&ee& Ontslagen bij Fokker RTL-documentaire over jarige prinses Juliana Raadsvergadering in Brouwershaven Studenten protesteren tegen bezuinigingen Nieuw renovatieplan voor Krayestein Via bezetting Maagdenhuis Kooijmans betreurt afwijzing vredesplan Gorilla baby geboren Met nooit vertoonde beelden 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG - Enkele honderden protesterende studenten hebben maandag de hele dag het Maagdenhuis in Amsterdam bezet, het bestuurlijk centrum van de Universiteit van Amsterdam. Ook elders in het land, zoals in Nijmegen, Gronin gen en Utrecht, gaven studenten blijk van hun ongenoegen tegen de bezuini gingsplannen van minister Ritzen van onderwijs en staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken. gemeente minder kosten voor het onderhoud van het open baar groen. Men ging verder akkoord met de bouw van drie woningen en drie garages op de lokatie Don- kereweg 53a te Schuddebeurs, ter plaatse bekend als de bouwval. Het betreft een half ingestorte oude landbouw- schuur. Via een aanpassing van het bestemmingsplan schiep de Brouwse raad nu de mogelijk heid om het gebouw voor woondoeleinden te bestem men. Wanneer ook het provin ciaal bestuur akkoord gaat zal het worden afgebroken en in dezelfde stijl van de oude schuur weer worden opge bouwd, maar dan met woon bestemming. Woonbestemming, maar dan wel voor permanente bewo ning, kreeg ook het vroegere postkantoor aan de Nieuw- straat te Brouwershaven. Me vrouw B. Mattke uit het Duitse Aken wil het gebouw in ge bruik nemen als woonruimte. Omdat de raadsleden zeker willen weten dat de nieuwe be woonster ook permanent in Brouwershaven komt wonen werd na uitvoerige discussie besloten om de gemeentelijke gebruiksverordening te toet sen aan die van de gemeente Kortgene. Op die manier is Vervolg van pag. 1 ting van deze ruimten. Nu wordt volstaan met aanvullen van mogelijk ontbrekend meu bilair, nazien en waar nodig re pareren van douches en het bij werken van het tegelwerk. Ook het plan voor aanleg van twee extra (buiten)tennisbanen is voorlopig in de ijskast verdwe nen. Hoewel het rode potlood voort varend is gehanteerd levért dé renovatie volgens het nieuwste plan volgens wethouder G. J. W. van der Salm en directeur gemeentewerken W. van Meer- ten een alleszins aanvaardbare sportvoorziening op. Voor wat betreft de exploitatie van de sporthal na de renovatie wordt rekening gehouden met een jaarlijks exploitatietekort van 150.000,- Wethouder Van der Salm reageerde op enigszins sceptische geluiden vanuit de commissies met de opmerking dat een dergelijk exploitatiere sultaat in zijn visie reëel is. Verschillende meningen Over de kwaliteit van de douche- en kleedruimten in het complex bleken de meningen verschillend. WD-vertegen woordiger C. A. Hoorweg zei van verschillende kanten klachten te hebben gehoord over deze voorzieningen. Wet houder Van der Salm liet een ander geluid horen. ,,Ik heb een aantal intensieve gebrui kers van de hal gepolst en zij waren wel tevreden met de douche- en kleedruimten", al dus de wethouder. Van Meerten wees erop dat het in het eerdere renovatieplan genoemde 'opti maliseren' van de douche- en kleedruimten met 50.000,-, wel een erg forse investering zou vergen. ,,En wij zijn van mening dat je voor dat geld toch niet voldoende terug krijgt", aldus wethouder Van der Salm. De nodige discussie ontstond over de vraag of men al dan niet dient over te gaan tot ver men via jurisprudentie in staat om af te dwingen dat het huis een bepaald aantal dagen per jaar wordt bewoond. Overi gens heeft de toekomstige be woonster laten weten perma nent in Brouwershaven te wil len komen wonen. Niet Fransweije, niet Franse- weegje, niet Fransestraat maar Fransewegje. Dat wordt de naam voor de nieuwe straat die in Noordgouwe wordt gereali seerd op de lokatie waar nu nog de gebroeders J. en L. Da lebout hun bedrijf hebben. De diverse suggesties kwamen van de raadsleden M. Koop man-Ketting (PvdA), J. Heinen (CDA) en het streekarchiva- riaat. Maar de raad hield het op de naam die het college van b en w voorstelde omdat die er het meeste tussenin zat. Het Brouwse college van b en w gaat met de eigenaar van de benzinesteiger in de Brouwse Nieuwe Jachthaven praten om een formule te bedenken waar bij zowel de belangen van de exploitant als de gemeente het beste gewaarborgd zijn. Het is de bedoeling dat ter plaatse van de benzinesteiger een vaste oever wordt gemaakt waar ook een centraal punt komt voor het lozen van diverse soorten afval zoals glas, afval, vuil wa ter en klein chemisch afval. vanging van het tennistapijt in de tennishal. Vervanging van het tapijt vergt een investering van 70.000,- en voor een frac tie van dat bedrag kan het ta pijt ook zo opgelapt worden dat het nog een jaar of twee meekan. Het college van b en w wil het liefst overgaan tot ver vanging van het tennistapijt. Wethouder Van der Salm legde uit waarom. „Wij denken dat het ook ten koste van de exploi tatie van de sporthal zou kun nen gaan als we het tennista pijt niet zouden vervangen. Wij denken dat de verhuur van de tennishal een belangrijke rol zal spelen in de exploitatie van het totale complex". Wethou der Veerhoek vulde aan: „En dan is het belangrijk dat dat tennistapijt er gewoon tip-top bijligt". Op de vraag of men wellicht in de toekomst het aantal buiten tennisbanen alsnog gaat uit breiden antwoordde wethou der Van der Salm voorzichtig. Hij stelde dat een en ander af hankelijk is van de exploitatie resultaten van de sporthal na de renovatie. Hij herhaalde nog eens een jaarlijks exploita tietekort van 150.000,- accep tabel te vinden. „Maar ik kan u geen absolute zekerheid bie den dat dat exploitatietekort niet verder op zal lopen", aldus de wethouder. Zoals al aan gestipt wordt vanavond, dins dag, tijdens de gemeenteraads vergadering beslist over het nieuwe renovatieplan. AMSTERDAM - De Huishoud beurs en de Huis en Interieur RAI, die zondag werden afge stoten, hebben samen ruim 306.000 bezoekers getrokken. Dat zijn er 95.000 minder dan het jaar ervoor, zo blijkt uit een mededeling van de RAI. De beurs trekt gemiddeld overi gens 300.000 bezoekers, zodat het cijfer vorig jaar uitzonder lijk hoog was. „Onduidelijk en van de gek ken" klonk het in het Maag denhuis over die plannen. Sinds de legendarische bezet ting van 1969 is het Maagden huis een symbool gebleven van studentenverzet, ook al waren veel van de huidige bezetters daar nauwelijks meer van op de hoogte. Ditmaal verliepen de acties rustig en kalm. Tegen 18.00 uur gingen de studenten uit eigen beweging weer weg. Er werden 2.000 handtekenin gen verzameld tegen de kabi netsplannen. Wilde weken Deze actie moet het begin in luiden van „twee wilde, woeste weken" van de studentenon- vrede wegens het „uithollen" van de OV-jaarkaart, de af schaffing van de basisbeurs, het ontnemen van de uitkering aan jongeren onder de 21 en verlaging van die voor mensen tot 27 jaar. Actieleidster Inge- liese de Jongste was er niet on tevreden over. De studenten hebben het college van bestuur niet gekregen tot een gezamen lijke ondertekening van een stellingname tegen de kabi netsplannen. Wel heeft het col lege zich gekeerd tegen een on samenhangend jongerenbe leid. Voorzitter J. Gevers van het collegebestuur noemde de aantasting van de studiefinan ciering een aanslag op het stu dieklimaat, een inperking tot DEN HAAG - Minister Kooij mans van buitenlandse zaken betreurt het bijzonder dat het parlement van de Bosnische Serviërs niet heeft ingestemd met het vredesplan van de Ver enigde Naties. De opstelling van de Bosnische Serviërs betekent volgens de bewindsman dat zowel de druk op de Serviërs in Bosnië als op Klein-Joegoslavië moet wor den verhoogd. Over een moge lijk militair ingrijpen in ex- Joegoslavië wilde Kooijmans geen uitspraak doen. „Daar over wordt nog gesproken." Het is volgens de bewindsman nog onduidelijk of de verwer ping door de Bosnische Ser viërs een