Duivelands college wil subsidiëring Stichting Jeugd definitief stoppen Overeenkomst RPCZ en Hogeschool Zeeland Duiveland winnaar provinciale brandweerwedstrijd in Haamstede Rode Kruis wandeltocht Betere afstemming lerarenopleiding en schoolbegeleiding DEURLOO Beslissing wordt genomen tijdens raadsvergadering Betere afstemming lerarenopleiding en schoolbegeleiding in Zeeland Het was een pittige wedstrijd, maar niet te zwaar 4 MAANDAG 26 APRIL 1993 NR 25347 NIEUWERKERK - Het Duivelands college van burgemeester en wethouders is van mening dat de gemeente moet stoppen met haar jaarlijkse subsidiëring aan de Stichting Jeugd. Het subsidiebedrag van 4,57 per inwoner, ofwel ruim 25.000 gulden per jaar, zou volgens het college ondoelmatig worden besteed. Tij dens de gemeenteraadsvergadering die op donderdag 29 april wordt gehouden in het gemeentehuis in Nieuwerkerk neemt de raad de definitieve beslissing over de subsidie. Het idee om de subsidie aan de Stichting Jeugd stop te zetten speelt al langere tijd in Duive- land. Tijdens de behandeling van de begroting 1992 en de be groting 1993 bracht het college van b en w al naar voren dat de Stichting Jeugd naar haar idee weinig waarde toevoegt aan de activiteiten die in de gemeente Duiveland voor de jeugd plaatsvinden. Naar aanleiding daarvan werden de activiteiten van de Stichting Jeugd in de gemeente Duiveland onder de loep genomen. De activiteiten werden bespro ken in de Duivelandse advies commissie algemene zaken en met vertegenwoordigers van het stichtingsbestuur en de jeugdleider van de Stichting Jeugd. Het Duivelands college zegt aan de hand hiervan gesterkt te zijn in zijn mening dat de gemeentelijke middelen die worden besteed aan subsi die aan de Stichting Jeugd on doelmatig worden besteed. ,,De activiteiten van deze stich ting in onze gemeente kunnen nauwelijks worden aange toond". Het college stelt daar om voor de subsidie met in gang van 1 januari 1994 stop te zetten, Natuurlijk is het de Duivelandse raad die de defini tieve beslissing moet nemen. Tijdens de gemeenteraadsver gadering wordt ook beslist over het instellen van een on derzoek naar de voor- en nade len van samenvoeging van Dui veland en Bruinisse tot één ge meente. Zoals bekend willen beide gemeenten het liefste zelfstandig blijven. Maar nu het provinciaal bestuur een voorkeur heeft uitgesproken voor de vorming van één ge meente Schouwen-Duiveland, hoopt men toch een meer klein schalige indeling te bereiken via het compromis samenvoe ging van Duiveland en Bruinis se. Tijdens de vergadering van de Duivelandse adviescommis sie algemene zaken bleek dat alleen de WD en de SGP/RPF- raadsleden een onderzoek wil len naar samenvoeging van Duiveland en Bruinisse. Maar samen hebben deze partijen wel een meerderheid in de Dui velandse raad. Het college stelt tijdens de ver gadering ook voor om een klein volkstuinencomplex te realiseren op een gedeelte van het bedrijventerrein aan de Wilgengtraat in Oosterland. Twaalf inwoners van Ooster land hebben te kennen gegeven in aanmerking te willen ko men voor de huur van een volkstuin. Door een deel van de bomen en struiken te rooien en een deel onverkoopbaar opslagterrein te gebruiken kan een complex van zestien volks tuinen worden gerealiseerd. De kosten daarvan bedragen voor de gemeente 10.000 gul den. De tennisvereniging Duive land vraagt de gemeente om garant te staan voor een geldle ning van 77.000 gulden die zij wil aangaan voor de financie ring van het groot onderhoud van de tennisbanen die vijftien jaar geleden zijn aangelegd. Verder komt het subsidiever zoek van de Werkgroep Tbegan- kelijkheidsbevordering Schou wen-Duiveland aan de orde. Na een bezwaarschrift van de werkgroep tegen het weigeren van subsidie door Duiveland, stelt het college alsnog voor om een eenmalige subsidie van 227 gulden te verstrekken. Volgend jaar zal worden bekeken of de ze subsidiëring zal worden voortgezet, eventueel via het korten op de subsidie aan de Zeeuwse Stichting Gehandi captenbeleid (ZSG). De gemeenteraadsvergadering omvat in totaal zestien punten. Iedere