dichters Zinkende boot weer op droge GGD meet resultaten voorlicht ingspro j eet Ruim anderhalve ton nodig voor vaste oever bij benzinesteiger Waterschap wil af van indeling in districten Betrokkenheid bevolking bij Jaar van ouderen is groot Bij nieuwe jachthaven Brouwershaven <D CD DINSDAG 20 APRIL 1993 NR 25344 5 ZIERIKZEE - In de laatste week van april en de eer ste week van mei houdt de GGD Zeeland voor de tweede keer een telefonische enquête onder 250 in woners vanaf 55 jaar op Schouwen-Duiveland. Tij dens de eerste enquête in februari van dit jaar werd aan 275 55-plussers op Schouwen-Duiveland ge vraagd wat ze wisten over financiële voorzieningen en wat ze van de voorlichting hierover vonden. BROUWERSHAVEN - Een 450-tons kraan, die speciaal vanuit Rotterdam moest komen, kwam er zondag aan te pas om de boot van een watersporter uit Schiedam uit de Brouwse jachthaven op het droge te hijsen. De tot pleziervaartuig omgebouwde sleepboot dreigde te zinken vanwege enkele doorgeroeste platen in de romp van het schip. Medewerkers van een sportvissersbedrijf in Brou wershaven ontdekten zondagmiddag dat de achterzijde van de boot in het water aan het zakken was. De Brouwse brandweer rukte uit om het schip leeg te pompen, maar vanwege meerdere kleine lekkages was de kans groot dat het schip binnen korte tijd weer water zou maken. Om te voorko men dat het mét milieuverontreinigende brayidstof en olie in de Brouwse haven zou zakken, liet de gemeente aan de eigenaar weten dat het schip op het droge moest worden gezet. Die gaf toen opdracht om vanuit het Botlekgebied bij Rotterdam een zware kraanwagen te laten komen. In Brouwershaven was geen kraan voorradig die het schip van vijftien meter lang en 45 ton zwaar kon verhandelen. De hele operatie om het schip leeg te pompen en op het droge te zetten nam ruim zes uur in beslag en trok veel publieke belangstelling.. Om ongeveer 24.00 uur was het karwei ge klaard. Het schip van de Schiedamse watersporter ligt nu op de loswal bij de Brouwse jachthaven. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - Als het aan het college van b en w van Brouwershaven ligt wordt een bedrag van 156.000,- uitgetrokken voor het maken van een vas te oever ter plaatse van de benzinesteiger aan de nieuwe jachthaven van Brouwershaven. Een en an der komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsver gadering van maandag 26 april. De vergadering wordt gehouden in het stadhuis en begint om 19.30 uur. Voorstel op agenda algemene vergadering ZIERIKZEE - Het dagelijks bestuur van het Water schap Schouwen-Duiveland wil af van de indeling in districten. Dat blijkt uit de stukken voor de algeme ne vergadering van woensdag 28 april. De vergade ring wordt gehouden in 's Landskamer en begint om 9.00 uur. Uit controles zou volgens het college van b en w van Brou wershaven gebleken zijn dat de situatie rond de benzinesteiger aan de nieuwe jachthaven van Brouwershaven uit milieutech nisch oogpunt ongewenst is. „Vooral het benzineverkoop punt op de steiger is onge wenst", aldus het college in toelichting op het voorstel om ter plaatse een vaste oever te maken. Overleg Eigenlijk zou het college het liefste zien dat in het vervolg benzinebevoorrading vanaf de vaste wal gerealiseerd zou wor den. Op korte termijn lijkt dat echter niet te realiseren. Met de exploitant van de benzinestei ger wordt nog overleg gevoerd. Het college wil toch de nodige maatregelen treffen om verbe tering te brengen in de situatie. Zo wil men een opvangeenheid voor benzine plaatsen en de lei dingen verbeteren. Het is de bedoeling dat het gebouwtje dan ook meteen voorzien De betrokkenheid van de be volking bij het Jaar van de ou deren is na drie maanden al groot te noemen, zo zei voorzit ter Vellenga. Dat blijkt onder meer uit aanvragen voor subsi die van ruim 250 