'Dit is geen bezuinigen, maar schrappen van voorzieningen' Zeeuwse journalisten reiken tweetal persprijzen uit Zangavond in de kerk te Dreischor Ook de waterschappen willen Goeree-Overflakkee bij Zeeland Oosterlandse jeugdvereniging in actie voor Wereld in Nood I Logisch en praktisch goed werkbaar uitgangspunt Kritiek Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid op nieuwe wet: Marine maakt drie bommen onschadelijk Prix d'Orange en de Prix de Citron Rommelmarkt brengt 3400,- op MAANDAG 19 APRIL 1993 NR 25343 5 ZIERIKZEE - „Bij een toekomstige indeling in regio's is de keuze om Goeree- Overflakkee in te delen bij de waterschappen die de Zeeuwse delta beheren een logisch en goed werkbaar uitgangspunt". Dat zeggen de Zeeuwse waterschap pen in een gezamenlijke reactie. Op veel plaatsen kan, nog het nodige verbeterd worden voor wat betreft de toegankelijkheid voor rolstoelgebruikers. (Archieffoto). BRUINISSE - P. H. A. Brakman, directeur van de Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid, wond er geen doekjes om. In zijn ogen gaat het bij de (ont- werp)Wet Voorzieningen Gehandicapten niet meer om bezuinigen, maar om het botweg schrappen van voorzieningen. De nieuwe wet was vorige week on derwerp van gesprek tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuis in Bruinisse. Veel goede woorden had men niet over voor de nieuwe (ontwerp) wet. De regio-bijeenkomst van de Zeeuwse Stichting voor Gehan dicaptenbeleid, die werd ge houden in het Bruse gemeente huis, werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de Al gemene Nederlandse Invaliden Bond (ANIB), de Werkgroep Toegankelij kheidsbevorde- ring, de Federatie van Ouder verenigingen en de Nederland-, se Vereniging van Slechthoren den (NVvS). Ook vertegen woordigd waren de gemeenten Bruinisse, Middenschouwen, Kapelle en St. Philipsland. P. A. van den Broeke, directeur van de Intergemeentelijke So ciale Dienst Schouwen-Duive- land/St. Philipsland was even eens present. Ingrijpende wijzigingen Het stelsel van voorzieningen voor mensen met een handicap, of dat nu een geestelijke, licha melijke of zintuiglijke is, wordt binnenkort ingrijpend veranderd. Dat wil zeggen als het parlement akkoord gaat met de invoering van de nieu- Alle Zeeuwse NVJ-leden heb ben de gelegenheid gehad om kandidaten voor te dragen voor beide prijzen. Een specia le werkgroep heeft op grond daarvan nominaties opgesteld, waaruit de aanwezige NVJ- leden op 24 april kunnen kie zen. De jury heeft voor de Prix d'Orange genomineerd de heer drs W. T. van Gelder, commissa ris van de Koningin in de pro vincie Zeeland. Reden is omdat hij een verfrissend element is in Zeeland, makkelijk bena derbaar is en niet schroomt te zeggen wat hij vindt. De twee de genomineerde is R. Krie- kaard. Deze polio-patiënt had de moed in alle openheid de opstelling van veel (vroegere) geloofsgenoten inzake polio vaccinaties te hekelen en daar- we Wet Voorzieningen Gehan dicapten. Eén van de meest in grijpende wijzigingen die in die wet wordt voorgesteld is het overhevelen van verant woordelijkheden van het rijk naar de gemeenten. Verder zul len voortaan ook mensen die na hun vijfenzestigste gehandi capt raken gebruik kunnen maken van de voorzieningen. Daar staat tegenover dat de ge handicapte zelf een (hogere) ei gen bijdrage kan worden ge vraagd. Eén van de uitgangspunten van de kabinetsvoorstellen tot wij ziging van het voorzienin genstelsel voor mensen met een handicap is dat ouderen en gehandicapten in staat moeten worden gesteld om zo lang mo gelijk zelfstandig te blijven wonen. De voorzieningen voor ouderen en gehandicapten moeten daarbij bereikbaar zijn voor mensen met een laag in komen en zij moeten met hun vraag om hulp met zo weinig mogelijk instanties te maken krijgen. Dat lijkt allemaal nog niet zo slecht, maar volgens de ZSG kleven er toch de nodige bij het risico liep veel van zijn plaatsgenoten tegen zich in het harnas te jagen. Derde en laat ste genomineerde is de heer V. Slenter, directeur GGD- Zeeland