„In een jaar merk je dat je enorm vooruit gaat Actie Nieuwerkerk voor project van oud-inwoner Vier medailles uitgereikt op jaarvergadering van Bruse Rode Kruiseolonne Opus One danst „Take 5" Bruinisse korte tijd bezaaid met honderden scharreleieren Expositie leerlingen Schildersclub Perspectief 99 Presentatie met Kenianen en Masai-markt Toekomstig ,Duivenisse, voor even Kippenisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kunsternaresse Emmy Alma opende de expositie van Schildersclub Perspectief. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Als afsluiting van het cursusseizoen exposeren de leerlingen van de Schildersclub Perspectief tot en met woensdag 21 april hun kunstwerken. Af gelopen vrijdagavond was de officiële opening van de tentoonstelling in de Vis markt in Zierikzee. In het volle zaaltje waren naast geïnteresseerden ook de trotse kunstenaars zelf aanwezig. Sommigen onder hen waren vorig jaar nog en thousiaste beginnelingen, aan de werken blijkt dat ze nu reeds in staat zijn om iets moois op het doek te tekenen of te schilderen. „Binnen een jaar merk je dat je enorm vooruit gaat", bevestigt één van de creatieve cursisten. Omdat er veel vraag was naar teken- en schilderlessen begon grafisch ontwerper en beel dend kunstenaar Cees van de Wetering zo'n acht jaar geleden met de Schildersclub Perspec tief. Het cursusseizoen loopt van september tot december en van januari tot pasen. De les sen worden gegeven in het UW-gebouw in Zierikzee. Ge kozen kan worden voor de dinssdagavond- of donderdaga- vondgroep. Iedere jaarlijkse tentoonstel ling van de schildersclub wordt geopend door een eilandelijke kunstenaar. Dit jaar was het de beurt aan beeldend kunstenaar Emmy Alma uit Renesse. Uit het materiaal dat aan de muren was opgehangen en stond opge steld op tafels in het midden pad kon zij concluderen dat er hard was gewerkt en dat onder de kunstenaars veel talent aan wezig was. „Het aanbod is dit jaar zeer goed", aldus Emmy Alma. De cursisten gaf ze het advies door te gaan met hun hobby. „Dan zal je bemerken dat je op een gegeven moment andere dingen maakt. Als je het materiaal beter kent kun je er iets aan toevoegen, iets weg laten of er een grapje mee uit halen". Daarnaast gaf ze aan de leerlingen mee zich te con centreren op het eigen werk en niet het werk van een ander al tijd maar mooier te vinden. „Het gras bij de buurman is namelijk altijd groener", zo wist ze. Voor het nieuwe sei zoen wenste ze tot slot Van de Wetering en zijn cursisten veel succes toe. Het afgelopen seizoen telde de club per avond zo'n vijftien deelnemers van Schouwen- Duiveland en Goeree- Overflakkee. Voor het meren deel bestaat de groep uit vrou wen al namen ook enkele man nen het potlood en de penseel ter hand. De beginners wordt allereerst de basistechnieken geleerd. Zo leren zij eerst te schetsen en per drie weken wordt van techniek gewisseld. Daarbij wordt gebruik ge maakt van verschillende mate rialen als aquarel, pastelkrijt en waterverf. De deelnemers wordt veel vrijheid gegeven op hun eigen manier een tekening of schilderij te maken. „De les sen zijn niet schools", zo vertelt Cees van de Wetering, „ieder een krijgt de kans zijn eigen stijl te ontwikkelen. Doe je dat niet dan krijg je ook allemaal dezelfde soort creaties". Uit de kunstwerken blijkt dat dat ze ker niet het geval is. Buiten het feit dat gebruik is gemaakt van verschillende materialen, vertonen de werken door de kleurstellingen en objecten, veelal stillevens eri landschap pen, ieder een eigen identiteit. De genoemde vrijheid in de lessen wordt bevestigd door een aantal aanwezige cur sisten. „Cees leert je wel de verschillende technieken en hij stuurt