esieea- Honderdduizend buitenlanders minder dan het vorige jaar Drie gedetineerden ontsnapt in Alkmaar Advocaten staan hoofdschuddend bij zogenaamde ,,Paassnelrecht,, Berging vrachtschip Nordfrakt voltooid Rustig paasweekeinde op Schouwen-Duiveland Paasdrukte 1993: Paasfiles Station Vlissingen ontruimd na bom melding VN-Mirage stort neer si&utre tere/je Studie naar mogelijkheden vreemdelingengevangenis Actie slechts bedoeld voor publiek i 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE LEIDSCHENDAM - Het Paasweekeinde van 199Ï heeft S25.000 buitenlandse toeristen getrokken. Dat zijn er 100.000 minder dan vorig jaar. Dat maakte het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) op tweede paasdag bekend. Het aantal buitenlandse toeristen komt overeen met de voorspelling van het NBT een week geleden. Vervolg van pag. 1 In de nacht van vrijdag 9 op za terdag 10 april waren speciale teams van de politie Zeeland, versterkt met reserve-politie ambtenaren en opsporings ambtenaren van Staatsbosbe heer door de hele provincie op pad om illegale kampeerders op te sporen. Tijdens deze ge richt aktie werden 74 illegale kampeerders op de bon geslin gerd. Tijdens controles in de nacht van zaterdag 10 op zondag 11 april en de nacht van zondag 11 april op maandag 12 april werd ook gecontroleerd tijdens de normale patrouilles van de po litie. In deze twee nachten wer den nog eens 19 illegale kam peerders bekeurd. Ook de ko mende dagen blijven politiepa trouilles alert op illegaal kam peren. De illegale kampeerders ston den volgens de politie niet al leen langs de kust maar wer den ook aangetroffen in Mid delburg, Vlissingen, Tholen en Kruiningen. ,,Een paar dingen vielen op", aldus de Politie Zeeland. ,,In tegenstelling tot andere jaren werd slechts één caravanbezitter bekeurd. De andere kampeermiddelen be stonden uit campers, bestelwa gens en 23 personenauto's. Het Piketteam constateerde ook dat er op de campings veel DEN HAAG - Staatssecretaris Kosto van justitie studeert op dit moment op de mogelijk heid een gevangenis voor vreemdelingen in te richten. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van justitie bevestigd. De gevangenis moet een capaci teit van 150 tot 200 cellen krij gen. De inrichting is bedoeld voor vreemdelingen die op uit zetting wachten omdat zij geen vërblijfsvergunning hebben gekregen, en voor criminele vreemdelingen die na hun vrij lating uitgezet zullen worden. Eén van de opties is de Koning Willem Il-kazerne in Tilburg. De kazerne is nu nog in bezit van Defensia Het is een ge bouw met ruimten die geschikt zouden zijn voor groepsdeten- tie, waarmee zes tot acht men sen in één ruimte kunnen ver blijven. Kosto moet zijn plan nen nog voorleggen aan de mi- Volgens de eerste berichten kon de uitbraak plaatsvinden nadat een bewaarder met een mes was bedreigd. De politie is een grootscheepse zoekactie in de omgeving begonnen. Volgens een woordvoerder van justitie is het drietal ontkomen bij het binnensluiten in de cel len aan het einde van de recrea tie. Een bewaarder en een sociaal-cultureel werkster kre gen messen van het tafelbestek op de keel en in de rug gezet. Beiden werden gedwongen met de gevangenen naar de voor deurvan de Bergerhout te gaan en deze te openen, waarna het drietal te voet ontvluchtte. Zij hebben vrijwel zeker geen hulp van buitenaf gekregen. De bei de inrichtingswerkers kwamen met de schrik vrij. De ont- meer campers een plekje ge zocht hadden dan in andere ja ren". Overigens deelde de poli tie niet alleen bekeuringen uit, maar werden ook een aantal 'potentiële illegale kampeer ders' gewezen op het feit dat op hun favoriete plekje niet moch ten overnachten. Duur Voor K. uit Kalkar was het Paasweekeind een bijzonder duur weekeinde. In de nacht van zaterdag op zondag werd in Ellemeet zijn rood-metallic Merecedes 230 CE Coupé gesto len. De auto