Jubilerend koor presenteert Hohe Messe van J. S. Bach TICHTING TOT BEVORDERING VAN NOOTZAKEN an piccolo tot paukenist en nieuwe ervaring 71 Op zaterdag 15 mei in Grote Kerk te Zierikzee Sponsor de pastor VRIJDAG 23 APRIL 1993 NR 25346 Magister Cantat. ZIERIKZEE - Zierikzee is een van de drie plaatsen waar het Schiedamse koor Magister Cantat ter gelegen heid van haar vijftienjarig jubileum de Hohe Messe van Johann Sebastian Bach uitvoert. De uitvoering van het omvangrijke werk van de beroemde componist is op zaterdag 15 mei om 20.00 uur in de Grote Kerk naast de Dikke Toren. De Hohe Messe wordt uitge voerd door vijf solisten en een uitgebreide orkestformatie on der leiding van de heer M. Bons. De algehele leiding van het concert is in handen van de vaste dirigent van Magister Cantat, A. Eikelboom. De Hohe Messe is een van de omvangrijkste en fraaiste com posities die Bach schreef. De Thomascantor werkte geduren de 35 jaar met tussenpozen aan zijn grote mis voor koor, orkest en vijf vocale solisten. Twee jaar voor zijn dood, in 1750, haalde Bach de nog steeds niet voltooide compositie weer uit de la om hem compleet te ma ken. De Hohe Messe wordt ge zien als het hoogtepunt en het sluitstuk van de scheppende arbeid van de componist; een staalkaart van alle stijlen die Bach heeft beoefend en een feest om naar te luisteren. Vooral vanwege die laatste re den koos het koor Magister Cantat deze muziek voor haar jubileumconcert., In januari 1992 zong men reeds het Gloria uit de Hohe Messe ter gelegen heid van het vijftig-jarig ambtsjubileum van organist K. Bons. Dat was mede aanlei ding voor het idee om tijdens het vijftien-jarig koorjubileum het hele werk uit te voeren. Magister Cantat ontstond in 1978 in Schiedam vanuit een groep oud-leerlingen van de Rotterdamse Kweekschool met den Èijbel. Men bracht in de af gelopen vijftien jaar vooral veel koormuziek uit de eeu wenlange traditie van de kerk muziek ten gehore. Meer dan eens voerde men be trekkelijk onbekende koormu ziek opnieuw uit. Men zong stukken van componisten als Josquin, Eccard, Schutz, Swee- link, de romantici Brahms en Reger en de kerkmuziekver- nieuwers uit onze eeuw Distier en Reda. Het koor is regelma tig op de radio te horen in het NCRV-programma Woord op Zondag. In 1986 zong men de Missa Octo Vocum en H. L. Hassler en in 1991 zorgde men voor de radio-première van het Requiem van Freek Houtkoop. De heer Eikelboom Het koor staat vanaf de oprich ting onder leiding van de heer Eikelboom. Hij is werkzaam als docent hymnologie/canto raat en als coördinator kerk muziek aan het Nederlands In stituut voor Kerkmuziek, dat onderdeel vormt van de Hoge school voor de Kunsten te Utrecht. Aan de faculteit mu ziek van deze hogeschool do ceert hij ook muziekgeschiede nis en algemene theoretische vakken. De heer Eikelboom geeft tevens les tijdens de cur sussen die de Commissie voor de Kerkmuziek overal in het land organiseert. Hij schrijft regelmatig hymnologische bij dragen voor de periodiek Ere dienstvaardig en werkt als cantor-organist in de Marana- thakerk te Den Haag. Magister Cantat voert de Hohe Messe uit in een bezetting die kleiner is dan gebruikelijk om dat zowel het koor als het or kest niet meer dan dertig leden telt. Aan het concert wordt ver der meegewerkt door een in strumentaal ensemble be staande uit muzikanten van het Haags- en het Rotterdams Conservatorium. Als solisten zijn te horen de sopranen Mar jolein Koetsier en Maehteld van Woerden, de alt Corrie Pronk, de tenor Marcel Beek man en de bas Felix Schoonen- boom. Marjolein Koetsier Marjolein Koetsier studeerde zang aan het Conservatorium te Groningen en het Sweelinck Conservatorium in Amster dam. Zij volgde ook een opera opleiding en deed