'De Masai willen overleven, maar niet hun cultuur laten schieten' GRATIS ADVERTENTIE „Begeleiding van de tekentafel tot uiteindelijke oplevering" 0 saman W KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r n s ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vol dorpshuis Nieuiverkerk bij presentatie Masai-hulpactie Adviesgroep Woonbelangen Senioren bezoekt woonzorgcomplex 11 Kr ansl egging Teveel op Inbraak TAXATIE? HANSE VERBEEK fin dé krant van schouwen-duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit on2e grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 VRIJDAG 16 APRIL 1993 149e JAARGANG NR 25342 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Sharon Looremetta: 'Masai vergeet zijn cultuur niet'. (Foto: Joop van Houdt). NIEUWERKERK - 'We staan klaar voor veranderingen, maar een Masai blijft een Masai. Een Masai zal zijn cultuur nooit vergeten'. Dat antwoordde Sharon looremetta uit Kenia gisteravond, donderdag, op de vraag hoe de toekomst van de Keniase stam de Masai er volgens haar uit gaat zien. Sharon looremetta was samen met John Nampaso en Richard Kenana naar het dorpshuis in Nieuwerkerk gekomen om te vertellen over het wel en wee van de Masai en wat er gedaan wordt om de leefomstandigheden van de Keniase stam te verbeteren. De informatie-avond werd bijgewoond door naar schatting 120 belangstellenden. De informatie-avond gisteren in het dorpshuis van Nieuwer kerk maakte deel uit van de ac tie Nieuwerkerk helpt de Ma sai. Oud-Nieuwerkerker Rinus van Klinken werkt al zo'n veer tien jaar als ontwikkelings werker in Kenia en hij houdt zich met name bezig met de ar me bevolkingsgroepen van het Afrikaanse land. De Masai is één van de stammen die de aan dacht hebben van Van Klinken. De Stichting Help de Masai steunt zijn werk. Eén van de projecten waar de stichting fi nanciële steun aan geeft is het bouwen van nieuwe huizen voor de Masai. Herdersvolk Tot voor kort waren de Masai een herdersvolk. Zij zwierven met hun belangrijkste bezit, hun vee, door Kenia. Een thuis haven hadden ze niet. Als ze er gens voor langere tijd bleven werden primitieve hutten ge bouwd. Hutten waarin niet al leen de Masai, maar ook hun kleinvee in werden onderge bracht. Die hutten, zo bleek uit het verhaal van Sharon Loore metta, blijken veel invloed te hebben gehad op de gezond heid van de Masai. ,,In die hut ten is het aardedonker en be nauwd en daardoor ontstaan vaak oogproblemen", aldus Sharon Looremetta. Bovendien bracht het vee in de hut ook vaak ziektes over. Verbetering van de behuizing' zou dus ook grote invloed hebben op de ge zondheid van de Masai. ,,In de hutten is te weinig licht, te weinig ventilatie en te wei nig ruimte. Daardoor ontstaan ook vaak problemen met de luchtwegen", aldus Sharon Looremetta. Zij noemde bron chitis als één van de meest voorkomende ziektes onder de Masai. De Keniase regering probeert verbetering te bren gen in de leefomstandigheden van de Masai. Er worden scho len gebouwd, de gezondheids zorg wordt verbeterd en de Ma sai hoeven niet langer rond te trekken.,,Als de Masai zich permanent op één plek vesti gen moeten er betere huizen komen. De kinderen die naar school gaan moeten ruimte en licht hebben om hun huiswerk te kunnen maken", aldus Sha ron Looremetta. Door betere behuizing verbe tert ook de positie van de vrouw bij de Masai, legde Sha ron Looremetta uit. De vrouw is bij de Masai verantwoorde lijk voor het huis en het eten. Vroeger moest men er dage lijks op uit om water te halen. De nieuwe huizen dié voor de Masai gebouwd worden wor den uitgerust met een water tank. Daardoor krijgen de vrouwen meer tijd voor andere zaken, en ook meer tijd voor zichzelf. Overigens is het vol gens Sharon Looremetta nog niet zo eenvoudig om met name de oudere Masai te overtuigen van de voordelen van een nieu we woning. ,,De oudere Masai kunnen moeilijk afstand ne men van de oude hutten. Daar om proberen wij ze aan de nieuwe huizen te laten wennen door in de traditioneel ge- vervolg pagina 2 BRUINISSE/NIEUWERKERK - Een delegatie van de Adviesgroep Woonbelan gen Senioren bezocht gisteren, donderdag, de aanleunwoningen bij verzorgings huis In 't Opper in Bruinisse en de bouw van het woonzorgcomplex in Nieuwer kerk. Twee verschillende projecten van woonvormen voor ouderen waar de ad viesgroep na afloop van het bezoek zeer over te spreken was. Bij de begeleiding en advisering van het woonzdrgcomplex in Nieuwerkerk is de groep vanaf het begin af aan betrokken. Met hun adviezen geven ze aan wat voor behoeften ou deren kennen wat betreft de woning. „Dat is ons ook doel. We begeleiden van de tekentafel tot de uiteindelijke oplevering", aldus de heer J. van Wezel van de Adviesgroep. Eerder de dag was een bezoek gebracht aan In 't Opper in Bruinisse. Enthousiast rea geerden de mensen bij het zien van de woningen die ruim twintig jaar geleden zijn ge bouwd en waar goed is geke ken naar de behoeften van ou deren. Als klein maar belang De maquette van het woonzorgcomplex. (Foto: Joop van Houdt). rijk voorbeeld noemden de be zoekers de