vertegenwoordigt een waarde van 90.000 d.mark. Voor K. was het de tweede mer- cedes die in een jaar tijd in El lemeet werd gestolen. Het ken teken van de auto is KLE-PK- 24. Een andere Duitser, de 23- jarige M. uit Baesweiler werd op de Laone in Renesse door de politie aangehouden wegens vernieling. Van negen auto's molde M. spiegels en ruitewissers. M. bleek onder invloed van alco hol te verkeren. Na het opma ken van het proces-verbaal en gedeeltelijke betaling van een schadevergoeding werd hij weer heengezonden. nisterraad. Bij de gemeente Tilburg is al weken bekend dat er besprekingen worden ge voerd over het ombouwen van de Willem Il-kazerne in die plaats tot een gevangenis spe ciaal voor vreemdelingen. Dat heeft een woordvoerder van de gemeente zaterdag desge vraagd meegedeeld. Dat de ka zerne een gevangenis zou wor den was al eerder bekend. Ook voor de ontwikkeling tot spe ciale vreemdelingengevange nis staat Tilburg open. De daarmee gepaard gaande werkgelegenheid juicht de stad toe, aldus de woordvoerder. DEN HAAG/MADRID - De Spanjaarden moeten op 6 juni naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. Premier Felipe Gonzales kondigde maandag aan dat hij het parle ment ontbindt en verkiezingen uitschrijft. vluchte D. van der G. (Geer) en J. van W. (Wanrooy) zijn veroor deeld tot jarenlange celstraf fen wegens doodslag. De uit Alkmaar afkomstige J.A. (Ad miraal) zat in voorarrest op verdenking van diefstal met in braak. De politie was binnen enkele minuten na de ontsnap ping in de omgeving van het huis van bewaring. Het zoeken naar het drietal werd geruime tijd bemoeilijkt door het ont breken van een bruikbaar sig nalement. De politie heeft di verse tips uit de aangrenzende wijk de Hoef en uit de omge ving van het AZ-stadion onder zocht en de medewerking ge vraagd van de spoorwegpolitie en de plaatselijke taxibedrij ven. De zoekactie bleef echter zonder resultaat. DRIEBERGEN - Op de Neder landse wegen is het op tweede paasdag volgens de Algemene Verkeersdienst in Driebergen (AVD)'erg druk geweest. Om half drie 's middags waren er vijftien files met een totale lengte van 75 kilometer. De eerste vertragingen op de wegen begonnen rond tien uur 's ochtends. De grootste ver keersstroom ging richting kust. Ook waren er diverse paasevenementen die veel drukte veroorzaakten. Verder gingen veel Duitsers na een weekje vakantie weer op weg naar huis. De langste files werden gemeld op de A-l, tussen Baarn en Bar- neveld (12 km); de A-9, tussen Badhoevedorp en de Velsertun- nel (15); en de A-12 tussen Vee- nendaal en Driebergen (10 km). Tégen vijf uur nam het aanbod van verkeer langzaam af en waren er nog vijf files. Op de snelwegen waren op tweede paasdag tot ongeveer vier uur 's middags 26 aanrijdingen.ge meld, waarbij 61 voertuigen waren betrokken. Daarbij raakten vijf personen gewond. Na vijf uur liep het aantal files snel op, met name in het wes ten, bij Breda en in Zeeland. Om zes uur stond er weer zestig kilometer file. Het aantal aan rijdingen was inmiddels opge lopen tot 38, waarbij 85 voer tuigen waren betrokken. In to taal acht mensen raakten ge wond. De meeste aanrijdingen ontstonden tijdens een zware regenbui. Na acht uur waren de problemen voorbij. VLISSINGEN - Het sta- tion van Vlissingen en de daarnaast gelegen terminal van het veer naar Breskens zijn maandagavond van half zeven tot tien voor half acht ontruimd vanwege een bommelding. De po litie van Vlissingen zocht het station af maar vond niets. De NS ontving al om zes uur een bommelding, maar die was volgens een woordvoerder zo vaag dat geen actie werd ondernomen. Twintig minuten later volgde een tweede melding, waarna de politie werd gewaar schuwd. Het treinver keer en het veer tussen Vlissingen en Breskens werden tijdeljk stilge legd. ÖEN HAAG - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland be twijfelen sterk