'Een laatste poging, een laatste noodkreet' Aantal zaken dat voorkomt bij de kantonrechter daalt gestaag Studenten Landbouwuniversiteit doen onderzoek in Zierikzee Mobiliteits scenario EHBO- vereniging wint regionale wedstrijd 't lange uus Brief aan ministerie over sluitregime Stormvloedkering Toeristisch produkt als onderzoeksobject In verband met de invoering van de Wet Mulder Geen hoorzitting- gemeente lijke herindeling Aanrijding bij de verkeers lichter! Jongen komt met benen onder ZWN-bus Stakingen van de baan zierikzeescheel nieuwsbode!! VRIJDAG 2 APRIL 1993 NR 25335 3 „Het plan draagt bij tot een verbetering van het toeris tisch produkt Westerschouwen en van het woon- en leefkli maat in onze gemeente". Met veel enthousiasme repte wet houder Veerhoek deze week tijdens een gecombineerde commissievergadering over de noodzaak van de uitwerking van zijn paradepaardje: het mobiliteitsscenario. Daarbij wist hij zich in grote lijnen in de rug gesteund door de com missieleden. 'Tuurlijk hadden zij wel wat opmerkingen, maar de intentie van het plan werd onderschreven. Enige vraagtekens werden echter ge zet bij de financiële haalbaar heid van het plan. Wie gaat na melijk dit ambitieuze plan be talen? Dat is de cruciale vraag, die de politici stelden. Het sla gen en daadwerkelijk uitvoe ren van het plan is namelijk afhankelijk van de subsi diestromen die er op provin ciaal en landelijk niveau zul len loskomen. Het prijskaart je dat aan het verkeerscircula tieplan hangt, liegt er niet om. Nu al worden bedragen ge noemd van twintig miljoen gulden. Zoals zo vaak bij der gelijke plannen zal dit bedrag wel verder oplopen. Het komt namelijk zelden voor dat de uitvoering van een groot scheeps project achteraf toch goedkoper bleek te zijn. Wan neer Middelburg en Den Haag de subsidiekraan niet flink openzetten, zullen de recrean ten en inwoners via belasting verhogingen moeten meebeta len aan de maatregelen. Of de ze maatregel verkocht kan worden, is de vraag. Al met al zal er dit jaar nog veel en lang durig worden overlegd en ge praat worden over het mobili teitsscenario. Feit blijft wel dat de gemeente Westerschou wen zich een 'levendige' ge meente toont waar altijd wel iets gebeurt of staat te gebeu ren. Nu moet de gemeente tij dens het hoogseizoen nog 'leef baar' blijven. Verschillende onderdelen van het scenario geven daartoe een goede aan zet. P.S. KERKWERVE - De EHBO- vereniging Middenschouwen heeft de regionale wedstrijden gewonnen, die donderdag in Kamperland werden gehou den. De ploeg bestaat uit vier EHBO-ers uit Kerkwerve: lei der mevrouw E. Pannekoek- van de Velde, mevrouw B. van Langer^iad, de heer H. Mar- •kesteijn en de heer S. Erkamp die reserve was. De regionale EHBO-wedstrijden worden jaarlijks gehouden, er namen ploegen aan deel uit de regio's Noord-Beveland en Schouwen- Duiveland. Het was voor de tweede keer dat Middenschou wen de eerste prijs in de wacht sleepte. Ook in 1989 ging men met de hoogste eer strijken. De EHBO-ploeg uit Kerkwerve neemt nu op 11 mei deel aan de provinciale EHBO-wedstrijd. VOORBURG - Het aantal hy potheken dat vorig jaar door particulieren werd afgesloten, bedraagt 241.000. In totaal was daarmee 35,4 miljard gulden gemoeid, een stijging van 19,7 procent ten opzichte van 1991. Advertentie spelen met licht binnenhuisadviseurs havenpark 28 zierikzee 01110-13727 BRUINXSSE - Samen met de gemeenten Kortgene, Reimerswaal, Tholen en Zierikzee doet de gemeente Bruinisse met een brief een laatste appèl op het mi nisterie van verkeer en waterstaat om het sluitpeil voor de Stormvloedkering te verlagen van 3,00 me ter naar 2,75 meter. Dat deelde burgemeester A. Vo gelaar van Bruinisse gisteren mee tijdens de verga dering van de commissie algemeen bestuurlijke za ken. Al zo'n beetje sinds de aanleg van de Stormvloedkering wordt in Bruinisse gediscus sieerd over het moment waarop de schuiven van de Storm vloedkering in de Oosterschel- de neergelaten zouden moeten worden. Van meet af aan heeft het Bruse gemeentebestuur zich op het standpunt gesteld dat bij een verwachte water stand van 2,75 meter boven Nieuw