breuk betekent met Belgrado. Klein-Joegoslavië heeft eerder bij de Bosnische Serviërs aangedrongen op aan vaarding van de vredesplan nen van de bemiddelaars Vance en Owen. AMSTERDAM - In Artis is voor het eerst een gorilla-baby geboren. In de nacht van vrij dag op zaterdag schonk Dafina het leven aan Awali, een man netjesgorilla. Awali betekent „eerste" in het Swahili. Dafina is met zes jaar en drie maanden de jongste in gevan genschap levende gorilla ter wereld die moeder is gewor den. Tbt dusver heeft ze gewei gerd de kleine de borst te ge ven, ondanks een soort prak tijkcursus die Artis voor haar had bedacht. Een mede werkster van de dierentuin, vervangster in de dierenverzor- ging, heeft enige tijd voor de tralies haar kind de borst gege ven in de hoop dat Dafina dat gedrag zou imiteren. Dafina heeft dat tot nu toe niet ge daan. Awali krijgt voorlopig de fles. de toegankelijkheid van uni versiteiten en een aantasting van het onderwijs zelf. Hij noemde de plannen „volstrekt ondoordacht". Premier Lub bers, minister Ritzen en staats secretaris Ter Veld waren ge vraagd naar het Maagdenhuis te komen, maar bleken in geen velden of wegen te bekennen. Burgemeester Van Thijn kwam maar niet uit een vergadering. Uiteindelijk gaven PvdA- voorzitters Rottenberg en Vree man acte de présence. De twee verzetten zich tegen de persoonlijke aanvallen op hun partijgenoot Ritzen, maar had den verder ook niet veel meer te bieden dan een bijdrage aan een uiterst levendige discussie. „Klojo, klojóóóü" had het voordien geklonken in een massaal overgenomen refrein op een lied door de megafoon tegen Ritzen. „De studenten en de PvdA lijken na dit debat verder van elkaar te staan dan ooit", aldus de actievoerders achteraf. Begrip In Nijmegen kregen de studen ten steun van het college van bestuur van de Katholieke Universiteit (KUN). Het Nij meegse college „heeft begrip voor de onrust, die onder stu denten leeft en is bezorgd over de voorgenomen maatregelen". Het studieklimaat leidt eron der omdat toegankelijkheid en De films stammen uit de ar chieven van de Rijksvoorlich tingsdienst (RVD) en de privé- verzamelingen van de konink lijke familie. Onthullend is het portret van Juliana niet echt geworden: vrijwel alles is be kend en de zaken worden hoog uit nog eens op een rijtje gezet. Er wordt ook op slechts zeer bedekte wijze verwezen naar enkele dieptepunten uit het le ven van de vroegere koningin. Compleet beeld Tbch geeft het programma een redelijk compleet beeld van de mens en vorstin Juliana. Haar invloed als koningin op de rest van de regering komt echter niet aan de orde, vertelt pre sentator Ruud ter Weijden, want d ie archieven mogen pas honderd jaar na de dood van Juliana worden geopend. De speciale Juliana-aflevering AMSTERDAM - Voor 1.395 werknemers van Fokker is het maandag of dinsdag een zwar te dag in hun leven: zij krijgen officieel ontslag aangezegd. Dat zijn er weliswaar bijna 400 minder dan Fokker aanvanke lijk aankondigde, maar het gaat nog steeds om het groot ste aantal ontslagen in één keer bij de vliegtuigbouwer. De werknemers die Fokker moeten verlaten krijgen dat te kwaliteit van het onderwijs worden bedreigd, aldus prof.dr. G. Stoelinga van het CvB (college van bestuur), die daarmee vrijwel letterlijk op dezelfde lijn zit van zijn Am sterdamse collega Gevers. De Nijmeegse studenten hebben inmiddels een actiecentrum ge kregen in het Erasmusgebouw van de universiteit. Daar kun nen zij hun protesten tegen de plannen van Ritzen coördine ren. Maar een bezettingsactie wordt niet getolereerd, waar schuwde Stoelinga. Het Aktie Komitee Kritiese Universiteit (AKKU) in Nijme gen had in de loop van de dag solidariteit betuigd met de be zetters van het Maagdenhuis in Amsterdam. Daar kwamen ook dergelijke betuigingen binnen van Groen Links, de FNV-jongeren, de Landelijkse Studenten Vakbond LSVb en van andere universiteiten in het land. In Utrecht probeerde het interuniversitair studente noverleg (ISO) inmiddels het overleg met Ritzen op gang te houden. Kritiek was er daar op de LSVb, die uit de school heeft geklapt en vertrouwelij ke mededelingen over destu- diefinanciering naar buiten bracht. Het ISO veroordeelt ac ties van de LSVb niet, zoals de bezetting van het Maagden huis, maar ziet meer in ludieke acties. Studenten zijn ermee gebaat de minister niet te hard tegen de haren in te strijken, klinkt het daar. van het programma „Ooggetui ge" is wel een aanéénschake- ling van vaak heel bijzondere oude beelden. Zo is er een te kenfilmpje van 84 jaar gele den, waarin een ooievaar bij Paleis Noordeinde de zo zeer gewenste Oranje-baby bezorgt. Opvallend zijn ook de beelden van een pro-Oranje-betoging in 1918 met als middelpunt de toen negen-jarige Juliana. Het evenement was bedoeld als antwoord op bij voorbeeld de executie van tsaar Nicolaas en de door velen met Argusogen bekeken acties van Troelstra. Verder zal een 22-jarige, ner veuze prinses Juliana op velen aandoendlijk overkomen met een speech over de toenmalige crisis in Nederland. Het film portret loopt tot en met het af treden van Juliana als staats hoofd en de inhuldiging van koningin Beatrix. Recentere beelden zijn amper opgeno men, hoewel de prinses nog al- horen in een persoonlijk ge sprek met hun chef in het bij zijn van een personeelsfunctio naris. Fokker heeft altijd 'te maken gehad met sterke schommelingen in de produk- tie omdat de afzetmarkt voor vliegtuigen nu eenmaal zeer wispelturig is. Door de sterke uitbreiding die het bedrijf de laatste jaren heeft ondergaan, moet in slechte tijden ook for ser in het personeelsbestand worden gesneden. Om massa- Vier studentenorganisaties - ISO en ISVb, de landelijke ver eniging van studentenvereni gingen en de stichting „Vecht mee voor onze OV"(een privé- initiatief van een Rotterdamse student) - hebben inmiddels heropening van de onderhan delingen bepleit tussen minis ter Ritzen en de NS over de OV- jaarkaart. Zij zijn kwaad om dat die op een bedrag van maar 35 miljoen gulden zijn stukge lopen. Ongeloof bestaat er op Ritzen's oplossing van met na me „spitsbussen" voor studen ten voor de lange afstanden. Elke vrijdagmiddag reizen 310.000 studenten 12,4 miljoen kilometer. Dat komt neer op 6.200 bussen, stellen zij. Minister Maij-Weggen van Ver keer en Waterstaat noemde het inmiddels „erg jammer" dat de spoorwegen hebben afgehaakt in de onderhandelingen over de OV-jaarkaart. Ook zij zou graag zien dat er opnieuw wordt gepraat. Dat heeft zij ge zegd in een eerste, „globale" reactie op het contract van haar collega Ritzen voor een studen tenkaart, die alleen geldt in bus, tram en metro. Persoon lijk is Maij-Weggen niet bij die onderhandelingen betrokken geweest. De NS lijdt met het missen van een nieuw contract fors inkomensverlies: ongeveer 20 procent. Niet alleen studen ten protesteerden tegen de voorgenomen plannen. In Nieuwe Pekela kreeg staats secretaris Ter Veld maandag avond een kip aangeboden van een aantal FNV-jongeren. „Dit is de kip, die U wilt kaalpluk ken", zei landelijk vice- voorzitter Sjoerd Wagenaar te- *gen de brewindsvrouw, die er een spreekbeurt hield. tijd actief is, zij het beduidend niinder frequent. Behalve van de 84-jarige prin ses zijn er uiteraard veel beel den van de kinderen van Julia na: zo ziet de tv-kijker de peu ter Beatrix met een tropen helm op het hoofd. Zij voorziet haar zusje Irene bij gebrek aan beter van een theemuts als hoofddeksel. Prins Bernhard wordt behalve als vader ook getoond als „reizend ambassa deur". Er zijn fragmenten van de prins in Chili, dansend met een Chileense folklore-danseres, en van de prins in Zuid-Afrika, filmend in Natal. De program mamakers haasten zich om te vermelden dat de Koninklijke Familie vaste contribuant is van het anti-racismeprogram- ma van de Raad van Kerken. Het programma is een idee van eindredacteur informatieve programma's, Feike Salverda. Salverda trad een jaar geleden als zodanig in dienst bij- RTL, na