,,Plan Tureluur hard nodig voor de kustbroedvogels" stukken Vogelwerkgroep naar aanleiding van resultaten van vogeltellingen: Herindeling Gehandicapt en toeganke lijkheid Fietsen 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE m Het aantal visdieven neemt de laatste jaren weer iets toe. (Foto: Henk Harmsen). i ZIERIKZEE - In 1991 en 1992 heeft de Vogelwerkgroep van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland tellingen verricht naar het aantal broedvogels in de inlagen en karrevelden langs de zuidkust van Schou wen-Duiveland. Met deze inventarisatie is inzicht verkregen in de huidige aantallen broedvogels van deze gebieden. Gezien de daling van deze vogelsoorten is de conclusie die Ted C. J. Sluijter van de Natuur- en Vogelwacht uit deze gegevens haalt, dat het Plan Tureluur een logisch vervolg is op de natuurontwikkeling die zich reeds in Zeeland heeft voorgedaan. Dit staat te lezen in Sterna, de uitgave van deze vereniging. De inventarisatie is verricht door leden van de Vogelwerk groep en vond plaats op voor jaarsavonden. Vanaf de dijken zijn met kijkers de onderzoeks gebieden en hun passanten nauwgezet bestudeerd. Daar bij werd er gelet op nestelende paartjes en op broedaantonend gedrag van niet zichtbaar nestelende individuele vogels en paren. De gebieden waar werd onderzocht betroffen de inlagen en karrevelden langs de zuidkust van Schouwen- Duiveland, die door afgravin gen zijn verworden tot waarde volle natuurgebieden met typi sche flora en fauna. Vergelijken In het onderzoek zijn vooral de vogels geteld die karakte ristiek zijn voor de inlagen, zo als de kluut, bontbek- en strandplevier, kokmeeuw, vis- dief en Noordse stern, vogels die hun broedplaats vooral vinden in laagbegroeid terrein. Maar ook soorten als eenden, steltlopers en zangvogels zijn geïnventariseerd. Doordat er ook in het verleden tellingen zijn geweest, kon er goed ver geleken worden met andere ja ren. Uit de tellingen bleek dat de kluut en de bontbek- en strandplevier in aantal zijn ge daald. De kluut is waarschijn lijk verhuisd naar de Kram mer-Volkerak, de plevieren omdat inlagen steeds meer be groeid raken en zij vooral op zoek gaan naar kale gedeelten om te broeden. Ook het aantal kokmeeuwen is 'fors afgeno men mede door het verdwijnen van vogelarijen, de pachters die zorgden voor voldoende na geslacht en de broedplaatsen onderhielden. De visdief en de stern hebben beide veel te lijden gehad van vergiftiging door gechloreerde koolwaterstoffen. Het bestand aan visdieven laat echter weer een stijgende lijn zien, zo con stateerde de Vogelwerkgroep, de Noordse stern blijft duide lijk achter. Het aantal is tot een bedenkelijk niveau gedaald, zo stelt Sluijter in Sterna. De alarmerende berichten over de afname van zangvogels als de veldleeuwerik, graspieper en de gele kwikstaart lijken wat betreft de werkgroep gegrond. Omdat er bij inventarisatie meer op andere vogelsoorten wordt gelet, kan deze inschat ting echter niet met harde cij fers worden onderbouwd. Conclusies Al met al concluderen de on derzoekers dat er enkele licht punten zijn te ontdekken in de ontwikkeling van het vogel bestand op het eiland. Bijvoor beeld de stijging van het aantal roofvogels en ganzen. Maar de ontwikkelingen met de kust- broedvogels stemmen de werk groep tot ongerustheid. Daar om meent Ted Sluijter dat het ook niet zo vreemd is dat de Zeeuwse Milieu Federatie, ge let op de negatieve ontwikke ling en de overproduktie in de landbouw voorstelt