Stubbs Art Gallery opent met bijzondere gast: Carmen Verkeersveilige hesjes op Zierikzeese scholen? Galeriehoudster Joke Blom houdt van het theatrale Vrouwen Commissie openbare werken Vergadering Brouwse commissie bezwaar- en beroep schriften y Tuin gereedschap gestolen Vergadering Rode Kruis Presentatie bestelbus voor Praag Zien is gezien worden DINSDAG 20 APRIL 1993 NR 25344 3 4 - Galeriehoudster Joke Blom op de Carmeh-stoel, een bijdrage van kunstenares Maya Wildevuur aan de eerste expositie in Stubbs Art Gallery. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Meters zwarte tule, een doos boordevol vuurrode rozen met daar bij een hoogst originele Carmen-stoel van Maya Wildevuur. Dit alles kondigt de komst van de temperamentvolle Spaanse Carmen aan. Met deze Carmen- expositie, waarvoor drieëntwintig kunstenaars uit binnen- en buitenland een artistieke bijdrage leveren, maakt Stubbs Art Gallery aan het Kraanplein in Zierikzee zijn entree op Schouwen-Duiveland. Dit gebeurt zondag 16 mei om 14.30 uur, wanneer Carmen door middel van muziek en kunst opnieuw tot leven wordt gewekt. ,,Het enige recht van de vrouw is het aanrecht". Deze grappig bedoelde opmerking is al sinds lange tijd uit de mode. Meer en meer hebben vrouwen zich een positie weten te verwerven in de samenleving en wensen se rieus genomen te worden. Zo zijn er in de politiek voorbeel den te over van vrouwen die zich doen gelden. Neelie Smit- Kroes, Hanja Maij-Weggen, Ien Dales, Hillary Clinton zijn voorbeelden van vrouwen die hun mond(je) weten te roeren en vaak nog beter in staat zijn hun mening door te drukken dan hun mannelijke collega's. Ook op gemeentelijk niveau zijn vrouwen meer en meer in de politiek geïnteresseerd. Toch niet voldoende naar de mining van de vrouwen die gisteravond, maandag, in het stadhuis in Zierikzee discus sieerden op welke manier er meer vrouwen betrokken kon den worden in de gemeentelij ke politiek. Hoewel er geen di recte oplossingen voor werden aangedragen zullen in de toe komst toch meer vrouwen hun stempel gaan drukken op de lokale politiek. Niet alleen daar maar ook in het voetbal, bij uitstek een voorbeeld van een mannelijke sport, verove ren de vrouwen terrein. Meer en meer meisjes en dames ge ven zich op bij de plaatselijke voetbalclub. Mannen halen ge ringschattend de schouders op wanneer hun mening wordt gevraagd over vrouwenvoet bal. ,,Niet om aan te zien", is vaak hun reactie op het spel en het enige positieve dat ze soms nog weten uit te brengen is dat ,,de nummer negen wel mpoie benen had". Toch moeten ook deze kritische toeschouwers toegeven als ze werkelijk het spelpeil beoordelen dat het vrouwenvoetbal zo slecht nog niet is. Zo lieten afgelopen weekeinde de dames van WIK uit Kerkwerve zien dat vrou wenvoetbal wel degelijk in de lift zit. Met vloeiende combi naties, handige een-tweetjes, maar soms ook met felle tac kles en slidings dwongen zij hun tegenstandsters op de knieën en behaalden ze het fel begeerde kampioenschap. De mooiste uitspraak van dit weekeinde kon ook op de Kerkwerfse velden worden op getekend. ,,Ik ben met de bal aan mijn voet geboren", liet spitsspeelster en uitblinkster Veronica Berrevoets weten. Daarmee direct en zeer tref fend aangevend hoe bijzonder vrouwen eigenlijk wel zijn. P. S. BURGH-HAAMSTEDE - De commissie openbare werken van de gemeente Westerschou- wen vergadert op donderdag 22 april. De vergadering in het gemeentehuis in Burgh- Haamstede begint om 19.30 uur. De agenda van deze vergade ring vermeldt de volgende pun ten: reconstructie Frisoweg, voteren krediet plan Stoofweg III, deklagen duinovergangen, riolering onrendabele gebie den, uitbreiding fietsenrekken en het clubhuis van de water sportvereniging Burghsluis. BROUWERSHAVEN Op maandag 26 april