Vergrijzing vergt afschaffen vut en meer sparen voor oude dag $ee6L waterstanden Per huishouden gemiddeld 476 gulden aan milieuheffingen Bouwplan De Smidse Vrouwen in de politiek Subsidie voor goederen-emplacement Rapport Ouderen voor ouderen Polio epidemie voorbij Notitie Milieuheffingen en koopkracht Illegale handel in kakatoe's vanuit Australië eeepru eg 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van paq. 1 Men wilde even de tijd om te overleggen over het voorstel van het CDA. In een reactie liet wethouder Veerhoek allereerst weten dat er bij het college nogal wat verbazing was over de stellingen. ,,Een aantal le den heeft een bepaalde mening vastgehouden maar er zijn ook kikkers die uit de kruiwagen zijn gesprongen". Hij doelde daarmee op enkele leden die volgens hem de mening die zij hadden geuit tijdens de vijf commissievergaderingen dat er over dit onderwerp was ge sproken nogal drastisch had den gewijzigd. Aangezien bij het college de mening leefde dat de meerderheid van de raad, gezien de reacties tijdens de commissievergaderingen voor het plan zou zijn, had zij besloten het plan aan de raads leden voor te leggen. „Als we dit vantevoren hadden geweten waren we er niet mee gekomen. Ik vraag u dan ook om voort aan in de commissies wat genu anceerder met dit soort kwes ties om te gaan", was het ver zoek aan degenen die hun me ning hadden gewijzigd. Over het voorstel van het CDA zou met de projectontwikkelaar worden gesproken, zo liet de wethouder weten. Mocht deze niet onwelwillend tegen een verandering van de indeling van de woningen staan, dan zou het plan terug keren op de agenda van de commissies of raad, zo beloof de hij. Aangezien er binnen de raad geen meerderheid voor het plan te verkrijgen was, had stemming over dit punt op dit moment geen zin. „Het plan wordt dus teruggenomen", be sloot Veerhoek. Vervolg van paq. 1 lijke vergadertijden besteed. Drie van de negentig geënquê teerde vrouwen, die politiek actief zijn, vonden dat daarin verbetering moest komen. Een probleem dat volgens Van Ast en Den Hollander niet een we zenlijk struikelblok voor vrou wen kan zijn, omdat vergade ringen en aanvangstijden nor maliter in samenspraak met el kaar worden vastgesteld. Convenant Moeilijker lag het met de vraag hoe vrouwen te interesseren voor partijpolitiek. Mevrouw L. W. D. Geluk-Poortvliet, voorzitter van het CDA in Wes- terschouwen had daarvoor wel een paar handige tips uit de (haar) praktijk. Haar partij heeft een convenant voor posi tieve discriminatie gesloten teneinde meer vrouwen in de verschillende besturen te krij gen. Dit stimuleert andere vrouwen weer om lid van het CDA te worden. „Door als vrouw zichtbaar te zijn in de politiek, trek je ande re vrouwen aan" is haar erva ring tot nu toe geweest. Zeker als voor de vrouw herkenbare problemen worden aangesne den, zoals bij voorbeeld de vraag of de Westhoek 's zomers „vol" is. Ook de media met programma's als Servicesalon en de Vijf uur show kunnen een bijdrage leveren aan het ver groten van de politieke interes se van vrouwen. Bij het GPV ligt dat volgens P. van der Meide anders. Omwille van de opvoeding van de kinde ren vindt het vrouwelijke deel van het GPV-bestand het zaak om politiek goed op de hoogte te blijven. Dat er desalniette min toch relatief weinig GPV- vrouwen in de verschillende gemeentebesturen vertegen woordigd zijn weet Van der Meide onder meer aan de vele uurtjes die men al gauw aan het gemeenteraadswerk kwijt is, maar ook aan de samenwer king bij de verkiezingen met de SGP. Hoewel hij daarop niet diep in wilde gaan, stelde hij wel dat deze partij remmend werkt voor vrouwen om mee te draaien. In de afdelingen van het GPV is het percentage vrouwen daarentegen wel hoog. Tegenstellingen Door de vele compromissen (een kenmerkend verschijnsel in een democratie), het ondui delijke taalgebruik, maar ook omdat de tegenstellingen tus sen partijen niet altijd scherp zijn, verliest de burger volgens de Bruse