Vervoerkaart studenten niet langer geldig in de trein &ee£L - A Politie Groningen arresteert 22 krakers waterstanden Jongeren demonstreren op 8 mei tegen kabinetsplannen Midden-Gelderland is verdeeld over Betuwelijn Kringloopbedrijf opent le winkel in Deventer Discriminatie in discotheek Niet met de trein maar met de snelbus Kooijmans betreurt afwijzing vredesplan VN Na woeste en wildeweken KBO: ouderen de dupe van bezuinigingen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bij ontruiming kraakpand GRONINGEN- De politie in Groningen heeft zon dagmiddag' 22 krakers aangehouden op verdenking van openlijke geweldpleging en vernieling. De ver dachten werden aangehouden bij een ontruimings actie van een gekraakt pand aan de Korreweg. Het pand was enkele uren tevo- ren door de groep gekraakt. Het pand, een voormalige win kel, stond al enige tijd leeg. Volgens een woordvoerder van de politie begonijen de krakers het pand te barricaderen na de kraak-aetie. Ook zouden ze vernielingen hebben aange richt in het pand. Daarom be sloot de politie om snel tot ont ruiming over te gaan. De ont ruimingsactie zelf verliep zon der problemen, de krakers ge bruikten nagenoeg geen ge weld, aldus de woordvoerder. Zondagavond werden de mees te krakers na verhoor en met een dagvaarding naar huis ge stuurd. Het ging om de tweede kraakactie in Groningen bin nen een week. Vorige week zon dag ontruimde de politie kraakpand 'Mazzo' in de Oos terstraat. Iben werden negen personen aangehouden. Bijna 70 procent tegen ARNHEM - Bijna 70 procent van de inwoners van de Betuwe is tegen de aanleg van de Betuwelijn, de goe derenspoorlijn van Rotterdam naar het Ruhrgebied. Meer dan helft van de Arnhemmers en 43 procent van de Nijmegenaren is echter vóór de aanleg. Dat blijkt uit een representa tieve enquête die de Arnhemse Courant heeft laten hóuden on der inwoners van het toekom stige Knooppunt Arnhem- Ni jmegen. De resultaten van die enquête werden zaterdag bekendgemaakt. Opvallend is dat in de Betuwe meer dan 20 procent van de inwoners ook voor de aanleg is. Vrijwel nie mand in dat gebied heeft geen mening. Uit de antwoorden die de ondervraagden geven, blijkt dat veel mensen de aanleg van de omstreden spoorlijn inmid dels als een vaststaand gegeven beschouwen. Men legt zich er bij neer, is een veelgegeven ant woord. Naarmate men verder van het beoogde tracé vandaan woont, gelooft men meer in de argu menten die minister Maij en de NS voor aanleg aandragen. Streven naar keten van kringloopbedrijven DEVENTER - De Stichting Kringloopbedrijven Ne derland (SKN) heeft zaterdag haar eerste kringloop winkel geopend in Deventer. De -stichting streeft naar een keten van kringloopbedrijven in Neder land met als doel: het bevorderen van hergebruik van gebruikte goederen en het scheppen van werk gelegenheid. De oprichting van het kring- loopbedrijf is ontstaan vanuit de behoefte in gemeenten aan een professionele organisatie die in staat is grof huisafval zo danig in te zamelen dat maxi maal hergebruik mogelijk is. Momenteel is de stichting met een tiental gemeenten in ge sprek. Met de eerste kringloop winkel ,,Het Goed" in Deven ter is een investering van een half miljoen gemoeid. De SKN is een gezamenlijk initiatief van drs. J. van Gorp, directeur van „Stichting Werkgelegen- heidinstituut 't Gooi" en drs. R. Bouman, directeur van de „Stichting Andere Werkvor men". Zij vormen de directie. Ze worden bijgestaan door een raad van commissarissen, af komstig uit verschillende re gio's en disciplines. President commissaris van de raad is mr. W. Meulman, wethouder in de gemeente Hilversum. De SKN heeft met de gemeente Deven ter een contract afgesloten over inzameling van grof huisafval en huisraad. Hiermee is op