wordt in het Brouwse stadhuis een openba re vergadering gehouden van de adviescommissie bezwaar- en beroepschriften. Op de agenda staat het be zwaarschrift dat mevrouw P. W. Evers indiende omdat de Brouwse gemeenteraad geen medewerking verleende aan haar verzoek om het bestem mingsplan Brouwershaven Kom zodanig te wijzigen dat zij in het pand Markt 10 een pizzeria zou kunnen vestigen. Mevrouw Evers krijgt tijdens de commissievergadering de gelegenheid om haar bezwaren toe te lichten. De vergadering begint om 18.15 uur. RIJEN - In een vrachtwagen, die was achtergelaten op de A58 bij Rijen heeft de rijkspo litie van Gilze en Rijen 3000 ki lo hasj en achttien kilo hasjolie aangetroffen. De partij heeft een straatwaarde van ongeveer 15 miljoen gulden. Voor het zover is moet er nog het een en ander gebeuren, want op dit moment is Stubbs Art Gallery nog een lege en vooral lichte ruimte, met daar in twee fraaie schuifdeuren en een nog fraaiere schouw. Om het zover te krijgen is' initia tiefneemster Joke Blom maan den in de weer geweest en heeft ze temidden van alle rommel behoorlijk af moeten zien. Het pand aan het Kraanplein, waarop ze door haar zus werd gewezen bleek een doolhof van kleine kamertjes, gangetjes en trappetjes. Niet erg praktisch dus, maar wel heel sfeervol. Dat laatste gaf voor Joke Blom de doorslag om het pand te ko pen. En dat terwijl ze in eerste instantie helemaal niet in Zee- Door deze verkeersveilige hes jes, iets dat door de Stichting Kinderen Zichtbaar Veiliger onder aandacht is gebracht, zijn jonge kinderen beter zicht baar in het verkeer. Met name op buitenwegen kan zo'n oran je hes aanmerkelijk bijdragen aan een betere zichtbaarheid van het kind. Ffa de hesjes voor kinderen tot tien jaar zijn er nu ook hesjes voor de oudere kinderen van de basisschool. De basisscholen in Zierikzee hebben hiervoor al belangstelling getoond. Dat houdt in dat er 167 kleine en 204 grote hesjes aangeschaft land wilde wonen vanwege zegt ze ,,al die kluiten aarde en het grotendeels ontbreken van 'bomen". Amsterdam van weleer Eenmaal in Zierikzee veran derde dat. De statige panden, de Oude Haven en de knusheid deed haar een beetje denken aan het Amsterdam van wel eer. Dat maar vooral ook het feit dat ze haar zesjarige zoon Iain het liefst in Nederland naar school zag gaan, deed haar besluiten om Zwitserland te verwisselen voor Zierikzee. En zo keerde Joke Blom in juli '92 na een jarenlang verblijf in het buitenland (Amerika, moeten worden. Dat betekent een uitgave van 7095,-. Door een bijdrage in het kader van de verkeersveiligheidsactie -25% kan Rijkswaterstaat de helft van de kosten voor zijn re kening nemen. Hiervoor heeft Zierikzee een verzoek inge diend bij de directie Zeeland van rijkswaterstaat. Wordt dit verzoek ingewilligd dan bete kent dat dat de gemeente zelf nog 3547,50 op tafel moet leg gen. Eveneens ter sprake komt maandagavond het kamperen bij de boer. De gebroeders Koo- man, M. Kloet en M. van der Schotland en Zwitserland) weer terug naar Nederland. In tegenstelling tot Zwitserland waar buitenlanders met han den en voeten gebonden zijn, had ze hier in Zierikzee wel de mogelijkheid om aan het Kraanplein een galerie te be ginnen. Daarvoor was zelfs geen bestemmingsplanwijzi ging nodig. Grondige verbouwing Wat wel nodig was, was een meer dan grondige verbou wing, waarbij het hele inte rieur door aannemersbedrijf Fierens, Kloet en Van der Wee- Ie ,,op de schop" werd geno men. Dit betekende dat Joke Wekken hebben de gemeente verzocht om naast de vijf kam peerplaatsen gedurende zes weken nog eens vijf kampeer middelen extra te mogen plaat sen. Dit geldt voor de percelen Eerste Weegje 2 en 3 en de Straalweg 5. Voor het perceel Eerste Weegje 3 is vorige maand door de raad een