Ruim, snel en stil; de Audi Avant S4 4.2 Een jaar levensverlenging... Jeugdbrandweerwedstrijden Kritiek ANBO-voorzitter op situatie van ouderen Het burgemeesterschap te Zierikzee Met vierwielaandrijving en V8-motor VRIJDAG 2 APRIL 1993 NR 25335. 7 SERVICE Poortdijkstraat 61-63 Brouwershaven Telefoon 01119-1344 ZIERIKZEE EHBO-diploma's Afgelopen week deden de leer lingen van groep acht van de Openbare Basis School 't Kof schip EHBO-examen. Het exa men vormde de afsluiting van een aantal'lessen die wekelijks op dinsdagmiddag werden ge geven door de dames N. van Iersel en K. Dekker. Het exa men werd afgenomen door me vrouw Boot en de heer Boon van de Rode Kruisafdeling Zie rikzee/Kerk werve. Alle kandi daten slaagden. Het zijn Ginny Anemaet, Manon van Hoewijk, Sandra Bastiaanse, Jeanine de Vos, Patrica Hokke, Marjolein Struik, Marcha Osephius, Elis- ka de Gardeijn, Liciana Kools, Mirelle van der Have, Marieke van Doorn, Jan-Mark Schot, Robbert Schot, Jeroen Pots, Dennis van der Wouden, Arjan Huneman, Trung Huyhn, Ben jamin de Vos en Mitchel Ver ton. Collecte De collecte ten bate van het reumafonds heeft in Zierikzee 5341,70 opgebracht. De orga nisatoren van de collecte dan ken allen die via een gift of door te collecteren hebben bij gedragen aan dit resultaat. Paasmiddag Leentjebuur Op woensdag 7 april is het weer zover. De jaarlijkse Paasmiddag van speel-o-theek Leentjebuur aan de Mossel boomgaard in Zierikzee. De middag is alleen bedoeld voor leden en begint om 14.30 uur. Eerst gaan de kinderen een paasmandje plakken en kleu ren. Ondertussen krijgen zij paasoren aangemeten en wor den ze geschminkt. Vervolgens is het zoeken geblazen naar de eieren, die de aanwezige Paas haas heeft verstopt. Na een dia- vertoning voorzien van com mentaar van de Paashaas, wordt de Konijnenpolka ge danst en worden er nog leuke spelletjes gedaan. Om onge veer 16.00 uur is het feest afge lopen. De kosten zijn 1,50 gul den per kind. Open Atelier Vanaf 20 april en daarna voor lopig iedere dinsdag wordt in klubhuis De Lichtboei Open Atelier gehouden. Dat houdt in dat iedere belangstellende van 13.00 tot 16.00 uur in het klub huis terecht kan voor creatieve activiteiten. Men is daarbij op eigen initiatief bezig, er is geen cursusleiding aanwezig. Er kan gebruik worden gemaakt van de gereedschappen die in de lo kalen aanwezig zijn. De deelne mers kunnen zelf materialen meebrengen of ze bij het klub huis kopen. Voor nadere infor matie kan men telefonisch con tact opnemen via nummer 01110-12075. DREISCHOR Witlofstudieclub Op maandag 5 april kunnen le den van de Witlofstudieclub Schouwen-Duiveland deelne men aan een excursie op het be drijf van de heer J. W. van de Velde in Dreischor. De excursie begint om 19.30 uur. Het be drijf is te vinden aan de Blin- deweg 4 te Dreischor. OOSTERLAND Kledinginzameling De kledinginzameling voor de stichting Mensen in Nood te 's hertogenbosch heeft in de kern Oosterland zeshonderd kilo kleding opgebracht. Dit jaar is de kleding vooral bestemd voor zieken, bejaarden en ge handicapten in Oost-Europa. Mevrouw R. Beye-Boogert, die bij de organisatie van de inza meling was betrokken, dankt namens de stichting Mensen in Nood iedereen die aan de inza meling heeft meegewerkt door kleding te geven of op te halen. GOES Women's Aglow Fellowship Op woensdag 14 april houdt de organisatie Women's Aglow Fellowship een samenkomst in hotel Terminus aan het Stati onsplein te Goes. Mevrouw L. van Dierrien uit Uddel spreekt over het onderwerp 'Hoe kom ik los van mijn verleden'. In verband met de paasvakantie wordt gelijktijdig een kinder samenkomst gehouden. Aan vang 09.45 uur. Reünie Anne Frankschool In hef najaar van 1993 bestaat de Anne Frankschool in Goes 25 jaar. Ter gelegenheid van dit feit wordt een reünie met feest avond gehouden op vrijdag 22 oktober. Voor een reünie is het natuurlijk zaak om zoveel mo gelijk oud-leerlingen en oud medewerkers te