Serviërs zien af van innemen Srebrenica ANC ziet moord Hani als onderdeel komplot Nederlander leidt commissie in Irak Nationaal Museumweekeinde Herstel openbare orde in handen van VN Diepgaand onderzoek geëist EG- commissaris voor actie tegen Servië 'Moord op Hani was zinloos' ££K> PoD£ OU&& ÜOL&eM ij XUU/J&J via ot&tr/es ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolq van paq. 1 haal apart. „Vroeger woonde de bovenmeester in het huis naast de school. Die heeft ooit die oude, toen overbodig ge worden, schoolplaten gebruikt ter versteviging van het beten gel. Er was overheen behan gen, gelukkig niet over de af beeldingen", aldus Van Duike- ren. Hij haalt een van de platen van de muur en toont de achter zijde. „Kijk, het oude behang zit er nog op en je kunt ook de spij kergaatjes nog zien waar de plaat mee tegen de muur heeft gezeten". Geheel origineel is ook de 'blinde' kaart van Zee land die in het lokaal aan de muur prijkt. Slechts een hand jevol steden staat aangegeven. De enige aanpassing aan de moderne tijd is de cv- installatie die in het oude lo kaal is aangebracht. „Vroeger werd zo'n lokaal ver warmd met een oude potka chel", aldus Van Duikeren. „En als het moest kon je zo'n lokaal ook luchten. Hij wijst op een in de muur verwerkte schuif. „Die staat in verbinding met een luchtkoker. Door die schuif open te zetten kon je frisse lucht binnen laten in het lo kaal". Naast het compleet inge richte schoollokaal beschikt De Burghse Schoole over ver schillende andere lokalen. In die lokalen is te zien wat de na tuur in de Kop van Schouwen biedt. Sinds kort beschikt men ook over een video-film over duinbehoud. In Bruinisse is sinds 1968 het Visserijmuseum gevestigd. Dit museum geeft een beeld van de visserij in heden en verleden. Allerlei oude viswerktuigen staan uitgestald en verder is ook een aantal scheepsmodel len te bewonderen. „Druk is het niet geweest", stelt J. Ju- melet. Hij stond aan de wieg van het Visserijmuseum en maakt nog steeds deel uit van het vrijwilligerskorps dat het kleine museum runt. Drie jaar geleden verhuisde het museum van de wat afgelegen Molen straat naar de centraal gelegen Deestraat. „Dat is een stuk gunstiger", aldus Jumelet. „Je ziet ook wel dat er sinds die tijd wat meer bezoekers zijn gekomen.". Tijdens het Museumweekend mocht Jume let een stuk of zestien bezoe kers verwelkomen. Overigens zou hij beslj nog wat meer vrij willigers kunnen gebruiken voor het runnen van het mu seum. Oudheidskamer De Bruse Oudheidskamer is de buur van het Visserijmuseum. Net als in het Visserijmuseum liep het ook in de Oudheidska mer niet storm tijdens het Na tionaal Museumweekend. „Maar we mogen niet moppe ren. Het is toch drukker dan anders", aldus mevrouw A. de Korte-Bolijn. Zij is blij met het Visserijmuseum als buur. „Je kunt toch merken dat de men sen dan ook hier wat makkelij ker naar binnen stappen. Ik vind het ook het leukste als er wat mensen zijn, want anders is het maar doods zitten hoor". Sinds enige tijd is de Bruse Oudheidskamer elke dag open in plaats van twee dagen per week en dat heeft volgens me vrouw De Korte ook behoor lijk wat invloed gehad op de bezoekersaantallen. „Wie voor een gesloten deur komt, komt in de regel niet de volgende dag terug om te kijken of het mu seum dan wel open is". De Bru se Oudheidskamer toont in een speciale vitrine de meekrap cultuur. Het complete proces van kweken, drogen en malen van de wortels van de mee- krapplant wordt getoond. Ver der kan de bezoeker een kijkje nemen in de compleet ingerich te kamer. Met name de bedste den zorgen voor de nodige be langstelling. „De mensen denken altijd dat ze heel klein zijn, maar ik heb het een keer opgemeten en ze zijn toch 1,90 meter lang", ver telt mevrouw De Korte. Tij dens het Nationaal Museum weekend kon