Bel luidt voor de laatste ronde in het mestgevecht Tevredenheid over wao- reparatie in de metaal Algemene Zeeuwse UW*ZC oeee. Opening speelplaats Meer geluidshinder en overtreding normen ■KH DEURLOO B.V. MÊÊÈ s <rl/ Verrijzenis mummie mislukt Vak-centrale over CAO-akkoord re oeereu f 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advertentie vefjekemnaGn verzeKenngen ZKKl'WS ZEKER Binnen Zeeland bieden wij particulieren, het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector een compleet pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekeringsadviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd te zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai tf 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000 Vervolg van pag. 1 spelen. Verder kwam op het plein een basketbalnet, enkele duikelrekjes en een bankje om de bomen. De leerlingen van 't Kofschip zongen bij de officiële opening hun vreugde over dat alles let terlijk uit in een zelfgemaakt lied: 'Op het plein, is het fijn. Daar kun je lekker spelen. Basketbal of duikelen, alleen of met zijn velen, Het duurde lang, ik was al bang. Dat 't er niet van zou komen. We hebben nu een bult of drie en een bank je om de bomen'. Directeur Van Anraad vertelde in een korte toespraak dat de heer De Back het symbool is yan een periode waaraan men met veel plezier terug denkt. ,,Een periode waar ook wet houder Groen bijhoort, die nu helaas niet meer bij ons is". Zij stelde voor om het 'vervolgver haal' van het schoolplein dan nu te besluiten. Wethouder Van der Wekken bracht in zijn toespraak naar voren dat de heer De Back ont zettend veel werk heeft ver richt aan de voorbereidingen voor de opknapbeurt van het plein. ,,De heer De Back was met vele anderen van mening dat deze feestelijke opening veel eerder had moeten plaats vinden. Maar ja, ambtelijke molens malen langzaam en het gemeentebestuur keek met grote moeite tegen de klus aan". Hij feliciteerde de kinde ren met hun nieuwe plein en ook het schoolteam dat het ont werp maakte. Als voorzitter van de ouder raad bood mevrouw Y. Kooi man directeur Van Anraad voor die inspanningen een beeldje aan van een ezel met een figuurtje op zijn rug. De hele plechtigheid werd ook bij gewoond door de inspecteur van het basisonderwijs me vrouw A. Kolste. Het officiële gedeelte werd gevolgd door een bazaar waarbij in alle lokalen van het schoolgebouw spelle tjes konden worden gedaan of lekkere dingen gegeten. Door groei van Schiphol AMSTERDAM - De groei van de luchthaven Schip hol en het feit dat de aan- en afvliegroutes deels bo ven stedelijk gebied liggen betekenen ,,een aanzien lijke geluidhinder en waarschijnlijk in een aantal gevallen overtreding van de risiconormen". Dat zei minister Alders van VROM in een rede voor de alge mene vergadering van de Am sterdamse Kamer van Koop handel. Onderzoek In het Trendrapport Volkshuis vesting is becijferd dat in Am sterdam 13.000 nieuwe wonin gen nodig zijn voor het jaar 2000. Omdat nog een veilig heidsonderzoek loopt naar de risico's van de luchthaven Schiphol, kan een uitbreiding van de hoofdstad in zuidelijke richting voorlopig niet plaats vinden. De minister zei dat hij daarom ook open staat voor bouwen op nieuwe lokaties. „Een groei van Schiphol en de Randstad betekent dat de luchthaven nog dichter komt te liggen bij een sterk verstede lijkt gebied", aldus de be windsman. Volgens hem „worstelt" de regering nog steeds met de zogenoemde dub bele doelstelling in het Plan van Aanpak voor de luchtha ven. Die behelst enerzijds groei (van 20 miljoen passagiersbe wegingen per jaar nu naar tot 50 miljoen in 2015) en ander zijds per saldo verbetering van het milieu. Een onderzoek naar de veiligheidsrisico's van het vliegverkeer voor omwonen den van de luchthaven is onder deel van de zogenoemde inte grale milieu effectrapportage, die het Rijk momenteel opstelt over de gevolgen van de uit breiding van Schiphol. Die is naar verwachting in oktober gereed. