uw mm GRATIS ADVERTENTIE Wordt stadhuis in de toekomst domein van musea en archief? 'We hebben het geprobeerd en we kunnen nu niets meer doen' 0 1 SCHOUWEU-DUIVELAUD r n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Aardig, maar kostbaar plan Actiecomité Manhuisstraat legt zich neer bij nederlaag 6 vvv Zierikzecë- naar vrij gesproken Inbraak in woning Teveel alcohol Aanrijding afslag N59 dé krant van schouwen-duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bil de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 I DONDERDAG 22 APRIL 1993 149e JAARGANG NR 25345 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Verhuist het streekarchivariaat in de toekomst naar de .overkant" (de pakhuizen tegenover het stadhuis) of blijft het samen met de beide musea in het stadhuis en verdwijnt de secretarie naar elders? (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Verhuist het streekarchivariaat op termijn naar de pakhuizen tegenover het stadhuis of blijft het streekarchivariaat na een gemeentelijke herindeling met de beide musea gehuisvest in het stadhuis? Over die twee mogelijke oplossingen voor het ruimtegebrek van het streekarchivariaat discussieerde de Zierikzeese commissie algemene en bestuurlijke zaken dinsdagavond. Die krappe behuizing waar door de huidige archiefbewaar plaats nagenoeg vol is kan op twee manieren worden opge lost. Ofwel verhuizing van het streekarchivariaat naar de pakhuizen die momenteel ge restaureerd worden ofwel ge huisvest blijven in het stad huis, waarbij het streekarchi variaat de ruimte moet delen met beide musea. Dat laatste, waarvoor streekarchivaris H. Uil een duidelijke voorkeur heeft uitgesproken, is mogelijk als de gemeentelijke herinde ling, waarvoor de provinciale staten afgelopen vrijdag groen licht gaven, een feit wordt. Dat betekent immers dat er een nieuw onderkomen voor de gemeente Schouwen-Duive- land" moet komen. Vooruitlopend hierop is door de heer H. Goedegebure van de dienst gemeentewerken een schets gemaakt hoe de inrich ting van het stadhuis (inclusief enkele panden aan de Maar straat en de Melkmarkt) er als archief annex museum uit zou kunnen zien. Voor het streekar chief zou dat aanmerkelijk meer ruimte betekenen. In de schets wordt uitgegaan van vijf kilometer archiefruimte. Voor de pakhuizen in de Meel- straat en het pand Paternoster straat 1 is een capaciteit van 1,6 kilometer geraamd. Pluspunten Verdere pluspunten in het ont werp van Goedegebure zijn de samenvoeging van beide mu sea, waarvoor de Vleeshal als entree kan dienen plus het aan brengen van een lift en ver schillende hellingen om de vloerniveauverschillen te over bruggen. Hierdoor wordt de toegankelijkheid van het mu seum vergroot. Daarnaast blij ven Vierschaar, Trouwzaal en de aangrenzende stijlkamers voor het publiek toegankelijk. Een en ander zal wel in de pa pieren gaan lopen. Een eerste voorzichtige schatting op basis van het aantal kubieke meters komt neer op 4,8 miljoen gul den 800,- per m3). Onpraktisch Dat het stadhuis over een aan tal jaren vrij zal komen is ge zien het besluit van provinciale staten aannemelijk. Maar ook zonder die herindeling is dat het geval, omdat het stadhuis weliswaar een pronkjuweel is maar niet erg praktisch om er werken. Eindeloos heen en weer geloop over bepaalde af delingen, onvoldoende werk ruimte en een werkomgeving die niet meer helemaal in lijn is met de Arbowet maken ver huizing van de secretarie op termijn eveneens noodzakelijk volgens burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs. Sparen en prioriteiten Zo'n kostbare verhuizing ver- eist tijdig reserveren. „Sparen (door in het meerjarenperspec tief hiervoor forse bedragen op te nemen) en prioriteiten stel len, daar komt het op neer" al dus Asselbergs. Daarom be sprak de commissie algemene zaken nu reeds dit praatstuk. De