Plannen voor uitbreiding van Delta Expo met 'waterpaviljoen' Duiveland en Bruinisse willen één gemeente worden Culturele hoofdstad Antwerpen toont de Vlaamse meesters Zomeruniversiteit Zeeland 1993 in vierde week van augustus Voorjaars-expositie aquarellen Addy Bliek uit Burgh-Haamstede artwerpen 93 O r* Open dagen Autobedrijf Noordhoek Verkoping De Schutse Jaar vergadering PCOB ANBO bezoekt De Zuidhoek Zelf verdediging voor vrouwen Band-diaproduktie Het land van altijd in première -W. Schouws.Spel Rommelmarkt dierenasiel In Mondragon tot 15 mei Brief naar provinciale staten van Zeeland WOENSDAG 14 APRIL 1993 Detail van het werk van Jordaens met de titel Zo de ouden zon gen ZIERIKZEE - Het idee van Culturele hoofdstad van Europa is afkomstig van de Griekse filmster Melina Mercouri, die later minister van cultuur werd. De door haar in 1985 gelanceerde gedachte werd overge nomen door alle Europese ministers van cultuur. Ze besloten elk jaar een stad aan te wijzen als Culturele hoofdstad van Europa. Het doel van dit alles was de Europese cultuur te laten zien. De betreffende stad krijgt de kans haar eigen bezit en moge lijkheden te etaleren, maar De held Brabo, de hand werper vereeuwigd op de Gro te Markt in Antwerpen kan ook die van het eigen land en andere Europese landen to nen. Sinds 1985 zijn er al acht steden aan de beurt geweest: Athene, Florence, Amsterdam (1987), Berlijn, Parijs, Glasgow, Dublin en Madrid. Na Antwer pen komen Lissabon, Luxem burg en Kopenhagen aan de beurt. Naamgeving Een reus heeft lange tijd de vaart op de Schelde beheerst. Een terroriserende reus. Want van elke schipper die passeer de eiste hij veel geld voor de doorvaart. Wie niet betalen kon of wilde werd gevangen ge nomen en werd een hand afge hakt. Aldus de legende rond de naamgeving van de stad Ant werpen. Die legende vertelt ook hoe de schippers bevrijd werden. De Romeinse soldaat Brabo slaag de er in de reus te verslaan. Hij doodde hem en hakte hem ook een hand af. Met een brede zwaai werd die in de Schelde geworpen. Daarom heet de plaats van bevrijding sinds dien Hantwerpen. De geschre ven H 'werd vaak niet uitge sproken en aldus kwam de stad aan de Schelde aan zijn be roemde naam. Op de Grote Markt staat het standbeeld van de held Brabo. Hij is vereeu wigd op het moment dat hij de reuzenhand werpt. De wetenschappelijke verkla ring is, dat er ooit een neder zetting is ontstaan op een aan- werp in de Schelde. Dat is een aangeslibde verhoging. Uit die nederzetting groeide inmiddels een welvarende, bruisende wereldstad met voor de toerist zeer aangename ver blijfsmogelijkheden. Een belangrijke tentoonstel ling, te vergelijken met de gro te Rembrandt-tentoonstelling in Amsterdam, is de expositie van werk van de Antwerpse schilder Jacob Jordaens. Na Rubens en Van Dijck was hij in de 17e eeuw de leidinggevende figuur van de Vlaamse schil derkunst. Dit jaar is het vier honderd jaar geleden dat Jacob Jordaens werd geboren. Dat past dus mooi in het kader van de manifestatie Antwerpen, culturele hoofdstad van Euro pa. Op de tentoonstelling in het Koninjklijk Museum voor Schone kunsten, die nog tot en met 27 juni duurt, prijken ne gentig schilderijen, zeventig te keningen, dertig prenten en en kele wandtapijten. Het mu seum is dagelijks geopend van 10.00 tot -17.00 uur (met op maandag). Antwerpen is en blijft natuur lijk ook de stad van Rubens, de grote schilder. Op veel plaatsen in de stad vindt men zijn werk, dat juist speciaal voor die plaatsen werd gemaakt. Een mooi