je natuurlijk, maar ver der bepaal je zelf je eigen stijl". Het prettige aan de cur sus vinden ze ook dat om de drie weken met een ander ma teriaal wordt gewerkt. „Dan weer teken je met potlood of kleurpotloden, dan schakel je over op aquarel, waterverf, pastelkrijt. Op die manier kun je zelf bepalen wat je het leukst vindt en het meest ligt". Ander positief punt voor één van de vrouwen is dat de cur sus je een soort verplichting geeft om wekelijks bezig te zijn met de hobby. „Het is een soort stok achter de deur. Op een ge geven moment krijg je echt zin om hetgeen waaraan je begon nen bent af-te maken. Daarbij merk je dat je in een jaar enorm vooruit gaat". Volgens de cursisten kan iedereen aan de cursus beginnen. „Al moet je wel een beetje gevoel voor te kenen hebben", wórdt hier aan toegevoegd. De expositie is tot en met woensdag 21 april ge opend van 13.00 tot 17.00 uur. Op zondag is de tentoonstel ling gesloten. Mensen die zich willen opgeven' Vóór-hét nieu we seizoen zijn nog. altijd van harte welkom. Zij kunnen zich opgeven bij Cees van de Wete ring, telefoon 01110-14358. Voor aanmelding en informatie over de cursus is hij ook nog aanwe zig bij de expositie op zaterdag 17 april. NIEUWERKERK - Nieuwerkerk helpt de Masai. Onder dat motto wordt volgende week in de Duivelandse plaats actie gevoerd voor een project in Kenia waarbij een oud-inwoner is betrokken. Centraal staat de Masai-stam, een herdersvolk dat nu nog in lemen hutten woont en hulp nodig heeft bij het verschaffen van duurzamere behuizing. Het project waarvoor actie wordt gevoerd, is één van de ac tiviteiten van oud-Nieuwerker- ker Rinus van Klinken. Hij is al bijna veertien jaar werk zaam onder arme bevolkings groepen in Kenia. De laatste ja ren verblijven hij en zijn gezin in Kajiado, een van de woonge bieden van de Masai-stam. Aan het Masai-project is een presen tatie-avond gewijd die aan staande donderdag 15 april in Ons Dorpshuis in Nieuwer kerk wordt gehouden. Speciale gast op deze avond is Sharon Loremetta, een Keniase die de omschakeling van hut naar huis(je) onder de Masai bege leidt. Zij volgde de afgelopen maanden een cursus in Enge land en zal op de terugreis Ne derland aandoen voor het bij wonen van de bijeenkomst in Nieuwerkerk. Zij zal tijdens de presentatie worden geïnter viewd. Andere gasten zijn twee Masai- mannen, die tijdelijk in Neder land verblijven. Zij zullen ver tellen over de roemruchte ge schiedenis en cultuur van hun volk, dat tot ver buiten Kenia bekendheid geniet. De avond is voor iedereen gratis toeganke lijk. Na afloop wordt voor het van-hut-naar-huis project ge collecteerd. Krijgshaftig De Masai zijn van oudsher ge vreesd om hun grote krijgshaf tigheid. Ooit beheersten ze gro te delen van Oost-Afrika. Nu is het een eerzaam herdersvolk, dat zijn krijgscultuur nog steeds in stand, houdt ook al worden er geen stammentwis ten meer uitgevochten. De Ma sai zijn sterk gehecht aan hun eeuwenoude levensstijl, on danks de oprukkende westerse invloeden in Kenia. Ze wonen nog in primitieve le men hutten, wat veel proble men geeft. Vooral voor kinde ren is het leven in een hut erg ongezond. In de hut is nauwe lijks ventilatie, waardoor de rook van het eten koken oog ziektes kan veroorzaken. Ook jongvee slaapt noodgedwongen in de hutten in verband met de aanwezigheid van leeuwen en hyena's. Het vee brengt op die manier allerlei ziektes over. De kindersterfte onder de Masai is verhoudingsgewijs dan ook hoog. Verantwoordelijk voor de huisvesting bij de Masai zijn de vrouwen. Zij riepen ont wikkelingswerker Rinus van Klinken te hulp bij een plan voor verbetering van de behui zing. Dat leidde tot het ont werp van een stenen