LAMPLICHT OVER HET ERF Jubileum Galerie N oordhavenpoort Jan Midavaine legt met camera de schoonheid van vorst vast Spreekdag zakendoen met België Schrijfster over Canadese literatuur Foto's een maand lang te zien in De Schutse Foto expositie in Zeeuws Biologisch Museum Wijziging route tijdens Koninginnedag 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Door menselijk ingrijpen ontstane ijspegels beschermen bloesem tegen nachtvorst. (Foto: Jan Mi davaine). BTJRGH-HAAMSTEDE - De naam Jan Midavaine is in de Schouwse Westhoek een begrip. Niet alleen omdat zijn naam verbonden is aan verschillende milieu vriendelijke en educatieve initiatieven maar ook omdat hij regelmatig zijn foto collectie exposeert. Dit keer is dat in bibliotheek De Schutse in Burgh- Haamstede waar tot en met maandag 24 mei een aantal kleurenfoto's van hem te zien is, onder de noemer Vorstverschijnselen in de lente. Die vorstverschijnselen heeft hij op de gevoelige plaat vast gelegd tijdens zijn tochten door de Westhoek en bij een be zoek aan de IJsselvallei in het voorjaar. Daar ontdekte hij min of meer bij toeval een aan tal fraaie ijspegels die het ge volg waren van menselijk in grijpen. Om de jonge bloesems in de prille lente tegen de dan nog soms felle nachtvorst te be schermen worden de bloesems vanaf 22.00 uur tot 's morgens vroeg besprenkeld met water. Daardoor ontstaan de meest fraaie ijspegels die de bloesem dusdanig isoleren dat deze geen vorstschade kan oplopen. Natuurlijke rijpvorming Naast deze kunstmatige ijs vor ming heeft Midavaine met zijn camera ook natuurlijke ijsvor- mingsprocessen, zoals rijpvor- ming op het strand en in de duinen vereeuwigd. Dat is veelal gebeurd tijdens het uit zetten van natuurexcursies voor onder meer het IVN. Tij dens die voorbereidingen neemt hij zijn camera mee voor het geval hij op die tochten ge confronteerd wordt met een verrassing van moedertje na tuur. Structuurfoto's Voor het maken van die foto's maakt Midavaine vaak ge bruik van een kleinbeeldcame- ra, maar voor het vastleggen van de structuur van ijskristal len en ijspegels heeft hij echter een 6 bij 6 camera gebruikt. Dit om de structuur van deze vorst verschijnselen goed te laten uitkomen. Naast de serie van twaalf afbeeldingen van vorst verschijnselen bestaat de expo sitie van Jan Midavaine in De Schutse immers ook uit enkele foto's die de structuur van di verse natuurlijke verschijnse len belichten. Daarnaast herin neren enkele afbeeldingen ook aan de orkaanachtige storm van januari '90 en de opening van de pijlerdam door prinses Juliana. Het zijn overigens niet alleen foto's van Midavaine zelf die nu de bieb van Burgh-Haam- stede sieren. Ook van zijn zus, de fotografe Jacqueline Mida vaine zijn enkele luchtfoto's over de natuur van de Schouw se Westhoek in de expositie op genomen. Dit alles is keurig geordend met behulp van wis sellij sten en verschillende pa nelen. Paddestoelen Het is niet de eerste keer dat Midavaine in De Schutse expo seert. Vorig jaar was hij er te gast met een expositie over paddestoelen met een intrige rende titel namelijk Zwammen zwammen niet, ze ruimen op. Deze expositie, die onder meer tot stand kwam met de mede werking van het Zeeuws Mu seum vormde in feite de aanlei ding tot deze „vorstelijke" ex positie. Bij het zien van enkele afbeel dingen van bevroren ijspegels 'leek het bibliotheekmedewer ker Liesbeth Ossewaarde een goed idee om deze afbeeldin gen ook een plaatsje te geven. Dat lukte toen niet, vandaar dat Midavaine het nu doet, maar dan wel met een aparte expositié. Mensen Hoewel de natuur en dan met name de structuren in de na tuur hem inspireren tot het ma ken van de meest uiteenlopen de (kleuren)foto's boeien men sen hem evenzeer. Die mens en dan in het bijzonder de leefom standigheden van de mensen in landen als Indonesië en Thai land was voor hem aanleiding om begin dit jaar een expositie in de Bewaerschole in te rich ten onder de noemer Het Verre Oosten dichterbij. De expositie Vorstverschijnse