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 3 april 12.00 131 05.25 -138 19.15 -120 4 april 00.40 109 06.55 - 146 13.30 146 19.35 -126 5 april 01.55 125 08.05 -157 14.35 160 20.35 -131 3 april 12.05 143 06.00 -138 18.25 -118 4 april 00.35 124 07.00 -151 12.55 166 19.15 -127 5 april 01.20 148 07.40 -163 13.40 186 20.00 - 136 3 april 00.35 120 06.55 -152 13.20 157 19.40 -132 4 april 01.45 136 08.10 -165 14.20 169 20.45 -139 5 april 02.35 148 09.00 -173 16.00 174 21.30 - 143 3 april 00.40 116 06.55 -150 13.25 153 19.40 -130 4 april 01.55 132 08.05 -162 14.35 167 20.40 -136 5 april 02.50 145 09.05 -169 15.35 174 21.30 -140 WEMELDINGE Springtij 8 april Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 LEIDEN - De nachtwaker van het Rijksmuseum van Oudhe den in Leiden heeft het gewe ten: de hele nacht heeft de tele foon roodgloeiend gestaan na de aankondiging, dat prof. Wittebol het hart van een eeuwenoude mummie weer aan de slag zou brengen. De hoogleraar vertelde woensdag avond in het jeugdjournaal ge gronde reden te hebben, dat dit unieke experiment kans van slagen had. Niet, dat de mummie weer vol ledig zou herrijzen. Niettemin zou het de eerste keer zijn, dat het hart van een duizenden ja ren geleden overleden persoon weer zou kloppen, al was het dan maar voor een paar dagen. Ook Wittebols secretaresse kreeg het zwaar te verduren met telefoontjes van belang stellenden. Om 12.00 stond het zwart van de mensen voor de Thffeh-zaal, waar de kist met de mummie tentoongesteld stond. DEN HAAG - De conclusie van de vakcentrale CNV dat met het donderdag bereikte cao-akkoord voor de metaal „de slag om de wao definitief is gewonnen" wordt door de werkgeversorganisaties en de vakcen trale FNV niet onderschreven. Volgens het CNV wor den steeds meer cao's afgesloten met een goede col lectieve wao-regeling. Daarmee is de schade, aange richt door de maatregelen van het kabinet, volgens de vakcen trale zo goed mogelijk her steld. De centrale werkgeversorgani saties VNO en NCW reageer den donderdagmiddag niet op de overwinningseuforie van het CNV in het duel om de wao- reparatie. „De metaal-cao mar keert niet het einde van de cao onderhandelingen. Er moeten nog contracten worden afgeslo ten en tot die tijd lopen we de onderhandelaars niet voor de voeten," dldus de woordvoer ders. Appelen In werkgeverskring wordt wel opgemerkt dat de vakbewe ging erg ver van het aanvanke lijke streven verwijderd is ge bleven om „alle kosten van de wao-reparatie bij de werkge vers te leggen". Ook van het plan om tot een landelijke re paratie te komen is niets over gebleven, zo wordt opgemerkt. Het CNV is echter tevreden dat de wao-reparatie in veel be drijfstakken, sectoren en be drijven inmiddels geen discus siepunt meer is. Volgens cao coördinator C. van der Knaap vallen de cao's met een goede collectieve wao-regeling „als rijpe appelen uit de boom". De vakcentrale FNV reageert te rughoudender op de voorbeeld werking die kan uit gaan van de wijze waarop de