Leen en Ivonne vol goede moed naar de Autotechnika in Brussel LEKKER SLAPEN UW KRANT VAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE deurloo intermeubel Noordhoek Diving levert berging olieprodukten Bahia Paraiso op Mriseöe Westerschouwen wint provinciale wedstrijd Zangavond Woord en Daad 40% KORTING OP BADKLEDING, LINGERIE grenzeloos lekker TIJDELIJK TOT FL. 160,-* TERUG VOOR UW OUDE DEKBED! Zeeuws meisje ziet indiaan dé krant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 21 APRIL 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND Voor De gewone matras Het waterbed haringvlietplein 4, zierikzee, telefoon 01110-12946 Leen Kostense en Ivonne van der Walle met hun Peugeot 205, waarmee ze in Brussel hoge ogen denken te gaan gooien. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - Aanstaand weekend breken voor Leen Kostense en Ivonne van der Walle uit Bruinisse spannende dagen aan. Na hun eerste plaats vorig jaar op de internationale Auto Sound Challenge in Rosmalen, een wedstrijd op het gebied van auto- hifi, dingen zij op vrijdag, zaterdag en zondag mee naar de eerste prijs op de Autotechnika in Brussel. In mei 1991 deden Leen en Ivon ne mee aan de eerste Recards Sound Award. Zij geraakten toen zeer onder de indruk Van hetgeen de andere auto's aan geluidsapparatuur herberg den. Door de wedstrijd raakten ze bevriend met de winnaar van de klasse tot 100 watt, die ook uit Bruinisse kwam en het idee ontstond om in Bruinisse een zaak te beginnen. In mei 1992 opende deze zaak, Leko Car hifi aan de Korte Ring, haar deuren. Leko voert diverse merken in het assortiment en men kan er zowel terecht voor een simpele radio-cassetterecorder als voor de meer ingewikkelde syste men, tot en met cd-speler met wisselaar en de mini-disk toe. De mini-disk is pas sinds een aantal weken voor in de auto verkrijgbaar. De geluidskwali teit van de mini-disk verschilt niet zo veel van de cd. Het.voor- deel van dit apparaat in de auto is volgens Ivonne, dat een mini-disk nooit kapot gedraaid wordt. Bij een cassetterecorder is dit, in verband met stof en vuil in de auto, wel het geval. In Nederland zijn er ongeveer dertig zaken die zich alleen op car-hifi richten. Leko is in zijn soort de enige in Zeeland. De winkel is ook niet het hoofd middel van bestaan voor Leen en Ivonne. Dat zou volgens Leen ook niet kunnen. Hijzelf is process-operator bij Shell- Pernis en Ivonne is wijkver pleegkundige in Oostflakkee. In verband met hun werk is de winkel slechts op bepaalde tij den en dagen geopend. Wanneer Leen terugkijkt op het eerste jaar is hij zeer tevre den. Vooral op de zaterdagen is het druk geweest in de winkel, maar je hebt toch altijd meer kijkers dan kopers", zegt hij. Volgens hem moet bij het klan- tenpubliek nog wel het besef groeien dat een goede geluids installatie in de auto meer kost dan een paar honderd gulden. De mensen verwachten volgens hem meestal veel te veel voor weinig geld. ,,Op Schouwen- Duiveland denken de meeste mensen niet verder dan 500 gulden", zegt hij, „terwijl in Rotterdam niemand vreemd opkijkt van een autoversterker die 1500 gulden kost". Hij be doelt dit echter niet negatief, maar wijt het vooral aan de on wetendheid van de consument over de mogelijkheden van car- hifi. Demo-auto Het één-jarig bestaan van de zaak wordt gevierd met een open dag, tijdens welke ook de demo-auto van Leen en Ivonne te bezichtigen is. Met deze auto, een Peugeot 205 XS, nemen zij deel aan de wedstrijd in Brus sel. Op het eerste gezicht is er aan deze auto niets opmerke lijk te zien. Wanneer echter het afneembare front van de radio op zijn plaats wordt