Kritische houding Stad en Lande is bittere noodzaak Woonzorgcomplex in Burgh? Stad en Landers attenderen bestuur steeds vaker op dreigend cultuurverlies t 6 ZIERIKZEE - „Stad en Lande zal altijd waakzaam moeten blijven". Die wijze raad gaf scheidend be stuurslid ir J. Li van Sloten vrijdagavond tijdens de voorjaarsvergadering van de Vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland in de Concertzaal (Zie- rikzee). Dat Stad en Lande allerlei ontwikkelingen op de voet en vooral ook kritisch volgt bleek vrij dagavond een punt van discussie te zien, waarbij be stuur en leden stelling namen tegen de uitspraak van architect W. J. Kraamer dat Stad en Lande zich door deze kritische houding negatief opstelt. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE PETER MINDERHOUD en CAROLIEN BIJ DE VAATE geven u, mede namens wederzijdse ouders, kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaatsvinden op D.V. 23 april 1993 om 13.30 uur in het gemeentehuis te Scharendijke. Ons huwelijk zal kerkelijk bevestigd worden om 14.30 uur door de weleerwaarde heer ds. H. Korving in de Christelijk Gereformeerde Kerk te Kerkwerve. U bent van harte welkom op onze receptie van 19.30 uur tot 21.00 uur in restaurant de „Blauwe Keet", Rijksweg 6 te Oosterland. April 1993 Havenweg 14, Nieuwdorp Verseputseweg 6, Kerkwerve Toekomstig adres: Havenweg 59, 4455 AM Nieuwdorp. Dat die kritische houding no dig is illustreerde Stad en Lan de voorzitter H. Doeleman Hzn in zijn openingswoord, waarin hij ook nog eens extra wees op de doelstellingen van de ver eniging (het behoud van het landschappelijk en stedelijk schoon en het bevorderen van de cultuurhistorische kennis van dit gebied). Met name het behoud van het stedelijk en landschappelijk schoon 'heeft de commissie planologie van Stad en Lande het afgelopen jaar nogal wat werk bezorgd. Dat is mede een gevolg omdat het bestuur steeds vaker door leden wordt verzocht om aan dacht aan ongewenst geachte ontwikkelingen te besteden. Sloop, verpaupering, bestem mingsplanwijzigingen en uit breiding van recreatieve voor zieningen. Dit alles vormt een bedreiging voor het landschap pelijk en stedelijk schoon in de regio. Stadsherstel Daartegen keert Stad en Lande zich door het indienen van be zwaarschriften en indien nodig ook door bij de Raad van State in hoger beroep te gaan. In ver band met plan De Bout in Scharendijke is dat ook ge beurd. Speciale aandacht besteedde Doeleman ook aan een aantal ontwikkelingen in Zierikzee, waartegen Stad en Lande bezwaar heeft aangete kend. De plannen voor grootschalige -bouw in de Manhuisstraat, de komst van een camping aan het Eerste Weeg je, de woning bouwplannen voor de Scheeps- timmerdijk, die volgens Doele man inmiddels van tafel zijn; dit alles doet de vraag rijzen of ZIERIKZEE Molens in Zeeland Van maandag 19 april tot en met zaterdag 8 mei is in de openbare bibliotheek De Stol- pe te Zierikzee een expositie over het thema Molens in Zee land. De tentoonstelling be staat uit zes panelen waarop foto's en boeken over molens zijn aangebracht. De foto's zijn afkomstig van het Zeeuws Do cumentatiecentrum in Middel burg. De expositie is te bezich- het niet tijd is voor de oprich ting van een organisatie Stads herstel Zierikzee, die door fondswerving restauraties mo gelijk moet maken. Andere ste den kennen inmiddels dergelij ke organisaties. Eén beleid In ieder geval zou het goed zijn als het stadsbestuur een duide lijk en evenwichtig beleid zou voeren waarin verbetering en behoud van Zierikzee als mo- numentenstad centraal staat. Zo'n beleid dient zich niet te beperken tot Zierikzee maar zou betrekking moeten hebben op geheel Schouwen-Duive land. Een gemeentelijke herin deling waardoor Schouwen- Duiveland één gemeente zal worden kan op planologisch gebied zeker voordelen heb ben. Eén en hetzelfde beleid voor het kamperen bij de boer is op Schouwen-Duiveland eveneens gewenst. In dit ver band noemde Doeleman de uit spraak van de Raad van State dat de gemeente Middenschou- wen te soepel is geweest door het toestaan van tien eenheden (in juli