,,Een beetje respect en begrip voor elkaar, dat is het doel van deze dag" Eilandelijke playbackshow trekt 250 belangstellenden m COLIJN Mensen Eerste zwaluw Kees Slager te gast bij Stad en Lande Afrikaanse dag in het asielzoekerscentrum Organisator Onno Kramer: Ik had eigenlijk maar op 100 man publiek gerekend DINSDAG 13 APRIL 1993 NR 25340 Verwachting t/m zaterdag 17 april WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht variabel 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht variabel 3 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 14 apr. Zon op 06.43, onder 20.32 Maan op 03.37, onder 12.51 15 apr. Zon op 06.41, onder 20.34 Maan op 04.01, onder 13.58 Nieuwe Maan: 22 apr. (01.50) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De komende nacht zijn er enkele opklaringen en ontstaat er weer op veel plaatsen mist. De tem peratuur daalt hierbij tot een graad of 3. De mist maakt in de ochtend plaats voor wat zon, maar in de loop van de g ontstaan er stapelwolken en vooral in het midden en zuiden van het land groeien deze uit tot een en kele regen- of onweersbui. De mid- dagtemperatuur wordt een graad of 13. De wind komt uit oostelijke rich tingen en is zwak tot matig, maar in het Waddengebied af toe vrij krach tig. Ook de komende dagen veran dert er nog maar weinig. De kans op een bui blijft bestaan en de tempera turen handhaven zich op een niveau wat ongeveer normaal is voor deze tijd van het jaar. MUNCHEN/HAMBURG Door terugkerende reizigers zijn op tweede Paasdag in Duitsland talloze files ont staan. Vooral in Beieren was het raak. Op de snelweg Salzburg-München ontstond een autoketen van 65 kilometer en op rond 30 kilometer lange stukken tussen Gotha in Thü- ringen en Herleshausen in Hes sen zowel als Bremen- Osnabrück kwamn het verkeer ook muurvast te zitten. Advertentie beveiliging Bel: 01100-13720 Inbraak Toegangscontrole Brand T.V.-bewaking Winkeldiefstal Technisch alarm Overval Terreinbeveiliging 24-uurs meldkamer-service I ||riB Uneto SfejH Bevetqings I ktsubteut Fax. 01100-15697 Lewestraat 43, Goes/Kloetinge ZIERIKZEESCHEH NIEUWSBODE® Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 48,50 Bij autom, afscly. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent Kontrakttarieven op aanvraag ..succesjes" (t/m 4 regels) 1 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% BTW Vorige week steeg het eerste gemopper al weer op vanuit de Schouwen-Duivelandse bevol king. Drukte op de wegen, in de winkels, kortom, het paas weekeinde en de daaraan vast geknoopte vakantie trok weer veel buitenlanders naar het ei land. Niet naar ieders tevre denheid. ,,Die Duitsers ken nen de verkeersregels niet....ze doen altijd zo moeilijk met af rekenen", waren wederom en kele kreten die konden wor den opgevangen. Anderen wre ven tevreden in de handen. Het was dan misschien wel druk, maar die toeristen brachten wel weer hun buiten landse valuta mee. Bovendien was het best gezellig met al die drukte. Ook de toeristen zelf verschilden nogal van mening. Moe van de lange reis en gerad braakt door de jengelende kin deren achterin, arriveerden sommigen gestresst op de be stemming. Anderen klaagden over het ietwat tegenvallende weer op zondag. Weer anderen daarentegen genoten van de mooie omgeving en de verdien de vakantiedagen. Waar zoals bekend ook veel buitenlanders zitten is in het asielzoeker scentrum in BurghHaamstede. Daar werd afgelopen vrijdag een Afrikaanse dag gevierd. Sommige bewoners vierden uitgebreid feest. Ze lachten, maakten muziek of hielpen mee met de organisatie. Ande ren bleven in hun appartement of zaten stil in een hoekje. ,,Het enige wat we hier doen is eten en slapenik zou liever thuis bij mijn familie zijn", was hun kijk op het tijdelijk bestaan in het centrum. Het paasweekeinde heeft al met al weer enkele zaken duidelijk aan het licht gebracht. Of je nu uit Duitsland, Frankrijk, So malië, Angola of Schouwen- Duiveland komt, het maakt geen enkel verschil. De één heeft een rothumeur en ziet overal de negatieve kant van in, de