Woonzorgcomplex Taxichauffeurs wachten op uitspraak in conflict Algemem Zeeuwse waterstanden Onderhandelingsresultaat cao voor het bankbedrijf bereikt Masai willen overleven, maar cultuur behouden Ontsnapte gevangene meldt zich Voorjaars offensief tegen snelheids overtreder Einde aan de korte werkonderbrekingen Achterban opgeroepen zich te onthouden van acties WEEKENDSERVICEDIEKST DEURLOO B.V. 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advertentie ZKKl'WS ZKKKH verzekeringen i Binnen Zeeland bieden wij particulieren, het midden- en Kleinbedrijf en de agrarische sector een compleet pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekeringsadviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd te zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai 11 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000 Vervolg van pag. 1 bouwde hutten ramen en deu ren aan te brengen". Ziekenhuizen Anno 1992 beschikt men in de Masai-leefgebieden op ver schillende plaatsen over zie kenhuizen. De gezondheids zorg is vooral de laatste jaren behoorlijk verbeterd. De kin dersterfte is teruggedrongen. Vroeger ging je als je ziek was naar de medicijnman", vertel de Sharon Looremetta. ,,En het is nog steeds zo dat de Masai vinden dat niet te ernstige ziektes het beste thuis door de medicijnman met kruiden be handeld kunnen worden. Maar als het echt ernstig is gaan ze wel naar het ziekenhuis", aldus Sharon Looremetta. Zij bena drukte dat de Masai wel open staan voor veranderingen en verbeteringen, maar dat zij vast blijven houden aan de ou de waarden en normen, hun cultuur. ,,De belangrijkste verandering voor de Masai is uiteindelijk dat het niet langer een zwer vend herdersvolk is", aldus Sharon Looremetta. Dat vee houderij en landbouw nog steeds de belangrijkste midde len van bestaan zijn voor de Masai bleek uit de verhalen van de Masai-mannen John Nampaso en Richard Kenana. ,,De koeien geven ons alles wat we nodig hebben: melk, vlees en huiden", aldus John Nampa so. Hij vertelde dat de Masai koeien zien als een gave van God. „Dus proberen ze er zo veel mogelijk van te krijgen". Dat hield in het verleden in dat er oorlogen werden uitgevoch ten met andere stammen. Nu leven de Masai vreedzaam sa men met andere stammen, al wordt de krijgscultuur nog steeds in stand gehouden. Nampaso en Kenana bevestig den de stelling van Sharon Looremetta dat ondanks het feit dat hun samenleving grote veranderingen ondergaat de Masai altijd een Masai blijft. „De man moet vroeg op om voor de dieren te zorgen, maar aan het eind van de dag wordt altijd met de andere mannen de dag doorgesproken. De Ma sai zijn heel sociaal", aldus Ri chard Kenana. Hij stelde dat de Masai zal overleven in de moderne tijd. „Maar .ze zullen niet meedoen met alle verande ringen". De Stichting Help de Masai is morgen, zaterdag, ook actief. Op het plein voor het dorpshuis wordt dan een Masai-markt gehouden*. Bij zondere attractie op de markt is een kameel. Kinderen kun nen gratis een ritje maken op het dier. Vervolq van pag. 1 den met de uitleg nog even een rondje over het terrein lopen, vertelt Van Wezel nog iets over de kracht van de Adviesgroep. „Leden van de verschillende bonden en ouderenorganisa- ties van ouderen en leden zijn vertegenwoordigd in de Ad viesgroep. We behartigen dus de belangen van de totale ach terban, dus van alle ouderen". Op dit moment houdt de Ad viesgroep, die momenteel zo'n anderhalf jaar actief is, zich bezig met een aantal nieuwe projecten als de Manhuisstraat in Zierikzee en het woonzorg centrum in Dreischor. Van We zel: „Ook daar wordt door de verschillende mensen naar ons geluisterd. Ze zouden wel dom zijn als ze geen gebruik zouden maken van onze ervaringen". Goed toetsingscollege De heer Van Doorne knikt be vestigend. „De Adviesgroep is een goed toetsingscollege. Na tuurlijk hebben we bij de wo ningbouwvereniging inzichten in de woonbehoeften van oude ren en hoe zich dat vertaalt in kosten. Want je zit altijd in een spanningsveld. Wat wil je en wat kun je betalen? Bij het af wegen van de verschillende keuzes zijn de inzichten van an deren als de Adviesgroep heel belangrijk". Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 17 april 01.05 106 07.15 -148 13.50 135 19.55 -123 18 april 02.10 121 08.20 -152 14.40 145 20.45 -129 19 april 02.55 132 09.05 -153 15.25 150 21.20 -132 17 april 00.15 100 06.25 - 140 12.35 129 19.00 -114 18 april 01.00 116 07.15 -145 13.20 143 19.25 -121 19 april 01.40 129 07.50 -148 13.55 152 20.00 -128 17 april 01.10 119 07.20 -154 13.45 146 20.05 -129 18 april 02.05 131 08.20 -159 14.45 155 20.50 -135 19 april 03.00 141 09.05 -161 15.25 160 21.25 -139 17 april 01.10 114 07.20 -152 13.45 142 19.55 -127 18 april 02.10 128 08.20 -157 14.45 152 20.50 -133 19 april 03.00 139 09.05 -158 15.25 158 21.20 -137 WEMFLDINGE Springtij 24 april Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 ALKMAAR - Een gedetineer de die maandagavond met twee anderen ontsnapte uit het Huis van Bewaring Berger hout in Alkmaar heeft zich donderdag aangegeven. Dat heeft de gemeentepolitie van Alkmaar vrijdag bekend ge maakt. De 34-jarige J. van W. uit Den Haag meldde zich vrijwillig bij de .politie in zijn woon plaats. Hij zei spijt te hebben gekregen van zijn uitbraak. Die ging gepaard met de be dreiging van een sociaal cultu reel werkster en een bewaarder met bestekmessen. Van W. was gedetineerd na een veroorde ling wègens doodslag. De man is overgebracht naar het poli tiebureau van Alkmaar. Over zijn twee medevluchters heeft hij niets kunen verklaren. Zij zijn nog spoorloos. DEN HAAG - De Algemene Verkeersdienst (AVD) houdt een voorjaarsoffensief tegen snelheidsovertreders. Vanaf maandag 19 april zal het Ak- tiecentrum Naleving Snel heidslimieten in samenwer king met de AVD gedurende twee weken veertig snelheids controles van tevoren aankon digen. Dat maakt het Aktie- centrum Naleving Snelheidsli mieten, een onderdeel van de AVD, donderdag bekend. Het aankondigen gebeurt vol gens woordvoerder J. Bennink om de controles „zichtbaar" te maken, ook voor niet passeren de automobilisten (via de ra dio). Het Aktiecentrum hoopt dat de automobilisten zich daardoor bewuster worden van snelheidscontroles en zich aan de toegestane snelheid houden. Uit een meting van het bureau Inter/View blijkt dat steeds meer mensen tevreden zijn over het aantal snelheidscon troles op de snelwegen, sinds het Aktiepentrum de controles aankondigt. Daarnaast resul teerde het aankondigen van de controles tot een daling van 10 tot 18 procent van het aantal snelheidsovertreders in de be treffende baanvakken. Met het vaker aankondigen van snel heidscontroles de komende twee weken wil het Aktiecen trum volgens Bennink laten zien dat de AVD veel meer con troles uitvoert dan zij aankon digt. Normaal wordt slechts 5 procent van de controles aange kondigd. Dat zou ten onrechte de indruk wekken dat er niet meer plaats vinden. Geduren de de eerste drie maanden van dit jaar schreef de AVD 65.000 processen verbaal uit bij niet aangekondigde controles. AMSTERDAM - De vakbonden en de Werkgeversvereniging voor het Bankbe drijf (WGVB) hebben vrijdagochtend een onderhandelingsresultaat bereikt over een nieuwe cao voor de 112.000 werknemers in het