belangstellende kan de bijeenkomst vanaf de publieke tribune volgen. Op donderdag 29 april in de raadzaal van het gemeentehuis in Nieuwerkerk om 20.00 uur. VLISSINGEN - Afgelopen woensdag 21 april heb ben dr ir A. P. van Antwerpen, voorzitter van het college van bestuur van de Hogeschool Zeeland en C. Joziasse, voorzitter van het bestuur van het Regio naal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) in het gebouw van de PABO een samenwerkingsovereen komst getekend. De basisscholen en het speciaal la ger onderwijs in Zeeland zullen hier direct profijt van hebben. De overeenkomst houdt namelijk een bundeling van kennis van beide instituten in en een gezamenlijk aanbod met betrekking tot nascho lingscursussen. Ook de schoolbegeleiding zal door het gezamenlijk optreden beter tot zijn recht komen. De Pedagogische Akademie Basis Onderwijs (PABO), on derdeel van de Hogeschool Zee land en het RPCZ werken bei de voor het Zeeuwse onder wijsveld. De PABO als oplei dingsinstituut voor leraren ba sisonderwijs en speciaal on derwijs en het RPCZ als schoolbegeleidingsdienst. Het RPCZ begeleidt scholen bij het invoeren van nieuwe werkwij zen en het opvangen van pro bleemkinderen. Het RPCZ ver zorgt tevens nascholingscur sussen. Vrijwel alle scholen voor basisonderwijs en spe ciaal onderwijs zijn bij het RPCZ aangesloten. In de afdeling PABO van de Hogeschool Zeeland is een vrij unieke vorm gevonden, waar door gericht op de eigen identi teit leraren voor het protes tants-christelijk, het rooms- katholiek en het openbaar on derwijs kunnen worden opge leid. De PABO verzorgt, net als het RPCZ, nascholingsactivi teiten die zich eveneens richten op een groot deel van het Zeeuwse onderwijsveld. Een nauwe samenwerking tussen beide instituten bundelt de deskundigheden. Daarbij kan de invloed van het RPCZ ertoe leiden dat de aansluiting van de opleiding aan de praktijk wordt verstevigd. Bovendien zal het begeleidings- en nascho lingsaanbod van zowel het RPCZ als de PABO eenduidi ger en meer geprofessionali seerd worden. Beide instituten verwachten van de samenwer king een interne en externe kwaliteitsverbetering. Dat hun 'klanten' daarvan pro fiteren staat voor hen als een paal boven water. De samen werking krijgt gestalte in con crete projecten. Waar er tot nu toe sprake was van overlap in de nascholingsactiviteiten, is die thans gesynchroniseerd. Bovendien is er een gezamen lijke aanpak van een aantal ac tuele nascholingsbehoeften, onder meer op het terrein van het gebruik van computers in school. Volgende week krijgen alle scholen de gemeenschap pelijke nascholingsgids met daarin het complete program ma van mogelijkheden voor het komende cursusjaar in de bus. ZONNEMAIRE - Maar liefst 187 deelnemers schreven zich afgelopen zaterdag in het dorpshui: te Zonnemaire in voor de jaarlijkse Rode Kruis wandeltocht. Voorafgegaan door de harmonicvcreni ging Nut en Uitspanning, inclusief drumband, vertrok de stoet van jong en oud om half tun c pre cies. Na een rondje door Zonnemaire gingen de wandelaars de polder in, genietend van stralend lenteweer, ontluikend groen en jonge dieren. Onderweg splitste de groep zich omdat een aantal lo pers niet genoeg scheen te hebben aan acht kilometer, zij maakten er vijftien van. De opbrengst van dit evenement komt volledig ten goede aan het bouwfonds voor de nieuwe Henry Dunant. het vakantieschip van het Nederlandse Rode Kruis. Rond drie uur keerden de eerste wandelaars in Zonnemaire terug. Allen mochten ze een medaille in ontvangst nemen. De grootste groep werd dit jaar geleverd door de OBS te Dreischor. Van deze school liepen 38 leerlingen mee. Volgend jaar zal de Rode Kruis wandeltocht het startpunt hebben in Noordgouwe. (Foto: Marijke Folkertsma) RPCZ en Hogeschool Zeeland sluiten samenwerkingsovereenkomst Advertentie ZIERIKZEE - Vorige week hebben dr. ir. A. P. van Antwerpen, voorzitter van het college van bestuur van de Hogeschool Zeeland en C. Joziasse, voorzitter van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) een samenwerkingsovereenkomst onderte