Mei-staking '43 centraal op expositie in Vlissings museum Subsidie Monum-Art na lange discussie uit kunstenaars-pot Startsein door gedeputeerde mevrouw L. Nederhoed-Zijlstra Te veel gedronken Diefstal uit voertuigen Aanrijding tractor en auto Loc Lap overleden Twee arrestaties bij ontruiming in Nijmegen ZIERIKZEESCHEK&J NIEUWSBODE Ba PvdA wil liever twee mille voor kunstproject 1 DINSDAG 27 APRIL 1993 NR 25348 3 De mei-staking in 1943: melkrijders op lege wagens. (Foto: Azla Kruisinga). Mevrouw Nederhoed wordt donderdag omstreeks 16.20 uur gebeld door de Commissaris van de Koningin van Zuid- Holland om het startsein te ge ven voor de expositie. Zij op haar beurt belt haar ambtsge noot in Gelderland. Met deze actie wordt op twaalf plaatsen Galerie Noordhavenpoort, waarin een aantal Zierikzeese kunstenaars regelmatig expo sities organiseert heeft die dui zend gulden subsidie gevraagd voor het project Monum-Art. Een project waaraan minimaal tien kunstenaars uit de regio Tilburg meewerken. In dit pro ject, dat van 8 juli tot 22 augus tus in Zierikzee te zien is be lichten de kunstenaars aan de hand van grafiek hun visie op de Zierikzeese monumenten. Doordat de objecten niet alleen in de Noordhavenpoort te zien zijn, maar ook bij de verschil lende monumenten, ontstaat een soort kunstroute. Grafiek koffers Daarnaast worden ook koffers met grafiek te koop aangebo den. Dergelijke koffers worden ook aan de sponsors (bedrijfs leven en nu dus ook de gemeen te) aangeboden. Het grote struikelblok bleek maandag avond het financieren van dit project. Hoewel Monum-Art niet helemaal voldoet aan de voorwaarden van de subsidie regeling voor beeldende kunst wilde b en w toch de reserve 2500,-) hiervoor gebruiken om Monum-Art te subsidiëren. Dit vooruitlopend op het wijzi gen van de subsidiecriteria van deze regeling. Tbt nu toe kon- in Nederland een expositie ge opend. De expositie draagt de titel April/mei 1943, de stakin gen als keerpunt. Keerpunt De April/meistaking was de M. A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA): Om de VVD over de streep te trekken de subsidie voor Monum-Art uit onvoor zien halen. den alleen Zierikzeese kunste naars (ingeschreven bij de Zeeuwse Kunstkring) van deze regeling profiteren als ze in Zierikzee exposeren. Weinig gebruikt Door deze beperking is het pot je hiervoor nog weinig ge bruikt, immers het handjevol kunstenaars exposeert niet jaarlijks in eigen woonplaats. Daarom is in de laatste verga dering van de commissie cul tuur het idee geopperd om de voorwaarden wat te verruimen zodat ook initiatieven als Monum-Art in aanmerking kunnen komen voor een bijdra ge uit het Zierikzeese beelden de kunst-potje. Met het oog op het korte tijdsbestek waarin het project moet worden voor bereid en vooruitlopend op het verruimen van deze criteria waren b en w (na de nodige dis cussie) van mening dat Monum-Art uit die reserve van 2500,- kan worden gesubsi dieerd. Twee mille De PvdA was het daar roerend mee eens. Sterker nog, gezien de omvang van de reserve 2500,-) en de waarde van het project als elkweervoorziening (aansluitend op de Zierikzeese monumenten) hadden de soci aaldemocraten er wel tweedui zend gulden voor over. Daarvoor krijgt de gemeente Zierikzee dan een koffier met grafiek en dat kan volgens fractievoorzitter M. R. de Jong- van Loo het begin zijn van de vorming van een collectie mo derne kunst, zoals in het mu- seumverzamelbeleidsplan wordt bepleit. Wat moeilijker hadden CDA en VVD het met het voorstel. Hoe wel het CDA van mening was dat het verzoek niet voldoet aan de geldende subsidiecrite ria en het op zijn minst toch wat verontrustend was om vooruitlopend op het bijstellen van de criteria al vast te subsi diëren, wilden de christende mocraten dit subsidieverzoek niet afblazen. Omwille van de tijdsdruk en het feit dat het project in een goede periode (juli en augustus) wordt gehou den ging het CDA in eerste in stantie akkoord met het voor stel. De WD deed dat niet. Omdat Monum-Art niet voldoet aan de M. R. de Jong-van Loo (PvdA): in plaats van duizend gulden, liever twee mille voor Monum- Art. criteria van de huidige subsi dieregeling voor beeldende kunst vonden de liberalen dat die duizend gulden maar uit de post onvoorzien moest komen. De regels zijn er volgens me vrouw J. Bos nu eenmaal niet voor niets. Ze toonde zich dan ook verbaasd over de „halve draai" van het CDA om voor