WEEKEND RECEPT lieve mensen dier in het vizier Tom zoekt baasje Ruim twintig popgroepen op Poptocht in Bergen op Zoom Katoenen luierbroekjes verdringen weggooiluiers Nederlandse kampioenschappen Funboardsurfen aan Brouwersdam Tweede editie Scouting Jamboree-loterij van start Filmhuis Middelharnis Soundmix- en Playback- show Grutterswei Winter competitie kruisboog- schieten Werk vakanties Hulp in het huishouden Zaterdagavond 8 mei zevende editie: ZWN neemt TMZ en Citax over 1 Gevulde mueslibol WOENSDAG 14 APRIL 1993 11 Kwart over zeven, 's morgens vroeg 't stormt, bij vlagen windkracht negen op de fiets naar school met uiteraard wind tegen. De man met de hamer wacht jou al weer op aan de regen komt geen einde drup, drup, drup, drop, drop. Doorweekt de school bereikt 's middags wel weer terug de wind, inmiddels pal gedraaid en weer geen steuntje in de rug. Langeweg Een wasbare katoenen luier; minder belastend voor het milieu en de portemonnaie. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - In de zeventiger en tachtiger jaren zagen moeders van pasgeboren ba by's papieren weggooi-broekluiers als de ideale oplossing om hun berg wasgoed te verminderen. De rijen wapperende witte katoenen luiers verdwenen van de waslijn. Het besef begint nu echter door te dringen dat de afvalberg die hierdoor ontstaat nau welijks acceptabel is. Weggooiluiers worden steeds meer vervangen door wasbare katoenen broekluiers. Weggooiluiers zijn een enorme belasting voor het milieu. Voor dé produktie zijn gemiddels negen naaldbomen per baby nodig. Naituurlijke afbraak van de luiers duurt zeker vier honderd jaar door de moeilijk afbreekbare kunststoffen. Het is dan ook nietverwonderlijk dat de katoenen luier inmid dels weer zo'n twintig procent van de markt heeft veroverd. Uit een recent onderzoek van de Consumentenbond onder ouders van 127 baby's valt een aantal gegevens direct op. Een baby gebruikt gemiddeld twee en een half jaar lang luiers en verwerkt in die periode zesdui zend weggooiluiers. Iedere ba by produceert daarmee zo'n vier en halve duizend ton af val, zet als het ware in zijn een tje zo'n honderd vuilniszakken buiten. De negatieve milieu- en kosten aspecten van de weggooiluier zijn voor een groeiend aantal ouders reden om op katoenen broekluiers over te schakelen. Voor de weggooiluiers moet, met een gemiddelde prijs van 55 cent per luier, in totaal zo'n 3300 gulden betaald worden. Bij gebruik van wasbare broekluier zijn ouders in de luierperiode ongeveer 1700 gul den kwijt. Een besparing van tenminste 1600 gulden! Als ze voor een volgende baby wor den gebruikt, is het verschil nog aantrekkelijker. Tijdens de Negen Maanden Beurs, die van 21 tot en met 25 april tegelijk met de Huis houdbeurs in de RAI in Am sterdam plaatsvindt, is uitge breide informatie over de was bare broekluier verkrijgbaar. Maar ook bij drogist, apotheek en babyspeciaalzaak. ZIERIKZEE - Sinds kort kent het dierenasiel SchouwenDuive- land een nieuwe inwoner. Tom is een driejarige kater die in Noordgouwe werd gevonden. Hier zat de stoere kater achter de vrouwtjes aan. In zijn verliefdheid is hij waarschijnlijk de weg naar huis verloren. De zwart/wit gekleurde Tom is een rustig, aanhankelijk beestje. Hoewel hij het in het asiel ook prima naar zijn zin heeft en naar hartelust speelt met de overige katten, wil hij toch graag terug naar huis. De baas/bazin van Tom wordt dan ook verzocht contact op te nemen met het dierenasiel, telefoon 01110-17013. Voor wat betreft het aantal dieren dat momenteel nog op een baasje zit te wachten, valt het gezien de andere jaren nog mee. Op dit mojnent telt het asiel elf katten en twee honden. Het lage aantal wil natuurlijk niet zeggen dat deze dieren niet met smart zitten te wachten op een nieuwe haas die goed voor hen kan zor gen. (Foto: Joop van Houdt). MIDDELHARNIS - Donder dag 15 april draait in Filmhuis Middelharnis aan het Beneden Zandpad in Middelharnis de film Five girls and a rope. Aan vang van de film is 20.00 uur. Five girls and a rope is een ont roerende "Taiwanese film over vijf jonge meisjes op het Chine se platteland, die gezamenlijk een eind aan hun leven maken. Tégenover hun eis van een lief devol leven, staat de hardvoch tigheid van het dagelijks be staan. De toekomst die de meisjes te wachten staat, wordt geschilderd in een vijfluik; vijf portretten van oudere vrou wen. OUDE-TONGE - Zaterdag 17 april wordt door de Stichting Sociaal Cultureel Werk De Club in de Grutterswei in Oude-Tonge een Soundmix- en Playbackshow gehouden. De presentatie van de avond is in handen van Joke M. van Hooff, bekend als Joy, en AB van der Valk. Opgave voor deelname is mogelijk tot drie dagen voor de uitvoering bij R. van Gilst Fordstraat 23, Kees hartog Kaai 19, A. de Waal Jo zef dreef 35 en P- Burghoorn Nieuwstraat 33 allen in Oude- Tonge. Op deze adressen zijn ook kaarten verkrijgbaar. OUDE-TONGE - Ook dit jaar heeft de Kruisboogvereniging Flakkee weer haar wintercom petitie verschoten. Hiervoor werd, evenals vorig jaar, door DA-Drogisterij de Jong uit Oude-Tonge een wisselbeker ter beschikking gesteld. De schutters hebben als koppel een twintigtal series verscho ten. Het koppel dat het meest bo ven zijn startgemiddelde ein digde was dit jaar Daan Bree- derveld en Jan-Willem Ter- woert met een stijging van 11.1 punt. Als tweede zijn geëin digd P. Dubbeld en R. Wessels- boer 6.38). De derde plaats was voor D. Slinger met het verenigingsgemi d del de 3.48). A. Slinger en G. v. d. Velde eindigden als vierde 1.61). Gedurende de winter competitie kwam hier D. Han- se nog bij, hij eindigde acht punten boven zijn startgemid delde. MIDDELHARNIS - De Stich ting Natuur- en Landschapsbe heer Zuid-Holland uit Gouda houdt in samenwerking met de werkgroep Natuurbescher mingskampen Alblasserwaard drie natuurvakanties in Zuid- Holland. De deelnemers aan deze kam pen werken in diverse natuur terreinen om zo voor goed on derhoud te zorgen. Hiernaast is er gelegenheid voor ontspan ning en vakantie. Het onderko men is meestal eenvoudig, een boerenschuur of tenten. Er zijn jongerenkampen en gezins kampen. De kampen kunnen niet zonder goede begeleiding. De Stich ting kan voor een aantal plaat sen nog vrijwilligers gebrui ken. Kennis van werken in de natuur is wel handig, maar niet vereist. MIDDELHARNIS - Sommige huishoudelijke omstandighe den laten nog wel eens te wen sen over. Voor ouderen die graag eens naar dergelijke za ken willen laten kijken be staat de mogelijkheid hier voor de Stichting Bejaarden- werk Middelharnis in te scha kelen. De stichting heeft veel vrijwil ligers die van aanpakken we ten. Zij kunnen bijvoorbeeld bij ouderen de planten verpot ten, lampen vervangen en elek trische apparaten nakijken. Daarbij kunnen zij ook de hy giënische omstandigheden bij iemand thuis in de gaten hou den, zoals bijvoorbeeld stofzui gen in donkere hoeken, maar ook controleren hoe oud som mige voedingsmiddelen en me dicijnen zijn. Ouderen kunnen hiervoor na tuurlijk een beroep doen op fa milie of kennissen. Wanneer dit echter niet mogelijk is, kunnen zij contact opnemen met de Stichting bejaarden- werk Middelharnis (telefoon: 01870-83366). OUDDORP - De Nederlandse Funboard Klasse (NFK) timmert goed aan de weg. Met een wedstrijd serie van tien wedstrijden verspreid over tien week einden is het NFK gegroeid tot het grootste en be- langsrijkste windsurfcompetitie van nederland, met een contract van de Professionall Boardsailors Association (PBA) in het vooruitzicht. Dit contract houdt in dat de NFK vaste startplaatsen en wild cards zal krijgen voor het seizoen 1993 in de World Cuop en tevens de nationale aftakking zal worden van het PBA in Londen. De NFK