voor- bereidingsbesluit genomen. Voor de andere twee percelen moet zo'n besluit nog worden genomen. Dit omdat het vorige voorbereidingsbesluit op 9 april is vervallen. Voor het op vangen van pieken in het hoog seizoen is zo'n voorbereidings besluit noodzakelijk. AMSTERDAM - In de Oude Kerk in Amsterdam is vanaf 21 april tot en met 28 mei de ten toonstelling ..Indonesische Mo derne Kunst" te zien. Nooit eerder werd op deze schaal een expositie van moderne Indone sische kunstenaars samenge steld. Blom en haar zoon maanden lang in de rommel zaten. Vloe ren en muren werden ver nieuwd, er kwam een extra badkamer en een nieuwe erker, deuren (met Jugendstilglas) werden verplaatst en op de be gane grond, waar eerst een smal gangetje en twee kleine kamertjes waren ontstond na het nodige breek- en sloopwerk uiteindelijk de nieuwe galerie; een lichte ruimte van een klei ne vijftig m2. Dit alles naar een ontwerp van Joke Blom zelf, die als styliste (daarvoor volg de ze de vierjarige opleiding styling aan de Charles Montag- ne academie in Amsterdam) wel een duidelijk beeld had hoe het zou moeten worden. Al met al is ze blij dat ze haar plannen heeft doorgezet, on danks de maandenlange rom mel en de hoge kosten, want daarvoor had Joke Blom zeker een aardige nieuwe woning kunnen kopen. Een deel daar van echter krijgt ze via de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg echter weer vergoed en dat is een prettig vooruitzicht. Niet de naam, maar kwaliteit Inmiddels is de galerie zo goed als klaar. Het wachten is nu op de inrichting van de galerie met allerlei kunstwerken. De eerste zijn reeds binnen en hebben zolang nog een plaatsje in de huiskamer gekregen. Die kunstwerken zijn zeker niet al lemaal van kunstenaars die al naam hebben gemaakt. Zoals bij zoveel galeriehouders op dit moment het geval is laat Joke Blom zich bij haar keuze niet door de naamsbekendheid van de kunstenaar dan wel de kwa liteit van het werk leiden. Hiermee keert ze zich tegen de huidige tendens om kunst als beleggingsobject te waarderen en niet om de zuivere artistieke waarde ervan". Aan die ont wikkeling wil ze zeker niet meedoen. Bij haar kan elke kunstenaar terecht, of hij nu bekend is of niet met werk ex poseren,' mits dat werk vol doende artistieke kwaliteit heeft en een positieve uitstra ling heeft. Wat dat betreft is Stubbs Art Gallery volgens haar vrij uniek in Nederland. Thema's Om te voorkomen dat de gale rie hierdoor een kunst-alle gaartje wordt heeft ze voor een thematische opzet van de expo sities gekozen. Thema's zoals Carmen en Casanova, die zich prima lenen voor een theatrale vormgeving, want dat theatra le, daar houdt Joke Blom wel van, evenals van een volle gale rie. Er moet immers wat te zien en wat te beleven zijn, vindt ze. Het begin van Stubbs Art Gal lery wordt zondag 16 mei inge luid met de opening van de Carmen-expostie. Een exposi tie die borg staat voor passie en hartstocht en een flinke do sis menselijk drama. Die in drukken worden niet alleen door de kunstvoorwerpen ge wekt maar ook door de aankle ding van de galerie met gedra peerd zwart tule en vuurrode rozen en de muziek van Bizet, die de temperamentvolle en onafhankelijke Spaanse ar beidster als hoofdfiguur voor een van zijn opera's koos. Hoewel Joke Blom voor haar thematische exposities kan re kenen op medewerking van zo'n veertig beeldend kunste naars, doen aan deze eerste ex- postie drieëntwintig kunste naars uit binnen- en buiten land mee met sculpturen, ob jecten en schilderijen. „Veel kunstenaars bleken dit een moeilijk thema te vinden, iets dat ook voor het thema Casa nova, een thema waarin de 18de eeuwse romantiek centaal staat, gold" zegt de galerie houdster. Onder deze kunste naars bevinden zich ook ver schillende Schouwen-Duive- landse