concentratiepunt is het Rubenshuis, het patriciërshuis waar de schilder lange tijd woonde en werkte. Hier wordt een speciale tentoonstelling ge houden onder de titel 'Rubens Cantoor'. Oftewel: zijn atelier. Er is onder meer een speciaal bijeengebrachte collectie Can- toor-tekeningen te zien. De te keningen zijn voornamelijk ge maakt door een leerling van Rubens, Willem Panneels. Hij maakte ze naar studies en com posities van Rubens, wiens werk over de hele wereld is ver spreid. Culturele hoofdstad van Europa In verscheidene kerken en mu sea van Antwerpen worden werken van Rubens bewaard. Bij elkaar zijn dat al gauw een vijftigtal schilderijen en olie- verfschetsen. Zo bevindt zich in de Sint-Jacobskerk, behalve het graf van Rubens ook het schilderij dat hij zelf aanwees om daar op het altaar te wor den geplaatst. Voor de Sint Ca- rolus Borromeuskerk ont wierp Rubens de diverse beeld houwwerken en versieringen. In geen enkele andere stad vindt men zoveel werken op de plaats waarvoor ze oorspron kelijk werden geschilderd, het Rubenshuis is behalve de maandag en 20 mei dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De tentoonstelling is van 15 mei tot 27 juni. VLISSINGEN - De Zomeruniversiteit Zeeland vindt dit jaar plaats van 21 tot en met 27 augustus. Voor het eerst wordt er dit jaar een programma-onderdeel op de zaterdag gehouden, namelijk in de Volkshoge school in Aardenburg in Zeeuwsch-Vlaanderen. De overige onderdelen worden net als de voorgaande ja ren gehouden in Hotel Brittannia aan de boulevard in Vlissingen. ding en de uitvoeringsorgani satie aan de orde. In het onder deel Zuinig met zorg in Zee land staat de vraag centraal hoe we zuinig kunnen zijn met zorg zonder dat dit tenkoste gaat van de kwaliteit. Binnen kort wordt er een prijsvraag uitgeschreven waarbij de Zeeuwse bevolking wordt op geroepen, ideeën in te zenden om de gezondheidszorg goed koper en efficiënter te maken. Op de woensdag en donderdag worden de onderdelen Vier Zeeuwse schrijvers: een analy se van hun werk en Stedelijke kwaliteit en citymarketing: vriend of vijand? aangeboden. Bij het onderdeel over de Zeeuwse schrijvers worden drie schrijvers en een dichter per dagdeel behandeld, achter- Gedurende de week worden er vier tweedaagse, vier eendaag se en vier avondprogramma's. Het eerste onderdeel vormt programma Natuurbehoud zonder grenzen op zaterdag 21 augustus. Centraal hierin staat de integratie van het natuur- en landschapsbehoud aan beide zijden van de grens, met de na druk op een optimaal gebruik van bevoegdheden en midde len. Dit programma sluit aan op het Euregio-studieproject Grensoverschrijdend Kreken- gebied. Aan bod komen doel stellingen, behoud en ontwik keling, beleidsmiddelen in Vlaanderen en Nederland en de mogelijkheden voor geza menlijke aanpak. Verzorgingsstaat Maandag 23 augustus starten de tweedaagse onderdelen Pre ventie van arbeidsongeschikt heid in de regio en Zuinig met zorg in Zeeland. Het terugdrin gen van het volume arbeidson geschikten geniet momenteel veel aandacht. De WAO staat ter discussie en integratie en decentralisatie zijn veel ge hoorde woorden. In twee dagen komen zaken als het aanname beleid, ziekteverzuimcontrole versus ziekteverzuimbegelei- eenvolgens zijn dit Hans War ren, Hans Verhagen, Jaques Hamelink en J. C. van Scha- gen. Na een inleiding over de schrijver worden enkele boe ken/gedichten uitgebreid be sproken. In het kader van deze bijeenkomst vindt op woens dagavond een lezing plaats met als titel Zeeland in de