jaarbasis een bedrag gemoeid van 420.000 gulden. Naar ver wachting zal door „Het Goed" jaarlijks 1700 ton afval worden ingezameld en kan daarvan 600 ton een nuttige herbestemming vinden. De winkel heeft het karakter van een warenhuis en is volgens de SKN met de bijna duizend vierkante meter een van de grootste kringloopwin kels van Nederland. „Het Goed" in Deventer biedt vol waardige werkgelegenheid aan een twintigtal mensen. Hier van zijn vijftien mensen gede tacheerd door de „Stichting Deventer Werkt", die langdu rig werklozen via de banen pool aan werk helpt. Ook be staan er werkervaringsplaat sen voor jongeren in het kader van de jeugdgarantiewet en an dere haanlozen. NIJMEGEN - De bedrijfsleider van een Nijmeegse discotheek wordt strafrechtelijk vervolgd omdat uitsmijters van zijn be drijf buitenlandse jongeren discrimineren. Dat heeft een woordvoerder van de Nijmeeg se politie zondag meegedeeld. Zaterdagavond werd aan acht allochtone jongens tussen de zestien en twintig jaar de toe gang tot de disco geweigerd we gens de kleur van hun huid en haar. Uitsmijters liepen tussen een groep wachtende mensen voor de deur en meldden iedere buitenlands uitziende jongen „dat hij het wel kon vergeten". Omdat bij de politie volgens de woordvoerder al eerder signa len binnengekomen waren dat er gediscrimineerd zou worden in de discotheek, had de be drijfsleider vrijdagavond al een waarschuwing van de poli tie gekregen. Nadat de acht jongens zater dagavond aangifte hadden ge daan, is de zaak overgedragen aan Justitie, die de bedrijfslei der zal vervolgen. Tijden cn slandcn volgens gctijdetafel Hydro-mcteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 27 april 07.30 155 01.10 -153 19.45 135 13.30 - 140 ROOMPOT BUITEN 27 april 06.00 171 12.15 -138 18.20 144 BRUINISSE 27 april 07.10 168 01.15 -161 19.30 148 13.35 -148 WEMELDINGE 27 april 07.20 163 01.15 -158 19.40 143 13.35 -145 Doodtij: I mei Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De Nederlandse student zal vanaf september volgend jaar de po pulaire trein moeten verruilen voor de „snelbus". Dit is het gevolg van het ak koord dat minister Ritzen van onderwijs in de nacht van vrijdag op zaterdag be reikte met de stads- en streekvervoerders over de ov-studentenkaart. De Neder landse Spoorwegen spelen volgend jaar geen rol meer in het studentenvervoer. Een prijsverschil van 35 miljoen gulden belette minister Ritzen een nieuw con tract te sluiten met de NS voor de ov-studentenkaart. Direct gevolg van de mislukte onderhandelingen met de NS is de komst, speciaal voor stu denten, van een sneldienstnet met 35 lijnen waarbij luxe bus sen een regelmatige uurdienst zullen onderhouden door heel Nederland. Het aantal haltes zal relatief beperkt blijven. Het sneldienstnet geeft aan sluiting op het gewone stads en streekvervoer. Scholieren en studenten kunnen hun reis een dag tevoren telefonisch re serveren. Teleurgesteld De Landelijke Studenten Vak bond (LSVb) is teleurgesteld over het afhaken van NS. De LSVb verwijt minister Ritzen dat hij na de forse ingreep in de basisbeurs de studenten voor de tweede maal binnen een week hard treft. LSVb- voorzitster Simone van Geest herinnerde eraan dat Ritzen had beloofd zich in te zetten voor een vrijwillige ov-kaart. „De nieuwe kaart voor bus, tram en metro hoeven we niet". De LSVb overweegt acties, sa men met jongerenorganisaties die woedend zijn over het kabi netsplan om de bijstand voor jongeren onder de 21 jaar af te schaffen. „Zo kun je niet met jongeren omgaan", vindt Van Geest. Ook de PvdA-fractie is „zeer teleurgesteld". PvdA- Kamerlid Vermeend verwacht dat NS met een nieuw bod zal komen om de onderhandelin gen te heropenen. Vermeend vindt dat de tredn er gewoon bijhoort