Mevrouw A. Wandel-Smalheer, een stralende honderdjarige i 1 GRATIS ADVERTENTIE 'Nooit begrepen waarom Goeree- Overflakkee niet Zeeuws is' h til I 0 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WD-Tweede Kamerlid drs. N. J. Ginjaar-Maas in Zierikzee: T 'Alles wat ik krijg is extra ■*1ÊÊ>k ii U v V' Brouwse evenementenlijst voor nieuwe zomerseizoen dé krant van schouwen - duiveland! j IKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij Iakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 6 APRIL 1993 149e JAARGANG NR 25337 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WD-Tweede Kamerlid mevrouw drs. N. J. Ginjaar-Maas:'Als er problemen komen met die herindeling zullen we die op moeten zien te lossen'. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Als er een dezer dagen een wetsvoorstel komt om Goeree-Overflakkee los te scheuren van Zuid-Holland en toe te voegen aan Zeeland zal WD-Tweede Kamerlid mevrouw drs. N. J. Ginjaar-Maas ze ker niet tegen stemmen. Dat bleek gisteravond, maandag, uit een lezing van het Tweede Kamerlid voor de Ondercentrale Schouwen-Duiveland van de WD. In een kort openingswoord ver klaarde ook L. E. Blikman, voorzitter van de Ondercentra le Schouwen-Duiveland van de VVD, zich voorstander van het uitbreiden van het Zeeuwse grondgebied met Goeree-Over flakkee. Blikman ging ook in op de plannen voor gemeente lijke herindeling op Schouwen- Duiveland. „In sommige delen van het land zijn gemeenten het onderling eens geworden, maar hier op Schouwen-Duive land krijgen we een voorstel van bovenaf opgelegd. Mijns inziens is het jammer dat we hier niet tot een gelijkluidende mening over herindeling zijn kunnen komen", aldus Blik man. „Ik hoop dat het proces van herindeling zonder een al te zware emotionele discussie zal verlopen". Herindeling Mevrouw Ginjaar-Maas ging in haar lezing nauwelijks in op de woorden van Blikman. Het bleef bij de opmerking dat wat haar betreft Goeree-Overflak kee bij Zeeland gevoegd kan worden. „En als er met die ge meentelijke herindeling pro blemen zijn zullen we dat op moeten lossen", aldus me vrouw Ginjaar-Maas. Zij gaf verder niet aan aan welke oplossingen dan gedacht zou moeten worden. Vervolgens liet mevrouw Gin jaar-Maas de regio voor wat die is en concentreerde zich op het grotere geheel: de maatschap pij. Zij haalde persoonlijke herinneringen op om die ver volgens tegen de huidige high tech maatschappij af te zetten. „Vroeger, zo'n radio, je draaide aan een knop en er kwam een stem uit. En dat was heel won derlijk. Nu kijk je op CNN live naar een persconferentie van Clinton en Jeltsin. „De maat schappij heeft een heel ander aanzien gekregen", aldus me vrouw Ginjaar-Maas. Zij constateerde dat we anno 1993 leven in een maatschappij waarin man en vrouw gelijk waardig zijn. „En dat is een heel belangrijke ontwikke ling", aldus mevrouw Ginjaar- Maas. Zij stak de loftrompet over het onderwijssysteem in Nederland en stelde dat men in Nederland leeft in een demo cratie van zelfbewuste burgers. „En dat is bijna nergens in Eu ropa mee te vergelijken". Het WD-Tweede Kamerlid maakte van de gelegenheid ge bruik om uit te halen naar het beleid van de regering. Volgens mevrouw Ginjaar-Maas is het helemaal verkeerd om geld te steken in het redden van nood lijdende bedrijven. „Veel beter is het om voor alle bedrijven een lastenverlichting door te voeren. We hebben in het verle den gezien dat een lastenver zwaring alleen maar negatieve effecten heeft op de economi sche ontwikkeling". Mevrouw Ginjaar-Maas stelde dat minister-president Lub bers niet in zijn opzet om de werkgelegenheid terug te drin gen is geslaagd. „Je kunt geen krant, van wat voor merk dan ook, openslaan of je leest over faillissementen en ontslagen. Ik word daar soms zo moede loos van. Lubbers laat straks het land achter in dezelfde staat als toen hij minister president werd en dat is na tuurlijk heel tragisch", aldus het WD-Tweede