len in De Schutse is tot en met maandag 24- mei te zien en wel op de volgende tijdstippen: maandag van 13.30 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Dinsdag en woensdag van 13.30 tot 16.30 uur. Vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. MIDDELBURG - Dinsdag 4 mei houdt de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Noord- en Midden-Zeeland een spreekdag België. Bedrijven kunnen zich in een individueel gesprek laten informeren over het zakendoen met België. Voor veel Zeeuwen is het dichtstbij zijnde exportland België. Voor beginnende exporteurs is de opstap via België een goede mogelijkheid volgens de Ka mer van Koophandel. Tijdens de spreekdag België zijn in het gebouw van de Kamer van Koophandel in Middelburg de hele dag afgevaardigden aan wezig van de Nederlandse Ka mer van Koophandel voor Bel gië en Luxemburg. Vijfde expositieseizoen ZIERIKZEE - Galerie Noordhavenpoort Zierikzee staat aan de vooravond van haar vijfde expositiesei zoen. Aan het bereiken van deze eerste mijlpaal wordt speciale aandacht besteed met een gevarieer de overzichtstentoonstelling. Deze begint op Ko ninginnedag, vrijdag 30 april. De lustrumexpositie duurt tot en met donderdag 20 mei en is van dinsdag tot en met zondag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. De expositie krijgt overwe gend het karakter van een 'reü nie'. Ongeveer vijftien kunste naars uit Zeeland, Brabant en Amsterdam hebben hun deel name reeds toegezegd. Allen kunnen zich rekenen tot de ve le exposanten die het de jubile rende galerie de afgelopen ja ren mogelijk hebben gemaakt een reeks afwisselende ten toonstellingen en projecten te presenteren. De eerste lustrumexpositie in de Noordhavenpoort gaat open op vrijdag 30 april, Koningin nedag. Kunstrecensent Nico Out uit Middelburg heeft zich bereid verklaard bij deze gele genheid, omstreeks 16.00 uur, een openingswoord te spreken. Daarnaast verzorgt het Noord- havenpoortduo Rein en Jong in informele sfeer een nostalgi sche muzikale omlijsting. De reünisten zijn: Willem van An- raad, Anna Blom, Eddy Bec- quart, Jan van Breugel, Marij ke Folkertsma, Anneke Jan sen, Peter Jansen, Jan Jong- schaap, Ton Lamper, Bas Say- ers, Rijnhard Schregardus, Jo sé van der Valk, Lennie van Vugt en Simon Woudwijk. De reünisten zijn gaarne be reid nog enige informatie over de galerie en het jubileum te geven. Met betrekking tot de deelnemende kunstenaars kan worden gebeld met Jan Jong- schaap (01110-12416). De grond legster van de galerie, Marijke Folkertsma 01110-16194, kan worden aangesproken over'het reilen en zeilen van de galerie gedurende de eerste bestaans- periode en de plannen voor het komende seizoen. Lezing in DAS-Zeeland ZIERIKZEE - Prof dr Janice Kulyk Keefer, schrij ver, criticus en verbonden aan de universiteit van Guelph, Ontario in Canada houdt op maandag 10 mei een lezing over Canadese literatuur. De lezing die voor iedereen toegankelijk is, wordt gehouden in het gebouw van DAS-Zeeland aan het Jannewekken in Zierikzee en begint om 20.00 uur. De schrijfster zal tijdens deze lezing ingaan over wat Canade se literatuur inhoudt, hoe ver teruggegaan moet worden tot de oorsprong van deze litera tuur en op de (gemeenschappe lijke) kenmerken in de natio nale literatuur van Canada. De lezing wordt gegeven ter afslui ting van de cursus Noordame- rikaanse literatuur, die deze winter door Conny Steenman- Marcusse aan twintig cursisten in de DAS-vestiging in Zierik zee is' gegeven. In 1984 won Kulyk Keefer de Prism International-competi tie voor fictie in Canada. Zij heeft naast talloze publikaties in vaktijdschriften, kranten en weekbladen zeven boeken ge schreven, waaronder twee ro mans, twee bundels korte ver halen en poëzie. Door de Cana dese ambassade is de schrijf ster uitgenodigd om in Neder land een tweetal lezingen te houden, namelijk aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en de katholieke Universiteit in Nijmegen. Uit de lezing die Kulyk Keefer in