Rinus Pankow presenteert met Nacht Moeder nieuwe toneelvorm Rommelmarkt in verzorgingshuis Borrendamme brengt 6850,- op Examen gaspakdragen succesvol afgelegd Zierikzeeënaar behaalt certificaat Amateurtoneel Regisseur Diefstal Twee auto's beschadigd bij aanrijding Hardrijders betrapt Voor aanschaf videocamera voor videoteam Insluipingen MAANDAG 26 APRIL 1993 NR 25347 3 Vier leden brandweerkorps Westerschouwen geslaagd BURGH-HAAMSTEDE - Vier brandweerlieden van het korps Westerschouwen zijn vorige week ge slaagd voor het examen gaspakdragen. Daarmee zijn zij de tweede groep in Zeeland die dit examen met succes heeft afgesloten en dus gediplomeerd ge noemd kan worden. „Dus best een prestatie waar we trots op kunnen zijn", aldus commandant van het korps, de heer S. L. de Feiter. Ali Pankow-Edel als Jessie Cocks in de eenakter Macht Moeder. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE -.Moeder, ik meen het. Ik ga mezelf doodschieten over een paar uur". Vanaf het moment dat Jessie Cocks (Ali Pankow) dit zegt, tussen allerlei zakelijke mededelingen bij het opruimen van de bood schappen door, ontwikkelt zich op het toneel een situatie waardoor de toeschouwer steeds meer wordt ge boeid. Rinus Pankow uit Zierikzee presenteerde met zijn versie van de eenakter Nacht Moeder een nieuwe vorm van toneel waarin licht en muziek een opvallende rol speelden. De Zierikzeeënaar behaalde met de toneeluitvoering het certificaat Amateurtoneel Regisseur. De belangstelling voor het stuk, waarmeè Pankow zijn drie-jarige middenkaderregie- opleiding afsloot, was groot. Ruim tweehonderd belangstel lenden kwamen zaterdagavond naar de Concertzaal. Zij zagen Nacht Moeder samen met de provinciale toneeladviseurs R. Lubbersen en W. Hubreghs en afgevaardigde van het ministe rie van WVC H. van Balle- gooye, die het toneelstuk moes ten beoordelen, Nacht Moeder is een dialoog tussen moeder Thea Cocks, ge speeld door L. Hanse-Duym uit Brouwershaven, en dochter Jessie, gespeeld door A. Pankow-Edel uit Zierikzee. Het stuk speelt zich af op de avond, waarvan Jessie heeft besloten dat het de laatste van haar leven zal zijn. Ze presen teert haar besluit tussen de be drijven döor op een zakelijke en vastbesloten manier. ,,Ik ben er met tussenpozen al tien jaar mee bezig en sinds Kerst-' mis ononderbroken". Jessie heeft daardoor een vastomlijnd plan over het vei-- loop van de avond. Ze schrijft geen afscheidsbrief, maar wil in plaats daarvan een gezellige avond. Ze wil haar moeder ver wennen door haar nagels te manicuren, chocolademelk te drinken, appelflappen te eten en samen gezellig te praten. Ook geeft ze haar moeder aller lei praktische aanwijzingen zo dat ze het ook zonder de zorg van haar dochter zal reddeh. „Laten we er een fijne 'avond van maken". Thea Cocks heeft echter een heel ander idee van een fijne avond. Wanneer het zelfmoord plan van haar dochter tot haar doordringt,., nemen allerlei emoties bezit van haar. Boos heid, angst, schuldgevoelens, ongeloofJij schiet jezelf niet dood. Je bent zo normaal als wat". Ze zoekt naar de oorza ken van Jessies plan en pro beert daar wanhopig oplossin gen voor te bedenken. Maar Jessie wijst alles van de hand. 'Ik ben moe, gekwetst, triest en ik voel me gebruikt'. 'Ik was de moeite waard om op te wach ten, maar ik ben met geworden zoals ik zou willen zijn'. Tijdens de dialopg krijgt het publiek een steeds duidelijker beeld van de voorgeschiedenis van beide vrouwen. De epilep sie van Jessie en de schaamte die haar moeder daarvoor voel de, de oppervlakkige, liefdelo ze verhouding tussen Jessies ouders en de angst van moeder Thea dat zij daar nu voor wordt gestraft door Jessies zelf moordplan. ,,Het heeft alle maal met mij te maken, je kunt net zo goed mij van kant ma ken". Het stukgelopen huwe lijk van Jessie en haar zoon die het criminele pad is opgegaan lijken een logische voortzet ting van de geschiedenis. De dialoog tussen moeder en dochter blijft onder meer boei end door de absurde afwisse ling van emoties en zakelijke mededelingen'. Het absurde element bereikt hoogtepunten door de manier waarop belich ting en muziek