Vrouwen kiezen in de politiek Gronden compensatielokatie verkocht Stimulans voor een betere coördinatie zorgverlening vvv- Toch volledige subsidie voor VVV-Scharendijke Cursus oriënteren en kiezen in Zierikzee Raadsvergadering gemeente Westerschouwen Verkoping De Schutse in Bruinisse leden- vergadering Surfspullen gestolen Vergadering van Onder nemerskring Wet Voorzieningen Gehandicapten: DINSDAG 13 APRIL 1993 NR 25340 5 De raad moet beslissen of het bouwplan De Smidse wordt doorgevoerd. (Archieffoto). BURGH-HAAMSTEDE - De heren A. Ruytenberg en A. de Ruiter hebben het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Westerschouwen na mens het recreatiepark Renesse BV schriftelijk bevestigd akkoord te gaan met de aankoop van de resterende gronden van de compensatielokatie. Het voorstel de gronden van de compensatielokatie te verkopen komt aan de orde in de raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen die op maandag 19 april wordt gehouden in het gemeentehuis van Burgh-Haamstede. Aanvang is om 19.30 uur. Ronde-tafelgesprek in raadzaal Zierikzeese stadhuis ZIERIKZEE - Vrouwen kiezen in de politiek. Dat is het thema van een ronde-tafelgesprek dat op maan dag 19 april wordt gehouden in de raadzaal van het stadhuis te Zierikzee. Over de verdeling van de gron den van de compensatielokatie wordt al geruime tijd gespro ken. Met eerdere kandidaten werd een concept-koopovereen komst gesloten, maar uiteinde lijk kon met hen geen overeen stemming worden bereikt. Be gin dit jaar ging de heer C. Kooman over tot de aankoop Door de invoering van de wet Voorzieningen Gehandicapten moet er een einde komen aan de wirwar van regelingen (Al gemene Arbeidsongeschikt heid Wet Regeling Geldelijke Steun Huisvesting Gehandi capten, Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten en de Alge mene Bijstands Wet) en de ver schillende financieringssyste men daarvan. Een beroep doen op dergelijke regelingen bete kent in de praktijk meerdere loketten passeren. Bovendien kunnen 65-plussers in de huidi ge situatie nog geen beroep doen op de Algemene Arbeids ongeschiktheidswet. Zij ma ken slechts in beperkte mate gebruik van de mogelijkheden die de bijstand (ABW)biedt. Door de nieuwe wettelijke structuur die ten gevolge van de Wet Voorzieningen Gehandi capten ontstaat worden de ge meenten belast met de uitvoer van de regeling voor leef- en woonvoorzieningen (inclusief rolstoelen) en andere inkomen sondersteunende voorzienin gen. Die nieuwe opzet heeft het voordeel dat er een zekere ver eenvoudiging optreedt en dat per categorie voorzieningen in de toekomst één loket ontstaat. Daarbij is een van de uit gangspunten van deze her structurering dat diegene die over de toekenning van een voorziening beslist ook de be taler daarvan is. Meer concreet moet deze nieu we opzet ertoe bijdragen dat het zelfstandig wonen van ge handicapten en ouderen wordt vergemakkelijkt en dat ook 65 plussers gebruik kunnen ma ken van de mogelijkheden die de Wet Voorzieningen Gehandh capten biedt. Verder maakt de- van ruim 1 hectare. Nadat in fe bruari de heer Hanse als poten tiële koper afviel, liet de heer Ruytenberg weten interesse te hebben in de aankoop van de resterende zeven hectare. De Ruiter van camping De Kempe wilde echter ook in aanmer king komen voor de aankoop van 1 hectare grond en zo vond ze nieuwe opzet ook mogelijk dat ouderen en gehandicapten in de toekomst bij een loket te recht kunnen voor hun aanvra gen. Hierdoor kan de wet Voor zieningen Gehandicapten niet alleen bijdragen tot een goede coördinatie tussen gemeente lijk huisvestingsbeleid, ver huur- en vervoerbeleid. mini mabeleid en sociale zorg maar zeker ook tot een betere af stemming van de voorzienin gen voor gehandicapten en ou deren. Met de zorgsector en de sociale verzekeringspartners zullen de gemeenten