of de grote wo ningbouwplannen van het ka binet in de provincie uitge voerd kunnen worden. De loca ties zijn te duur door hoge aan- koopkosten, bodemsanering en vooral aanleg van openbaar vervoer. PARIJ§ - Het begin van de Navo-operatie Deny Flight is maandag ontsierd door het neerstorten van een Franse mi- rage in de Adriatische Zee. De piloot bracht zich met zijn schietstoel in veiligheid nadat hij een storing aan de motor van zijn toestel had gemeld, zo hebben de Franse strijdkrach ten bekendgemaakt. De piloot is een half uur na het ongeluk ongedeerd uit zee ge red door een Franse helikopter. Hij kwam al in moeilijkheden dertig minuten nadat hij was opgestegen van een vliegbasis in Italië. Frankrijk neemt met veertien Mirages deel aan De ny Flight, de Navo-operatie om het vliegverbod boven Bosnië- Hercegovina na te leven. Met name het verblijfstoe- risme geeft een daling te zien, aldus het NBT, de drie grote stads-VVV's en de provinciale VW's. Het dagtoerisme scoort beter. Gezien het lage aantal buitenlandse toeristen en de verschuiving naar dagtoe risme, komen de bestedingen van dit weekeinde volgens het NBT uit op zo'n 50 miljoen gul den minder dan in 1992, toen de buitenlanders zo'n 300 miljoen gulden uitgaven tijdens de Pa sen. Tevreden NBT-directeur mr. J. Cornelis- sen noemt dit een goed resul taat. ,,Ik denk dat we tevredep mogen zijn. Zeker als je be denkt dat de consument toch een aarzelende houding aan neemt wat boekingen betreft, we dit jaar geen Floriade heb- Aldus advocate mr. L. Mann- heims maandagmiddag in het Amsterdamse paleis van justi tie, waar vanaf drie uur de tweede „Paassnelrechtzitting" plaatsvond, bedoeld om de met Pasen gebruikelijke golf van criminaliteit inde hoofdstad te beantwoorden met een „lik-op- stuk-behandeling". Snelbezoek Verdachten die in het Paas weekeinde in de Amsterdamse binnenstad werden betrapt op het plegen van zogeheten straatcriminaliteit (tasjesroof, autokraken, straatroven), kon den rekenen op een snelbezoek aan de rechter. In de tussentijd werden zij vastgehouden op een politiebureau. Na een ver oordeling konden zij recht streeks worden afgevoerd naar een speciaal gereserveerde cel Smit Tak heeft het wrak van het schip in stukken geborgen, In de nacht van zaterdag op zondag zijn als laatste het ach terschip en de accommodatie ruimten boven water getakeld. De wrakdelen worden afgele verd bij een sloopbedrijf in 's- Gravendeel. Daar zullen even tuele restanten van de lading lood worden verwijderd en naar het opslagdepot Papa- gaaienbek op de Maasvlakte worden vervoerd. De berging van de giftige la ding is maar gedeeltelijk ge- ben en de weersvoorspellingen slecht waren". De boekingscen trales van de VW's konden de drukte goed aan. Ook last- minute boekers konden goed worden ondergebracht. Op donderdag en vrijdag werden nog veel last-minute boekin gen geregistreerd, wat volgens Cornelissen komt door de hui dige economische situatie en de slechte weersvoorspellin gen. Naar hotels, pensions en bungalowparken was minder vraag dan in 1992. Volgens de VW van Amsterdam zijn daar 5 tot 10 procent minder boekin gen geteld. De boekingscentra les constateren wel een grote belangstelling voor de tulpva kantie die in de eerste week van mei valt. Zeeland In Zeeland zaten de campings in een huis van bewaring waar de opgelegde straf aansluitend kan worden uitgezeten. Vol gens Mannheims blijft het snelrecht, zoals dat buiten de feestdagen om wordt toege past, behept met een cellenpro- bleem. Verdachten kunnen veelal niet worden vastgehou den wegens een permanent cel lentekort. Daarmee komt de functie van het snelrecht ern stig in het gedrang. „Dat is voor deze gelegenheid onder vangen'door zeventig cellen te reserveren. En dat ziet er voor het publiek natuurlijk leuk uit", aldus Mannheims. Zater dagmiddag werden tien zaken voor de rechter gebracht. Maandag