PvdA-er C. van den Berge zijn interesse in de poli tiek. Daarom moeten partijen scherper tegenover elkaar staan, zodat ze zich beter kun nen profileren. Die kleurloos heid noemde ook Den Hollan der als een, probleem. Maar echt een duidelijke strategie om dat gebrek aan politieke in teresse te doorbreken, had ei genlijk geen van de partijen. „Dat ze wel stemmen maar niet maar naar vergaderingen komen, da's een triest gege ven" constateerde Van Ast dan ook. De schuld daarvan ligt volgens hem bij de politiek zelf, „die doet beloften en komt ze niet na en dat wordt door niemand begrepen en geaccep teerd. Mevrouw, 't is gewoon triest" aldus de oud-wethouder van Brouw. UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen hebben maandag 45 miljoen subsidie gekregen van minister Maij (Verkeer) voor de herinrichting van het spooremplacement Waalha ven-Zuid. De subsidie is een onderdeel van het NS- toekomstrapport Rail 21 Car go. De herinrichting van het em placement dient als voorberei ding voor een nieuw te bouwen Rail Service Centre in de Rot terdamse Waalhaven. Minister Maij onderhandelt nog met de NS en de gemeente Rotterdam over de financiering van dat centrum. Op het nieuw ingerichte em placement gaat NS Goederen in de toekomst treinen range ren en opstellen voor het zoge noemde gecombineerde cargo- vervoer. Dat is een vervoers systeem, waarbij goederen eerst per boot, vervolgens per trein en daarna per vrachtwa gen worden vervoerd. Het Rail Service Centre in Rotterdam is straks de plaats waar de goede ren worden overgeladen. De goederentreinen („shuttletrei- nen") rijden vervolgens in een vaste samenstelling en op vas te tijden vanuit Rotterdam naar een beperkt aantal econo mische centra in Europa. Daar worden de goederen opnieuw overgeslagen om met de vrachtwagen of de goederen trein op de plaats van bestem ming te komen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 21 april 04.05 148 10.10 -154 16.25 160 22.25 -141 22 april 04.45 156 10.40 -155 17.05 165 23.00 -146 ROOMPOT BUITEN 21 april 02.35 152 08.50 -154 14.55 169 21.05 - 142 22 april 03.05 165 09.25 -156 15.20 177 21.35 -147 BRUINISSE 21 april 04.20 157 10.05 -163 16.35 170 22.25 -152 22 april 04.55 165 10.45 -165 17.15 174 23.00 - 157 WEMELDINGE 21 april 04.15 155 10.10 -160 16.35 168 22.20 -148 22 april 04.50 164 10.45 -161 17.10 173 23.00 -152 Springtij 24 april Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De vergrijzing van de bevolking maakt de vut onhoudbaar. Boven dien komen de oudedagsvoorzieningen onder druk te staan. De ouderen van de toekomst zullen hoe dan ook meer dan nu moeten bijdragen aan hun eigen voor zieningen. Dat geldt niet alleen voor de pensioenen, maar ook voor de gezond heidszorg. Deze bevindingen van de We tenschappelijke Raad voor het Regelingsbeleid (WRR) in het rapport „Ouderen voor oude ren" zijn goed gevallen bij de werkgevers, die al lang pleiten voor afschaffing van de vut, maar slecht bij de vakbewe ging. Schade voor economie De WRR hanteert als uitgangs punt dat de vergrijzing niet mag leiden tot een hogere druk van de collectieve lasten, het totaal aan sociale premies en belastingen. Dat zou de Neder landse economie en vooral de concurrentiepositie ten opzich te van andere landen te zeer schaden. De FNV is het daar mee niet eens. Nederland is be ter in staat om de gevolgen van dé vergrijzing op te vangen, omdat de Nederlanders meer dan anderen uitbundig sparen voor hun pensioenen. Volgens prof. dr. B. van Praag, voorzit ter van de werkgroep die het rapport voorbereidde, is aller eerst het vraagstuk van de ver oudering van de beroepsbevol king aan de orde. De WRR her haalt in het rapport zijn plei dooi om meer mensen betaald werk te laten verrichten, zodat meer belastingen en premies opgebracht kunnen worden. Daarin past dat minder oudere werknemers afvloeien naar de vut, wao of andere sociale rege lingen. Dat zou kunnen door enerzijds de oudere werkne mers bij de tijd te houden