffing van de bijstand voor jongeren tot 21 jaar veroorzaakt een stij ging van het aantal criminele en dakloze jeugdigen. Dit zegt de directeur van de afdeling jeugdhulpverlening van Hu- manitas, N. van der Ouderaa. Humanitas begeleidt jongeren die met de kinderbescherming of met justitie in aanraking zijn gekomen. „In de toekomst kunnen wij het wel eens druk ker gaan krijgen", aldus de di recteur. Wanneer de plannen van staatssecrateris Ter Veld worden gerealiseerd krijgen jongeren tussen de 16 en 21 jaar geen bijstandsuitkering meer. Gevolg is dat jongeren langer van hun ouders- afhankelijk zijn. „Dat kan bij een slechte thuissituatie tot grote spannin gen leiden", aldus de directeur. In theorie verandert er, wan neer de plannen doorgaan, wei nig voor jongeren. Jeugdige junks en bijstandsmoeders ko men nog steeds in aanmerking voor een bijstandsuitkering. Het resterende deel van de jon geren tussen de 16 en 21 krijgt een studiebeurs, heeft een baan of kan terecht in het J eugd werkgarantieplan (JWG). De praktijk zal volgens Van der Ouderaa anders zijn. „Ik ben er niet zeker van of het JWG uitvoerbaar is. Niet iede re werkloze jongere krijgt een plaats in het werkgarantie plan. Jongeren in een uitzicht loze situatie kunnen berooid raken. Of ze gaan andere ma nieren zoeken om aan geld te komen." Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 1 mei 11.40 139 05.10 -154 17.55 -121 2 mei 00.05 112 06.30 -157 13.00 148 19.10 -126 3 mei 01.25 125 07.35 -162 14.05 157 20.10 -132 I mei 10.35 135 04.05 -147 23.00 109 16.40 -113 2 mei 11.35 147 05.10 -149 18.00 -117 3 mei 00.00 126 06.25 -156 12.30 164 18.50 -126 1 mei 11.45 152 05.00 -160 17.50 -127 2 mei 00.15 124 06.20 -162 13.00 160 19.10 -131 3 mei 01.20 138 07.40 -169 13.55 168 20.15 -139 1 mei 11.45 147 05.05 -158 17.55 -125 2 mei 00.15 120 06.30 -161 13.00 156 19.10 -130 3 mei 01.20 134 07.35 -167 14.05 165 20.10 -137 Springtij 8 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Binnen het kabinet dreigt een conflict tussen minister Ter Beek van defensie en zijn colle ga's over één van de belangrijkste maatregelen pm het aantal gedwongen ontslagen bij de krijgsmacht de komende jaren te beperken. De zaak komt waar schijnlijk maandag tijdens het kabinetsberaad aan de orde. Volgende week donderdag wil Ter Beek hierover verder overleggen met de militaire vakbon den. In de Prioriteitennota, waarin de minister het defensiebeleid voor de komende jaren uiteen heeft gezet, heeft Tbr Beek aan gegeven dat er een nieuw in strument nodig is, wil het aan tal gedwongen ontslagen uit eindelijk tot ongeveer 1500 worden beperkt. Daarbij gaat het om een zogenoemde uitstroom-bevorderende maat regel. Binnen het kabinet be staat weerstand tegen zo'n maatregel. Weliswaar zou deze door het defensiepersoneel zelf betaald worden, maar gevreesd wordt dat ambtenaren van an dere overheidsinstellingen soortgelijke regelingen gaan eisen. Wachtgeld Het kabinet wil dat koste wat kost voorkomen. Het beleid is er eerder op gericht wachtgel dregelingen voor overtollige ambtenaren minder gunstig te maken en ze meer in overeen stemming te laten zijn met wat in het particuliere bedrijfsle ven gebruikelijk is. Overigens heeft het kabinet zich vorig jaar door met de Prioriteiten nota akkoord te gaan ook ach ter de uitstroom-bevorderende maatregel gesteld. Met name de Koninklijke Landmacht staat de komende vijf jaar voor een enorme inkrimping. Dit krijgsmachtdeel wordt bijna gehalveerd tot een vre- dessterkte van ruim 32.000 in 1998. De sociaal-democraat