LAMPLICHT OVER HET ERF Solo-optreden Oosterlandse actrice Cécilia Meinders Uitvoering Musical 'Vreemde Kuren' streeknieuws dit biedt de beeldbuis Achttien zangen van een nomadenfluit in t Beest Lamplicht over het erf SMIC opent seizoen Natuur- en Vogelwacht 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Cécilia Meinders in actie tijdens haar solovoorstelling Achttien zangen van een Nomadenfluit. ((Fo to: Pieter Honhoff). OOSTERLAND - De actrice Cécilia M. Meinders uit Oosterland speelt op vrij dag 23 april in 't Beest in Goes podium voor muziek, theater, film en literatuur - een try-out van haar solovoorstelling Achttien zangen van een nomadenfluit. De voorstelling begint om 20.15 uur. Het stuk is gebaseerd op het le vensverhaal van Wen Chi, de 28-jarige dochter van de staats man en geleerde Ts'ai Yung, die omstreeks 195 jaar na Christus door nomaden uit haar ouder lijk huis werd meegenomen naar de hoogvlakten van Bin- nenMongolië. Wen Chi zelf tekende haar er varingen achttienhonderd jaar geleden, na een verblijf van twaalf jaar in het barbaarse buitenland, op in achttien zan gen waarvan een veertiende eeuwse transcriptie wordt be waard in het Metropolitan Mu seum of Art in New York. De tekst inspireerde Cécilia Mein ders tot een indringende thea tervoorstelling. Zij voelde zich aangesproken door het lot van Wen Chi en herkende haar iso lement in een wereld die haar vijandig gezind was. na haar ontvoering kwam Wen Chi in een omgeving waar alles an ders was dan dat zij was ge wend. De mensen zijn grof, de omgeving is kaal, het weer is guur en alles stinkt naar schaap. Hier baart Wen Chi, de vrouw van goeden huize, de kinderen van een nomaden- hoofdman, wiens taal ze twaalf jaar nog altijd niet spreekt. De maan is haar enige vriend. Als een Chinese handelsdelegatie haar vindt, komt ze voor een dilemma te staan: bij haar man en kinderen blijven of alleen teruggaan naar China? Ze kiest tenslotte voor het laatste. Na een lange en barre tocht door de lege steppen komt ze thuis. Dan wordt ze uitgehuwelijkt. Cécilia M. Meinders werd op 9 mei 1948 geboren in Leiden, maar ze woont nu, omgeven door rust en stilte en bijen, gei ten en kippen in Zeeland. Sinds 1986 vormt ze de ene helft van het clownsduo Rijn en Trijn. Ze zegt: ,,nu speel ik een vrouw die bijna tweedui zend jaar geleden in China leef de. Zo lang geleden, zo ver weg. fbch herken ik haar, en mezelf in haar'. Na de try-out in Goes gaat Achttien zangen en een Noma denfluit op 27 en 28 april in première in de Evenaar in Rot terdam. In het seizoen worden er voorstellingen geven in onder meer Amsterdam, maar ook op tal van andere plaatsen in Nederland. SCHOUWEN-DUIVELAND Landelijke collecte Kinderhulp van 18 tot en met 24 april De landelijke collecte Kinder hulp wordt dit jaar gehouden in de week van 18 tot en met 24 april. Ongeveer 30.000 collec tanten gaan op pad om voor het fonds zoveel mogelijk geld bij een te brengen. Kinderhulp helpt de kinderen die om wat voor reden dan ook niet thuis kunnen wonen. Zonder op zoek te gaan naar schuldigen en zon der te letten op ras. gezindte of nationaliteit, zet het fonds zich in om het leven van die kinde ren met minder kansen in Ne derland op te fleuren. De mate waarin Kinderhulp dat kan doen is uiteraard voor een groot deel afhankelijk van de opbrengst van de jaarlijkse collecte. ZIERIKZEE Geslaagden EHBO-diploma Achtentwintig leerlingen van de basisschool Binnen de Veste slaagden