eveneens tot een zekere afstemming van beleid moeten komen. Door dat afstemmen van ge handicaptenbeleid, (flanke- rend)ouderenbeleid, huis vestingsbeleid, vervoersbeleid en sociaal beleid kunnen de kosten worden beheersbaar blijven en moet het voor de hulpvragende burger eenvou diger worden om hulp te vra gen. Dit door in principe voor een loket te kiezen. Een ander uitgangspunt van het regioproject wat betreft de uitvoering van de wet Voorzie ningen Gehandicapten is het bevorderen van de (rechts) ge lijkheid van de hulpvragende burgers binnen de regio's, die op basis van de Wet gemeen schappelijke regelingen wor den afgebakend. Voor Schou- wen-Duiveland betekent dat een bundeling met Tholen, Sint Philipsland en de Beve- landen (de WGR-regio Noord en Midden-Zeeland). In de tussentijdse rapportage van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten over dit regiopro ject voor de uitvoering van de wet Voorzieningen Gehandi- de commissie ruimtelijke orde ning, na het afvallen van de heer Hanse moest De Ruiter de kans krijgen deze grond te kunnen kopen. VanÖaar dat nu besloten is zes hectare aan Ruytenberg en 1 hectare aan, De Ruiter te'verko pen. Beiden hebben onder voorbehoud van de financie- capten wordt speciale aan dacht aan de vervoersvoorzie ningen en huisvesting voor ge handicapten en ouderen be steed, terwijl deze tussentijdse rapportage ook een pleidooi voor het oprichten van een re gionaal expertisecentrum en het uitbreiden van de bestaan de indicatiecommissies bevat. Wat het vervoer voor gehandi- capen en ouderen betreft wordt gepleit voor projecten per WGR-regio (dus voor Noord- en Midden-Zeeland, Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen). De vraag hierbij is of de gemeenten een tegemoetkoming in de ver voerskosten willen inzetten voor een 'deur-tot-deur-voor- ziening, eventueel aangevuld met een gedeeltelijke vaste halte voorziening'. Overwogen kan worden of voor die voorzie ning ook de bijzondere bij stand kan worden gebruikt. De regiotaxi wordt geen deur-tot- deur-vervoer, gezien de onzeke re financieringsmogelijkheden na de experimentele twee jaar, moet hiervoor geen WVG-geld worden aangewend. De oprichting van een Regio naal Expertisecentrum voor Gehandicapten en Ouderen (een REGO) wordt wenselijk geacht. In zo'n centrum „bun delen" de gemeenten adviezen over WVG-verstrekkingen (leef- en woonvoorzieningen) bijzondere bijstand, invaliden parkeerplaatsen en -kaarten, sociaal-medische urgentie van woningzoekenden, indicatie bejaardenoorden en verpleeg huizen en over de flankerende ouderenzorg. Hierdoor ont staat dat bepleite ene loket voor gehandicapten en oude ren. Door de toenemende vraag naar voorzieningen (een gevolg van de vergrijzing) zal hieraan een duidelijker behoefte ont staan. Binnen het REGO zal een re gionale indicatiecommissie gaan fungeren. Deze commis sie is een verdere uitbreiding van de reeds bestaande indica tiecommissie voor verzorgings- en verpleeghuizen. Deze com missie houdt zich nu ook reeds bezig met het aangeven van de (gewenste) extramurale hulp verlening. Deze indicatiecom missie nieuwe stijl moet vooral regionaal gaan werken, waar- ring laten weten akkoord te gaan met het aanbod. Daarbij denkt De Ruiter nog voor de start van het zomerseizoen het terrein in te kunnen richten als kampeerterrein. Ruytenberg ziet daartoe geen mogelijkhe den en wil de gronden per 1 ok tober afnemen. Het college heeft hiertegen geen bezwaar. De Smidse Ook het bouwplan van twee winkeleenheden en acht woon eenheden op de plaats van de voormalige smederij op de hoek Ring/Ö'oststraat in Burgh-Haamstëde staat op de agenda van' de raadsv'ergade- bij de indicatiestelling op basis van een integraal beleid voor ouderen en gehandicapten moet gebeuren. Daarbij moet de indicatiecommissie onaf hankelijk van de