Opperbevelhebber Navo vraagt inzet van Nederlandse F-16's Ontsnapte gevangenen nog steeds spoorloos Ontsnapping door persoonsverwisseling Kwart jongeren wil naar het buitenland J eugdbrandweerwedstrijden in Burgh-Haamstede Om vliegverbod af te dwingen Peiling: bijna helft kiezers voor gekozen minister president D'Ancona eist behoud 130 miljoen voor kinder opvang Opslag kernafval niet gedekt door vergunning Ruim 22 miljoen voor regionale projecten waterbeheer Politie vermoedt vlucht naar België 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolq van paa. 1 al, want de hele wedstrijd werd onder een stralend zonnetje af gewerkt. Er was echter meer waarom deze selectiewedstrijd in Westerschouwen als ge slaagd de boeken in kan. De goede lokatie maar vooral ook de prinia organisatie, die as sistent wedstrijdleider H. Veldhuis nog eens expliciet noemde, waren net zo zeer de bet aan het welslagen van de dag. Na een toelichting door de jury hoe het eigenlijk allemaal had gemoeten kon burgemeester H. Tees dan kort voor vijven aan de prijsuitreiking beginnen. Wetende dat die jonge brand weerlieden nog een lange te rugreis voor de boeg hadden beperkte die zijn toespraak tot het onderstrepen van het be lang van een jeugdbrandweer korps voor de doorstroming naar het reguliere brandweer korps. Iets dat in de praktijk regelmatig gebeurt. Zo telt het brandweerkorps Westerschou wen inmiddels vier leden die bij de jeugdbrandweer zijn be gonnen. Het begeleiden van de jeugdbrandweer, iets waarin menig uurtje gaat zitten moet dan ook worden gezien als een investering in de toekomst. Wat de resultaten betrof merk te de burgemeester op dat wie minder dan vijfhonderd pun ten had gescoord niet in het verhaal voorkwam. De adspi- ranten uit Bruinisse kwamen wat dat betreft met hun hak ken over de sloot. Het team scoorde 504 punten en eindigde daarmee op de laatste plaats. De junioren uit Bru deden het wat beter door met 645 punten als twee na laatste te eindigen. Winnaar bij de junioren werd Hagestein met een totaalscore van 857 punten. Bij de adspi- ranten bleek Huizen onbetwist de sterkste met 655 punten. Sa men met Oud Beijerland II en Arkel bij de adspiranten en Moerkapelle en Papendrecht bij de junioren mogen deze kampioenen nu naar de lande lijke finale. De uitslag van deze tweede se lectiewedstrijd ziet er als volgt uit: Adspiranten: 1. Huizen (655 punten). 2. Oud Beijerland II (648 pnt). 3. Arkel (622 pnt), 4. Bergschenhoek (609 pnt). 5. Oud Beijerland I (607 pnt). 6. Moerkapelle (606 pnt). 7. Ouddorp I (601 pnt). 8. Hagestein (595 pnt). 9. Mij drecht II (594 pnt). 10. Vlaar- dingen (586 pnt). 11. Krimpen aan den IJssel (574 pnt). 12. Pa pendrecht (572 pnt). 13. Mij drecht I (571 pnt). 14. Nieuw Vennep (561 pnt). 15. Veldhoven (553 pnt). 16. Rotterdam noord (525 pnt). 17. Bruinisse (504 pnt). Junioren: I. Hagestein (857 pnt). 2. Moer kapelle (795 pnt). 3. Papen drecht (780 pnt). 4. Veere I (772 pnt). 5. Veere II (756 pnt). 6. Huybergen (749 pnt). 7. Veldho ven (700 pnt). 8. Rotterdam Noord (692 pnt). 9. Vlaardingen (647 pnt). 10 Bruinisse (645 pnt). II. Rotterdam Zuid I (634 pnt). 