Zierikzee houdt zal blijken dat hoewel de meerderheid van de Canadese bevolking in stedelijke agglo meraties woont, de invloed van de natuur nog altijd een be langrijke plaats inneemt in de Canadese literatuur. Naast de natuur is het zoeken naar een identiteit in een post-koloniaal tijdperk een geliefd thema in literaire werken. In tegenstel ling tot de Verenigde Staten, waar het idee van versmelting van de binnengekomen immi granten overheerste, heeft Ca nada de pluriformiteit van zijn inwoners gestimuleerd. HAARLEM - In het Frans Halsmuseum in Haarlem is van 16 mei tot en met 22 augus tus een tentoonstelling te zien van het werk van Judith Leyster. Leyster geldt als de be- roemste Nederlandse schilde res uit de 17de eeuw. De ten toonstelling is georganiseerd ter gelegenheid van haar her ontdekking, 100 jaar geleden. Titel van de expositie luidt „Judith Leyster (1609-1660). Schilderes in een mannenwe reld" en reist na Haarlem door naar de VS, waar -hij van 19 september tot en met 5 decem ber is te zien in het Worcester Art Museum in Worcester.. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 7 Justine loopt naar de tafel, zet de kop jes in elkaar, haalt even de vaatdoek over de plaats op het tafelzeiltje waar Freek als vaker met zijn koffie heeft gekliederd en brengt de kopjes naar het aanrecht. Roelof kijkt ernaar, ziet het sierlijk be wegen van de kleine slanke bruine handen, heel de gracieuze beweging van het soepele lichaam. Hij ziet het diepblauwzwarte haar dat een brons bruin gezicht omlijst, hij ziet haar ogen, die zijn als grote donkere flu weelachtige violen, ogen die hem vriendelijk toelachen. De vrouw van zijn vader, de wonder mooie vrouw van zijn vader, twintig jaar verschil in leeftijd tussen man en vrouw. Zelf scheelt hij maar vijftien jaar met Justine, deze Justine, die hem zo goed begrijpt, deze Justine, zijn gro te vriendin! Zijn vader kan hem Roe lof niet volgen en evenmin zijn vrouw Justine. Hij herinnert zich dat ze danste, met haar blote voeten in het natte gras, terwijl de regen op het dak kletterde. Weer hoort hij haar lachen toen ze drijfnat binnenkwam, wéér hoort hij haar zeggen, terwijl het water uit haar jurk droop: 'Een hemelse gave na al die droogte'. En toen het brommende commentaar van vader: 'Je zou er een kou mee op je lijf halen. En als jij ziek bent zitten wij met de brokken, want wie kookt er dan?' 'De kaboutertjes', had Justine lachend gezegd, ze had zijn vader olijk in de wang geknepen en was doorgelopen naar de badkamer. De badkamer in de koestal, op haar aandringen gekomen. Zijn vader pruttelde vergeefs tegen, voor hem waren pomp en regenbak fris genoeg. Freek had ook wat gezegd, schouder ophalend, schamper: 'Ze ziet ze vlie gen. Dat is de tweede keer dat ze in de regen staat te hossen, ik vraag me af 'Ik vraag me af wanneer jij nu eens aan het werk gaat', stoort Justine hem, 'ga eens op zij, lange lummel. Je staat me precies in de weg'. Lachend kijkt ze hem aan. 'Justine stottert Roelof, maar dan krijgt hij opeens grote haast. Vlug verdwijnt hij door de deur en slaat die met een harde klap achter zich dicht. 'Nounou', bromt Justine, 'dat kan wel wat minder, de kalk spat van de muur'. Dan zucht ze diep. De Van Deldens, harde moeilijke mensen met stugge na turen, in sommige dingen vijftig jaar op achter, echt nog boeren-uit-de- boekjes, misschien omdat ze hier nog in zo'n uithoek wonen. Ze vraagt zich af en niet voor het eerst of ze er wel goed aan heeft ge daan met Harmen te trouwen, of ze wel de juiste vrouw voor hem is. Een goede boerin voor deze boerenplaats! Zal het voor beide partijen geen desillusie worden, is het dat eigenlijk al niet? Maar dan schiet ze weer in de lach. 