bankbedrijf. Daarmee komt een einde aan de korte werkonderbrekingen die de bonden vanaf woensdag in deze bedrijfstak hebben uitgeschreven. De acties die de bonden voor vrijdag op het programma heb ben staan gaan wel door, zij het in een gewijzigde vorm. In plaats van protestbijeen komsten is het nu de bedoeling dat de leden informatie krij gen over het bereikte resultaat. Premie-verschillen Bonden en werkgevers hebben een verplichte, collectieve rege ling afgesproken waarin de verslechteringen in de wao vol ledig worden gerepareerd. Ie dere bank sluit hiervoor afzon derlijk een verzekering af bij een commerciële verzekeraar. Daardoor kan de premie per bank verschillen. Van de pre mie nemen werkgevers en werknemers ieder een deel voor hun rekening. De werkge ver betaalt 20 procent en de werknemer 80 procent. De werkgevers waren bij het vastlopen van de onderhande lingen op 29 maart eerst niet van plan mee te betalen aan de wao-reparatie. Dat was voor bonden toen de aanleiding om het overleg af te breken en zich voor te bereiden op acties. De eenjarige cao voorziet ver der in blijvende loonsverho gingen van 1,25 procent op 1 ju li, 0,5 procent op 1 oktober en 1 procent op 1 januari 1994 (to taal 2,75 procent). Voorts wordt de bovenwettelijke uitkering voor werknemers van 57,5 jaar en ouder in de wao verlaagd van 100 naar 80 procent. Tevens zijn er afspraken gemaakt over verbeteren van werkgelegen heid, en verruiming van kin deropvang. De werkgeversbij drage in de ziektekostenverze kering is verhoogd van 50 tot 60 procent. De onderhandelaars van de vakbonden reageerden met ge mengde gevoelens op het resul taat. Zij vonden het op drie punten ruim onvoldoende, zo bleek na de afloop van de lang durige onderhandelingen. In de eerste plaats vinden de bon den het werkgeversaandeel van 20 procent in de verzeke ring tegen het wao-gat te laag. Werknemers betalen immers 80 procent en dat kan met name voor werknemers van de ING- bank een dure verzekering worden. De premie wordt daar geschat op 4,5 procent voor de salarissen tussen 28.000 en 75.000 bruto. Ook hebben de bonden proble men met de voorgestelde loons verhogingen. Voor dit jaar ver beteren de lonen met nog niet eens een procent. Dat vinden de bonden te weinig. Ze zijn wel tevreden dat uiteindelijk aan het einde van het contract een blijvende verbetering is af gesproken van in totaal 2,75 procent. Tfenslotte ligt de procedure bij het afsluiten van de wao- verze kering zeer gevoelig. In feite kan de werkgever zelf bepalen bij welke verzekeringsmaat schappij hij de regeling gaat afsluiten. Hij moet weliswaar overleggen met de onderne mingsraad (OR), maar als de werkgever en de OR het niet eens kunnen worden over de voordeligste verzekering, dan hakt de werkgever uiteindelijk de knoop door. Tevredenheid Onderhandelaar J. Ruiter van de werkgeversvereniging was tevreden over het resultaat. Het deerde hem nauwelijks dat de bonden niet positief hebben gereageerd op het resultaat. Volgens Ruiter is het een goed contract, dat past bij de wen sen van de werknemers in het bankbedrijf. De werkgevers zijn er van over tuigd dat de werknemers posi tief zullen reageren op de cao. Ze vinden het met name be langrijk dat de premie voor de wao-verzekering verschilt per bank. Voor de werkgevers was het echter moeilijk toe te geven aan de eis van de bonden om bij te dragen aan de premie. „Dat is nu acceptabel, omdat de bovenwettelijke uitkering voor wao-ers ouder dan 57,5 is verlaagd", aldus Ruiter. De bonden pareerden tijdens de onderhandelingen echter aan vallen van werkgeverszijde op andere bovenwettelijke uitke ringen. De