Chauffeur Rudy Prager brengt bus naar Praag 'Duiveland draait op voor gedeelte wachtgeld personeel Stichting Jeugd' Raad Westerschouwen achter aankoop en renovatie sporthal Geschenk van De Lichtboei aan Armada Spasy 'Als er geen nieuwe leden komen is het einde lied' .Totale kosten voor gemeente 2,2 miljoen Uitslaande brand Bruse jeugdsoos De Pul Dode bij brand in Hilversum Wanneer Duivelandse raad zou beslissen om subsidie stop te zetten Winkels open op Koninginne dag? DONDERDAG 29 APRIL 1993 NR 25349 3 Mensen van het Leger des Heils poseren voor de nieuwe bus. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Daar staat ie dan. Met gepaste trots liet Rudy Prager van club- en buurthuis De Lichtboei dinsdagmiddag aan de verschillende sponsors de nieuwe VW Diesel bestelbus voor het Armada Spasy in Praag zien. Dit gebeurde tijdens een eveneens gesponsord koffie-uurtje in Mondragon (Zierikzee), waar sponsors en medewerkers van De Lichtboei de nieuwe aanwinst konden bewon deren. Vanmorgen (donderdag) in alle vroegte is de bus richting Praag vertrok ken met aan het stuur Rudy Prager. dit project in Praag. Dat ver- zoek werd gehonoreerd met een fiks aantal giften, zo'n tachtig in totaal. Niet alleen van bedrijven, maar ook van verschillende kerken en parti culieren. Al met al leverde dat een bedrag van zo'n dertien mille op plus een aantal giften in natura, zoals de belettering van de bus, de all risk verzeke ring en een reisverzekering voor „internationaal chauf feur" Prager en zijn „bijrij der". Die dertien mille bleek' toereikend te zijn voor de aan schaf van een in goede staat verkerende tweedehands VW bus met een grijs kenteken. Die bus, een witte met daarop goed zichtbaar het roodwitte logo van het Leger des Heils en de naam Arméda Spésy werd dinsdagmiddag aan de mede werkers aan de actie getoond. Dit gebeurde tijdens eën gesponsord koffie-uurtje in Mondragon, waar de aanwezi gen door het Zierikzeese be drijfsleven getrakteerd werden op een kopje koffie met cake. Dit nadat de bus van alle kan ten was geïnspecteerd. Inmid dels heeft de bus Zierikzee ver laten. Vanmorgen (donderdag) is Prager in alle vroegte ver trokken voor de circa elfhon derd kilometer lange tocht naar Praag. Daarvoor heeft Prager een all risk verzekering en een reisverzekering (voor twee personen) cadeau gekre gen. Iets dat ook geldt voor zijn terugreis. De bus, een tweedehands VW Dieselbestelbus in aannemers- uitvoering is een geschenk dat club- en buurthuis De Licht boei in het kader van het veer tigjarig bestaan heeft ingeza meld voor het Arméda Spésy in Praag. Gelet op het feit dat het ontstaan van De Lichtboei nauw samenhangt met de Wa tersnoodramp van '53 vonden de directie en medewerkers van De Lichtboei het niet zo ge past om dat veertigjarig be staan met een groots feest te vieren. Met het oog op het ver leden toen dijkwerkers, die hier holpen bij het dichten van de dijken ondergebracht w^ren in De Lichtboei, ging de voor keur uit naar het steunen van een goed doel. Gekozen werd voor een project voor daklozen van het Leger des Heils, het Ar- méda Spésy rond het station van Praag. Via dit project wordt voedsel verstrekt aan daklozen die zich rond het Praagse station ophouden. Voeselverstrekking Ten tijde van het commu nistisch regime in het vroegere Tsjechoslowakije werd dit pro bleem van daklozen ontkend en was het Leger des Heils een verboden organisatie. Met het voltrekken van het democrati seringsproces valt het pro bleem echter niet te ontken nen. De hulp aan deze groep maatschappelijke outcasts stond echter nog in de kinder schoenen. Gezien de grote ervaring van het Nederlandse Leger des Heils met het verstrekken van voedsel aan thuislozen zijn Ne derlandse heilsoldaten daar ac tief met het coördineren van dergelijke thuislozenprojec- ten, waartoe ook het project rond het station