gezet, de achterbank weggeklapt wordt en de kofferbak opengaat komt er een wondere wereld van car- hifi te voorschijn. De auto is voorzien van een ra dio met minidisc, cd-wisselaar, rds (automatische FM-afstem- systeem) en radio data system. Voor een perfecte weergave van het geluid zorgen twee sets luidsprekers, die bestaan uit tien losse componenten. Deze componenten zijn stuk voor stuk allemaal mooi wegge werkt. Zelfs het luchtkanaal is hierbij niet ongebruikt gela ten. Hierin zitten de tweeters (voor de hoge tonen) verbor gen, zonder dat er overigens af breuk wordt gedaan aan de ventilatie in de auto. In de voordeuren van de auto zijn de luidsprekers voor het stenigebied ingebouwd. In het achterste gedeelte van de auto zijn nog twee tweeters, twee luidsprekers voor het midden laag en twee voor de lage tonen ingebouwd. Deze zijn mooi in de hoedenplank weggewerkt en slechts te zien wanneer de kofferbak opengaat. Voor de allerlaagste tonen zijn in de achterbank twee zogenaamde sub-woofers ingebouwd, res pectievelijk voor de lage tonen voor en achter. Versterkers De luidsprekers worden aan gestuurd door drie versterkers, respectievelijk twee keer vijf tig watt voor de voorluidspre kers, twee keer vijfenzeventig watt voor de achterboxen en twee keer honderdtwintig watt voor de subwoofers. Dit is ech ter nog niet alles. Met zoveel luidsprekers moet er natuur lijk ook voor gezorgd worden, dat de verschillende geluidfre quenties bij de daarvoor be stemde luidpreker aankomt. Elke luidspreker heeft name- lijk zijn eigen - frequentiege- bied. Twee electronische schei dingsfilters nemen dit voor hun rekening. Voordat het ge luid bij de versterkers aan komt, wordt dit d,oor een actie ve scheidingsfilter in verschil lende frequentiegebieden ver deeld. Deze kan men naar ge lang het soort luidsprekers en de eigen voorkeur, zelf bepa len. Vanuit de versterker be reikt het geluid vervolgens via passieve scheidingsfilters de verschillende boxen. Een korte demonstratie leert snel waar een dergelijke instal latie toe in staat is. Het geluid in de wagen is prima verdeeld en van een uitstekende kwali teit. Zelfs wanneer het volume, met de afstandbediening, opengedraaid wordt is er geen sprake van enige vervorming. Of dit op de maximale ge luidssterkte ook nog het geval is, valt hier niet te zeggen. Aan gezien op halve kracht de mu ziek reeds tot op de botten ZIERIKZEE - Woensdag 14 april leverde Noordhoek Diving uit Zierikzee in de Concertzaal in Zierikzee officieel de berging op van de olieprodukten uit de Ba hia Paraiso. Dit schip is op 28 januari 1989 aan de westkant van Antarctica op de rotsen gelopen en gezonken. De officiële oplevering werd gevierd met de pre sentatie van een video van Rob Bijnsdorp, die Noordhoek speciaal heeft laten maken. Het eerste exemplaar hiervan werd door de maker aan directeur L. M. A. Noordhoek aangeboden. De heer L. Noordhoek heette de genodigden welkom. (Foto: Joop van HoudtJ. De opdracht voor Noordhoek was het verwijderen van de la ding olieprodukten uit het schip. In totaal bevonden zich nog 152.000 liters olie in het wrak, die een bedreiging vorm den voor het milieu van het An tarctisch schiereiland. In 1989 liep het Argentijnse bevoorra- dings- en cruiseschip aan de rotsen. Sindsdien vormt het een bedreiging voor de vele dieren dit het gebied als hun leef- en broedgebied in gebruik hebben. Deze dreiging moest dus weg worden genomen en in het begin van 1992 kwam hier over een correspondentie op gang tussen Nederland en Ar gentinië. Als jongste partner in het Antarctica verdrag kon Ne derland een voorbeeldige daad stellen en de Argentijnse