worden toege past. Onder meer wanneer Thea Cocks met een man nenstem 'What a wonderfull world' zingt om haar dochter van haar plan af te brengen. Maar Jessie, die door de juiste medicijnen al lange tijd geen epilepsie-aanval meer heeft ge had, blijft bij haar beslissing. ,,Door het uitblijven van aan vallen heb ik mijn geheugen weer terug. Daardoor heb ik al les op een rijtje kunnen zetten. Ik vind het niet goed zoals de dingen gaan. Alles, van de ma nier waarop wij met elkaar omgaan tot hoe de Serven en Kroaten dat doen". Nadat ze haar moeder precies heeft geïnstrueerd over de ma nier waarop ze moet handelen wanneer het schot heeft ge klonken en de wijze waarop ze begraven wil worden, lijkt Thea de onafwendbaarheid van Jessies daad te gaan -in zien. Zij doet een laatste wan hopige poging tot uitstel, maar Jessie zegt 'nacht moeder', gaat naar haar slaapkamer en brengt haar voornemen inder daad tot uitvoer. Een schok kend einde van een toneelstuk waarin de spanning steeds ver- der werd opgevoerd. Regisseur Pankow toonde zich na afloop tevreden over de pro- duktie, waaraan hij samen met beide toneelspeelsters gedu rende een half jaar werkte. „Het was een mooie voorstel ling. Het enige vervelende voor ons was dat we tevoren niet konden oefenen met de licht en geluidstechniek in de Con certzaal. Daardoor was het heel onzeker om daarmee te werken. Af en toe ging het ook niet helemaal goed". Het stuk Nacht Moeder wordt in mei nog drie keer opgevoerd in het Minitheater in Middel burg. Rinus Pankow gaat daar na samen met Andries Meijsen het script voor een eenakter schrijven. Verder heeft hij plannen om met de toneel groep Ouwerkerk de Koopman van Venetië van Shakespeare te gaan instuderen. In twaalf cursusdagen werd het examen gaspakdragen af genomen in het trainingscen trum van de brandweer in Vlis- singen. In totaal namen zestien cursisten aan het examen deel. Niet iedereen bleek na afloop geslaagd. Wel dus de vier leden van het korps Westerschouwen, te weten G. A. J. van Soelen, A. W. Jansen, L. J. Kruik en H. Verberk. De cursus gaspakdragen is be doeld om brandweerlieden te trainen in het gebruik van vei- ligheidspakken wanneer er een ongeluk is gebeurd met het vervoer van gevaarlijke stoffen over de weg. De inhoud van de cursus betrof voornamelijk de aankleedprocedure, de uitwen dige luchttoevoer die wordt toegediend en de procedure met betrekking tot de ontsmet ting na de inzet. Met de totale procedure moet enorm zorgvul dig worden omgesprongen om dat het in dit soort gevallen al tijd gaat om het vrijkomen van levensbedreigende stoffen. ZIERIKZEE/RENESSE - In het afgelopen weekeinde wer den inbraken gepleegd in twee auto's. In de nacht van zaterdag op zondag probeerden onbeken den de auto van de heer K. uit het Duitse Keulen open te bre ken die geparkeerd stond in de Lange Sint Janstraat te Zierik zee. Dit lukte niet, maar men nam wel de ruitewisserbladen weg. In dezelfde nacht ver schaften dieven zich toegang in de auto van de heer M. uit het Duitse Alsdorf, die aan de Zee- anemoonweg te Renesse stond. Uit het voertuig werd een radi- ocassettespeler en kleding ter, waarde van 200Ó 'DM gestolen. KERKWERVE - Twee auto's raakten zaterdag zwaar be schadigd bij een ongeluk. Er raakte niemand gewond. Het ongeluk gebeurde om streeks 16.00 uur op de krui sing Ihaiersweg-Zwaardweg bij Kerkwerve. De B. uit Wes terschouwen kwam vanaf de Thaiersweg de kruising oprij den en zou volgens de politie de voor hem van links naderen de De J. uit Rotterdam niet hebben zien aankomen. Beide auto's belandden na de botsing in de sloot en bleken zo zwaar beschadigd dat ze moesten worden weggesleept. Ondanks dat mén nu wel over de menskracht beschikt, heeft het korps Westerschouwen mo menteel nog niet de beschik king over de pakken die zijn vervaardigd van een PVC- achtig materiaal. De kosten voor de aanschaf van de kledij zijn dan ook niet gering. Voor pakken bestemd voor twee man moet al snel zo'n veertien- a vijftienduizend gulden wor den neergeteld. Toch hoopt brandweercommandant De Feiter binnen afzienbare tijd over de pakken te beschikken. „Als er