zij zo'n zestien mensen verwelkomen. Delta Expo op Neeltje Jans kreeg zaterdag 1400 bezoekers. „Voor ons was het een goede za terdag", aldus coördinator W. Zwigtman. „Maar ik weet niet of dat iets te maken heeft ge had met het Nationaal Mu seumweekendWe hebben er ook verder niet zoveel aan ge daan. We hadden alleen voor de kinderen die Waterkwartet- plaat, maar daar was niet zo gek veel vraag naar. Delta Ex po was zondag open, net als het Maritiem Museum in Zierik- zee. „Maar vandaag is het hele maal nog niet druk geweest", aldus Zwigtman. Toezicht op wapenarsenaal WASHINGTON/NEW YORK - De speciale VN- commissie die toezicht houdt op de ontmanteling van het militaire potentieel van Irak heeft de Neder landse overste Kees Wolterbeek verzocht het inter nationale team te leiden dat in Irak toezicht gaat houden op de vernietiging van de Iraakse wapens van massavernietiging. Dat heeft het Nederlandse lid van de speciale commissie dr. Koos Ooms zondag in New York gezegd. De benoeming van overste Wol terbeek moet nog worden goed gekeurd door het Nederlandse ministerie van defensie. Als minister van defensie Ter Beek akkoord gaat zal overste Wol terbeek op 1 juli naar Bagdad gaan. Hij zal dan een half jaar lang het VN-team leiden dat toezicht houdt op de vernieti ging van mosterdgas en grana ten in een speciaal voor dat doel gebouwde vernietiging sinstallatie in Muthana, ten noordwesten van Bagdad. Wolterbeek volgt de Ameri kaan Paul Bourgh op, die al in mei zal vertrekken. Een andere Nederlander, majoor Arie Wijn, zal tijdelijk de leiding op zich nemen. Wolterbeek is al eerder in Irak geweest, als tweede man van het team dat toezicht houdt op de vernieti ging van de Iraakse zware wa pens. Hij is een chemisch inge nieur, gespecialiseerd in che mische, bacteriologische en kernwapens. Volgens dr. Ooms, gepensio neerd direkteur van het Prins Maurits Laboratorium van TNO, heeft Nederland binnen het VN-apparaat een uitste kende naam, een van de rede nen waarom overste Wolter beek is gevraagd de uit 16 nati onaliteiten bestaande groep te leiden. ALKMAAR - De Franse politie heeft zaterdag twee mannen aangehouden die op tweede paasdag ontsnapten uit het huis van bewaring Bergerhout in Alkmaar. ROTTERDAM - Verwijderen van graffiti is de kop in het zand steken. Architecten moe ten bij het ontwerpen al reke ning houden met eventuele toe komstige graffiti. Tijden en standen volgens gctijdctafcl Hydro-metcocentrum Zeeland t.ó.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 20 april 03.35 140 09.40 -153 15.55 155 21.50 -135 ROOMPOT BUITEN 20 april 02.10 139 08.20 -150 14.25 160 20.35 -135 BRUINISSE 20 april 03.40 149 09.35 -161 16.00 166 21.50 -145 WEMELDINGE 20 april 03.40 147 09.35 -158 I6-.05 163 21.55 -141 Springtij 24 april Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 SARAJEVO/DEN HAAG - Na een jaar verzet zijn de Moslim-verdedigers van Srebrenica uiteindelijk gezwicht voor de druk van de Serviërs. Ze leggen hun wapens neer. Niettemin haalt de bevolking en de buitenwereld opgelucht adem: Voor het eerst lijken de Serviërs af te zien van inname van een Bosnische stad die na verbitterde strijd voor het grijpen lag. De Serviërs volstaan met „de- militarisering" van Srebrenica en late?» de taak van „herstel van de openbare orde" over aan de Verenigde Naties. De Moslimstrijders hoeven zich niet over te geven en voorko men wordt, althans voorlopig, dat duizenden burgers van huis en haard moeten vluchten. Einde aan bloedvergieten Het doet er niet toe of je het huidige bestand een vredesak koord of kapitulatie noemt, zo zei een woordvoerder van de VN-vredesmacht. Wat telt is dat er een einde komt aan het maandenlange bloedvergieten. Beschieting van stromen vluchtelingen die een goed heenkomen zoeken uit een ge vallen stad, kunnen