behoort. Van uit de bus worden daklozen door de heilsoldaten voorzien van soep, koffie en brood. Voor die voedselverstrekking van het Arméda Spêsy heeft De Lichtboei nu door middel van een inzamelingsactie een Volkswagenbus op de kop ge tikt, die plaats biedt aan zes personen. Giften Eind december vorig jaar be gon Prager met het benaderen van een aantal bedrijven voor namelijk in en rond Zierikzee met de vraag of zij bij wilden dragen aan het jubileumge schenk van De Lichtboei voor Drum. Buglecorps Rust Roest dreigt te verdwijnen ZIERIKZEE - „Dit is natuurlijk mijn persoon lijke mening, maar ik zou het een verlies vin den als het drum buglecorps Rust Roest zou verdwijnen. Aan het woord is G. van Wagten- donk uit Zierikzee, algeheel leider van het drum buglecorps. Het corps kampt met een tekort aan leden en voor de eerste keer in een fors aantal jaren komt het corps morgen tijdens Koninginnedag niet in actie. ,,Ik kan je wel ver tellen dat het voor mij geen vrolijke Koningin nedag wordt", aldus Van Wagtendonk. Het drum buglecorps Rust Roest bestaat in zijn huidige vorm sinds 1989. Daarvoor beschikte Rust Roest over een Showband. Het drum buglecorps mocht zich al snel na de start in 1989 in een groeien de populariteit verheugen. Nog niet zo lang geleden be schikte men nog over 34 spe lende leden en werd regel matig en met groot enthou siasme gerepeteerd. Tbt door onbekende oorzaak de klad erin kwam. „En we hebben nu nog maar twin tig man over en dat is ge woon te weinig om op ver antwoorde manier een op treden te kunnen verzor gen", aldus Van Wagten donk. Hij weet geen oorzaak aan te wijzen voor de teruggang van het ledental en de ta nende belangstelling. „Ik weet alleen dat het steeds vaker voorkwam dat men sen wegbleven van repeti ties. En op gegevens mo ment gaat dat de mensen die wel altijd op de repetitie zijn irriteren. Ze krijgen de pest in en dan is het gewoon niet lang meer vol te hou den", aldus Van Wagten donk. Samen met een aan tal enthousiastelingen pro beerde Van Wagtendonk nieuwe leden te werven, maar dat leverde niet het gewenste resultaat op. „We kregen zeven reacties, waar van vier bruikbare. En je bent een jaar verder voor dat mensen zover zijn dat ze mee kunnen doen met een optreden". Voor Van Wagtendonk en de zijnen zat er daarom niets anders op dan voorlopig geen optredens meer te ver zorgen. „En we gaan na tuurlijk uit alle macht pro beren om nieuwe leden én nieuwe instructeurs te wer ven". Als de nieuwe leden werfactie wel het gewenste resultaat oplevert wil Van Wagtendonk in september weer beginnen met de repe tities van het Drum bug lecorps. „Maar als resultaat uitblijft is het echt gedaan met het drum bugle corps", aldus. Van Wagten donk. BURGH-HAAMSTEDE - Met de grootst moge lijke meerderheid schaarde de gemeenteraad van Westerschouwen zich dinsdag achter het voorstel van het college van b en w om over te gaan tot aankoop én renovatie van sporthal Krayestein. Alleen de fractie van de SGP/RPF liet weten principiële bezwaren te hebben te gen het voorstel. Met de aankoop en renovatie van het complex is een investering van 2.258.553,- gemoeid. schetste vervolgens in het kort de discussie die aan de beslissing tot aankoop en renovatie van de sporthal vooraf is gegaan. Hendrikse zei geschrokken te zijn van het eerste reno vatieplan. „Het bouwbe drijf dat met dat plan kwam ging uit van een sporthal in optima forma. Maar daar hing ook een fors prijs kaartje aan. Schrikba rend", aldus het vonnis van Hendrikse. Hij zei zeer con tent te zijn met het nieuwe, veel goedkopere, renovatie plan. CDA-vertegenwoordi- ger H. J. Klatter sloot zich daar volmondig bij aan. „Dit is het begin van iets nieuws". Klatter koppelde daar de opmerking aan xst dat als de sporthal eer aaal gerenoveerd is de ge* jeente Westerschouwen ,eschikt ov er een prima