budgetbe heerder en de verstrekker van de voorzieningen kunnen idice- ren. Huisvesting De afgelopen vijfentwintig jaar is het aantal woningen dat via de Regeling Geldelijke Steun Huisvesting Gehandi capten is aangepast, sterk toe genomen. De vraag naar en het aanbod van aangepaste wonin gen sluit slecht op elkaar aan, zodat nagegaan moet worden of en zo ja hoe- een uniform registratie- en meldings systeem kan worden inge voerd. Dit om het hergebruik van dergelijke woningen te sti muleren. Naarmate er ver schuivingen optreden van intra- naar extramurale zorg zal de vraag naar dergelijke woningen toenemen. Door een versnippering over alle ge meenten is het moeilijk om te bepalen in hoeverre het beleid en het budget aan dergelijke ontwikkelingen moeten wor den aangepast. Daarom verdient een regionale registratie van dergelijke wo ningen aanbeveling. Regionale bijeenkomst Deze tussenrapportage van de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten over het regioproject wet Voorzieningen Gehandi capten komt aan bod bij de ver schillende regiobijeenkomsten die de Zeeuwse Stichting Ge handicaptenbeleid woensdag 14 en donderdag 15 april houdt. Voor Schouwen-Duiveland is er donderdag 15 april van 14.30 tot 17.00 uur een regio bijeenkomst in het gemeente huis van Bruinisse. Tijdens deze bijeenkomst wordt door R H. A. Brakman, directeur van de Zeeuwse Stichting Gehandicaptenbe leid ingegaan op de totstand koming van de wet Voorziening Gehandicapten en de wijze waarop Zeeland op deze wet in speelt. De tussenrapportage van het WVG-project wordt door projectmedewerker F. Kuijper toegelicht. Na het toe- lichte van de moderlverorde- ning van de wet Voorziening Gehandicapten bestaat voor gehandicaptenorganisaties en werkgroepen de mogelijkheid om aandachtspunten door te spelen aan de Stuurgroep Voor zieningen. ring. Een onderwerp waarover al meerdere keren in de verga deringen van de commissie ruimtelijke ordening is gespro ken. Tijdens deze vergadering wer den door omwonenden van de ze lokatie bezjvaren geuit tegen het bouwplan De Smidse. Zij voelden zich met name aange tast in hun privacy, waren bang voor een daling van de waarde van hun huis en ze zagen door het plan verkeersproblemen ontstaan. Om aan een deel van de bezwaren tegemoet komen werd het bouwplan op enkele fronten aangepast. Daarnaast is er een onderzoek uitgevoerd naar dé haalbaarheid van de verkoop van de woningen. Aangezien de verschillende le den van de commissie ruimte lijke ordening een verdeeld ad vies hebben uitgebracht over het bouwplan, laat het college de uiteindelijke beslissing over aan de raad. De raad wordt tijdens de raadsvergadering eveneens ge vraagd een krediet beschik baar te stellen voor de uitbrei ding van het parkeerterrein achter de Rooms Katholieke kerk in Haamstede. Kosten voor deze werkzaamheden be dragen 100.000 gulden. De uit breiding van het terrein past ook in de uitgangspunten van het mobiliteitsscenario. Voor de uitvoering van het activitei tenprogramma tijdens de Pinksteren door de Stichting Recreatie Activiteiten Wester schouwen (SRAW) wordt de raad om een krediet gevraagd van 7083 gulden. De SRAW heeft eveneens een subsidiever zoek ingediend bij het Be- drijfsschap Horeca in het ka der van het voorkomen en be strijden van de criminaliteit. Wordt dit verzoek gehonoreerd dan wordt het bedrag afgetrok ken van de subsidie van de ge meente. Nadat een eerder ver zoek om subsidie was afgewer zen heeft de werkgroep Tbe- gankelijkheidsbevordering een hernieuwd verzoek inge diend met daarbij een verdui delijking van haar taken en werkzaamheden Andere onderwerpen waarover de raad zich maandag 19 april gaat uitspreken zijn onder meer: het beschikbaar stellen van krediet voor de inrichting van de Openbare basisschool De Kirreweie in Burgh-Haam stede, voor het