door her-, bij- of omscholing en dat te bekostigen uit het afschaf fen van de vut. Bovendien zou den oudere werknemers een stapje terug moeten kunnen doen, als de werkdruk hun te veel wordt. Dat zou mogelijk worden als ze genoegen zouden nemen met een lager loon, het geen in de VS en Japan niet on gebruikelijk is. Nu is dat voor de oudere werk nemers niet aantrekkelijk om dat het pensioen gebaseerd wordt op het laatst verdiende loon. De WRR suggereert om geleidelijk over te gaan op het middelloon-systeem en te ko men tot meer flexibiliteit in de pensioenen, bijvoorbeeld door variabele pensioenleeftijden mogelijk .te maken. Vanaf het jaar 2010 zal de druk van de aow acuut worden. Maar, aldus Van Praag, „je kunt niet aan de aow gaan sleutelen zonder dat je de mensen hiervan ruim te voren in kennis stelt, zodat ze zelf meer kunnen gaan sparen voor de oude dag". De WRR vindt dat de politiek daarom nu al een keuze zou moeten ma ken. Bijvoorbeeld door de aow- leeftijd in stapjes omhoog te brengen van 65 naar 67 jaar of om in de toekomst ook ouderen aow-premies te laten betalen voor het inkomen dat boven de aow uitkomt. Verarming De wetenschappelijke raad wijst erop dat als de koppeling tussen aow en cao-loon in stand blijft, er in feite sprake zal zijn van een sterke verarming van de mensen die in de toekomst alleen op de aow aangewezen zullen zijn. Promoties en hoge re begin-lonen, als gevolg van een hoger opleidingspeil, wer ken immers niet door in de cao- lonen en daarmee niet in de koppeling. De FNV noemt de uitspraken van de WRR over een mogelijke aantasting van de aow-uitkeringen „absoluut voorbarig". De voorkeur van de FNV blijft uitgaan naar eindloon-systemen in het pen sioen, met eventuele aanpas singen. De WRR pleit in feite voor een cultuuromslag. In Ne derland is het geworden dat mensen reeds vanaf hun 55ste ophouden met werken. Minister De Vries van sociale zaken deelt die visie kennelijk. In een toespraak ter gelegen heid van het internationale ou- derenjaar wees de bewindsman erop dat in Nederland één op de twee mensen in de leeftijd van 50 tot 65 jaar een inkomen heeft op grond van een sociale regeling. De vut werkt belem merend om meer oudere men sen aan de slag te houden en zet een rem op de scholing. Boven dien menen jongere mensen dat ze later ook een vut- uitkering zullen mogen opei sen, maar de vut is bedoeld als tijdelijke maatregel, aldus de minister. Staatssecretaris Ter Veld van sociale z&ken is een tegenstander van het verhogen van de aow-leeftijd van 65 jaar. Wel heeft zij in 1991 in de pensi oennota van het kabinet mepr flexibiliteit in de pensioenen en het middelloon-systeem be pleit. De vergrijzing zal vooral op lange termijn doorwerken in de kosten van de gezond heidszorg. Het aantal hoogbe jaarden zal sterk toenemen en een 85-plusser kost negen keer zoveel aan gezondheidszorg als iemand van veertig jaar. In het jaar 2035 zullen er twee keer zoveel 65-plussers zijn als nu en volgens voorzichtige be rekeningen zullen de kosten voor de zorg per werkende dan 60 tot 160 procent hoger zijn dan nu. De WRR heeft er een hard hoofd in dat de komende generaties dat willen en kun nen opbrengen. Versobering van de standaardpakketten en meer kosten voor eigen reke ning lijken onvermijdelijk. Bo vendien lijkt het verstandig dat ziekënfondsen net als pen sioenfondsen nu al geld opzij gaan leggen voor uitgaven in de verre toekomst. Concluderend'stelt de WRR dat de spreuk „jongeren voor ou deren" steeds minder van toe passing zal zijn. De samenle ving moet nu al een keuze ma ken of „ouderen voor ouderen" betekent: ouderen voor zichzelf of ouderen voor elkaar. Overi gens waarschuwt de WRR er voor dat door vermindere toestroom van jonge mensen er al op korte termijn perso neelsproblemen dreigen in de zorgsector. Dat moet worden tegen gegaan door een verbete ring in de arbeidsvoorwaar den. De ouderenbond ANBO vindt het rapport van de WRR eenzijdig waar het gaat om de solidariteit