en augustus en met Pinksteren) gedurende meer dan de vastgestelde zes weken. Te negatief De kritiek van Doeleman op de gemeente Zierikzee bleek aan leiding voor een pittige discus sie te zijn. Een discussie die door architect Kraamer werd aangezwengeld. Uitgerekend bij een vereniging die zich ook sterk maakt voor het behoud van de streektaal (binnen de vereniging bestaat een com missie streektaal) begon Kraa- tigen tijdens de openingsuren van de bibliotheek. NBvP De afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen komt donder dagmiddag 22 april bijeen in de foyer van restaurant Mon- dragon. Aanvèng: 14.00 uur. In het kader van het nieuwe jaar thema Kritisch consumeren, duurzaam produceren zal me vrouw Dieleman uit Wilhelmi- nadorp dit thema toelichten mer zijn verhaal met een puur Franse uitdrukking. De archi tect uit Schuddebeurs vond dat Stad en Lande zeker wat de si tuatie in Zierikzee betreft veel te negatief was. Ten onrechte constateerde hij, want de ont wikkelingen hier zijn niet van dien aard dat deze een dergelij ke kritiek rechtvaardigen. „Waarom moet Stad en Lande altijd op zo'n negatieve manier reageren" vroeg hij zich af. Die opmerking over de negatie ve houding van Stad en Lande ontlokte een pittige repliek van oud-bestuurslid P. Mar tens. In al die jaren dat Mar tens lid is van Stad en Lande - en dat zijn er heel wat- heeft hij moeten horen dat de vereni ging zich te negatief opstelt. „Komen we ergens voor op dan is het niet goed, laten we dat na dan is het ook niet goed. Het verhaal over altijd maar nega tief zijn, begint me te vervelen. Als bestuur moet u deze kri tiek naast u neerleggen, want als bestuyr heeft u de plicht be zwaar te maken tegen onjuiste plannen van de gemeenten", al dus Martens, die daarvoor met een applaus werd beloond. Voor Kraamer bleek dat dat beoordelen van de juistheid van dergelijke plannen een zaak voor deskundigen te zijn, iets dat in de zaal nogal wat ge roezemoes teweegbracht. Tben duidelijk bleek dat Kraamer met zijn kritiek geen bijval kreeg bond hij in door te ken nen te geven dat deze reacties op zijn kritiek hem duidelijk hadden gemaakt dat er ook po sitief gedacht wordt bij Stad en Lande. Afscheid Na deze boeiende discussie stond er nog een punt op de agenda, het afscheid van be stuurslid ir J. L. van Sloten. Een man die dik 22 jaar deel van het bestuur heeft uitge maakt. Behalve lid van het be stuur van de vereniging (sinds april 1971) was Van Sloten ook jarenlang actief binnen de commissie kleine monumenten en huisnamen en was hij diege ne die zich ook bezighield met het beoordelen van restaura ties. Voor de meest geslaagde onder het motto De macht van de boodschappentas. De bedoe ling daarvan is om de consu ment bewust te maken van zijn mogelijkheden om via zijn aankopen invloed uit te oefe nen op de produktie. „De macht van de boodschappen tas" ligt voor een groot deel bij de huisvrouw. Voor de pauze is er een inleiding met dia's; na de pauze spelen ze het spel van de boodschappentas en is er ge legenheid tot discussie. Verkoping Op initiatief van de dames- krans Tryfena wordt op zater dag 24 april in Zierikzee een verkoping gehouden ten bate van de stichting Adullam, die restauraties reikt Stad en Lan de eens in de vijf jaar een oor konde uit. Heel veel uurtjes heeft Van Sloten in de loop der jaren ook besteed aan het Me dedelingenblad, waarvan hij tien jaar lang eindredacteur is geweest. Erelid Die staat van verdienste was voor de vereniging aanleiding om hem in 1990 toen hij het se cretariaat overdroeg aan A. Leij dekkers, tot erelid van Stad en Lande te benoemen. Daarom had het bestuur vrij dagavond voor een alternatief aandenken gezorgd in de vorm van twee etsen van Saskia Eg- gink, waaronder één met een reuzepen, een bekend attribuut voor een secretaris en een eind redacteur. Nog voordat Van Sloten van achter de bestuurstafel was verdwenen kon voorzitter Doe leman al vaststellen dat het be stuur Van Sloten zal missen. Niet alleen vanwege zijn grote inzet maar vooral ook als per soon. „Je was bescheiden, kri tisch en precies en