litera tuur. In de workshop over de stede lijke kwaliteit en citymarke ting staat de vraag centraal of deze twee elkaar aanvullen of elkaar bijten. Twee cases uit Vlissingen (Paauwenburg en de Boulevard) worden behan deld. Debatten Naast deze onderdelen zijn er nog een drietal eendaagse cur sussen op 24, 25 en 26 augustus. Deze gaan respectievelijk over een Beheersstatuut voor het Scheldebekken, het Water schap nieuwe stijl, théorie of praktijk? en Een tweede In dustriële revolutie: fictie of werkelijkheid?. Bovendien worden 's avond nog een aantal debatten gehouden. Maandag avond 23 augustus een debat over de provinciale kerntaken. Dinsdagavond een debat met als titel Alternativen voor het plan Mac Sharry. En donder dag 26 augustus een debat over het menselijk bestaan als pro bleem. Een uitgebreide brochure over dc Zomeruniversiteit kan men aanvragen bij Zomeruniversi teit Zeeland, Antwoordnum mer 69, 4330 VB Middelburg of telefonisch via het nummer 01180-30327. BURGH-HAAMSTEDE - Don derdag 15 april wordt Autobe drijf Noordhoek aan de Burgh- seweg 72 in Burgh-Haanistede heropend. Bezoekers worden donderdag, vrijdag en zater dag, in de gelegenheid gesteld een bezoekje aan de vernieuw de zaak te brengen om daar de complete Volvo-serie te bekij ken. De her-openingshandeling wordt verricht door de beide dochters Noordhoek, Esther en Cindy, respectievelijk elf en acht jaar. Deze vindt donder dagmorgen om 11.00 uur plaats, waarna de open dagen van start gaan. Donderdag is de zaak tot 18.00 uur geopend, vrijdag van 11.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur.. BRUINISSE - Zaterdag 17 april wordt er in het Her vormd Verenigingsgebouw in Bruinisse een verkoping ge houden ten behoeve van De Schutse, een organisatie die zich bezig houdt met de verzor ging van lichamelijk en geeste lijk gehandicapten. Tijdens de verkoping wordt een groot aantal zelfgemaakte artikelen aangeboden, zoals ondergoed, verse oliebollen, ouderwetse babbelaars en overheerlijke advocaat. Verder is er naast een demonstratie pottenbakken een speciaal hoekje voor de kleintjes inge richt. De deuren gaan van 10.30 tot 16.00 uur open. BURGH-HAAMSTEDE - De Protestants Christelijke Oude ren Bond (PCOB) afdeling Schouwen-Duiveland houdt op dinsdag 20 april haar jaarver gadering in een zaal van de Ge reformeerde kerk in Haamste de. De vergadering van de bond begint om 14,15 uur. Zoals gebruikelijk op een jaar vergadering komen allereerst het jaarverslag van de secreta ris en het financieel verslag van de penningmeester aan de orde. Tijdens deze vergadering wordt daarnaast nog gespro ken over het dit jaar, het Euro pees Jaar van de Ouderen, te volgen beleid. Op 20 april zijn in de postkantoren eveneens de bekende Zomerpostzegels te koop. Dit jaar kunnen ze beter Ouderenzegels worden ge noemd, aangezien de op brengst bestemd is voor het zelfstandig wonen voor oude ren. Na de bespreking van de huishoudelijke zaken vertoont de heer P. M. van Dalsen een diaserie over Schouwens West hoek. Tenslotte levert de heer C. Jonker door middel van so lozang een bijdrage aan de avond. Leden en belangstellen den worden door het bestuur van harte uitgenodigd de avond bij te wonen. ZIERIKZEE - De afdeling Zie rikzee van de ANBO (Algeme ne Nederlandse Bond voor Ou deren) brengt donderdag 22 april een bezoek aan werk voorzieningsschap De Zuid hoek in Zierikzee. Daar wordt het gezelschap rondgeleid en krijgt het infor matie over het reilen en zeilen van het werkvoorzienings schap. Belangstellenden die