nu een ongeluk met ge vaarlijke stoffen plaatsvindt, moeten we de regio Zeeland in schakelen. Als we over de pak ken beschikken kunnen we on afhankelijk optreden". Geen overbodige luxe denkt De Fei ter gezien de toename van het vervoer van gevaarlijke stoffen over de weg en dus ook de toe name van het risico dat er bin nen dit vervoer een ongeval plaatsvindt. MAASTRICHT - Tegen de 25- jarige taxichauffeur J.V. (Voss) uit Kerkrade heeft officier van justitie mr. J. Nabben vrijdag voor de rechtbank in Maas tricht zes maanden gevangenis straf geëist of 240 uren onbe taalde dienstverlening plus ontzegging van de rijbevoegd heid voor de duur van achttien maanden wegens dood door schuld. RENESSE - In totaal 176 auto mobilisten werden tijdens een snelheidscontrole vrijdag bij Renesse betrapt op het overtre den van de maximumsnelheid. Op de Stoofweg bij Renesse, waar ter plaatse een maxi mumsnelheid van 50 kilometer per uur geldt, passeerden 436 voertuigen. Honderdveertien autobestuurders bleken de snelheidsbepalingen aan de laars te lappen. Eén automobi list reed liefst 41 kilometer te hard: 91 waar 50 is toegestaan. Op de Serooskerkseweg, waar een maximumsnelheid van 80 kilometer per uur geldt, wer den 345 voertuigen gecontro leerd. Tweeënzestig automobi listen reden te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 123 kilometer per uur. Een overtre ding van de maximumsnelheid met 43 kilometer per uur. In het afgelopen weekend werden door de politie B. uit Wester schouwen en S. uit Duisburg betrapt op rijden onder in vloed. sen tellende videoteam is vol gens Ina Roon ook nog steeds vol enthousiasme. Behalve met filmen hield men zich het afgelopen jaar ook be zig met het inzamelen van tweedehands spullen voor de rommelmarkt. „We krijgen veel uit de de inventarissen van bewoners die overleden zijn en veel mensen hebben gerea geerd op de advertenties waar in we om rommelmarktspullen vroegen. Natuurlijk geeft ook het personeel wat men zelf niet meer nodig heeft". Van al die spullen werd de ech te rommel weggegooid en de grotere stukken geprijsd. „De rest verkopen we via vraag en bod. De verkopers kunnen de prijs op die manier zelf bepa len". De leden van het video team werden zaterdag bij gestaan door ongeveer dertig mensen die die verkoop op zich namen. Behalve personeel dat vrij was, waren dat ook oude ren die het wel leuk vonden om mee te werken aan de rommel markt. Het evenement werd op een wat vroegere datum gehouden dan vorig jaar. „Iben hadden we de rommelmarkt gepland in mei. Maar op de dag zelf bleek dat her en der op Schouwen-Duiveland nog meer rommelmarkten werden ge houden en dat drukt toch de belangstelling", aldus Ina Roon. Omdat het evenement dit jaar al in april werd gehou den veranderde men de lokatie van het parkeerterrein naast Borrendamme naar de warme en droge recreatiezaal in het verzorgingshuis. De grotere stukken zoals meubelen wer den onder kraampjes in het buitenzitje naast de recreatie zaal verkocht. De' publieke belangstelling voor het evenement was vooral 's morgens heel groot. „De eer ste mensen stonden om 08.00 uur al voor de deur te wachten, terwijl de rommelmarkt pas om 09.30 uur begon". Op die tijd drongen de mensen met ve le tientallen gelijk de zaal bin nen op zoek naar koopjes. Be woners van Borrendamme wer den door het personeel in wa gentjes langs de tafels met tweedehands spullen gereden om ook een kijkje te kunnen nemen. Behalve de verkoop van 'rom mel' omvatte het evenement ook een schminkhoek waar kinderen een zelfuitgezocht ge zichtje konden krijgen en een spelletjeshoek waar de elektri sche spiraal, de grabbelton en de enveloppeverloting niet ont braken. In de keuken van Bor rendamme werden 500 Berli ner bollen en duizend oliebol len gebakken, waarvan het grootste gedeelte aan de man werd gebracht. En videoteam lid Jan Willem de Oude uit Zie rikzee draaide de hele dag aan het rad van avontuur om de prijzen te verdelen die door middenstanders uit diverse plaatsen op Schouwen-Duive land beschikbaar werden ge steld. ZUTPHEN - De gemeente Zut- phen houdt op zaterdag 5 juni een tribunaal over