als het gaat om de ov- kaart voor studenten. Volgens zijn CDA-collega Lansink heeft het weinig zin om het akkoord open te breken. De NS onderhandelt vaak van uit een machtspositie en pro beert nu geheel ten onrechte de zwarte Piet door de schuiven naar minister Ritzen, aldus Lansink. WD-er Korthals vindt het akkoord nadelig voor de studenten. Goedkoper De nieuwe „BTM-kaart" voor studenten, die de bestaande ov- studentenkaart volgend jaar gaat vervangen, wordt voor de studenten vijf tot tien gulden goedkoper. Minister Ritzen en directeur Nyquist van streek vervoer Nederland vinden dat de NS weinig inventief heeft onderhandeld. Wat hen betreft zijn de onderhandelingen met de NS nu volledig afgesloten. Minister Ritzen liet zaterdag weten zeer teleurgesteld te zijn dat de NS in het laatste stadi um van de onderhandelingen heeft afgehaakt. Volgens de minister was het hem vanaf het begin duidelijk, dat de nu be staande ov-studentenkaart niet onveranderd kon blijven bestaan. „Die kaart is gaan lij den aan zijn eigen succes", al dus de minister. De studenten zijn veel meer gaan reizen dan verwacht was, en dat waren dan vooral plezierreisjes. De minister zei er begrip voor te hebben dat een nieuwe kaart zo'n vorm moest krijgen, dat de studenten wat minder zou den gaan reizen. Kortingen Vrijdagavond laat was er bijna overeenstemming bereikt over een nieuwe ov-kaart, waarbij de studenten konden kiezen tussen een a-kaart en een fa- kaart. De eerste zou recht ge ven op vrij reizen door de week en met korting in het weekend, de tweede op het omgekeerde. Daarvoor wilde Ritzen aan NS en stads- en streekvervoer sa men 637,5 miljoen geven. Toen bleek dat de NS met haar aan deel (385 miljoen) niet akkoord ging, was de maat voor de mi nister vol. Stads- en streekver voer en ministerie besloten daarop dan maar te kiezen voor de BTM-kaart, waarmee de studenten gratis gebruik kunnen maken van bus, tram en metro. Bovendien komt er speciaal voor studenten een „landelijk dekkend netwerk" van snelbussen, „vergelijkbaar met de Greyhound in de VS", aldus Nyquist. Voor dit con tract betaalt Ritzen 162 mil joen minder dan zijn „eind bod" van 637,5 miljoen voor NS en bussen samen. Dat geld gaat terug naar de studenten, die dan vijf tot tien gulden bo venop hun basisbeurs krijgen. Het contract dat Ritzen nu met het stads- en streekvervoer wil tekenen, moet eerst nog aan de directies en aan de Tweede Ka mer worden voorgelegd. Het moet voor vier jaar gaan gel den en op 1 september 1994 in gaan. De Nederlandse Spoor wegen verwijten minister Rit zen van onderwijs en het stads en streekvervoer een starre houding. Volgens hoofddirecteur H. E. Portheine kreeg NS alleen de kans om het bedrag van 385 miljoen voor de gekozen for mule al dan niet te accepteren zonder de mogelijkheid andere varianten in te brengen die mo gelijk wel tot een oplossing hadden kunnen leiden. Por theine noemde het NS-bod van 420 miljoen uitermate redelijk. Het was gebaseerd op een kilo- meterprijs van 13,9 cent, 0,4 procent minder dan die in het lopende contract. Bij een be drag van 385 miljoen zou NS nog steeds verlies lijden op het studentenvervoer. Aantrekkelijk aanbod NS gaat nu zelf nadenken over een aantrekkelijk aanbod voor studenten, bij voorbeeld een speciale kortingskaart. „We zullen ze niet in de steek la ten", zei Portheine. De Jonge Socialisten vinden dat minis ter Ritzen de onderhandelin gen met de NS moet herope nen. Het snelbusnet zal vol gens hen leiden tot nog meer drukte op de wegen en meer luchtvervuiling. Bovendien wordt de mobiliteit van de stu dent met de nieuwe BTM-kaart ernstig beknot; wie van de snelbus gebruik wil maken moet immers een dag vantevo- ren reserveren. De Fietsers bond ENFB heeft met „verba zing en ergernis" kennis geno men van de principe-overeen komst. De bond noemt de BTM-kaart een „premie om niet meer te fietsen en voor korte ritten de gratis bus, tram of metro te nemen". De ENFB vreest dat de studenten vaker gebruik zullen gaan maken van de auto omdat het snelbus net geen goed alternatief is voor de trein. UTRECHT - Vakbonden en di rectie hebben overeenstem ming bereikt over een cao voor SOS International. Het bedrijf is daarmee de eerste Neder landse alarmcentrale met een eigen bedrijfs-cao. Dat bete kent de laatste stap in de ver zelfstandiging van SOS Inter national, zo heeft' het bedrijf vrijdag meegedeeld. De 87 werknemers vallen niet langer meer onder de cao voor het ver zekeringsbedrijf en zijn daad werkelijk bij de alarmcentrale in dienst getreden. DEN HAAG - Minister Kooij mans van buitenlandse zaken betreurt het bijzonder dat het parlement van de Bosnische Serviërs niet heeft ingestemd met het vredesplan van de Ver enigde Naties. Dat zei Kooij mans maandagmorgen voor de NCRV-microfoon. De opstelling van de Bosnische Serviërs betekent volgens de bewindsman dat zowel de druk op de Serviërs in Bosnië als op Klein-Joegoslavië moet wor den verhoogd. Over een moge lijk militair ingrijpen in ex- Joegoslavië wilde Kooijmans geen uitspraak doen. „Daar over wordt nog gesproken." Het is volgens de bewindsman nog onduidelijk of de verwer ping door de Bosnische Ser viërs een breuk betekent met Belgrado. Klein-Joegoslavië heeft eerder bij de Bosnische Serviërs aangedrongen op aan vaarding van de vredesplan nen van de bemiddelaars Vance en Owen. UTRECHT - Naar verwachting duizenden jongeren gaan op 8 mei in Den Haag demonstreren tegen de plannen om de bijstand voor jongeren tot 21 jaar en de studiebeurs af te schaffen en om voor studenten een OV-kaart in te voeren waarmee ze niet per trein kunnen reizen. De organisaties van werkende jongeren, een aantal politieke jongerenorganisaties, de Lan delijke Studenten Vakbond (LSVb) en het Interuniversitair Studenten Overleg (ISO) heb ben zondag in Utrecht tot deze demonstratie besloten. Er zul len twee „woeste wilde weken" aan vooraf gaan met acties on der het motto „Neem jongeren serieus. Zelfstandigheid vanaf 18 jaar". Het ISO doet wel mee met de acties maar niet met de grote demonstratie op 8 mei. Bezetting Volgens voorzitter Simone van Geest van de LSVb is er op 29 april al een demonstratie in Zwolle en op 3 mei een in Gro ningen. In Rotterdam zal de universiteit worden bezet. Ver der zullen de jongeren overal in het land waar CDA-ers en PvdA-ers optreden van zich doen horen. De Jonge Socia listen hebben uit protest tegen de bezuinigingsvoorstellen hun samenwerkingsverband met de PvdA verbroken. De jongerenorganisaties willen met Tweede-Kamerleden gaan praten, waarbij D66 zich vol gens Van Geest ook „duidelijk over de kabinetsplannen zal moeten uitspreken". Op 1 mei gaan de jongeren actie voeren op het feest van de PvdA in Wa- geningen. Minister Ritzen van onderwijs en wetenschappen wacht woensdag een warm ont haal als hij, zoals al eerder af gesproken, in de Lutherse Kerk in Amsterdam deelneemt aan een debat met studentenor ganisaties. De jongerenorgani saties van FNV en CNV hebben woensdag een gesprek met staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken. Dinsdag praat ze met het bestuur van de Jonge Socialisten en op de avond van die dag is er een gesprek tussen de JS en Ritzen. Gesprek Er staat ook een gesprek met de Nederlandse Spoorwegen op het programma over de mo gelijkheid het reizen per trein alsnog in de OV-kaart op te ne men. Een speciale werkgroep gaat ludieke acties bij de NS voorbereiden, terwijl het vol gens Van Geest de bedoeling is dat iedereen op 8 mei zonder kaart(je) met