Amsterdams Peil (NAP) de schuiven dicht moeten. De praktijk leerde immers dat het ondanks de aanwezigheid van de Stormvloedkering het nog steeds voor kon komen dat de Bruse loswal onder water kwam en de buitendijke be drijven al het werk stil moes ten leggen. Sindsdien is elke keer als dat laatst gebeurde, voor het laatste in januari dit jaar, de discussie over het slui tregime weer opgelaaid. Na een discussie eerder tijdens de laatsgehouden gemeente raadsvergadering werd beslo ten het sluitregime van de Stormvloedkering op te voeren als agendapunt voor de com missie algemeen bestuurlijke zaken. Het college had de com missie voorzien van een chro nologisch overzicht van de be sluitvorming rond de kwestie. N Op basis daarvan werd gister-* avond, donderdagavond, uit voerig gediscussieerd over de materie. Commissielid C. van den Berge (Lijst van de Velde) keeg als eerste het woord. Eerder ont popte hij zich al als fel criticus van het beleid van Rijkswater staat en gisteravond deed hij het nog eens dunnetjes over. „Een aantal bedrijven heeft nu een schadevergoeding gekre gen, maar de kans op overlast blijft", aldus Van den Berge. „Als er een waterstand van 2.96 verwacht wordt en het blijkt op te lopen tot een water stand van 3.15 meter dan heb ben wij pech gehad. We zullen wakker moeten zijn en blij ven". AB-commissielid mevrouw M. C. Maaskant-Okkerse zag zich door het gloedvolle betoog van Van den Berge al veel gras voor de voeten weggemaaid. „Wij hebben als fractie ook eerder al op een lager sluitpeil geha merd", aldus mevrouw Maas kant. Zij stelde dat naast ande re belangen ook het belang van het milieu in het geding zijn. „Waar gewerkt wordt...Er zul len best weieens dingen op de loswallen liggen die daar niet horen te liggen en als de loswal dan blank komt te staan...". Mevrouw Maaskant koppelde daar de opmerking aan vast dat de sanering van de haven bodem een hoop geld heeft ge kost en dat het zonde zou zijn als de waterbodem nu weer verontreinigd zou raken als in direct gevolg van het sluitregi me voor de Stormvloedkering. CDA-commissielid J. S. Wie- fa rens zei zich volledig te kun nen vinden on de opmerkingen van mevrouw Maaskant en commissielid Van den Berge. Hij had er niets meer aan toe te voegen. SGP/RPF/GPV-woord- voerder G. E Houtekamer wenste nog wel een en ander op te merken. Hij benadrukte her haaldelijk dat in deze kwestie de veiligheid van de inwoners van Bruinisse niet in gevaar is. „Maar we blijven wel zitten met de overlast", aldus Houte kamer. Net als de overige com- misieleden pleitte hij voor ver laging van het sluitpeil. Nieuwe bedrijven Van burgemeester Vogelaar wilde hij weten wat het beleid is als zich nieuwe bedrijven buitendijks vestigen. Kunnen die ook schadeclainms indie nen, of moeten die de kans op wateroverlast maar voor lief nemen, zo vreog Houtekamer zich hardop af. Burgemeester Vogelaar kon daarop geen con creet antwoord geven maar hij zei ervan uit te gaan dat Rijks waterstaat nieuwe bedrijven, Burgemeester A. Vogelaar: 'Laatste poging'. mits zij op de hoogte zijn van de risico's, geen schadevergoe ding uit zal keren. Zij moeten het risico voor lief nemen. Vogelaar deed vervolgens ver slag van het gesprek dat het Bruse college gisterochtend, donderdagochtend, heeft ge had met Hoofdingenieur Direc teur Saijs van de Directie Zee land van Rijkswaterstaat. „Rijkswaterstaat is gehouden aan het sluitregime zoals dat door de minister vastgesteld gaat worden. Als college heb ben wij uiteraard gepleit voor verlaging van het sluitpeil en voor een zeer zorgvuldig om gaan met dat sluitregime", al dus Vogelaar. Hij besloot met de opmekring dat met Saijs af gesproken is dat er binnenkort een voorlichtingsbijeenkomst wordt belegd waar het hoe en waarom van het sluitregime nog eens uitgebreid uit de doe ken zal worden gedaan. ZIERIKZEE - Veel tijd om Zierikzee te verkennen hebben Marjan van. Tongeren, Rob Berkers en Len- nert Langerak tot nu toe nog niet gehad. De tijd die ze hier doorbrengen hebben ze tot nu toe hard nodig gehad voor het houden van interviews. Die vraag gesprekken vormen een onderdeel