'Aan alle bezwaren wordt in dit plan tegemoet gekomen' LAMPLICHT OVER HET ERF De zevende hemel in de Concertzaal Pers niet welkom bij lintjesregen van de PTT fil&meuws Architect over nieuwbouwplan De Smidse: 4 4- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Architect C. van Bussel: 'Met dit plan trek je een stukje bij het dorp'. (Foto: Joop van Houdt). RENESSE - Vandaag, donderdag om 17.00 uur, wordt er in een speciale commis sievergadering ruimtelijke ordening wederom gesproken over het bouwplan De Smidse. Het oude plan waarbij in de Ooststraat vier wooneenheden op de eerste verdieping waren gesitueerd is na bezwaren van omwonenden van de baan. Een nieuw alternatief is gevonden en de vormgever van het plan, de heer C. van Bus sel van architectenbureau Quadra BV uit Renesse, heeft er vertrouwen in dat over het nieuwe plan een positief advies wordt uitgebracht. Immers", zo zegt hij, ,,in dit 'nieuwe' plan is aan alle bezwaren tegemoet gekomen". In zijn kantoor liggen voor hem op tafel de tekeningen en wordt de laatste hand gelegd aan de maquette van het bouw plan De Smidse. Een plan waar al menig woord over gesproken is en een lange voorgeschiede nis kent. Van Bussel, de vorm gever van het geheel, weet nog waar het begon. Eerste opdracht Medio mei 1992 wordt het ar chitectenbureau Quadra bena derd door projectontwikkelaar Welland Beheer uit Noordwel- le met de opdracht om rond de Smidse op de hoek van de Ring en de Ooststraat in Haamstede een plan voor woningen te ma ken. Aan de wensen en finan ciële eisen van de ontwikke laar wordt voldaan. Het plan is om in De Smidse twee winkel- kantooreenheden onder te brengen, het woonhuis van de smid te handhaven en langs de Ooststraat een rij appartemen ten te bouwen waarvan drie wooneenheden op de beneden- .en vier eenheden op de boven verdieping. Ook aan de eis van de welstandscommissie dat het geheel goed inpasbaar moet zijn in de bestaande bebou wing wordt voldaan. Zo wordt onder meer rekening gehouden met de goothoogte. Voor een wijziging van het bestem mingsplan wordt het bouw plan aan de commissie ruimte lijke ordening voorgelegd. „Binnen de gemeente Wèster- schouwen moet er eerst een 'draagvlak zijn voordat een ver dere procedure wordt op gestart. Voordat de formele stap naar de provincie wordt gedaan, wil men eerst intern orde op zaken hebben. Een goede zaak waarmee een hoop kosten kunnen worden bespaard", aldus Van Bussel. Ook dit keer bewijst de proce dure haar nut, want er bestaat enige oppositie tegen het plan. Zo blijkt de Vereniging Stad en Lande tegen het wonen in meerdere lagen in de kernen en vrezen bewoners aan de Zuid straat voor hun privacy. De huiskamers van de bovenver diepingen kijken namelijk rechtstreeks uit op de tuinen van deze mensen. Ibt twee keer toe werd het plan aangepast. Zo werden bijvoorbeeld zoge naamde oogkleppen aange bracht op de balkons van de bo- venappartementen. Van Bus sel: „Tbch hebben ook deze be perkingen een grens. Iedere aanpassing beknot namelijk de vrijheid van de koper van de appartementen". Then het plan ook politiek niet haalbaar bleek was de grens bereikt en werd er afgezien van het wonen op de verdieping. „Het was niet meer reëel om hiermee door te gaan", aldus de vorm gever. Nieuwe opzet Gevolg was uiteraard wel dat er een nieuw plan moest ver schijnen. Tferwijl de raadsver gadering van maandag 19 april jongstleden nog maar net ach ter de rug was, werd er ten kan tore van Quadra koortsachtig gewerkt aan een nieuwe opzet. De bestaande plannen werden ingrijpend gewijzigd en reeds de volgende morgen lag er een nieuw voorstel. In plaats van het zogenaamde gestapeld wo nen aan de Ooststraat zijn op deze lokatie vijf vier-kamer- woningen gesitueerd met de woonkamer op de benedenver