huisje, dat voor westerse begrippen bui tengewoon sober is, maar dat voor de Masai een enorme vooruitgang betekent. Om de Masai-vrouwen een handje te helpen, deed Van Klinken een beroep op zijn fa milie in Nederland. Zo kwam er een geldstroompje op gang richting Kenia. Maar voor een enkele familie bleken de moge lijkheden beperkt te zijn. Na een confrontatie met de nood tijdens familiebezoek aan Ke nia ontstond het idee om ande ren te vragen een steentje bij te dragen. Met het oog daarop werd een stichting in het leven geroepen. Deze stichting Help de Masai wil op beperkte schaal en met bescheiden middelen zo veel mogelijk geld bijeen vergaren. „Daarin zijn we tot nu toe aar dig geslaagd", zegt woordvoer der Jan van Klinken, die sa men met zijn vrouw de motor achter de organisatie vormt. „In onze woonplaats Leerdam hebben we in december een eerste presentatie gehouden. Mede dankzij de aanwezigheid van mevrouw Ria Lubbers, de vrouw van de premier, werd deze avond een groot succes. Zij was kort daarvoor bij de Masai op bezoek geweest en reageerde enthousiast op ons verzoek om over haar ervarin gen te komen vertellen". Kameel Twee dagen na de presentatie, zaterdag 17 april, houdt dezelf de stichting een Masai-markt op het Dorpshuisplein van Nieuwerkerk. „Dankzij de me dewerking van bevriende rela ties kunnen we uiteenlopende artikelen tegen scherpe prijzen aanbieden. De opbrengst is ui teraard voor het huizenpro ject", vertelt het echtpaar Van Klinken. Bijzondere attraktie is een heuse kameel. Kinderen kun nen tegen betaling een ritje maken op dit kolossale dier. De keuze voor de kameel is niet toevallig. Een van de projecten die oud-Nieuwerkerker Rinus van Klinken in Masailand heeft opgestart, is de introduc tie van kamelen. De Masai zijn van oudsher sterk gericht op koeien maar tijdens langdurige droogte leg gen de kuddes massaal het loodje. Kamelen kunnen zulke aanslagen beter overleven. De melk die ze geven, is zelfs voed zamer dan die van koeien. Hoe wel de Masai-herders erg aan de beesten moesten wennen, raken ze nu steeds meer met de kamelen vertrouwd. Sponsors Bij ongustig weer wordt de markt in Ons Dorpshuis ge houden. De kameel blijft in dat geval op stal. De onkosten die gemaakt moesten worden voor de presentatie en de markt, konden worden bestreden met sponsorgelden. Een groot aan tal Nieuwerkerkse onderne mers reageerde positief op een verzoek om medewerking. „Ze zeggen wel eens dat Zeeuwen zuinig zijn, maar daar hebben we nog niets van kunnen mer ken. De praktijk wijst uit dat Zeeuwen bepaald niet karig zijn als het om het goede doel gaat", aldus de initiatiefne mers, die alle vertrouwen heb ben in het welslagen van de ac tie DEN HAAG - De Oldtimer Ca ravan Club is van 23 tot en met 25 april tijdens een treffen te gast in Duinrell in Den Haag. De organisatie verwacht onge veer honderd „antieke" cara vans van vóór 1971 die voor het publiek te bezichtigen zijn. DEN HAAG - Prins Berhard zal op 14 april het officiële startsein geven voor het educa tieproject van het Wereld Na tuur Fonds in de Gelderse Poort in Arnhem. Hij al onder andere een nieuw ingerichte bus bezichtigen die wordt ont huld door een groepje kinde ren. BRUINISSE - Vier leden van de Rode Kruiscolonnen in Bruinisse hebben afge lopen donderdagavond een medaille gekregen voor tien jaar trouwe vrijwilli- gersdienst. De heer T. C. Hekman reikte namens het Rode Kruis hoofd- en kringbestuur de versierselen uit aan de dames G. van Dommelen-de Bruine en J. de Molennaar-yan der Werf. J. de Molennaar en W. Koolmees die niet op de vergadering aanwezig waren, krijgen de medailles toegezonden. „Het is zomaar geen automa tisme dat er medailles voor trouwe