12. Rotterdam Zuid II (558 pnt). Uit de Grittenborgh HOOGEVEEN - Uit strafinrichting De Gritten borgh in Hoogeveen is zondagmiddag de 26-jarige gedetineerde P. E. P. ontsnapt. De man liep zonder enig probleem in gezelschap van een vriend de ge vangenis uit. Hij verbleef sinds mei vorig jaar in de strafinrichting waar hij een straf uitzat voor inbra ken en overtreding van de opiumwet en verboden wapenbezit. P. zou in december van dit jaar vrijko men. De gedetineerde kreeg zondag middag bezoek van zijn broer, die sprekend op hem lijkt, en twee kennissen. Op de afdeling volwassenen, waar gedetineer den zonder toezicht bezoek mo gen ontvangen, wisselden P. en zijn broer van kleding waarna P. met een van de kennissen de gevangenis uitwandelde. Een kwartier later waarschuwden de broer en de andere kennis de bewakers. Zij zijn door de poli tie van Hoogeveen aangehou den. Volgens persofficier van justitie, mr. J.A. Marquart Scholtz, kan beide mannen het hulpgeven bij het bevrijden van een gedetineerde ten laste worden gelegd. Op dat delict staat een gevangenisstraf van maximaal twee jaar. Er is een wetsvoorstel in voorbereiding om medewerking aan ontsnap pingen met vier jaar te bestraf fen. Volgens recent onderzoek AMSTERDAM - Ruim een kwart van de Nederland se jongeren in de leeftijd van 15 tot en met 24 jaar heeft serieuze plannen om voor studie, stage, uitwis seling of werkvakantie naar het buitenland te gaan. Bijna de helft van hen wil een stage in het buitenland doen. Ruim een kwart neemt zich voor een studie over de grens te volgen. Voor het onderzoek werden 1500 jongeren onder vraagd. Dit blijkt uit een on derzoek dat is uitgevoerd door het onderzoeksbureau Inter- View-in opdracht van Exis, een landelijke organisatie voor in ternationale jongerenactivitei- ten. Het onderzoek vormt een onderdeel van het totaal onder zoek „Jongeren 1993", waarvan de resultaten in september worden gepresenteerd. De 72 procent die liever in eigen land blijft, heeft daarvoor uiteenlo pende redenen, zo blijkt uit het onderzoek. Zij vindt dat er in Nederland nog genoeg te leren valt, wil niet zo lang van huis, heeft een aversie tegen „het buitenland", vindt het te duur of tijdverlies of heeft er „ge woon nooit over nagedacht". ROTTERDAM - Zondag 6 juni is in het park naast de Euro mast in Rotterdam voor de zestiende keer het festival Poe try Park. Poetry Park is een eendaags festival waar alloch tone kunstenaars centraal staan. De organisatie is in han den van de Rotterdamse Kunststichting. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 6 april 03.50 151 09.45 -166 16.25 172 22.05 -136 ROOMPOT BUITEN 6 april 02.00 170 08.25 -172 14.25 198 20.45 -143 BRU. 'ISSE 6 april 03.15 157 09.45 -176 16.50 179 22.10 -147 WEMELDINGE 6 april 03.40 155 09.50 -173 16.35 177 22.10 -143 Springtij 8 april Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De opperbevelhebber van de Navo in Europa heeft Nederland ver zocht voorbereidingen te treffen voor de mogelijke inzet van F-16 gevechtsvlieg tuigen in het voormalige Joegoslavië. De vliegtuigen zullen worden ingezet bij het afdwingen van het vliegverbod boven Bosnië-Hercegovina. In verband met het verzoek is zondagmorgen een verken ningsgroep van de Luchtmacht met een F-27 transportvlieg tuig vanaf de vliegbasis Twen- the vetrokken naar de Noordi- taliaanse vliegbasis Villa Franca. Aan boord zijn 22 mili tairen. Dit heeft het ministerie van defensie zondag bekendge maakt. Verbindingen De verkenningsgroep heeft on der meer tot taak te onderzoe ken hoe de legering van een de tachement van de Koninklijke Luchtmacht het beste kan wor den gegereld. Ook gaat de groep na welke voorzieningen er ten behoeve van de verbin dingen nodig zijn. De militai ren worden midden deze week weer in Nederland terugver wacht. „Het is belangrijk de logistiek en dergelijke nu voor elkaar te krijgen, want dat be kort het voorbereiden van de detachering als er eenmaal is besloten dat we gaan", zo licht majoor. A. Viëtor namens