dieping. De herbouw van de Smidse in de oorspronkelijke staat en het idee om hier twee winkel/kan- .tooreenheden te vestigen bleef bestaan. Ook het appartement boven De Smidse is, omdat hier geen bezwaar tegen was, gehandhaafd. Om alle belang hebbenden goed in te lichten is het nieuwe plan inmiddels ver spreid onder de omwonenden. „We moeten elkaar niet slechts ontmoeten in de raadzaal. Zo gaan mensen niet met elkaar om", is de mening van Van Bus sel. Inmiddels is het plan begin deze week de welstandscom missie gepasseerd. Hier werd een positieve beoordeling gege- ven. Van Bussel verwacht geen verdere moeilijkheden meer. „Persoonlijk heb ik het idee dat er geen bezwaren meer zijn en. dat het plan politiek gedra gen wordt. We hebben name lijk een grote ommezwaai ge maakt door het wonen op de verdieping uit het plan te ha len". Op de prijs van de nieuw te bouwen woningen en het tijdstip dat het volledige plan is uitgevoerd, wil Van Bussel nog niet vooruitlopen. „Eerst moeten we goedkeuring van de raad krijgen en moet de artikel 19 procedure richting provincie worden opgestart". Wel is hij ervan overtuigd dat dit plan een goed plan is. „Men moet natuurlijk ook de consequen ties inzien van als we hier geen woningen bouwen. Dan kun nen er namelijk ook bedrijfs activiteiten worden opgestart. Of de omwonenden daar dan zo blij mee moeten zijn... Daar naast maak je van een achter straat een leefbare straat. Nu staan hier voor het merendeel schuttingen en schuurtjes. Met dit plan trek je een stukje bij het dorp". ZIERIKZEE - Normaliter is de uitreiking van een koninklijke onderscheiding voor organisa- 'ties reden om de krant even in te lichten zodat deze kan be richten over dit nieuwsfeit. Bij de PTT, 's lands communica tie-bedrijf bij uitstek ligt dat wat anders. De uitreiking van zevenentwintig koninklijke onderscheidingen, waaronder een zilveren eremedaille in zil ver aan Zierikzeeënaar J. van Loo op donderdag 29 april in Mondragon (Zierikzee) ziet de Koninklijke PTT Telecom als een onderonsje waarbij de pers niet welkom is. Dit jaar heeft de PTT Ttelecom Zierikzee uitgekozen' als loka tie voor het uitreiken van ko ninklijke onderscheidingen. Donderdag vanaf 10.00 uur werden in Mondragon zevenen twintig onderscheidingen uit gereikt aan PTT-ers die zich op de een of andere manier ver dienstelijk hebben gemaakt voor de organisatie. Onder hen ook J. van Loo uit Zierikzee. Een verzoek van de redactie van de Zierikzeesche Nieuws bode om nadere gegevens over de bijeenkomst en degenenen die onderscheiden worden, leert hoe communicatief de Ko ninklijke PTT Tfelecom is. Op de meest simpele vragen als het tijdstip waarop de onder scheidingen worden uitgereikt kan „geen uitspraak worden gedaan". Daar is de afdeling mediavoorlichting voor. Een medewerkster van die afdeling mag op haar beurt ook geen antwoord geven op die zo pran gende vraag, daarvoor moet eerst weer worden overlegd met het afdelingshoofd. Alle moeite blijkt tevergeefs, want de bijeenkomst wordt, in te genstelling tot alle andere ko ninklijke onderscheidingen op Schouwen-Duiveland in beslo tenheid gehouden. Aanwezig heid van de pers wordt daarbij niet op prijs gesteld. Een mooi item voor het team van Ook dat nog. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 9 'Maar ik blijf zeggen dat je het er niet etende bij kan houden. Jet zal toch moeten toegeven dat de meeste compo nisten zoals jij ze noemt van de honger geen ontlasting hadden'. 'Harmen, wees toch niet zo grof', stuift Justine op. 'Dat is je aard niet.' 'Bést. Laat ik dan zeggen dat de mui zen dood voor de kast lagen. Dat is het enige wat ik van de kunst weet, kunst is honger, armoe en schulden maken'. 