discussie spitste zich daar bij toe op de vraag of het plan eerst uitgewerkt moet worden zodat een beter inzicht in de kosten ervan ontstaat of dat eerst meer inzicht in de werke lijke kosten moet worden ge kregen alvorens over te gaan tot een detaillering van het plan. Een standpunt dat door de liberaal J. J. Geleijnse werd verdedigd. Een plan uitwerken dat financieel toch niet haal baar is leek de VVD-er onge wenst. Veel geld Dat het inderdaad veel geld kost beaamde burgemeester Asselbergs grif. Maar ook een eventuele verhuizing van het streekarchivariaat naar ,,de overkant" zal forse kosten met vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - Gelaten komt het er uit. „We hadden zelf echt het idee dat we nog hadden kunnen winnen, maar het zat er niet in. We kunnen er nu gewoon niets meer aan doen", stelt C. M. Reedijk van het Actiecomité Manhuisstraat. De po gingen van het Actiecomité om de bouw van 39 seniorenwoningen in de Zierik zeese Manhuisstraat te verhinderen zijn op niets uitgelopen. Raad van State heeft het verzoek om schorsing van de bouwvergunning afgewezen. Van het begin af aan hebben bewoners van de Manhuis straat, die hun krachten uitein delijk bundelden in het Actie comité Manhuisstraat, gepro testeerd tegen het plan van de gemeente Zierikzee om het ou de schoolgebouw te slopen en op die plaats 39 senioren woningen neer te zetten. Het grootste struikelblok voor de actievoerders was en is de hoogte van het nieuw te bou wen- complex. Gesteld wordt dat het gebouw veel (zon)licht weg zal nemen uit de huizen en men vreest verder voor aan tasting van de privacy. Het protest van de omwonenden in de Manhuisstraat is vergeefs geweest. (Archieffoto). Eerder reisde een delegatie van het actiecomité al af naar Den Haag waar tijdens een zitting van de Raad van State het door het actiecomité ingediende ver zoek om schorsing van de bouwvergunning zou worden behandeld. Toen werd de zit ting echter abrupt geschorst, omdat bleek dat de gemeente Zierikzee verzuimd-had het in middels verlopen voorberei- dingsbesluit opnieuw vast te stellen. Een onverwachte twee de kans deed zich voor. De ver schillende raadsfracties bin nen de Zierikzeese gemeente raad werden middels een brief benaderd. Het haalde allemaal niets uit. De gemeenteraad schaarde zich unaniem achter het voorstel van het college om het voorbereidingsbesluit op nieuw vast te stellen. Desondanks ging een delegatie van het actiecomité vorige week opnieuw naar de zitting van de Raad van State. ,,We hadden echt het idee dat we best een goede kans maakten", aldus Reedijk. Hij voerde tij dens de zitting namens het Ac tiecomité het woord. In zijn pleitnota voerde Reedijk aan dat de bouw van het senioren- woningencomplex voor een aantal bewoners van de Man huisstraat een zeer grote ver slechtering van de privacy tot gevolg zou hebben. „De toe komstige bewoners van de tweede en derde verdieping van dit gebouw zullen onder meer in de omringende huizen en tuinen kunnen kijken", al dus Reedijk. Hij koppelde daar de conclusie aan vast dat daardoor een zeke re vrijheid voor de bewoners van de Manhuisstraat verloren gaat. ,In de huidige maatschap pij wordt veel aandacht ge schonken aan het leef- en woonmilieu van de mens, doch bezien wij thans onze leef- en woonsituatie dan blijft van al deze aanbevelingen weinig of niets over indien de plannen, zoals thans aangevraagd door de woningbouwvereniging Be ter Wonen, gerealiseerd wor den". aldus Reedijk. Hij zei verder te verwachten dat door de 'belachelijke hoogte' van het gebouw weinig of geen zon meer zou worden toegelaten in de woningen. Waardedaling; Reedijk voerde verder aan dat in de visie van het actiecomité de waarde van de huizen ern stig zal dalen. „Tben ik mijn huidige woning kocht heb ik mij van te voren laten voorlich ten over de veranderingen die er zouden