nen daar om 13.45 uur aanwe zig te zijn. Mocht dit proble men met het vervoer opleveren dan kan men contact opnemen met mevrouw Pronk, telefoon 01110-13350. ZIERIKZEE - Een zelfverdedi gingscursus voor vrouwen staat op stapel bij sportschool Geelhoed in Zierikzee. Onder leiding van Leen Moer land kunnen de vrouwen vanaf woensdag 21 april terecht in de voormalige ZLM-school aan de Caustraat in Zierikzee. Leen Moerland, bekend van de judo- en jiu-jitsu school, zal via al lerlei methoden de vrouwen het zelfverdedigingsaspect bij brengen. Daarnaast wordt ook gewerkt aan grondgymnas- tiek, spieren, uithoudingsver mogen en het zelfvertrouwen. Alle vrouwen kunnen zich op geven bij Leen Moerland (tele foon 01114-2876). De zelfverde digingscursus is iedere woens dagavond van 20.00 uur tot 21.00 uur. \\VV Wellicht komt in de toekomst een apart paviljoen met het thema water als uitbreiding van Delta Expo. (Archieffoto). NEELTJE JANS J Zoals het er nu naar uitziet liggen over enkele maanden de eerste schetsplannen klaar voor uitbreiding van Delta Expo met een paviljoen waar alles om water en waterbeheer draait. Dat werd donderdag 8 april bekend gemaakt tijdens de première van de door het ministerie van verkeer en waterstaat gemaakte band-diaproduktie Het land van altijd. Centraal in deze nieuwe produktie staat het integraal waterbeheer. Alweer een hele tijd geleden werd de derde nota waterhuis houding gemaakt. Nu is men volop bezig met de uitvoering van het in die nota verwoorde beleid. Er wordt gewerkt aan schoner water, natuurlijker oe vers, bestrijding van de verdro ging en de zorg voor goed en veilig zwemwater. Voorlichting zowel aan de mensen en instan ties die het water beheren als aan hen die op wat voor manier \danv óók gebruik maken van water. Hoofdingenieur-direc teur H. Saijs van de directie Zeeland van Rijkswaterstaat verwoordde het gisteren voor afgaande aan de première van Het land van altijd als volgt: ,,Er is een grote behoefte aan informatie over waterwerken en watersystemen' Ir. J. Hoogland, hoofddirecteur Water van Rijkswaterstaat schetste in een korte toespraak voorafgaande aan de première van het nieuwe klankbeeld hoe in de loop der jaren de visie op water en het gebruik ervan is veranderd. Ook bij Rijkswa terstaat. Men leerde water zien als iets dat niet op zichzelf staat maar iets dat onderdeel uitmaakt van een systeem. ,,Je kunt voor een zalm wel vis- trappen maken maar als je ook niet zorgt voor een plek waar de zalm rustig kan paaien heeft de zalm er niets aan", leg de Hoogland uit. „Eén samen hangend systeem moet je ook als zodanig beheren". Hoogland stelde dat het sinds enige tijd uit is met de alleen heerschappij van de ingenieurs bij Rijkswaterstaat. „Biologen zijn niet meer weg te denken bij Rijkswaterstaat". Daar naast is men overtuigd geraakt van het nut van goede voorlich ting. „Steeds vaker wordt voorlichting gebruikt als in strument om het beleid naar buiten toe te presenteren. Het is een nieuwe manier van den ken", aldus Hoogland. Hij leg de uit dat Rijkswaterstaat in het kader van die nieuwe ma nier van denken toe wil naar meer en intensievere voorlich ting. „En dan is de eerste inte ressante doelgroep natuurlijk de waterbeheerder. Maar wij willen ook bijvoorbeeld de wa tersportverenigingen, de visse rij en dergelijke bereiken". Met dat alles in het achter hoofd is door het ministerie van verkeer en waterstaat de nieuwe band-diaproduktie ge maakt. Door dit klankbeeld te vertonen op drukbezochte plaatsen als Delta Expo