GRATIS ADVERTENTIE Onderwijswethouder Renden heropent Helcherseeschool W KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 3 Mj9 Snelheidscontroles i— ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE H j Groot deelnemersveld bij jeugd brandweer wedstrijd in Haamstede Vernieuwde school sleutel naar de toekomst 5 SURINAME 7 VOETBAL 9 HANDBAL krant van schouwen-duimland! Teams Bruinisse eindigen in achterhoede IKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 MAANDAG 5 APRIL 1993 149e JAARGANG NR 25336 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 HET WEER Half tot zwaar bewolkt en vooral overdag enkele buien. Minimum temperatuur omstreeks 3 graden, middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Zuidwesten wind, matig, kracht 4, aan de kust af en toe krachtig, windkracht 6. Enkele buien de „bordkartonnen" deur ope nen. Dat gebeurde onder toe ziend oog van genodigden en de leerlingen die onder het zin gen van een zelf gemaakt lied zelf de sleutel hadden overhan digd. Na een sleutelstad (Lei den) heeft Nederland nu dus ook een sleuteldorp: Scharen dijke. Zo'n sleutel, en dan ze ker zo'n grote als die van vrij dagmiddag opent volgens Ren den vele deuren, ook die naar de toekomst. 3 EENAKTERFESTIVAL Het achtste Eenakterfestival in Zierikzee trok veel be langstellenden. Drie Zeeuwse Rijkswaterstaters gaan werken aan een project in Suriname. Bruse Boys is ondanks overwinning nog niet zeker van klassebehoud. ZHV/Delta Sport beleefde afgang in degradatie play offs. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Langs de Weg naar de Val zijn vrijdagoch tend verschillende snelheids controles verricht. Daarbij werd een maximumsnelheid van 124 km per uur geregi streerd, terwijl de maximum toegestane snelheid daar 80 km per uur bedraagt. De controles werden tussen 07.20 en 09.15 uur en tussen 10.10 en 11.-30 uv~ u;tgevoerd. Tussen 10.10 en 11.30 uur wer den in totaal 386 voertuigen ge controleerd. Zeven daarvan re den te hard waarbij de snelhe den uiteenliepen van 92 tot 105 km per uur. Tussen 07.20 en 09.15 uur werden 596 voertui gen gecontroleerd. Daarvan werd in elf gevallen te hard ge reden, waarbij snelheden va riërende van 93 en 124 km wer den gemeten. De maximum toegestane snelheid op de Weg naar de Val bedraagt 80 km per uur. Aanrijding Vrijdagmiddag omstreeks 17.40 uur deed zich een aanrij ding voor op de hoek Vis- straat/Sint Domusstraat. De aanrijding ontstond toen D. uit Zierikzee met zijn bromfiets vanuit de richting van het Ha venplein door de Visstraat reed met achterop zijn bagage K. uit Zierikzee. Op de hoek van de Sint Domusstraat zag de brom fietser B. over het hoofd die met zijn auto door de Sint Do musstraat reed. D. verzuimde hem voorrang te geven. Bij het ongeval werden D. en zijn pas- sagiere K. licht gewond en moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Zowel de bromfiets als de auto werden door de aanrijding beschadigd. HONSELERSDIJK - De open dagen van de glastuinbouw hebben dit weekeinde ruim 150.000 bezoekers getrokken. Dit heeft de organisatie zondag meegedeeld. „Kom in de kas" werd dit jaar voor de zestiende maal georganiseerd door de fe deratie van Nederlandse tuin- bouwstudiegroepen. Ruim 300 bedrijven waren te bezichti gen. De Nederlandse consu ment krijgt steeds meer inte resse voor de produktie en her komst van Nederlandse glastuinbouwgewassen, aldus de organisatie. DEN HAAG - Minister Dales van binnenlandse zaken (61) is beschikbaar voor een nieuwe ambtstermijn voor een nieuw kabinet na de verkiezingen. Op de vraag of zij een volgende termijn ambieert, antwoordt ze zaterdag in NRC Handels blad „Ja, ik ben met een natte vinger te lijmen". ROTTERDAM *In Diergaarde Blijdorp in Rotterdam is van 3 tot en met 18 april een speur tocht. De speurtocht gaat langs 28 levensgrote lego-dieren die door de hele diergaarde staan opgesteld. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. a f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. Jeugd is geen leeftijd: het is een geestestoestand. Ullman Terugblik Met het omdraaien van de sleu tel was de rol van de onder wijswethouder nog niet ten einde, want na een kort muzi kaal intermezzo door de leer lingen, het oplaten van een groot aantal ballons en een kindvriendelijke speech van het schoolhoofd kreeg de on derwijswethouder de gelegen heid om nog eens terug te blik ken op alle voorbereidingen voor deze verbouwing. Dat deed hij aan de hand van het boek Prediker, waarin onder meer wordt gezegd dat er een tijd is om af te breken en om op te bouwen. SCHARENDIJKE -Hier is ie dan, hier is ie dan, kom binnen en geniet ervan Deze woorden die de leerlingen van de Helcherseeschool in Scharendijke vrijdagmiddag uit volle borst zongen bleken niet aan dovemansoren te zijn gezegd. Nadat wethouder W. G. Renden van Middensehouwen met een groot formaat sleutel de „deur" van het ingrijpend verbouwde schoolgebouw had geopend stroomden de belangstellenden toe. Zozeer zelfs dat het in de nieuwe centrale ruimte bomvol was. Die grote belangstelling van ouders en bekenden is begrij pelijk. Vijf maanden lang - van begin oktober tot eind februari - waren in het onderkomen van deze christelijke basisschool geen heldere kinderstemme tjes maar het gehamer, geboor en gezaag en meer van dergelij ke „bouwkundige" geluiden te horen, geproduceerd door bouwbedrijf Louwerse. Gedurende die maanden ver keerde de schoolbevolking min of meer in diaspora. De boven bouw nam tijdelijk zijn intrek in een containerschool. De middenklassen en de laagste groepen daarentegen sloegen „hun tenten" op in het oude kleuterlokaal. En hoewel er volgens schooldirecteur H. J. Bout best attractieve kanten aan die tijdelijke huisvesting zaten, zoals bij voorbeeld het spelen op het terrein van de ijs baan, was lïet af en toe toch wel knap lastig. Niet alleen vanwe ge ruimtegebrek waardoor „je slalommend naar het bord moest" maar ook voor overleg met de andere groepen. Centrale ruimte Dat afzien is niet voor niets ge weest, dat was vrijdagmiddag duidelijk. Hoewel vanaf de voorkant niet te zien is, heeft de Helcherseeschool een kleine uitbreiding ondergaan voor de bouw van een centrale ruimte, de „huiskamer" van de school. Een ruimte die zich leent voor zowel gezamenlijke bijeen komsten als voor het zelfstan dig werken in groepjes en han denarbeid. Die centrale ruimte, waarvoor een deel van de gang is ge bruikt is niet het enige dat ver anderd is. De drie bestaande lokalen zijn totaal vernieuwd en uitgebreid met een extra lo kaal, zodat de onderbouw nu over een kleuterlokaal plus een speellokaal kan beschikken. Hierdoor is de school die mo menteel ruim zeventig leerlin gen telt volgens schoolhoofd Bout veel praktischer gewor den. Dat is niet voor niets ge beurd, want naast alle onge mak heeft deze ingrijpende verbouwing ook het nodige ge kost: om precies te zijn 377.159,-. Een ton meer dan aanvankelijk was geschat. Nu de rekening betaald is, het ongemak voorbij was er vrij dagmiddag reden voor een feestje, waarbij de vernieuwde school officieel in gebruik werd genomen. Daarvoor moest wethouder W. G. Renden met een bovenmaatse sleutel Volgens Renden kan de Hel cherseeschool weieens de laat ste school op Schouwen-Duive- land zijn die wordt aangepast aan het basisonderwijs,,.waar in de vroegere kleuterschool en de lagere school zijn opgegaan. Gezien de aanwezigheid van drie scholen in de gemeente Middensehouwen zal de wet houder ook niet meer vaak de gelegenheid krijgen om een nieuw of vernieuwd schoolge bouw te openen. Dus maakte hij er vrijdag extra werk van. Renden was niet de enige spre ker want ook de onderwij- sinspectrice mevrouw Kolsté was naar Scharendijke geko men om één en ander te zeggen, terwijl ook namens architec- tenburo Wisse, Tuinhof en Slemmer en bouwbedrijf Lou werse een woordje werd ge sproken. In het rijtje sprekers ontbraken ook het bestuur, een enkele oud-leerkracht en de ou derraad niet. aflopen omdat die „lekker" in eigen provincie konden blij