portvoor- ziening op wat iij noemde ''een A-lokatie' „Het vergt de nodige ir „ddelen, maar daar is al uitgebreid over gesproke aldus de christe' democraat. Net als Hend 7Kse pleitte Klatter voo' .iét zoveel mogelijk be- tr -ken van plaatselijke .nnemers bij het werk. Klatter kwam met één kri tische kanttekening en wel het ontbreken van een exploitatie-overzicht. „Het zal een beetje raden zijn naar de toekomstverwach ting", aldus Klatter. WD- woordvoerder C. A. Hoor- Eerder deze week werd tij dens een gecombineerde vergadering van de commis sies financiën en openbare werken een nieuw renova tieplan voor het sportcom plex gepresenteerd. Een eer der plan tot renovatie stuit te op verzet wegens de hoge kosten. Voor uitvoering van dat renovatieplan zou men anderhalf miljoen op tafel moeten leggen en dat vond men toch een beetje al te gortig. In het nieuwe plan werd uitgegaan van een to taalinvestering voor de re novatie van 858.553,-. Overtuigd Na de nodige discussie bin nen de commissies schaar den, deze zich beide una niem achter het nieuwe plan. Tijdens de gemeente raadsvergadering dinsdag kwamen geen nieuwe ge zichtspunten naar voren die de mening van de overgrote raadsmeerderheid nog kon den veranderen. „We staan hier voor een belangrijke beslissing die de zaalspor ten weer wat dichter bij de gemeente Westerschouwen brengt", stelde PvdA- gemeenteraadslid J. C. Hen drikse. Hij zei eertijds be droefd te zijn geweest ovf het feit dat de sporthal lr /- gere tijd leegstond. ,£n daarna zijn er heel wat ge sprekken gevoerd", aldus de sociaal-democraat. Hij weg sloot zich aan bij de op merkingen van Hendrikse over het eerste renovatie- plan. „Tben wij die bedra gen zagen hebben ook wij de wenkbrauwen gefronst. Wat het bouwbedrijf wilde wat optimaal, maar finan cieel onacceptabel. Ik denk dat we met de uitvoering van het nieuwe renovatie plan ook een alleszins aan vaardbare sportvoorziening krijgen". SGP/RPF-verte genwoordiger J. van den Berge verhief als enige zijn stem tegen het plan. Niet al leen is zijn fractie om prin cipiële redenen tegen de aankoop van een sporthal die ook op zondag open zal zijn maar ook maakte hij bezwaar tegen de financiële kant van de zaak. „De on roerend goedbelasting is er voor verhoogd en dat houdt in dat er nu ook mensen aan meebetalen die er nooit ge bruik /an zullen maken", aldur Van den Berge. Voordacht Wethouder G. J. W. van der Salm bleek zeer ingenomen met de positieve geluiden vanuit de raad. „Er wordt weieens negatief gedacht over de daadkracht van kleine gemeenten maar we hebben nu toch laten zien dat in, zeer korte tijd ee'n weldoordacht plan er door kan komen", aldus Van der Salm. De wethouder stak een pluim op de hoed van de ambtenaren van de gemeen te die hun beste beentje voorgezet hebben om ervoor te zorgen dat het nieuwe re novatieplan tot stand kwam en besloot zijn reactie op de opmerkingen vanuit de raad met de mededeling dat het de bedoeling is dat de renovatie van de sporthal voor de eerste week van sep tember haar beslag krijgt. BRUINISSE - Supersnel in grijpen van het brandweer korps in Bruinisse heeft afge lopen dinsdag voorkomen dat jeugdsoos De Pul aan De Van ger in Bruinisse door een uit slaande brand werd verwoest. Sporters op de aangrenzende tennisvelden ontdekten om streeks 12.30 uur een hevige rookontwikkeling en uitslaan de vlammen aan de achterzijde van het houten soosgebouw. De Bruse vuurbestrijders die bin nen enkele minuten ter plaatse waren forceerden een deur en drongen met persluchtmaskers het clubgebouw binnen. Tér- wijl sommige omstanders de Bruse brandbestrijders maan den niet te fanantiek van sta pel te lopen waren de vlammen met gebruikmaking van twee hogedrukstralen binnen tien minuten onder controle. Niet kon worden voorkomen dat een gedeelte van de achter wand volledig werd verwoest. Het dak liep