i Zilveren Camera voor Hans Heus; Klaas-Jan van der Weij Fotojournalist van het Jaar 1 Utrechtprijs voor Werry Crone Sportjournalistiek gaat met hoogste eer strijken Peter Blok wint Jaarbeursprijs Tentoonstelling gaat op reis Mediafeest in Jaarbeurs WOENSDAG 14 APRIL 1993 5 k Dc jury'zegt het in haar rap port zo: „Zorgvuldig obser verend en een zekere afstand behoudend, schildert hij be schaafd en integer de ko ninklijke biotoop": de konin gin in haar werk en bezighe den, de andere leden van het koninklijk huis, dc achter gronden. de sfeer en de de cors. Journalistiek Door die journalistieke werk wijze is een journalistiek boek ontstaan met een aan eenschakeling van veelzeg gende en beeldende informa tie over een bijzonder onder werp." Foto CatrinUS van der Veen - Ie prijs dagelijks nieuws - Kam pioenschap skütsjesilen Zilveren Camerahoek Voor de Zilveren Camera 1992 hebben 285 fotogra fen 3237 foto's ingezon den. Een selectie van het winnende werk en een se lectie van foto's van de Fo tojournalist van het Jaar zijn te vinden in het Zilve ren Camerahoek 1992. Het Zilveren Cqmeraboek wordt deze keer door de Nederlandse Vereniging van Fotojournalisten zelf uitgegeven. Dat houdt een waarborg in voor de kwa liteit. Het boek is te koop in de boekhandel en wordt ge distribueerd door Jan Smit Boeken te Hilversum De Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs heeft de primeur van de tentoonstelling Zilve ren Camera. Alle winnende foto's - afgedrukt door Kodak Nederland en mooi ingelijst door Barth-lijsten - zijn daar te bewonderen. Tijdens het mediafeest op 3 april a.s. wordt de tentoonstelling feestelijk geopend. De ten toonstelling is voor publiek open tot 16 april. Te zien in de Traverse van de Jaarbeurs. Verder is de tentoonstelling te zien in: Groningen: 5 - 8 april: Nieuw- blad van het Noorden en Foto Steenmeijer Leeuwarden: 9 -15 april: Foto en Voorstreek Winschoten: 16 - 28 april; Verpleeghuis Old Wolden Amsterdam: 16 - 29 april: Su per Foto Express Becor, Max Euweplein nr. 60 Emmeloord: 30 april - 27 mei: Gemeentehuis Rijkswijk: 30 april - 13 mei: Studio Druk Communicatie, Braillelaan 5 Almere: 21 - 27 mei: Gemeen tehuis Tilburg: 30 mei - 10 juni: Winkelcentrum Heuvelpoort Stede Broec Bovenkarspel: 28 mei - 3 juni: Gemeentehuis Haelen (Roermond): 11-20 juni: Verenigingsgebouw Hellevoetsluis: 4 -10 juni: Ge meentehuis Enschede: 11-24 juni: Ge meentehuis Doorn: 25 juni - 1 juli: Ge meentehuis Utrecht: 3 - 13 juli: Jaarbeurs Manifestatie Jong Nederland Deventer: 16-22 juli: Stads kantoor Domburg: 30 juli - 26 augus tus: VVV-kantoor 's-Gravenzande: 3 - 23 sep tember: Gemeentehuis Zeist: 24 - 30 september: Ge meentehuis Dordrecht: 15-28 oktober: Gemeentehuis Rh enen: 1 - 14 oktober: Stu dio Abrorhenum Foto Willem Middelkop - genomineerd buitenlands nieuws - Overlevenden van vliegramp Faro wachten op vertrek naar huis. Foto Marco Borggreve - genomineerd Kunst en Cultuur - Henk Lijmbach dirigeert zijn kruisbaUade. De wisseltrofee ,,De Zilveren Camera" De Utrecht-prijs wordt toege- wonnen door Werry Crone. kend aan bijzondere fotografi- Hij maakte in 1992 in op- sche projecten. Dit keer ge- dracht van het Rijksmuseum Foto Werry Crone - Utrechtprijs - Koninginnedag in Oversell ie. Koningin Beatrix en haar zus Margriet poseren uitbundig. het boek ,,In dienst van het Koninkrijk". Dit boek over het koningshuis in Nederland is nu al een waardevol histo risch document. Werry Crone - in het dagelijks leven fotojournalist bij Trouw - heeft één van de moeilijkste opdrachten die een fotograaf kan krijgen - er moet immers gewerkt worden binnen strikte grenzen - op een voortreffelijke wijze uit gevoerd. Observerend Foto Peter Blok - De Jaarbeursprijs - Hommels als de goedkoopste uitzendkrachten. De Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs staat voor econo mische bedrijvigheid. Zij brengt bedrijven en afnemers bij elkaar door middel van de vele beurzen die binnen haar muren worden georgani seerd. De gastvrijheid die de NVF al jaren geniet in het Jaarbeürscomplex is door de directie nog duidelijker tast baar gemaakt door het aan bieden van de zgn. Jaarbeurs prijs. Deze Jaarbeurs-prijs is dit jaar gewonnen door Peter Blok voor zijn serie ,,de goed koopste uitzendkrachten van Nederland". Peter was op de Floriade en fotografeerde een hommelvolk dat zorgt voor de bestuiving. foto van Greg Lemond. Een foto die ook bij de zilveren Camera met een eerste prijs Sport is beloond. Sport, ver telt Klaas-Jan, is voor hem als oud-volleyballer en voorma lig fysiotherapeut een voor de hand liggend onderwerp en hij is er nog lang niet op uitge keken. Voetbal