Tbr Beek wil deze operatie als een goed werkgever begeleiden en het aantal gedwongen ontsla gen beperken tot wat hij als het minimum beschouwt. De uit stroom-bevorderende maatre gel zou vooral oudere militai ren wier functie overbodig wordt, moeten overhalen de krijgsmacht vrijwillig te verla ten. Bij de eerdere inkrimpingsope ratie van 1990 is de bewinds man met de bonden een Sociaal beleidskader (SBK) overeenge komen, dat in enigszins aange paste vorm voor de periode tot 1998 zou moeten gelden. Vol gens dat SBK hebben overtolli ge militairen recht op een wachtgeldregeling die ertoe leidt dat een werkloze militair al vrij snel op 70 procent van zijn laatste inkomen terecht komt. De uitstroombevorderende maatregel zou bovenop het wachtgeld komen en dus voor de vertrekkende militair een aanzienlijk aantrekkelijker re geling opleveren. De vakbon den en de minister zijn het in beginsel over de noodzaak van die maatregel eens, al moet er als het kabinet er het groene licht voor zou geven nog over de uitwerking gepraat worden. Voorzitter Bauke Snoep van de Algemene Federatie Militair Personeel benadrukt dat het defensie-personeel zelf het geld voor de uitstroom-bevorderen de maatregel zal opbrengen. Jaarlijks is daarvoor voor het militair personeel zo'n 26 mil joen en voor het burgerperso neel rond acht miljoen beschik baar uit vrijgekomen vut- gelden. Wachtgeld Snoep zou het te gek voor woorden vinden als het kabi net zou tegenhouden dat het geld dat het personeel zelf op brengt, voor de maatregel zou worden gebruikt. Voorzitter Golsteijn van de VBM-LK wijst erop dat het terugvallen op louter een wachtgeldrege ling vooral de lager betaalden in de grootste problemen kan brengen. Zowel Snoep als Golsteijn zien ondanks de uit spraken in de Prioriteitennota niet dat het kabinetsberaad voor Ter Beek al een gelopen race is. Mocht het kabinet zijn veto over de uitstroom- bevorderende maatregel uit spreken, dan zullen de bonden zich volgens de AFMP- voorzitter met alle kracht, eventueel begeleid met demon straties en manifestaties, tot de Tweede Kamer wenden, die de nota op 13 mei behandelt. Volgens nieuw wetsvoorstel DEN HAAG - Kopers van onroerend goed krij gen drie dagen bedenktijd om zich te beraden op de consequenties van de transactie. De koop mag in die tijd nog ongedaan gemaakt worden. Dat is de kern van het wetsvoorstel over de koop van onroerende goederen en de aanne ming van werk dat minister Hirsch Ballin van justitie heeft ingediend bij de Tweedè Kamer. De maatregel is bedoeld om kopers te beschermen tegen overhaaste beslissingen. De koper kan de drie dagen ge bruiken om zich op de koop te beraden, deskundigen te raadplegen en de koop even tueel onged2aan te maken. De bedenktijd gaat in op het moment dat de koper de koopakte of een afschrift daarvan ontvangt. Dat bete kent dat de transactie al leen nog schriftelijk tot stand mag komen. Geen verlenging Er is gekozen voor een ter mijn van drie dagen be denktijd, omdat de belan gen van de verkoper ook zijn meegewogen, aldus de minister. De bedenktijd kan dan ook niet worden ver lengd. Voor de aanneming van werk voor het bouwen van een huis in opdracht van een consument geldt de zelfde regeling. De vooruit betaling bij de koop van een huis wordt in het wetsvoor stel beperkt. De koper zal voortaan niet meer kunnen worden verplicht tot voor uitbetaling. De gebruikelij ke storting van een waar borgsom in depot bij een no taris van ten hoogste tien procent van de verkoopprijs is daarvan uitgezonderd. Om de koper te