asfalteren van diverse wegen in het kader van het meerjarig onderhoudssche- ma en het vaststellen van ,de Structüurvisie Dapperwëg^ BRUINISSE - Zaterdag 17 april wordt er in het Her vormd Verenigingsgebouw in Bruinisse een verkoping ge houden ten behoeve van De Schutse, een organisatie die zich bezig houdt met de verzor ging van lichamelijk en geeste lijk gehandicapten. Tijdens de verkoping wordt een groot aantal zelfgemaakte artikelen aangeboden, zoals ondergoed, verse oliebollen, ouderwetse babbelaars en overheerlijke advocaat. Verder is er naast een demonstratie pottenbakken een speciaal hoekje voor de kleintjes inge richt. De deuren gaan van 10.30 tot 16.00 uur open. BROUWERSHAVEN - De VVV Brouwershaven houdt op dinsdag 20 april haar algeme ne ledenvergadering in café restaurant 't Opstapje op het bungalowpark Den Osse. Aan vang van de vergadering is om 20.00 uur. Nadat het financieel verslag, het verslag van de kascommis- sie en de begroting 1994 zijn doorgenomen wordt er met de leden verder gesproken over het verloop van de S-status van het kantoor. Andere onderwer pen zijn het Projekt Seizoens verlenging en de deelname aan de VVV-Geschenkbon. Ook wordt er nog een bestuursver kiezing gehouden. SCHARENDIJKE - T. uit Duitsland deed bij dc politic aangifte van diefstal van zijn surfplank. Hij claimt een scha de van 1500 D.IVfark. De surfplank zat vastgemaakt aan een boom met een kabel. Ook L. - eveneens uit Duits land - deed aangifte van dief stal van zijn surfplank. Ook deze surfplank was met een ka bel aan een boom bevestigd. De surfplank vertegenwoordigt volgens L. een waarde van 1600,- D.Mark. Het betreft een initiatief van het Zeeuws Ontwikkelingsbu- ro voor Vrouwen Emancipatie (ZOE). Het ronde-tafelgesprek kreeg het thema Vrouwen kie zen in de politiek omdat dat onderwerp centraal staat tij dens de verkiezingscampagne 1994. Men gaat vooral in óp de partij cultuur met zijn mogelijkhe den of beperkingen voor vrou wen. Deelnemers aan het ron de-tafelgesprek zijn mevrouw D. M. Bloos-Steenhuizen van de Vereniging van Vrouwenbe- ZIERIKZEE - Welke mogelijk heden biedt het volwassenen onderwijs hen, die vroeger niet hebben doorgeleerd of die niet beschikken over mini maal een mavo-diploma. Woensdagavond 28 april wordt een begin gemaakt met deze gratis cursus. Opnieuw iets willen leren, maar niet goed weten wat of ZIERIKZEE - De Onderne merskring Schouwen-Duive land heeft voor maandag 26 april een ledenvergadering be legd in de foyer van Mondra- gon in Zierikzee. Deze verga dering begint om 20.00 uur. Voor dc pauze wordt het huis houdelijk gedeelte afgewerkt met onder meer een bestuurs verkiezing. Mevrouw I. Poll stelt haar bestuursfunctie ter beschikken, terwijl de heren C. Rademaker en B. Waayenberg zich opnieuw herkiesbaar heb ben gesteld. Verder komt voor de pauze ook het financieel verslag van de kring aan de or de. Na de pauze vertelt direc teur L. Noordhoek van Noord- hoek Diving Company uit Zie rikzee iets over het door zijn bedrijf uitgevoerde ber gingsproject in Antartica, eind vorig jaar. Dit gebeurt aan de hand van een videopresentatie van zijn bedrijf. Na afloop is er gelegenheid om met elkaar nog wat na te babbelen. langen, mevrouw L. W. D. Ge- luk-Poortvliet van het CDA, en de heren C. van de Berge (PvdA), Ph. J. van Ast (VVD), J. den Hollander (D66) en W. F. Sprengelmeijer (SGP/GPV/RPF). Zij worden onder meer gecon fronteerd met telefonisch ver zamelde uitspraken van vrou welijke kiezers. Ook de men sen op de publieke tribune heb ben een belangrijke inbreng. Het ronde-tafelgesprek kan door iedere belangstellende worden bijgewoond. Aanvang 20.00 uur. onzekerheid over de eigen ca paciteiten. Dat alles houdt sommige volwassenen tegen om aan een cursus te beginnen. Voor die groep volwssenen biedt het Regionaal Educatief Centrum