dankzij de gunsti ge windrichting geen schade op. Medewerkers van de bui tendienst gemeentewerken slo ten het gebouw vervolgens wind- en waterdicht af. Volgens ondercommandant T. Deurloo is het vuur aan de bui tenzijde ontstaan, mogelijk door spelende kinderen. HILVERSUM - Bij een brand in een woning aan de Bosdrift in Hilversum is woensdag avond één dode gevallen. Ddt- heeft een woordvoerder van de politie meegedeeld. Volgens de zegsman gaat het om een pand dat door de ge meente was toegewezen. Het slachtoffer is een nog onbeken de man. Over oorzaak en scha de is nog niets bekend. Het vrijstaande huis brandde vol ledig uit. De brandweer had even het vermoeden dat er meer slachtoffers zouden zijn. Na een onderzoek in het huis bleek die vrees ongegrond. ZIERIKZEE - „We kunnen het best begrijpen wanneer een gemeente moet bezuinigen omdat men voorzich tig met zijn geld moet omspringen. Maar dan is het naar ons idee nog niet reëel om een keuze te maken tus sen niets of alles. Inplaats van volledig stopzetten zou men de subsidie aan de Stichting Jeugd ook wat kun nen verminderen". De vice-voorzitter van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland, J. J. Doeswijk hoopt nog steeds dat de gemeente Duiveland zal terugkomen op haar voornemen om de subsidie (van ruim 25.000 gulden per jaar) aan de Stichting Jeugd volledig stop te zetten. De voorzitter hoopt dat omdat de gemeente naar zijn idee een beoordelingsfout maakt wan neer men denkt dat de Stich ting Jeugd weinig bijdraagt aan de jeugdactiviteiten in Duiveland. Maar ook omdat er voor Duiveland praktische fi nanciële consequenties zijn verbonden aan het volledig stopzetten van de subsidie. Bij het oprichten van de Stich ting Jeugd is via een notariële akte het statuut en een huis houdelijk reglement vastge legd. In dat reglement staat dat de geldmiddelen, via subsi dies, worden verstrekt door de gemeenten en andere partici panten in het statuut. Dat houdt onder meer in dat de Stichting Jeugd geen financië le reservering mag opbouwen. Wanneer men geld overhoudt, moet dat worden terug gestort naar de gemeenten. Maar wan neer er een tekort ontstaat doordat een van de betrokken gemeenten afhaakt heeft dat volgens de heer Doeswijk ook financiële consequenties. ,„Er is dan niet meer voldoen de geld om het salaris van de jeugdwerkleider en de part time administratieve kracht volledig te betalen. Daardoor komen zij deels op wachtgeld. Dat wachtgeld wordt deels be taald door de bedrijfsvereni ging. Het resterende deel wordt verhaald op de gemeente Duiveland. Dat blijkt uit infor matie van de bedrijfsvereni ging. Het komt er dus op neer dat Duiveland, als ze de subsi die stopzetten, wel kosten moet maken voor de Stichting Jeugd, maar er geen beroep meer op kan doen", aldus de vice-voorzitter. Afgezien van deze praktische consequentie is het motief van Duiveland om de subsidie te stoppen volgens de heer Does wijk erg ongrijpbaar. „Wan neer men zegt dat de Stichting Jeugd weinig doet in Duive land is dat moeilijk vast te stellen en moeilijk te weerleg gen. Het werk van de Stichting Jeugd is geen produkt waarvan men kan zeggen: dat is het en zoveel kost het. We zitten bij voorbeeld in de stuurgroep Al cohol en Drugs waarbij we sa men met vertegenwoordigers uit andere instellingen een werkwijze en benadering uit kienen voor jongeren die aan drugs verslaafd zijn. Dat is on grijpbaar en onzichtbaar werk. Maar het moet wel gebeuren. Als we kunnen voorkomen dat een paar jongelui naar de knoppen gaan is dat alle inzet waard". Volgens de heer Doeswijk is dat werk ook van belang voor jongeren uit de gemeente Dui veland. „Ook daar komt jeugd vandaan die met de drugspro blematiek worstelt". Verder noemt de vice-voorzitter de ac tiviteiten waarmee de Stich ting Jeugd inspeelt op proble men van jongeren met scholing en werk en de