waren dat er negen. Volgens persrechter mr. M. Mastboom hadden beide zittin gen ruimte voor 15 zaken. Mastboom meent dat er zeker een preventieve werking is uit gegaan van de dit jaar voor het slaagd. Van de 2.350 ton lood waarmee het schip verging is ruim 1.100 ton geborgen. Rijks waterstaat verwacht nog een deel van de achtergebleven la ding in de zeebodem te kunnen vinden. Het ministerie van ver keer en waterstaat moet beslis sen of de kosten van een bagge- roperatie verantwoord zijn. De ruim 30 ton milieugevaarlijke dieselolie die het schip voor ei gen voortstuwing aan boord had is geheel in zee gestroomd. Rijkswaterstaat zegt ondanks deze resultaten „niet ontevre den" te zijn omdat de berging goed vol, mede vanwege het goede weer. „De terrassen zijn bij ons het gehele Paasweek einde druk bezet. Het dagtoe risme is drukker dan ooit rond deze tijd", aldus een woord voerder van de Zeeuwse VW. Ook de Waddeneilanden zaten vol met Pasen. Ook de attrac tieparken hadden over belang stelling niets te klagen. Zij trokken meer bezoekers dan vorig jaar. Als reden geeft het NBT onder meer dat de weersomstandig heden beter waren dan de voor spelling. Dit zou een reden kunnen zijn voor het terughou dend aantal boekingen voor verblijfsaccommodaties en voor de grote belangstelling voor een dagje uit. Maduro- dam, Autotron en Spido- rondvaarten meldden goede re sultaten. De Efteling, Keuken hof en Duinrell scoorden beter dan in 1992. Ook de Paasmark- ten, circussen, ruilbeurzen en culturele evenementen liepen uitstekend. Evenals voorgaan de jaren zijn het met name de Duitse toeristen die ons land hebben opgezocht. In mindere mate kwamen Belgen, Britten, Zwitsers, Fransen en Scandi- naviërs naar ons land. eerst gehouden snelrechtziting met Pasen. Naar de klachten uit de hoek van de advocatuur - onder meer over de korte voorbereidingstijd voor een zaak - zal zeker worden ge luisterd, aldus Mastboom. „Na afloop zal de kwestie worden geëvalueerd en worden bezien of deze gang van zaken volgend jaar voor herhaling vatbaar is." Preventief De Amsterdamse politie deelt de mening van Mastboom over de preventieve werking die van het Paassnelrecht is uitgegaan. Woordvoerder C. Rameau meldde maandagmiddag dat in het centrum van Amsterdam 31 arrestaties hebben plaatsge vonden op grond van verden king van kleinere misdrijven. „Onze indruk is dat de aankon diging van het snelrecht met Pasen zeker impact heeft ge had", aldus Rameau. „Een voorlopige schatting met be trekking tot het druk bezochte Wallengebied leidt tot de con clusie dat vooral het aantal au tokraken en zakkenrollerijen met 40 tot 50 procent is afgeno men." veel tegenslag heeft gekend. De Nordfrakt kapseisde en zonk door het schuiven van de lading op 25 oktober van het vorige jaar op 50 kilometer uit de kust van Egmond aan Zee. Mede op aandringen van mi lieugroepen besloot minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat de ladingen loodsulfide-concentraat en die selolie, alsmede het wrak te la ten bergen. Het verwijderen van alleen giftige bestandde len uit het loodsulfide bleek bij analyse te schadelijk voor het milieu. AMSTERDAM - De tentoon stelling „Pompei, terug naar de bedolven stad" die vanaf 10 december in de Nieuwe Kerk in Amsterdam was te zien, heeft bijna 280.000 bezoekers getrok ken. Een woordvoerder van de Nieuwe Kerk heeft dat maan dagavond, na de laatste ten toonstellingsdag bekendge maakt. De komende week reist de tentoonstelling door naar Stuttgart waar hij eind deze maand wordt geopend. Dinsdag 13 april Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.00 uur. Woensdag 14 april Zie rikzee Moedergroepavond. Borstvoe dingsinformatie. Schouwen- bank 111. 20.00 uur. Renesse Vergadering Stichting Renesse. Jan van Renesseweg 25. 19.30 uur. Brouwershaven Bingo-middag. Woonzorgcen trum De Poortershof. 