Aanleg van 120 parkeerplaatsen op havendam van jachthaven Den Osse Nadere uitwerking van plan voor kunstgrasveld Mogelijke verkoop van panden Dikmans Om parkeerproblemen sportvissers, sportduikers en catamaran- watersporters op te lossen Demon straties terreinauto's Subsidiëring kinder boerderij Zeeland viert Mondriaan- jaar Nieuw kamerlid GroenLinks „Daar heb je die boertjes van Schouwen-Duiveland DONDERDAG 22 APRIL 1993 NR 25345 5 muiKLOcnTiir~ BROUWERSHAVEN - Het dagelijks bestuur van de gemeente Brouwershaven en het Natuur- en recreatie schap De Grevelingen hebben het plan opgevat om op de noordelijke havendam van jachthaven Den Osse een parkeerterrein te realiseren voor honderd a 120 auto's. Op die manier wil men de parkeerproblemen uit de wereld helpen die worden veroorzaakt door de voertuigen van sportvissers, sportduikers en catamaran-watersporters. Verkoop hangt af van vergunning ZIERIKZEE - De kans dat er in de Meelstraat (Zie- rikzee) een snookercentrum komt is nog niet verke ken. Momenteel onderhandelt ondernemer H. W. M. Dikmans met een vroegere ondernemer uit Zierik- zee over de verkoop van zijn panden in de Meel straat. Of die verkoop doorgaat hangt af van de be reidheid van b en w om de nieuwe eigenaar een ver gunning (onder strikte voorwaarden) te verlenen voor het schenken van alcohol in zijn snookercen trum. Deze ontheffing is inmiddels bij de gemeente aangevraagd. Een en ander blijkt uit de ver gaderstukken van het dage lijks bestuur van het Grevelin- genschap. De aanleg van het parkeerterrein kost ongeveer 180.000 gulden. Daarvan zou 80.000 gulden worden betaald door de gemeente Brouwersha ven en 100.000 gulden door het Grevelingenschap. Het Greve- lingenschap krijgt dit geld weer terug doordat de catama ranvereniging 45.000 gulden er van direct voor haar rekening neemt en het overige bedrag van 55.000 gulden als canon en als bijdrage in de kapitaallas- ten over een periode van dertig jaar terug betaalt. De gemeen te Brouwershaven hoopt haar investering van 80.000 gulden in de komende jaren te dekken uit de opbrengst van het haven complex Den Osse. Ten behoeve van de nieuwe par keervoorziening moet de noor delijke havendam gedeeltelijk worden afgegraven tot één me ter boven NAP. Verder wordt de havendam van een afrit en een verharding voorzien. Aan de buitenzijde'van" de dam blijft de huidige hoogte van drie a vier meter behouden om als wind- en zichtbeschutting te dienen. Het is de bedoeling dat de materialen, die bij de gedeeltelijke afgraving van de havendam vrijkomen, worden gebruikt om het naast de dam gelegen strandje geschikt te maken voor gebruik door cata marans. Met de realisering van het bun galowpark Port Greve nadert ook de verdere inrichting van de jachthaven haar voltooiing. Op kosten van de projectont wikkelaar van het bungalow park wordt op het buitendijkse gebied ten zuidoosten van de jachthaven (aan de kant van Brouwershaven) een badstrand en een surfoever gerealiseerd die openbaar toegankelijk zijn. Dit als compensatievan het strandje bij de jachthavén dat van oudsher door de bevol king uit Brouwershaven werd gebruikt om te gaan zwemmen (en dat nu catamaranstrand wordt). Op het catamaranstrand ko men dertig a veertig ligplaat sen voor catamaran-zeilboten. Het wordt de vaste stek van de onlangs opgerichte catamaran vereniging. Via het nieuw aan te leggen parkeerterrein kun nen deze watersporters bij hun lokatie komen. Het parkeerter rein is ook bedoeld voor de sportduikers, die links naast het catamaranstrandje hun fa voriete plek hebben omdat de Grevelingen daar ter plaatse dertig a veertig meter diep is. Vorig jaar werd de havenkom van Den Osse zodanig aange past dat een goed toegankelij ke en beschutte jachthaven ont stond waar vierhonderd zeilbo ten kunnen liggen. Omdat de gemeente Brouwershaven en de watersportvereniging Den Osse deze capaciteit niet ver der willen uitbreiden, is in de havenkom voldoende ruimte over om de grote sportvisver- huurboten en rondvaartboten een vaste ligplaats te geven. Achter het aan te leggen badstrand en de surfoever aan de zuidoostkant van de haven worden door de projectontwik kelaar nog een aantal apparte menten gebouwd die direct aan het