huidige aanvulling tot 100 procent in het eerste jaar in de ziektewet en 100 pro cent in het eerste wao- jaar blij ven overeind. De onderhandelingen in Am sterdam werden opgeschrikt door een wilde actie van 86 werknemers van de girocentra le van de Postbank in Arnhem. Dat gebeurde rond midder nacht. De bonden namen daar op direct de actie over. De werkstaking duurde uiteinde lijk bijna drie uur. Volgens on derhandelaar H. Noten van de FNV Dienstenbond bereikten de onderhandelaars een „door braak" toen de acties in Arn hem op hun hoogtepunt waren. Werkgeversonderhandelaar Ruiter ontkende dat hevig. Volgens hem hebben de werk gevers zich bewust niet laten leiden door de staking in Arn hem. Ruiter vond de actie wel uitzonderlijk. „Maar als we er van overtuigd waren dat er geen resultaat in zat, dan had den we een andere opstelling gekozen", aldus Ruiter. AMSTERDAM - De taxichauffeurs in Amsterdam wachten op de uitspraak, vrij dagmiddag, van het College voor Beroep van het Bedrijfsleven in het taxicon flict rond de treintaxi. Het Centraal Bureau voor Taxi's (CBT), dat de versnelde procedure bij het college had aangespannen, ziet de uitspraak met vertrouwen tegemoet, aldus bestuursvoorzitter T. Luitjens donderdagmiddag. „We zullen onze achterban en chauffeurs ook oproepen dat te doen en zich te onthouden van acties." De taxicentrale in Amsterdam draait sinds donderdagmiddag weer. Hoewel de centrale over dag plat lag, reden er wel taxi's vanaf de standplaatsen in de hoofdstad. In de nacht van woensdag op donderdag bezet ten ongeveer zeventig chauf feurs, onder wie een aantal Haagse, het. kantoor van de taxicentrale. Ze protesteerden daarmee tegen de hervatting van het treintaxi-project woensdagmiddag, die met gro te inzet van politie en ME ge paard ging. Bezetting Donderdagmorgen, na een kor te onderbreking, bezette een klein aantal taxichauffeurs de centrale opnieuw. Dat gebeur de uit solidariteit met hun col lega's die in Den Haag aanwe zig waren bij het kort geding. Het CBT had dit aangespannen tegen de AZAM, de instantie die de vergunning heeft ver leend aan de twee Amstelveen- se bedrijven die de treintaxi uitvoeren. Niet iedereen steun de de bezettingsactie. Aan oproepen om naar Den Haag te gaan, gaven slechts enkele tientallen Amsterdamse chauf feurs gehoor. De Amsterdamse chauffeurs wachtten de afloop van de zitting voor het gebouw van het College voor Beroep van het bedrijfsleven af. Het college besloot vrijdagmiddag een uitspraak te doen over het al dan niet doorgaan van het treintaxi-project. Het college doet dan al uitspraak omdat Vof-Treintaxi donderdag wei gerde de treintaxi's bij station Zuid/WTC tot maandag stil te leggen. De collegevoorzitter had daar om gevraagd om extra tijd te krijgen voor de vorming van een goed oordeel, en om escala tie in Amsterdam te voorko men. Tijdens de rechtszaak be toogde de advocaat van het CBT dat de noodzaak van de treintaxi nooit is aangetoond. AZAM heeft zich volgens hem er niet van vergewist of het contract tussen Vof-Treintaxi en de twee Amstelveense be drijven legaal is. Volgens de raadsman van AZAM zijn er geen juridische gronden waar op het project kan worden te gengehouden. De Vèrvoersbond FNV heeft donderdag begrip getoond voor de woede van de Amster damse taxichauffeurs. Volgens een woordvoerder grijpt de in voering van de gesubsidieerde treintaxi grof in op de bestaansmogelijkheden van de Amsterdamse chauffeurs. De bond, die niet bij de acties is betrokken, vindt het onjuist om de treintaxi in te zetten in dichtbevolkte gebieden waar het openbaar vervoer al goed is geregeld, zoals bij station