daarbij, je wist conflicten altijd te vermij den. Wellicht dat we inciden teel nog weieens een beroep op je doen". Voor Van Sloten was dit alles reden om erop te wijzen dat het hem wel een beetje speet dat hij in het vervolg nauwelijks meer zal meewerken aan Stad en Lande. De vereniging heeft immers „nog een hoop te doen". Tijdens de periode dat Van Sloten bestuurslid was is er op Schouwen-Duiveland door onwetendheid veel verlo ren gegaan, wellicht meer dan nodig was. Daarnaast zijn er volgens Van Sloten ook pluspunten: de museumhaven, de restauratie van het kleine pakhuis tegenover de Concert zaal en de goede toestand van de molens bij voorbeeld. De conditie van het oude vak werkhuis in het Vrijpoortje daarentegen noemde het schei dend bestuurslid een „schande voor Zierikzee". Dergelijke si tuaties noodzaken Stad en Lan de om vooral waakzaam te zijn en tijdig te reageren. zich inzet voor de gehandicap tenzorg. Het evenement is in de zaal van de Christelijke Gere formeerde kerk aan de Zeven- getijstraat. Men verkoopt kaas, fruit, bloemen, koek, babbelaars, advocaat, oliebol len en lingerie, boeken en handwerken. Kinderen kun nen spelletjes doen. De verko ping die van 10.00 tot 16.00 uur duurt is voor iedereen toegan kelijk. Rommelmarkt Op initiatief van het video team van het verzorgingshuis Borrendamme wordt op zater dag 24 april in en bij het ver zorgingshuis een grote rom melmarkt gehouden. Het eve nement begint om 09.30 uur. Men kan er grote en kleine tweedehands artikelen kopen, een gokje wagen bij het rad van avontuur en er zijn zelfge maakte lekkernijen te koop zo als oliebollen, berliner bollen, thee, koffie en limonade. Kin deren kunnen worden ge schminkt en in de grabbelton grabbelen. De opbrengst van het evenement is bestemd voor de aankoop van video-appara- tuur voor het videoteam dat in middels een jaar bestaat. CJV-Samen verder Het CJV-Samen Verder begint in de maand mei met een schminkcursus voor beginners. De cursus bestaat uit drie bij eenkomsten van anderhalf uur. Deze bijeenkomsten beginnen steeds om 19.00 uur. Tijdens de lessen wordt met echte thea- terschmink gwerkt. Voor meer informatie en of opgave kan men bellen naar de nummers 01110-16625 of 01110-16764. SCHARENDIJKE Molenexpositie In het kader van de landelijke molenfietstocht die zaterdag 8 mei wordt gehouden willen de Werkgroep Evenementen Scha- rendijke-Ellemeet en de Stich ting Middenschouwen Cultu reel deze dag een expositie over hobbymolens inrichten. Een molenaar zal deze dag aanwe zig zijn om allerlei vragen over molens te beantwoorden. Mo menteel beschikken de organi satoren over zes miniatuurmo lens die een plaatsje zullen krijgen bij hotel De Pepermo len bij molen de Lely (Scharen dijke). Die zes molens zijn ech ter niet voldoende, daarom zijn de werkgroep en de stichting op zoek naar hobbyisten die hun molen voor deze gelegen heid ten toon willen spreiden. Voor deelname aan de exposi tie en voor meer informatie kan men zich wenden tot C. van Nieuwenhuijze, telefoon: 01117- 1929. BROUWERSHAVEN NBvP De dames van de afdeling Brouwershaven van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen kwamen bijeen om te luisteren naar hetgeen Els van Baarle uit Dreischor te vertel len had over zijdeschilderen, een techniek waarmee mooie resultaten behaald kunnen worden. Daarvoor wordt een lapje zijde gespannen op een raamwerk, waarna het nat wordt gemaakt. Door de natte zijde vloeien de kleuren mooi in elkaar over. Met behulp van zout kunnen leuke effecten ont staan. Na die uiteenzetting gin gen de dames zelf aan de slag. Dat leverde alom tevredenheid op. Naar aanleiding van deze avond begint Els van Baarle begin septemb^j met een cur sus. NIEUWERKERK Verkoping Op woensdag 21 april wordt in Nieuwerkerk een verkoping van lingerie, keukentextiel en nachtkleding gehouden. De op brengst van het evenement is bestemd voor de stichting Adullam die zich inzet voor de gehandicaptenzorg. De verko ping is van 19.30 tot 21.00 uur in de zaal van de kerk van de Ge reformeerde Gemeente in Ne derland aan de Stationstraat. BRUINISSE