9 Sanering vervuilde waterbodems Zeeland staat op een laag pitje Juni ook in de regio weer de Ambtenaren-fietsmaand VRAAG 'T DE VAKMAN Schrik Afscheid hoofd besteller RAAMDEKORATIE LOTUS Deur loo Vervuilingsbronnen niet of slechts gedeeltelijk gesaneerd Gezond en milieuvriendelijk Oorlogs expositie Commissievergadering Jubileumfietsroute over Schouwen-Duiveland VRIJDAG 16 APRIL 1993 NR 25342 Dat aannemers niet alleen met hun handen handig zijn, maar vaak ook met hun verstand, bewees deze week het bouwbe drijf Pellikaan. Deze Tilburgse onderneming was (als enige) gevraagd om een begroting op te stellen voor de kosten die gemaakt moeten worden om sporthal Krayestein zo optimaal moge lijk te renoveren. Vorige week zou deze begro ting op de burelen van het ge meentehuis moeten zijn neer geploft. In dat geval had wethouder Van der Salm de informatie mee kunnen nemen in de informatie-avond over de sporthal die afgelopen, dinsdag werd gehouden. Wetende dat de gemeente er alles aan wil doen om de hal 1 september te openen en derhalve geen tijd meer heeft om ook andere aan nemers een offerte te laten opstellen, arriveerden verte genwoordigers van Pellikaan pas afgelopen woensdag in Burgk-H aamstede om kun boodschap af te geven. De uitslag moet bij de gemeen tebestuurders als een bom zijn ingeslagen. Als potje voor ver bouw van de hal hadden zij 650.000 gereserveerd. Volgens de begroting van Pellikaan is er echter maar liefst 1,5 mil joen gulden nodig om de ver pauperde sporthal grondig op te knappen. Een bedrag dat de uitvoering van de realisering van het Milieu Educatie Cen trum op de tocht doet staan en de bodem van de schatkist van de gemeente in zicht laat ko men. Leden van de stichting Renesse, de andere partici pant, waren ook ontdaan van de onthutsende boodschap. Eensgezind besloten ze voor te stellen, gezien de tijdsdruk, de aannemer eerst de hoogst noodzakelijke werkzaamhe den te laten verrichten. Om nog iets te bezuinigen op de kosten kunnen andere aan nemers inschrijven op de uit voering van de overige klus sen. Wie echter de specificatie van kosten heeft gehoord weet dat het bezuinigen van zo'n acht ton een zwaardere klus zal zijn dan de uitvoering van het werk. Vervanging en ver nieuwing van vlo erenhét dak, de bowlingbanen en de buitenbanen van de tennis zijn enkele voorbeelden van werk zaamheden die uitgevoerd moéten worden om de inwo ners en recreanten inderdaad een goed produkt te bieden. Al met al zal de sporthal en de problemen die de gemeente zich op de hals heeft gehaald weer zorgen voor voldoende gespreksstof in Westerschou- wen. Dan kan er direct worden gesproken over een nieuwe naam voor het sportcomplex. Het Wespennest is misschien een eerste aardige suggestie. P.S. ZIERIKZEE - Na bijna 32 jaar voor PTT Post gewerkt te heb ben, neemt de hoofdbesteller van het postkantoor, de heer J. C. Kouijzer, op zaterdag 1 mei afscheid van dit bedrijf. De inwoners van Zierikzee en omstreken worden op deze da tum tussen 15.30 en 17.30 uur in de gelegenheid gesteld de heer Kouijzer de hand te drukken. Deze receptie is in het voorsor- teercentfum aan het Haring- vlietplein 1 in Zierikzee. Advertentie Gordijnen en vitrages uit de Lotus kollektie verdienen het om vakkundig te worden gemaakt. Het is belangrijk dat het meten, maken en afwerken perfekt ge beurt. Voor echt vakwerk gaat u natuurlijk naar uw interieur specialist. WOONTE XTIEL ZONWERING - De havens van Zierikzee en Bruinisse zijn gesaneerd, maar op sommige lokaties is nog wel vervuiling geconstateerd. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Er zit niet veel vaart in de sanering, het weer gezond maken, van vervuilde waterbodems in Zeeland. Dat is één van de belangrijkste conclusies van het voorontwerp Beleidsplan Waterbodems Bag gerspecie. Het grote struikelblok is volgens de opstellers van het beleidsplan het ontbreken van voldoende ruimte om het vervuilde baggerslib op verantwoorde wijze te storten. Een paar jaar geleden werd het probleem van de vervuiling nog nauwelijks erkend. In een paar jaar tijd echter is de kwes tie uitgegroeid naar een alge meen bekend en erkend pro bleem. De laatste jaren is heel wat studie gewijd aan de moge lij khedeni tot het weer. gezond maken van vervuilde waterbo dems en boog men zich over de vraag hoe vervuiling in de toe komst voorkomen zou moeten worden. In eerste instantie werd voortvarend van start ge gaan met het schoonmaken van vervuilde waterbodems, maar al snel kreeg men te maken met problemen. Want, waar laat je dat vervuilde slib? Zoektocht Alom werd gespeurd naar lo katies waar storten van ver vuild slib mogelijk zou zijn zonder dat daar nadelige gevol gen voor mens en milieu aan verbonden zouden zijn. Ibt nu toe ontbreekt het echter nu aan voldoende geschikte lokaties en is er op korte termijn nog geen uitzicht op een andere oplossing van het probleem. Er wordt hard gewerkt aan tech nieken om vervuild havenslib schoon te maken, maar in lang niet alle gevallen levert dat het gewenste resultaat op. „In Zee land zal grootschalige waterbo demsanering de eerstkomende jaren niet aan de orde zijn van wege het ontbreken van struc turele depotcapaciteit. Uit oog punt van milieurendement wordt met het simpel in depot brengen van verspreid liggen de vervuilde bagger dus een grote slag geslagen", aldus het beleidsplan. Gevolg van het ontbreken van voldoende verwerkingscapaci teit is dat baggerwerk dat ei genlijk al lang plaats had moe ten vinden steeds weer uitge steld wordt. Volgens de opstel lers van het beleidsplan kan dit op den duur leiden tot scheepvaartbeperkingen dan wel het zoeken naar anders- soortige, geforceerde, oplossin gen. Daar komt bij dat er ei genlijk in Nederland nog geen algemeen gebruikte richtlijn bestaat over bijvoorbeeld het verspreiden van baggerspecie in oppervlaktewater en op het land. „Het gevolg hiervan is onduidelijkheid over de ver spreidingsmogelijkheden en een verschillend beleid in ver schillende regio's in Neder land", aldus het beleidsplan. „Het gebrek aan geld is al evenzeer een struikelblok", al dus het beleidsplan. Verder speelt ook het feit mee dat in de meeste gevallen de vervui lingsbronnen niet of slechts op beperkte schaal zijn gesa neerd. Met andere woorden; nog lang niet alle bronnen van vervuiling zijn aangepakt en het ontbreekt bijvoorbeeld in havens nog weieens aan moge lijkheden om op milieuvrien delijke wijze het chemisch scheepsafval kwijt te raken. „In het algemeen geldt dat de inzameling moeizaam ver loopt", aldus het beleidsplan. „Dat komt omdat met de afgif te van materiaal tijdverlies is gemoeid en omdat direct moet worden betaald. Het alterna tief laat zich raden.... Vrij ver taald: het komt nog al eens voor dat men de moeite niet neemt en het chemisch afval gewoon op het open water loost. Waarbij men uiteraard wel het risico neemt tegen een forse boete op te lopen Bodemkwaliteit De bodemkwaliteit van de ha vens langsde Oosterschelde varieert sterk volgens de opstellers van het beleidsplan. „Naast nauwelijks verontrei nigde havens komen ook loka ties voor waar sprake is van zeer sterke verontreiniging, meestal te wijten aan hoge PAK-gehaltes". Ernstige ver ontreiniging met PAK's is, zo blijkt uit het beleidsplan, waargenomen in het buitenge bied van Bruinisse en in de ha vens van