om natuur ontwikkeling te plegen langs de zuidkust van het eiland. Hij is het er mee èens dat in ruil daarvoor een goede financiële regeling dient te worden ge troffen voor het verplaatsen of saneren van landbouwbedrij- ven die in het plangebied lig gen. Geld dat dit jaar binnen handbereik is na vaststelling van 1 de provinciale gebiedsbe- grenzing van het Natuurbe leidsplan. Aan het slot h!aalt de auteur aan dat Zeeland een goede naam heeft op <het gebied van natuurontwikkeling. Als voor beeld noemt hij de be heersmaatregelen in de Greve- lingen, Krammer-Volkerak en het natuurgebeuren op Neeltje Jans. ,,Het Plan Tureluur is een logisch vervolg", aldus Sluijter. ZIERIKZEE CPB De Christelijke Plattelands vrouwenbond (CPB) houdt op dinsdag 20 april een vergade ring in een zaal van de Gerefor meerde kerk in Zierikzee. Deze avond vertelt mevrouw D. van de Berkel uit Zonnemaire over haar werk in de Corneliastich- ting. Ook wordt er een Bijbel- kwis gehouden. De avond be gint om 19.45 uur. OOSTERLAND Zomeravondrommelmarkt Op woensdag 7 juli wordt er in Oosterland weer een zomera vondrommelmarkt gehouden met diverse attracties. De op brengst komt ten goede aan het onderhoud van de Nederlandse Hervormde kerk. Op zaterdag 17 april worden ten behoeve van de rommelmarkt tussen 09.30 en 12.00 uur spullen opge haald bij de inwoners van Oos terland. Voor het ophalen van spullen kan er ook gebeld wor den: telefoon 01114-1638/1729. BRUINISSE Verkiezingen ambtsdragers Door de leden van de Hervorm de gemeente in Bruinisse zijn de heren M. Jobse en Joh. Dor- restein gekozen tot ouderling. Verder heeft de heer G. Schra- ver het diakenambt aanvaard. In de morgendienst van zondag 18 april worden de nieuwe ker- keraadsleden door dominee J. Smit bevestigd. Op de leden vergadering van de Gerefor meerde Gemeente in Neder land in Bruinisse is de heer D. H. van der Meer als ouderling gekozen. Met de bevestiging van Van der Meer wordt het aantal ouderlingen in dit kerk verband met 663 leden en doop leden tot vier personen uitge breid. De heer J. Janse die als diaken werd verkozen heeft zijn benoeming niet aangeno men. GOES Gangsterfilm Op donderdag 22 en vrijdag 23 april draait de Franse film C'est arrivé prés de chez vous in podium 't Beest in Goes. De film volgt de Franse roofmoor denaar Benoit. Zonder enige scrupules schiet hij iedereen die hem voor de voeten komt overhoop. In de mix van enor me overdrijving, quasidocu- mentaire stijl, vreemde ver- haalsprongen en vermakelijke babbel van de rare Benoit is geen moment plaats voor rust en bezinning. Benoit moordt er onbekommerd op los en zijn vriendin zegt eenvoudig: .ie dereen heeft het recht zijn brood te verdienen". C'ést arri vé prés de chez vous is als speelfilm een fenomeen. De film begint om 20.30 uur. Kapasi Vriendenkring Kapasi houdt om de drie weken dans- en ont moetingsavonden voor al leenstaanden tot ongeveer 45 jaar. Deze avonden worden ge houden in wijkcentrum De Spinne in Goes. Op zaterdag 24 april is er weer zo'n avond. Aanvangstijd 21.30 uur. Voor eventuele informatie: 01109- 259. Eerste paal Op woensdag 28 april om 14.30 uur wordt de eerste paal gesla gen voor de nieuwbouw van het Buys Ballot'College aan de Bergweg in Goes. De officiële handeling wordt verricht door mevrouw N. J. Ginjaar-Maas, oud-staatssecretaris van On derwijs en Wetenschappen, thans lid van de Tweede Ka mer. Back tot the Sixties Aan de vooravond van Koning innedag, op donderdag 29 april, houden de