tussen de genera ties. Het idee om de aow- leeftijd te verhogen en zodoen de ruimte te scheppen voor tus sentijdse verhogingen van de aow noemt de ANBO „absurd". UTRECHT - De polio epidemie is voorbij. Ge zien het verloop van de epidemie en omdat de laatste melding twee maanden geleden bin nenkwam, moet worden aagenomen dat het zoge noemde wild polio-virus niet meer onder de be volking circuleert. Dat heeft het ministerie van wvc maandag meege deeld. Dat betekent dat er ook geen reden meer is voor bijzondere maatregelen. De stop op keel-, neus- en mondholteoperaties en tandentrekken bij niet of niet volledig gevacci- neerden is daarom opge heven. Ook de aanbeveling voor diezelfde groep om zwa re lichamelijke inspan ning te vermijden, ver valt. Op 17 september vorig jaar kwam bij de GGD Dordrecht de eer ste melding binnen van een vermoedelijk geval van polio bij een 14- jarige jongen uit Streef kerk. Hij bleek besmet met het poliovirus type 3. Na overleg met het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne (RIVM), de gemeentelijke gezond heidsdiensten en andere deskundigen adviseerde de Geneeskundige Hoofdinspectie aan de 62 GGD-vestigingen om een breed vaccinatiepro gramma te starten. In totaal kregen 68 per sonen polio. Twee van hen overleden nadat zij door het virus besmet waren. DEN HAAG - De rechtstreeks aan huishoudens op gelegde milieuheffingen bedragen dit jaar gemid deld 476 gulden. In 1988 was dat nog maar 295 gul den. De stijging van de afgelopen vijf jaar heeft de koopkracht van de minima met eentiende tot twee- tiende procent aangetast. Dit blijkt uit de notitie Milieuheffingen en koopkracht van minister Alders van milieubeheer en zijn collega De Vries van socia le zaken. De bewindslieden geven als oorzaak voor de stijging het aanscherpen van het milieube leid, de gestegen prijzen en het streven van gemeenten kosten dekkend te werken, bijvoor beeld bij het ophalen van huis vuil. De stijging past volgens de bewindslieden binnen de stijgingen die zijn aangekon digd in het Nationaal Milieu beleidsplan Plus (NMP-Plus). Samenhang Het kabinet vindt dat niet geï soleerd moet worden gekeken naar de gevolgen van het mi lieubeleid voor de koopkracht. Eventuele onevenwichtige ont wikkelingen op het ene be leidsterrein kunnen op andere beleidsterreinen worden ge compenseerd. De effecten van het milieubeleid op de koop kracht kunnen dan ook alleen worden beoordeeld binnen de samenhang van het totale inko mensbeleid, zo menen de be windslieden. Volgens de be windslieden heeft het kabinet in zijn koopkrachtbeleid vanaf 1990 rekening gehouden met de stijging van de gemiddelde las ten. Zij tekenen daarbij aan dat het werkelijke effect per huishouden kan afwijken door regionale verschillen in milieu heffingen. Zo is er op dit mo ment nog sprake van grote ver schillen per gemeente in de ta rieven voor het ophalen van huisvuil. De bewindslieden verwachten dat deze verschil len de komende jaren sterk zul len afnemen. Als reden geven zij het streven naar kostendek kendheid, de verplichting aan gemeenten huisvuil gescheiden in te zamelen (vanaf 1 januari 1994), het verbod op het storten van verbrandbaar afval en de verbruiksbelasting op het stor ten van afval. Koppeling Alders en De Vries zijn voor stander van het koppelen van de hoogte van een milieuhef fing aan de mate van vervui ling. Als de vervuiling niet eenvoudig per individu kan worden vastgesteld is een hef fing op forfaitaire grondslag (voor iedereen een zelfde, vast bedrag) de op een na beste oplossing, vinden zij. Volgens Alders en de Vries kunnen ge meenten binnen de bestaande wetgeving verschillen aan brengen in de hoogte van de ta rieven. Zij kunnen die afhan kelijk maken van bijvoorbeeld het aantal personen per huis houden, het gewicht van het in gezamelde huisvuil of de hoe veelheid verbruikt water. ALKMAAR - Op verdenking gestolen kakatoe's te hebben verhandeld zijn maandag bij huiszoekingen door heel Ne derland dertien