en Ecomare op Texel hoopt men een zeer breed publiek te kun nen bereiken. Delta Expo is in middels uitgegroeid van een bescheiden informatiecentrum tot de grootste attractie van Zeeland en de zevende grootste attractie van Nederland. Het Texelse Ecomare, een combina tie van een opvangcentrum voor zeehonden en een educa tief centrum, trekt jaarlijks een dikke 250.000 bezoekers. Paviljoen Voortbordurend op het idee dat er echt werk gemaakt dient te worden vanhet naar buiten brengen van het beleid met be trekking tot het integraal wa terbeheer werd het idee gebo ren om een paviljoen aan Delta Expo toe te voegen. Allereerst werd een haalbaarheidsonder zoek gedaan en dat viel posi tief uit. Volgens de onderzoe kers zou voor dergelijke educa tieve voorzieningen goede be langstelling bestaan. Nu is men in het stadium beland waarin gewerkt wordt aan eer ste schetsplannen. Voor het opstellen van dié schetsplan nen is volgens Rijkswater- staatvoorlichter L. Kneepkens een investering van enkele ton nen nodig. Hij heeft goede hoop dat dat geld er komt en men verder kan gaan met de plannen. Eer het zover is heeft men in ie der geval al de beschikking over Het land van altijd. In dit klankbeeld wordt op een hel dere manier en in duidelijke taal die voor iedereen, ook mensen die absoluut niets van water afweten, Iaat staan van waterbeheer, duidelijk is, uit eengezet wat waterbeheer is. Niet zonder gevoel voor humor wordt de eeuwige strijd van de mens tegen het water beschre ven en wordt verteld op welke manieren water allemaal ge bruikt wordt; als drinkwater, als zwemwater, surfwater en viswater. Verder wordt uitge legd dat die verschillende func ties ook verschillende eisen stellen. Zwemwater en drink water moet schoon zijn. Een boer heeft het liefst een la ge grondwaterstand zodat het land niet drassig wordt en hij er altijd met zijn zware land bouwmachines op kan werken. In een natuurgebied is het voor de flora en fauna weer beter als er een hoge grondwaterstand is. Dat komt de variëteit van dieren- en plantenleven ten goede. In Het land van altijd wordt niet verheeld dat er ver schillende problemen met het water zijn maar uit de band- diaproduktie spreekt een zeker optimisme. Het opgeheven vin gertje blijft uit en dat maakt Het land van altijd tot een licht verteerbaar maar desalniette min boeiend produkt. ZIERIKZEE - Architect Maar ten Grasveld uit 's-Gravenhage is vrijdag 16 april te gast op de avond die Schouws.Spel vanaf 20.00 uur in Mondragon (Zie rikzee) houdt. Aanvang van de avond: 20.00 uur. De Haagse architect zal deze avond een inleiding houden over architectuur in de Ver enigde Staten. Hij doet dit aan de hand van drie architecten die elk in hun tijd een belang rijke stempel drukten op de ar chitectuur van hun land. Dit zijn Schindler (jaren twintig), Kahn (jaren zestig) en Gehry als hedendaags architect. Maarten Grasveld hoopt met zijn voorbeelden een discussie op gang te brengen over opvat tingen en het gebruik van ma terialen. Verder vertelt hij iets over de samenwerking van zijn bureau en architectenbureau Skidmore, Owings en Merrill in San Francisco in verband met het Shell hoofdkantoor in Den Haag, het Presidentspark Badhoevedorp en de Main- courttoren in Amsterdam- Sloterdijk. ZIERIKZEE - Op zaterdag 17 april houdt het dierenasiel Schouwen-Duiveland een rom melmarkt onder de Beuze in Zierikzee. De rommelmarkt duurt deze dag van 09.00 tot ongeveer 16.00 uur. De opbrengst komt volle dig ten goede aan de geplande verbouwing van het dieren asiel aan de Zandweg. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video ELECTRONICS Ook uw specialist voor camcorder-accessoires St. Do musstraat 79 Zierikzee. 01110-13348 ZIERIKZEE - Tot 15 mei wordt in restaurant Mon dragon te Zierikzee een tentoonstelling gehouden van aquarellen van de schilderes Addy Bliek. De ex positie staat in het teken van het voorjaar. Addy Bliek woont en werkt in Burgh-Haamstede. In de ro mantische hof die haar atelier omgeeft en die haar liefde voor de natuur en haar hobby tui nieren verraadt, vindt zij in een decor van groen en bloe men haar inspiratie. Haar werk houdt gelijke tred met de wisselende seizoenen, maar al tijd laten haar aquarellen hel dere kleuren zien met soms krachtige en dan weer subtiele tinten. Haar aanleg voor tekenen en schilderen ontwikkelde zij ge durende haar opleiding aan de Pedogogische Academie, ter wijl cursussen bij Pieter de Bodt uit Terneuzen en Gerard Wolfenkamp uit Rotterdam bijdroegen tot de speciale ma nier van aquarellen, die Addy zich heeft eigen gemaakt. De expositie omvat ongeveer twintig schilderijen. Wie na een bezoek aan de voorjaars expositie nader kennis wil ma ken met haar werk, kan een be zoek brengen aan het atelier van de kunstenares aan de J. J. Boeyesweg 6 in Burgh- Haamstede. Het atelier is van af half april op de zaterdag middagen en in de zomerva kantie dagelijks (behalve op zondag) in de middaguren ge opend. Expositie vrij toegankelijk De expositie in restaurant Mondragon is tot 15 mei gedu rende de openingsuren van het restaurant vrij toegankelijk. N1EUWERKERK/BRUINISSE - De colleges van burgemeester en wethouders van de gemeenten Duiveland en Bruinisse hebben in een brief aan provinciale staten van Zeeland laten weten dat beide gemeenten willen worden samenge voegd tot één nieuwe gemeente. Hoewel men in de eerste plaats het liefste zelfstandig zou wil len blijven, vindt men samen voeging van Duiveland en Bruinisse een beter idee dan samenvoeging van alle zes de gemeenten op Schouwen-Dui veland. Dat laatste maakte ge deputeerde staten van Zeeland enkele weken geleden bekend als beleidsvoornemen. Het plan wordt op vrijdag 16 april besproken in provinciale sta ten. Voorafgaand daaraan hebben de gemeenten Duiveland en Bruinisse nu snel gereageerd met dc wens samengevoegd te worden. Op donderdag 29 april zal aan beide gemeenteraden worden gevraagd hier in prin cipe mee in te stemmen, zodat de samenvoeging nader onder zocht en uitgewerkt kan wor den. Ook willen beide gemeen ten nader overleggen met de overige gemeenten op Schou wen-Duiveland. Bruinisse en Duiveland zijn van mening dat de onderlinge afstand tussen bestuur on be volking minder groot zal zijn wanneer hun gemeenten wor den samengevoegd, dan wan neer heel Schouwen-Duiveland 66n gemeente wordt. Men denkt dat de identiteit van de gemeenten beter wordt be waard en dat de plaats van de gemeenten in het kader van de nota Besturen op Niveau (BoN 3) beter is. In de nota wordt dc bestuurlijke en gemeentelijke vernieuwing in Nederland be sproken. De uilslag van het onderzoek naar de mogelijkheden en con sequenties van samenvoeging van Duiveland en Bruinisse wordt te zijner tijd ingebracht in het open overleg met gede puteerde staten van Zeeland. In verband daarmee vragen Duiveland en Bruinisse aan provinciale staten bij hun be sluitvorming over het beleids voornemen van gs de vorming van meer dan één gemeente op Schouwen-Duiveland volledig open te houden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3