Helpt Elkander Dinsdag 20 april houden de le den van de Hervormde vrou wenvereniging Helpt Elkander de ledenvergadering. De bij eenkomst begint om 18.00 uur in het Hervormd Verenigings gebouw aan de Deestraat. ZUID-BEVELAND Reisje Huize Gezelligheid De leden van de Bruse bejaar- densoos Huize Gezelligheid trokken er onder leiding van mevrouw P. IJzelenberg-Olree op uit voor een tochtje door Zuid-Beveland. In de touring car gaf mevrouw IJzelenberg nog enkele tips. „Zorg voor een goed humeur en een vole porte monnee, dan valt ook vandaag alles mee" adviseerde zij spon taan. De tocht per bus voerde de Bruse senioren onder meer langs de bloesems van Zuid- Beveland. Daarvoor vertrok het gezelschap om 08.30 uur on der ideale weersomstandighe den uit hun vissersdorp. De stemming was opperbest, ze ker na de stop in Middelburg waar. werd uitgestapt voor het nuttigen van de koffie en „een versterking voor de zenuwen". Via Vlissingen ging het rich ting Woensdrecht. Daar werd een prima diner geserveerd op een adres dat het soosbestuur niet licht zal vergeten. Na de middagpauze stapten de senio ren weer in de bus met als be stemming Prinsenboek. Daar stond een excursie op het pro gramma bij droogbloemerij Kooy. Na de koffie bij de firma Kooy begon het gezelschap aan de terugreis. Eenmaal in Bru aangekomen stopte de bus voor pannekoekhuis De Cleenne Mossel in de Oudestraat, waar de keurig gedekte tafels al ver leidelijk klaar stonden. Alvo rens de maaltijd werd afgeslo ten spraken de buschauffeur en mevrouw IJzelenberg nog een kort dankwoord. Daarmee kwam een eind aan een dag die werkelijk was omgevlogen. Voldaan konden de busreizi gers dan ook huiswaarts keren. De eerstvolgende soosbijeen- komst is donderdag 29 april. GOES CDA Het CDA Tweede Kamerlid Alie Doelman-Pel is uitgeno digd voor het houden van een spreekbeurt tijdens een bijeen komst van de CDA Scholings commissie Zeeland en het CDA Vrouwenberaad. Deze bijeen komst wordt maandag 26 april gehouden in hotel Tferminus in Goes. De CDA politica zal deze avond spreken over Ouder wor den en sociale zekerheid. Aan vang: 20.00 uur. KAPELLE Stekkenbeurs Op initiatief van de Zeeuwse Fuchsia Vereniging wordt za terdag 1 mei in De Vroone te Kapelle een stekkenbeurs ge houden. Tijdens het evenement worden stekken en planten aangeboden die afkomstig zijn van leden van de Fuchsia ver eniging, de afdeling Beveland van Groei en Bloei en de ver eniging Succulenta. Verder worden video-opnamen ge toond over de kweek van fuch sia's en andere planten. De stekkenbeurs is van 13.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG Zelfbezinning In de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg houdt Jan den Hertog op vrijdag 23 april een lezing over het onderwerp Voorbij de dualiteit? Het be treft een initiatief van het Cen trum voor Zelfbezinning. Aan vang 20.00 uur. Symposium voor ondernemers Op dinsdag 27 april houdt het District Zeeland van het Ko ninklijk Nederlands Onderne mers verbond (KNOV) een sym posium voor ondernemers met de titel De man/vrouw-firma; een aantrekkelijk alternatief? Voor ondernemers kan het na melijk aantrekkelijk zijn om de samenwerking tussen man en vrouw vorm te geven in een vennootschap onder firma. Het fiscale voordeel van de beslis sing kan oplopen tot vele dui zenden guldens per jaar. Tij dens het symposium gaat een aantal sprekers in op het be lang van het vrouwelijk onder nemerschap voor de nationale economie en op de juridische aspecten van de man/vrouw firma. Het symposium wordt gehouden in hotel Arneville in Middelburg. Aanvang 19.30 uur. Meer informatie: me vrouw C. K. Smit, 015-600191. Cursus VVN Voor de elfde keer biedt de af deling Middelburg en omstre ken van Veilig Verkeer Neder land de mogelijkheid voor het volgen van een cursus veilig ca- ravannen. De cursus bestaat uit twee theorie-avonden die maandag 26 en maandag3 mei in het gebouw van de rijkspoli tie aan de Vrijlandstraat in Middelburg worden gegeven. Tijdens deze bijeenkomsten die om 20.00 uur beginnen wor den zaken behandeld als bela ding, papieren en de