na haar eind examen diverse cursussen en masterclasses. Zij maakt deel uit van het professionele en semble Quink. Dat laatste is ook het geval met de sopraan Maehteld van Woerden. Aan het Sweelinck Conservatorium te Amsterdam behaalde zij het diploma uitvoerend musicus. Zij is part-time verbonden aan het Groot Omroepkoor en vormt samen met pianist A. Aske een duo voor liedrecitals. De alt/mezzo Corrie Pronk be haalde eveneens het diploma uitvoerend musicus aan het Sweelinck Conservatorium. Momenteel studeert zij bij Aaf- je Heynis. Zij maakt deel uit van het ensemble Quink en werkt veelvuldig mee aan ora toria en radioprodukties. De tenor Marcel Beekman stu deert zang aan het Conservato rium te Zwolle. Hij speciali seerde zich in het twintigste eeuwse lied uit landen als Por tugal, Finland en Roemenië. De bas-bariton Felix Schoo- nenboom studeerde aan de Conservatoria te Groningen en Utrecht en bij diverse beroem de musici. Hij is hoofdvakdo cent zang aan de Christelijke Hogeschool voor de Kunsten Constantijn Huygens te Zwol le. Concertmeester Marco Bons studeerde viool aan het Rotter dams Conservatorium waar hij in 1990 het diploma uitvoerend musicus haalde. Hij werkte als concertmeester in diverse ka- mermuziekensembles, speelde bij het Residentie-orkest en het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Naast vioolspelen be kwaamt de heer Bons zich in orkestdirectie, het vak dat hij studeert aan het Utrechts Con servatorium. Het concert in de Grote Kerk te Zierikzee begint om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW en bij De Wolbaai aan de Melkmarkt te Zierikzee. ZIERIKZEE - De Sint Willi- brorduskerk in Zierikzee is hard toe aan vervanging van de geluidsinstallatie. Hiertoe is een sponsoractie opgestart met de titel: Sponsor de pastor. De Sint Willibrorduskerk wil de vervanging van de geluids installatie meenemen in de res tauratie van de kerk. Echter voor een tegemoetkoming in de kosten van de nieuwe installa tie is geen subsidie te verkrij gen. Vandaar dat de werkgroep jeugd van de kerk heeft beslo ten tot een ludieke sponsorac tie om dit benodigde geld toch bijeen te krijgen. Pastor Verdaasdonk fietst voor het doen van zijn pastorale werk zo'n 5500 kilometer per jaar. Door weer en wind pen delt hij over het eiland. De sponsoractie houdt in dat de pastor per gereden kilometer die hij in de periode van 1 mei tot 1 september aflegt een be drag ter sponsoring vraagt. Ge schat wordt dat de pastor in de ze periode zo'n 1950 kilometer fietst. Na afloop van de perio de hoopt de pastor op deze wij ze een mooi bedrag voor de ge luidsinstallatie bij elkaar ge fietst te hebben. Een installa tie die ook ten goede zal komen aan de telefoonluisteraars. In de parochiemededelingen van de Sint Willibrorduskerk zal maandelijks de kilometertus senstand worden vermeld. DELFT - De Nederlandse Bond tot Bestrijding van de vivisec tie en de Stichting Pro Prima tes, een vakbond voor apen, hebben donderdag bezwaar ge maakt tegen het feit dat het Primatencentrum van TNO in Rijswijk gastvrijheid verleent aan apen uit de Filipijnen. De dieren zijn op doorreis naar on- derzoeklaboratoria in Enge land. APELDOORN - Aan de Ka naalboulevard in Apeldoorn verrijst over enkele weken een theater van golfkarton. Het theater moet op 11 juni klaar zijn om te dienen voor de festi viteiten bij het 1200-jarig be staan van de stad. Dat heeft de Stichting 1200 Jaar Apeldoorn donderdag aangekondigd. JAARGANG 3 HOOFDREDACTEUR: NICOLAAS NOTENBAERD EN DAN DIT NOG.... - In aansluiting op de vorige keer toen een dirigent van een fanfare en een dirigent van een koor werden geportretteerd, dit keer een een portret van een voor zitter van een harmonie en een voorzitter van een