verenigingen, organisaties en instellingen. In totaal is er voor meer dan twaalf miljoen aangevraagd. Het nationaal comité moest vanwege budgettaire beperkin gen, scherp selecteren bij het toekennen van subsidie. Grote betrokkenheid blijkt verder uit de, bij het comité be kende, programma's die op sta pel staan of al worden uitge voerd in ruim tweehonderd ge meenten, verspreid over het he le land. Het werkelijke aantal zal in de loop van de komende maanden blijken uit rapporta ges. Vele evenementen en vie- wordt van riolering en dat om het gebouwtje bestrating wordt aangebracht. Verder is het volgens het colle ge noodzakelijk om een inna- mepunt voor vuil water van bo ten te realiseren. „Voorts kan binnen het te realiseren terrein een milieustraat worden ge maakt. Onderdeel hiervan vormt het bestaand inname- punt voor chemisch afval. Met de eigenaar van het benzine verkooppunt is afgesproken dat deze hierop het toezicht zal houden", aldus het college. Het is de bedoeling dat het inname- punt binnen de omheining van het te realiseren nieuwe ver kooppunt geplaatst wordt. „Zodat inleveren uitsluitend mogelijk wordt wanneer het benzineverkooppunt is ge opend of wanneer dit wordt verzocht aan de havenmees ter". Tijdens de gemeenteraadsver gadering komt ook de herin richting van de haven Den Osse aan de orde. In de raadsverga dering van maart schaarde de raad zich achter het voorstel van het college om mee te wer- ringen zullen zich concentreren rond 25 september (Dag van de Gemeenten) en 1 oktober (VN- dag van de ouderen). Een groot aantal projecten komt ook zonder subsidie van het nationaal comité van de grond. Provincies en gemeen ten hebben tenminste twee miljoen gulden gereserveerd voor activiteiten in het kader van het Europese jaar. Een bij drage wordt ook geleverd door het Fonds Zomerpostzegels dat projecten steunt die zijn ge richt op de zelfstandigheid van ouderen. Het Fonds heeft in middels zeven ton toegezegd. Er begint schot te komen in de sponsoring van activiteiten en sinds bekend is geworden dat de Europese Commissie in ster kere mate aan nationale en re gionale projecten gaat bijdra ken aan die herinrichting. „Sindsdien hebben er zich ont wikkelingen voorgedaan die ons ertoe gebracht' hebben op het besluit terug te komen. Thans stellen wij u voor de ge meente op te laten treden als opdrachtverlenen voor de gehe le actie",, aldus het college. Bij de herinrichting gaat het om de aanleg van een parkeerterrein, herinrichting van het westelijk gedeelte van de jachthaven en de realisatie van een catama- ranstrand. Het gaat om een in vestering van in totaal 292.494,-. Kamperen Op de agenda van de gemeente raadsvergadering verder het voorstel van het college tot vaststelling van de regeling voor 1993 voor wat betreft het kamperen bij de boer. Het col lege stelt de raad voor de piek periode, waarin de Kampeer- boeren vijf extra kampeermid delen op hun terrein toe mogen laten, te laten starten op 9 juli. Het college wil de piekperiode vaststellen op vijf weken. „Daarnaast mag als piekperio de ook gelden de periode van 29 tot en met 31 mei, zijnde het pinksterweekeinde. In de meeste andere gemeenten op Schouwen-Duiveland wordt eenzelfde piek-regeling gehan teerd. Alleen in Westerschou- wen en Middenschouwen duurt de piekperiode voor de kam- peerboeren een week langer. gen, zijn ook daar vele aanvra gen gedeponeerd. Het nationaal comité is tevre den met de wijze waarop de participatie zich ontwikkelt onder de ouderen. Toch acht voorzitter Vellenga de betrok kenheid van andere generaties vaak nog te gering. Het Natio naal Comité zal daarom haar inspanningen vergroten om de andere generaties te interesse ren voor het grondthema: soli dariteit tussen generaties. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Benthuizen (toez.): J. H. Lammers te St. Philipsland; naar Katwijk aan Zee (Maranathakerk): J. Blom te Elburg, die bedankte voor Oud-Beijerland (tweede predi kantsplaats). Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Donderdag 22 april, 19.30 uur ds\ J. Kareis, Oudemirdum. Nu er drie maanden lang op Schouwen-Duiveland informa tie is gegeven over financiële voorzieningen voor ouderen wil de GGD Zeeland graag de enquête herhalen om na te gaan of de voorlichting over fi nanciën effect heeft gehad. Om de resultaten van het on derzoek niet bij voorbaat te beïnvloeden worden voor deze tweede enquête andere oude ren benaderd. Hun namen zijn willekeurig getrokken uit de bevolkingsregisters van de ge meenten. Dit was ook het geval bij de eerste enquête. Deze ouderen krijgen dezer da gen een brief van de GGD of ze hebben deze reeds gekregen waarin ze worden uitgenodigd om mee te doen aan de enquête. Naar aanleiding van de rappor tage van de Werkgroep Water schapsbestuur Zeeland inzake de visie op de toekomstige dis trictsindeling en begrenzing van de waterschappen werd door het algemeen bestuur van het Waterschap Schouwen- Duiveland besloten tot inde ling van Schouwen-Duiveland in twee districten. In het kader van de waterschapsverkiezin gen doet zich echter het pro bleem voor dat de waterstaat kundige (districts)grenzen niet overeenstemmen met de ge meentegrenzen. Herkenbaar Voordeel van indeling in dis tricten zou volgens de werk groep Waterstaatsbestuur Zee land een betere herkenbaar heid van de kandidaten zijn. De afstand tussen bestuur en bestuurder zou in dat geval klein blijven. Daar staat tegen over dat daardoor de keuze van de kandidaten beperkt wordt. „Vrije keuze uit het hele gebied SCHOUWEN-DUIVELAND Collecte Hartstichting Tijdens de Nationale Hart- week van zondag 25 april tot en met zaterdag 1 mei vraagt de Nederlandse Hartstichting via een collecte financiële steun bij de bestrijding van hart- en vaatziekten. De Nederlandse Hartstichting bestrijdt deze volksvijand nummer één door subsidies te verlenen aan we tenschappelijk onderzoek naar hart- en vaatziekten, het geven van gezondheidsvoorlichting en het verbeteren van de pa tiëntenzorg. Actie gehandicaptensport In de week van 2 tot en met 8 mei wordt op Schouwen-Duive land de jaarlijkse collecte ge houden voor de gehandicap tensport. In de collecteweek gaan jongeren, dames en heren huis-aan-huis collecteren voor het goede doel. Spel- en sport- materiaal voor gehandicapten kost namelijk veel geld. „Ge zonde mensen mogen sporten, maar gehandicapten moeten tot welzijn van hun lichaam en geest bij voortduring trainen met hun geëigende sport of be wegingstherapie", aldus de or ganisatie. ZIERIKZEE Mini-instuif Op woensdag 21 april is er weer een mini-instuif voor kin deren van vijf tot en met zeven jaar in het CJV-gebouw de Driehoek. De kinderen zijn welkom vanaf 14.00 uur en het programma duurt tot 16.00 uur. De kinderen worden bezigge houden met spelletjes, knutse len en tal van andere gezellige dingen. Deelname is vrijwillig en de gegevens blijven anoniem. De telefonische enquête maakt deel uit van het project Voor lichting voor Ouderen op Schouwen-Duiveland. Na fi nanciën zal in de komende drie maanden het thema huis vesting centraal staan. Daarom zal tijdens de enquête ook aan de mensen gevraagd worden naar hun kennis van en belang stelling voor huisvesting. Tijdens de voorlichtingscam pagne, die tot mei 1994 duurt, zullen nog drie enquêtes ge houden worden. Tfelkens na de afsluiting van een thema. Zo dra de resultaten van de enquê te bekend zijn, zullen deze be kend gemaakt worden. waarbij niet is vastgelegd hoe veel hoofdingelanden uit een bepaald gebied mogen komen biedt meer mogelijkheden", al dus het bestuur van het Water schap Schouwen-Duiveland. Verder wordt aangevoerd dat het in één stembureau vereni gen van stemmen