bereiken. Leerlingen die ooit de verschil lende lokaliteiten in Goes op de school hebben gezeten wor den opgeroepen zich aan te melden. Inmiddels zijn er meer dan vijfhonderd brieven de BURGH-HAAMSTEDE - Morgen, zaterdag, worden in Burgh-Haamstede onder auspiciën van de Algemene'Brandweer Wedstrijd Commissie de landelijke selectiewedstrijden voor de jeugdbrand weer gehouden. Het is voor het eerst in het korte bestaan van de jeugdbrandweer Westerschouwen dat zij deze wedstrijden mogen organiseren. Aan de wedstrijden voor de jeugdige spuitgasten doen in totaal 18 jeugdkorpsen mee. In totaal vaardigen zij 29 ploegen af bestaaiide uit zes man, die er zeker op gebrandzullen zijn zich als winnende ploeg te presenteren. De ploegen zijn onder te ver delen in twee categorieën, de aspiranten (meisjes en jongens van 16 tot en met 18 jaar) en de junio ren (kinderen van 11 tot en met 15 jaar). De junioren zullen elkaar bestrijden op de hindemisbaan en bij het aflegsysteem, het afleggen van de slangen dat zij binnen 25 minuten voor elkaar moeten krijgen, van de aspiranten wordt een volledige inzet verwacht. Zij moeten een in scène gezette brand in een huisje zien te blussen. Uit Zeeland doen er twee korpsen mee, te weten Bruinisse en Veere. Het organiserend team van de jextgdbrandweer Westerschouwen mag geen thuiswedstrijd spelen. Vandaar dat zij meedoen bij de selectiewedstrijden die binnen kort in Terneuzen gehouden worden. De wedstrijd in Burgh-H aamstede is namelijk de tweede in een reeks van vier selectie wedstrijden. De wedstrijden worden gehouden in en rond de brandweergarage in Burgh-Haam- stede en duren van 09.00 tot 17.00 uur. De prijzen worden aan het einde van de dag uitgereikt door burgemeester Tees. De eerste drie ploegen bij de junioren en bij de aspiranten van elk van de selec tiewedstrijden gaan door naar de landelijke finale. Deze wordt op 5 juni gehouden in Sint- Philipsland. ANBO-vergadering Brouwershaven BROUWERSHAVEN - De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO), afdeling Brouwersha ven hield zijn jaarvergadering. De gebruikelijke jaarstukken werden door secretaris/penningmees ter J. C. A. Koster vlot goedgekeurd, op één uitzon dering na: de begroting voor 1993. deur uitgegaan. Oud-leerlin gen die vijf jaar en langer van school af zijn kunnen zich, als ze geen uitnodiging hebben ontvangen, melden bij: Anne Frankschool, Postbus 307, 4460 AS Goes. Tblefoon: 01100-28864. OUDELANDE Paaswandeltocht Op initiatief van het wandelco mité Kasporgo uit Goes wordt op zaterdag 10 april een Paas wandeltocht gehouden in Ou- delande. De tocht gaat om 10.00 uur van start vanaf café De Witte Paarden. Men kan kiezen uit een afstand van vijf, tien of vijftien kilometer. Inschrijven kan vanaf 09.15 uur, telefoni sche informatie via 01100- 27179. MIDDELBURG Vrouwen in Europa In het kader van het aandachts veld Vrouwen in Europa, dat tot 1994 centraal staat bij de Nederlandse Christenvrou wenbond, wordt op donderdag 15 april in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek te Mid delburg een thema-middag ge houden. Daarbij wordt aan dacht besteed aan het onder werp samen leven in Europa. Het onderwerp wordt toege licht door mevrouw S. Kroon uit Houten en de lezing is van 13.00 tot 16.00 uur. Belangstel lenden kunnen telefonisch kaarten bestellen via 01182- 3709. Britse week Van 13 tot 17 april wordt in het ANWB kantoor aan de lange Geere te Middelburg een Britse week gehouden. Het kantoor is daarbij Engels aangekleed. Het Brits Verkeersbureau zorgt voor gratis informatie over Engeland en er worden vi deo's vertoond van de meest Goed beschouwd vertoont deze een flink tekort. De gemeente raad van Brouwershaven kan daarom binnenkort een ver zoek om een bijdrage verwach ten, zoals andere gemeenten die Ook geven. Want waarom een muziekverenging wel en een ouderenbond niet, zo vroeg men zich af bij de ANBO. ,,Ook bejaarden hebben recht op een