die dit jaar haar wed strijden organiseert onder de titel The O'Neill Pro Am Boardsailing Tbur Holland zal tijdens het weekeinde van 17 en 18 april een wedstrijd hou den naast de Brouwersdam in Zeeland. Op zaterdag 17 en zon dag 18 april zullen de wedstrij den vanaf 11.00 uur tot onge veer 17.00 uur plaatsvinden. De wedstrijdlokatie is bij het gloednieuwe Surfcentrum Brouwersdam aan het Greve- lingenmeer. De Brouwersdam is een toplokatie als het gaat om het aantal windsurfvers dat elk weekeinde weer mas saal hun toevlucht zoekt in het grootste windsurf mekka van Nederland. Eén van de oprichters van de NFK, Stephan van den Berg, voorspelt ook dit jaar weer dat deze wedstrijd er een zal zijn met een topopkomst van deel nemers. Sponsorovereenkomst Naast de hoofdsponsor O'Neill heeft de NFK met Gran Dora do bungalowparken een uiter mate geschikte sponsorover eenkomst getroffen. Gran Do rado stelt bungalows ter be schikking in het nabijgelegen Port Zélande voor de deelne mers. Deze manier van sponso ring is door het NFK en haar leden als zeer positief ontvan gen. Naast Port Zélande zal de NFK ook een soortgelijke over eenkomst tekenen met het Gran Dorado Zandvoort voor nog twee evenementen om het Nederlands kampioenschap Funboardsurfen. De Nederlandse popgroep Les Charmeurs treedt 8 mei o tijdens de zevende Poptocht in Bergen op Zoom. BERGEN OP ZOOM - Bergen op Zoom staat zater dagavond 8 mei weer in het teken van de popmuziek. De Stichting Jongerenevenementen houdt dan voor de zevende keer de Poptocht, een spektakel dat ieder jaar duizenden liefhebbers naar de Markiezenstad trekt. De Poptocht wordt dit jaar gro ter dan ooit, omdat de organi satoren niet minder dan 25 bands hebben gecontracteerd. De groepen spelen in de café's in de Bergse binnenstad* Op het programma staan wederom veel bekende namen, toonaan gevende groepen uit het Neder landse popcircüit en aanstor mend talent. Variatie „Omdat het programma steeds uitgebreider wordt kunnen we ook meer variatie brengen", licht Ed van Heiten van de stichting toe. „We streven er steeds naar om zoveel mogelijk genres aan bod te laten komen. Nauwlettend wordt de markt gevolgd om in te spelen op nieuwe'ontwikkelingen in de popmuziek, daarbij de traditi onele en gevestigde stijlen niet uit het oog verliezend. Kortom op de Poptocht komen vrijwel alle soorten popmuziek aan de orde". Enkele namen die op de Poptocht-affiche prijken zijn die van Les Charmeurs, Bertus Borgers The Groove, Ama zing Stroopwafels, Kurii Kids, Armand, Whistier Courmboys Whistier en Willem Dijck Band. Opvallend is de deelna me van de koning van het le venslied, Jacques Herb van Hel ten: „Of Herb tot de catego rie popmuziek gerekend kan worden was vroeger nog een vraag. Sinds zijn comeback niet meer. Je hoort er gewoon bij als je het presteert om het Amsterdamse popbastion Pa- radiso plat te krijgen, hetgeen enkele maanden geleden gè- beurde toen hij daar met zijn begeleiders optrad". Ook z'n begeleiders, de Dope- gezinde Gemeente (de groep was al eerder op een Poptocht), zijn in Bergen op Zoom van de partij om Jacques Herb muzi kaal bij te staan in smartlap pen als Manuela en Een Man Mag Niet Huilen. Les Charmeurs Van Heiten verwacht dat Les Charmeurs één van de grote publiekstrekkers van de Pop tocht gaan worden. „De groep staat de laatse tijd flink in de schijnwerpers. Het is op dit moment één van de toonaange vende live-acts in ons land. Een optreden van les Charmeurs is een ware belevenis". Ook The Kuni Kids behoren volgens hem tot de pop-verras singen van de laatste tijd. De groep speelt originele Afri kaanse muziek, gestoken in een eigen jasje. Dat de variatie groot is mag blijken uit de rest van het pro gramma. In Bergen op Zoom treden verder op: The Feet war mers, Nixtrix, Flat Out, Bone Idie, Pigmeat, Daryll Ann, High Teek, Mother's Popcorn, Louisiana Radio, Vicious Vel vet, The Corner Cats, Thke it for Granted, Tbon en de Tbnt- jes, Wendy's Tube, No Sweat, Schipper en Bemanning en The Samsonite Five. De eerste bands gaan 's avonds om half tien spelen. De voor verkoop van passe-partouts be gint zaterdag 10 april bij de WV. De Waterput, Kenta cd- shop en Koster Muziek in Ber gen op Zoom. Een passe-par- tout kost 12,50. 