voor Volwassenen de ze cursus die gedurende tien achtereenvolgende woensdag ochtenden in de vroegere prin ses Julianaschool aan het Jan- newekken wordt gegeven. In deze cursus maken de cursisten kennis met allerlei oplei dingsmogelijkheden zoals de Open School, de mavo, beroep sopleidingen, schakelcursus en cursussen op creatief gebied. Kenmerk van deze cursusbij eenkomsten is de ontspannen sfeer waardoor de cursisten aan den lijve ervaren dat leren ook best leuk kan zijn. De cur sus is gratis om de drempel zo laag mogelijk te houden. Voor kinderopvang geldt een ver goedingsregeling. Belangstel lenden voor deze cursus kun nen zich aanmelden bij het REC in Zierikzee, telefoon: 01110- 17687. MADRID/GIJON - De Spaanse autoriteiten vrezen voor het le ven van 39 bemanningsleden van een Indiaas vrachtschip dat maandag voor de noord kust van Spanje zonk. Van de 55 personen aan boord konden 16 door helikopters in veilig heid worden gebracht. AMSTERDAM - In de Jaap Edenhal in Amsterdam vindt op 19 en 20 april de vierde In ternationale Thttoo Conventie (ITC) plaats. Tijdens de twee daagse conventie tonen tattoo kunstenaars uit de gehele we reld hun kunsten met de naald. ZIERIKZEE - Met het oog op de invoering van de wet Voorzieningen Gehandicapten, die door de ge meenten moet worden uitgevoerd is door de Vereni ging van Zeeuwse Gemeenten een tussenrapportage opgesteld waarin uiteengezet wordt op welke ma nier gemeenten het beste invulling kunnen geven aan deze nieuwe wet. Deze tussenrapportage maar ook de totstandkoming van de wet Voorzieningen wordt donderdag 15 april tijdens een regio bijeenkomst in het gemeentehuis van Bruinisse be sproken. Aanvang: 14.30 uur. Om sluiting kantoor te voorkomen SCHARENDIJKE - Als de gemeenteraad ak koord gaat met het voorstel van het college krijgt de VVV-Scharendijke voor 1993 alsnog het volledige subsidiebedrag. Eerder besloot de gemeenteraad tot halvering van de subsidie. Het college stelt de raad nu voor dat besluit te rug te draaien. Het voorstel komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering van don derdag 22 april. De vergadering wordt gehou den in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. De Middenschouwse ge meenteraad besloot inder tijd tot halvering van de ge meentelijke subsidie aan de VVV omdat men te laat was met het indienen van de subsidie-aanvraag. Boven dien bleek de aanvraag on volledig. De VVV diende een bezwaarschrift in tegen dat beslüit.' Het 'college wil dat bezwaarschrift onge grond verklaren, maar stelt de raad voor toch de volledi ge subsidie beschikbaar te stellen. Dreigende sluiting „Feit is dat de financiële po sitie van de WV zodanig is dat wanneer voor het jaar 1993 niet het volledige sub sidiebedrag wordt verkre gen het WV-kantoor in het seizoen 1993 gesloten zal moeten blijven. Sterker nog, de VVV zal een derge lijke financiële tegenvaller waarschijnlijk niet te boven komen", aldus het college. „Dat achten wij zeker niet in het belang van de ge meente, waarin recreatie en toerisme een rol van beteke nis vervullen". Het college stelt verder dat een goed geoutilleerd VW- kantoor voor de gemeente Middenschouwen een must is.. „Verder hebben wij over wogen dat in het nog recen te verleden door uw raad extra financiële middelen beschikbaar zijn gesteld om de financiële huishouding van de VW weer gezond te maken", aldus het college. Geconcludeerd wordt dat als men dan nu slechts een halve subsidie zou uitkeren waardoor het VW-kantoor gesloten zou blijven er spra ke zou zijn van kapitaals vernietiging.. „Uiteraard wensen wij dit te voorko men", aldus het college. Met dat in het achterhoofd stelt het college de raad voor om alsnog de resterende subsi die van 7800,- beschikbaar te stellen aan de VW- Scharendijke.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5