'Kunst gaat hoger dan muizen die dood voor de kast liggen', zegt Justine nog en dan schakelt ze het tv-toestel op het tweede net, naar het Internationaal Agrarisch Nieuws, de wereld van haar man. Harmen stopt omzichtig zijn pijp, pijp- stoppen is een kunst die zijn vader hem al vroeg heeft bijgebracht, je hebt zui gers en rokers, Harmen is een roker. 'Het gaat mij boven mijn pet, daarom zal ik me er maar niet verder in verdie pen. En we moeten er geen ruzie om krijgen. Schenk je aanstonds nog een kop koffie in? Zeg, waar is Roelof?' laat hij erop volgen, 'die is de laatste tijd geen avond meer thuis. Waar zit-ie toch?' Justine weet waar Roelof is, ze deelt zijn geheim. Als ze haar man de waar heid wil vertellen moet ze zeggen: 'Bij de bovenmeester, die ook kerkorganist is. Ze oefenen samen in de Hervormde kerk, ze zijn bezig met fuga's van Bach'. Maar ze verzint en jokkentje om bestwil: 'O, naar een paar vrienden van de rijvereniging'. Harmen trekt grote rookwolken uit zijn pijp en kijkt peinzend naar zijn vrouw, die weer op de stapel kussens zit, vlak voor zijn voeten. Ze rust rhet haar hoofd tegen zijn knie, haar blauw zwarte haar huift eromheen. Zijn vrouw dat sierlijke wonderlijke schepseltje, dat als zand tussen zijn vingers doorglipt en zo moeilijk is te begrijpen voor hem. En voor zovelen, dat beseft hij. Waar komt het voor dat de boerin aan de voeten van de boer zit, op een stel kussens? Nou ja, als je pas getrouwd bent doe je misschien zo gek, maar de mensen zouden nu toch terecht zeggen dat het niet past. Justi ne hoort in haar stoel te zitten, nétjes, aan het andere eind van de tafel. Met een breiwerkje of naaiwerk. Vader zei altijd dat een vrouwenhand en een paardetand nooit stil mogen zijn. Zijn moeder was altijd bezig, zelfs terwijl vader na het eten uit het Boek las kon ze niet nalaten alweer een draad in haar naald te steken voor het volgende karweitje. Zo erg hoeft het nu ook weer niet, maar Justine moest toch eigenlijk iets meer van Greet hebben. Van Greet, zijn eerste vrouw, van wie hij veel heeft gehouden. Het was toen rustiger, evenwichtiger; dit met Justine is opwindend, vermoei end, gelukzalig en diepongelukkig. Een mengelmoes, een ratjetoe. Hij kan er niet uit komen. Hij streelt de blauwzwarte haren, hij voelt zich vreemd-ontroerd worden, hij zou haar zo maar in zijn armen willen nemen en dicht tegen zich aanklem men. Zo maar. Waarom doet hij dat dan niet? Wat houdt hem tegen? Hij bijt hard op de steel van zijn pijp, slikt een paar keer en dan is het weer voorbij, dan ziet hij het weer als ongepast, als raar. Tbch kan hij zijn gedachten nog niet orde nen, het Agrarisch Nieuws gaat aan hem voorbij. Iets in hem zegt dat Justi ne de waarheid niet heeft gesproken. Roelof, die de laatste twee weken avond aan avond bij zijn vrienden van de rijvereniging zou doorbrengen? Hij gelooft er geen bliksem van. Roelof staat vrij lauw tegenover de paarden sport; drie jaar is hij nu al lid van de vereniging, maar hij is er nooit één avond voor weg geweest, maakte zich nooit druk voor een of andere demon stratie, deed vrij ongeïnteresseerd mee, hij bleef een echte bijloper. En nu in eens zo enthousiast? (wordt vervolgd) Vrijdag 30 april NEDERLAND 1 15.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal. 16.09 uur Heb ik iets gemist? 16.55 uur Young riders. Ameri kaanse westernserie. 17.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat, geva rieerd kindermagazine. 18.30 uur Jeugdjournaal, 18.40 uur Het Klokhuis. 18.58 uur Vrijdagavond vroeg Van Willigenburg, talkshow. 19.31 uur Erfgoed. 5-delige do cumentaireserie. Afl. 1. 20.00 uur Journaal. 20.26 uur Op zoek 21.22 uur Reporter. Actualitei tenprogramma. 21.58 uur The House of Eliott, 12-delige Engelse serie. Afl. 9. 22.53 uur Sporen: Vergeten, je moet alles inleveren. Docu mentaire-serie over demente ouderen. Afl. 2. 