omdat hij bij nacht en ontij bereid is informatie te ge ven en bewezen heeft dat in de voorheen zo ondoordringbare muren van de GGD deuren open kunnen gaan. Voor de Prix de Citron zijn genomi neerd het hoofd van het Open baar Ministerie in Zeeland, de heer J. Huygen omdat zijn persberichten (nog steeds) vaak te laat en nietszeggend zijn en justitie in het algemeen schuw is voor notitieblok en microfoon. Ook" de heer S. van der Linde, hoofd voorlichting van de provincie Zeeland, komt in aanmerking voor deze bittere prijs omdat hij het pro nadelen aan de nieuwe wet, zo bleek uit de toelichting van ZSG-directeur Brakman. Zijn eindconclusie is dat door invoe ring van de nieuwe wet fors het mes gezet wordt in het aantal voorzieningen. Ook ZSG-projectmedewerker F. Kuijper plaatste de nodige kritische kanttekeningen bij de nieuwe wet. Hij stelde aller eerst dat de' zorg nooit mag af springen op een gebrek aan geld. Tbch wordt in de nieuwe wet uitgegaan van een aantal forse bezuinigingen. Volgens Kuijper is het daarom meer dan ooit nodig dat gemeenten goed met elkaar samenwerken. „De voorzieningen moeten voor iedereen betaalbaar blij ven", aldus Kuijper. Hij voegde daar wel aan toe dat binnen be paalde grenzen een eigen bij drage van de hulpvrager ge vraagd kan worden. Kuijper voorspelde dat door de nieuwe wet problemen zullen ontstaan op het gebied van woon- en ver voersvoorzieningen voor ge handicapten. Voor huurwoningen geldt dat aanpassing van de woningen via bepaalde subsidieregelin gen mogelijk wordt gemaakt. Voor eigenhuisbezitters ligt dat niet zo simpel, zo schetste Kuijper. Redmiddel J. Marks (NVvS) bracht tijdens de vergadering onder de aan dacht dat in het ontwerp voor totype is van de voorlichter die liever afschermt dan voorlicht en doorvragende journalisten confronteert met een muur van onbegrip en ambtelijkheid. Derde groep genomineerden vormen de wethouders van Goes omdat ze in de affaire- Seinstra, na een redelijk open hartig begin, steeds spaarza mer met informatie naar bui ten kwamen en uiteindelijk niet meer over Seinstra wilden praten. Dit met slechts één ar gument: ze zijn het 'zat'. Voordat de persprijzen worden uitgereikt, wordt op 24 april een forumdiscussie gehouden over de pers in Zeeland: con currenten of collega's. Hoofdre dacteur Tbny van der Meulen van het Brabants Dagblad ver zorgt de aftrap. Daar wordt vervolgens op gereageerd door journalist Henk Postma van de PZC en hoofdbestuurslid Wil lem Reijn van de NVJ, tevens redacteur van dagblad De Stem. De discussie wordt ge leid door Annemarie Grewel. Om de avond ook een wat luch tiger karakter te geven, is er een Zeelandquiz onder leiding van radiojournalist Theo Ri chel. de nieuwe wet, in zijn visie, te weinig aandacht wordt besteed aan zintuiglijk gehandicapten. Nu kunnen doven en slechtho renden gebruik maken van communicatiemiddelen als bij voorbeeld een teksttelefoon. Als de nieuwe wet van kracht is wordt dat volgens Marks een stuk moeilijker. Brakman be aamde de conclusie van Marks; „Ik zie die mogelijkheden in de nieuwe wet nog niet terug komen. Ik dénk" dat in dat soort gevallen de bijzondere bijstand nog het enige redmid del is". A. van Reest vgn de gemeente Middenschouwen vroeg tijdens de bijeenkomst in het Bruse gemeentehuis aandacht voor de positie van de gemeenten. „We moeten erop korte termijn klaar voor zijn en ik heb niet het idee dat dat bij alle ge meenten beseft wordt. En dat terwijl er op korte termijn toch veel moet gebeuren". T. A. Vo gel van de gemeente Bruinisse sloot zich daarbij aan. „En dan zie ik dat lang niet alle ge meenten hier naar deze verga dering zijn gekomen", aldus Vogel. Het commentaar van Brakman: „De gemeenten zul len zeker in de startblokken moetéh en ik denk dat het ook heel belangrijk is dat de be langhebbenden van meet af aan bij de besluitvorming be trokken worden. En ik denk ook dat belanghebbenden zelf de boer op zullen moeten gaan om op te komen voor hun be langen". DEN HELDER - De Koninklij ke Marine heeft