kunstenaars, zoals Sas- kia Eggink, Emmy Alma, Hedi Bogaers, Miems van Citters en de dames Elly den Engelse en Marian van Puyvelde. Deze doen echter niet allemaal aan de eerste expositie rond Car men mee. Bekende kunstenaars Wel een bijdrage aan dit stukje romantisch theater leveren be kende kunstenaars als Jaap Reedijk, José van der Valk, de Duitse autodidact Biene Burckhardt en Maya Wilde vuur, die afgelopen zaterdag te zien was in Glamourland van Gert-Jan Dröge. Van haar zul len onder meer vier originele Carmen-stoelen met bijbeho rende tafel plus een aantal schilderijen van Spaanse stie renvechters en danseressen te zien zijn. Het mes waarmee Carmen uiteindelijk om het le ven werd gebracht zijn door Biene Burckhardt verwerkt tot twee qua vorm fraaie objecten, gemaakt van natuurlijk mate riaal. Ook de galeriehoudster zelf levert aan deze eerste expo sitie een bijdrage in de vorm van een stijlvol schilderij van een zwoele Carmen, gemaakt met behulp van gemengde technieken, want daarmee kan Joke Blom het beste uitdruk king geven aan haar idee hoe het moet worden. Samenhang-end geheel Om die verschillende kunst vormen en stijlen tot een sa menhangend geheel te verwer ken moet vdor Joke Blom als styliste geen onoverkomelijk probleem zijn. Door haar werkzaamheden kan ze im mers putten uit 'een jarénlangè ervaring in het ordenen en pre senteren van voorwerpen tot een samenhangend geheel. De expositie rond Carmen blijft een maand lang (tot en met 13 juni) in Stubbs Art Gal lery te zien. Vervolgens wordt dan de ruimte vrijgemaakt voor de artistieke interpreta ties van het. thema Egypte. De ze is vanaf zondag 20 juni tot en met 18 juli in de galerij te zien. Vervolgens wordt dan via de expositie Oriental (van zondag 25 juli tot en met 22 augustus) onder meer textielkunst van Javaanse kunstenaars onder aandacht van het publiek ge bracht. Zwijmelen bij het zien en beleven van de achttiende eeuwse romantiek kan het pu bliek tijdens de exositie rond Casanova. Een expositie die van zondag 29 augustus tot en met 26 september in de nieuwe galerij aan het Kraanplein te zien is. De reeks exposities wordt afgesloten met een Kerstshow, die zondag 21 no vember begint en tot en met 19 december duurt. Stubbs Art Gallery is woensdag en vrijdag gesloten. De andere dagen (dus ook op zondag) is de galerie van 13.30 tot 17.30 uur of an ders op afspraak geopend. Verwachting t/m zaterdag 24 april WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 70% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuidwest 4 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 40% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht zuid 3 Zaterdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 30% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 21 apr. Zon op 06.28, onder 20.44 Maan op 05.50, onder 20.38 22 apr. Zon op 06.26, onder 20.46 Maan op 06.13, onder 21.46 Nieuwe Maan: 22 apr. (01.50) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het fraaie lenteweer houdt woensdag nog aan. Vanavond en vannacht is er vrijwel geen bewol king en het blijft dan ook droog. De temperatuur daalt naar omstreeks 10 graden en de zuidelijke wind is zwak tot matig, rond kracht 3. Woensdag overdag is het prachtig weer. Het is droog en de zon wordt nietpf nauwe lijks gehinderd door bewolking. De temperatuur loopt in de middag op tot 16 graden op de Waddeneilanden en 23 graden in Noord-Brabant en Limburg. Er waait een zuidelijke wind, in het binnenland met een ma tige kracht, windkracht 4, aan de kust is de wind vrij krachtig, wind-, kracht 5. Later op de dag neemt van uit het westen de kans op regen- en onweersbuien toe. Deze buién, die vooral in de nacht van woensdag op donderdag vallen, vormen de voor ste begrenzing van wat koelere