23.40 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.35 uur Blinde hartstocht, Australische soapserie. 16.Q0 uur Journaal. 16.06 uur The bliss of mrs. Bot tom. Amerikaans/Engelse speelfilm. 17.35 uur BZN. Muziekspecial. 18.00 uur Journaal. 18.20 uur Dromen met open ogen. Reportage over de tot standkoming van de attractie Droomvlucht in de Efteling. 18.52 uur Dierenmanieren. Dierenmagazine. 19.27 uur De leukste thuis, thuisvideo's. 20.01 uur Allo allo, Engelse comedy-serie. 20.36 uur Bananasplit, pro gramma met de verborgen ca mera. 21.20 uur Crime time. 21.59 uur Dat willen we even kwijt. 22.10 uur Per wanneer kunt u beginnen. Programma waarin 3 kandidaten strijden om een vacature. 23.04 uur Jansen slaat door. Stand-up comedy. 23.14 uur TV dokter 23.17 uur In de schaduw van de overwinning. Nederlandse speelfilm. 01.05 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 09.45 uur Koninginnedag 1993. Koningin Beatrix en prins Claus nemen deel aan de feestelijkheden op Vlieland en in Sneek. Met om 9.45 uur Ge lukwens van de minister president; 9.50 uur Recht streeks verslag vanaf Vlie land. Commentaar: Joop Daal- meijer. 12.55 uur Koninginnedag 1993. Rechtstreeks verslag vanuit Sneek. 17.30 uur Koninginnedag 1993. Samenvatting van het konink lijk bezoek aan Vlieland en Sneek. 18.00 uur Journaal. 18.15 uur All along the watch- tower. Serie portretten van musici. 18.45 uur Politieke Partijen. Vandaag: RPF. 18.55 uur Lingo, woordspel. 19.23 uur Tom Herrie. Mu ziekprogramma. 19.58 uur De toverberg. Tv- Bewerking van de roman Der Zauberberg van Thomas Mann. 21.50 uur Intermezzo, Konin ginnedagconcert 1992. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur. Sportjournaal. 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Trekking dagelijkse lotto 23.01 uur Cucumber. Documen taire. 23.46 uur Nieuws voor doven en slechthorenden RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur RTL 4 Nieuws. 07.05 uur Scooby Doo. 07.30 uur RTL 4 nieuws 07.35 uur Yogi Bear. 08.00 uur RTL 4 nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh 08.30 uur RLT 4 nieuws. 08.35 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soapserie. 09.00 uur RTL 4 nieuws. 09.10 uur Rad van fortuin, spelprogramma. Herh. 09.35 uur Goede tijden slechte tijden, Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Son's and daughters, soapserie. 11.15 uur RTL shop 11.25 uur Floramagazine. pro gramma over tuinieren. 11.50 uur Scrabble, spelpro gramma. 11.55 uur Clip van de dag. 12.00 uur Telekids. 13.00 uur Showtime. 13.30 uur Barend en Van Dorp 14.30 uur Prijzenslag 15.00 uur General Hospital. Amerikaanse soapserie. 15.45 uur Santa Barbara. Ame rikaanse soap. 16.15 uur The Oprah Winfrey show 17.00 uur 5 uur show. Afleve ring van dit gevarieerde maga zine waarin aandacht voor de actualiteit, de showbizz, ar tiesten en een hoofdgast. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur RTL Club 18.35 uur The bold and the beautiful. Amerikaanse soap rond twee families. 19.00 uur Rad van fortuin, spelprogramma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws. 19.50 uur RTL 4 weer. 20.00 uur Goede tijden, slechte tijden. Nederlandse serie. 20.30 uur Wie ben ik. Spelpro gramma. 21.20 uur Klasgenoten, pro gramma waarin een bekende Nederlander terugkeert naar zijn of haar klas van vroeger. 22.20 uur Hunter, Amerikaan se serie. 23.10 uur The Far Pavilions, Amerikaans/Engelse speel film. Deel 1. 23.50 uur RTL 4 laatste nieuws 00.05 uur The Far Pavilions, deel 2. 01.15 uur Pirates. Franse speelfilm. 03.05 uur Phantasm. Ameri kaanse speelfilm, 04.30 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie: Mi- lieuleer - Water. Afl. 3. 14.30 uur Schooltelevisie: TV- Tam-Tam. Afl. 4. 