Kamerlid. Waar volgens mevrouw Gin jaar-Maas eens kritisch naar gekeken dient te worden is het subsidiebeleid. Als voorbeeld noemde zij de huursubsidie waar volgens haar flink op be knibbeld kan worden zonder dat de mensen met de echt lage inkomens daar de dupe van worden. „Want dat is nu hele maal scheef aan het groeien". Criminaliteit Een ander onderdeel van de maatschappij anno 1993 waar mevrouw Ginjaar-Maas zich zorgen over zei te maken is de criminaliteit. „Er zijn wijken in Den Haag waar ik 's avonds niet graag over straat zou lo pen", aldus Girijaar-Maas. Zij voegde daar meteen aan toe dat de criminaliteit op Schouwen- Diiivèlarid nog niet önrdstba- rend is maar dat men er niet van uit rnoet gaap dat de crimi naliteit Schouwen-Duiveland zou overslaan. Mevrouw Ginjaar-Maas zei enorm geschrokken te zijn van het aantal ontsnappingen uit vaak extra-beveiligde gevange nissen. „En dan komt de PvdA met het voorstel om het regime in die gevangenissen te verlich ten. Nou, ik geef u op een brief je dat dat niet zal werken", al dus het WD-Tweede Kamer lid. Aansluitend op haar inlei ding was er gelegenheid om vragen te stellen. Na enige aar zeling werd van die gelegen heid gebruik gemaakt. BURGH-HAAMSTEDE - Stralend en enthousiast pratend reageerde mevrouw A. Wandel-Smalheer uit Burgh-Haamstede op alle belangstelling die haar gisteren, maandag, ten deel viel, vanwege haar honderdste verjaardag. „Dank u, en nog maar een jaar erbij hè, zullen we hopen", aldus de kwieke da me, die ondanks haar hoogbejaarde leeftijd de in druk wekte nog geen dag ouder te zijn dan tachtig jaar. „Ik weet niet hoe dat komt. Ik heb toch altijd hard moeten werken, op het land en ik heb vijf kin deren gehad". 3»; Mevrouw Wandel-Smalheer werd op 5 april 1893 in Brou wershaven geboren als jongste telg in een gezin van vijftien kinderen. „Mijn vader was boerenknecht. Ik ben nu de enige van het gezin die nog in leven is en ook de enige die honderd jaar is geworden". Me vrouw Wandel bezocht in Brou wershaven de lagere school en in de avonduren de naaischool. Daarna werkte zij als dienst meisje bij de familie Ganze- man in Zonnemaire. Daar ontmoette zij de boeren knecht H. Wandel uit Ouwer- kerk, met wie zij later zou trouwen. Het huwelijk vond plaats in Nieuwerkerk en het echtpaar kreeg vijf kinderen. In de loop van de tijd woonde het gezin in vele plaatsen op Schouwen-Duiveland. „In Dreischor, Ouwerkerk, Brui- nisse, Brouwershaven, Noord- welle en Renesse. Dat kwam omdat je als boerenknecht niet veel verdiende. Ieder jaar in december werd afgesproken wat het loon in mei van het daarop volgende jaar zou zijn. Wanneer je bij een andere boer twee kwartjes meer kon krij gen was dat reden genoeg om de meubelen op een boerenwa gen te laden en te verhuizen. Die verhuizingen gebeurden al tijd in mei". Ondanks de zorg voor het huis houden en de vijf kinderen, werkte mevrouw Wandel regel matig met haar man mee op het land. „Vroeger was er veel armoede, iedereen moest mee werken om genoeg brood op de plank te krijgen. Tegenwoor dig hebben de mensen veel meer welvaart. Maar er zijn ook veel meer wapens", zo om schrijft de honderdjarige de, naar haar idee, meest opvallen de verandering in de afgelopen eeuw. Zij vertelde de tegenspoed, die haar in het leven overkwam, te hebben doorstaan dankzij de goede band die ze had met haar echtgenoot. „Ik heb een reuze man gehad. Jammer genoeg is hij al op zijn 61e overleden". 