redelijke levensstandaard en zonder dat ze daarvoor bij hun kinderen aan moeten kloppen, zoals een uit Scharendijke af komstig raadslid onlangs sug gereerde. Te smal voor woor den", aldus Wijntjes. ,,Laat u niet in de luren leggen door zogenaamde inflatiecor recties van luttele- procenten. De PTT verhoogt op sommige punten de tarieven met 30 pro cent, de omroep met 10 procent en de krant weet ook van wan- mooie streken. Tijdens de En gelse week wordt een wed strijd gehouden waarvan de hoofdprijs bestaat uit een gra tis overtocht naar Engeland voor twee personen. OOSTKAPELLE Jeugdmuseumdagen In de Paasvakantie kan de jeugd van zes tot dertien jaar terecht in het Zeeuws Biolo gisch Museum te Oostkapelle. Onder het thema Zet je stekels ten. De ziekteverzekering ging fors omhoog en het Waterschap spant met 17 procent bijna de kroon", aldus de voorzitter. Gewestelijk voorzitter H. Asma gaat op verzoek van de vergadering nog eens met ZWN praten over de discrepantie tussen het voortreffelijk streekvervoer vanuit de grote re plaatsen en de belabberde situatie in sommige dorpen (Dreischor: 's zaterdags één bus, 's zondags geen). Het bestuur van de ANBO Brouwershaven (voorlopig nog onder Zonnemaire) is voor 1993 als volgt samengesteld: J. P. Wijntjes voorzitter, J. C. A. Koster secretaris/penning meester en de leden mevrouw B. v. d. Bos-de Jonge en J. E. J. v. d. Velden-Malepaard. F. S. P. Wolf zet zich weer in voor sportzaken. op worden daar allerlei activi teiten gehouden waarbij be schermde en bedreigde dieren centraal staan. Zo wordt een bostocht gelopen, films ge draaid, geknutseld en een speurspel gemaakt. In een aparte tent presenteren zes or ganisaties op het gebied van de dierenbescherming zich. De ac tiviteiten zijn dagelijks van 10.00 tot 15.00 uur en bestemd voor de eerste 150 kinderen die worden aangemeld. Dat kan via telefoonnummer 011888- 2620 of aan de balie van het museum. nog enkele pittige gegevens be treffende het burgemeesters ambt. Hij rekende uit dat in de lange periode van 1302 tot 1795 het (slechts) dertien keer was gebeurd dat een burgemeester tijdens zijn ambtsbediening stierf. Tot 1750 was het aantal slechts acht, „maar daarna tot 1795 klom het tot dertien, wat in 493 jaren voor 986 personen werke lijk gering is." Overigens dient men bij het bo venstaande wel te bedenken dat de diverse burgemeesters telkens slechts gedurende zeer korte perioden als burgemees ter optraden. Waarschijnlijk berust de mede deling in de 18de eeuwse Tegen woordige Staat op waarheid, dat het burgemeesterschap te Zierikzee altijd in groote ach ting is geweest. ..beleedigingen den burgemeesters aangedaan met woorden of daden, werden zwaar opgenomen en naar den eisch van zaken gestraft." Die 'groote achting' voor de plaatselijke bestuurders was tijdens het oproer op 25 en 26 april 1747 ver te zoeken. Het gepeupel van Zierikzee, dat de verheffing van de prins van Oranje tot stadhouder en kapitein-generaal door middel van stevige rellen graag on dersteunde hdd het vooral ge munt op dr Jacob de Witte van Eikerzee (1697-1765). Laatstge noemde, wonende naast het stadhuis en vele malen burge meester van Zierikzee geweest, werd met harde hand aange pakt door een aantal vissers en boeren, die in de veronderstel ling verkeerden dat deze ,,De Witte" familie was van de ge broeders De Witt! ,,Dit was genoeg", aldus archi varis Postma, „om hem uit het "stadhuis en door de straten te slepen. Eerst tegen de avond werd de man meer dood dan le vend thuisgebracht. Hij moet een zeer sterk gestel hebben ge had of door mevrouw De Witte- Stavenisse op bijiondere wijze zijn verpleegd aangezien hij reeds de volgende dag weer op het stadhuis verscheen!" (C. Postma). WIEBE KEfKES De nieuwe Audi Avant S4 4.2. BROUWERSHAVEN - Wie de ruimte van een stati onwagon wil, maar het comfort en de prestaties van een snelle sedan, maakt, mits hij of zij het kan beta len, een goede keuze met