beschermen tegen de levering van de verkoper1, aan een tweede koper of bij voorbeeld fail lissement van dë verkoper wordt het mogelijk de koop van registergoederen in te schrijven in de openbare re gisters, die ingezien kunnen worden bij de Dienst van het Kadaster en de Openba re Registers. Die mogelijk heid zou volgens Hirsch Ballin behalve voor consu menten ook voor bedrijven moeten gaan gelden die on roerend goed kopen. De koper van een nieuw bouwwoning krijgt in het wetsvoorstel ook bescher ming tegen wanprestatie van de bouwer, Hij mag in de toekomst vijf procent van de aanneemsom in de pot geven bij de notaris als bij de oplevering gebreken zijn geconstateerd. Het de pot moet na drie maanden worden vrijgegeven, mits alle geconsteerde gebreken zijn verholpen. De maatre gel is bedoeld om problema tische schuldsituaties te voorkomen. Er wordt vol gens Justitie soms, en dat geldt niet alleen bij de koop van huizen, in een opwel ling gehandeld zonder dat men zich de financiële ge volgen op dat moment vol doende realiseert. Nota Bestuur Op Niveau DEN HAAG - Zowel het CDA als de PvdA vindt dat het Overleg Orgaan Rijnmondgemeenten (OOR) bij zijn ontwikkeling een duwtje in de rug moet krijgen van het rijk. Dat bleek in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de nota Bestuur Op Niveau-3 (BON) over de bestuurlijke vernieuwing van Neder land. Volgens CDA-kamerlid Van der Heijden heeft de stadsregio Rotterdam zci'n voortrekkers rol bij de ontwikkeling van de zeven grootstedelijkë zoge noemde BON-gebieden, dat er bijzondere voorzieningen moe ten worden getroffen. Hij denkt daarbij aan de instelling van een 'pre-regiobestuur' om te voorkomen dat er een be stuurlijk gat valt bij het opzet ten van een nieuwregiobestuur met zeer grote ambtelijke ap paraten. Pvd A-kamerlid De Cloe en Van der Heijden vin den ook dat de Tweede Kamer meer inzicht in de ontwikke ling van het OOR moet krij gen. Dë ontwikkeling van het groot stedelijke gebied rond Rotter dam moet daarom volgens CDA en PvdA de status van „groot project" krijgen, zoals de reorganisatie van de politie. Het ministerie van binnen landse zaken zou daarbij de Kamer moeten informeren over voorbereiding, projectuit voering en voortgang. De rege ringspartijen werden dinsdag overigens al op hun wenken be diend door het ministerie van binnenlandse zaken. Dat heeft een projectleider aangesteld. Over het tempo en het eindre sultaat van de bestuurlijke re organisatie van Nederland naar zeven grootstedelijke ge bieden en 25 tot 28 gemeentelij ke samenwerkingsverbanden lijken de coalitiepartijen van inzicht te verschillen. Volgens Van der Heijden maken de be windsvrouwen Dales, en De Graaff-Nauta van binnenland se zaken de fout dat zij geen „eindperspectief schetsen". Daardoor vinden zij geen oplossing voor het dilemma dat de huidige besturen (ge meenten en provincies) niet ontmoedigd of verlamd mogen worden maar eendrachtig aan een nieuw bestuur moeten wer ken. De regering zou volgens Van der Heijden een duidelijk takenpakket voor gemeenten, rijk en het bestuur daartussen in moeten omschrijven. Tempoverschil De Cloe vindt echter dat er ruimte voor verschil in tempo, inhoud, omvang en vormge ving moet bestaan. De Cloe is verheugd dat er eindelijk na dertig jaar discussie sprake is van vernieuwing van het bin nenlands bestuur. Niet via een blauwdruk, maar door een se lectief beleid. Zo'n beleid moet dan ook niet verstoord worden door toch weer teveel ineens te willen, aldus De Cloe. WD-er Wiebenga zei dat de bewinds vrouwen