metaalin dustrie het gat in de wao heeft gerepareerd. „Daarvoor zijn de omstandigheden waaronder het akkoord tot stand kwam te specifiek, en komt het contract ook gewoon te laat", aldus cao coördinator L. de Waal. Hij is wel verheugd dat de werknemers in de sector nu deel kunnen nemen aan een collectieve regeling voor repa ratie van het wao-gat. Werkge vers en vakbonden werden het donderdag eens over een nieu we cao voor de 200.000 werkne mers in de metaal- en elektro technische industrie. Na ruim vijftien uur onderhandelen wisten de partijen elkaar te vinden op een formulering over de wao-reparatie. De cao geldt voor veertien maanden. Stakingen De stakingen die voor donder dag waren gepland, konden niet meer worden afgelast. De staking vrijdag bij 24 metaal bedrijven zal waarschijnlijk niet doorgaan. Wel zal een aan tal informatieve stakingsbij eenkomsten worden gehouden. Dat concludeert een woord voerder van de Industriebond op grond van een eerste peiling onder de leden. Zij reageerden donderdag positief op het principe-akkoord voor de nieu we cao. Werkgevers moeten hun personeel de mogelijkheid bieden zich tegen het zoge noemde wao-gat te verzekeren. Werknemers zijn overigens niet verplicht daarvan gebruik te maken. De cao-partijen zullen aan particuliere verzekeraars en aan het bedrijfspensioen fonds offertes vragen voor een aanvullende verzekering. Werkgevers zijn niet verplicht aan de bedrijfstakregeling deel te nemen. Zij kunnen ei gen afspraken met verzeke raars maken, maar moeten daarover wel met de bonden overleggen. De premie voor de wao-reparatie komt in beginsel voor rekening van de werkne mer. Er wordt echter een ge middelde premie voor de hele bedrijfstak bepaald. Als in een bedrijf het wao-risico en dus de premie hoog is, geldt een afwij kende afspraak. Werkgevers dienen dan het deel boven de gemiddelde premie voor drie kwart te dragen. De lonen gaan in de contractsperiode in totaal met 2,25 procent omhoog. Op 1 mei van dit jaar wordt een loonsverhoging van 1,25 pro cent uitgekeerd. Daarna vol gen salarisverbeteringen van een half procent op 1 oktober 1093 en op 1 februari 1994. De bestaande vut-regeling (sum) blijft in stand tot 1 september volgend jaar. Tbt die tijd kun nen metaalwerknemers op hun 60e vervroegd uittreden. Dat geldt ook voor werknemers met een veertigjarig dienstver band. De werkgeversorganisa tie FME en de vakbonden wa ren in een eerder stadium van de onderhandelingen al over eengekomen dat 2.000 werklo zen een opleiding in de be drijfstak krijgen. Een even groot aantal mensen kan een jaar lang werkervaring opdoen in de bedrijfstak. De vakbon den zijn over het resultaat van de onderhandelingen niet on verdeeld gelukkig. Veel afspra- kën komen neer op het tegen houden van verslechteringen, aldus onderhandelaar N. Broers van de Industriebond FNV. „Je kunt hooguit zeggen dat we de verdediging goed hebben gevoerd." DEN HAAG - De groei van het voortgezet speciaal onderwijs aan jongeren met leer- en op voedingsmoeilijkheden dreigt uit de hand te lopen. De kosten stijgen de komende jaren met tientallen miljoenen guldens per jaar. DEN HAAG - De ministers Bukman en Alders willen voor de zoveelste keer het mestbeleid aanscherpen. Traditiegetrouw verzet de veehouderij zich fel. Tot dusver werd de veestapel slechts „bevroren" door de mestwetgeving. Nu gaat het dan toch over inkrimping. De bel voor de laatste ronde van het mestgevecht heeft geklonken. Nederland telt circa 400.000 hectare