voor twee of meer districten met verschil lende kandidaten technisch zeer gecompliceerd is. „Wil men die ingewikkelde opzet vermijden dat betekent dit dat betrokkene in twee of meer stembureaus moet gaan stem men. Daarmee wordt het doel, een hogere opkomst doordat de stemgerechtigde in het gebouw waar de gemeentelijke verkie zing is mag gaan stemmen, ze ker niet gediend", aldus het waterschapsbestuur. Eindconclusie is dat de voorde len van een indeling in distric ten relatief beperkt zijn en niet opwegen tegen de nadélen. Het dagelijks bestuur van het wa terschap vraagt het algemeen bestuur dan ook zich uit te spreken tegen indeling in dis tricten. Oranje Filmmiddag en disco Op initiatief van de CJV Sa men Verder wordt op vrijdag 30 april in De Driehoek te Zie- rikzee een filmmiddag en een kinderdisco gehouden. Kinde ren van vier tot acht jaar kun nen van 13.45 tot 16.00 uur in De Driehoek terecht voor de vertoning van de tekenfilm De Kleine Zeemeermin. Zowel de toegang als de consumpties die tijdens het evenement worden verstrekt zijn gratis. Van 19.30 tot 22.30 uur wordt in De Drie hoek onder de naam Disoranje een kinderdisco gehouden. Kinderen van acht tot vijftien jaar kunnen zich hierbij uitle ven op hiphop- en housemu ziek. Ook hierbij is de toegang gratis. NOORDWELLE NBvP Vorige week werd in het dorps huis van Noordwelle een bij eenkomst gehouden van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Noord welle en omstreken. Na het openingswoord door de presi dente werd de avond verder verzorgd door de heer Sinjou uit Noordwelle, die vertelde over de Italiaanse keuken. De spreker die zich beroepsmatig bezighoudt met de verkoop van Italiaanse produkten, vertelde op boeiende wijze over onder meer het gebruik van olijfolie, de herkomst van de Parme zaanse kaas en Parmaham. Ge heel in de sfeer van de avond werden de 42 aanwezige dames bij de koffie getrakteerd op Italiaanse cake. Verder kon er geproefd worden van een Ita liaans toetje dat door de heer Sinjou was bereid uit Italiaan se kaas, likeur, eieren en lange vingers. De spreker had ook verschillende recepten waar mee de dames thuis aan de slag konden zoals bijvoorbeeld dressings met olijfolie. Aan het slot van de gezellige onge dwongen avond was er voor be langstellenden gelegenheid om verschillende Italiaanse pro dukten te kopen. Op dinsdag 11 mei maakt de afdeling haar jaarlijkse reisje. Het wordt dit jaar een rondje Zeeuwsch- Vlaanderen. NIEUWERKERK Oud papier Op zaterdag 24 april is er weer de gelegenheid om oud papier in te leveren bij het gebouw Sa lem aan de Molenstraat in Nieuwerkerk. Deze actie is ten bate van de zending. Het pa pier kan tussen 09.30 en 11.00 uur worden ingeleverd. BRUINISSE Verkoping De Schutse Tijdens de verkoping van stich ting De Schutse die afgelopen zaterdag in het Hervormd ver enigingsgebouw werd gehou den was het de hele dag een ko men en gaan van belangstellen den. Een behoorlijk aantal zelfgemaakte werkstukken en andere spulletjes werden die dag voor het goede doel ver kocht. Kinderenliepen Jtevens van huisje tot deurtje om verse oliebollen aan te bieden. In to taal ging voor 12.182,35 goe deren in andere handen over. Het bestuur bedankt de bezoe kers en allen die hebben mee geholpen aan dit mooie resul taat. VEERE Stichting Delta Cultureel In de Grote Kerk in Veere wor den komend seizoen verschil lende evenementen georgani seerd door Stichting Delta- Cultureel. Het culturele sei zoen wordt daar 24 april om 17.15 uur officieel geopend door voorzitter J. D. de Voogd van de Stichting Delta Cultu reel. De eerste die dit seizoen in de Grote Kerk exposeert is Nellie Ruissen-Westveer. Van zaterdag 24 april tot en met 15 mei is van haar kralenbrei- werk te zien. Van 19 mei tot en met 30 juni is in Veere beelden de kunst uit West-Vlaanderen te zien, afkomstig