weer te hard van sta pel dreigen te lopen met de be stuurlijke vernieuwing. „De aanpak van de geleidelijkheid is inmiddels vervangen door de aanpak van overdadige daad kracht". ALMERE - Drie medewerkers van de politie in Almere zijn door de rijksrecherche schul dig bevonden aan afluister praktijken binnen het korps. De drie politiemensen zijn sinds november vorig jaar ge schorst vanwege de affaire. Volgens de rijksrecherche is verder niemand bij zaak be trokken geweest. Waarnemend burgemeester C. Roozemond van Almere heeft dat dinsdag in een brief bekendgemaakt aan de regiopolitie Flevoland. De hoofdofficier van justitie moet bepalen of de drie perso nen strafrechtelijk vervolgd worden. Roozemond schrijft dat hij de drie politiemensen eind vorige week heeft gespro ken over disciplinaire maatre gelen. Berisping tot ontslag Hij laat zich niet uit over de in houd daarvan. Dat kan varië ren van een berisping tot ont slag. De waarnemend burge meester laat in de brief verder weten dat hij korpschef E. Wil de heeft voorgedragen voor eervol ontslag. Wilde is sinds oktober vorig jaar niet meer aan het werk omdat samenwer king tussen hem en het korps onmogelijk was gezien de gespannen situatie. door Mare Legendre oeezlceze malh/p cms AFscHüweüiu a-iou esLrr f ner oiAs veet, re uieivi& Vrijdag 30 april Zierikzee Overzichtstentoonstelling vijf jaar Galerie Noordhavenpoort. Opening om 16.00 uur. Zondag 2 mei Burgh-Haamstede Excursie Vereniging Natuur monumenten door Zeepedui- nen. Start om 13.30 uur vanaf entree Stot Haamstede, Noord- straat. Open dag leefgemeenschap Ti- dorp. Hogezoom 79-81. Van 14.00 tot 17.00 uur. Maandag 3 mei Zierikzee Presentatie infomap tijdens themamiddag in Kruisgebouw, Jannewekken. 15.00 uur. Vergadering adviescommissie ruimtelijke ordening. Stad huis. 19.30 uur. Dinsdag 4 mei Renesse Herdenking bij verzetsmonu- ment. Oude Moolweg. 19.30 uur. Woensdag 5 mei Zierikzee le FNV-spreekuur voor oude ren in CSG-gebouw. Van 10.00 tot 11.30 uur. Bevrijdingsconcert (Ars Musi- ca). Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Donderdag 6 mei Zierikzee Viering eerste lustrum dagver zorging De Wieken. Vanaf 14.00 uur. Musical De showbiz lonkt. Pro testants Christelijke basis school Jan Wouter van den Doel. 19.30 uur. Vrijdag 7 mei Zierikzee Musical De showbiz lonkt. Pro testants Christelijke basis school Jan Wouter van den Doel. 19.30 uur. Zaterdag 8 mei Renesse Ophaaldag rommelmarkt. In de gehele kern. Vanaf 09.00 uur. Maandag 10 meir,r- Zierikzee Lezing prof. dr. Janice Kufyk Keefer over Canadese litera tuur. DAS-Zeeland, Jannewek ken 19. 20.00 uur. Dinsdag 11 mei Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.00 uur. Donderdag 13 mei Zierikzee Johan Willem Frisokapel. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Renesse Seniorenreis. Vanaf dorpshuis. 07.30 uur. Vrijdag 14 mei Zierikzee Politieke cursus JOVD. Mon- dragon. 19.30 uur. Zaterdag 15 mei Zierikzee Geraniummarkt (Groei en Bloei). Mosselboomgaard. Overdag. Uitvoering Hohe Messe van J. S. Bach. Kamerkoor Magister Cantat. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Woensdag 19 mei Zierikzee Zangavond Zending zonder grenzen. Nieuwe Kerk. Donderdag 20 mei Nieuwerkerk Dauwzwemmen. Zwembad. Dol-fijn. Aanvang tussen 05.30 en 08.00 uur. Zaterdag 29 mei Brouwershaven Bazar/rommelmarkt. Gerefor meerde kerk, Bostonplein. 09.00-17.00 uur. Woensdag 2 juni Zierikzee Paardenmarkt/jaarmarkt. Ba lie e.o. Overdag. Kleine kermis. Havenplein. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2