'li. -• üf i Mevrouw A. Wandel-Smalheer. Mevrouw Wandel is al onge veer veertig jaar weduwe. On geveer drie jaar geleden, op 97- jarige leeftijd, gaf zij te kennen dat ze in het verzorgingshuis Duinoord wilde gaan wonen. Ze woonde toen in Renesse. Haar conditie was en is nog steeds goed. „Ik heb nooit een mens nodig gehad. Ik kan me zelf nog helpen en maak mijn bed op". Mevrouw Wandel leest nog graag de Zierikzeesche Nieuwsbode en andere kran ten. Verder kijkt zij regelmatig naar televisie en maakt als het mooi weer is een wandeling. Zij trekt ook graag op met an dere bewoners van het verzor gingshuis. „Zolang je gezond bent is het prima om zo oud te worden, maar als je gaat suk kelen is het niks. Alle jaren die ik krijg zijn extra". Mevrouw Wandel is nog om ringd door vier kinderen, vijf tien kleinkinderen, zestien achterkleinkinderen en één achterachterkleinkind van drie jaar oud. Ruim vijftig fa milieleden kwamen maandag naar Burgh-Haamstede, waar het bijzondere verjaardags feest in Duinoord werd gevierd met een gezamelijk koffieuur- tje en in restaurant Haamstede met een receptie. Burgemeester H. Tbes kwam de honderdjari ge feliciteren en de directrice van het verzorgingshuis, me vrouw J. Warning haalde in een toespraak herinneringen op aan het leven van mevrouw Wandel. De avond des levens brengt zijn lamp mede. Joubert Minder wind HET WEER In de nacht nog regen, minimum- temp. ±5 graden; overdag af en toe zon. Middagtemp. ±11 graden. Matige wind, kracht 4, vannacht langs de kust nog harde wind, 6 a 7, uit noordwest tot west, in de loop van de dag afnemend. 3 VBOK De VBOK-werkgroep Schouwen-Duiveland zet zich via een thema-avond in voor het ongeboren kind. 5 WOONZORGCOMPLEXEN De bouw van woonzorgcomplexen zou ten koste gaan van gesubsidieerde woningbouw. 5 ZEELAND Sinds de tol is opgeheven is het verkeer op de Zee- landbrug toegenomen met 25 procent. 8 PROMOTIE Het tweede team van de voetbalvereniging Ouwerkerk promoveert naar de derde klas. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BROUWERSHAVEN - De VVV Brouwershaven heeft de voorlopige evenementenlijst 1993 gepresen teerd. De lijst omvat niet minder dan tien zeilwed strijden en ook rommelmarkten en zomermarkten staan veelvuldig op het programma. De lijst geeft de evenementen aan in alle vier de kernen van dp gemeente. Zo wordt in de Nederlandse Hervormde kerk te Dreischor deze zomer weer een aantal Musi Voca concerten gehouden. Op vrijdag 4 juni treedt in het kader daarvan het Zeeuws Jeugdorkest op, pp vrijdag 2 juli het Zeeuws Man nenkoor en op zaterdag 4 sep tember het Smalstads Mannen koor uit Sint Maartensdijk. De traditionele Vlasdag wordt dit jaar op zaterdag 14 augustus gehouden in het ringdorp. Hoogtepunten in het program ma voor de kern Brouwersha ven zijn de Brouwse Dag mét muziek-play-in op zaterdag 10 juli en de Boerenboeldag op za terdag 4 september. Op zater dag 29 mei wordt op het Bostonplein een grote ba- zar/rommelmarkt gehouden ten bate van het orgelfonds en op zaterdag 12 juni houdt de obs De Schoener een rommel markt op het schoolplein bij de Grote Kerk. Verder omvat het Brouwse programma kinder rommelmarkten op zaterdag 17 juli en 7 augustus. Zomermark ten worden op vrijdag 6, 13, 20 en 27 augustus gehouden. De jaarlijkse kermis is gepland op 24, 25, 26 en 27 juli. De gemeentelijke VW speelt verder in op een aantal lande lijke evenementen. Zo zijn er op zaterdag 8 mei evenementen in het kader van de Landelijke Fietsdag en de Nationale Mo lendag. Op zaterdag 11 septem ber neemt men deel aan de Open Monumentendag door het openstellen van acht monu menten: de Grote Kerk te Brou wershaven en de Nederlandse Hervormde kerk te Zonnemai re, Noordgouwe en Dreischor, de molens Windlust in Brou wershaven en De Korenbloem in Zonnemaire en het Brouwse stadhuis en museum De Ver gulde Garnaal. Tbnslotte omvat de lijst tien weekeinden waarin vanuit Brouwershaven zeilwedstrij den worden gehouden op het Grevelingenmeer. Hoogtepun ten daarbij zijn de wedstrijden om de Europacup op 24 en 25 april, de Beneluxkampioen- schappen FDLaser 470-420 op 14 en 15 augustus en de Lage Landen Kampioenschappen voor optimist, cadet en Europe-zeilboten op 21 en 22 augustus. t- Blijf op de hoogte van al het nieuws op .Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement af 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46, jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1