landbouwgrond (tien procent van het land), die is verzadigd met fosfaten. Daar naast zijn grote stukken bos doodziek als gevolg van verzu ring, verdroging en achterstal lig onderhoud. Verder worden drinkwaterputten op de zand gronden bedreigd door nitraat vervuiling. Al deze zaken zijn in meer of mindere mate toe te schrijven aan de veehouderij. Belang Tegelijkertijd is de sector eco nomisch van zwaarwegend be lang. In 1991 verkocht Neder land voor 252 miljard gulden goederen aan het buitenland. Aan vee, vlees, melk en eieren ging voor 20 miljard de grens over. Zes procent van het natio nale inkomen komt uit de vee houderij. Volgens het Land bouwschap hangt één op de vijf arbeidsplaatsen in Neder land - direct of indirect - samen met die veehouderij. Het mest probleem is pas in de jaren tachtig onderkend. Dat leidde in 1984 tot een mislukte poging de veestapel te bevriezen. In 1987 werd de eerste fase van het mestbeleid in gang gezet, waarbij elke veehouder een mestquotum kreeg toegewe zen. In 1991 ging de tweede fase van start. In deze periode werd de hoeveelheid mest die op het land mag worden uitgereden geleidelijk verminderd. Tege lijkertijd verrezen op de boer derijen silo's voor de opslag van mest in de winter. Op de zandgronden verdrongen mestinjectoren de gierton - het symbool van het mestpro bleem - zodat er bij het uitrij den geen ammoniak meer vrij komt. In 1995 moet de derde en laatste fase van start gaan. Die duurt tot het jaar 2000. Dan moet het mestprobleem zijn opgelost. Uiteindelijk doel is dat er niet meer mest wordt uitgereden dan gras, maïs, aardappelen en bieten kunnen opnemen. Door deze zogeheten even- wichtsbemesting wordt het grond- en oppervlaktewater niet langer belast met fosfaten en nitraten. Daarnaast moet de uitstoot van ammoniak met 70 procent zijn teruggebracht om bos en natuur te redden van de verzuring. Het beleid voor de derde fase is momenteel inzet van de discus sie. Twee documenten staan daarin centraal. Alders (mi lieubeheer) en Bukman (land bouw) zwaaien met hun notitie Mest- en Ammoniakbeleid Derde Fase, waarin zij hun voorstellen uiteen zetten. Het Landbouwschap en de pro- duktschappen voor vee, vlees, eieren, zuivel en veevoer scher men met hun eigen plan: het Mestbeleid naar 2000. Beide partijen slaan elkaar met cijfertjes om de oren. Om dat de bouw van de mestfabrie- ken maar niet van de grond wil komen, resteert er volgens Al ders en Bukman in 1995 een mestoverschot van 14 miljoen kg fosfaat. Het Landbouw schap ziet het allemaal veel minder somber in en komt uit op een mestoverschot van 1,5 miljoen ton. Door nog wat te sleutelen aan het veevoer kan dat laatste beetje ook wel wor den weggewerkt, vindt het schap. Daar komt bij dat Buk man en Alders de uitrijnormen in 1995 willen aanscherpen, zo dat het mestoverschot met nog eens acht miljoen kilo fosfaat toeneemt. Het totaal komt daarmee op 22 miljoen kilo. Deze hoeveelheid kan de veehouderij met de beste wil van de wereld niet wegwerken. Om dat te exporte ren zou een goederentrein no dig zijn van ruim 2100 kilome ter lang, van Amsterdam tot in Zuid-Italië. Daarmee hebben de bewindslieden een argu ment in handen om extra maat regelen te treffen, die direct tot inkrimping van de veestapel leiden. Achter de dans rond de cijferbrij gaat een principiële discussie schuil. Aangespoord door een morrende achterban heeft het Landbouwschap het vuur geopend op de vloed aan milieuwetten, die over de boe ren wordt uitgestort. De Haag se