over heid had iets goed te maken. Nederland zou voor de berging zorg dragen en Argentinië voor het bergingsschip. Uiteindelijk kreeg Noordhoek van Rijkswaterstaat de op dracht de olie te bergen. Vol gens directeur Noordhoek was dit „typisch een Noordhoek- klus". Het bedrijf is gespeciali seerd in het uitvoeren van in specties en bouwwerkzaamhe den onder water. Voor deze op dracht heeft Noordhoek specia le bergingspontons gebouwd, die in delen naar de Zuidpool zijn vervoerd. De grootste zorg tijdens het werk, dat eind 1992 plaatsvond, was het milieu. Op de Zuidpool is het in deze tijd van het jaar zomer en dan be vinden zich er duizenden broe dende vogels. Voor Noordhoek vormde dit geen extra handi cap. „Door het werk in de Oos- terschelde, waarbij we ons ook aan vele milieu-eisen moeten houden, zijn we gewend om met milieuvoorschriften te werken", zegt Noordhoek. voelbaar was, werd van een verder opvoeren maar afge zien. Verstopt Leen en Ivonne denken in Brussel goed voor de dag te ko men. In vergelijking met vorig jaar, hebben ze op een aantal punten verbeteringen aange bracht in hun auto. „We weten dat we nu meer dan 300 punten van de maximale 445 halen", aldus Leen. „Maar de concur rentie kan natuurlijk ook ver beterd zijn en we zijn afhanke lijk van de smaak van de be oordelaars". Dit is met name het geval op de gebieden creati viteit, netheid en afwerking. Aan de auto te zien hoevén zij hier echter niet bang te zijn. Zoals gezegd is alles op een zeer uitgekiende manier voor het oog van de toeschouwer weggewerkt. Dit kan echter ook wel eens in hun nadeel werken. Vorig jaar kregen zij geen punten voor de bevesti ging van de zekeringskastjes. „Niet omdat dit niet goed ge daan was hoor", zegt Leen. „Ik had ze achter het voetenpaneel verstopt, maar had dit zo net jes gedaan, dat de jury ze niet heeft kunnen vinden". DREISCHOR - Op zaterdag 24 april om 19.30 uur wordt er een zangavond gehouden in de Ne derlands Hervormde kerk in Dreischor. Aan deze avond, die wordt georganiseerd door het comité van de Stichting Refor matorische Hulpaktie Woord en Daad wordt meegewerkt doör een aantal regionale ko ren. Medewerkenden zijn: het man nenkoor Jeduthun uit Krab- bendijke, De Lofzang uit Goes, het jeugdkoor Iuventa uit Dirksland en de sopraan Caro line Grootenboer uit Melis sant. De meditatie en het appèl woord worden verzorgd door dominee H. J. Boer uit Sirjans- land. Tijdens de zangavond wordt er een collecte gehouden waarvan de opbrengst is be stemd voor het dorpsontwik kelingsproject in Kayero in Burkina Faso, West Afrika. Advertentie Op 25 oktober 1992 werden alle spullen naar (Argentinië ver scheept. De zestien personen van Noordhoek reisden deze achterop en voegden zich bij de veertig personen, meest Argen tijnen op het oude kolenschip de Canal Beagle, die voor deze gelegenheid nog omgebouwd moest worden, tot een echt thuis voor de bergers. Op de video is goed te zien hoe de bergingswerkzaamheden in zijn werk gaan. Diverse spe ciaal voor deze klus gemaakte apparatuur blijkt uitstekend te functioneren. Er wordt geen druppeltje olie uit de Bahia Pa raiso verspild. Tijdens deze werkzaamheden houdt een meegereisde bioloog van Rijks waterstaat de omgeving scherp in de gaten om te onderzoeken of de vogels niet gestoord wor den. Tijdens de ramp met het schip is dit namelijk wel het geval geweest. Door de laag overvliegende helikopters heb ben de reuzenstormvogels, die op een nabijgelegen rotseiland broedden, hun nesten voorgoed verlaten. Tijdens de berging van de olie worden er geen ver storingen van de rust geconsta teerd. Begin januari is alle olie uit het schip gebaald. Om zeker heid te hebben wordt het wrak op videoband vastgelegd, zo dat men kan zien dat alle gaten die in de huid van het schip ge boord zijn om de olie te bergen weer netjes zijn gesloten. De mannen van Noordhoek kun nen met hun zeer indrukwek kende indrukken van het pool gebied, na ongeveer acht we ken weer terug naar Neder land. De pinguïns hebben daar geen boodschap meer aan. Zij hebben inmiddels jongen en lo pen af en aan om genoeg voed sel te vergaren. Uit het schone water! Kleding lingerie MOL 9 - ZIERIKZEE Ring 39. 