de trein naar Den Haag komt. De LSVb-voorzit- ter kondigde „een hete zomer" aan: de acties zullen doorgaan tot Prinsjesdag. UTRECHT - De 225.000 leden tellende Unie KBO (Katholie ke Bonden van Ouderen) heeft vrijdag fel geprotesteerd tegen de bezuinigingsplannen van staatssecretaris Simons van volksgezondheid. Volgens de KBO worden de ou deren drie keer „gepakt" als de plannen doorgaan, namelijk door het invoeren van nieuwe en het verhogen van bestaande eigen bijdragen en door het in voeren van een vrijwillig eigen risico. Nu het kabinet er nkiet in slaagt de zorgaanbieders in het gareel te krijgen heeft het er al le schijn van dat de zwarte Piet bij de patiënten wordt gelegd, aldus de KBO. Volgens de Unie zullen vooral gezonde jongeren profiteren van de voorgestelde no-claimkorting en van een vrijwillig eigen risico met de daarmee gepaard gaande lage re nominale premie. Zij vindt daarom dat er voor iedereen een van het inkomen afhanke lijk verplicht eigen risico moet komen. Het kabinet wil verder in plaats van de bestaande bij dragen voor wijkverpleging en gezinszorg één van het inko men afhankelijke bijdrage voor thuiszorg invoeren. Die moet 150 miljoen extra opbren gen. door Mare Legendre f ié aji'&ts 1 V eeiécs - Q «oj - 1 -1 Maandag 26 april Zierikzee Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Vergadering Ondernemers kring Schouwen-Duiveland in foyer Mondragon. 20.00 uur. Haamstede Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (recreatiezaal). Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Vergadering commissie be zwaar- en beroepschriften. Stadhuis. 18.15 uur. Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Familie Van Damme (Zwanenburgseweg 12). Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 27 april Zierikzee Presentatie Bestelauto voor Praag. Mondragon. 14.30 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Concert Zeeuws Orkest. Nieu we Kerk. 20.00 uur. Lezing dr. Jobsen over Kerk en Israël dichter bij de gemeentes. Ledenvergadering Rode Kruis Zierikzee/Kerkwerve. De Drie hoek. 20.00 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie alge mene en bestuurlijke zaken. Gemeentehuis. 16.00 uur. Lezing over de Hoge Veluwe voor NVvH. De Schutse. 19.30 uur. Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (consistorie). Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijf ochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (zaaltje Badhuisstraat). Van 19.00 tot 20.30 uur. Woensdag 28 april Zierikzee Kreaclub voor kinderen. De Lichtboei. Van 13.30 tot 15.00 uur. Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Commissievergadering jeugd- en jongerenwerk, in commis siekamer stadhuis. 16.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie finan ciën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 29 april Nieuwerkerk Raadsvergadering. Gemeente huis. 20.00 uur. Vrijdag 30 april Zierikzee Overzichtstentoonstelling vijf jaar Galerie Noordhavenpoort. Opening om 16.00 uur. Zondag 2 mei Burgh-Haamstede Excursie Vereniging Natuur monumenten door Zeepedui- nen. Start om 13.30 uur vanaf entree Stot Haamstede, Noord straat. Open dag leefgemeenschap Ti- dorp. Hogezoom 79-81. Van 14.00 tot 17.00 uur. Maandag 3 mei Zierikzee Presentatie infomap tijdens themamiddag in Kruisgebouw, Jannewekken. 15.00 uur. Dinsdag 4 mei Renesse Herdenking bij verzetsmonu- ment. Oude Moolweg. 19.30 uur. Woensdag 5 mei Zierikzee Bevrijdingsconcert (Ars Musi- ca). Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Donderdag 6 mei Zierikzee Viering eerste lustrum dagver zorging De Wieken. Vanaf 14.00 uur.' Zaterdag 8 mei Renesse Ophaaldag rommelmarkt. In de gehele kern. Vanaf 09.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2