ander stapt gemakkelij ker over probleempjes heen en heeft enkel oog voor de mooie dingen in het leven. We blijven allemaal mensen met ieder zijn eigen karakter, nukken en grillen. P. S. NOORDGOUWE - De heer Natte uit Noordgouwe heeft vorige week de eerste zwaluw van het jaar gesignaleerd. In de dakgoot van de woning van de heer Natte aan de Brou werijstraat koesterde deze vliegende lentebode zich in het flauwe voorjaarszonnetje. ZIERIKZEE - Kees Slager, au teur van het boek De ramp een reconstructie is vrijdag 16 april te gast bij de voorjaars vergadering van Stad en Lan de Schouwen-Duiveland. Deze vergadering wordt gehouden in de Concertzaal (Zierikzee) en begint om 19.30 uur. Kees Slager, in het dagelijks le ven journalist, zal na de pauze nader ingaan op de totstandko ming van zijn boek, dat al snel tot de bestsellers behoorde. Zo werd dit boek, waarin een an der beeld van de ramp wordt gegeven al vrij snel opgenomen in de boeken toptien van Vrij Nederland. Vrijdagavond zul len met name de omstandighe den toendertijd op het „verge ten" eiland Schouwen-Duive land worden belicht alsmede ook de gevolgen van de ramp voor de ontwikkeling van de regio hier. Voorafgaande aan de lezing van Kees Slager wordt het huishoudelijk gedeelte afge werkt. Dit begint op 19.30 uur met een openingswoord door voorzitter K. Doeleman Hzn. Behalve de verslag van de kas- commissie en de benoeming van een lid voor de kascommis- sie staat er ook een bestuurs verkiezing op het programma. Na jarenlang bestuurslid te zijn geweest stelt ir J. L. van Sloten zich deze keer niet meer herkiesbaar. Het bestuur stelt de leden voor om in zijn plaats C. L. van de Linde te benoe men. De bestuursleden ing J. Kloosterziel, A. Leijdekkers en M. K. Romeijn treden evenéens af maar hebben zich wel her kiesbaar gesteld. In de pauze is er gelegenheid bij de boekenta fel uitgaven van de vereniging te kopen zoals de Kroniek, de fotobrochure Kleine Monu menten, Veldnamenboeken.de bundel Veraelen van Burgh tot Bru. Ook de muziekcassette het Lied van ons Eiland is deze avond te koop. Uiteindelijk ging een negental kinderen uit Haamstede en omgeving met de hoogste eer strijken in de leeftijdsgroep tot 12 jaar. Hun versie van Gun's 'n Roses Knockin' on heavens door bleek de jury zeer aan te spreken. Op een gedeelde twee de plaatst eindigden Michael Jackson en Whitney Houston. Patrick Wesdorp veroverde met zijn imitatie van Koos Albers een derde plaats. Verschillende duo's gaven acte de presence in de leeftijds groep van 12 tot 18 jaar. Naast Fleetwood Mac en Gert en Her- mien was muziek te horen van onder meer The Bangles. Uit eindelijk ging de eerste prijs naar Lois Lane (Monique Pip ping en Belle van Lier) met hun uitvoering van I wanna be. De vier kangoeroes (Rilana Bo- lier, Monique Pipping, Germai- ne Kosters, Bianca Fischer en Anita de Vos) scoorden met hun versie van Op een kangoeroeei land de tweede plaatst. Op de derde plaats eindigden Peter van Belzen en Marjolein Struijs. Zij zetten met veel ver ve en goede timing Het Duet van Herman Finkers en Brigit te Kaandorp op de planken. Ook in de leeftijdscategorie van 18 jaar en oudere ging een duo met de hoogste eer strij ken. Rinus Zanddijk en Annie Dikhoof gaven gestalte aan Ti- na Turner en David Bowie in het duet Tbnight. Met hun imi tatie van de Blue Diamond- klassieker Ramona wisten Aram Hurkens en Freek van Es een tweede plaats weg te ka pen. Berry en Nando Linden- berg wisten met hun imitatie van The Blues Brothers (Every body.. )beslag te leggen op de derde plaats. De prestaties van de deelnemers werden geju reerd door Freddy Kramer, me vrouw W. M. Kraamer-de Groot, dansleraar Rodger van Dcursen uit Cnpelle aan de Ijs- sel cn de uit Zierikzee afkom stige prof. voetballer Peter van Vossen. Afrikaans diner Nadat enkele Afrikaanse da mes uit het centrum wat liedjes uit hun land ten gehore hebben gebracht, is het tijd om aan ta fel te gaan. Dit keer geen nor maal diner, maar een Afri kaans etentje. Acht Somalische vrouwen hebben zich de hele dag in de keuken