voor het jeugd EHBO-diploma. De lessen wer den gedurende het wintersei zoen gegeven dooi de leden van de Rode Kruis-colonne me vrouw Berrevoets, mevrouw Hoekman en mevrouw De Jon ge. De examens werden afgeno men door de kaderinstructeurs van het Rode Kruis de heren Boon en Bontekoe en mevrouw Boot. De geslaagden zijn: Pa trick van de Berg, Sonja Berre voets, Danny de Boer, Jeroen Bos, Jouke Bottema, Sandrien Faber, Martine Geschiere, Joy de Haan, Guus Hogerheijde, Lisa Hogerheijde, Rene Hol- kers, Evert de Jonge, Leon Kik, Arnout van Koeveringe, Re- mon Kuijten, Ralph Lokerse, Jan Willem Loubert, Corine Mol, Minoe Mol, Johnny Pan- nekoek, Chantal Passchier, Mark Passchier, Tim Ravia, Sjaak Schell, Joachim Schot, Jean Frederic Verschuren, Su zanne Yuen en Eva van Zoest. NCVB Woensdag 21 april houdt de af deling Zierikzee van de Neder landse Christen Vrouwen Bond een bijeenkomst in de zaal van de Christelijk Gereformeerde kerk in Zierikzee. Tijdens deze bijeenkomst die om 19.45 uur begint zal L. H. Smit iets ver- telllen over slachtofferhulp. La Leche League In de maand juni start La Le che League met een nieuwe cur sus Borstvoeding geven kun je leren. Tijdens deze cursus, die twee avonden beslaat wordt in gegaan op: de voordelen van borstvoeding voor moeder en baby, de voorbereiding, hoe. te beginnen met borstvoeding, het belang van goed aanleggen enzovoorts. De cursus is spe ciaal bedoeld voor aanstaande moeders die borstvoeding wil len geven en hun partner. De twee avonden worden geven op 15 en 22 juni van 20.00 tot 21.30 uur in het Kruisgebouw aan het Jannewekken in Zierikzee. Telefonische aanmelding is noodzakelijk. Ook voor meer informatie over kosten, bel: 01110-16395 of 01110-17776. RENESSE Ophaaldagen rommelmarkt Zaterdag 17 april start het Re- nessedagcomitê met haar eer ste ophaaldag van materiaal voor de rommelmarkt. Om 09.00 uur begint men met ver schillende vrachtwagens met het ophalen van de 'rommel'. Op zaterdag 8 mei staat de tweede en laatste ophaaldag gepland. NOORDGOUWE Uitstapje NBvP De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Noordgouwe en omstreken gaan op dinsdag 20 april op stap. met eigen vervoer wordt het Rien Poortvlietmuseum in Middelharnis bezocht. Op de terugweg wordt er een kof- fiestop gehouden in het Greve- lingen restaurant. De vertrek tijden zijn om 12.50 uur vanaf het Breedveld in Zonnemaire en 13.00 uur vanaf de bushalte in Dreischor. Voor opgave kan gebeld worden met mevrouw van Hattem-Ammann, telefoon 01112-1289 op woensdag 14 april tussen 09.00 en 12.00 uur. GOES Stichting Pelita Op woensdag 21 april vanaf 13.00 uur houdt Stichting Peli ta een informatiemiddag om trent de wetgeving voor oor logsgetroffenen. Naar geble ken is zijn veel slachtoffers en vervolgden uit de tweede we reldoorlog niet of onvoldoende op de hoogte van de wettelijke mogelijkheden Vertegenwoor digers van de Pensioen- en Uit- keringsraad en van Pelita zijn aanwezig om vragen te beant woorden. De middag is in eer ste instantie bedoeld voor ge troffenen van de oorlog met Ja pan en aansluitend de Bersiap- periode. Mensen dus uit het voormalig Nederlands-Indië die traumatische ervaringen hebben ondergaan in de turbu lente periode tussen 1942 en 1949. Ook de groep die in Euro pa tussen 1940 en 1945 het slachtoffer is geweest van de Duitse agressor is welkom. Een medewerker van de Stich ting Burger-Oorlogs-getroffe- nen uit Apeldoorn is aanwezig om deze mensen