Monum-Art een .uitzondering te maken. Bovendien had ze ook nog geen begroting voor het project onder ogen gehad. Dat Monum-Art een belangrijk initiatief voor Zierikzee is en dat het thema nauw verbonden is met de stad, zoals burge meester Asselbergs nog eens beklemtoonde, was voor de VVD en voor de SGP/GPV/ RPF (principieel tegen) geen aanleiding om van mening te veranderen. „We blijven een zo als u het noemt starre houding aannemen" aldus mevrouw Bos. De poging van het CDA om de kingen snel de kop ingedrukt. Dit werd vooral veroorzaakt door de omstandigheid dat na genoeg heel Zeeland door de Duitsers tot Sperrgebiett was verklaard. Het was daardoor niet alleen in sterke mate geï soleerd, maar vormde ook een militair bolwerk met een veel krachtiger bezettingsmacht dan elders in Nederland. Al leen in Noord-Beveland lagen geen Duitse regimenten. Geen melk Als er in de landbouw gestaakt werd, zoals dat in april/mei 1943 het geval was, viel dit re latief weinig op. Enkele boeren in Zuid-Beveland leverden geen melk af aan de melkfa briek in Middelburg, maar door aanvoer uit andere gebie den had dit weinig invloed. Op Zuid-Beveland is het krach tigst gestaakt in het dorp Ka- pelle. Twee inwoners werden door de Duitsers opgepakt en naar Vught gezonden. In Hoe- deketiskerke was de staking vrij algemeen, maar duurde niet langer dan een dag. Op Walcheren kwamen stakingen voor in Vlissingen en Middel burg. Bij de Vitrite en bij houthan del Alberts werd het werk stil gelegd. Door het dreigen met represailles en strenge contro les door de Duitsers werd de volgende dag de staking gebro ken. Op de werf De Schelde bleef de staking beperkt tot een korte demonstratie. Van wege de functie in de oorlogs industrie van deze werf werd het terrein dagelijks door Duitse troepen bewaakt. Het werk kwam op 30 april rond 10.00 uur stil te liggen. Onder druk van veel militair machts vertoon, zoals de opstelling van mitrailleurs op het fa brieksterrein en hevige dreige menten, werd het werk hervat. Zelfs winkels gesloten In Zeeuwsch-Vlaanderen staakte in de buurt van Tfemeu- zen een tiental arbeiders van een aannemersbedrijf. Zij wer den terstond gearresteerd. Op Noord-Beveland begon zater dag 1 mei in Wissenkerke een algemene staking. Iedereen legde het werk neer en zelfs de winkels sloten. Van Wissenker ke sloeg de staking over naar Kortgene en Colijnsplaat. Ook op het platteland toonde, men zich solidair. Op;dinsdag 4 mei verscheen een overvalwagen op het eiland en werden arresta ties verricht. Hierna verliep de staking. De expositie in het Stedelijk Museum aan het Bel- lamyplein in Vlissingen is te zien van 30 april tot en met 13 juni. Het museum is op werk dagen geopend van 10.00 tot 17.00 uur en in het weekend en op feestdagen van 13.00 tot 17.00 uur. WD over de streep te trekken door voor te stellen de subsidie dan uit het potje voor onvoor ziene uitgaven te halen bracht geen duidelijkheid. Tegenover WD en CDA (met uitzonde ring van wethouder De Rijke die bij het collegestandpunt bleef), die zich voorstander toonden van een subsidie uit onvoorzien, stonden PvdA en SGP/GPV/RPF zodat de uit komst van de stemming vijf voor en vijf tegen was. Tbt spijt van het CDA die had gehoopt dat de PvdA uit solidariteit met het voorstel mee zou gaan. Voor burgemeester Asselbergs bood deze uitkomst weinig kans op verdere uitwerking van het project. Als de raad hierover geen besluit kon ne men zouden de organisatoren van Monum-Art ook na maan dagavond nog in onzekerheid blijven. In dat geval „zouden we ons als bestuurders toch diep moeten schamen" aldus de raadsvoorzitter, die het bo vendien geen goede zaak vond om bij afwezigheid van de wet houder van financiën (L. J. van Gastel) ineens te besluiten om voor Monum-Art de post on voorzien te gebruiken. Die woorden gaven uiteindelijk de doorslag om toch met het colle gevoorstel in te stemmen. Voor de rechter In verband met het heffen van BTW door de gemeente is Zie rikzee door een koper van bouwgrond gedagvaard. Op woensdag 12 mei moet Zierik zee voor de rechter van ,de Ar rondissementsrechtbank in Middelburg verschijnen', waar bij de gemeente door advoca tenkantoor Adriaanse en Van der Weel wordt vertegenwoor digd. Deze kwestie is ontstaan nadat de Hoge Raad onlangs de uit spraak heeft gedaan dat het heffen van BTW door een ge meente niet in alle gevallen rechtmatig is. Deze uitspraak heeft geleid tot