14.00 uur. Donderdag 15 april Nieuwerkerk Vergadering comissie finan ciën en onderwijs. Gemeente huis. 16.30 ur. Oosterland Jaarvergadering Rode Kruis- afdeling Duiveland in Groene Kruisgebouw. 20.00 uur. Bruinisse Regiobijeenkomst wet Voorzie ningen Gehandicapten in ge meentehuis. 14.30 uur. Vrijdag 16 april Zierikzee Vakantiekinderdag. Driehoek. 10.00 tot 15.00 uur. Voorjaarsvergadering Stad en Lande met Kees Slager in Con certzaal. 19.30 uur. Architectuur-Gery. (Schouws.- Spel). Mondragon. 20.00 uur. Zaterdag 17 april Zierikzee Rommelmarkt dierenasiel. Onder de Beuze. Van 09.00 tot 16.00 uur. Jubileumvoorstelling Thke 5 van danstheater Opus One (Uit). Concertzaal. 20.00 uur. Concert Flavium. Brogum. 23.00 uur. Nieuwerkerk Contactbijeenkomst verstan delijk gehandicapten. Kerkge bouw van de Gereformeerde Gemeente, Molenstraat 16. Van 14.15 tot 16.15 uur. Bruinisse Verkoping ten bate van De Schutse. Verenigingsgebouw. 10.30 tot 16.00 uur. Maandag 19 april Zierikzee Ronde-tafelgesprek Vrouwen kiezen in de politiek. Raadzaal stadhuis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Raadsvergadering Wester- schouwen in gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 20 april Zierikzee Eerste Open Atelier. Lichtboei. Van 13.00 tot 16.00 uur. Thema-avond met dia/film beelden van Vereniging ter Be scherming van het Ongeboren Kind in Huis van Nassau. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Jaarvergadering PCOB. Gere formeerde kerk Haamstede. 14.15 uur. Brouwershaven Algemene ledenvergadering VV V-Brouwershaven. Bunga lowpark Den Osse. 20.00 uur. Donderdag 22 april Zierikzee Bezoek ANBO-Zierikzee aan de Zuidhoek. Vanaf 13.45 uur. Zaterdag 24 april Zierikzee Open dag Zeeuwse Muziek school. Muziekschool. Nachtmoeder (Tbneel vereni ging Ouwerkerk). Concertzaal. 20.00 uur. Theatervoorstelling The Chuc kle Club. Brogum. 21.30 uur. Zonnemaire Rode Kruis wandeltocht. Ver trek dorpshuis. 13.30 uur. Bruinisse Jaarvergadering Zevibel. Dorpshuis. 10.00 uur. Maandag 26 april Zierikzee Vergadering Ondernemers- kring Schouwen-Duiveland in foyer Mondragon. 20.00 uur. Dinsdag 27 april Zierikzee Concert Zeeuws Orkest. Nieu we Kerk. 20.00 uur. Lezing dr. Jobsen over Kerk en Israël dichter bij de gemeentes. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing over de Hoge Veluwe voor NVvH. De Schutse 19.30 uur. Tijden en standen volgens getijdetafei Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 14 april 09.55 132 03.35 -150 22.20 100 16.05 -118 15 april 11.15 119 04.45 -145 23.45 95 17.25 -112 ROOMPOT BUITEN 14 april 08.55 123 02.35 -142 21.25 90 15.10 -110 15 april 10.20 109 03.55 -136 23.05 87 16.30 -104 BRUINISSE 14 april 10.10 142 03.35 -157 22.20 107 16.10 -126 15 april 11.20 128 04.40 -152 17.15 -119 WEMELDINGE 14 april 10.00 139 03.35 -154 22.25 105 16.10 -123 15 april 11.15 125 04.45 - 149 23.55 100 17.20 -116 Doodtij: 15 april Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 door Mare Legendre cesrees lust ie j\esoLuurvier/fr ee 6&U5 6£G AF£ceuu)EJj/e i Bewaarder met mes bedreigd ALKMAAR - Uit het huis van bewaring in Alkmaar zijn maandagavond rond kwart voor negen drie ge detineerden ontsnapt. Dat heeft een woordvoerder van de Alkmaarse politie desgevraagd bevestigd. AMSTERDAM - De snelrechtzitting van de recht bank in Amsterdam op Paaszaterdag en Tweede Paasdag is slechts „een cosmetische actie, bedoeld voor het publiek". Bovendien komen voor de norma le rechtsgang begrippen als adequate rechtsbijstand en vrije advocatenkeuze in het gedrang. EGMOND AAN ZEE - Technici van Smit Tak hebben zondag de berging van de gezonken Noorse vracht vaarder Nordfrakt voor de kust van Egmond aan Zee voltooid. Rijkswaterstaat gaat begin deze week monsters nemen om te bepalen hoeveel van de scha delijke lading loodsulfide-concentraat in de zeebo dem ligt. 1 A A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2