een loopbaan bij Het Vrije Volk, de Vara, Vrij Nederland en de VPRO. Het programma werd geregisseerd door Marck Feller en geproduceerd door Corine van Gijsingen. ontslagen in de toekomst te voorkomen, hebben de vak bonden en de ondernemings raad ingestemd met een voor stel van de directie de duur van de werkweek beter af te stem men op aanpassingen in het produktieniveau. Binnen een maand komt Fokker met voor stellen. De bonden laten overi gens de gegevens waarop Fok ker de noodzaak voor de ont slagen baseert onderzoeken door een extern deskundige. door Mare Legendre Dinsdag 27 april Zierikzee Presentatie Bestelauto voor Praag. Mondragon. 14.30 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Concert Zeeuws Orkest. Nieu we Kerk. 20.00 uur. Lezing dr. Jobsen over Kerk en Israël dichter bij de gemeentes. Ledenvergadering Rode Kruis Zierikzee/Kerkwerve. De Drie hoek. 20.00 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie alge mene en bestuurlijke zaken. Gemeentehuis. 16.00 uur. Lezing over de Hoge Veluwe voor NVvH. De Schutse. 19.30 uur. Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (consistorie). Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijf ochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (zaaltje Badhuisstraat). Van 19.00 tot 20.30 uur. Woensdag 28 april Zierikzee Kreaclub voor kinderen. De Lichtboei. Van 13.30 tot 15.00 uur. Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Commissievergadering jeugd- en jongerenwerk, in commis siekamer stadhuis. 16.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie finan ciën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 29 april Nieuwerkerk Raadsvergadering. Gemeente huis. 20.00 uur. Vrijdag 30 april Zierikzee Overzichtstentoonstelling vijf jaar Galerie Noordhavenpoort. Opening om 16.00 uur. Zondag 2 mei Burgh-Haamstede Excursie Vereniging Natuur monumenten door Zeepedui- nen. Start om 13.30 uur vanaf entree Stot Haamstede, Noord- straat. Open dag leefgemeenschap Ti- dorp. Hogezoom 79-81. Van 14.00 tot 17.00 uur. Maandag 3 mei Zierikzee Presentatie infomap tijdens themamiddag in Kruisgebouw, Jannewekken. 15.00 uur. Dinsdag 4 mei Renesse Herdenking bij verzetsmonu- ment. Oude Moolweg. 19.30 uur. Woensdag 5 mei Zierikzee Bevrijdingsconcert (Ars Musi- ca). Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Donderdag 6 mei Zierikzee Viering eerste lustrum dagver zorging De Wieken. Vanaf 14.00 uur. Musical De showbiz lonkt. Pro testants Christelijke basis school Jan Wouter van den Doel. 19.30 uur. Vrijdag 7 mei Zierikzee Musical De showbiz lonkt. Pro testants Christelijke basis school Jan Wouter van den Doel. 19.30 uur. Zaterdag 8 mei Renesse Ophaaldag rommelmarkt. In de gehele kern. Vanaf 09.00 uur. Maandag 10 mei Zierikzee Lezing prof. dr. Janice Kulyk Keefer over Canadese litera tuur. DAS-Zeeland, Jannewek ken 19. 20.00 uur. Dinsdag 11 mei Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde 14.00 uur. Donderdag 13 mei Zierikzee Johan Willem Frisokapel. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Tijden en standen volgens gelijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 28 april 08.15 150 01.55 -156 20.35 125 14.20 -134 29 april 09.15 143 02.45 -156 21.35 114 15.25 -127 ROOMPOT BUITEN 28 april 06.45 159 00.40 -153 19.15 125 13.10 -130 29 april 07.45 141 01.40 -150 20.30 108 14.15 -120 BRUINISSE 28 april 07.55 160 02.00 -165 20.25 134 14.25 -143 29 april 09.25 151 02.45 -165 21.50 122 15.20 -136 WEMELDINGE 28 april 08.15 157 01.55 -161 20.30 131 14.20 - 140 29 april 09.20 150 02.50 -162 21.45 120 15.20 -133 Doodtij: 1 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 HILVERSUM - Prinses Juliana wordt vrijdag 84 jaar. Daarmee is zij de eerste Oranje die zo oud werd. RTL viert dat record met een programma dat vrij wel geheel bestaat uit oude, zelden of nooit vertoon de filmbeelden van de prinses. Het wordt woensdag avond uitgezonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2