dienstjaren worden uit gereikt", begon de heer Hek man in een toespraakje. „Veel vrijetijdsopoffering is nodig om aan de taakstelling van het Rode Kruis tegemoet te komen en dat zonder enige financiële vergoeding. Veel leren en oefe nen blijft noodzakelijk om een volwaardig colonnelid te zijn", zei Hekman alvorens hij de beide dames de medaille op de revers speldde. Hekman memoreerde tevens de onlangs gehouden bazar in Bruinisse, die volgens hem een uniek voorbeeld geeft wat er met veel inzet allemaal bereikt kan worden. Voorzitter T. Ket ting hield het in zijn jaarrede erg kort. Op zich was dit niet zo vreemd omdat hij nog maar erg kort als gevolg van het overlijden van voorzitter J. van der Have de voorzittershamer hanteert. „Bruinisse heeft een voorzitter verloren waaraan nog veel zal worden terugge dacht", meende Ketting. Ook memoreerde de voorzitter het overlijden van de heer D. Bal. Met enkele ogenblikken stilte werden de beide leden die de vereniging zijn ontvallen staande herdacht. Vervolgens werden de notulen door secre taresse mevrouw J. van den Berg-Kik voorgelezen en on veranderd vastgesteld. Pen ningmeester C. Heule maakte het financiële plaatje van de vereniging bekend. Bovendien noemde hij de schitterende net to opbrengst van 9951,97 die de bazar recentelijk heeft opge bracht. Actie Heule? Tijdens de jaarvergadering werd Heule bij acclamatie her kozen als penningmeester. Met zijn dank voor het vertrouwen over te brengen sprak hij de hoop uit dat hij deze taak nog lang zal mogen uitvoeren. Bin nen zijn vaste werkkring staan echter veranderingen voor de deur die mogelijk tot over plaatsing naar een functie bui ten het vissersdorp zullen lei den. Uit de zaal werden ideeën gelanceerd om middels een handtekeningenactie Heule op zijn vaste stek in Bruinisse te behouden. Plaatsvervangend colonnecom mandant P. Beije verhaalde in zijn jaarverslag over de oefe ningen en de examens die in het afgelopen jaar waren afge wikkeld. Door deze activitei ten op te sommen werd duide lijk dat het Bruse Rode Kruis over een actieve colonne be schikt. Mevrouw C. van den Berge gaf vervolgens in haar jaarverslag een overzicht van de taken die de dames van de Welfaregroep verrichten. De Welfaregroep bracht naast al het werk in de verzorging en begeleiding ruim 4000 gulden bijeen met zelfgemaakte en verkochte spulletjes. Op de plaatselijke basisscholen zijn alle 90 kinderen die daarvoor in aanmerking kwamen ge slaagd voor hun EHBO- diploma A of B. „Een prima prestatie", meldde een contente mevrouw Jumelet-van Oevereq namens het Jeugd Rode Kruis. Zij onderstreepte tevens een goede voorlichting op de scho len. De dames J. van den Berg en M. Ketting-van der Goot vertelden na de pauze een en ander over de beleidsstructuur van de slachtofferhulp in de re gio, waarvoor de laatste vier jaar zeven bureaus in Zeeland zijn opgestart. BRUINISSE - Zoals elk jaar in het paasweekeinde hebben leden van jeugdsoos De Pul in Bruinisse 500 scharreleieren verstopt in het Westplantsoen. Joline Ge luk werd de gelukkige vindster van het gouden ei. Joline kreeg een paashaas, paaseitjes en een geldbedrag door het soosbestuur aangeboden. Gistermorgen (tweede paas dag) was het op de heuvels en in de dalen van het Westplant soen een gekrioel van speuren de kinderen. Gewapend met plastic zakjes en soms met de hulp van vader, moeder of oma waren zij rond de klok van half negen het groenpark ingetrok- keb om tussen de heggen en bosjes het gouden ei te zoeken. Na intensief zoekwerk bleek Joline Geluk over de beste speurneus te beschikken. Zij werd namelijk de gelukkigste vinder van het gouden ei, wat haar de eerste prijs opleverde. De overige eierzoekers en