de afgelopen week op de Noordzee een zwa re bom en twee drijvende mij nen onschadelijk gemaakt. Volgens de marine is zo'n oogst in één week uitzonderlijk. De uit de Tweede Wereldoorlog daterende Amerikaanse vlieg tuigbom met duizend pond springstof behoort tot de zwaarste projectielen die in de netten van vissers terechtko-^ men. Het is de eerste bom van dit kaliber die dit jaar is ge vonden. Volgens de marine kon de duik- en demonteergroep de bom zonder risico aan boord van het vissersschip Katwijk 35 worden ontmanteld. Dinsdag heeft de mijnenjager Hr. Ms. Zierikzee ten noorden van Ameland twee drijvende mijnen opgeblazen, eveneens uit de Tweede Wereldoorlog. Ook deze waren door vissers gevonden. Beide projectielen bevatten ieder 520 pond springstof. Eén van de mijnen moest voor de explosieve vernietiging wor den versleept omdat hij boven een pijpleiding dreef. Men is van mening dat de ei landstructuur die kenmerkend is voor het waterschap Goeree- Overflakkee, ook typerend is voor Zeeland. „De omstandig heden waaronder en de wijze waarop in Goeree-Overflakkee het waterkeringen-, wegen- en waterbeheersbeleid wordt ge voerd vertoont duidelijke over eenkomsten met de aanpak die vele Zeeuwse waterschappen volgen", aldus het bericht. De Zeeuwse Waterschappen on derschrijven daarom de me ning van dijkgraaf H. L. van Kampenhout uit Middelharnis, DREISCHOR - Op initiatief van de Reformatorische hulp actie Woord en Daad wordt in Dreischor een zangavond ge houden ten bate van een dorp sontwikkelingsproject in het Afrikaanse Kayero. Het evenement is op zaterdag 24 april in de Nederlandse Her vormde kerk op de Ring en be gint om 19.30 uur. Aan de zang avond wordt meegewerkt door de mannenkoren Jeduthun uit Krabbendijke en De Lofzang uit Goes, het jeugdkoor Iuven- ta uit Dirksland en de sopraan Caroline Grootenboer uit Me lissant. Ds H. J. Boer uit Sir- jansland verzorgt een medita tie. Het dorp Afrikaanse dorp Kay- Elke twee jaar voert jeugdver eniging De Ranken, een jeugd vereniging uitgaande van de Gereformeerde Gemeente, ac tie. Deze keer stond daarbij de actie Wereld in Nood centraal. Doel van deze actie is de ver spreiding van bijbels en bijbel se lectuur en dat past uitste kend in de doelstelling van de kerkelijke jeugdvereniging. Eerder werden bolussen ver kocht om geld voor de actie te verzamelen. Activiteiten Jeugdvereniging Da Ranken telt 38 leden. Jongens en meis jes in de leeftijd van 12 tot 16 jaar. „Wij proberen de jongeren zoveel weg te houden van plaatsen waar ze niet horen; ca- fé's, disco's en bioscopen", al dus jeugdleider A. de Bilde. Hij onderkent dat het geen een voudige opgave is. „Het wordt steeds moeilijker. De wereld trekt", aldus De Bilde. Niette die onlangs bekend maakte een duidelijke voorkeur te heb ben voor overgang van Goeree- Overflakkee naar de provincie Zeeland wat betreft water- schapsgebied. Ook de agrarisch-recreatieve bestemming van het eiland Goeree-Overflakkee sluit vol gens de waterschappen beter aan op het typisch Zeeuwse ka rakter. „Rijnmond is een ge bied met een fundamenteel an der karakter. Nu er signalen zijn dat Goeree-Overflakkee mogelijk niet wordt ingedeeld bij de stadsprovincie Rotter- ero, waarvoor de zangavond wordt gehouden, ligt in Burki na Faso, een van de armste lan den ter wereld. In 1990 startte de Reformatorische hulpactie Woord en Daad hier een dorps ontwikkelingsproject met als doel de levensomstandigheden van de arme bevolking te ver beteren. Via kleinschalige pro jecten zoekt men samen met de bevolking naar een aanpak die past in de landscultuur. Het gaat om landbouwwerk, me disch werk, vrouwenprogram ma's en werkgelegenheidspro jecten. Tijdens de zangavond treden de beide mannenkoren Jedu thun en De Lofzang gezamen lijk op. Het aantal zangers komt daarmee op tachtig a ne- min zijn de leden van de ver eniging enthousiast. „Ze bepa len zelf of ze komen. Niemand zal hen dwingen",'aldus De Bil- de. Eens in de veertien dagen komt de vereniging op een zaterdag avond bij elkaar. Voor