's Avonds bij de deelnemende café's 15,-. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Vorige week is de tweede editie van de Scouting Jamboree-loterij van start gegaan. Jeugdleden van Scoutinggroepen in heel Nederland bellen dan bij honderdduizenden deuren aan om voor een knaak per stuk loten te ver kopen die kans geven op spectaculaire prijzen. De opbrengst van de loterij is bestemd voor de groepen zelf en voor de organisatie van de Wereld Jamboree, een internationaal Scouting evenement dat in de zo mer van 1995 plaatsvindt in Dronten. De loten van de Scouting Jamboree-loterij worden in april en de eerste helft van mei verkocht. De trekking vindt 24 juni plaats, waarna de win naars schriftelijk op de hoogte gesteld worden. Wanneer er precies in welke plaats loten verkocht worden, is onder meer te lezen op posters die door de Scoutinggroepen in winkels en bibliotheken opge hangen zullen worden. Bestedingsdoel Eén gulden per verkocht lot (van 2,50 gulden) gaat naar de groepskas van de lotenverko- pers. De Scoutinggroepen mo gen zelf het bestedingsdoel be palen, bijvoorbeeld de aan schaf van nieuwe tenten of het repareren van het dak van het groepshuis. Veel groepen reser veren hun deel van de op brengst echter voor hun eigen deelname aan de Wereld Jam boree in 1995. Deze Wereld Jamboree is een internationaal Scouting-kamp met meer dan dertigduizend deelnemers, dat in augustus 1995 plaatsvindt bij Dronten in de provincie Flevoland. Aan de Wereld Jamboree, die tien da gen duurt, nemen Scouts uit meer dan 100 landen deel. Al één keer eerder was de Wereld Jamboree in Nederland: in 1937 in Vogelenzang. De Stichting Wereld Jamboree is tevens organisator van de Lo terij. De Staatssecretaris van Justitie heeft vergunning ver leend voor deze loterij. AMSTELVEEN - De opspo ringsdienst van de auteurs rechtenorganisatie Buma/ Stemra heeft vorig jaar beslag gelegd op 11.584 illegaal geko pieerde videobanden, duizend minder dan het jaar daarvoor. Dat hebben Buma/Stemra en de Stichting Video Veilig be vestigd. HILVERSUM - Het merendeel van de kiezers van de CD (Cen trum Democraten) heeft geen vertrouwen meer in hun leider Janmaat. Dit is gebleken uit een onderzoek onder CD- sympathisanten door het bu reau Inter/View. De enquête werd uitgevoerd in opdracht van NOS/VARA. AMSTERDAM - Het Amster dams Fonds voor de Kunst heeft Tijn Boon opdracht gege ven om een biografie te schrij ven over Frans Kellendonk. ZIERIKZEE - De nv Streekver voer Zuidwest-Nederland en de Bevelandse taxibedrijven TMZ en Citax zijn tot overeen stemming gekomen over een overname van beide taxibe drijven door de ZWN. Per 1 mei neemt het streekvervoerbe- drijf TMZ over, terwijl het meerderheidsbelang van de ZWN in Citax de komende ja ren nog zal worden uitgebreid. TMZ en Citax zullen worden geïntegreerd in één nieuw be drijf, dat geleid zal worden door de gebroeders Zandee, de huidige directeuren van Citax. Directeur Meulpolder van TMZ zal in dienst treden bij de ZWN als adviseur taxizaken. Met de ze overname verwacht de ZWN een betere inzet in het klein schalig vervoer en van het ma terieel van de taxibedrijven te bereiken. Voor de invoering van de regiotaxi op de Bevelan- den is het nu mogelijk om ge bruik te maken van eigen ma terieel. Door de overname van de TMZ haalt de ZWN ook de treintaxi in huis. Treintaxi en regiotaxi zullen op Zuid-Beve land elkaar aanvullen waarbij in de toekomst integratie mo gelijk is. Bij TMZ, dat