de Vliegbasis toe. De feitelijke in zet van Nederlandse gevechts vliegtuigen is overigens niet afhankelijk van een Navo- verzoek, maar belangrijker is een officieel verzoek van de Verenigde Naties, zo menen defensie-deskundigen. Als er een detachement van de Konin- lijke Luchtmacht wordt uitge zonden, dan zal dat - naar ma joor Viëtor aanneemt geen tac tische (aanvallende) maar ver dedigende en of verkennende functie krijgen. „Maar hier kan door nieuwe ontwikkelin gen nog verandering in ko men", zo voegt zij er aan toe. Afhankelijk van de taak wordt het detachement van de lucht macht samengesteld. Vliegverbod Krijgt de Koninklijke Lucht macht een verdedigende of aanvallende functie, dan zal het detachement uit F-16- vliegtuigen van de Vliegbasis Twenthe bestaan. Toestellen van de Vliegbasis Volkel wor den aan die van van Twentse squadron toegevoegd als de Koninklijke Luchtmacht ook wordt betrokken bij de verken ning. Pas zodra de functie vast staat wordt besloten hoeveel vliegtuigen er gaan. Het maxi mum aantal toestellen is acht tien, het aantal militairen maximaal 250. In Navo- verband zullen zo'n 100 vlieg tuigen aan het afdwingen van het vliegverbod deelnemen. Minister Ter Beek van Defensie heeft in november al aangebo den om Nederlandse gevechts vliegtuigen boven Bosnië- Hercegovina in te zetten. In de cember werden de vliegbases Twenthe en Volkel geïnstru eerd dat de F-16's op korte ter mijn inzetbaar moesten zijn. DEN HAAG - Bijna de helft van de Nederlandse kiezers (49 procent) is voorstander van de rechtstreekse verkiezing van de minister-president. Meer dan de helft van de kiezers (53 procent) weet niet op wie zij dan zouden stemmen. Dit blijkt uit een peiling van het bureau Interview, in op dracht van het radioprogram ma TROS Kamerbreed. De re sultaten werden zaterdag be kendgemaakt. De kiezers die wel een keus kunnen maken, geven met 35 procent de voor keur aan CDA-fractieleider Brinkman. Tweede is D66- leider Van Mierlo (31,5 procent) en derde PvdA-leider en vice- premier Kok (21 procent). VVD-leiderBolkestein werd door 3 procent van de onder vraagden genoemd. Bij de vraagstelling is ervan uitge gaan dat de huidige minister president Lubbers na deze ka binetsperiode niet meer be schikbaar is. Verder blijkt dat 53 procent van de ondervraag den de indruk heeft dat het huidige kabinet onvoldoende op de hoogte is van wat zich in de Nederlandse samenleving afspeelt. ROERMOND - Minister D'An cona zal zich met hand en tand verzetten tegen het plan in de ministerraad om in 1994 te be zuinigen op de opvang van kin deren. Zij eist behoud van de 130 miljoen gulden die zij tot en met dit jaar beschikbaar heeft voor kinderopvang. De bewindsvrouw van welzijn en cultuur heeft dit zaterdag duidelijk gemaakt tijdens een Pvd A-bij eenkomst in Roer mond. De ministerraad had vrijdag in zijn besprekingen over de bezuinigingen voor vol gend jaar nog niet over deze post van DAncona gedebat teerd. D'Ancona zei verder er van uit te gaan dat het bedrijfs leven in de komende jaren flink wat opvangplaatsen voor de kinderen van het personeel zal inrichten. Zij hoopt op 13.000 nieuwe plaatsen. Nu zijn er voor 50.000 kinderen op vangmogelijkheden. De minis ter vindt dat het bedrijfsleven over de brug moet komen om dat de overheid tot nu toe twee keer zoveel opvangplaatsen heeft gefinancierd. Vergunningsaanvragen inmiddels ingediend PETTEN - Een al jaren bestaande opslag van vele tonnen hoog- en middelradioactief kernaf val bij het Energieonderzoek Centrum Neder land (ECN) in de duinen bij Petten wordt niet