dit keer worden vermeden, zo meent ook generaal Philippe Moril- lon. „We kunnen nu de overle ving van Srebrenica verzeke ren", aldus de commandant van de VN-vredesmacht. Circa 150 Canadese VN-soldaten moeten gaan toezien op de de- militarisatie en respectering van de „veiligheidszone" die de Veiligheidsraad in Srebrenica afkondigde. Het is voor het eerst dat de VN-vredesmacht in Bosnië-Hercegovina de taak krijgt de Servische opmars te stoppen en de val van een stad te voorkomen. Het kleine con tingent „blauwhelmen" uit Ca nada heeft evenwel geen man daat een eventuele opmars van Serviërs gewapenderhand tot staan te brengen. Onduidelijk is daardoor wat er zal gebeuren indien de Moslims niet woens dag al hun wapens hebben in geleverd. De Serviërs hebben gedreigd dat dan al „hun verplichtingen jegens de VN en de Moslims op houden." Waarnemers wijzen erop dat de Moslims niet zo maar daarwerkelijk de wapens zullen neerleggen. In de bloedi ge oorlog zijn ze te vaak voor verrassingen geplaatst en toe zeggingen van de Serviërs wor den sterk gewantrouwd. De Moslim-strijders weten dat de Serviërs gebrand zijn op wraak omdat dezen ervan over tuigd zijn dat de Moslims bij militaire uitvallen uit Srebre nica tientallen zo niet honder den Servische burgers hebben vermoord. Een open vraag is nog inhoeverre het staakt-het- vuren wordt nageleefd. Vol gens het akkoord worden de gevechten onmiddelijk gestaakt maar hoeven de Ser viërs zich nog niet terug te trekken. Zonder zich te bekom meren om verliezen in de eigen gelederen, lijken kleine eenhe den Moslim-strijders te probe ren door de Servische omsinge ling heen te breken. Verontwaardiging Onduidelijk is wat de Serviërs heeft bewogen af te zien van in name van Srebrenica. Feit is dat de Servische leiders in Ser vië en in Bosnië te maken heb ben met toenemende interna tionale verontwaardiging, die onder meer resulteerde in de oproep van bemiddelaar Lord Owen tot „selectieve bombar dementen" op Servische aan voerlijnen. Onduidelijk is ook of de Serviërs hun opmars el ders in Bosnië wel zullen voort zetten. In het oosten Zij begonnen hun offensief in het oosten om te voorkomen dat bemiddelaars Cyrus Vance en Owen erin zouden slagen het gebied in een vredesrege ling toe te wijzen aan de Moslims. De Bosnische radio meldde zondag al dat Servi sche milities oprukken naar Gorazde. Deze stad vormt sa men met Zepa en Srebrenica de laatste Moslim-enclaves in het oosten van Bosnië. Hoewel hun soldaten steeds meer terrein verliezen is een groot deel van de Moslims in Srebrenica, mo gelijk 60.000 mensen, opge lucht door het akkoord. Eén van de gewonden die zondag werd geëvacueerd uit Srebreni ca, zei dat het „verschrikke lijk" was geweest maar dat er nu geen sprake meer was van paniek. Hoeveel slachtoffers de strijd om Srebrenica heeft gekost, zal wel nooit bekend- worden. In februari circuleerde het cijfer van 5.000 doden, een aantal dat volgens waarnemers inmiddels gemakkelijk kan zijn overschreden. JOHANNESBURG - Het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) heeft dit weekeinde een diepgaand on derzoek geëist naar de moord op Chris Hani, de zwarte leider van de Communistische Partij van Zuid-Af rika. Na de arrestatie van een voor aanstaand lid van de uiterst rechtse Conservatieve Partij (CP) gelooft het des te sterker dat er een kom plot bestaat om het democratiseringsproces in Zuid- Afrika te ondermijnen. De Zuidafrikaanse politie ging zaterdag over tot de arrestatie van Clive Derby-Lewis, de be langrijkste Engelstalige politi cus van de CP op verdenking van betrokkenheid bij de moord op Hani. Hij werd aan gehouden nadat de vermoede lijke moordenaar, Janusz Wa- lus, voor hem belastende ver klaringen had afgelegd. On middellijk na de arrestatie van een tweede blanke uit uiterst