kend. De basisscholen in het speciaal lager onder wijs in Zeeland zullen daar direct profijt van heb ben. De samenwerkingsovereen komst behelst een bundeling van de kennis van beide insti tuten en een gezamenlijk aan-" bod met betrekking tot nascho lingscursussen. Ook de school begeleiding zal volgens de partners door het gezamenlijk optreden van het RPCZ en de Hogeschool Zeeland beter tot zijn recht komen. De Pedagogi sche Academie Basis Onder wijs (Pabo), onderdeel van de Hogeschool Zeeland, en het RPCZ werken beide voor het Zeeuwse onderwijsveld. De Pabo fungeert als oplei dingsinstituut voor leraren ba sisonderwijs en speciaal on derwijs. Het RPCZ"'heeft de functie van schoolbegelei dingsdienst. Vrijwel alle scho len in Zeeland zijn bij het RPCZ aangesloten. Verwacht wordt dat door de samenwer kingsovereenkomst de aanslui ting van de opleiding aan de praktijk wordt verstevigd. Bo vendien zal het begeleidings- en nascholingsaanbod van zo wel het RPCZ als de Pabo een duidiger en meer professioneel worden. De samenwerking krijgt gestalte in concrete projecten. Waar tot nu toe sprake was van een zekere overlapping in de nascholingsactiviteiten is die nu gesynchroniseerd. Boven dien is er nu een gezamenlijke aanpak van een aantal actuele nascholingsbehoeftes, onder meer op het terrein van het ge bruik van computers in de school. Volgende week krijgen alle scholen voor basisonder wijs en speciaal onderwijs in Zeeland de gemeenschappelij ke nascholingscursus van Pabo en RPCZ in de bus. HAARLEM - De politie heeft vijf mannen uit Hoofddorp en Aalsmeer aangehouden, die er van worden verdacht zo'n 25 bedrijfsinbraken in heel Ne derland te hebben gepleegd. Het schadebedrag is volgens de politie tenminste drie miljoen gulden. Het onderzoek naar de inbraken door een speciaal re chercheteam van het regio korps Kennemerland loopt sinds eind vorig jaar. Verantwoord zitten? Wetenschappelijk onder zoek heeft aangetoond dat een zitmeubel moet zijn afgestemd op de lichaamsbouw van een persoon om gezond en verantwoord te zitten. Door middel van een uniek aanmeetsysteem kunnen wij dit voor u realiseren. Uw Fitformdealer. INTER-/WEUBEL Harmgvhetplein 4, Zierikzee, te'.01110-12946 UTRECHT - Het drankencon cern Heineken is verplicht 5 mei te beschouwen als een vrije dag voor zijn personeel. Dat heeft de kantonrechter in Leidén deze week bepaald, zo is vrijdag bekend geworden. De Industriebond FNV had dé procedure bij het kantonge recht aangespannen. Tussen Heineken en de bonden was on enigheid ontstaan over de sta tus van bevrijdingsdag. BURGH-HAAMSTEDE - „Technisch was het bij de meeste ploegen goed verzorgd, maar waar het bij som mige aan ontbrak was goed kijken, goed verkennen". Dat zegt C. Mol uit Baarland. Hij was zaterdag as sistent wedstrijdleider tijdens de provinciale brandweerwedstrijd eerste klas lage druk. De ploeg van de vrijwillige brandweer Duiveland ging uiteindelijk met de hoogste eer strijken. Gastheer zaterdag was de vrij willige brandweer Wester- schouwen. In totaal deden tien ploegen aan de provinciale brandweerwedstrijd mee. Schouwen-Duiveland was daarbij goed vertegenwoor digd. De vrijwillige brandweer Middenschouwen deed met twee ploegen mee, Brouwers haven was present evenals Bruinisse, Zierikzee, Duive land en Dreischor. Verder trad in het strijdperk de bedrijfsj brandweer van Koninklijke Zeelandia H. J. Doeleman BV uit Zierikzee en ploegen uit 's- Heer Arendskerke en Wemel- dinge. Gasfles De deelnemende ploegen kre gen de brandweerkazerne in Haamstede als uitvalsbasis. Vervolgens werden zij één voor één via de Verbindings Com mando-wagen opgeroepen. Een voorbijganger had bij een schuur aan de Dapperweg rook opgemerkt en vervolgens de brandweer gealarmeerd. Vol gens het wedstrijdscenario was de brand ontstaan in de keuken van de vakantiewoning op de eerste etage van de 'schuur', De brandweerploegen wisten ech ter niet beter dan dat er brand in een schuur zou zijn. De brand had zich toen de ploe gen ter plaatse arriveerden reeds uitgebreid naar de zol derverdieping. O.ok waren de vlammen