gedekt door een volwaardige vergunning op ba sis van de Kernenergiewet. Dat blijkt uit ver gunningsaanvragen, die het ECN binnenkort bij het ministerie van economische zaken zal indienen. Volgens ECN-woord voer ster C. Souwer is in 1965 voor de toen in gebruik ge nomen opslag een Hinder wetvergunning verleend. Tben vijf jaar later de Ker nenergiewet in werking trad is de opslag volgens haar ,-,aan de overheid ge meld" en werd de vereiste vergunning op basis van de Kernenergiewet „geacht te zijn verleend". Overgangsrechts Een aanvraag voor een ver gunning op basis van de nieuwe wet heeft daarna nooit plaatsgevonden. Vol gens de woordvoerster is de opslag daardoor „in het overgangsrecht tussen beide wetten blijven hangen" en is de formele vergunnings situatie nu „gecompliceerd en onduidelijk". Voor de ex perimentele lage flux reac tor van ECN is in 1983 wel een vergunning op basis van de Kernenergiewet aange vraagd en na een inspraak procedure verleend. Aanlei ding daartoe was het opvoe ren van de reactor. ECN heeft de capaciteit van de 12 bij 24 meter grote opslag loods in de loop der 'jaren uitgebreid door in de kel ders van de loods honder den eterniet-buizen bij te plaatsen. Daarin kan ker nafval tot circa zes meter diepte worden opgeslagen. Volgens de woordvoerster worden die extra buizen nog niet gebruikt en was voor het bijplaatsen ervan geen vergunning nodig. BREDA - Na een anonieme tip heeft de Bredase politie zater dagavond de cilinder met radi oactief materiaal gevonden, die op 9 januari uit een bestel auto in Breda was gestolen. De cilinder bleek geheel onbe schadigd, aldus de politie. DEN HAAG - De ministeries van verkeer en waterstaat, landbouw en volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer hebben vrij dag in totaal ruim 22 miljoen gulden aan subsidies toege kend aan 117 regionale projec ten op het gebied van waterbe heer. Het gaat om projecten ter verbetering van de waterkwa liteit, de waterloop en de visstand. De subsidies gelden voor 1993. Een bedrag van 250.000 gulden is bestemd voor het duurzaam veiligstellen van de drinkwa tervoorziening op het eiland Vlieland. Daarnaast wordt bij voorbeeld een subsidie van 935.000 gulden toegekend voor de verbetering van de water kwaliteit rond Enschede. Een aantal projecten dat kan reke nen op overheidsgeld, heeft als doel de leefgebieden van (wa tervogels en vissen te verbete ren. SITTARD - De zes gevangenen die zaterdagmiddag ontsnapten uit de extra beveiligde inrichting De Geerhorst in Sittard, zijn nog steeds spoorloos. Zon dagavond was er nog geen enkel spoor van hen. De politie van Sittard vermoedt dat ze naar België zijn gevlucht. De zes ontsnapten zaterdag middag rond 14 uur, toen enke len van hen werden gelucht. Ze bedreigden met zelfgemaakte wapens drie bewaarders en be vrijdden daarna de anderen. Eenmaal buiten werden de be waarders weer vrijgelaten. Ze zijn niet gewond, maar wel be hoorlijk aangeslagen, aldus di recteur J. Gorissen van de Geerhorst. De bewaarders zijn door deskundigen opgevangen en daarna naar huis gestuurd. De ontsnapten, die in voorar rest zaten of een gevangenis straf uitzaten wegens zware de licten, dwongen bij hun vlucht automobilisten hun auto af te staan. In Roosteren, vlakbij de grens met België, splitsten ze zich in twee groepjes die in buitgemaakte auto's vermoe delijk naar België zijn gere den. De zes ontsnapten zijn de 22-jarige R.S. die in voorarrest zat wegens gijzeling bij een eerdere ontsnapping; de 28- jarige J. van der L. die een straf van elf jaar uitzat voor diefstal met