Ritje op een kameel 'Normaal blijven ze gewoon staan, maar als je met een touwtje komt...' Westerschouwen wint provinciale wedstrijd Geld knelpuntenpot voor reconstructie van Kuijerdamseweg Shetland-pony's Zeepeduinen bekapt Hoorzitting plan Brouwers haven Kom in provinciehuis Te veel gedronken Inter kerkelijke dienst Commissie vergadering COLIJN 000$*^ lOinl 1 1 MAANDAG 19 APRIL 1993 NR 25343 MJI'.'MJ.lll.Mli.il'lJIM-.M'icH.ljM WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht zuid 4 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht zuidwest 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 20 apr. Zon op 06.30, onder 20.42 Maan op 05.31, onder 19.30 Nieuwe Maan: 22 april (01.50) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Na de regen van gisteren en vandaag kan Nederland zich op maken voor twee dagen met fraai lenteweer. In het zuiden loopt de temperatuur morgenmiddag op tot zo'n twintig graden. In het noord westen blijft het kwik met zestien graden iets achter, maar ook hier voelt het zacht aan. De zon, die morgenochtend in het noorden van het land eerst nog schuil gaat ach ter wolkenvelden, schijnt flink. De zuidenwind is in de ochtend zwak en trekt geleidelijk iets aan. Boven land wordt ze matig, kracht 3 a 4, terwijl ze langs de kust m de middag tijdelijk vrij krachtig is. Ook woens dag belooft zo'n mooie dag te wor den, al kan er aan het eind van de dag een regen- of onweersbui val len. Dit vormt de voorbode van iets koeler weer aan het eind van de week, al ligt de temperatuur met 15 16 graden nog wel iets boven de normale waarde. Het lenteweer wordt veroorzaakt door het sa menspel van een depressie, die ten noordwesten van Schotland ligt, en een hogedrukgebied boven Mid den-Europa. Samen zorgen ze voor een zuidelijke stroming. Zodoende kan droge en warme lucht vanuit Frankrijk ons land bereiken. LEIDEN - Ongeveer 900.000 mensen hebben zaterdag en zondag de vierhonderd musea bezocht die deelnamen aan het dertiende Nationaal Museum weekend. Dit heeft een woord voerster van de Stichting Mu seumjaarkaart zondagmiddag meegedeeld. Vorig jaar werd het totaal aantal bezoekers op ongeveer achthonderdduizend geschat. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS Ook uw specialist voor camcorder-accessoires St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZIERIKZEESCHEÜj! NtEUWSBODElü Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maahdag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48.50 Bij autom. afschr. f 46.00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) 1 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17W% BTW Beide brandweerkorpsen slepen eerste prijs in de wacht BURGH-HAAMSTEDE - Beide bluseenheden van de brandweer Westerschouwen hebben afgelopen za terdag tijdens de provinciale lagedrukwedstrijden een eerste prijs behaald. Dat houdt in dat de brandweer korpsen op 19 juni aanstaande mogen deelnemen aan de ge westelijke brandweerwedstrij den in het Noord-Brabantse Rucphen. In Haamstede De provinciale wedstrijden worden in diverse plaatsen in Zeeland gehouden, waaronder aanstaande zaterdag 24 april in Haamstede. Omdat de Wester- schouwse brandweer die wed strijd organiseert mag zij daar aan zelf niet deelnemen. Daar om gingen de Westerschouwse brandweerlieden afgelopen za terdag naar 's-Heer Arendsker- ke om daar aan de provinciale lagedrukwedstrijd deel te ne men. In totaal traden zestien Zeeuw se ploegen in het strijdperk. Er werd gespeeld op twee ver schillende banen. De resulta ten voor de ploegen uit Wester schouwen waren bijzonder goed. Westerschouwen 2 werd eerste op baan A en Wester schouwen 1 behaalde de beste resultaten op baan B. Volgens commandant S. de Feiter is het nooit eerder gebeurd dat de beide ploegen uit Westerschou wen gelijkertijd zulke goede resultaten behaalden. Het suc ces werd dan ook op gepaste wijze gevierd afgelopen zater dag. Voorbereidingskrediet van f 37.500,- Een van de vierenzestig Shetland-pony's in de zelfgemaakte hoefstal. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Ze hoeven voorlopig niet meer naar de pedicure, de vierenzestig Shetland-pony's die grazen in de Zeepeduinen hij Burgh-Haamstede. Twee medewerkers van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten, C. Geleijnse en C. H. van der Meer hebben in drie dagen tijd bij de complete kudde de hoeven geknipt, ofwel bekapt. Het bekappen is nodig omdat de bodem van de Zeepeduinen te zacht is om de hoeven op natuurlijke wijze te laten slijten. Vandaag, maandag, kregen de laatste pony's hun behan deling waarna ze weer werden vrijgelaten in het natuurgebied. NIEUWERKERK ..Het liep als een trein. Ze stonden in de rij". Aan het woord is mevrouw A. van Klinken uit Nieuwerkerk, één van de drijvende krachten achter de actie Help de Masai. In Nieu- iverkerk hebben familieleden van de in Kenia werkzame oud-Nieuwerkerker R. van Klinken een actie op touw gezet ter ondersteuning van een huizenbouwproject in de regio's in Kenia waar de Masai leven. Zaterdag werd op het pleintje voor het dorpshuis in Nieuwerkerk een Masai-markt gehouden. Speciale attractie was de aanwezigheid van een kameel. Kinderen mochten gratis een ritje maken op de rug van het dier en veel kinderen maakten daar gretig gebruik van. De Masai- markt is voorlopig het sluitstuk van de actie in Nieuwerkerk. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Evenals voor gaande jaren houdt de Inter kerkelijke werkgroep Zierik zee ook dit jaar weer een Inter kerkelijke Dienst met verstan delijk gehandicapten. Op zon dag 25 april wordt deze dienst met als thema De wonderbare visvangst gehouden in de Ge reformeerde kerk aan de St. Domusstraat in Zierikzee. De aanvang is om 17.00 uur. Voorganger is Enroy C. Vader, organist is P. Faber. medewer king aan deze dienst wordt ver leend door de deelnemers van Brugzicht, de bewoners van Schouwenoord en de Jeugd groep van het Leger des Heils. Na afloop is er gelegenheid ge zamenlijk een kop koffie te drinken in de bovenzaal van de kerk. Do dienst is tevens te be luisteren via dc kerktelefoon. LOENEN - Minister Dales van binnenlandse zaken spreekt op dinsdag 4 mei tijdens de jaar lijkse dodenherdenking op het ereveld van de Oorlogsgra venstichting in Loenen. Op het ereveld liggen ruim 3.300 oor logsslachtoffers begraven: mi litairen, verzetsstrijders, poli tieke gevangen, gedeporteer den en tewerkgestelden. SCHARENDIJKE - Gedeputeerde staten van Zee land hebben een bijdrage van 100.000,- uit de knel puntenpot toegezegd voor de reconstructie van de Kuijerdamseweg en het Dorpsplein in Ellemeet. Als het aan het college van b en w van Middenschouwen ligt wordt 37.500,- uitgetrokken ter voorbereiding van de recon struct! e van de Kuijerdamse weg in Ellemeet. Het voorstel komt aan de orde tijdens de ge meenteraadsvergadering van donderdag 22 april. De verga dering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Bij de vaststelling van het Dorpsplan Ellemeet werd het college gemachtigd de uitvoe ring van de in het plan genoem: 'de maatregelen voor te berei den. De plannen voor recon structie van de Kuijerdamse weg en het Dorpsplein in Elle meet'werden aangemeld voor een bijdrage uit de provinciale knelpuntenpot. Inmiddels is een toezegging van 100.000,- binnen voor dit gecombineerde project. De reconstructie van de Kuijer