zoe kertjes wisten soms tientallen fraai geschilderde scharreleie ren te verzamelen, belangeloos bekostigd uit de pot van de soos. Een twintigtal leden van De Pul waren die morgen vanaf half twee 's nachts op de been om voorbereidingen te treffen voor deze jaarlijkse eier- verstopperij. Tussendoor wer den films bekeken en uitsla- pers die zich niet volgens af spraak aanmeldden werden thuis „opgehaald". In de omgé ving van het scholencomplex in Bruinisse waren gistermor gen'rond dezelfde tijd ongeveer zestig leden van de CJV eieren aan het zoeken. Alvorens deze jongens en meisjes in de leef tijd tot 18 jaar voor het geza menlijk paasontbijt in het CJV-gebouw aan de Molen straat konden aanschuiven moesten vers gekookte eieren tussen de struiken worden op gespoord. ZIERIKZEE - Het theaterseizoen '92/'93 van Uit op Schouwen-Duiveland wordt zaterdag 17 april afge sloten met een optreden van danstheater Opus One. In het kader van het vijfjarig bestaan van het dans gezelschap wordt in de Zierikzeese Concertzaal het programma „Take 5" uitgevoerd. Aanvang van de voorstelling: 20.00. uur. De lustrumvoorstelling „Take 5" is geen terugblik op de voor bije vijf jaar, maar is een sa mengesteld programma waar in diverse choreografen zijn aangezocht om de veelzijdig heid van Opus One in een musical-achtig ballet tot uit drukking te brengen. De chore ografie en de muzikale sa menstelling is in handen van Rob Brown, terwijl Billy Wil son de regie en het (con- cept)verhaal voor zijn rekening neemt. Voor de algehele pro- duktieleiding tekent Maarten Voogel. De choreografen krij gen de beschikking over tien dansers. Ook artistiek leider Rob Brown zal een bijdrage verzorgen, terwijl ook Billy Wilson heeft toegezegd een bal let te zullen maken. Modern sprookje Dit alles moet zorgen voor een spectaculaire voorstelling met jazzdans, tap, zang en mime. Het verhaal achter Thke 5 zit vol fantasie, het is in feite een modern sprookje, bedacht door Billy Wilson en Rob Brown. Een hoofdrol hierin is wegge legd voor een mensgrote koffer. Die koffer neemt het publiek mee naar een luxe hotel, naar een straat én naar een armoe dig kamertje waar h kennis maken met de hoofdpersoon van deze voorstelling: een man die het publiek deelgenoot maakt van zijn wonderlijke en fantasievolle leven. Het zo feestelijk begonnen verhaal krijgt echter een sinistere wen ding als hij wordt beroofd. De man zint op wraak, maar op wie? Is die beroving bovendien realiteit of „slechts" een boze droom. Het begin van Opus One gaat ruim vier jaar terug toen het dansensemble in het Cultureel Centrum van Amstelveen zijn debuut maakte met de produk- tie Seagull. Het publiek rea geerde enthousiast op de ar tistieke formule die Opus One bracht. Een veelzijdige formu le waarin jazz-, tapdans, klas sieke, moderne en etnische dans worden afgewisseld en waarin de gezongen fragmen ten wijzen op een duidelijke beinvloeding vanui de Ameri kaanse musical-traditie. Die verschillende delen worden door het verhaal tot een geheel verbonden. Deze opzet van het programma blijkt aan te slaan. De afgelo pen jaren is Opus One erin ge slaagd een groeiend theaterpu bliek over de schouwburg drempel te krijgen, zonder daarvoor een cent subsidie te ontvangen. De absolute door braak bracht de familie voorstelling ,,A surprising sto ry of Swinging Shoes", die eind 1990 in première ging. De ze voorstelling wordt nog al tijd gegeven en trekt nog altijd volle zalen. Dat het publiek in middels weet wat het van een voorstelling van Opus One kan verwachten blijkt uit het en thousiasme waarmee dit sei zoen Visions en Voices from a storyteller is ontvangen. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6