de pauze staat een Bijbels onderwerp op de agenda. Na de pauze is er tijd voor ontspanning. De be langstelling voor de vereniging is volgens De Bilde constant te noemen. Op de vraag hoelang de Oosterlandse jeugdvereni ging al bestaat moet hij het antwoord schuldig blijven. „Dat weet ik niet precies, maar al heel lang", aldus de jeugdlei der. Samen met rechterhand L. Steenpoorte, Marleen Koppert en Suzan van der Have hield hij zich de afgelopen maand bezig met de voorbereiding van de rommelmarkt. „Daar komt nog heel wat bij kijken", aldus De Bilde. Hij constateert dan ook met te vredenheid dat de inspannin dam-Rijnmond bestaat een voorkeur voor de vorming van een Zeeuws waterschap Goeree-Overflakkee. In dit standpunt kunnen de water schappen in Zeeland zich volle dig vinden". Men benadrukt daarbij dat de wederzijdse betrokkenheid van de gebieden, die nog wordt geaccentueerd door het verleg gen van een aantal belangen richting Zeeland, de wens on derstreept om het deltagebied op waterschapsgebied tot een eenheid te maken. gentig personen. Zij worden gedirigeerd door de heer B. Dekker. Organist K. Beeke zorgt voor de muzikale begelei ding en zorgt ook voor orgel muziek bij de samenzang. Het jeugdkoor Iuventa vormt onderdeel van de Gereformeer de Gemeente te Dirksland. Het koor werd opgericht in 1987. Het heeft momenteel ruim ne gentig leden van zeven tot vijf tien jaar. Iuventa wordt geleid door de heer P. Kieviet. De heer B. J. de Bakker zorgt voor de muzikale begeleiding op het orgel. De toegang tot de zangavond is gratis. Tijdens de bijeenkomst wordt een collecte gehouden voor het dorpsontwikkelings project in Kayero. Na afloop van de zangavond kan koffie worden gedronken. In de kerk staan enkele verkooptafels waarvan de opbrengst even eens bestemd is voor het goede doel. gen hun vruchten hebben afge worpen. „Zo'n opbrengst bete kent dat er toch heel wat men sen geweest zijn". De Bilde werd zaterdag niet alleen bij gestaan door volwassenen. Ook de leden van de jeugdver eniging droegen hun steentje bij aan het welslagen van de rommelmarkt. Zij bemanden de verschillende stands op het schoolplein van de Ds. J. Bo- germanschool. Èen gevarieerd assortiment stond tot hun be schikking. Fraai gesorteerd en uitgestald werden onder meer stereo-apparatuur en elektri sche huishoudelijke apparaten als koffiezetapparaten en der gelijke ter verkoop aangebo den. Sjoelen Bij een andere kraam kon men terecht voor huishoudelijke za ken als potten, pannen en glas werk. Verder stonden op het schoolplein grasmaaiers, meu belen en zelfs een compleet keukenblok uitgestald. Ook aan de inwendige mens was ge dacht-in Oosterland. Voor een luttel bedrag waren pannekoeken en andere snacks verkrijgbaar. De sportievelin- gen onder de bezoekers konden hun krachten meten op de reuze-sjoelbak, terwijl de krachtpatsers hun kunsten konden vertonen bij het spij kers inslaan. Voor de mensen met de stalen zenuwen was er de elektrische spiraal met bel. Jong en oud snuffelde in Oosterland tussen de tweedehands spullen. (Foto: Joop van Houdt). GOES - De afdeling Zeeland van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) reikt op zaterdag 24 april de persprijzen 1993 uit. De Prix de D'Orange is voor mensen of instellingen die zich in het afgelo pen jaar in hun contacten met de pers van hun beste v kant hebben laten zien. De Prix de Citron voor Zeeu wen die de deur liever dichthouden als de pers rich aandient. OOSTERLAND - De 38 leden van jeugdvereniging De Ranken uit Oosterland kunnen tevreden zijn. Het streven was om 6000,- bij elkaar te sprokkelen en dat streefbedrag is ruimschoots gehaald. A. de Bilde, één van de leiders van de jeugdvereniging maakte zaterdagavond de balans op en kwam uit op een totaal van 6700,- voor de actie Wereld in Nood. De zaterdag op het terrein van de Ds. J. Bogerman- school in Oosterland gehouden rommelmarkt droeg daar een belangrijk steentje aan bij. Het evenement leverde 3400,- op.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5