een stroom van verzoeken voor terugvordering van deze BTW. Ook in Zierikzee is dat het ge val geweest. Bij de secretarie zijn zo'n zestig verzoeken voor RENESSE - De heer L. uit de gemeente Westerschouwen werd in de nacht van maandag op dinsdag aangehouden om dat hij een auto bestuurde ter wijl hij te veel had gedronken. De politie hield de man staan de bij een alcoholcontrole op de Stoof weg nabij Renesse. Uit een test met het ademanaly seapparaat in het politiebu reau te Zierikzee bleek dat de man 550 ug/1 alcohol in zijn li chaam had. Zoveel dat hij een dagvaarding kreeg om zich voor de politierechter voor zijn gedrag te verantwoorden. WESTERSCHOUWEN - In de gemeente Westerschouwen werden twee diefstallen ge pleegd uit voertuigen. Uit de camper van de heer B. uit het Duitse Lurien werden kleding, cheques en geld gesto len. Dat gebeurde maandag tussen 16.00 en 17.00 uur ter wijl de camper geparkeerd stond aan de Rampweg. Uit de auto van de heer Z. uit Linz werd een rijbewijs en een pas poort gestolen. De auto stond aan de Kampweg te Westen- schouwen. OUWERKERK - In de Phoe- nixstraat te Ouwerkerk vond maandag een aanrijding plaats tussen een tractor en een personenauto. Het ongeluk gebeurde om on geveer 10.15 uur toen de heer R. uit Ouwerkerk vanuit een uit rit met zijn tractor achteruit de Phoenixstraat op reed. Achter de tractor hing een vorkhefin- richting die 1,80 meter achter uit stak. Op het moment dat R. stil stond om weer terug de oprit in te rijden reed een per sonenauto bestuurd door de heer Van de H. uit dè gemeente Duiveland tegen de vorkhefin- richting. Van de H. reed over de Phoenixstraat in 'de richting van de Baalpapenweg. Hij had wel de tractor gezien maar niet de vorkhefinrichting. ROTTERDAM - De gemeente Rotterdam wil via de Raad van State te weten komen of de stad recht heeft op uitbetaling van rente over de miljoenen guldens die de afgelopen jaren zijn geleend om het opruimen van bommen te financieren. teruggave binnengekomen. Al les opgeteld komt dat neer op een bedrag van 475.000,-. In lijn van werkwijze die door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten wordt bepleit, heb ben b en w van Zierikzee alle vorderingen afgewezen. Voor de kopers van bouwgrond rest te niets anders dan een civiel- rechterlijke procedure. Inmid dels heeft een van de kopers de ze stappen ondernomen. Omdat Zierikzee hierdoor ge dagvaard is moest er maandag avond geld beschikbaar wor den gesteld voor het inschake len van een advocaat. Daar voor is ongeveer 11.750,- no dig. Een bedrag waarvoor de exploitatie-opzet bestem mingsplan Poortambacht 7 kan worden aangesproken. De discussie hierover, waarop de drie betrokkenden op de pu blieke tribune hadden gehoopt bleef uit, want de raad ging* ézonder meer akkoord. Veel an dere mogelijkheden hadden de raadsleden ook niet, omdat Zierikzee simpelweg opgeroe pen is om voor de rechtbank te verschijnen. AMSTERDAM - De bekende Amsterdamse handelaar Loe Lap is afgelopen weekeinde op 78-jarige leeftijd overleden. Dat heeft de gemeente dinsdag bevestigd. Lap is vooral be kend geworden door zijn dumpzaak die hij vanaf 1964 had aan de Reguliers- breestraat. Hij had die zaak tot 1981. Naast de dumpzaak had hij la ter ook nog een succesvolle zaak in de Kinkerstraat. Met zijn leus „Wat Lap lapt lapt Lap alleen" was hij een van de mar kantste handelaars van Neder land. Zijn populariteit bleek ook bij het 700-jarig bestaan van Amsterdam, toen hij sa men met Guus Oster een feest programma presenteerde op te levisie. Lap wordt donderdag middag in de hoofdstad begra ven. Verwachting t/m zaterdag 1 mei WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 20% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht oost 4 Vrijdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht oost 3 Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 28 apr. Zon op 06.14, onder 20.56 Maan op 11.12, onder 02.19 29 apr. Zon op 06.12, onder 20.58 Maan op 12.29, onder 02.50 Eerste Kwartier: 29 apr. (14.41) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het tamelijk zonnige weer met op veel plaatsen middagtempe- raturen ruim boven de normale waar de houdt aan. Ook de komende da gen speelt de zon een hoofdrol in het Nederlandse weer. De temperatuur loopt morgenmiddag uiteen van een graad of 16 in het noordelijk kustge bied tot dichtbij de 25 graden in het zuidoosten. Donderdag kan ook in