Grevelingenmeer komen te liggen. Naar verwachting zal de complete inrichting van jachthaven Den Osse volgend jaar gerealiseerd zijn. Even leek het er woensdagmid dag op dat de discussie binnen de commissie sport over hoe nu verder met het kunstgrasveld niet door zou gaan. Even voor 16.30 uur waren alleen wethou der L. J. van Gastel, zijn com missiesecretaris en HSD- voorzitter L. Noordhoek aan wezig. Kort daarop verscheen de CDA-er C. Legemaate en even later ook de liberaal J. J. Geleijnse zodat de commissie alsnog kon beginnen aan de kunstgrasaffaire. De PvdA was daarbij door een noodzakelijke vervanging op het laatste ogen blik slechts kort aanwezig. Die discussie leverde op zich niet veel nieuwe gezichtspun ten op. De standpunten van de fracties zijn bekend. Hoewel de PvdA in principe aan andere zaken (milieu en de komst van een sociaalcultureel centrum) een hogere prioriteit toekent, was deze bij monde van me vrouw M. R. de Jong-van Loo van mening, dat nu een meer derheid van de raad besloten heeft een bedrag van 62.500,- te reserveren voor een kunst grasveld er nu ook een goed uitgewerkt plan voor de reali satie daarvan op tafel moet ko men. Zo'n goed gefundeerd plan von den ook de liberaal Geleijnse en de christendemocraat Lege maate een goede zaak. En dat was precies wat wethou der Van Gastel wilde weten. Die had dit punt op de agenda geplaatst om te zien hoe de commissie er nu over dacht. Dit om te voorkomen dat er eerst de nodige uurtjes werk worden besteed aan het uitwer ken van zo'n plan, waarna de raad het dan uiteindelijk van de tafel veegt. Lachertje Dat is niet te hopen voor de Schouwen-Duivelandse hoc keyers, want zoals HSD- voorzitter Noordhoek woens dagmiddag haarfijn aangaf wordt het zachtjesaan wel tijd SCHARENDIJKE - Op initia tief van de stichting Zeeland 4 x 4 worden op Koninginnedag op het Noordzeestrand langs de Brouwersdam demonstra ties gehouden met terrein- auto's. De stichting Zeeland 4 x 4 is af komstig uit Zonnemaire. Op het programma staat onder meer het rijden op het strand met terreinauto's en de moei lijkheden die zich daarbij kun nen voor doen. Verder de monstreert men hoe vastgelo pen auto's met behulp van voertuiglieren of andere hulp middelen kunnen worden los getrokken. Men wil met de de monstratie onder meer laten zien dat deze manier van au tosport geen schade voor de omgeving oplevert. De demon stratie is van 13.00 tot 18.00 uur. ZIERIKZEE - De Zierikzeese commissie jeugd- en jongeren werk vergadert woensdag 28 april vanaf 16.30 uur in de com missiekamer van het stadhuis. Een van de onderwerpen waar over de commissie een advies moet geven betreft de subsi diëring van kinderboerderij De Punt. De Vereniging Kinderboerderij De Punt, de vorige exploitant van de kinderboerderij, kreeg van de gemeente jaarlijks acht duizend gulden subsidie. Nu de exploitatie van De Punt sinds begin '93 is overgenomen door de Stichting Dagverblijven Schouwen-Duiveland, rijst de vraag of voortzetting van de subsidiëring aan deze vereni ging nog nodig is. De stichting heeft de gemeente om een jaar lijkse subsidie van acht mille gevraagd. Dit als tegemoetko ming in de kosten van de week endopenstelling van de boerde rij. Deze worden eveneens op 8000,- geraamd. Indien de commissie akkoord gaat met subsidiëring dan moet ook worden vastgesteld in welke vorm de subsidie wordt ver strekt. Wordt dat een jaarlijks vast bedrag of een maximaal bedrag gekoppeld aan de wer kelijke kosten van de openstel ling tijdens het weekend. Behalve deze subsidiëring be spreekt de commissie ook de middellange termijnplanning voor de periode '94 tot en met '97. Vorig jaar adviseerde de commissie om voor f 3250,- een halve kindplaats te huren bij het.kinderdagverblijf De Pette- flet. Een meerderheid wilde verder vijfduizend gulden toe voegen aan de reserve jeugdbe leid. Deze keer kan gedacht worden aan het peuterspeel- zaalwerk, de reserve jeugdbe leid en kinderopvang. voor zo'n kunstgrasveld. „De vereniging wordt langzamer hand een lachertje in de dis- trictscompetitie Zuidwest. Omdat de thuisspelende club het aanvangstijdstip van de wedstrijd bepaalt, moeten we op de akeligste tijden spelen en altijd op kunstgras, want dan denken ze „we pakken die boertjes van Schouwen-Duive land wel even" aldus Noord hoek. Als Zierikzeeënaar doet het Noordhoek ook pijn als hij op Bannink te horen krijgt van „moeten we op die klei spe len." Serieus Als het aan de WD had gele gen waren die reacties al lang verleden tijd geweest. Bij de begrotingsbehandeling was het de WD die 2,5 ton opzij wilde leggen voor het kunst- grasveld. „Dan had het kunst grasveld er wellicht al gelegen, want eigenlijk is dat tegen woordig een normaal iets" al dus Geleijnse die zich zeer aan gesproken voelde door de op merking van „die boertjes van Schouwen-Duiveland". Dat doet me denken aan vroeger, want toen gold dat voor de sim pele voetbalvelden". De aanleg van een kunstgrasveld moet daarom ook serieus worden ge nomen. Het is volgens de WD- er een hiaat in de sportvoorzie- ningen. Randvoorwaarden Dat het plan verder uitgewerkt moet worden vond ook Lege maate. Die leverde daarvoor enkele randvoorwaarden. In de visie van het CDA zou de ge meente de helft van de kosten (4,7 ton) voor haar rekening kunnen nemen. HSD op haar beurt zou een ton zelf moeten betalen en één ton moeten le nen, waarvoor niet de gemeen te maar de Stichting Waarborg fonds Sport garant zou moeten staan. Ook zou wat het tegel werk en dergelijke betreft ge- De geruchten dat Harrie Dik mans zijn panden in de Meel straat verkocht zou hebben blijken bij navraag voorbarig. Op dit moment onderhandelt Dikmans nog over de verkoop van zijn complex waarin hij een snooker/biljart annex kof fieshop wilde beginnen. Die panden noemt hij nu „een na gel aan zijn doodskist" en ach teraf spijt het Dikmans ten zeerste ooit aan dit avontuur te zijn begonnen. Twee jaar lang is Dikmans bezig geweest om in de Meelstraat een snoo ker/biljartcentrum te kunnen beginnen. Daarvoor moest het bestemmingsplan worden ge wijzigd in een recreatiebestem ming en moest hij een onthef fing aanvragen om in zijn snoo kercentrum alcohol te mogen schenken. Het pand mocht im mers geen horecagelegenheid worden. Dikmans verklaart desge vraagd dat het Zierikzeese ge meentebestuur destijds de illu sie heeft gewekt dat het alle maal rond zou komen. Op grond van bezwaren van omwo nenden - volgens Dikmans het initiatief van één enkele per soon - stagneerde de zaak ech ter, zodat Dikmans zijn activi teiten naar Goes verplaatste. Daar begon hij een café. Een maal daar begonnen bleek dat de gemeente Zierikzee hem on der stringente voorwaarden alsnog zo'n ontheffing wilde verlenen. Voorwaarden Die voorwaarden hielden in dat het schenken van alcohol aan bepaalde tijden gebonden zou worden (tot 24.00 uur). Bo vendien zou de ontheffing al leen gelden voor gebruikers van het snookercentrum en voor zover het complex als snookercentrum zou fungeren. Daarmee moest voorkomen worden dat het complex zich geleidelijk tot een horecagele genheid zou ontwikkelen, iets dat de bestemming op de pan den (recreatie) niet toelaat. Inmiddels heeft de aspirant koper bij de gemeente een aan vraag voor zo'n ontheffing in gediend omdat ook hij voorne mens is daar een snookercen trum te beginnen. Volgens bur gemeester mr J. J. P. M. Assel- keken moeten worden of zelf werkzaamheid mogelijk is. Uitwerking Dit alles bood voor wethouder Van Gastel voldoende houvast om toe te zeggen het kunstgras plan verder uit te werken. Om de aanleg van het kunstgras veld mee te nemen bij het opstellen van de begroting voor 1994 zal er achter die uit werking vaart worden gezet. De bedoeling is dat de sport- commissie over zes tot acht we ken het plan onder ogen krijgt, waarna het vervolgens aan de raad kan worden voorgelegd. Dit is nodig om het kunstgras veld - uiteraard afhankelijk van het oordeel van de raad - alsnog in 1994 te kunnen reali seren. Jumelage De sportuitwisseling van Zie rikzee met Saint Hilaire rond Pinksteren is definitief van de baan, gezien de geringe belang stelling van de uitgenodigde sportverenigingen. Van de zes hebben er slechts twee te ken nen gegeven mee naar Saint Hilaire te kunnen. Door dat be perkte aantal deelnemers wor den de kosten echter te hoog, zodat een streep door deze sportuitwisseling is gezet. Tbt spijt van Geleijnse, die vond dat dit wel erg gemakke lijk was gebeurd. Twee van de