technische staat van auto en caravan. Deze lessen worden gegeven door een caravandeskundige en le den van de technische dienst van de politie. Naast het theo retisch gedeelte is er een prak tijkoefening op het grote par keerterrein van de Hooizolder in Westkapelle op 8 mei. Die dag kan men met eigen auto en caravan en onder leiding van deskundigen oefenen in het vooruit rijden, achteruit rij den, achteruit een garage inrij den en meer van dergelijke bij zondere verrichtingen. Na het rijden onder leiding van des kundigen kan men zolang men dat wil zelfstandig verder oefe nen. Zaterdag 8 mei wordt de caravan bovendien ook grondig gekeurd door een team technici van de politie. Men ontvangt een rapport waarop ontdekte gebreken staan opgetekend. Ook ontvangt men voor men vertrekt nog een informatie pakket met daarin onder meer een door de WN-afdeling sa mengesteld boekje over het ca- ravannen in de winter. Wie aan deze cursus deel wil nemen dient zich snel aan te melden, gezien het beperkte deelneme raantal aan de cursus. Voor meer informatie en/of aanmel ding kan men zich wenden tot de heer Hollemans, telefoon 01180- 29064. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Middelstum- Tbornwerd-Westerwijtwerd en Huizinge: L. W. Lagendijk, kandidaat te Dordrecht; te Wa penveld (toez.): P. J. Visser te Harderwijk. Bedankt voor Midwolda c.a.: mevr. E. J. de Ridder te Warten- gahe. Gereformeerde Kerken Beroepen te Rottevalle: J. P. van den Hout, kandidaat te Amsterdam die dit beroep heeft aangenomen; te Rotter- dam-Delfshaven (part-time): mevr. A. Tbornstra, kandidaat te Amersfoort die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Maarssen: B. Aalbers te Epe; naar 's-Gra- venzande: J. G. Arensman te Haren (Gr.); naar Berkel en Ro denrijs: mevr. drs. J. Kolkman te Surhuisterveen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Ommen: P. L. Voorberg te Rouveen; te Har- denberg-Oost (tweede pred.- plaats): R. ter Beek te Lange- rak en Gorinchem; te Droge- ham en te Ulrum: R. Kuipers, kandidaat te 's-Gravenhage. Bedankt voor Hasselt: P. Groe- nenberg te Amersfoort-West. Christelijke Geref. Kerken Tweetal te Hoogeveen (2e pre dikantsplaats): C. van Atten te Aalsmeer en dr. B. Loonstra te Oud-Beijerland. Bedankt voor Drogeham: J. Plantinga te Groningen. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor 's-Gravcnzande: J. J. van Eckeveld te Zeist. BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westersehouwen heeft gesprekken gevoerd met het bestuur van de tennisvereniging Westersehouwen over een mogelijke verhuizing van deze vereniging naar de te verbouwen sporthal Krayestein. Dit werd duidelijk tijdens de informatie-avond, die.de ge meente afgelopen dinsdag hield over de toekomst van de sporthal. Op dit moment zetelt de tennis vereniging aan het Duinweegje in Burgh. Wanneer inderdaad besloten wordt tot een verkassing van de tennisvereniging wordt overwogen om aarihet Duinwdegje een woonzorgcomplex te realise ren. Ook het voormalige schoolgebouw zal in dat geval dienen te wijken. Gezien de kosten van de bouw van een woonzorgcomplex en de vereiste wijziging van het bestemmingsplan, verwachtte wethouder G. W. van der Salm dat er nog geruime tijd overheen gaat voordat het nieuwe woonzorg complex een feit is. Uw advertentieruimte voor gelukwens ter gelegenheid van verjaardag, jubileum, huwelijk, examen, verloving PAS OP!!! Probeer op woensdagmiddag de straat te vermijden, want mijn MARJOLEIN moet afrijden. De advertentie dient 1 dag voor plaatsing in het bezit te 'zyn van de Zierikzeesche Nieuwsbode Tarieven: Prijs per regel I 3.00 over 2 kolommen Toeslag voor toto of tekening maximaal 40 mm hoog over 1 kolom I 25.-. over 2 kolommen 35,- De advertenties kunnen zonder opgaaf van reden geweigerd worden Kadotip: 0 Langs deze weg wil ik iedereen hartelijk danken voor de vele blijken van belangstelling ter gelegenheid van mijn 100e verjaardag. A. WANDEL-SMALHEER April 1993 Verzorgingstehuis „Duinoord" Kloosterweg 18, k. 112 4328 GB Burgh-Haamstede

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6