het oosten en midden van het land het kwik vlak bij deze zomerse waar- ,de komen. Op beide dagen blijft het droog en waait de wind uit het noord oosten tot oosten. Aan de kust kan ze morgen nu en dan krachtig zijn. Dit stabiele en warme weer wordt ver oorzaakt door het samenspel van een depressie in de buurt van Portu gal en een gordel van hoge barome terstanden ten noorden van ons land. Aangezien er in deze lucht drukverdeling de komende dagen nog niet veel verandert blijft ook het weerbeeld gelijk. Ook op Koningin nedag schijnt de zon flink. In het zui den van het land kan zich in de loop van de middag of avond een on weersbui manifesteren, elders in het land blijft het droog. De middagtem- peraturen liggen dan rond de 21 gra den. Kortom, het warme en vrij zonni ge weer houdt aan. NIJMEGEN - De Nijmeegse politie heeft twee studenten aangehouden bij de ontrui ming van het Erasmus-gebouw van de Katholieke Universi teit. De jongens wilden terug in het gebouw, nadat ze naar buiten gedragen waren door de politie. De ontruiming van het bezette gebouw dreigde dinsdagmor gen even te escaleren toen de twee jongens aangehouden werden. Het grootste deel van de ongeveer vijftig bezettende studenten liet zich echter rustig wegvoeren. Enkelen moesten naar buiten gedragen worden. Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-1655"'. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314 Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46.00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11-30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11-30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11-30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vi% B.T.W. VLISSINGEN - Op 29 april is het precies vijftig jaar geleden dat fabrieken stil kwamen te liggen, ambte naren naar huis gingen en boeren hun melk over het land lieten lopen als protest tegen het wegvoeren in krijgsgevangenschap van 300.000 Nederlandse mili tairen, die kort na de capitulatie in mei 1940 uit krijgsgevangenschap waren ontslagen. Donderdag 29 april wordt in twaalf provincies tegelijk een ten toonstelling geopend over deze gebeurtenissen die bekend staan als de mei-stakingen. In Zeeland is de expositie te zien iii het Stedelijk Museum in Vlissin gen. Hét startsein wordt donderdag gegeven door waarnemend Commissaris van de Koningin in Zee land mevrouw L. Nederhoed-Zijlstra. meest massale, openlijke ver zetsactie tijdens de Tweede We reldoorlog en hoewel de sta king nauwelijks bekend is be tekende het wel een keerpunt in de bezetting. De dag na het uitbreken van de stakingen werd politiestandrecht inge voerd. Door standrechtelijke executies en wilde schietpartij en vielen 175 doden en honder den gewonden. De stakingen werden met veel onderdruk king gebroken. Alle mannen van 18 tot 35 jaar moesten zich voor tewerkstelling in Duits land melden, iedereen werd verplicht zijn of haar radio in te leveren en er werd steeds harder opgetreden tegen het verzet. De april/mei-stakingen veran derden de situatie in Neder land grondig. De Duitsers had den gemerkt dat het mislukt was om de Nederlanders voor zich te winnen en deden niet langer hun best het Nederland se volk te ontzien. Maar zeker niet alleen de Duitsers waren van houding veranderd. Door de harde repressie waren de Nederlanders minder dan ooit bereid zich bij de Duitse bezet ting neer te leggen. Bovendien was er een gevoel van eensge zindheid en solidariteit ont staan en waren contacten ge legd die de basis konden vor men voor ondergrondse activi teiten. Na de april/mei-stakin gen kwam-overal in Nederland het verzet goed op gang. Zeeland rustig In tegenstelling tot het oosten, zuiden en noorden van het land bleef het in Zeeland in de april/mei-dagen van 1943 rela tief rustig. Alleen de bevolking van Noord-Beveland staakte krachtig en vastberaden. In de rest van Zeeland werden de sta- ZIERIKZEE - Inhoudelijk hadden geen van de Zie rikzeese raadsfracties (met uitzondering dan van SGP/GPV/RPF) maandagavond moeite met het sub sidieverzoek van galerie Noordhavenpoort voor het project Monum-Art, maar uit welk potje die duizend gulden dan betaald moet worden, daarover ontwik kelde zich tijdens de raadsvergadering een vrij lang durige discussie. Die resulteerde er uiteindelijk in dat alle fracties akkoord gingen met het college voorstel. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3