17.00 uur Grensstad, serie. 17.30 uur Prins Vailant, teken filmserie. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 120. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 675. 18.35 uur Top score. Spelpro gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Fresh prince of Bel- Air. Amerikaanse comedyse rie. 20.30 uur Tartufo. Spelshow. 21.45 uur Act of Will, 4-delige Engelse dramaserie. Aansl. Paardenkoersen 22.30 uur Vandaag en sport. 22.55 uur Dangerous curves, Amerikaanse avonturenserie. 23.45 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal. 19.00 uur Schooltelevisie. 19.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Benny Hill. 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland, toeristische portretten uit het binnen- en buiten land. 20.40 uur Erger dan liefde. Do cumentaire. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur Affiche, kunstmaga zine. 22.20 uur'De wording van Eu ropa, Nederlandstalige bewer king van de BBC-serie The Birth of Europe van Michael Andrews op muziek van Terry Oldfield. Afl. 4. SCHAARSBERGEN - De mo numentale boerderij restau rant Rijzenburg in Schaarsber- gen, bij de toegang van Natio naal Park de Hoge Veluwe, is woensdag officieel heropend. Ruim een jaar geleden brandde het bijna honderd vijf tig jaar oude pand tot de grond toe af. Restaurant Rijzenburg hoort bij De Hoge Veluwe. Advertentie De Concertzaal te Zierikzee zaterdag I mei 20.00 uur /.omlag 2 mei 20.00 uur Met Urbanus en Renee Soutendijk ZIERIKZEE - In het weekeinde na Koninginnedag draait in bioscoop De Concertzaal in Zierikzee de film De zevende hemel met Urbanus en Renee Sou tendijk. De zevende hemel is de derde film waarin Urbanus de hoofd rol speelt. Hij speelt de man Samuel, die het leven niet meer ziet zitten omdat zijn vriendin er vandoor is en hij werkloos Tijdens een zelfmoordpoging redt hij puur toevallig het le ven van zijn buurvrouw Char- lyne, die eveneens ten prooi is van liefdesverdriet. In zijn ra deloosheid verzint hij ter plek ke een enorme leugen. Hij zegt dat hij haar engelbewaarder is en dat hij van 'ginder boven' drie dagen de tijd heeft gekre gen om haar weer zin in het le ven te laten krijgen. Charlyne herkent hem echter als haar bovenbuurman. Sa muel begint over zo'n rijke en overtuigende fantasie dat Charlyne gaat twijfelen. Ze trekken er samen op uit. Sa muels sombere stemming maakt plaats voor een ontlui kende liefde voor Charlyne. Maar zijn rol als engelbewaar der maakt het hem onmogelijk zijn gevoelens te uiten. In een overmoedige bui vertelde hij haar immers dat engelen hon ger noch dorst hebben en bo vendien geslachtsloos zijn. Wanneer ze autopech krijgen moeten ze de nacht samen doorbrengen in een hotelletje. Samuel kan zijn gevoelens voor Charlyne niet meer ver stoppen en moet zijn grote leu gen bekennen. Op het moment dat hij alles opbiecht zorgt Charlyne voor een verrassende wending. De film De zevende hemel werd geregisseerd door Jean-Paul Lilicnfeld. Hij is in Zierikzee te zien op zaterdag 1 mei en zondag 2 mei om 20.00 uur. DEN HAAG - Etienne Aalten is het zat de noodrem van de trein in werking te moeten stellen door zijn rolstoel tussen de treindeuren te rijden. De 27- jarige Delftse student werk tuigbouwkunde eiste dinsdag in een kort geding van de Ne derlandse Spoorwegen ruime re opstapmogelijkheden voor invaliden op het station van Delft. DEN HAAG - De Russische president Boris Jeltsin heeft zijn ex-premier Jegor Gajdar woensdagmiddag teruggeroe pen uit Nederland, waar hij de ze week voor een reeks lezin gen en seminars was. Gajdar moet donderdagmiddag in het Kremlin aantreden, aldus uit gever Friso Endt die Gajdars bezoek aan Nederland mede organiseerde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4