lucht. Donderdag is er dan ook minder zon en de temperatuur komt niet veel ho ger meer dan een graad of 16. Het ziet er echter naar uit dat dit minder mooie weer maar van korte duur is. Vrijdag vindt er weer een overgang plaats naar droog en zonnig weer. In het weekeinde lopen de temperatu ren flink op; op de meeste plaatsen tot boven de 20 graden. AMSTERDAM - Het Muziek theater in Amsterdam heeft het Zweedse bureau Akustikon opdracht gegeven een plan op te stellen om de akoestiek van het theater te verbeteren. Het Zweedse bureau, dat de plan nen in samenwerking met de architect Cees Dam uitwerkt, hoopt over twee weken met voorstellén te komen. BRUINISSE - In de nieuw aan gelegde volkstuintjes achter het voetbalveld in Bruinisse is in een vijftal schuurtjes inge broken. Vijf Bruse tuinders missen daardoor een aantal tuinge reedschappen. Van de daders ontbreekt elk spoor. ZIERIKZEESCHEtëB NIEUWSBODE Kil Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur R M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48.50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183.00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) I 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2<% B.T.W. AALSMEER - Joop van den Ende heeft een miljoenen contract afgesloten met het Duitse commerciële televi siestation RTL Television. De komende drie jaar zal JE En tertainment voor 275 miljoen gulden aan televisie programma's maken, zo heeft het bedrijf maandag bevestigd. ZIERIKZEE - Op dinsdag 27 april houdt de afdeling Zierik- zee/Kerkwerve van het Rode Kruis haar jaarlijkse algeme ne ledenvergadering. Deze wordt gehouden in de grote zaal van De Driehoek aan het Kerkhof Noordzijde in Zierik zee en begint om 20.00 uur. Na de opening van de vergade ring is het tijd voor enkele hul digingen. Allereerst ontvangt een aantal bloeddonoren een speldje. Vervolgens ontvangen diegenen die tien, twintig of dertig jaar dienst doen binnen het Rode Kruis een onderschei- ding. Na het doornemen van de jaar verslagen van de secretaris, penningmeester, de colonne, de Welfare en de jeugdafdeling wordt er een bestuursverkie zing gehouden. Na het officiële gedeelte kan er gezellig wor- dcrLbijgepraat en wordt er een spel gedaan. k ZIERIKZEE - Op dinsdag 27 april wordt in restaurant Mon- dragon aan de Oude Haven te Zierikzee de bestelbus gepre senteerd, die gekocht kon wor den als resultaat van de actie Bestelauto voor Praag. De actie werd georganiseerd naar aanleiding van het veer tigjarig bestaan van het buurt en clubhuis De Lichtboei in Zierikzee. In plaats van ca deaus werd een geldinzameling gehouden voor de aanschaf van een tweedehands bestelbus. Het voertuig zal door mede werkers van het Leger des Heils in Praag worden ge bruikt bij de voedselverstrek- king aan de vele armen en dak lozen in die stad. De actie bracht 12.500 gulden op plus een aantal diensten. Zo werd de tekst op de bus gratis aange bracht, werd het voertuig gra tis all risk verzekerd en wordt de terugreis betaald van Licht boei-directeur R. Prager die het voertuig naar Praag zal brengen. Voor het geld dat bij een werd gebracht kon De Lichtboei een occasion diesel bestelbus aanschaffen in de door haar gewenste aannemer suitvoering. Het voertuig is dinsdag vanaf 14.30 uur te zien. 4 ZIERIKZEE - Een oranje hes. Niet omwille van de naderende Koninginnedag maar omwille van de ver keersveiligheid van kinderen. Voor de aanschaf van deze hesjes wordt de Zierikzeese gemeenteraad ge- vraagd om hiervoor ruim 3500,- beschikbaar te stellen. Dit is een van de punten waarover de raads leden maandag 26 april tijdens hun vergadering een besluit moeten nemen. Deze raadsvergadering wordt vanaf 19.30 uur in het stadhuis gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3