van een aan tal deelnemers en de prijswin naars aan de tweejaarlijkse wedstrijd voor de beeldende kunst-prijs West-Vlaanderen '92. De derde expositie die van 1 juli tot en met 31 augustus is te zien is een reizende tentoon stelling die de naam het Ge zicht draagt. Deze expositie is samengesteld door de afdeling Nederland van Very Special Arts. In het kader van Zeeland Cultuurmaand tenslotte wor den in september en november zeefdrukken en exposities ten toongesteld van Iris de Leeuw. Daarnaast zijn nog verschillen de concerten gepland en wor den regelmatig demonstraties gegeven van de slingerproef van Foucault. SINT MAARTENSDIJK NBvP Woensdag 12 mei brengen de dames van de afdeling Schou wen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen een tegenbezoek aan de afdeling Sint Maartensdijk. Om 9.30 uur vertrekt het Schouwse ge zelschap per auto richting Tho- len. Na de ontvangst met koffie in het gemeentehuis brengen de dames een bezoek aan de Maartenskerk. De lunch wordt gebruikt in de openbare basis school Rieburch. 's Middags wordt een bezoek gebracht aan het streekmuseum voor Tholen en Sint Philipsland. Op de te rugweg wordt een stop ge maakt bij het Grevelingen- restaurant waar het diner wordt gebruikt. AARDENBURG Cursus eutonie Op initiatief van de Volkshoge school Zeeland wordt van 11 tot en met 13 juni en van 25 tot en met 27 juni in het gebouw van de Volkshogeschool een cursus eutonie gehouden. De cursus is bedoeld voor medewerkers in het vrijwilligerswerk. Zij heeft tot doel de deelnemers te laten kennis maken met een li chaamsgerichte benadering. Belangstellenden kunnen voor meer informatie of opgave con tact opnemen via telefoonnum mer 01177-1259. Schouwen en Duiveland Westenschouwen had z'n meerman Die zei dat het zou vergaan Zijn vrouwtje hadden ze gevangen De Plompe toren is blijven bestaan Burgh die heeft z'n perebomen Die verkocht worden bij opbod Haamstede heeft z'n duingebieden En het hele mooie slot Renesse heeft zijn toerisme Vooral in het buurland bekend Noordwelle een rustig dorpje Waar men geen drukte kent Scharendijke heeft de jachthaven Boten deinen op en neer Serooskerke lijkt vergeten Daar is geen enkele winkel meer. Ellemeet in het toerisme opgenomen Ligt heel gunstig dicht bij het strand Eikerzee ook niet vergeten Ligt omgeven door weide en land Looperskapelle door rust omgeven Is het prettig om te leven Brijdorpe (Briepe), Schutje niet vergeten Waar dat ligt moet iedereen weten. Brouwershaven heeft zijn dichter Was vroeger een handelstad Noordgouwe met z'n mooie kerkje 's Zomers in het groen gevat Zonnemaire een dijkendorpje Heel aardig om 'er door te rijden Kerkwerve niet zo groot Maar we kunnen het niet vermijden. Dreischor dat mooie ronde dorpje Dat is wel een plaatsje apart Zierikzee de stad van het eiland Is voor iedereen het hart Ouwerkerk heeft zijn caissons Van de vroegere Watersnood Sirjansland een aardig dorpje Ook al is het niet zo groot Nieuwerkerk een plaats in opkomst Met z'n vele huizenbouw Oosterland het dorp van kerken Want die blijft men daar getrouw Bruinisse met zijn vissershaven Nog steeds een plaats van gezag Zijpe van vroeger heel bekend nog Omdat daar de boot aanlag. C. I. v. d. Maas Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek re presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. ZIERIKZEE - Sinds de start van de werkzaamheden in het najaar van 1992 heeft het nationaal comité Eu ropees jaar van de ouderen 660.000,- subsidie toege zegd aan 88 projecten. De projecten variëren van een 06-informatielijn voor ouderen tot een senioren- school voor allochtonen en verhalenwedstrijden voor jongeren. Het nationaal comité neemt in de loop van april en mei nog beslissingen over een groot aantal lopende en nieuwe subsidie-aanvragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5