van het onder zoek van deze drie studenten van de Landbouwuni versiteit Wageningen naar het toerisme in Zierikzee. Als alles op schema blijft dan wordt dit onderzoek half juni afgerond. Wat heeft Zierikzee de toerist te bieden qua stedelijk schoon en voorzieningen, welke pro blemen doen zich als gevolg van dat toerisme voor en welke toeristische mogelijkheden zijn in de toekomst mogelijk cq gewenst. Op die vragen willen de drie studenten uit Wagenin gen nu een antwoord geven. Een antwoord dat als uitgangs punt kan dienen voor een ge meentelijk beleid inzake re creatie en toerisme. Zo'n beleid moet in de toekomst allerlei ad-hoc beslissingen voorko men. Onbekend terrein Een eerste aanzet voor dit be leid vormt het onderzoek waar mee de studenten cultuurtech niek, Rob Berkers, Lennert Langerak en Marjan van Tbn- geren, studente landschapsar chitectuur inmiddels zijn be gonnen, nadat zij van hun pro jectcoördinator over het plan van Zierikzee hadden gehoord. Een beetje een sprong in het diepe was het wel omdat met uitzondering van Rob Berkers die als kind hier enkele keren kwam, Zierikzee onbekend ter rein was. Bovendien is het ook voor het eerst dat het drietal in opdracht van een gemeente on derzoek verricht. Het leuke daarvan is dat er iets met hun bevindingen wordt gedaan en dat de resultaten van een aan tal uurtjes navorsen nu eens niet een roemloos einde in een stoffige bureaula tegemoet gaan. Overigens zijn ze niet de enige onderzoekers die zich op dit moment met de problematiek in Zierikzee bezighouden. Want ook BRO Adviseurs in Vught is begonnen met onder zoek naar de verkeersstructuur (een opdracht van de gemeente) en de ruimtelijk economische structuur (een opdracht van de Zierikzeese Ondernemers Cen trale). Omdat drie onderzoe ken raakvlakken met elkaar hebben heeft het drietal inmid dels contact gehad met het on derzoeksbureau in Vught. De onderzoeken verkeren echter nog in een zo pril stadium dat afspraken maken in deze fase weinig zinvol leek. Veldwerk Na het doorspreken van hun onderzoeksvoorstel zijn de drie deze week in Zierikzee voor het verrichten van het nodige veld werk. Omdat ze daarvoor lan ge en vermoeiende dagen ma ken hebben ze zolang hun in trek genomen in een vakantie woning in de 's Heer Arend straat. Dat veldwerk bestaat uit het houden van interviews - zo'n drie tot vier interviews per dag - met Zierikzeeënaren die wel pf -geen direct, belang bij het toerisme hebben. Tbt nü toe is' het drietal tevreden over de bereidwilligheid van de Zie rikzeeënaren om door middel van een vraaggesprek aan het onderzoek mee te werken,Die interviews zijn nodig voor het eerste gedeelte van het onder zoek, de inventarisatie. Aan de hand van deze inventa risatie wordt in kaart gebracht hoe het stadspatroon (de fysiek ruimtelijke structuur) er uit ziet, wat Zierikzee aan attrac ties te bieden heeft, wat de bij zonderheden van het toerisme hier zijn en hoe door verschil lende belangengroepen over toerisme wordt gedacht. Voor deze inventarisatie moet ook de nodige literatuur worden doorgenomen. Zo kan het on derzoeksteam onder meer put ten uit een aantal gegevens uit het vorig jaar verschenen on derzoeksrapport van studen ten van de Nationale Hoge school voor Tberisme en Ver keer uit Breda. Een rapport dat niet helemaal aan de ver wachtingen heeft voldaan, al thans wat de totstandkoming ervan betreft. Aan de hand van deze inventa risatie en de structuur van Zie rikzee als stad met een histo risch centrum volgt vervolgens een analyse van de problemen die zich op het gebied van het toerisme voordoen plus een aantal ideeën voor mogelijke oplossingen, die in de vorm van verschillende scenario's worden aangeboden. We bie den geen kant en klare, uitge werkte oplossingen maar dra gen ideeën voor oplossingen aan. In welke richting het toe risme zich moet ontwikkelen, tja dat is niet aan ons maar aan de politiek om te beslissen" zeggen de onderzoekers, van wie er twee op basis van dit on derzoek in augustus hopen af te studeren. Thuis Dat op papier zetten van de - probleemanalyse pn'het öpStèl- len van de verschillende scena