Viane, Wemeldinge, St. Annaland, Kerkwerve, Anna-Jacobapolder en de voor malige veerhaven aan het Zij- pe. „De havens van Yerseke, Colijnsplaat, Zierikzee en Bruinisse zijn gesaneerd. Lo kaal wordt echter nog steeds verontreiniging aangetroffen. Bij Viane zijn de slikken ern stig verontreinigd". Zoals al aangestipt ontbreekt het behalve aan mogelijkheden tot berging van vervuild bag- gerslib aan een goede aanpak van de vervuilingsbronnen. De meeste bedrijven hebben in middels hun zaakjes goed op orde. Hun bedrijven voldoen in de regel aan de steeds strenger wordende milieu-eisen. Veel moeilijker is het om de bron nen op te sporen van wat men noemt de diffuse bronnen. Een oever die beschoeid is met ge- creosoteerd hout veroorzaakt vervuiling, het verkeer veroor zaakt vervuiling en om sche pen te beschermen worden vaak nog vervuilende teerhou- dende stoffen gebruikt. In het beleidsplan is men niet al te optimistisch over kansen om op korte termijn ook die diffu se verontreiniging aan te pak ken. „Vooralsnog lijkt slechts een geringe vermindering van de PAK-belasting - 10 tot 20 pro cent - haalbaar. Er zijn forse structurele maatregelen nood zakelijk om op termijn een ver gaande reduktie te kunnen rea liseren", aldus het beleidsplan. „Een verdere aanscherping van het beleid is daarom nood zakelijk". Alles bij elkaar kampt men met behoorlijk wat problemen waar het gaat om het saneren van vervuilde waterbodems, berging van vervuild bag gerslib en het opsporen en aan pakken van vervuilers. „Op milieu-hygiënisch gebied is op voorhand geen voorkeur uit te spreken voor het bergen op land, in de bodem of in eiland depot. De beslissing moet in de tweede helft van 1993 vallen", aldus het beleidsplan. Voor men echter daadwerkelijk aan de*slag kan is men weer een tijd verder. „Door de tijd die met de diverse procedures is gemoeid kan de eerste specie nauwelijks voor het jaar 2000 daadwerkelijk in depot ge bracht worden", aldus het be leidsplan. „In de tussentijd zal naar alternatieven gezocht moeten worden, want niet alle baggerwerk kan tot dat mo ment worden opgehouden". ZIERIKZEE - De maand juni is ook dit jaar weer de Ambtenaren-Fietsmaand en zoals het er nu naar uit ziet doen verschillende Schouwen-Duivelandse ge meenten mee aan dit initiatief. „Gezien de reacties van een aantal burgemeesters blijkt de fietsmaand te voorzien in een behoefte", aldus initiatiefnemer J. Midavaine uit Haamstede in een persbericht. Vorig jaar werden in het kader van de Juni Ambtenaren Fiets maand in Westerschouwen een aantal fietsende ambtenaren uit Naaldwijk ontvangen. Jan Midavaine ging daarna de boer op om meer gemeenten op Schouwen-Duiveland enthou siast te maken voor deelname aan de Ambtenaren Fiets maand. En naar het zich laat aanzien zullen zijn inspannin gen vruchten afwerpen. Motieven Deelnemers aan de Ambtena ren Fietsmaand doen dat vol gens Midavaine om verschil lende motieven. „Uit de Juni Ambtenaren Fietsmaand van 1992 bleek bijvoorbeeld dat de ene gemeente het heel gezond vond om haar medewerk(st)ers naar en van het werk gebruik te laten maken van de fiets. Een andere gemeente zag het meer in een milieu-vriendelij ke benadering", aldus Midavai ne. Weer andere gemeenten kozen verkeersveiligheid en/of fiets- vriendelijkheid als thema voor de Fietsmaand en weer andere gemeenten vonden de Juni Ambtenaren Fietsmaand voor 100 procent passen in hun be leid. Midavaine: „In eerste in stantie vond men in 1992 de Ju ni Ambtenaren Fietsmaand wel een ludiek idee. Nader hand zijn al fietsend knelpun ten ontdekt of werd men gecon fronteerd met verkeerssitua ties die extra aandacht opeis ten". Volgens