te woord te staan. De bijeenkomst wordt gehouden in het cultureel cen trum De Prins van Oranje aan de Nieuwstraat 14. Meer infor matie: 01620-26312 of 070- 3305111 MIDDELBURG Pakketten voor Polen Bij Joke Sedee aan de Sport- laan 18 in Middelburg kunnen er op donderdag 22 april tussen 18.00 en 22.00 uur weer pakket ten voor Polen worden ingele verd. De gevers worden ver zocht de pakketten goed te ver pakken, bij voorkeur in een stevige kartonnen doos, met plakband dichtgeplakt en met een stevig touw er omheen. De adressen van geadresseerde en afzender dienen duidelijk lees baar op de doos geschreven te worden. De pakketten mogen ook brieven en tijdschriften be vatten. Het maximale gewicht van een pakket is 25 kilogram. Lezing over Oosters porselein Oosters porselein dat in de ze ventiende en achttiende eeuw naarEuropa is gebracht. Daar over geeft S. Braat maandag 26 Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN Harmen van Delden staat wijdbeens op het omgeploegde kop-end van het tarweland. Met zijn klomp trapt hij een paar kluiten weg, dèn draait hij zich langzaam om en staart naar de witte boerderij, die zich scherp afte kent tegen het groen van de populieren rondom het huis. Nog hoger dan de populieren reikt het spitse dak van de machtige kapschuur. 'De Deltahoeve', mompelt Harmen. Het bedrijf is van geslacht op geslacht overgegaan, het is door generaties met verstand, ijver en ijzeren wilskracht geworden wat het nu is: een van de mooiste en grootste hoeven in de wijde omtrek. Eén is er slechts geweest die het bedrijf verwaarloosde, een die uit de toon viel, erop uit trok met zijn harmonika en de familie te schande maakte met zijn gespeel op bruiloften en kermissen. Hij had vrouw en zoon in de steek gela ten en was zoals recht is voor een vent die het er zo slecht bij liet liggen arm en eenzaam gestorven, ergens in een stal. Vrouw en zoon hadden het be drijf van de ondergang gerede, de zoon van die zoon is Harmen. Het portret van de ontaarde grootvader heeft Har men uit het familiealbum verwijderd, dat van zijn sterke vader heeft er de ereplaats in. De Van Deldens hadden zich immers vrouwen gekozen uit rijke boerengeslachten geld trouwt geld en het was maar gelukkig dat die fiedeldansende grootvader niet aan het kapitaal van zijn vrouw kon komen, anders had hij dat ook nog verdonder- jaagd, zeggen de mensen die het kun nen weten. Harmen heeft zijn vrouw uit het hoge noorden gehaald, een blonde vrouw met blauwe ogen. Ze had hem twee zoons geschonken, even blond en struis als zijzelf was. Ze werkte hard mee op het bedrijf, ze was een voorbeeldige boerin: proper, met kijk op het werk en gezag over het werkvolk. Onverwachts was ze gestorven, nauwe lijks ziek geweest, als een eik die door een plotselinge storm wordt geveld. Ze liet een leegte achter, Harmens ver driet was oprecht geweest en hij wilde geen vrouw meer. Greet zou in ge dachten met hem het bedrijf blijven besturen. Maar toen had hij Justine ontmoet, Justine die een vriendin was van het meidje van Kees Schouwenaar, en die bij haar logeerde. Op een avond was er een feestelijke vergadering van de Boe renbond geweest, als bestuurslid kon hij moeilijk wegblijven. Hij had zich voorgenomen na het officiële gedeelte naar huis te gaan, maar het zou anders lopen. Justine .was met Schouwenaars mqpge- komen, hij zag haar vanaf de bestuurs tafel in de zaal zitten. Ze knikte naar hem en de man naast hem zei: 'Nou- nou, kijk