'Naar nieuw regionaal elan door betere wegenstructuur' liQvanstt Dorkasgroep Westhoek zoekt nieuw onderkomen exposities Matthaus Passion via Omroep Zeeland Werk Hans van der Pennen te zien in Bewaerschole Concert Flavium in Brogum Vervroegde vaccinatie meningitis Zeeuwse Ontwikkelingsmaatschappij over Sociaal Economische Beleidsplan Zeeland: Opslag- en sorteerruimte voor kleding Stakingen in metaal voorbij 6 Zl E R I KZEESCH E NIEUWSBODE Tot en met maandag 5 april Zierikzee Expositie van werk van Anton Pieck. Biblio theek De Stolpe. Gedurende de openingstij den van de bibliotheek. Van zaterdag 3 april tot en met 1 mei Burgh-Haamstede Expositie Hans van der Pennen in Bewaer- schole. Maandag t/m zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Van zaterdag 10 april tot en met woensdag 21 april Zierikzee Expositie van Schildersclub Perspectief in de Vismarkt, Sint Domusstraat. Dagelijks ge opend van 13.00 tot 17.00 uur. Op zondagen en tweede paasdag gesloten. Tot 15 mei Zierikzee Voorjaarsexpositie aquarellen Addy Bliek. Restaurant Mondragon. Gedurende ope ningstijden van het restaurant. Tot en met dinsdag 25 mei Zierikzee Expositie schilderijen Elly Engelsman. Hal len Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Tijdens openingsuren ziekenhuis. Tot en met 31 december Neeltje Jans Herdenkingstentoonstelling Watersnood ramp. Ir. Topshuis, Delta Expo, 10.00-17.00 uur. Vanaf november gesloten op maandag en dinsdag. BURGH-HAAMSTEDE - In de reeks exposities die onder de noemer Tussen hemel en aarde tot eind dit jaar in de Bewaerschole (Burgh-Haamstede) te zien is, is vanaf zaterdag 3 april werk te zien van Hans van der Pennen. Zaterdag 3 april wordt deze exposi tie om 15.00 uur officieel geopend. Hans van der Pennen is na Jan van Munster en Toine Horvers de derde kunstenaar die op verzoek van de Stichting Wes- terschouwen Cultureel in de Bewaersschole.exposeert. Dit in het kader van het project Tussen hemel en aarde. Deze ti tel refereert aan de natuur in de kop van Schouwen en dan in het bijzonder aan het grensge bied tussen land en zee. Met de drukte van de verstedelijkte gebieden (Randstad) in de mg en met een zicht op de horizon ervaart de toeschouwer deze relativerende omgeving. Van uit de context van wind, warm te, licht, aarde en water is nu een serie exposities samenge steld met werk van kunste naars die een binding hebben met de natuur en dit tot uiting brengen in hun werk. Bij de sa menstelling van deze serie is gekozen voor een pluriforme opzet door de verschillende vi sies op de natuurlijke omge ving aan bod te laten komen. Bij deze exposities is een twee delig boek uitgegeven. Het eer ste deel is bij de eerste exposi tie ten doop gehouden. In het tweede deel dat bij de laatste tentoonstellingen wordt uitge geven, komen de conclusies eii resultaten van de zes tentoon stellingen aan bod. De exposi tie met werk van Hans van der Pennen wordt zaterdag 3 april om 15.00 uur geopend en is tot en met 1 mei in de Bewaerscho le te zien. Na zijn expositie vol gen nog tentoonstellingen van Sjoerd Buisman (8 mei tot en met 5 juni), David Vandekop (11 september tot en met 9 okto ber) en Waldo Bien (16 oktober tot en met 13 november). ZIERIKZEE - Omroep Zeeland zendt zondag 4 april een live-registratie uit van de veertigste uitvoering van de Matthaus Passion in de Sint Baafskerk van Aardenburg. De opnamen worden zaterdagmiddag 3 april in Aardenburg gemaakt. De uitzending vindt plaats in een extra lange aflevering van het weke lijkse cultureel magazine De Schoone Waardin, tus sen 11.00 en 15.00 uur. In de speciale Schoone Waar din wordt als omlijsting van Bachs meesterwerk eveneens aandacht besteed aan de Aar- denburgse Matthaus-tx-aditie, de activiteiten van het plaatse lijke Bach-Comité, de histori sche Sint Baafskerk, de relatie van de Nederlandse Bachver- eniging met Aardeburg en de verandei-de uitvoeringsprak tijk van het oeuvre van Johann Sebastian Bach. Het