rechtse hoek deed het ANC een dringend beroep op de politie ieder spoor in de moordzaak te volgen. „De arrestatie (van Derby-Lewis) zou de eerste draad kunnen zijn voor de ont rafeling van een web van een samenzwering om het land en het onderhandelingsproces te destabiliseren", aldus het ANC. Geen commentaar De regering, die er veel waarde aan hecht dat het onderzoek naar de moord als onpartijdig geoormerkt wordt, heeft laten weten dat twee buitenlandse deskundigen het onder zoeksteam zullen versterken. De CP, die pas sinds kort deel neemt aan het democratise- ringsoverleg, heeft tot nu toe geweigerd commentaar te ge ven op de arrestatie van Derby- Lewis. Het weekeinde stond in Zuid-Afrika in het teken van eerbetoon aan Hani. Over het algemeen verliepen de bijeen komsten vreedzaam. Maar in Vanderbijlpark kwamen twee zwarten om het leven toen een blanke man op een menigte zwarten inreed en begon te schieten. De man is aangehou den. Hani lag zondag opge baard in het voetbalstadion van Soweto. Tienduizenden zwarten, die uit alle delen van het land naar het stadion wa ren gekomen, bewezen hem er de laatste eer. Er waren vooral veel mensen uit het 1.000 kilo meter verder gelegen Transkei, waar Hani vandaan kwam. Met een ernstig gezicht trok ken mannen en vrouwen van alle leeftijden langs de kist. Applaus weerklonk toen oud president Kenneth Kaunda van Zambia het stadion binnen kwam. In zijn kielzog arriveerden lei ders van de anti apartheidsbeweging en vele buitenlandse diplomaten. Maandag wordt Hani begraven in het overwegend door blanke bewoonde Boksburg, waar hij op 10 april werd doodgescho ten. Gevreesd wordt voor bot singen tussen zwarte begrafe- nisgangers en blanke inwo ners. HILVERSUM - EG-commissa- risien oud-minister van buiten landse zaken H. van den Broek vindt dat er in Bosnië militair moet worden ingegrepen door de internationale gemeen schap. „We zijn op een punt ge komen van genoeg is genoeg en we dienen dan ook krachtige maatregelen te nemen." Hij zei dit zaterdagavond in het actua liteitenprogramma Nova. „We moeten nadenken hoe krachtig en militair ingrijpen de Serven alsnog kan dwingen de wapens neer leggen. Tbt dus verre is de gehele wereld er niet tot in staat geweest geweld van hun kant een halt toe te roepen", aldus de EG- commissaris. Vraag is volgens hem alleen hoe zo'n militair in grijpen politiek moet worden geregeld omdat niet alle Euro pese landen om een lijn zitten. Volgens Van den Broek is er nog een andere optie, het op heffen van het wapenembargo. Volgens hem heeft dat als voor deel dat de Servische moslims zich kunnen verdedigen, maar als nadeel dat de Serven ook de beschikking krijgen over meer wapens. „En dan zal het recht van de sterkste toch weer zege vieren". Minister Pronk tijdens herdenkingsdienst AMSTERDAM - De „zinloze" moord op de zwarte ANC-leider Chris Hani is het zoveelste bewijs voor het bestaan van krachten in Zuid-Afrika, die geen vrede willen en de apartheid in stand willen hou den. Dat zei minister Pronk voor ontwikkelingssa menwerking zondagmiddag aan het slot van een her denkingsdienst voor Hani in de Beurs van Berlage in Amsterdam. De dienst was georganiseerd door het ANC in Nederland. Ongeveer tweehonderd mensen woonden de dienst bij, onder wie burgemeester Van Thijn véin Amsterdam, Afrikaanse diplomaten en de voorzitster van de Anti-Apartheidsbewe ging Nederland, C. Braam. Pronk las op verzoek van de or ganisatoren de verklaring voor die de Europese Gemeenschap enkele dagen na de moord op Hani had uitgegeven. Daarin wordt de moord krachtig ver oordeeld en gevraagd om een diepgaand en onafhankelijk onderzoek naar de schuldi ge^). De EG is bereid hulp te verlenen bij dat onderzoek. In enkele „persoonlijke" opmer kingen na die EG-verklaring sprak Pronk van de zoveelste