'Kop op, Justine', denkt ze, 'Je houdt toch van je man, wat zanik je dan en haal je muizenissen in je hoofd'. En vanavond? Vanavond zal ze met Harmen praten, dat staat als een paal boven water. Har men mag Roelof niet dwars zitten; als hij het niet begrijpt, moet hij het zon der begrijpen aanvaarden. Dat is moeilijk, voor iedereen, en zeer zeker voor Harmen van Delden. Tbch zal ze zien wat ze voor Roelof kan doen! Het is avond op de Deltahoeve Freek heeft zich teruggetrokken met een aan tal exemplaren van De Boerderij, het vakblad van de boeren. Hij wil het ar tikel lezen over dat nieuwe soort tarwe. Freek had buurman Doornbos, ook een slachtoffer van de vlot pratende verte genwoordiger, bij de smid ontmoet. Buurman moest daar zijn koudbloeden laten beslaan. (wordt vervolgd) OOSTKAPELLE - In het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle is van 30 april tot en met 6 juni de tentoonstel ling Wildlife Photographer of the year 1992 te zien. De expo sitie is samengesteld door BBC Wildlife Magazine en het National History Museum in London. De tentoonstelling, die tegelij kertijd in Groot-Brittannië en Nederland rondreist, omvat een 150-tal bekroonde foto's. Deze zijn gekozen uit een to taal van ruim 10.000 stuks na tuurfoto's die vanuit de hele wereld werden ingezonden. De winnende foto van 1992 is ge maakt in de regenwouden van Peru door de Zwitserse natuur fotograaf André Bartschi. Tropische landen als Costa Ri ca, Venezuela, Ecuador, Boli via en met name Peru zijn Bartschi's favoriete werkter rein. Daar fotografeert hij graag de enorme verscheiden heid van flora en fauna van het tropisch regenwoud. Ook toont hij in zijn foto's de resultaten van systematische vernietiging van het tropisch regenwoud. Het Zeeuws Biologisch Mu seum is van dinsdag tot en met vrijdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur geopend. EINDHOVEN - In het Muziek centrum Frits Philips in Eind hoven vindt op 28 april een concert plaats onder het motto „Vrouwen uit het Verre Oos ten". Op het programma staan werken van veelbelovende, vrouwelijke componisten uit Japan, China en Zuid-Korea. Dinsdag 27 april NEDERLAND 1 15.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal. 16.09 uur AVRO Service Salon, gevarieerd middagmagazine. 17.16 uur Sportspecials: Spar- tlialon. Verslag van de histori sche hardloopwedstrijd van Athene naar Sparta. 17.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.40 uur Het klokhuis. 18.59 uur Hoogste versnelling. 19.29 uur Growing Pains, Ame rikaanse comedyserie. 20.00 uur Journaal. 20.26 uur De brug, Nederland se serie. 21.17 uur AVRO Televizier, ac tualiteitenrubriek. 21.56 uur Birds of a feather, Engelse comedyserie. 22.32 uur Rondom tien, praat programma. 23.15 uur Cheers, Amerikaanse comedyserie. 23.43 uur Kwispelen, cursus voor honden en eigenaren. 00.08 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.35 uur Blinde hartstocht, Australische soapserie. 16.00 uur Journaal. 16.10 uur Samson, Belgisch kindermagazine. 16.50 uur Voyager, documentai re. 17.20 uur Countdown, muziek programma. 17.45 uur Van Inkel's choice, popjournaal. 18.00 uur Journaal. 18.20 uur De heilige koe, Auto- en motorsportmagazine. 18.50 uur Empty nest, Ameri kaanse comedyserie. 19.15 uur Veronica film&video, filmmagazine. 19.45 uur Married with child- 'ren, comedyserie. 20.15 uur All you need is love. Dating-programma. 21.15 uur Die 2: Nieuwe koeien. 7-delige satirische serie. 21.55 uur Nieuwslijn, actuali^ teitenrubriek. 22.30 uur Overzicht Meimaand filmaand 22.40 uur Wiseguy, Amerikaan se actieserie. 23.25 uur Reclame en promo tie, afl. 7 23.55 uur Snooker met Dennis Taylor. 00.00 uur Journaal NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.00 uur Warreltaal. Afl. 11. 10.30 uur Napoleon. Afl. 2. 11.00 uur Nieuws uit de natuur. Afl. 25. 14.00 uur Fryske skoalletv: II lanskip feroaret De Grei- den. 18.00 uur Journaal. 18.20 uur Gekleurd verleden. Spelprogramma. 18.55 uur Lingo, woordspel. 19.23 uur Van gewest tot ge west, regionaal magazine. 19.56 uur "Langs de kant van de weg, serie. 20.32 uur Koninginnedagcon cert. Concert vanuit het Paleis Noordeinde. 21.25 uur Recht voor z'n Raab, 8-delige serie tv-spelen. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Sportjournaal. 