schuilgehou den om hier een heerlijk Soma- lisch menu te bereiden. Afri kaans eten dat de bewoners en de gasten van buiten het cen trum zich prima laten smaken. Tot slot van de dag is er een op treden van een Afrikaanse dans- en percussiegroep die on der leiding staat van Ibu Dia. Met hun swingende muziek komt er een einde aan de ge slaagde dag. duidelijkheid. „Het enige wat ik kan doen is wachten op de uitspraak over mijn verblijfs vergunning. Ondanks deze on zekerheid weet hij één ding ze ker. „Als de oorlog afgelopen is keer ik terug naar de hoofd stad van mijn land Mogadis hu". Ook deze geschminkte kinderen genoten van de Afrikaanse dag. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - „Een beetje respect en begrip voor elkaar, dat is het doel van deze dag". Ondanks haar drukke werkzaamheden kan Liesbeth Versteeg van de afdeling introductie nog het één en ander vertel len over de achtergronden van de Afrikaanse dag die afgelopen vrijdag in het asielzoekerscentrum Burgh- Haamstede werd gehouden. Vooral een dag die naast de gezelligheid dé mogelijkheid bood aan geïnteres seerden om eens op allerlei vlakken kennis te maken met de Afrikaanse cultuur en gewoonten. De Afrikaanse dag is één van de onderdelen van het Festival Cultureel Gekleurd dat voor het eerst dit jaar ook op Schouwen-Duiveland wordt gehouden. Van 28 maart tot en met 17 april zijn er op tal van plaatsen in Zeeland, Noord- Brabant en Vlaanderen activi teiten. Reeds vorig jaar werd het AZC benaderd om mee. te doen aan de dag. De medewer king werd toegezegd ondanks het feit dat het merendeel van de bewoners van het AZC toen nog afkomstig was uit het voormalig Joegoslavië. Kruidnagel Inmiddels is die situatie gewij zigd. Zo'n zestig procent van de bewoners is afkomstig uit So malië. Daarnaast bevolken mensen uit verschillende delen van de wereld het centrum als Afghanistan, Iran, Libanon, Angola en ook nog Bosnië. Ve len van hen zijn in het begin van de middag bijeengekomen in de ruime recreatiezaal, waar het dus een drukte van belang is. Groepjes bewoners zitten met personeel en mensen van buitenaf onder het genot van een heerlijk bakje Afrikaanse thee met kruidnagel aan de op gestelde tafeltjes te praten met elkaar. Ook staan er standjes opgesteld Van' Unicef en Am nesty International voor diege nen die nog wat meer informa tie willen krijgen toegereikt. Terwijl op de achtergrond de swingende Afrikaanse muziek blijft spelen, begeeft een ge deelte van het gezelschap zich naar de filmzaal waar een film wordt vertoond over een Sene- galees dorpje en haar inwoners die hun rustige leven verstoord zien door invloeden van bui tenaf. De film geeft een goed beeld van het authentieke leven van een Afrikaans dorpje. In de eet zaal is inmiddels begonnen met de kinderactiviteiten. Pa tricia Blokhuizen, die vanuit het CIOS stage loopt bij het AZC, vraagt de kinderen ge deeltelijk in het Engels en het Nederlands om een tekeningen te maken van een eiland waar mensen van verschillende ras sen leven, Degenen die de be doeling niet begrijpen worden spontaan geholpen door leef tijdsgenootjes die het een en ander vertalen. Aan een andere tafel leert één Somalische vrouw een aanial kinderen een liedje uit haar land. En zo kan het voorkomen dat kinderen van verschillende nationalitei ten op een gegeven moment uit volle borst een Afrikaans lied je aan het zingen zijn. In de crè che worden de kleinsten ge schminkt en met prachtig ver sierde gezichten lopen ze trots door het gebouw. Problemen Ondanks dat de dag in alle ge moedelijkheid en gezelligheid verdoopt, is hét in het centrum natuurlijk niet allemaal roze- geur en maneschijn. Zo vertelt de 21-jarige Mohammed Abdi Mohammed uit Somalië in gro te onzekerheid te verkeren of hij in aanmerking komt voor een verblijfsvergunning. Een onzekerheid die hem dagelijks door het hoofd spookt. Sinds vijf maanden woont hij in het centrum waar hij het overigens prima naar zijn zin heeft. Uit zijn geboorteland moest hij samen met zijn neef vluchten voor de verschrikkelijke oor log die