geweld en bero ving; de 25-jarige E. K. die tot negen jaar was veroordeeld en in voorarrest zat voor dood slag; de 35-jarige K. P., die was veroordeeld tot 20 jaar cel we gens diefstal met geweld en be roving; de 23-jarige S. B. die een straf uitzat van 20 jaar en in voorarrest zat wegens dief stal met geweld en beroving; en de 30-jarige L. B. P. die in voor arrest zat wegens drugshandel. De ontsnapping van zaterdag is de vierde in het driejarig be staan van De Geerhorst, dat een extra beveiligde inrichting (EBI) heeft. De meest spectacu laire vlucht vond bijna veer tien maanden geleden plaats. Tben ontsnapten twee gevange nen, die tot lange gevange nisstraffen waren veroordeeld, met hulp van buitenaf via een ladder. De ene was een drugs baron uit Colombia en is nog steeds spoorloos. Zijn maat werd later in Rotterdam ge pakt, ontsnapte weer, maar zit nu weer achter slot en grendel. door Mare Legendre B6aj KAM Uoog -ïAfet zeveNf Maandag 5 april Zierikzee Algemene ledenvergadering CDA afdeling Zierikzee. De Driehoek. 20.00 uur. Drs. Ginjaar-Maas spreekt over actuele politiek. Mondra- gon. 20.15 uur. Dreischor Excursie Witlofstudieclubs. Bedrijf J. W. van de Velde, Blin- deweg 4. 19.30 uur. Dinsdag 6 april Zierikzee Vergadering Streekarchief commissie in raadzaal stad huis. 16.00 uur. Burgh-Haamstede Paaslunch NVvH. De Schutse. 13.00 uur. Woensdag 7 april Zierikzee Klaverjasmiddag 55-plussers in UW-gebouw. 13.30 uur. Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Paasmiddag in speel-o-theek Leentjebuur, Mosselboom gaard. Van 14.30 tot 16.00 uur. Ledenvergadering afdeling Schouwen-Duiveland Diabetes Vereniging. Huis van Nassau. 19.30 uur. Bruinisse Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 8 april Zierikzee Operette- en musicalklassie- kers door de Hoofdstad Ope rette (Uit). Concertzaal. 20.00 uur. Neeltje Jans Band-diaproduktie: Het land van altijd. Filmzaal Delta Ex po. 16.00 uur. Nieuwerkerk Commissievergadering alge mene zaken in gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 9 april Zierikzee Bijeenkomst JOVD over con flicthantering. Mondragon. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Afrikaanse dag in Asielzoe kerscentrum Burgh. Vanaf 14.00 uur; aanvang programma 14.30 uur. Zaterdag 10 april Zierikzee Vakantiefilmdag. Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur voor kinderen tot acht jaar, van 19.00 tot 21.00 uur voor kinde ren tot ongeveer dertien jaar. Ouwerkerk Stijldansavond. Dorpshuis. 20.30 uur. Maandag 12 april Zierikzee Eilartdelijke play-backshow. Dansschool Kramer. 14.30-17.00 uur. Ouwerkerk Paaseierzoek-wedstrijd. Vanaf Café Steilóöre. 10.00 uur. Dinsdag 13 april Kerk werve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.00 uur. Vrijdag 16 april Zierikzee Archi tect u u r-Gery. (Schouws.Spel). Mondragon. 20.00 uur. Zaterdag 17 april Zierikzee Opus One met Take 5 (Uit). Concertzaal. 20.00 uur. Concert Flavium. Brogum. 23.00 uur. Dinsdag 20 april Zierikzee Eerste Open Atelier. Lichtboei. Van 13.00 tot 16.00 uur. Zaterdag 24 april Zierikzee Open dag Zeeuwse Muziek school. Muziekschool. Nachtmoeder (Tbneelvereni- ging Ouwerkerk). Concertzaal. 20.00 uur. Theatervoorstelling The Chuc kle Club. Brogum. 21.30 uur. Dinsdag 27 april Zierikzee Zeeuws Orkest. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Lezing dr. Jobsen over Kerk en Israël dichter bij de gemeentes. Kcrkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing over de Hoge Veluwe voor NVvH. De Schutse. 19.30 fcóur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2