plaatsvinden in onze omgeving. De school stond leeg en dat wat er zou gebeuren met dit gebouw was duidelijk. Dat gaf voor ons de doorslag om tot koop van de woning over te gaan. Mag ik dan, en dan spreek ik even op persoonlijke titel op z'n minst het gevoel hebben dat ik door de gemeen te Zierikzee een beetje bela zerd ben. En zo denken de om wonenden er ook over", aldus Reedijk in zijn pleitnota. Hij kondigde verder tijdens de zitting van de Raad van State al aan dat als de plannen on verhoopt toch door zouden gaan de omwonenden zeker ge bruik zullen maken van de mo gelijkheid om een eis tot scha devergoeding bij de gemeente in te dienen. ,,„En dat is hele maal niet om de gemeente dwars te zitten", aldus Ree dijk. „Zo'n schadevergoeding lijkt mij gewoon redelijk. Ik ben ervan overtuigd dat onze huizen in waarde zullen da len". Voor het overige legt het actiecomité zich neer bij de uit spraak van de Raad van State. Berusting is de heldenmoed der door het leven verwonnenen. Francken Kans op onweer HET WEER Veranderlijk bewolkt en een enkele regen- of onweersbui. Minimum temperatuur omstreeks 8 graden, middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Wind uit zuidelijke richtin gen, zwak tot matig rond kracht 3. PLAN BREUR Akkoord over plan tot bouw van 43 woningen in Weste- renban in Burgh-Haamstede. 5 JACHTHAVEN Bij de jachthaven Den Osse worden op de havendam 120 parkeerplaatsen gerealiseerd. Via een verbouwing van het kantoor wil de Brouwse VVV haar dienstverlening verbeteren. 9 JUBILEUM De recreatie-badmintoncompetitie vierde met een toernooi haar vijftienjarig jubileum. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's MIDDELBURG - Het bedrijf Bagger-, Bugsier- und Ber- gungsreederei (BBB) uit het Duitse Rostock is failliet. Vori ge week donderdag heeft het bedrijf het opspuiten van stranden in Noord-Holland en Zeeland gestaakt. Curator G. Gustafsen heeft het ministerie van verkeer en waterstaat, de opdrachtgever voor de strand- versterkingen, hier schriftelijk van op de hoogte gesteld. ZIERIKZEE - Het Hof in Den Haag heeft afgelopen maan dag 19 april de heer B. uit Zie rikzee vrijgesproken. In 1991 werd deze man aangehouden op verdenking van ontucht met een minderjarige. Voor deze aanklacht konden echter niet voldoende bewijzen worden aangevoerd, waarna het Hof de Zierikzeeënaar vrijsprak. ZIERIKZEE - In de nacht van zondag op maandag werd inge broken in de woning van me vrouw N. uit Zierikzee. Onbekenden drongen het huis binnen tussen 01.00 en 07.10 uur. Zij gingen er vandoor met een hoeveelheid contant geld en cheques. SCHARENDIJKE - Op de kruising Dorpsstraat/Dijk- straat in Scharendijke werd afgelopen woensdagnacht om 00.25 uur bestuurder R. uit het Duitse Iserlohn aangehouden. Bij de bestuurder werd een bloedproef afgenomen waaruit bleek dat hij teveel alcohol had genuttigd. R. kreeg een rijver bod van tien uur opgelegd en daarnaast kreeg hij een proces verbaal. OUWERKERK - Gisteren, woensdag 21 april vond om 15.06 uur op de Rijksweg N59 bij Ouwerkerk een aanrijding plaats tussen personenauto's. Mevrouw K. uit de gemeente Duiveland reed over de N59 ko mende uit de richting Nieuwer- kerk. Voor haar, in dezelfde richting, reed de heer S. uit Sint Jansteen. Ter hoogte van de Vissersweg remde S. om hier linksaf af te slaan. Hij moest stoppen in verband met tegemoet komend verkeer. Mevrouw K. was niet meer in staat tijdig af te rem men en botste op het voertuig 'van S. Beide auto's werden bij de aanrijding beschadigd. De auto van S. moest worden weg gesleept. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode; Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: SS Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, ED Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. t~~- ZZN_|

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1