zinloze moord in Zuid-Afrika. Leider in de strijd „Zinloos, zoals al het geweld in Zuid-Afrika zinloos is. Maar deze moord schokt des te meer omdat hij een eind maakte aan het leven van iemand, die lei der was in de strijd tegen apartheid en voorging op de weg naar vrede en verzoening." De krachten achter die moord mogen volgens Pronk niet win nen. „Laten we tonen dat het leven en werken van Hani zin heeft gehad." Aan het begin van de bijeenkomst sprak de ANC-vertegenwoordiger in Ne derland, Z. Magugu, de vrees uit voor nieuwe aanslagen op zwarte leiders. Die terreurda den zijn volgens Magugu be doeld om het vredesproces in Zuid-Afrika te ondermijnen. Ook Magugu eiste een diep gaand en onafhankelijk onder zoek naar de moord op Hani door een internationale com missie. „Het mag niet zo zijn dat het onderzoek wordt uitge voerd door dezelfde krachten die ons onderdrukken." <Xi/Fr door Mare Legendre Maandag 19 april Zierikzee Ronde-tafelgesprek Vrouwen kiezen in de politiek. Raadzaal stadhuis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Raadsvergadering Wester- schouwen in gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 20 april Zierikzee Eerste Open Atelier. Lichtboei. Van 13.00 tot 16.00 uur. Vergadering Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking Zie rikzee. Stadhuis. 19.30 uur Vergadering commissie alge mene en bestuurlijke zaken. Stadhuis. 19.30 uur. Vergadering CPB. Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Thema-avond met dia/film beelden van Vereniging ter Be scherming van het Ongeboren Kind in Huis van Nassau. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Jaarvergadering PCOB. Gere formeerde kerk Haamstede. 14.15 uur. Vergadering commissie ruim telijke ordening. Gemeente huis. 19.30 uur. Brouwershaven Algemene ledenvergadering VVV-Brouwershaven. Bunga lowpark Den Osse. 20.00 uur. Woensdag 21 april Zierikzee Vergadering sportcommissie in raadzaal. 16.30 uur. Bijeenkomst NCVB in Christe lijke Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Nieuwerkerk Verkoping ten bate van Adul- lam. Kerk van de Gereformeer de Gemeente in Nederland. 19.30 tot 21.00 uur. Donderdag 22 april Zierikzee Bezoek ANBO-Zierikzee aan de Zuidhoek. Vanaf 13.45 uur. Bijeenkomst NBvP-afdeling Schouwen in foyer Mondragon. 14.00 uur. Vrijdag 23 april Burgh-Haamstede Vergadering Natuur- en Vogel wacht. Gereformeerde kerk, Hogezoom. 19.45 uur. Renesse Opening vakantiewoning voor jeugdige kankerpatiënten aan de Rampweg. 17.00 uur. Zaterdag 24 april Zierikzee Rommelmarkt. Verzorgings centrum Borrendamme. Vanaf 09.30 uur. Verkoping ten bate van Adul- lam. Christelijke Gereformeer de kerk. 10.00 tot 16.00 uur. Open huis Zeeuwse Muziek school. Muziekschool, Post- straat 43. Van 13.00 tot 14.30 uur. Nachtmoeder; afstudeerpro ject regie-opleiding van Rinus Pankow. Concertzaal. 20.30 uur. Theatervoorstelling The Chuc kle Club. Brogum. 21.30 uur. Burgh-Haamstede Provinciale brandweerwed strijden. Brandweergarage Se- rooskerkseweg. Van 08.15 tot 17.15 uur. Zonnemaire Rode Kruis wandeltocht. Ver trek dorpshuis. 13.30 uur. Dreischor Zangavond Woord en Daad. Ne derlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Jaarvergadering Zevibel. Dorpshuis. 10.00 uur. Zondag 25 april Zierikzee Interkerkelijke Dienst met verstandelijk gehandicapten. Gereformeerde kerk, St. Do- musstraat. 17.00 uur. Maandag 26 april Zierikzee Vergadering Ondernemers- kring Schouwen-Duiveland in foyer Mondragon. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 27 april Zierikzee Concert Zeeuws Orkest. Nieu we Kerk. 20.00 uur. Lezing dr. Jobsen over Kerk en Israël dichter bij de gemeentes. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing over de Hoge Veluwe voor NVvH. De Schutse. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2