Zuid/WTC. CBT-bestuurder Luitjens verwacht bij een voor het CBT gunstige uitspraak problemen voor de Amster damse politiek. „Ze hebben dan zo'n 140/150 ME'ers voor niets in gezet. Dat wordt een politieke rel." Hij noemt de rol van wethouder Ten Have in het conflict vreemd. Tan Have, die ook lid is van het AZAM-bestuur, heeft half maart in een brief naar Vof- Treintaxi gepleit voor overleg met onder meer met het CBT alvorens medewerking te ge ven aan de treintaxi. Dat over leg is er niet geweest, aldus het CBT. De VVD-fractie in de Am sterdamse gemeenteraad heeft inmiddels ook vragen gesteld aan het college van b en w over de taxi-kwestie. De VVD heeft zijn bedenkingen over de rol van wethouder Tbn Have om dat die in een eerder stadium beloften had gedaan over over leg met het CBT over de trein taxi's. Ten Have was donder dag niet bereikbaar voor com mentaar. door Mare Legendre Vrijdag 16 april Zierikzee Vakantiekinderdag. Driehoek. 10.00 tot 15.00 uur. Voorjaarsvergadering Stad en Lande met Kees Slager in Con certzaal. 19.30 uur. Architectuur-Gery. (Schouws.- Spel). Mondragon. 20.00 uur. Zaterdag 17 april Zierikzee Rommelmarkt dierenasiel. Onder de Beuze. Van 09.00 tot 16.00 uur. Jubileumvoorstelling Take 5 van danstheater Opus One (Uit). Concertzaal. 20.00 uur. Concert Flavium. Brogum. 23.00 uur. Renesse Ophaaldag rommelmarkt. In de gehele kern. Vanaf 09.00 uur. Nieuwerkerk Contactbijeenkomst verstan delijk gehandicapten. Kerkge bouw van de Gereformeerde Gemeente, Molenstraat 16. Van 14.15 tot 16.15 uur. Bruinisse Verkoping ten bate van De Schutse. Verenigingsgebouw. 10.30 tot 16.00 uur. Maandag 19 april Zierikzee Ronde-tafelgesprek Vrouwen kiezen in de politiek. Raadzaal stadhuis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Raadsvergadering Wester- schouwen in gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 20 april Zierikzee Eerste Open Atelier. Lichtboei. Van 13.00 tot 16.00 uur. Vergadering Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking Zie rikzee. Stadhuis. 19.30 uur Vergadering commissie alge mene en bestuurlijke zaken. Stadhuis. 19.30 uur. Vergadering CPB. Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Thema-avond met dia/film beelden van Vereniging ter Be scherming van het Ongeboren Kind in Huis van Nassau. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Jaarvergadering PCOB. Gere formeerde kerk Haamstede. 14.15 uur. Brouwershaven Algemene ledenvergadering VVV-Brouwershaven. Bunga lowpark Den Osse. 20.00 uur. Woensdag 21 april Zierikzee Vergadering sportcommissie in raadzaal. 16.30 uur. Bijeenkomst NCVB in Christe lijke Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Donderdag 22 april Zierikzee Bezoek ANBO-Zierikzee aan de Zuidhoek. Vanaf 13.45 uur. Vrijdag 23 april Burgh-Haamstede Vergadering Natuur- en Vogel wacht. Gereformeerde kerk, Hogezoom. 19.45 uur. Renesse Opening vakantiewoning voor jeugdige kankerpatiënten aan de Rampweg. 17.00 uur. Zaterdag 24 april Zierikzee Open huis Zeeuwse Muziek school. Muziekschool, Post- straat 43. Van 13.00 tot 14.30 uur. Nachtmoeder (Toneelvereni ging Ouwerkerk). Concertzaal. 20.00 uur. Theatervoorstelling The Chuc kle Club. Brogum. 21.30 uur. Burgh-Haamstede Provinciale brandweerwed- strijden. Brandweergarage Se- rooskerkseweg. Van 08.15 tot 17.15 uur. Zonncmaire Rode Kruis wandeltocht. Ver trek dorpshuis. 13.30 uur. Dreischor Zangavond Woord en Daad. Ne derlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Bruinisse Jaarvergadering Zevibel. Dorpshuis. 10.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. OHIO-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2