rio's, samen met de interviews de leukste elementen van het onderzoek, gebeurt „thuis" in Wageningen. Daar wordt de brij van verzamelde gegevens uiteindelijk geordend, geïnter preteerd en verwerkt tot een onderzoeksrapport waarmee de gemeente kan gaan werken aan een beleid inzake recreatie en toerisme. Als het concept gereed is ko men Marjan van Tbngeren, Lennert Langerak en Rob Ber kers terug naar Zierikzee om, na te gaan of de door hen op gestelde scenario's met sug gesties voor oplossingen bij de verschillende belangengroepen aanslaan of dat deze hier en daar moeten worden bij gesteld. Hierna volgt dan uit eindelijk de presentatie van het officiële onderzoeksrap port in Wageningen maar wel licht ook in Zierikzee. Als alles op rolletjes blijft gaan dan zal dat zo eind juni gereed zijn. Voordat het echter zover is moet het onderzoeksteam nog menig uurtje werk verrichten, want oplossingen vinden voor problemen die veroorzaakt worden door een verschijnsel dat economisch gezien onmis baar is voor Zierikzee lijkt eenvoudiger dan het is. ZIERIKZEE - Het aantal zaken dat ter beoordeling werd voorgelegd aan de kan tonrechters in Zeeland daalde in 1992 van ruim 23.000 naar bijna 17.000. Met de ze daling wordt een trend voortgezet die zich al enkele jaren aftekent. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1992 van het Arrondisse mentsparket te Middelburg. Zoals bekend is het kantonge recht het enige onderdeel van het Zeeuwse justitiële appa raat dat ook zitting heeft op Schouwen-Duiveland. Twee keer per drie maanden, op de tweede donderdag van de maand houdt de kantonrechter zitting in een pand aan het Ha venpark te Zierikzee. Uit de gegevens in het jaar verslag blijkt dat de Zeeuwse kantonrechters in 1979 nog bij na 38.000 zaken behandelden. De geleidelijke daling die zich daarna jaarlijks manifesteerde kwam in 1990 in een stroomver snelling toen het aantal zaken van bijna 30.000 in 1989 daalde naar ruim 24.000 in 1990. Vorig jaar, toen in het voorjaar de Wet Mulder werd ingevoerd, viel dat aantal opnieuw terug van ruim 23.000 in 1991 naar bijna 17.000 in 1992. Volgens het jaarverslag houdt de afname rechtstreeks ver band, met de invoering van de Wet Administratieve Handha ving Verkeersvoorschriften of wel de Wet Mulder. Dat had tot gevolg dat een groot aantal ver keersovertredingen, zoals parkeer- en snelheidsovertre dingen en rijden door rood licht werd overgeheveld van het strafrecht naar het admini stratieve recht. Zo moet men voor een snelheidsovertreding alleen nog voorkomen wanneer men meer dan dertig kilometer te hard reed. Bij 'kleinere' overtredingen krijgt men een proces-verbaal met bijbehoren de accept-giro voor betaling van de boete in de brievenbus. De invoering van de Wet Mul der houdt onder meer in dat het niet betalen van boetes die men per post krijgt opgelegd maar afwachten wat er ge beurt, voor de bekeurde geen vruchten meer afwerpt. Wan neer de betrokkene zelf geen actie onderneemt door bij de officier van justitie beroep aan te tekenen tegen de bekeuring, kan hij of zij na verloop van de beroepstermijn de deurwaar der verwachten. Wanneer de betrokkene het niet eens is met de beslissing die de officier van justitie naar aanleiding van zijn beroepsschrift neemt, dan staat hem, als vanouds een rechtsgang naar de kanton rechter open. In bijna de helft van de geval len, 49,9 procent, werd het be roep door de officier van justi tie ongegrond verklaard en de beschikking bekrachtigd. Van de andere helft moest de offi cier in de meeste gevallen de beschikking vernietigen of dwongen de omstandigheden waarin de overtreding plaats vond tot het niet opleggen van een boete. Onder meer als gevolg van het feit dat relatief veel buitenlan ders werden bekeurd, in de meeste gevallen bovendien 'op kenteken'. Vaststelling van de identiteit van deze buitenlan ders blijkt in die gevallen vaak niet mogelijk te zijn. Uitgaande van de prognoses die naar aanleiding van de in voering van de Wet Mulder werden gemaakt over het aan tal jaarlijks te verwachten be roepen bij de officier van justi tie en de ervaringen daarmee in de eerste acht maanden, wordt verwacht dat voor 1993 moet worden gerekend op on geveer 2500 beroepen. ZIERIKZEE - Hoewel donder dagmiddag een aantal mensen wat aarzelend rondkijkend langs het Kraanplein in Zie rikzee liep, trapte het publiek niet massaal in het bericht dat daar een hoorzitting werd ge houden over de gemeentelijke herindeling van Schouwen- Duiveland. Het bericht in de Nieuwsbode van dinsdag ?0 maart t}£tro% dan ook een 1 'april grap..