Zeelandhallen in Goes in samenwerking met Coca Cola Nederland een groots muziekspektakel om lijst door een jaren vijftig am biance: het Back to the Sixties- festival. Een evenement waar de nostalgie niet zal ontbreken en waarvan de oudere jongeren en andere liefhebbers van mu ziek uit cfe jaren vijftig-zestig zullen watertanden. Verschil lende kramen met nostalgische artikelen en enige old-timers dienen als decor voor het podi umprogramma. Het festival duurt van 20.15 tot ongeveer 02.00 uur. De volgende arties ten zullen optreden: Tbe-set, The Shoes, Big John Russell (de Europese Fats Domino en tevens Neerlands meest om vangrijke zanger) en de Crazy Rockers, die samen met Kaz Lux (ex-Brainbox) en Tbrry Walker zorgen voor een muzi kaal hoogstaande avond. Voor afgaand aan het concert is het mogelijk deel te nemen aan het Captain's Diner. De zaal gaat open om 19.30 uur. Het Cap tain's Diner begint om 18.15 uur. Optreden Marco Bakker Marco Bakker, een bekendheid in het operette- en musicalgen re brengt met een lenteconcert een scala van fragmenten uit opera, operette en musicals in een volledig avondvullend pro gramma in de Zeelandhallen in Goes. Als gastsoliste is naast Marco Baker sopraan Sylvia Leentvaar te beluisteren. Leentvaar werkte de afgelopen jaren bij de Nederlandse opera in Amsterdam. De vocale pres taties van Marco Bakker en Sylvia Leentvaar worden bege leid door het Haags Salon Or kest, volledig bestaande uit be roepsmusici van onder meer het Residentie Orkest en het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Het Haags Salon Or kest verzorgt eveneens de in termezzi. Het programma Mar- co in Spring in de Zeelandhal len is op zaterdag 8 mei. De aanvang is om 20.15 uur. De zaal gaat voor het publiek open om 19.30 uur. De kaartverkoop is inmiddels gestart via de Zee landhallen en de plaatselijke WV-kantoren. Voor meer in formatie of telefonische reser vering: 01100-21020 Wandelen in Zeeland De Zeeuwse Wandelsport Bond (ZWB) en de KNBLO Wandelk ring West-Brabant/Zeeland houden op 20, 21 en 22 mei drie Zeeuwse Wandeldagen. De rou tes variëren van tien, twintig, dertig, veertig tot vijftig kilo meter per dag en voeren door het Zeeuwse landschap. De start is vanaf de Zeelandhallen in Goes. Voor inschrijvingen en inlichtingen 01646-20398. KAPELLE Smartlappenfestival Liefhebbers van het neder- landstalige lied kunnen op za terdag 24 april hun hart opha len in De Vroone in Kapelle als daar voor de tweede keer het levenslied- en Smartlappen festival wordt gehouden. De deelnemers komen uit alle de len van Zeeland en dit jaar voor het eerst ook uit de pro vincies Brabant en Gelder land. Beide provincies hebben in de afgelopen jaren een stevi ge smartlaptraditie opge bouwd en het is interessant om te zien in hoeverre deze cultuur verschilt van de Zeeuwse. Een aantal van de levenslied vertolkers hebben vorig jaar op hetzelfde podium reeds er varing opgedaan. Zo is de win nares in de categorie Bestaand repertoire. Els van der Waals, weer aanwezig, evenals de uit de toneelwereld afkomstige groep De Smartics die de eer ste prijs met een zelfgemaakt lied behaalde. Ook het West- kappels kwartet zal. ongetwij feld tot groot plezier van het publiek, weer een optreden verzorgen. Al met al belooft het een afwisselend program ma te worden. Zo is het leef tijdsverschil tussen de jongste en oudste deelnemer maar liefst vijftig jaar en variëren de liedjes van vers-vande-pers tot stammend uit de jaren twintig. Een deskundige jury - beoordeelt de prestaties per ca tegorie. Er zijn geldprijzen be schikbaar gesteld en er wordt een publieksprijs uitgereikt. Evenals vorig jaar is de presen tatie van het geheel in handen van Anke Tianihatu en zal Mar ten de Haan de deelnemers des gewenst op de accordeon bege leiden. Het Levenslied- en Smartlappenfestival wordt ge organiseerd door de Culturele Commissie Kapelle. De aan vang van het festival is om 19.30 uur. MIDDELBURG Rozenkruisers Het Rozenkruisers Genoot schap verzorgt maandag 19 april een lezing in de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg. Ti tel van de lezing die om 20.00 uur begint is de wijsheid van het hart. Na de lezing is er gele genheid tot het stellen van vra gen. Historische Studiedag De jaarlijkse Historische Stu diedag van de Werkgroep His torie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen staat dit jaar in het teken van de ar cheologie. De achtste editie van de Historische Studiedag wordt gehouden op zaterdag 24 april van 10.00 tot 16.00 uur in de aula van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Het the ma van de dag is Archeologie in Zeeland. De opening wordt verricht door de Commissaris van de Koningin in de Provin cie Zeeland, de heer drs W. T. van Gelder. De volgende spre kers houden vervolgens een spreekbeurt: prof dr J. Bourge ois en de heer J. Semey over ar cheologische sporen vanuit de lucht, prof dr H. Thoen over Romeinse verdedigingswerken in Maldegem-Vake en Aarden- burg, dr R. M. van Heeringen over burgen in Zeeland, een negende-eeuws verschijnsel, mevrouw drs B. Hillewaert over bijzonder importaarde werk in de Zwinstreek en drs A. Vos over onderwaterarcheo- logie. De lezingen worden afge wisseld met de film De Oude Wereld, wonen in de Steentijd en een korte introductie van Archeon een archeologisch park in aanbouw bij Alphen aan de Rijn. In deze introductie wordt ook aandacht besteed aan de herbouw van een huis uit het neolithicum afkomstig uit Brabers bij Haamstede. VLISSINGEN Hogeschool Zeeland De sector HEAO van de Hoge school Zeeland heeft samen met een Franse en Spaanse on derwijsinstelling een naamlo ze vennootschap opgericht. Op deze manier kunnen meer Spaanse en Nederlandse stu denten worden uitgewisseld. Nederlandse studenten kun nen stage lopen bij Spaanse be drijven en een aantal HEAO- docenten wordt betrokken bij de opleiding aan een aantal middelbare scholen in Zarago- Geldspel Zaterdag 1 mei is het in Vlis- singen mogelijk om mee te doen aan het zogenaamde Geldspel. Bij dit spel, waarbij met echt geld wordt gespeeld en iedereen zoveel in kan zet ten als men zelf wil. is het de bedoeling dat de spelers in con tact komen met de emotionele waarde van geld en vooral hoe je daarmee om kunt gaan. Tij dens het spel zullen de spelers regelmatig denken dat ze gaan winnen, maar zij moeten zich ook bedenken dat zij in de vol gende ronde alles weer kwijt kunnen raken. Ook komen vra gen aan de orde als: Hoeveel vind je jezelf waard, investeer je liever in materiële zaken of ben je iemand die bijvoorbeeld een ruzie afkoopt? Het geld spel wordt gehouden in Vlis- singen en staat onder leiding van Angèle Nederlof. Het spel begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. NIEUW VOSSEMEER TSE De Schouwse band TSE treedt aanstaande zondagmiddag 18 april op in rock en bluescafé SNS in het Brabantse Nieuw Vossemeer. Het concert begint om 16.00 uur. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 Tot en met 1 mei Burgh-Haamstede Expositie Hans van der Pennen in Bewaer- schole. Maandag t/m zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met woensdag 21 april Zierikzee Expositie van Schildersclub Perspectief in de Vismarkt, Sint Domusstraat. Dagelijks ge opend van 13.00 tot 17.00 uur. Op zondagen en tweede paasdag gesloten. Tot 15 mei Zierikzee Voorjaarsexpositie aquarellen Addy Bliek. Restaurant Mondragon. Gedurende ope ningstijden van het restaurant. Tot en met dinsdag 25 mei Zierikzee Expositie schilderijen Elly Engelsman. Hal len Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Tijdens openingsuren ziekenhuis. Tot en met 31 december Neeltje Jans Herdenkingstentoonstelling Watersnood ramp. Ir. Topshuis, Delta Expo, 10.00-17.00 uur. Vanaf november gesloten op maandag en dinsdag. AMSTERDAM - Ter nagedach tenis aan de op zaterdag ver moorde ANC-topman Chris Hani, wordt zondag een her denkingsdienst gehouden in de Eggertzaal van de Nieuwe Kerk op de Dam in Amster dam. De redactie behoudt zich hel recht voor ingekomen stukken in te korten Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn bulten verantwoordelijkheid van de redactie en uilsluitend voor rekening van de brief schrijver. waarvan naam en adres bij de redactie I bekend moeten zijn Als burger van de gemeente Bruinisse wilde ik even reage ren. De raad heeft unaniem tegen de herindeling gestemd en voordat de provinciale staten een besluit heeft genomen wor den we overvallen door een be richt in de Nieuwsbode, dat de gemeenten Bruinisse en Duive- land samen willen gaan. Kijk dat noem ik nog eens vastberadenheid (of paniek po litiek), waar ik als Bruenaar 'trots' óp ben. Dit geeft de bur ger echt weer vertrouwen in de politiek. Het verwondert me ook dat het college al een brief naar de pro vinciale staten stuurt, voordat de raad hier goedkeuring aan geeft, want ook als de raad dit afkeurt hebben we geen poot meer om op te staan. Maar misschien hebben we wel een ziener of zijn, wie weet in een nu ook al voor-raad, de (raads)koppen geteld, maar dan hangt hier een kwalijk on democratisch luchtje rond. Het was beter geweest dat het college van B. en W. de moed had opgebracht, wat de provin ciale staten niet had, om een volksraadpleging te houden. En wat moet Westerschouwen nu in de steek gelaten wel niet denken of is daar ook al voor overleg mee geweest. Ik hoop, dat de kiezer het stem gedrag van de partijen in de volgende raadsvergadering zal onthouden en er de conclusies uit zal trekken. En mochten we met verlichte zielen te maken hebben, dan is hier nog een hint: Vroeger wa ren Bruinisse en Sint Philips- land één gemeente of ben ik nu ineens niet goed bij mijn hoofd. A. de Ruiter, Zuidweg 5, Bruinisse Naar aanleiding van uw arti- kei gehandicapt in Welbe schouwd in de ZN van 9 april j.l. het volgende: Onze Werkgroep Tbegankelijk- heidsbevordering S.D. is al van 1982 bezig voor toegankelijk heid en integratie van gehandi capten in Schouwen-Duive land. Uiteraard zijn wij zeer content met het feit dat restaurant Mondragon in Zierikzee liften heeft laten aanleggen voor ge handicapten in zijn restaurant. Dit alles gefinancierd door de provincie en met bemiddeling van burgemeester Asselbergs. Wij als werkgroep hopen dat de burgemeester ook wil be middelen bij knelpunten die nog bestaan in de gemeente Zierikzee. Al jaren geleden hebben wij gevraagd om een invalidentoi let in de Hoge Molenstraat in Zierikzee. Eveneens jaren gele den heeft wethouder De Rijke toegezegd dit in behandeling