vijftien taxivergunningen heeft, zijn vijfentwintig mensen werk zaam. Bij Citax, dat over 21 taxivergunningen, beschikt zijn dertig mensen werkzaam. Bij „grote broer" de ZWN ver dienen 890 mensen hun dage lijks brood. Basisbereiding bakken: Laat in een passende pan boter uitbruisen en licht bruinen. Het formaat van de pan afstemmen op de hoeveelheid vlees die wordt bereid. In een te grote pan verbrandt de boter, in een te kleine pan wordt het vlees niet gelijkmatig gebakken. Schroei het vlees aan weers zijden dicht en temper het vuur. Blijf met het vlees over de bodem van de pan schuiven en keer het regel matig. Bak het vervolgens verder tot het vereiste gaar- tepunt. Neem het vlees uit de pan en blus de braadbo ter eventueel af met water of ander vocht. 'U heeft nodig voor 4 personen: 300 gram rundergehakt 4 plakjes bacon, in reepjes gesneden 1 gesnipperde ui 1 stukje prei, in halve rin gen gesneden 25 gram boter of margarine 1 teentje knoflook, fijn ge hakt 1 theelepel kerrie 1 theelepel mosterd, grof of fijn naar keuze 50 gram geraspte oude kaas 4 mueslibollen gehaktkruiden Laat de boter in de koeke- pan smelten en fruit hierin de bacon, het uitje en de prei. voeg vervolgens knof look, kerrie en mosterd toe en laat dit heel even zacht jes meebakken. Voeg nu het rundergehakt toe en bak de ze mee tot het rul is en laat het op laag vuur twee minu ten doorgaren. Breng het gehaktmengsel op smaak met de gehaktkruiden. Laat vervolgens dit mengsel af koelen. Snijd de muesbol- len in de lengte tot de helft doormidden zodat er een in keping ontstaat. Vul de nu ontstane ruimte met het ge haktmengsel. Bestrooi de gevulde mueslibollen met geraspte oude kaas en grati neer en warm ze in de oven. Lekker met een tomatensa lade. Tip: U kunt variëren met de vul ling van de mueslibollen door verschillende specerij en te gebruiken of door bij voorbeeld tomatenketchup, iets pindakaas of ketjap en sambal toe te voegen. Na tuurlijk kunt u ook met het gehakt variëren en bijvoor beeld lams- of kalfsgehakt gebruiken. Voedingswaarde I per portie: Energie: ±1835 kJ (440 kcal> I Eiwit: 23 gram Vet: 25 gram Koolhydraten: 29 gram De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 31 maart zijn: De eerste prijs: Een waardebon van f 25,- M. v. d. Kroon-Poortvliet, Pr. Bernhardlaan 18, Dirksland De tweede prijs: Een waardebon van f 15,- Mw. L. C. van der Bijl, Deltaweg 1, Haamstede De derde prijs: Een waardebon van f 10,- L. de Jong-Grinwis, Pr. Hendrikweg 2, Ouddorp De sleutelwoorden van de puzzel van 31 maart zijn: Paardje rijden De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord Extra-puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 23 april in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel! Horizontaal 9. luchthaven in Noord-Nederland; 10. soort (klein) vliegtuig: 11 vast blijven zitten; 12. niet dezelfden; 13. puntige stift met een oogje; 14. niet oorspronkelijke: 16. welpenleidster; 17. kuip: 23. verering; 25. lief iemand; 26. een voorbijganger van achteren met de vinger aanwijzen; 28. boom gaard; 29. onafhankelijk, niet onderworpen aan een hoger gezag; 30. meis jesnaam die vrede betekent. Verticaal: 1. tijd van vrijdagavond tot maandagmorgen; 2. met de zool één geheel uitmakende hak (mv.); 3. het voorbeeld van een les; 4. beschermen de beenbedekking (van leer) die niet aan de schoen vastzit; 5. kortgeleden; 6. vaandel; 7. ambtenaar voor het ijken; 8. adelaar (mv.); 15. inclusief; 18 zonder einde; 19. iemand die belast is met het toezicht op de oven (in een gieterij bijvoorbeeld); 20. groep volgens aanzien (mv); 21. samenhang; 22.; loszittend kledingstuk; 24. twist (mv); 27. kind zonder ouders. De sleutelwoorden worden gevormd door de letters uit de vakjes. 10, 25, 26 en 21, 18. 3 11 en 28, 7, 9, 13.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 11