ven. Groot deelnemersveld Dat vertrek in alle vroegte was nodig gezien het grote deelne mersveld - 29 ploegen - en de omvang van het wedstrijdpro gramma. Dat bestond voor de junioren (van 11 tot en met 15 jaar) uit het uitvoeren van een aflegsysteem en een hindernis- baan, waarin ze via een klim- rek, een soort evenwichtsbalk en het rijden van een achtje in een remvrije en motorloze auto hun behendigheid moesten be wijzen. De aspiranten (van 16 tot en met 18 jaar) moesten hals over kop uitrukken om een brand in een loods van de fami lie Landegent te blussen. Met knetterkasten, pseudo-vlam- men en meer van dergelijke at tributen leek het allemaal ver dacht echt. Behalve deze prak tijkopdrachten was er dan ook nog de mogelijkheid om aan de hand van een theoriebaan het certificaat jeugdbrandweerlid te behalen. Zo'n drieënzeventig jeugdbrandweerleden, onder wie vijf junioren van de jeugd brandweer Westerschouwen maakten van deze mogelijk heid gebruik. Voor Wester schouwen leverde dat in ieder geval nog vijf certificaten op! Na een dag van zwoegen en slo ven waren de ruim tweehon derd jeugdbrandweerlieden, zaterdagnamiddag nog niet aan het eind van hun brand weerlatijn. Brandweercom mandant van het korps Wester schouwen, S. L. de Feiter moest dan ook twee keer tot stilte manen om de aanwezigen erop te wijzen dat Westerschou wen de zonzijde van Zeeland is. Waarschijnlijk wisten ze dat vervolg pagina 2 „Hier is ie dan, hier is ie dan, kom binnen en geniet ervan". Met een enorme sleutel opende wethouder W. G. Renden vrijdagmiddag de vernieuwde Helcherseeschool in Scharendijke. (Foto: Marijke Folkertsma). Vanaf 1985 toen er al stemmen voor een verbouwing opgingen is er het nodige gebeurd, ,,'t Is een moeizame weg geweest" was dan ook de conclusie van de wethouder. De berichten over een wetsvoorstel voor de aanpassing van het bekosti gingsstelsel zorgden voor de nodige schrik omdat dit in hield dat de geldigheidsduur voor. beschikkingen beperkt zou worden. Dit betekende dat haast geboden was om de Hel cherseeschool alsnog te kun nen verbouwen, zodat deze be ter voldoet aan de eisen die de wet op het basisonderwijs van 1988 stelt. Wie zich niet of nauwelijks lie ten horen waren de leden van de jeugdbrandweer van Wester schouwen. Als organisator van deze selectiewedstrijd voor de jeugdbrandweer, die onder auspiciën van het Algemeen Brandweerwedstrijdcomité werd gehouden, was het jeugd- brandweerkorps uit de West hoek deze dag van deelname uitgesloten, 't Is echter "nog slechts een kwestie van dagen tellen, want zaterdag 24 april is het de beurt van Westerschou wen omte laten zien wat de ploeg in zijn mars heeft. Daar voor wordt op dit moment eens per week hard getraind. Van Delfzijl tot Terneuzen Deze selectiewedstrijden waar mee een plaatsje voor de lande lijke finale op 5 juni kan wor den behaald, worden van Delf zijl tot en met Tbrneuzen ge houden en dat betekent in veel gevallen vroeg uit de veren en laat thuis. Ook zaterdag was dat het geval. Vanuit Ouddorp, Vlaardingen, Rotterdam en omgeving', Oud Beijerland, Pa- pendrecht, Arkel, Mijdrecht, Hagestein, Nieuw-Vennep, Huizen, Moerkapelle en Veld hoven waren de deelnemers in alle vroegte en vol goede moed vertrokken om op tijd in Haamstede aanwezig te zijn. Voor de Zeeuwse deelnemers - de ploegen uit Veere en Brui nisse - kon de wekker wat later Ruim tweehonderd deelnemers deden zaterdag mee aan selectiewedstrijden in Burgh-Haamstede. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - De dag mocht dan nog zo vroeg begonnen zijn en de wedstrijd mocht dan behoorlijk veel energie hebben gevraagd, een aantal deci bellen gejoel en gejuich, veroorzaakt door ruim tweehonderd jeugdbrandweer lieden, dat kon er zaterdagnamiddag nog wel af. De brandweergarage in Burgh- Haamstede, waar de prijsuitreiking van de tweede selectiewedstrijd voor jeugd- brandweerkorpsen werd gehouden, stond dan ook bijna te trillen op zijn grond vesten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1