problemen van plattelandsjongeren. „De jeugdwerkleider heeft net een cursus afgesloten die is gericht op het werken met de jeugd op het platteland". Het is daarbij volgens de heer Doeswijk de bedoeling dat men vanuit de Stichting Jeugd zelf contact zoekt met de jongeren. „Vroeger verspreidde de Stich ting Jeugd informatie over haar mogelijkheden en wacht te vervolgens af tot jongeren- groeperingen daar een beroep op deden. Maar de jeugd is steeds individualistiser gewor den en moeilijker bereikbaar omdat men vaak door de week uit huis is vanwege studie. Daardoor wordt het ook een probleem om jongeren te vin den die jeugdclubs kunnen en willen leiden. Het is van be lang dat de Stichting Jeugd zich extra inzet om een en an der toch te regelen. Onder meer omdat de jeugd wel be hoefte heeft aan een plaats om elkaar in het weekend te ont moeten. En omdat er steeds meer werkloze jongeren, bui tenlandse jongeren en jongeren met drugsproblemen komen die ook opvang nodig hebben". Ook wanneer Duiveland af haakt bij de subsidieverstrek king wil de Stichting Jeugd met haar werk doorgaan. „Dan zullen we de andere gemeenten verzoeken om het financiële te kort aan te zuiveren. Maar ik kan me niet voorstellen dat in een situatie, waarin zes ge meenten samen een gemeen schappelijke regeling vastleg gen via een notariële akte, een van hen zomaar afhaakt. Voor al niet in een periode zo vlak voor een gemeentelijke herin deling. Dan is het toch van be lang dat men de gemeenschap pelijke regelingen niet gaat on dergraven". Verwachting t/m maandag 3 mei WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 11 graden Middagtemp. 21 graden Windkracht variabel 2 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 10 graden Middagtemp. 19 graden Windkracht variabel 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 9 graden Middagtemp. 20 graden Windkracht zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 30 apr. Zon op 06.10, onder 20.59 Maan op 13.49, onder 03.16 Volle Maan: 6 mei (05.34) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het is warm en zonnig op vrijdag. De warmste Koninginnedag was in 1952 met een maximumtem peratuur van 24.2 graden. Mis schien wordt het dit jaar nog iets warmer in De Bilt. Er is in ieder ge val veel zon en in een groot deel van het land blijft het droog. In het zui den van het land is er een kleine kans op een lokale regen- of on weersbui. De middagtemperatuur loopt uiteen van 20 graden op de Waddeneilanden tot tegen de 25 graden in het binnenland. De wind draait van oost naar zuid en is zwak tot matig, rond kracht 3. In het week einde wordt het iets frisser met een middagtemperatuur van 20 graden. Bovendien is de kans groot dat er in het weekeinde plaatselijk een regen- of onweersbui valt. EINDHOVEN - Op de vliegba sis Eindhoven wordt op 29 en 30 mei het internationale har- drockfestival Dynamo Open Air gehouden. Het is voor de eerste keer dat een militair ter rein beschikbaar wordt gesteld voor een dergelijke activiteit. Woordvoerders van de organi satie en de koninklijke lucht macht hebben dit woensdag meegedeeld. ZIERIKZEE - Als ze willen kunnen Zierikzeese onderne mers hun winkel op Koningin nedag openhouden. Daarvoor biedt de tweede winkelslui tingsverordening van de ge meente Zierikzee mogelijkhe den. Die mogelijkheden gel den niet uitsluitend voor Ko ninginnedag, want ook op He- melvaartdag (20 mei) en twee de pinksterdag (31 mei) mogen de winkels in Zierikzee open zijn. Dit hebben b en w van Zierikzee op verzoek van de Zierikzeese Ondernemers Cen trale en na overleg met de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland bepaald. ZIERIKZEtSCHEESJ NIFUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-1655''. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% BTW,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3