Midavaine, naast re creatie-ondernemer, IVN-na- tuurgids, milieuvoorlichter ook voorzitter van de afdeling Zeeland van de fietsersbond ENFB, kan de Ambtenaren fietsmaand ook één van de hulpmiddelen zijn om meer in zicht te krijgen in het ontwer pen en aanpassen van zoge naamde Verkeerscirculatie plannen in ontwikkeling. In Middelburg, Goes en Zierik zee wordt gewerkt aan derge lijke plannen. De gemeente Westerschouwen werkt hard aan de invulling van het mobi liteitsscenario en de gemeente Veere is bezig met het Master- plan Fiets. Verkeersveiligheid Verder wordt gewerkt aan ver- keersveiligheidsprojecten in West- en Oost Zeeuws Vlaande ren, de Poel op Zuid-Beveland en het verkeerscirculatieplan Walcheren. Dit laatste is een gezamenlijk project van de di rectie Zeeland van Rijkswater staat en de Provincie Zeeland. „Bij die projecten kunnen de ontdekkingen, gedaan tijdens de Juni Ambtenaren Fiets maand, hun steentje bijdragen aan de bevordering van de ver keersveiligheid", aldus Mida vaine. Om iedere burgemeester, wet houder of verkeersdeskundige in de gelegenheid te stellen de Juni Ambtenaren Fietsmaand op zijn of haar manier vorm te geven en naar buiten te bren gen wil Midavaine nog niet be kendmaken welke gemeenten hem al hebben laten weten dit jaar mee te willen doen. De col leges van b en w hebben volle dige vrijheid om op welke wij ze dan ook aan de Juni Ambte naren Fietsmaand mee te doen. Ook de verdere invulling met eventuele verrassingselemen ten laat Midavaine aan de deel nemers over. In ieder geval wenst hij in zijn aan alle ge meenten in Zeeland verzonden brief de deelnemende ambte naren alvast veel wind mee en weinig lekke banden. ARNHEM - In de toren van de Grote of St. Euscbiuskerk in Arnhem zal een permanente expositie over de Slag om Arn hem in september 1944 inge richt worden. De werkgroep heeft zich enkele jaren gebogen over de toe komst van de uit 1500 stam mende kerktoren. De toren staat geheel in de steigers we gens de slechte staat en moet voor 13 miljoen gerenoveerd worden. De werkgroep heeft daarvoor exploitatiemogelijk heden en sponsors gezocht. ZIERIKZEE - Op dinsdag 20 april vergadert de commissie algemene en bestuurlijke za ken van de gemeente Zierik zee. De vergadering begint om 19.30 uur en wordt gehouden in de raadzaal van het stadhuis. De commissieleden bespreken het schetsplan huisvesting streekarchivariaat/streekar- chief en de verbetering van de museumaccommodatie in het stadhuiscomplex. Al meerdere malen is er in het algemeen be stuur van de gemeenschappe lijke regeling Streekarchiva- riaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland van gedach ten gewisseld over de toekom stige huisvesting van het streekarchivariaat. Twee alter natieven zijn daarbij aangedra gen. De ene optie betreft de panden Meelstraat 11-19 en Pa ternosterstraat 1. Een andere optie betreft het stadhuiscom plex in het geval dat dat vrij komt bij een toekomstige her indeling van gemeenten. Bij deze optie zijn tevens de pan den aan de Maarstraat/ Melk markt betrokken. Door de af deling gemeentewerken is de variant stadhuiscomplex nader uitgewerkt. Bij de uitwerking is tevens de bereikbaarheid van het museum meegenomen. Voorts vraagt het college van b en w advies over de verlenging van de samenwerkingsovereen komst met het Zeeuws Consul tatiebureau alchol en drugs en het beschikbaarstellen van een krediet van 10.750 gulden voor continuering van het gemeen telijk drugsbeleid. BROUWERSHAVEN - Een nieuwe fietsroute waarbij de fietser veel wind mee heeft. Dat de opzet geweest bij het uitstippelen van de Jubileum Fietsroute Schouwen-Duive land. De fietsroute is een ini tiatief