daar es, waar zou Kees die hebben opgeduikeld? Wat een bruine, hè, nou dat is hier wel een vreemde eend in de bijt, Harmen. Maar je kunt ermee voor de kramen om nou- nou Tben eigenlijk was hij Justine gaan zien, hij zag haar, de kleine donkere vrouw en hij zag haar lachten, haar ha gelwitte tanden in haar mooigevormde mond. Hij knikte terug en in de pauze, toen Kees hem de eenzame weduwnaar aan zijn tafeltje had genood, was het ijs gebroken. Nu is ze zijn vrouw, twin tig jaar jonger dan hij, tien jaar ouder dan zijn oudste zoon Freek, vijftien jaar schelend met zijn jongste zoon Roelof. Zijn tweede vrouw: drie maanden na de eerste kennismaking waren ze ge trouwd. Ze had geen ouders meer, ze verlangde naar een huis en naar de zorg van een man. (wordt vervolgd) Vrijdag 16 april NEDERLAND 1 15.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal. 16.08 uur Heb ik iets gemist? 16.55 uur Young riders. Ameri kaanse westernserie. 17.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat, geva rieerd kindermagazine. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.40 uur Het Klokhuis. 18.58 uur Vrijdagavond vroeg Van Willigenburg, talkshow. 19.27 uur True crimes, serie ge dramatiseerde misdaadzaken. 20.00 uur Journaal. 20.26 uur Ja, natuurlijk. Na- tuurmagazine. 21.22 uur Reporter. Actualitei tenprogramma. 21.58 uur The House of Eliott, 12-delige Engelse serie. Afl. 7. 22.53 uur No problem! Docu mentaire. 23.43 uur Journaal. 23.48 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.10 uur Gala lirica. Galacon cert ter ere van het nieuwe mu ziektheater van Sevilla. 15.39 uur Blinde hartstocht, Australische soapserie. 16.00 uur Journaal. 16.06 uur An almost perfect af fair. Amerikaanse speelfilm. 17.38 uur Rikke de raaf. Te kenfilmserie. Afl. 1. 17.45 uur Aktie, EHBO- magafine. 18.00 uur Journaal. 18.19 uur Stuntmasters. Serie. 18.43 uur Dingbats, crypto- gramspel. 19.15 uur Dierenmanieren. Dierenmagazine. 19.51 uur De leukste thuis, thuisvideo's. 20.25 uur Bananasplit, pro gramma met de verborgen ca mera. 21.09 uur TROS Tv-show, Ivo Niehe ontvangt gasten. 22.05 uur Jansen slaat door. Programma over de vragen des levens. 22.15 uur Crime time. Magazi ne over alle facetten van de misdaad. 22.54 uur Dat willen we even kwijt. 23.00 uur TV dokter. 23.03 uur Cop, Amerikaanse speelfilm. 00.54 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.00 uur Journaal. 18.15 uur Radiomakers. 5- delige serie. 18.45 uur Politieke Partijen. Vandaag: Groen Links. 18.55 uur Lingo, woordspel. 19.23 uur Tom Herrie. Mu ziekprogramma. 19.56 uur De toverberg. Tv- Bewerking van de roman Der Zauberberg van Thomas Mann. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Sportjournaal. 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Gesprek met minister-president. 23.11 uur Passages. Praatpro gramma. 23.56 uur WK Turnen. Samen vatting. RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur RTL 4 Nieuws. 07.05 uur Scooby Doo. 07.26 uur RTL 4 nieuws 07.35 uur Yogi Bear. 07.55 uur RTL 4 nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh 08.30 uur RLT 4 nieuws. 08.35 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soapserie. 09.00 uur RTL 4 nieuws. 09.10 uur Rad van fortuin, spelprogramma. Herh. 09.35 uur Goede tijden slechte tijden, Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Son's and daughters, soapserie. 11.15 uur RTL shop 11.25 uur Nadere informatie volgt. 