te nemen. Tbt op heden niets ge hoord. Ook voor de Concert zaal hebben wij jaren geleden gevraagd een ITS-symbool aan te vragen. Jammer dat rolstoelers geen gebruik kunnen maken van culturele activiteiten in Zierik zee. Ook de Grote kerk is voor hen ontoegankelijk. Het voetpad voor Mondragon bij de Museumhaven is niet te gebruiken door rolstoelers. Het pad loopt hellend af naar de haven en is helaas niet be veiligd met een hek. Overi gens, een moeder met kinder wagen die op een van die mooie bankjes zit en even haar ogen dicht doet, loopt ook de kans dat haar kindje met kinderwa gen en al de haven induikelt. Onze werkgroep is zeer erken telijk voor de subsidie van de gemeente. Straks als de wet voor gehandicapten wordt ge decentraliseerd naar de ge meenten is er veel werk aan de winkel. Wij hopen van harte dat dit in goede harmonie met alle ge meenten zal verlopen. Met dank voor plaatsing. Joop van den Noord voorzitter Werkgroep Toeg.bevordering S.D. Zeer geachte redacteur.' Hierbij willen we even reage ren op het ingezonden stuk van de heer J. v. d. Noord in de Nieuwsbode van 13 april jl. Het verbaast ons zeer als en thousiaste fietsers wat de heer v. d. Noord heeft meegemaakt. Ook wij hebben een grote fiets tocht gemaakt zowel zaterdag als maandag jl., Pasen dus. Wij hebben juist beide keren het te gengestelde beleefd. We reden zaterdag via de Platteweg, Zee dijk, Boterhoekseweg eerst naar Ouwerkerk, toen over de Oostweg en Lage Rampertse- weg naar Oosterland. Tben over het dorp en bij de snelweg over gestoken naar de Platte Capelleweg naar Nieuwerkerk en aldaar in de Sluisweg een bezoekje gebracht en daarna via Loensweg weer naar Zie rikzee, het was een verrukke lijke fietstocht van auto's he lemaal geen last hoewel we weinig fietsers tegen kwamen. Maandag jl. reden we via de Blokweg eerst naar Schudde- beurs en vandaar via de Don- kereweg naar Noordgouwe en bij het oude ziekenhuis recht door via „Schraphage", Boo- gaardweg naar de Blooisendijk en vandaar naar Brouwersha ven. Op de Markt gestopt, ruimte genoeg en bovendien een fietsrek en volop plaats om te zitten. We hebben daar heer lijk gezeten in de zon en kon den daar tevens genieten van een portie patat of een ijsje en we waren niet de enigen, het was daar reuze gezellig. Tben zijn we de jachthaven nog rond gefietst en zijn daarna via Dirksweg en Hoogenboomweg naar Brijdorpe gereden van daar via de Heuvelsweg weer terug naar Zierikzee. We kun nen niets anders zeggen als dat het een verrukkelijke fiets tocht was en wat hebben we er van genoten en we hebben van geen enkele auto last onder vonden, trouwens we hebben alleen maar fietsers ontmoet. Onbegrijpelijk het relaas van de heer v. d. Noord, ik vraag me af. heeft hij soms de ver keerde route gekozen? Wij als bijna dagelijkse fietsers heb ben totaal niets te klagen, al leen maar roem over het water schap voor de mooie steeds goed onderhouden asfaltwe gen, ze rijden bijna vanzelf. Het enige zou kunnen zijn het feit dat de wegen dit jaar zo drastisch zijn gesnoeid want die vingen veel wind op. We zouden een ieder aan willen ra den ook eens te genieten van zo'n heerlijke fietstocht vooral nu het zo mooi is in de natuur en er zoveel is te zien onderweg maar je moet natuurlijk wel de snelweg mijden en zoveel mo gelijk gebruik maken van de binnenwegen dan is het fan tastisch en ook goed voor je ge zondheid. Met dank voor plaatsing. Familie J. v. d. Sluis, Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6