daar is uitgebroken. Zijn vader sneuvelde in het ge weld en zijn moeder moest hij achterlaten. In Somalië was hij eerstejaars student aan de landbouwuniversiteit. Na een lange tocht wist hij op een ge geven moment in Nederland te geraken en werd hij onderge bracht in het AZC Burgh- Haamstede. Hier leert hij twee dagen in de week Nederlands, een taal die naast het Ara bisch, Engels en Frans dat hij spreekt al redelijk onder de knie heeft. Met zijn vrienden in het centrum voetbalt hij af en toe én doet hij spelletjes. Voor de rest wacht hij op meer Grote animator achter al de ge noemde activiteiten is Lies beth Versteeg die sinds juni 1992 werkzaam is op de afde ling introductie van het AZC. Haar voornaamste taken be staan uit het organiseren van activiteiten als sport en spel, discoavonden, Nederlandse les en ervoor zorg te dragen dat de crèche geopend is en daarnaast natuurlijk het organiseren van themadagen als de Afrikaanse dag. Een belangrijke dag zo vindt ze. „En niet alleen voor de buitenstaanders, maar ook voor de bewoners. Bij dit soort gelegenhe4en kunnen ze ken nis maken met eikaars cultu ren en in plaats van dat ze zeg gen 'dat is vreemd' kan er wat meer begrip en respect voor el kaar verkregen worden". Over de belangstelling is ze slechts gematigd tevreden. „Ik had toch wat meer mensen ver wacht", aldus Liesbeth. Het or ganiseren van deactiviteiten doet zo natuurlijk, niet all,eon. „De b,ewon,ers helpen altijd een handje mee, hetgeen we na tuurlijk stimuleren. Daarnaast werken er op tal van terreinen ook nog veertig vrijwilligers in het centrum". Een aantal waar mee er genoeg georganiseerd en gedaan kan worden, zo vindt ze. „Maar natuurlijk is er altijd nog wel een plekje voor vrijwilligers. Wanneer er men sen zijn die interesse hebben voor dit werk, kunnen ze altijd bij me langs komen of een af spraak met me maken". En weg is ze weer om vragen te beantwoorden en de dag in goe de banen te leiden. Waar ze ge zien de reacties van bewoners en bezoekers prima in geslaagd is. In voorgaande jaren placht de Zierikzeese danssschool tij dens het Paasweekeinde een dansmarathon te houden, maar dit jaar wilde men eens iets anders brengen. „Ja, ik denk zeker dat we volgend jaar weer een playbackshow gaan houden, maar misschien is het dan leuk om het te combineren met soundmix of Karaoke". Bij soundmix en Karaoke zingt de kandidaat live. Bij het play backen hoor het publiek de echte artiest, maar ziet de imi tator. Details Dat door de deelnemers aan de playbackshow veel tijd was gestoken in de voorbereiding en enscenering van hun imita tie bleek al snel tweede Paas dag. Een wel zeer jeugdige Koos Albers (Patrick Wesdorp) verscheen compleet met rolstoel op het toneel en de ver- tolkeis van het Cocktail Trio- succes Op een kangoeroeeiland verschenen gehuld in knap ge maakte kangoeroe-kostuums op het toneel. Het assortiment artiesten dat werd geimiteerd was groot. Van de hard-rock van Gun's 'n Roses tot het Ne derlandstalige smartlappen van Hepie en Hepie ('k lig op m'n kussen..). Sommige deelnemers doken ver in het verleden. De Blue Di amonds herleefden met het succesnummer Ramona en zelfs Gert en Hermien werden ten tonele gevoerd met hun klassieker Alle duiven op de dam. Kortom; voor elk at wils. De meeste deelnemers meld den zich in de categorie tot 12 jaar. Het muzikale aanbod liep in die categorie van Alfred J. Kwak. de creatie van Herman van Veen, tot Gerard Jolink en Joe Cocker. Geïnspireerd door de film Saterday night Fever was het optreden van John Tra volta en Olivia Newton John met You're the one that I want. ZIERIKZEE - Toen aanvankelijk de inschrijvingen uitbleven vreesde dansle raar Onno Kramer van Dansschool Kramer uit Zierikzee heel even dat de play backshow in het water zou vallen. Het pakte anders uit. De alles bij elkaar 25 acts trokken een dikke 250 belangstellenden. „Dat is veel meer dan ik had ver wacht. Ik had maar op zo'n honderd man gerekend", aldus Kramer. 'Axl Rose' van Guns 'n Roses in actie. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3