zes verenigingen wilden mee en dat betekent volgens Ge leijnse toch altijd nog zo'n vijf entwintig man. Geleijnse had het juister gevonden dat Zie rikzee eerst contact met Saint Hilaire had opgenomen alvo rens de zaak af te blazen. Dit omdat deze sportuitwisseling een zaak van Saint Hilaire is. Zierikzee heeft zich er volgens Geleijnse te gemakkelijk van af gemaakt, mede omdat niet alle sportverenigingen volgens hem gepolst zijn voor deze uit wisseling. bergs zal het college van b en w een dezer weken een definitief besluit nemen over het al dan niet verstrekken van de onthef fing. De burgemeester acht de kans zeer reëel dat deze ver gunning onder dezelfde strikte voorwaarden zal worden ver leend. Daarmee is overigens niet ge zegd dat de aspirant-koper, een voormalig ondernemer uit Zie rikzee, zijn snookercentrum kan beginnen. In geval dat b en w de ontheffing willen geven, kunnen de omwonenden daar tegen nog bezwaar aantekenen en zo nodig een AROB- procedure (administratieve rechtspraak overheids beslis singen) bij de Raad van State beginnen. Of de verkoop doorgaat valt of staat met die ontheffing. Zo lang echter niet duidelijk is of die ontheffing wordt verleend verkeert Dikmans in het onge wisse over de verkoop. Mocht de verkoop realiteit worden dan betekent dat voor Dik mans dat een moeilijke episo de in zijn ondememersbestaan wordt afgesloten. Inmiddels heeft hij zijn stek gevonden in de Schouwse Pot in Westen- schouwen, waar het volgens Dikmans voor een ondernemer zakelijk gezien prettiger toe ven is, omdat het gemeentebe stuur van Westerschouwen meer ondernemersgericht denkt en handelt. MIDDELBURG - In het kader van „1994 Mondriaanjaar" worden in Zeeland volgend jaar diverse activiteiten rond deze kunstenaar gehouden. Mondriaan verbleef en expo seerde aan het begin van zijn schildersloopbaan rond 1910 een aantal zomers in de kunstenaarskolonie Domburg en kwam daar in contact met onder andere Jan Toorop en Jacoba van Heemskerk. Hij deed daar belangrijke indruk ken op voor zijn latere werk. Werken van de drie kunste naars zijn te zien in een reprise van de „Tentoonstelling van schilderijen Domburg, juli- augustus 1912". Ook het lborop- tentoonstellingspaviljoentje, waarin deze expositie destijds plaatsvond, wordt voor de ge legenheid gereconstrueerd. In een tentoonstelling in het Zeeuws Museum in Middel burg worden verder de invloe den tussen Mondriaan en ande re kunstenaars belicht. Verder zijn er twee publicaties voor zien; één over de Domburgse kunstenaarsgroep anno 1910 met aandacht voor het leven en werk van Mondriaan; een an der werk belicht het werk van de kunstenaar voor de jeugd. Mondriaan wandel- en fiets routes zullen volgend jaar langs plaatsen voeren die de kunstenaar inspireerden. Het landelijke hoogtepunt in het Mondriaan-jaar is waarschijn lijk een tentoonstelling in het Gemeentelijk Museum in Den Haag. Een bus beschilderd in Mondriaan-stijl zal tussen deze tentoonstelling en Zeeland rij den. DEN HAAG - B. van Ojik uit Amsterdam is woensdag beë digd tot lid van de Tweede Ka mer voor GroenLinks. Van Ojik (38) neemt de plaats in die dinsdag vrijkwam door het vertrek van fractieleider M. Beckers na bijkans 16 jaar in de vaderlandse politiek. Van Ojik is evenals Beckers afkom stig uit de bloedgroep PPR. Hij was aan het einde van de jaren tachtig PPR-partijvoor- zitter. Hij werkte voor de org a nisatie voor ontwikkelingssa menwerking NOVIB. Met in gang van woensdag treedt het kamerlid P. Lankhorst tot.de komende kamerverkiezingen op als fractievoorzitter van GroenLinks. ZIERIKZEE - „Zo zachtjesaan wordt HSD (Hockeyclub Schouwen-Duiveland) een lachertje in de districtscompetitie Zuidwest. Bij thuiswedstrijden ontlok ken de grasvelden op Bannink opmerkingen als „moeten we op die klei spelen". Na vier jaar discussie over wel of geen kunstgras zijn deze kleinerende opmer kingen nog altijd realiteit. Met een eerste reserve van 62.500 gulden en het ad vies van de Zierikzeese sportcommissie voor het nader uitwerken van een plan lijkt er nu toch enige voortgang in de kunstgrasaffaire te komen. Krijgt HSD in 1994 dan toch nog zijn kunstgrasveld? (Archieffoto).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5