verhoogde toiletpot ten met beugels waar de men sen die minder goed ter been zijn zich aan op kunnen trek ken. Maar dat is volgens Van Wezel niet het enige. „Het ge bouw kan nog zo mooi zijn, maar ook de leiding is zeer be langrijk. Dat is in'In 't Opper in ieder geval prima voor el kaar". Vanuit Bru werd door gereden naar het nieuwe woon zorgcomplex aan de burge meester Van Eetenstraat in Nieuwerkerk. Maquette Bij het woonzorgcomplex waar nog altijd hard wordt gewerkt om de oplevering op tijd af te krijgen werd de groep ontvan gen door architect W. J. Kraa- mer uit Schuddebeurs en de heer ir Ph. H. van Doorne van de woningbouwvereniging Be ter Wonen. In een bouwkeet stond de maquette van het complex opgesteld aan de hand waarvan de beide heren uitleg gaven over hoe het centrum er uit komt te zien. Het complex bestaat uit een negental woon- blokjes van ieder vier tot zeven woningen. Deze zijn door een verbindingsgang met elkaar verbonden en beveiligd. De woonzijden van de woningen zijn voornamelijk naar binnen gericht met het zicht op een nog te realiseren natuurtuin met vijver. Een aantal woningen kijkt uit op het servicegebouw, op de speelplaats van de naastgele gen basisschool of de Burge meester Van Eetenstraat. Er zijn drie verschillende woning typen: woningen met een zol der, zonder zolder maar met berging en woningen aange past voor rolstoelers. Het ser vicegebouw staat in de buurt en hier wordt aan de ouderen en gehandicapten een aantal diensten aangeboden, gericht op het behoud van het zelfstan dig wonen. De bouw van het complex ligt op dit moment nog op schema, zo vertelt archi tect Kraamer. De planning is om rond de bouwvakvakantie de eerste fase van 21 woningen, het servicegebouw en de be heerderswoning gereed te heb ben. De tweede fase, de overige 24 woningen worden als alles goed verloopt aan het eind van 1993 opgeleverd. Voor die tijd is er in juli/augustus reeds een modelwoning gereed, zodat precies kan worden gezien hoe de woningen eruit zien. De woonruimteverdeling, zo voeg de de heer Van Doorne toe, zal net als bij andere woningen ge bruikelijk is, plaatsvinden. Het eerst komen de mensen uit Nieuwerkerk in aanmerking, vervolgens uit de overige ker nen van gemeente Duiveland en daarna van dè overige ge deelten van Schouwen-Duive- land. Toewijzing van de wonin gen zal binnen een maand gaan plaatsvinden. Bij het complex is gekozen voor het aanstellen van een part-time conciërge Bewoners zullen dus zelf ook het een en ander aan het leven in het complex moeten bijdra gen. Dit mede met het oog op de sociale contacten van de be woners. Ook de exacte huurprijzen wist Van Doorne mede te delen. 628 gulden voor het type met zol der, 578 gulden voor die zonder zolder en 588 gulden voor de rolstoelwoning. Bovenop deze huurprijs komen de service kosten die 137 gulden bedra gen. Met deze prijzen komt de huurder in aanmerking voor huursubsidie. Nadat alle aanwezigen tevre- vervolg pagina 2 Grote beschaving blijkt vaak uit grote eenvoud. Madame Deluzy Af en toe regen HET WEER In de nacht toenemende bewol king en minimumtemperatuur om streeks 5 graden. Overdag af en toe regen en middagtemperatuur ongeveer 12 graden. Matige zuid westenwind, rond kracht 4. VERVUILING Sanering van vervuilde waterbodem staat in Zeeland op laag pitje. 1 6 VOORLICHTING Voorlichtingsproject voor ouderen over Geneesmidde len Vergoedings Systeem. VOGELTELLING Uit vogeltellingen blijkt dat het aantal broedvogels op Schouwen-Duiveland daalt. HANDBAL ZHV/Delta Sport verliest ook de vierde wedstrijd in de nacompetitie. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's BRUINISSE - In Bruinisse wordt dinsdag 4 mei, ter gele genheid van de Nationale her denking, een krans gelegd bij het kruis op de algemene be graafplaats. Het is de bedoeling dat de plechtigheid bijgewoond wordt door een aantal leerlingen van de plaatselijke basisscholen. Ook belangstellenden zijn wel kom. Zij woruen verzocht uiterlijk 19.45 aanwezig te zijn bij het gemeentehuis. Van daaruit vertrekt de stoet. ZIERIKZEE - In de nacht van donderdag op vrijdag werd C. uit Zierikzee betrapt op rijden onder invloed. C. werd door de politie aange houden op de Nieuwe Haven voor een alcoholcontrole. Hij bleek 385 ug/1 alcohol in het bloed te hebben. Aan hem werd een dagvaarding uitgereikt. DUIVELAND - In de woning van M. uit Duiveland werd in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken. De bewoners werden wakker omdat ze geluiden hoorden. Vervolgens kwamen zij tot de ontdekking dat uit de woning geld was gestolen. Advertentie Voor: Dakbedekking Goten in koper en zink KOHSTHUKTEURS IRSTRUATEURS Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 HJ» Advertentie MAKELAARDIJ O.G. TELEFOON 01110-16888 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. a f 46.— jaarabonnement f 183, jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2S Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar <3 Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. i— ZZN n

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1