4305 AG Ouwerkerk Telefoon 01114-1241 Advertentie ZIE PAGINA 8 Het Zeeuws meisje in Zuid-Bevelandse klederdracht temidden van een aantal folkloristisch geklede deelnemers, aan een inter nationale conferentie. GOES - Dankzij de Nederlandse vertegenwoordi ging van de Internationale Organisatie voor Volk sculturen, kortweg IOV kan de Zeeuwse folklore zich regelmatig vertonen op internationale confe renties voor volkskunst. Sinds er in Zeiand een afdeling van de IOV bestaat is de be langstelling enorm toegeno men. Dagelijks zijn er contac ten met organisaties van over heel de wereld, die zich bezig houden met allerlei vormen van volkskunst. Het gaat dan vaak over projecten die men er gens ter wereld wil realiseren. Vooral folklore- en volkskunst festivals raadplegen regelma tig de Nederlandse afdeling om beoefenaars van ambachten en folklore-groepen te zoeken voor deelname aan hun activi teit. Dit jaar zijn er een groot aantal activiteiten in verschil lende landen waaraan de Ne derlandse volkskunst zal deel nemen dankzij de medewer king van het IOV Nederland. De vertegenwoordigers in Goes nemen regelmatig deel aan in ternationale conferenties waar alle deelnemers in hun natio nale klederdracht worden ver wacht. De typische Zuid- Bevelandse klederdracht staat daar regelmatig in de belang stelling dankzij haar histori sche achtergrond. In vele lan den waar de conferenties wor den gehouden komt men dan ook foto's tegen in vele dag- en weekbladen waarop het Zeeuwse meisje staat afge beeld temidden van allerlei an dere culturen. Beide brandweerkorpsen slepen eerste prijs in de wacht BURGH-HAAMSTEDE - Beide bluseenheden van de brandweer Westerschouwen hebben afgelopen za terdag tijdens de provinciale lagedrukwedstrijden^ een eerste prijs behaald. Dat houdt in dat de brandweer korpsen op 19 juni aanstaande mogen deelnemen aan de ge westelijke brandweerwedstrij den in het Noord-Brabantse Rucphen. De provinciale wed strijden worden in diverse plaatsen in Zeeland gehouden, waaronder aanstaande zater dag 24 april in Haamstede. Omdat de Westerschouwse brandweer die wedstrijd orga niseert mag zij daaraan zelf niet deelnemen. Daarom gin gen de Westerschouwse brand weerlieden afgelopen zaterdag naar 's-Heer Arendskerke om daar aan de provinciale lage- drukwedstrijd deel te nemen. In totaal traden zestien Zeeuw se ploegen in het strijdperk. Er werd gespeeld op twee ver schillende banen. De resulta ten voor de ploegen uit Wester schouwen waren bijzonder goed. Westerschouwen 2 werd eerste op baan A en Wester schouwen 1 behaalde de beste resultaten op baan B. Volgens commandant S. de Fei- ter is het nooit eerder gebeurd dat de beide ploegen uit Wes terschouwen gelijkertijd zulke goede resultaten behaalden. Het succes werd dan ook op ge paste wijze gevierd afgelopen zaterdag. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een C kwartaalabonnement f 48,50 C kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46.— C jaarabonnement f 183,— C jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CQ Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1