wedstrijden vind ik nog steeds leuk maar moeilijk om goed te foto- Foto Hans Heus - De Zilveren t umera - Ellen van Langen wint Olympisch goud op de SOU meter. Een gezicht dat verbazing, ongeloof en vermoeidheid uitstraalt. Een gezicht ook met een glimp van triomf. Het gezicht van atlete Ellen van Lange, na haar Olympische zege op de 800 meter. Hans Heus (46) heeft Ellen van Langen in Barcelona op het juiste moment ge fotografeerd. Met een gouden Ellen won hij de Zilveren Camera 1992. Foto Marcel Molle - le prijs buitenlands nieuws - Bosniërs op weg naar Nederland in Rode Kruistrein. Klaas-Jan is niet alleen sport- fotograaf. In eerdere jaren won hij bij de Zilveren Ca- •mera twee tweede prijzen met een serie over Albanië en een foto van Gorbatsjov. Vorig jaar won hij als eerste Neder lander de eerste prijs sport bij de World Press Photo met een De Zilveren Camera is de hoogste Nederlandse onder scheiding voor de beste pers foto. De wedstijd om de Zil veren Camera wordt jaarlijks georganiseerd door de gelijk namige Stichting van de Ne derlandse Vereniging van Fo tojournalisten. Hans Heus is begin zeventiger jaren gaan fotograferen. Met een zelfgemaakte perskaart ging hij naar het voetballen. ,,Ik had mooie foto's van Sja- kie Swart en stapte daarmee naar de sportredactie van De Tijd". Portret Nu werkt Hans elk weekend voor de sportredactie van De Volkskrant, maakt elke week voor Voetbal International een portret van een voetballer of een trainer, werkt voor het omroepblad Studio van de KRO en fotografeert voor El sevier. Heus wil graag iets toevoegen aan de sportfotografie. Recla meborden en shirtreclame probeert hij niet op zijn foto te krijgen. ,,Dat is gewoon lelijk". Doelpunten hoeft hij ook niet. ,,Ik let geeneens op de bal. Ik Iet op de spelers, hun gezichtsuitdrukking of ze aan eikaars shirtje trekken of- staan te schreeuwen". Sportfotograaf Heus valt op door zijn sportfoto's cn wel zodanig dat ook niet sport-op- drachtgevers hem benaderen. Wat anders „Opdrachtgevers die wel eens wat anders willen dan het geijkte plaatje". Vol vuur vertelt hij van een opdracht van de ING-bank om het Concertgebouworkest te fo tograferen. „Ik kon mijn gang gaan daar. Die musici die Mahler spelen! Heel wat anders dan op zo'n voetbal veld met al die verwensingen die je naar je hoofd krijgt". Toch kan Hans Heus de sport nog niet missen. „Die Olym pische Spelen bijvoorbeeld zijn echt voor mij gemaakt. De emoties gaan daar heel hoog. En behalve de emoties vind ik ook de bewegingen gewoon mooi. Daar kan ik echt van genieten". Emotie De jury van de Zilveren Ca mera vindt de winnende foto van Ellen van Langen een foto van formaat. Het heeft alle elementen in zich van een perfecte persfoto: op het juis te moment genomen, vertelt een verhaal en toont de emo tie. Hans is blij met die loven- de woorden en blij met de Zilveren Camera. Een waar dering die hem streelt. Toch kan hij het niet laten een kri tisch geluid te laten horen: „Fotografen worden door mensen die geen verstand van fotografie hebben vaak slecht Ik geloof dat mijn een journalistiek ver meer waarde kunnen ge ven". Fotojournalist van het Jaar Klaas-Jan van der Weij (40) is van huis uit fysiotherapeut en werkt sinds zes jaar professio neel als freelance sportfoto graaf. Het Parool plaatste in 1987 zijn eerste foto als een eenkolommer. graferen. Wielrennen vind ik ook hartstikke leuk. En schermen, dat heeft zoiets adels. Schaatsen op natuurijs is het mooiste dat er is". Het liefst werkt Klaas-Jan zwart/wit. „Dat is veel dra matischer", vindt hij. Toch wil hij zich meer gaan toeleg gen op kleur. Weglaten De manier waarop Klaas-Jan van der Weij fotografeert wordt door de jury hoog ge waardeerd. Citaat uit het ju ryrapport: hij verstaat de kunst van het weglaten. On danks het stilistische van zijn foto's komen ze toch heel na tuurlijk over. Vorm en stijl staan in dienst van het foto- journalistiek verhaal. Van der Weij herkent zich daar in: „Ja, ik hou van schone foto's. Er mag niets te veel op staan". Foto Klaas-Jan van der Weij - Forojournalist van het Jaar - Nederlandse kampioenschappen zwemmen in Drachten. Op zaterdag 3 april vond in het Beatrixgebouw van De Jaarbeurs de feestelijke uitreiking plaats van de Zilveren Camera. Wat begon als een feest van fotojourna listen en relaties van De Jaarbeurs is nu uitge groeid tot een groot me diafeest. Foto Paul Leviton le prijs portretten - Henk Schiffmacher met dochtertje aan zee. Een ontmoetingspunt voor schrijvende jour nalisten. fotografen, tele visie- en radiojournalis ten en andere mediame- dewerkers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5