11.50 uur Scrabble, spelpro gramma. 11.55 uur Clip van de dag. 12.00 uur Telekids. 13.00 uur Showtime. 13.30 uur Barend en Van Dorp 14.30 uur Prijzenslag 15.00 uur General Hospital. Amerikaanse soapserie. 15.45 uur Santa Barbara. Ame rikaanse soap. 16.15 uur The Oprah Winfrey show 17.00 uur 5 uur show. Afleve ring van dit gevarieerde maga zine waarin aandacht voor de actualiteit, de showbizz, ar tiesten en een hoofdgast. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur RTL Club 18.35 uur The bold and the beautiful. Amerikaanse soap rond twee families. 19.00 uur Rad van fortuin, spelprogramma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws. 19.50 uur RTL 4 weer. 20.00 uur Goede tijden, slechte tijden. Nederlandse serie. 20.30 uur Wie ben ik. Spelpro gramma. 21.20 uur Klasgenoten, pro gramma waarin een bekende Nederlander terugkeert naar zijn of haar klas van vroeger. 22.20 uur Hunter, Amerikaan se serie. 23.10 uur The Killing Fields, Amerikaans oorlogsdrama. Deel 1. 23.50 uur RTL 4 laatste nieuws 00.05 uur The Killing Fields, deel 2. 01.45 uur Battle Creek Brawl, Amerikaanse speelfilm. 03.20 uur Viva Max, Ameri kaanse speelfilm. 04.50 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.10 uur Into the night, Ame rikaanse komische gangster film. 16.00 uur Grensstad, serie. 16.30 uur Samson, kinderma gazine. 17.30 uur Prins Vailant, teken filmserie. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 106. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 655. 18.35 uur Top score. Spelpro gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Fresh prince of Bel- Air. Amerikaanse comedyse rie. 20.30 uur Tartufo. Spelshow. 21.45 uur Act of Will, 4-delige Engelse dramaserie. Aansl. Paardenkoersen 22.35 uur Vandaag en sport. 23.00 uur Dangerous curves, Amerikaanse avonturenserie. 23.50 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal. 19.00 uur Schooltelevisie. 19.30 uur Het Capitool, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Benny Hill. 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland, toeristische portretten uit het binnen- en buiten land. 20.40 uur Document: De steen historie, documentaire. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur Affiche, kunstmaga zine. 22.20 uur De wording van Eu ropa, Nederlandstalige bewer king van de BBC-serie The Birth of Europe van Michael Andrews op muziek van Terry Oldfield. Afl. 2. 23.15 uur Lyk Wyns - Theater show. april een lezing voor de werk groep Kunstgeschiedenis van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen. Deze lezing wordt gehouden in Huize 's-Hertogenbosch Vlas- markt 51 in Middelburg. Aan vang: 19.30 uur. Aan de hand van dia's geeft Braat een over zicht van verschillende porse leintypes. Braat is gespeciali seerd in keramiek en is verbon den aan de Rijksdienst Beel dende kunst. In verband met de beperkte ruimte worden be langstellenden verzocht zich vooraf op te geven via telefoon nummer 01180- 39955 (bureau provinciaal museumconsu lent). FNV De FNV-Dienstenbond houdt woensdag 28 april de jaarlijkse jubilarissen-leden bijeen komst in het Zuiderbaken in Middelburg. Tijdens deze bij eenkomst die om 20.00 uur be gint worden zeventien jubila rissen die vijfentwintig en veertig jaar lid zijn in het zon netje gezet. Verder zal de voor zitter van de FN V-Zeeland, Tjeu Strous deze avond als spreker optreden. ZIERIKZEE - Vanaf vandaag, donderdag, verschijnt in de Zierikzeeschc Nieuwsbode het feuilleton