damseweg staat nog voor dit jaar op het programma. Ter voorbereiding van de uitvoe ring van het project werd eer der een inspraakbijeenkomst gehouden in Ellemeet. Tijdens" deze bijeenkomst lag het ont- werpreconstructieplan ter in zage. De bijdrage uit de knel puntenpot is toegekend onder de voorwaarde dat binnen één jaar na de verzenddatum van het desbetreffende besluit van gedeputeerde staten met de re constructie is begonnen. Dat houdt in dat de werkzaamhe den voor 2 oktober dit jaar yan start moeten gaan. Het is de be doeling dat in september een begin wordt gemaakt met het karwei. Het is de bedoeling dat in september 1993 wordt begonnen met de reconstructie van de Kuijerdamseweg in Ellemeet. (Archieffoto). AMSTERDAM - Op 21 april gaat in de Amsterdamse Stads schouwburg ,,Othello" van William Shakespeare in pre mière. Johan Simons regisseer de deze co-produktié van 1b- neelgroep Amsterdam en Thea tergroep Hollandia. Othello wordt t/m 26 mei in een groot aantal steden gespeeld. MIDDELBURG - De hoorcom- missie bestemmingsplannen van de provincie Zeeland houdt woensdag 28 april vier zittingen, waarbij onder meer ook het plan Brouwershaven Kom ter sprake komt. Dit plan wordt vanaf 09.00 uur bespro ken. Een aantal inwoners van Brou wershaven heeft bezwaar aan getekend tegen de woning- bouwlokatie aan de Nieuwe Jachthaven. Dit omdat hier door het beschermd stadsge zicht wordt aangetast. Ook zijn er bezwaren tegen het verlies van parkeergelegenheid en te gen mogelijke uitbreiding van horecagelegenheden. Andere plannen die door de hoorcom- missie bestemmingsplannen worden besproken zijn het plan Bedrijventerrein De Poort van Reimerswaal, het plan voor de Hulster binnenstad en het plan Moerschans, eveneens voor Hulst. Net als bij mensen de nagels van vingers en tenen, groeien bij pony's de hoeven aan. Als ze in een gebied met een harde bo dem, rotsen of stenen, leven slijten de hoeven vanzelf. In het natuurgebied het Zeepe echter is de bodem vrij zacht en dus moeten de pony's regelma tig naar de pedicure. ,,Als we dat niet goed: bijhouden kuh- nen de hoeven op den duur gaan scheuren en daar kunnen pony's kreupel door raken", legt Geleijnse uit. Dood materiaal Om de pony's te kunnen bekap pen moeten ze uiteraard eerst gevangen worden. Dat is, zo bleek vorige week, soms nog een behoorlijk karwei. Hoewel de dieren de heren Geleijnse en Van der Meer kennen en nor maal gesproken niet voor hen op de vlucht gaan lijken de po ny's te voorvoelen wat hen bo ven het hoofd hangt.Normaal blijven ze gewoon staan als je naar ze toeloopt, maar als je met een touwtje komt zijn ze zo weg", aldus Van der Meer. Met de hulp van een paar vrijwilli gers lukt het een aantal pony's bijeen te drijven in een spe ciaal voor dat doel afge schermd stukje weide. Vervolgens worden de dieren één voor één in behandeling ge nomen. Allereerst is het zaak de dieren in een speciaal voor dat doel gebouwde en door de medewerkers van Natuurmo numenten zelf ontworpen hoefstal te krijgen. Lang niet alle pony's blijken zin te heb ben in de behandeling. „De oudere dieren hebben dit eerder meegemaakt, en die blijven meestal vrij rustig. Het zijn vooral de jonge pony's die tegenstribbelen", legt Van der Meer uit. .Als--de dieren een maal klemgezet zijn in de hoefstal worden één voor één de hoeven onder handen geno men. „Vroeger werkten we zon der die hoefstal, maar dat was eigenlijk te gevaarlijk. Die beestjes kunnen nog aardig te keer gaan hoor", aldus Van der Meer. Eerst worden met een knijp tang de hoeven geknipt. „Nee hoor, daar voelen ze niets van", stelt Geleijnse. „Het is alle maal dood materiaal, net als bij een mens de nagels". Bij de meeste