initiatief om de hele pro vincie Zeeland op Palmzondag te laten meegenieten van de ju bileumuitvoering is afkomstig van Omroep Zeeland en viel meteen in goede aarde bij Li- sette Peters en Jos van Veldho ven van de Nederlandse Bach- vereniging in Utrecht en bij het bestuur van het Aardenburgse Bach-Comité. De opnamen worden gemaakt in de reportagewagen van de Zeeuwse regionale omroep door muziekregisseur Koos Koolschijn (NOB-Hilversum) en programmatechnicus John van Waes (Omroep Zeeland). De reportagebijdragen worden gemaakt door Joost van Leeu wen, verslaggever van Omroep Zeeland in Zeeuvvsch-Vlaande- ren. Omroep Zeeland is in de hele provincie te ontvangen via de etherfrequenties FM 101,9 MHz (voor midden en Noord-Zee land), FM 97,8 MHz (voor Zeeuwsch-Vlaanderen) en via verschillende kabelfrequen ties. ZIERIKZEE - Op zaterdag 17 april treedt de groep Flavium op in het podium voor muziek en theater Brogum. Het concert vormt de afslui ting van de bluesmaand die in april in Brogum wordt gehou den. De groep wordt gevormd door Jos Veldhuizen (zang), Anne- Geert Bonder (gitaar). Frank Pistorius (toetsen), Hans La- faille (drums) en Eric Bagchus (bas). De groep bracht onlangs haar dertiende CD uit. De schijf heet Slowburn en omvat dertien nieuwe songs waaron der een cover bird on a wire van Tim Hardin. Het concert in Brogum begint om 23.00 uur. UTRECHT - De vakbonden en de werkgevers in het streekver voer, verenigd in de VSN- groep, hebben donderdag avond een onderhandelingsre sultaat bereikt over een nieu we cao voor de 16.000 werkne mers in het streekvervoer. De bonden zullen het met een neu traal advies aan de leden voor leggen, zo verklaarde bestuur der D. van der Heem van de Vervocrsbond FNV na afloop van het overleg. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 in dat andere, goedkopere, ge bied te vestigen. Het midden- en kleinbedrijf profiteert vaak van de aanwezigheid van grote bedrijven. De ZOM stelt in haar reactie op het sociaal- economisch beleidsplan dat hipr steeds de nodige aandacht aan moet worden besteed om dat zo te houden. De ZOM doet de suggestie om een enquête te houden bij verschillende be drijven. Verder zou volgens de ZOM aandacht besteed moeten worden aan vernieuwing bin nen kleine bedrijven, financië le steun bij investeringen en verbetering van de scholing. Bedrijfsterreinen Ook de infrastructuur heeft de nodige aandacht nodig. Beke ken moet worden of er voldoen de goede wegen, bedrijfsterrei nen en bedrijfshallen aanwezig zijn. Ook belangrijk is het on derwijs. Een andere belang rijke factor is het aantal inwo ners. In Zeeland vestigen zich meer mensen dan er mensen uit vertrekken. Op zich is dat een gunstig uitgangspunt voor sociaal-economische ontwik keling maar om die ontwikke ling vast te houden moeten er nieuwe hLiizen gebouwd wor den en moet voor goede sociale voorzieningen worden gezorgd. ,,Het laatste gaat samen met de positieve en op te voeren re creatie-ontwikkeling", aldus de ZOM. De ZOM vindt het pex'tinent onjuist om uit te gaan van een stijging van de werkgelegen heid van 1900 arbeidsplaatsen in de periode van 1992 tot 1997. „Gaat men daar wel van uit dan vervult die voorspelling zichzelf door lagere woning contingenten. Juister is het die groei te stellen als resultaat van de activiteiten van het be drijfsleven. Van belang is dat de ontwikkeling van het in- dustriële en dienstverlenende midden- en kleinbedrijf geheel past in het principe van duur zame groei, een belangrijk ele ment in het lange termijn be leid", aldus de ZOM. De ZOM houdt zich in principe niet bezig met agrarische vraagstukken, maar in haar •reactie op het beleidsplan van de provincie stelt de ontwikke lingsmaatschappij wel dat het imago van de landbouw kan en moet verbeteren. ,,Er dient een beleidsplan te wox'den opge steld door de landbouworgani saties en de provincie", aldus de ZOM. De ZOM vindt verder dat samenwerkingsvormen bij teelt en afzet