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Den Haag vandaag, parlementaire rubriek. 23.15 Trekking dagelijkse lot to. 23.16 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Scooby Doo 07.30 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Yogi Bear 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbara, serie. 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin 09.35 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Sons Daughters, serie. 11.15 uur RTL Shop 11.25 uur Denksportkampioen, spelprogramma. 11.50 uur Scrabble, spelpro gramma 11.55 uur Clip van de dag 12.00 uur Telekids 13.00 uur Ouders van nu, pro gramma over ouderschap en kinderverzorging. 13.30 uur Lief en leed. Pro gramma waarin relaties en re latieproblemen centraal staan. 14.20 uur RTL Shop 14.30 uur Prijzenslag 15.00 uur General hospital, Amerikaanse soapserie. 15.45 uur Santa Barbara, Ame rikaanse serie. 16.15 uur The Oprah Winfrey show 17.00 uur 5 uur show, geva rieerd magazine. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur RTL 4 club 18.35 uur The bold the beau tiful, Amerikaanse serie. 19.00 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 20.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het spel bingo wordt gespeeld. 22.00 uur Oprah Winfrey spe cial: Behind the scenes. 22.50 uur A Dangerous life, 6- delige miniserie. 23.40 uur RTL A laatste nieuws 23.55 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 00.40 uur As the world turns, Amerikaanse soapserie. 01.30 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie: Mi- lieuleer. 14.30 uur Schooltelevisie: TV- Tam-Tam. Afl. 4: Vakantie. 17.00 uur Grensstad, serie. Afl. 73. 17.30 uur Snuffel, kleuterma gazine. 17.55 uur Tik tak, afl. 117. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Top score, spelpro gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma- overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur De drie wijzen, quiz. 20.35 uur Hemel en Aarde. Thlkshow. 21.30 uur N.V. de Wereld, repor tage magazine. 22.00 uur I.Q., kwis. 22.30 uur Vandaag en Sport. 22.55 uur Programma van de Katholieke Televisie- en Radio-Omroep. 23.20 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal. 19.00 uur Schooltelevisie 19.20 uur Schooltelevisie: Geo grafisch kennen en kunnen. 19.30 uur Het capitool, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Benny Hill, humor. 20.00 uur Om de tuin, afl. 4. 20.30 uur Kijk uit! 20.35 uur China: een lange weg door een oud land. Documen taire. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur Geweld rond het veld. Amerikaanse thriller. ZIERIKZEE - Op vrijdag 30 april, Koninginnedag, zal de muzikale rondgang door Zie rikzee 's morgens langs een an dere route gaan dan in het pro grammaboekje van de Oranje vereniging staat aangegeven. De Koninklijke Harmonie Kunst en Eer, vooraf gegaan door de majorettevereniging Ministars, loopt door de Huy- bertstraat, Moggestraat, Mu- lockstraat, de Brauwstraat, Calandweg, Fokkerstraat, Tbe- linckstraat, Mulockstraat, Schuurbeque Boeyestraat, Jan newekken, 't Vrije, Hoge Mo lenstraat, Schuithaven, Dam, Meelstraat, Balie, Raamstraat, Pieterseliestraat, Fonteine, Sint Domusstraat, Korte Groendal, Kraanplein, Haven- park en Havenplein. Het andere plaatselijke mu ziekgezelschap Roest Rust zal dit jaar niet van de partij zijn bij de muzikale rondgangen door Zierikzee. In plaats daar van rijdt door Poortambacht een geluidswagen waarachter de kinderen met versierde fiet sen kunnen aansluiten. De rou te van de geluidswagen is als volgt: Zandkreekstraat, Sloe- straat. Krammerstraat, Schel- destraat. Keetenstraat, Schel- destraat, Borrendamme, Schel- destraat, Weststraat, Balie, Lammermarkt, Slabberswerf, D'Aillystraat, Hofferstraat, Verrenieuwstraat. Melkmarkt, Mol en Havenplein. Beide rondgangen beginnen om 09.00 uur. Kinderen die er met versierde fietsen aan deel nemen krijgen op het Haven plein een presentje

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4