Lamplicht over het erf. Wederom een verhaal van Catalijn Claes en Ewout Speel man, uiteraard bekend door hun vorige feuilletons die in deze krant verschenen: De Immetjcs-hoeve en Het huis met Gouden Muren. Lamplicht over het erf gaat over Harmen van Dolden, we duwnaar en eigenaar van een der mooiste boerderijen in de omtrek, de Deltahocvc. Nadat zijn vrouw Greet vrij plotse ling komt te overlijden her trouwt van Delden met Justi ne. Het 'anders zijn' van zijn tweede vrouw maakt dat bot singen en wrijvingen in dit prille huwelijk niet kunnen uitblijven SCHARENDIJKE De Stich ting Middenschouwen Cultu reel (SMIC) opende haar activiteiten-seizoen met een Paaseierenzoekwedstrijd waaraan bijna honderd kinde ren deelnamen. Clown Billy, die zittend op een terreinwagen de kinderen opriep om mee te komen zoe ken, had de paashaas gevraagd om op de ijsbaan in Scharen- dijke eieren te verstoppen. Met het zoeken van de vierhon derd eieren waren prijzen te verdienen, waaronder 'twee paaskonijnen, die door een be kende batterijenfabrikant be schikbaar waren gesteld. De SMIC heeft met deze succesvol le actie het startsein gegeven voor de activiteiten die dit jaar weer plaats gaan vinden. Een aantal geplande evenementen zijn: de vliegerdemonstratie, de paarden- en hondenshow en een dropping. De grootste acti viteit die gepland staat is de Jeugddag en het Zomerpop- festival op zaterdag 7 augus tus. BURGH-HAAMSTEDE - De Natuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland houdt op vrij dag 23 april in het gebouw van de Gereformeerde Kerk aan de Hogezoom in Haamstede haar jaarvergadering. De vergade ring begint om 19.45 uur. Na het huishoudelijk gedeelte vertelt Kees de Kraker een ver haal over het vogeleiland Griend in de Wadden en over de Hompelvoet in de Grevelingen. Van het eiland Griend, waar De Kraker twee keer is ge weest, wordt iets verteld over het ontstaan, het verloop en het behoud van het eiland door menselijk ingrijpen. Natuur lijk komen ook het vogelleven en de plantengroei op het ei land aan de orde. Op het eiland Hompelvoet verblijft De Kra ker jaarlijks enkele maanden dag en nacht, zodat hij met een grote kennis van zaken kan hertellen over het landschap op de Hompel voet, het vogelleven en alles wat zich aan natuur op het eiland bevindt. Zijn ver haal wordt gebracht met dia's. OOSTERLAND - Onlangs voerde groep acht van openbare basisschool De Oosterburcht de musical Vreemde kuren op voor een geheel gevulde zaal van dorpshuis De Oosterhof in Oosterland. De regie van deze musical was in handen van Janneke van Dam me. De hoofdrollen in deze spette rende musical werden vertolkt door Lex, als Ome Jan de ver trouwensman en Andrea als di rectrice van het kuuroord waar het verhaal zich afspeelde. Met veel overtuiging en durf zongen de kinderen de liedjes. Adriënne, Angela, Jane, Pirn, Chris en Jeroen kregen' zelfs een open doekje voor het ont roerende liedje Samenzijn. Niet alleen de hoofdrollen wer den met verve vertolkt ook de bijrollen mochten er wezen. Hiervoor verantwoordelijk waren Frank als kolonel Rake ling, Arjan als Johan Druive- sap de puzzelaar en Sharon als mwrouw Beukeboom. De voorzitster van de ouderraad sloot de avond af met de terech te opmerking dat ,,dc leerlin gen zo naar toneelschool zou den kunnen". Wie de musical heeft gemist hoeft niet te treu ren. In mei wordt Vreemde Ku ren nogmaals opgevoerd. J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4