van landbouw- produkten dienen te worden gestimuleerd en breekt ook .een lans voor het kamperen bij de boer. ,,Het kamperen bij de boer dient mede uit het oog punt vair de leefbaarheid van het platteland te worden on dersteund", aldus de ZOM. AMSTERDAM - De fotografen Henny Allis en Horacio Sorna- ni exposeren van 14 april t/m 25 mei in de prof. dr. W. H. Brummelkamp galerij van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. In hun fotose ries wordt de toeschouwer een blik geboden op de gezond heidszorg in Vilnius (Litou wen), St. Petei-sburg (Rusland), Ihnzania, Argentinië en Para guay. De tentoonstelling heet „Tussen leven en dood II". UTRECHT - Vanaf 1 mei kun nen alle zuigelingen die zijn geboren in februari en maart 1993 in Rotterdam en Capelle aan den IJssel gratis worden ingeënt tegen meningitis (her senvliesontsteking, ook wel nekkramp). Dat geldt ook voor baby's in Apeldoorn. Dit maakte het Academisch Zie kenhuis Rotterdam donderdag bekend. Deze vaccinatie gebeux-t in het kader van een onderzoek, dat plaatsvindt nog vdördat het Rijksvaccinatieprogramma op 1 juli officieel van start gaat voor kinderen die zijn geboren vanaf 1 april. Meningitis wox-dt veroorzaakt door de bacterie Haemophilus influenzae b (Hib). Doel van het ondex*zoek is na te gaan of de gebruikelij ke DKTP-cocktail (tegen difte rie, kinkhoest, tetanus en po lio) en het nieuwe Hib-vaccin samen in één spuit en gegeven via één prik een even goed re sultaat geeft als twee aparte prikken. Eén inenting is name lijk minder belastend voor kin deren. Gedurende het onder zoek wordt bij de baby's thuis vier keer bloed afgenomen dat naar het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne gaat. Ook moeten de ou ders vragen beantwoorden. ZOETERMEER - De komende jaren zijn zeker 900 leraren ex tra nodig die het vak Verzor ging kunnen geven. Dat nieuwe vak is onderdeel van de basis vorming. BURGH-HAAMSTEDE - De Dorkasgroep Westhoek is op zoek naar een opslag en sorteerruimte voor de tweedehands kleding die zij inzamelt ten behoeve van verdrukte joden en christenen in de wereld. De schuur, die men tot nu toe voor dat doel mocht gebruiken, is nodig voor andere activiteiten van de eigenaar. De Dorkasgroep Westhoek werd eind 1984 opgericht. Sinds die tijd zijn ongeveer ze ventig vrijwilligers van ver schillende kerkelijke gezind ten en niet-kerkelijken bij toerbeurt bezig met het inza melen en sorteren van tweede- handskleding. Via Dorkas In ternationaal in Andijk wordt de kleding overgebracht naar de gebieden waar grote behoef-' te bestaat aan deze spullen. Afgelopen dinsdag werd voor de laatste keer kleding gesor teerd in de schuur van me vrouw Jonker aan de Anker- weg te Haamstede. Woensdag werd de kleding en andere hulpgoederen vanuit Andijk opgehaald door Dorkashulp Internationaal, zoals dat de af gelopen jaren elke twee maan den gebeurde. Het is de bedoe ling dat de schuur zaterdag he lemaal ontruimd is. Dat alles houdt in dat de kleding en an dere goederen die worden inge zameld nu voorlopig wordt aangenomen op contactadres sen bij Dorkasvrijwilligers thuis. Volgens een woordvoerster van Dorkashulp Westhoek me vrouw W. Slaager is de ruimte die op deze manier beschik baar is, zeer beperkt. De nood zaak om een nieuwe opslag ruimte te vinden is daarom dringend. Tot nu toe is dat niet gelukt. De Dorkasgroep doet daarom een beroep op mensen in de Westhoek die aan de oplossing van het probleem kunnen bijdragen door het be schikbaar stellen van een ruimte. Want de Dorkasgroep West hoek wil doorgaan met haar vrijwilligerswerk. „Het is voor ons welhaast vanzelfspre kend dat dit werk'moet door gaan. We willen immers graag helpen", aldus mevrouw Slaa ger. Het praktisch en met een warm hart bezig zijn voor christelijke hulpverlening aan mensen in nood geeft volgens haar veel voldcening. „Je merkt daarbij da4, je behalve bidden voor die mensen ook op een praktische manier wat kunt doexi aan