van de VVV-Brouwers- haven in samenwerking met het Trampoline-centrum Wes terschouwen dat dit jaar haar 25-jarige bestaan viert. De Jubileum-fietsroute is on geveer 40 kilometer lang en voert de fietser langs de oevers van het Grevelingenmeer en de Oosterschelde. Onderweg kan de fietser zowel de zilte Noordzee-lucht als de Schouw- se boslucht opsnuiven. De rou te voert voor ongeveer eender de deel door het, voor de wind beschutte, binnenduinland- schap van de Kop van Schou wen. Ruim 40 procent van de Jubileum-fietsroute kan de fietser -dankzij de in deze stre ken voornamelijk heersende Zuid-Westelijke wind- genieten van het traject dat gaat langs wuivende vlasakkers, koren velden, schapendijken, oude kreken, voormalige en nog be staande stroomgeulen, inlagen en vogelgebieden. Onderweg zijn verschillende stempel posten. Bij terugkomst bij de VVV in Brouwershaven krijgt iedere deelnemer na het tonen van de stempels een herinne ring mee naar huis. DEN BOSCH - De gemeente Den Bosch verkoopt per 1 juli haar energiebedrijf voor 250 miljoen gulden aan de NV Pro vinciale Noordbrabantse Ener gie Maatschappij PNEM. De NV Regionaal Nutsbedrijf 's- Hcrtogenbosch (RHN) is nu nog voor 100 procent eigendom van de gemeente. Verwachting t/m dinsdag 20 april WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht west 4 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht west 2 Dinsdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 17 apr.Zon op 06.37, onder 20.37 Maan op 04.40, onder 16.11 18 apr.Zon op 06.34, onder 20.39 Maan op 04.56, onder 17.17 19 apr.Zon op 06.32, onder 20.40 Maan op 05.13, onder 18.23 Nieuwe Maan: 22 april (01.50). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weekeinde lijkt geen mooi weer op-te leveren. Vanavond en vannacht neemt vanuit het noordwesten de bewolking toe, maar het blijft op de meeste plaat sen nog droog. De minimumtempe ratuur ligt rond 5 graden. Geleidelijk aan neemt de zuidwestenwind, vooral aan de kust, wat in kracht toe. Zaterdag overdag is het bewolkt en af en toe regent het. De temperatuur loopt in de middag op tot ongeveer 12 graden. Er waait een zuidwesten wind, landinwaarts matig, wind kracht 3 4, in de kustgebieden is de wind vrij krachtig, 5. Zondag lijkt wat het weer betreft erg veel op za terdag. Het is dus meest bewolkt weer en nu en dan valt er regen. Ook de temperatuur verandert niet of nauwelijks en ligt met 12 graden op het normale niveau voor midden april. De wind is inmiddels naar het westen gedraaid. In het binnenland is de wind nog steeds matig, aan de kust staat enige tijd een krachtige wind, kracht 6. Maandag neemt de neerslagkans af en er komt wat meer zon. Vanaf dinsdag zet deze tendens zich voort en bovendien gaat de temperatuur daarbij flink omhoog. AMSTRDAM - Zondag 10 okto ber 1993 is uitgeroepen tot de eerste Europese Theater Voor leesdag. Op die dag - de laatste dag van de Frankfurter Buch- messe - wordt in minimaal 150 theaters in Europa hetzelfde verhaal voorgelezen. Motto van het project is „laat ons on ze verhalen delen". Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS Ook voor een bijzondere CD St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZIERIKZEESCHEiU NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur RM. M. Schrauwerr Kantoor Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Zierikzee Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46.00 Per jaar f 183.00 Bij autom. afschr. 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag „succesjes" (t/m 4 regels) I 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/2% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3