reeds door de vloer naar de begane grond geslagen. Door de brand was de rubber slang van de gasfles in de keu ken verbrand en stroomde het gas de ruimte binnen. Er be vonden zich drie slachtoffers in het brandende pand. Aan de brandweerploegen de taak om het vuur te doven en de slacht offers te redden. „Wat bij deze wedstrijd vooral belangrijk is, is dat er goed verkend wordt", legt wed strijdleider B. A. Weststrate uit Kattendijke uit. „Als ze bij de brandhaard komen staat'die ruimte vol rook. Ze kunnen niets zien. Ze moeten door luisteren en tasten achterhalen hoe het er precies voorstaat. Die gasfles bijvoorbeeld kun nen ze niet zien, maar ze kun nen wel het gesis horen. Het is de bedoeling dat ze de gas kraan dichtdraaien. Als ze dat niet doen is de brand niet ge blust". Tijdens de wedstrijd bleek dat meer dan de helft van de ploegen de gasfles niet ontdekte. Slachtoffers Een andere moeilijkheid bleek het vinden en redden van de slachtoffers. De ploegen wisten tevoren niet om hoeveel slacht offers het zou gaan. Eén slacht offer had men al aan het raam gezien, maar deze kon de brandweerlieden niet verder inlichten over het aantal perso nen dat zich in het brandende pand bevond. Vlakbij de brandhaard lag ach ter een bank het tweede slacht offer. Bewusteloos. Dit slacht offer werd door verschillende ploegen niet gevonden. Het derde slachtoffer was op het moment dat de brand uit brak aan het werk op de zolder, werd door de vlammen verrast en kon niet meer weg. Het vin den van dit slachtoffer bleek een minder moeilijke opgave. Een andere factor die een rol speelde was dat het dak van de schuur uit asbesthoudende golfplaat bestond. Het was de bedoeling dat de brandweer ploegen dit gevaar onderken den en de politie waarschuw-1 den die dan weer nieuwsgieri gen op een veilige afstand zou moeten houden en zou moeten waarschuwen voor mogelijke giftige rookwolken. Explosiegevaar Verder stond op de begane grond allerlei brandbaar mate riaal waaronder een tractor. Tijdens de verkenning hadden de ploegen die tractor moeten ontdekken en naar buiten moe ten rijden vanwege het gevaar voor explosies. „De eigenaar van het pand, die precies zou kunnen vertellen wat er zich in het pand bevond, was niet aan wezig en daarom was het zo be langrijk dat er goed gekeken en goed verkend werd", aldus Weststrate. Eén van de ploegen begeeft zich vanaf de begane grond direct naar de erste ver dieping waar de brandhaard is. Wel wordt 'Is daar iemand' ge roepen. Weststrate: „Dat is dus fout. Als hier iemand bewuste loos had gelegen hadden ze die dus niet gezien. Ze hadden hier gewoon even rond moeten kij ken". Volgens Weststrate was het wedstrijdscenario heel reëel. „Dit kun je gewoon in dé prak tijk tegenkomen", aldus de wedstrijdleider. Hij stelt dat het belangrijk is dat dergelijke brandweerwedstrijden gehou den worden. „Het is vooral belangrijk dat een ploeg als één ploeg ope reert. De onderlinge communi- patie tussen de .verschillende leden van een ploeg moet goed zijn". Het niveau van de deel nemende ploegen was volgens Weststrate en diens assistent Mol goed. „Technisch was het allemaal prima iri orde", aldus Mol. „Alleen ontbrak het bij verschillende duidelijk aan een goede verkenning. Er werd door sommigen gewoon niet goed genoeg gekeken". Uiteindelijk wist de ploeg van de vrijwillige brandweer Dui veland beslag te leggen op de eerste plaats. Op de tweede plaats eindigde de ploeg uit Zierikzee en derde werd de brandweerploeg uit 's-Heer Arendskerke. De ploeg van Brouwershaven scoorde op het vlak van de techniek de hoog ste punten, maar zag de gasfles over het hoofd. Brouwershaven werd vierde. De ploeg van Zee landia legde beslag op de vijf de plaats. Ook deze ploeg ver gat de gasfles. De verdere uit slag: 6. Dreischor, 7. Wemeldin- ge, 8. Middenschpuwen II, 9. Middenschouwen I, 10. Brui nisse. De nummers één en twee - Duiveland en Zierikzee - gaan door naar de gewestelijke wed strijden. Eén van de brandweerploegen in actie. Er is zojuist een slachtoffer gered. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5