he', gevoel van machteloosheid. I'e nood van veel mensen is zo aangrijpend dat stil blijven zitten en toekij ken onmogelijk is". Mevrouw Slaager zegt het ook als een bijzondere zegen t; ervaren dat veel kerkmuren \reg vallen tij dens deze interkerkelijke acti viteiten. „De verbondenheid die ontstaat doorhet gezamen lijke doel is voor iedere Dor- kasmedewerker \'an veel bete kenis". Om dit alles voert te kunnen zetten, hoopt mm zo spoedig mogelijk een oplissing te vin den voor het gcörek aan op slagruimte waaimee nien nu wordt geconfronleex"d. Mensen die daarbij kunien helpen of nadere inlichtingen willen kunnen contact opnemen via telefoonnummer01I15-1521. Vrijwilligers sorteren kleding voor Dorkas. (Foto: Joop van Houdt). UTRECHT - Bi; de industrie bonden van FNT en CNV zijn vrijdag geen meldingen bin nengekomen vai stakingen in metaalbedrijven In die bedrij ven waar wel acties op bet pro gramma stonden, wordt het donderdag bereikte akkoord aan de leden viorgelcgd. Werkgevers en t inden bereik ten donderdagochtend overeen stemming over <£n nieuwe cao Voor de 200.000 Werknemers in de metaalen ele trotechnische industrie. De vikbonden heb ben daarna de slakingen afge blazen. Het akbbord verplicht werkgevers huispersoneel een herverzekering legen het wao- gat aan te biedei. Werknemers betalen daarvoor in beginsel 4 de premie, maaxlhoeven van de regeling geen gebruik te ma ken. Een goede wegenstructuur is volgens de Zeeuwse Ontwikkelings Maatschappij van het grootste belang ioor de sociaal-economische ontwikkeling van een gebied. (Archieffoto). X' ZIERIKZEE - Als de provincie Zeeland zich sociaal en economisch wil ontwikkelen zal men eerst moeten zorgen voor een betere wegenstructuur dan nu voorhanden is. Dat is kort samengevat het commentaar van de Zeeuwse Ontwikkelings Maatschappij (ZOM) op het onlangs uitgebracht Sociaal Eeonomisch Beleids plan van de provincie Zeeland. De sociaal-economische ont wikkeling van een gebied heeft volgens de ZOM alleen kans van slagen als het beleid gedra gen wordt door de regio's. De gemeenten, maar liever nog de regio's en de Havenschappen, moeten het beleid uitdi*agen en vorm geven volgens de ZOM. Een belangrijke voorwaarde daarbij is volgens de ZOM dat de verschillende regio's niet als los zand aan elkaar hangen maar een samenhangend ge heel vormen. „Het mag duide lijk zijn dat hierbij de opname van de Zeeuwse regio's in nieu we verkeex-sassen een grote rol speelt", aldus de ZOM. Voor de ontwikkeling van een gebied, zo benadx-ukt de ZOM herhaaldelijk, is een goed we gennet heel belangrijk. „Met de nieuwe ontsluitingswegen op Schouwen-Duiveland, de totstandkoming van de Zoom- weg-Zuid en in de toekomst met de aanleg van de Wester- schelde-oeververbinding wordt Zeeland omgevormd tot een ho mogeen geografisch gebied en aangesloten op doorgaande vex'bindingen van Rijnmond naar Oost- en West- Vlaanderen. Goede, korte ver bindingen zijn volgens de ZOM een enormé stimulans voor de economische ontwikkeling van een gebied. Om die sociaal-economische ontwikkeling van de grond te krijgen is het volgens de ZOM ook nodig dat gemeentelijke en regionale promotie- en acquisi tiebureaus goed met elkaar sa menwerken. De ZOM denkt hierbij bijvoorbeeld aan sa menwerking tussen Tholen en het bedrijfscontactbureau op Schouwen-Duiveland. Dex*ge- lijke bureaus kunnen volgens de ZOM een belangrijke bijdra ge levereh door veel werk te maken ven de werving van nieuwe bedrijven en promotie van bestaarde bedrijven. „Zij kunnen met'voorlichtingswerk de promotie \&n de zijde van de provincie ondersteunen", aldus de ZOM. De ontwikkelings maatschappij benadrukt ver der het belang \&n de Zeeuwse lobby richting Den- Haag en Brussel. Bijzondere aandatht moet vol gens de ZOM ook besteed wor den aan de energie-tax-ieven. Als deze hoog zijn ei\ in een an der gebied lager, zullen bedrij ven wellicht geneigd zijn zich

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6