de nieuwe telg van Audi; de Avant S4 4.2. Deze bolide is uitgerust met een 4.2 li ter metende V8. De eerste exemplaren van de nieuwe Audi komen begin volgend jaar naar Nederland. De 4.2 liter V8-motor biedt een aantrekkelijke en tempera mentvolle vermogens- en kop pelontwikkeling. De kracht bron is uitgerust met een volle dig elektronisch gestuurd mo- tormanagementssysteem. De V8 is gekoppeld aan een zes- versnellingsbak. De topsnel heid wordt bereikt in de zesde versnelling. Volgens Audi is het echter geen probleem om met de nieuwe Audi schakellui te rijden. Het hoge koppel laat dat zonder morren toe. Standaard in de nieuwe Audi is het sport-onderstel en de vier- wielaandrijving. Het grote mo torvermogen, de 4.2 liter levert 280 pk, word door genoemde voorzieningen probleemloos over de rijbaan gesmeerd. De Audi is uitgerust met lichtme talen velgen en brede laag- profielbanden. De stervormige wielen in combinatie met de la ge brede banden geven de Avant een krachtig en sportief aanzien. De nieuwe Audi is voorzien van een fors uitgevoerd twee- kringsremsysteem met inwen dig geventileerde schijfrem men voor én achter. Verder is de wagen uitgerust met stuur bekrachtiging, last-afhankelij- ke remkrachtregelaar en een Anti Blokkeer Remsysteem. De voorwielen zijn voorzien van nieuwe dubbele remzui- gers met vier remvoeringen per schijf. Audi claimt een opti maal remcomfort. Luxe De nieuwe Audi Avant is niet alleen snel en ruim, maar ook nog eens luxe. In het interieur Advertentie is veel high-tech materiaal ge bruikt. De bagageruimte is volledig bekleed met sterk ve lours. Beide sportstoelen zijn in hoogte verstelbaar en be schikken over in lengterichting verstelbare dijbeen- en lende- wervelonderstreuning. De zit tingen zijn bekleed met Jac quard-satijn en hebben het in geweven quattro-logo. Tot de standaarduitrusting be hoort naast de al genoemde ABS, stuurbekrachtiging, lichtmetalen velgen en zesvers nellingsbak ellipsoïde koplam pen met geïntegreerde mist lampen. Verder is de wagen uitgerust met centrale portier- vergrendeling, een zelf-diagno- sesysteem en een boordcompu ter. Zowel voor als achter zijn de ramen elektrisch te bedie nen. Ook de oprolbare bagageruim- te-afdekking, die gemakkelijk uitneembaar is, de omklapba- re asymmetrisch gedeelde ach terbank, een skizak, een ver lichte make-up spiegel rechts, een buitentemperatuurmeter, radiovoorbereiding met ontsto ring en een elektrisch versterk te dakantennc en acht luidspre kers zijn standaard De raadzaal of vroedschapskamer van het Zierikzeese stadhuis in de periode dat Ch. W. Vermeijs burgemeester was (1890-1908). Tot de Franse tijd had Zierik zee twee burgemeesters. Dit duo bestond uit de zogenaamde heer-burgemeester, gekozen uit de schepenen en een gemeente burgemeester. Eerstgenoemde had in de raad de eerste stem, de tweede presideerde onder meer het college van heemra den. P. D. de Vos, de griffier die la ter stadsarchivaris werd, speel de graag met getallen en sta tistieken. Alsof in zijn turfdik- ke Vroedschapsuitgave nog niet voldoende bijzonderheden waren verwerkt gaf De Vos ook ZIERIKZEE - Weliswaar wordt het burgemeesters ambt tegenwoordig over het algemeen als aantrek kelijk en boeiend ervaren en geniet de ambtsdrager een zekere status, maar de nadelen van de burge- meestersfunetie in de moderne tijd komen geleide lijk meer op de voorgrond. fluweel van de burgemeesters- stoel te mogen plaats nemen. Ook in Zierikzee was het blijk baar geen slijtend beroep. Ter plaatse gold een gezegde ,,dat wie burgemeester werd, een jaar verlenging van zijn leven kreeg..." (P. D. de Vos). Het is bepaald niet toevallig dat menig burgemeester mo menteel graag gebruik maakt van de VUT hoe eervol zijn plaats binnen de stedelijke ge meenschap ook geweest mag zijn. Men beschouwde het in vroeger eeuwen als een bijzon dere uitverkiezing om op het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 7