de toekomst van de stad. Het tribunaal kent een aanklager, pleiters en getuige-deskundigen. Het idee is afkomstig van wethouder Noordewier en uitgewerkt door de projectgroep Bestuur lijke Vernieuwing van Zut- phen. ZIERIKZEE - „Ja hoor, je kunt hier ook ruilen, als we het maar kwijt zijn en als de mensen er maar geluk kig mee zijn". Er werd afgelopen zaterdag heel wat afgesjouwd in en rónd het Zierikzeese verzorgingshuis Borrendamme. Tweedehands spullen, die waren opgeslagen in de garage en de kelder van het verzorgings huis werden uitgestald in de recreatieruimte. Vele tientallen kopers sjouwden ze mee naar huis, en soms weer terug om toch nog maar even te ruilen. In de achtermiddag hadden de vrijwilligers weer handenvol werk om de restanten op te ruimen en de recreatieruimte weer schoon te maken. Dat alles in verband met de rommelmarkt die voor het tweede achtereenvolgende jaar werd georganiseerd door het videoteam Borrendamme. En met succes, want het evene ment bracht 6850 gulden op. Geld dat zal worden gebruikt voor de aanschaf van een eigen videocamera. „Tot nu toe werd gefilmd met de eigen camera van een van de vrijwilligers van het team. Maar we willen natuurlijk heel graag een ca mera die van het videoteam zelf is", aldus een van de orga nisatoren van de rommel markt, Ina Roon-van de Weele uit Brouwershaven. Jongen oud nam een kijkje op de rommelmarkdie rd gehouden \n verzorgingshuis Borrendam me. (Foto: Marijke Folkertsma). Vorig jaar kon van de op brengst van de eerste rommel markt een mengpaneel en een CD-speler worden gekocht voor het, toen pas opgerichte, videoteam. Inmiddels is de maandelijkse film over onder werpen op Schouwen-Duive land uitgegroeid tot een ge beurtenis waarnaar de bewo ners van het verzorgingshuis en de aanleunwoningen er om heen uitkijken. En het zes men- Verwachting t/m vrijdag 30 april WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht oost 4 Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht zuidoost 3 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 27 apr. Zon op 06.16, onder 20.54 Maan op 10.00, onder 01.39 Eerste Kwartier: 29 april (14.41) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het fraaie, en vooral land inwaarts warme weer houdt voorlo pig nog aan. Vanavond en vannacht zijn er enkele wolkenvelden, maar het blijft overal droog. De tempera tuur daalt naar 10 graden en er is maar weinig wind. Dinsdag overdag wordt het weer opnieuw bepaald door de zon. Nu en dan drijft er wat hoge bewolking over, maar die is niet of nauwelijks in staat de zon af te schermen. Het blijft droog. De temperatuur loopt weer op tot onge veer 21 graden, maar in het noorde lijk kustgebied blijft de ♦hermometer steken bij een graad of 16. De oor zaak hiervan is de zwakke tot mati ge noordoostenwind, die in dat ge bied lucht aanvoert over relatief koud water. De kans op zeewind in het westen' van het land wordt steeds kleiner, zodat ook daar weer temperaturen van 20 graden moge lijk zijn. Woensdag verandert er wei nig of niets in het beschreven weer beeld: er is veel zon en het blijft droog en warm. Het ziet er naar uit dat er vanaf donderdag wat meer bewolking zal zijn en er is kans op een regen- of onweersbui. SCHOUWEN-DUIVELAND - Op diverse plaatsen op Schou wen-Duiveland waren zondag insluipingen in woningen. Onbekenden drongen wonin gen binnen die niet waren afge sloten en namen daarbif siera den en geld mee. De insluipin gen vonden plaats aan de Nieu we Haven te Burghsluis, de Verbrandemansweg te Schud- debeurs, de Oudeweg te Zierik zee en de Molenweg te Bruinis- se. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS Specialist voor iedere afstandsbediening St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 Zl ERIKZEESCH t ïSS NIEUWSBODE Ba Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-1655L Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tol 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Lossê mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes'' (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vfe% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3