mensen aange houden. Bij de actie zijn 77 vo gels in beslag genomen met een geschatte waarde van in totaal anderhalf miljoen gul den. Twee inwoners van Bergen en Waarland, vermoedelijk de hoofdverdachten, zouden de af gelopen twee jaar met behulp van koeriers de zeldzame kaka toe's vanuit Australië naar Ne derland hebben gesmokkeld. Justitie vermoedt dat de vogels werden doorverkocht aan pa pagaaienhouders in Neder land. Bij de huiszoekingen werden vijf zeldzame soorten kakatoe's gevonden. Zij wor den in het thuisland ernstig in hun voortbestaan bedreigd, voornamelijk door de interna tionale illegale dierenhandel die de eieren laat roven. Uit voer van deze kakatoe's is in Australië verboden, overtre ders wacht gevangenisstraf. Het onderzoek naar de illegale handel staat onder leiding van de Alkmaarse officier van justitie en wordt uitgevoerd door inspecteurs van het minis terie van landbouw, natuurbe heer en visserij en de politie van de regio Noord-Holland Noord. door Mare Legeridre •SaSPQ\ru ttÉf te&tr BUJ MAA(? -noee. Dinsdag 20 april Zierikzee Eerste Open Atelier. Lichtboei. Van 13.00 tot 16.00 uur. Vergadering Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking Zie rikzee. Stadhuis. 19.30 uur Vergadering commissie alge mene en bestuurlijke zaken. Stadhuis. 19.30 uur. Vergadering CPB. Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Thema-avond met dia/film beelden van Vereniging ter Be scherming van het Ongeboren Kind in Huis van Nassau. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Jaarvergadering PCOB. Gere formeerde kerk Haamstede. 14.15 uur. Vergadering commissie ruim telijke ordening. Gemeente huis. 19.30 uur. Brouwershaven Algemene ledenvergadering V W-Brouwershaven. Bunga lowpark Den Osse. 20.00 uur. Woensdag 21 april Zierikzee Mini-instuif CJV-gebouw. Van 14.00 tot 16.00 uur. Vergadering sportcommissie in raadzaal. 16.30 uur. Bijeenkomst NCVB in Christe lijke Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Nieuwerkerk Verkoping ten bate van Adul- lam. Kerk van de Gereformeer de Gemeente in Nederland. 19.30 tot 21.00 uur. Donderdag 22 april Zierikzee Bezoek ANBO-Zierikzee aan de Zuidhoek. Vanaf 13.45 uur. Bijeenkomst NBvP-afdeling Schouwen in foyer Mondragon. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie open bare werken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 23 april Burgh-Haamstede Vergadering Natuur- en Vogel wacht. Gereformeerde kerk, Hogézoom: 19.45 uur. Renesse Opening vakantiewoning voor jeugdige kankerpatiënten aan de Rampweg. 17.00 uur. Zaterdag 24 april Zierikzee Rommelmarkt. Verzorgings centrum Borrendamme. Vanaf 09.30 uur. Verkoping ten bate van Adul- lam. Christelijke Gereformeer de kerk. 10.00 tot 16.00 uur. Open huis Zeeuwse Muziek school. Muziekschool, Post- straat 43. Van 13.00 tot 14.30 uur. Nachtmoeder: afstudeerpro ject regie-opleiding van Rinus Pankow. Concertzaal. 20.30 uur. Theatervoorstelling The Chuc kle Club. Brogum. 21.30 uur. Burgh-Haamstede Provinciale brandweerwed strijden. Brandweergarage Se- rooskerkseweg. Van 08.15 tot 17.15 uur. Zonnemaire Rode Kruis wandeltocht. Ver trek dorpshuis. 13.30 uur. Dreischor Zangavond Woord en Daad. Ne derlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Bruinisse Jaarvergadering Zevibel. Dorpshuis. 10.00 uur. Zondag 25 april Zierikzee Interkerkelijke Dienst met verstandelijk gehandicapten. Gereformeerde kerk, St. Do- musstraat. 17.00 uur. Maandag 26 april Zierikzee Vergadering Ondernemers kring Schouwen-Duiveland in foyer Mondragon. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 27 april Zierikzee Concert Zeeuws Orkest. Nieu we Kerk. 20.00 uur. Lezing dr. Jobsen over Kerk en Israël dichter bij de gemeentes. Ledenvergadering Rode Kruis Zierikzee/Kerk werve. De Drie hoek. 20.00 uur. Kerk werve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamslede Lezing over de Hoge Veluwe voor NVvH. De Schutsc. 19.30

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2