pony's wordt rondom een paar centimeter hoef af geknipt, nadat eerst, het vuil uit de hoef is geschraapt. Ver volgens wordt met een speciaal mes de hoef netjes afgewerkt en indien nodig worden met een grove vijl de laatste braampjes weggewerkt. Behal ve bekapt werden de dieren ook ontwormd. Ze kregen een pasta met medicijnen achter in de keel gespoten. Daarmee hoopt men te kunnen voorko men dat de dieren ernstige worminfecties krijgen waar ze uiteindelijk aan dood zouden kunnen gaan. De kudde Shetland-pony's loopt sinds 1983 rond in de Zee- depuinen. Met hun gegraas zor gen zij dat verruiging van het gebied wordt tegengegaan. Als er niet begraasd zou worden zouden de verschillende krui den die er nu wel groeien over woekerd worden door grassen. De. pony's hebben binnen het gebied volledige vrijheid en hebben verder geen «hulp van de mens nodig om te overleven. „Ze kunnen hier het hele jaar door aan de kost komen", aldus Geleijnse. „Het komt maar zel den voor dat wij ze bij moeten voeren". De dieren zijn ook zeer goed bestand tegen koude winters. „Ik heb wel gezien dat de sneeuw dagen op hun rug bleef liggen zonder te smelten. Zo goed zijn ze geïsoleerd". In 1983 werd begonnen met acht pony's. De kudde is in middels uitgegroeid tot 64 die ren, maar binnenkort zullen dat er ongetwijfeld meer zijn. De meeste merries zijn in ver wachting. Het eerste veulen is al geboren en ieder moment kunnen er {meer volgen. Na tuurmonumenten streeft naar een kudde-grootte van onge veer 70 pony's. „Als er meer zouden komen is er in het ge bied te weinig voedsel voor ze. We vangen hier dan pony's die dan weer in een ander natuur gebied uitgezet worden", aldus Geleijnse. De pony's uit de Zee peduinen kunnen bijvoorbeeld op de Middelplaat of in een na tuurgebied bij Veere terecht komen. De Shetland-pony's kunnen zo'n dertig jaar oud worden.:. „We hebben er hier verschillende rondlopen die al zo'n 24 a 25 jaar oud zijn", aldus Geleijnse. De kud de die het Zeépe begraast be staat uit 62 mprries en twee hengsten. ZIERIKZEE - In het afgelopen weekeinde hield de politie twee inwoners uit Zierikzee aan die een personenauto bestuurden terwijl ze te veel alcohol op hadden. Vrijdag om ongeveer 21.00 uur trof men op de Nieuwe Haven de heer V. uit Zierikzee aan met een glaasje te veel op. Uit de ademanalysetest op het po litiebureau bleek dat hij 630 ugl alcohol in zijn lichaam had. Te veel om nog te kunnen schikken. Zijn rijbewijs werd door de politie ingenomen en hij kreeg een dagvaarding om zich te zijner tijd voor de rech ter voor zijn gedrag te verant woorden. Wat minder, maar ook nog veel te veel had de heer D. uit Zierikzee op toen hij in de nacht van zaterdag op zon dag in de auto stapte. De poli tie hield hem aan bij een con trole en de test met het adem analyse-apparaat wees uit dat hij 255 ugl alcohol in zijn li chaam had. D. kreeg hiervoor een boete van vierhonderd gul den en een tijdelijk rijverbod. BURGH-HAAMSTEDE - Mor gen, dinsdag, vergadert in het gemeentehuis in Burgh-Haam stede de commissie ruimtelij ke ordening. De vergadering begint om 19.30 uur. Op de agenda staat onder meer het bouwplan Breur, de bouw van 43 woningen aan de Weste- renban. Inmiddels zijn de uit komsten van het onderzoeks bureau Oranjewoud bekend. Dit bureau werd als onafhan kelijke deskundige ingescha keld om te kijken naar de land schappelijke inpassing van het project. Advertentie beveiliging Bel: 01100-13720 Inbraak Toegangscontrole Brand T.V.-bewaklng Winkeldiefstal Technisch alarm Overval Terreinbeveiliging 24-uurs meldkamer-service Fax 01100-15697 Lewestraat 43. Goes/Kloetmge i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3