koor - en wat ook aardig is: twee maal een Asma, ofwel: zo vader, zo zoon - ze kunnen bij Kunst en Eer nog best wat instrumenta listen gebruiken maar geen dwarsfluiten en saxofoons. Wie z'n kind een gouden toekomst wil geven in de plaatselijke harmonie geeft hem of haar een trombone, een trompet of een stel drumsticks voor de verjaardag. - en als je aan het spektakel in november mee wilt doen kun je er bij Adonai als tij delijk lid misschien net nog bij - o ja, en ze zoeken ook nog decorschilders of decor bouwers... - u hebt dus al begrepen dat u de musical op 13 novem ber niet kunt missen - de 'zomer' van de eilande liljke koren zal in Dreischor beginnen. Nog even geduld. Interviewers zijn een soort omgekeerde onderwijzers. Ze zijn pas tevreden over je als je iets stoms gezegd hebt. (Fons Jansen) Als kleine jongen heeft hij nog meegespeeld in het orkest dat de 1 mei optochten luis ter bijzette. En sindsdien heeft hij altijd z'n partijtje meegespeeld, in besturen en in de politiek. Hoge tonen of zwarp paukeslagen; de overeenkomst is dat je hem altijd wel hoort. De heer H. Asma: 'Ik zeg zo vaak dingen waar ik later spijt van heb' zegt Taco Asma als ik hem vraag voor een gesprekje. Want het hart ligt hem op de tong. Het gevoel speelt een belang rijke rol in z'n leven en hij wil het uiten in felle bewoordingen als iets hem niet zint, maar wordt bijna hartstochtelijk als iets hem te pakken heeft gekregen: zijn koor Adonai en de grote musical in november. 'Kijk, hier krijg ik nou kippevel van,' zegt Taco Asma als hij het bandje in de recorder stopt. De lichte stemmen van het Prins Mauritskoor zweven door de kamer. 'Als ik er kippevel van krijg, dan is het goed.' En altijd weer komt datzelfde gevoel bij de inleiding van het lied 'Peace be with you' dat 'zijn' koor Adonai zingt. Als hij het lied meezingt beleeft hij het zo intens dan hij alle luisterende men sen in de kerk vergeet. Hij ontdekt ze pas weer als het lied is afgelopen. Het zingen heeft hem te pakken gekregen, zo zelfs dat hij zijn diensten verzet om maar geen koorre petitie te hoeven missen. En dat allemaal na een vraag van Liesbeth Franken 'Is ons koor niets voor jou?'. Je zegt dat je stem kraakt en piept, en om haar een plezier te doen ga je er maar een keer heen. Je krijgt een map in je handen geduwd en het laat je niet meer los, de map niet, het koor niet, het zingen niet. Tegelijk ontbrandt het vuur om ook anderen in je enthousiasme te laten delen, met name andere mannen. Zoals bij elk koor zijn de mannen in de minderheid. 'Ik heb overwogen om pakkende stukkende in de kranten te schrijven en te zeggen: Is de drempel te hoog? Durf je soms niet? Je uit je toch. net zoals in ballet, sport of toneel?' Sinds sep tember is hij voorzitter geworden van Adonai. Hij zat er niet op te wachten. Tenslotte ben je 'het gezicht' van het koor. Het is ook geen dankbare taak. 'Als het niet goed gaat komen ze naar je toe, als je het goed doet hoor je ze •niet.' Hij beschouwt het als zijn taak om het koor dat als een aantal enthousiaste mensen begonnen is in de zaal van 'De lichtboei' te vormen tot een zelfstandige vereniging, die ook zakelijk verantwoord draait. Er zijn leden voor wie dat allemaal niet zo hoeft, maar Taco gaat gestaag als een 'bulldozer' te werk om zijn doel te bereiken. De grote uitdaging is het spektakel dat op 13 november moet plaats vinden in de Nieuwe Kerk. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan wordt de musical 'The apostle' opgevoerd. Het is een muzikale beschrijving van de levensreis van de apostel Paulus. Nu al is Taco er dag en nacht mee bezig. Want dit wordt 'echt uniek'. In de al Grieks aandoende kerk worden decors gebouwd, er komen kostuums, computer gestuurde belich ting, een extra geluidsversterking voor de muziek en de spreekstemmen, en dan nog de medewerking van een balletgroep van dans school Kramer. Komend vanuit een vrijzinnige omgeving gaf Taco eerst zijn krachten aan het jeugdwerk van het CJV. Momenteel zet hij zich in voor Adonai. Op deze wijze kan hij toch een invulling geven aan iets wat meer is dan het gewone. 'Het is mijn manier om muziek met een bepaalde boodschap uit te dragen'. De vraag 'Van wie heeft u eigenlijk uw liefde voor muziek geërfd is de aanleiding tot een muzikale levensgeschiedenis die eigenlijk begint in het Friese Gaasterland. Zelf is hij er niet geboren, maar de wortels liggen daar wel. In gedachten zien we de grootvader van de heer Asma na een dag zware landarbeid het dorpscafé bezoeken met een viool onder zijn arm. Er werd in die tijd nog veel (volks)muziek gespeeld. De televisie was nog niet geboren. Vader Asma was een overtuigd lid van de SDAP en in die tijd hadden koren met de naam 'De Stem des Volks' een belangrijke functie in de arbeiders-cultuur. Bij zo'n koor hoorde vaak ook een orkest en dus moest de kleine zoon zich bekwamen op het kleinste instrument, dat toch boven alles uitklinkt, de piccolo. Op de kweekschool kreeg je vroeger vioolles, pianoles en zangles. Na de blazers komen dus nu de snaren aan bod. Misschien was de heer Asma wel uitgegroeid tot een ongekend piano- of vioolvirtuoos. We zullen het nooit weten, want het is natuurlijk niet zo slim om op je onderduikadres de 'Revolutie-tude' van Chopin te gaan studeren. Na de oorlog ver dringt de studie de muziek. Van meester op de lagere school wordt de heer Asma leraar aan de ULO. Bovendien ontdekt hij dat een lage plaats op de kandidatenlijst van de PvdA geen garantie inhoudt dat je buiten schot kunt blijven. 'Als jij nee zegt gaat et een wethouderszetel verloren', klinkt het en zo begint een periode van achttien jaar als wethouder en raadslid. De muziek lijkt voorgoed tot zwijgen te zijn gebracht totdat er van Kunst en Eer de vraag komt of Asma voorzitter wil worden. Er was sprake van een echte ruzie tussen de dirigent en de voorzitter en zonder voorzitter een 150- jarig bestaan vieren is ook een beetje gek. 'En daar trap je dan in' zegt de heer Asma. 'Ik vond het altijd al leuk als ik Kunst en Eer hoor de spelen.' Hij kwam als voorzitter met als enige instrument de voorzittershamer. Maar toen hij tijdens een repetitie de pauken zag staan, sprak hij: 'Zou ik dat niet kunnen probe ren?' Na het blazen en het strijken gaat hij tenslotte slaan. Hij neemt zelfs een jaar slag werkles en sinds die tijd roert hij de pauken- trom. Nog een jaar of wat en dan zal hij stop pen met het voorzitterswerk'. Het wordt dan tijd voor 'nieuw bloed'. Asma zal kunnen terugkijken op muzikale hoogtepunten, maar ook op zorgen omtrent de perikelen rondom een eigen onderkomen en de voortdurende zorg van het op peil houden van het orkest. De studerende jeugd trekt weg, er komen jonge spelers, maar het concours-niveau mag niet dalen. Zal Asma ooit nog eens voorzitter worden van het Zierikzees Ouderenkoor? Wat hem betreft mag het koor er morgen komen. 'Het is een braakliggend terrein' zegt hij. Mensen willen graag zingen, maar er wordt in Zierikzee eigenlijk alleen maar serieuze muziek gezongen. Een koor voor ouderen, met een gezellig opgewekt programma, dat zou wel eens heel groot kunnen worden. De belangstelling is er, het kan goed in onze nieuwe accommodatie, alleen nog een vakdi rigent.... Heeft hij zijn kinderen de belangstelling voor muziek kunnen meegeven? Gedeeltelijk, de dochter nam de piano mee, de oudste zoon is niet muzikaal, maar de jongste zoon, Taco, die is voorzitter van Adonai.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5