regels zijn in de praktijk on werkbaar en hebben niet zel den een tegenstrijdig karakter. Bovendien hebben ze de hele veehouderij op slot gedraaid, zodat noodzakelijke moderni seringen onmogelijk zijn. Uit angst voor steeds weer nieuwe regels hebben de veehouders een afwachtende houding aan genomen. Ommezwaai Om die reden eist het Land bouwschap een ommezwaai van het beleid. De algemene normen en regels moeten het veld ruimen. In plaats daarvan moet de individuele veehouder verantwoordelijk worden ge steld voor zijn eigen mestover schot. Dan weet de betreffende boer waar hij aan toe is en kan hij actie kan ondernemen. Het Landbouwschap heeft die ge dachte concreet vertaald in de zogeheten mineralenboekhou- ding. Hiermee kan een var- kensboer precies berekenen hoeveel mineralen zijn bedrijf binnenkomen in de vorm van voer, en weer verlaten in de vorm van mest en vlees. Wat overblijft is zijn mineraleno- verschot. door Mare Legendre SMyféi. tö A)ier 1 Vrijdag 2 t/m 4 april Zierikzee Eenakterfestival ZCA in Con certzaal. Vanaf vrijdagavond 20.00 uur. Vrijdag 2 april Zierikzee Eénakter-festival. (Zeeuws Centrum Amateurtoneel. Con certzaal. 20.00 uur. Scharendijke Koor- en samenzangavond Sur- sum Corda in Nederlandse Hervormde kerk. Met mede werking van Chr. Gerefor meerd koor De Lofstem en Chr. Ger. jeugdkoor Sjaloom. 19.45 uur. Zaterdag 3 april Zierikzee Eénakter-festival (Zeeuws Centrum Amateurtoneel. Con certzaal. 14.00 en 20.00 uur. Schermen door scouts. Gym nastiekzaal basisscholen. 14.00 uur. Uitvoering koor Cantare. Mat- theus Passion. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Concert Groovetones en the Ju ke Joints. Brogum. 23.00 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen. Vanaf 09.00 uur. Zonnemaire Open dag Stichting Het Wer kend Trekpaard bij o.a. S. van de Velde, Noordbosweg 3. Van 13.00 tot 16.50 uur. Zondag 4 april Zierikzee Eénakter-festival. (Zeeuws Centrum Amateurtoneel). 14.00 uur. Koortconcert in Concertzaal. RET Mannenkoor Rotterdam, The Gents Mainport Barber shop Singers Rotterdam en Ge mengd Koor, Spijkenisse. 20.15 uur. N Maandag 5 april Zierikzee Algemene ledenvergadering CDA afdeling Zierikzee. De Driehoek. 20.00 uur. Drs. Ginjaar-Maas spreekt over actuele politiek. Mondra- gon.- 20.-15-uur- Dreischor Excursie Witlofst'udiëclübs. Bedrijf J. W. van de Velde, Blin- deweg 4. 19.30 uur. Dinsdag 6 april Zierikzee Vergadering Streekarchief commissie in raadzaal stad huis. 16.00 uur. Burgh-Haamstede Paaslunch NVvH. De Schutse. 13.00 uur. Woensdag 7 april Zierikzee Klaverjasmiddag 55-plussers in UVV-gebouw. 13.30 uur. Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Paasmiddag in speel-o-theek Leentjebuur, Mosselboom gaard. Van 14.30 tot 16.00 uur. Ledenvergadering afdeling Schouwen-Duiveland Diabetes Vereniging. Huis van Nassau. 19.30 uur. Donderdag 8 april Zierikzee Operette- en musicalklassie- kers door de Hoofdstad Ope rette (Uit). Concertzaal. 20.00 uur. Vrijdag 9 april Zierikzee Bijeenkomst JOVD over con flicthantering. Mondragon. 19.30 uur. Zaterdag 10 april Zierikzee Vakantiefilmdag. Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur voor kinderen tot acht jaar, van 19.00 tot 21.00 uur voor kinde ren tot ongeveer dertien jaar. Ouwerkerk Stijldansavond. Dorpshuis. 20.30 uur. Maandag 12 april Zierikzee Eilandelijke play-backshow. Dansschool Kramer. 14.30-17.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS- TEL 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2