- u was geen vertegenwoordiger' van Provinciale Staten om een toelichting te geven op het her indelingsplan van het provin ciaal bestuur en er was geen podium waarop het publiek in het openbaar zijn mening over de plannen kon geven. Qveri- gens is dat laatste wel altijd mogelijk via het opsturen van een ingezonden brief naar de Zierikzeese Nieuwsbode, die dan in de krant wordt gepubli ceerd. En dat is geen 1 april grap. ZIERIKZEE - Donderdag om ongeveer 13.30 uur vond een aanrijding plaats bij de ver keerslichten op het kruispunt Rijksweg N-59/Weg naar de Val. Het ongeluk gebeurde toen de heer H. uit Lelystad met een personenauto vanuit de rich ting Goes bij de stoplichten aan kwam en stond te wachten voor het rode licht. De heer M. uit Linne kwam eveneens met een personenauto vanuit de richting Goes. Hij verklaarde bij de verkeerslichten niet meer tijdig te hebben kunnen stoppen in verband met water op het wegdek. Hij reed tegen de achterzijde van de auto van H. Beide voertuigen werden behoorlijk beschadigd, maar geen van de inzittenden liep noemenswaardige verwondin gen op. ZIERIKZEE - Vanmorgen, vrijdag, kwam dc veertienjari ge B. op het ZWN-station aan de Grachtweg te Zierikzee met zijn benen onder een ZWN-bus terecht. Het ongeluk gebeurde om on geveer 07.35 uur door een nog niet opgehelderde oorzaak. De jongen werd overgebracht naar hel Zweedse Rode kruis Zie kenhuis, in Zierikzee. Het is nog niet bekend wat voor letsel hij heeft opgelopen. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. Ge tuigen wordt verzocht contact op te nemen met de Politie te Zierikzee. Tblefoon 01110-14055. Verwachting t/m dinsdag 6 april WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht zuid 3 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht zuid 4 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 3 apr.Zon op 07.08, onder 20.13 Maan op 16.08, onder 05.14 4 apr.Zon op 07.06, onder 20.15 Maan op 17.33, onder 05.38 5 apr.Zon op 07.03, onder 20.16 Maan op 19.00, onder 05.00 Laatste Kwartier: 13 april (21.40). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het KNMI verwacht een droge en rustige zaterdag. Neder land bevindt zich tussen een hoge- drukgebied en een lagedrukgebied en dat verklaart het rustige weer. Zaterdagnacht zijn er enkele opkla ringen en er ontstaat mist. De mini mumtemperatuur is ongeveer 3 gra den. Overdag duurt het even voor mist en laaghangende wolken ver dwijnen. De zaterdagmiddag lijkt met flinke zonnige perioden het mooiste deel van het weekeinde te worden. Het maximum wordt onge veer 11 graden en bij dit alles staat weinig wind. Zondag is het droge weer voorbij, het is dan bewolkt en er valt af en toe regen. Na het week einde houdt dit wisselvallige weer aan. ROTTERDAM - De aangekon digde estafette-stakingen in de scheepsonderhoud-sector in de havens van Rotterdam en Am sterdam zijn van de baan. Bonden en werkgevers waren in conflict geraakt over de in terpretatie van de cao afspraken over 1992. De bon den claimden achterstallige prijscompensatie van 2,8 pro cent. In een brief schrijven de werkgevers dat zij vasthouden aan hun eigen uitleg, maar dat de sector zich geen arbeidson- rust kan permitteren. -Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-tv-video Ook uw specialist voor camcorder-accessoires St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314 Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 1730 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 1730 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkranf maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V?% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3