Philips Paasparade bij Elektm Lievense i 249- 7&M 29* Kwaliteitszorg meer bij verzorgingshuizen zelf Sociaal handboek PCOB voor wethouder Van der Wekken Philips In Motion qIEMP© liavansa 'T ZEEUWSE OEKJE „PCOB staat niet te trappelen voor seniorenraad 1 TECHNISCH INSTALLATIE BURO Beleidsnota Inspectie Verzorgingshuizen: mmI 1 8 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De heren K. de Jonge. C. J. van der Maas en J. M. Lagendijk van de PCOB overhandigden wethou der D. van der Wekken het sociaal handhoek. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Wat de inspraak van ouderen betreft moeten ouderenbonden rechtstreeks contact hebben met de gemeente. In Zierikzee is dat volgens voorzit ter K. de Jonge van de PCOB (Protestants Christelij ke Ouderen Bond) Schouwen-Duiveland zeker het geval. Het belang van een goed en vooral ook direct contact met de gemeente kwam dinsdagmiddag in het stadhuis ter sprake toen een delegatie van de PCOB wethouder D. van der Wekken het sociaal handboek overhandigde. Wat precies de betekenis van dit sociaal-handboek is zette dé PCOB-voorzitter kort uit een. Het boek dat door een aan tal PCOB afdelingen, waaron der Vlissingen, is samenge steld bevat een schat aan voor ouderen relevante informatie op het gebied van verkeer, wo nen en woonomgeving, educa tie, op maat gesneden zorg en participatie/inspraak. Daar naast geeft het boek ook een overzicht van wetten en rege lingen waarmee ouderen te ma ken kunnen krijgen en die voor een deel ook binnen de ge meente kunnen worden uitge voerd. Seniorenraad Wat de inspraak van ouderen betreft merkte voorzitter De Jonge op dat het belangrijk is dat ouderenbonden recht streeks contact hebben met de gemeente. In Zierikzee is dat geen probleem, gezien ,,de kor te lijnen". Hoewel Zierikzee geen seniorenraad kent waarin ouderen het beleid kunnen beïnvloed wordt de stem van ouderen wel gehoord. Daar voor dient onder meer het jaar lijkse informele overleg tussen welzij ns wethouder (Van der Wekken) en een aantal oudere- norganisaties. Daarnaast is binnen de welzijnscommissie, waartoe ook het ouderenbeleid behoort, een aparte plaats ge reserveerd voor het ouderen werk. Voor ouderen of zo men wil hun belangenbehartigers is de ,,weg in Zierikzee niet ver sperd door obstakels". De PCOB staat op dit moment dan ook niet te trappelen voor een seniorenraad. Deze confessionele ouderen bond staat daar weliswaar niet afwijzend tegenover maar ziet op dit moment allerlei moei lijkheden voor het instellen van zo'n raad. Dit omdat een regionaal ouderenbeleid op dit moment nog ontbreekt. Vol gens wethouder Van der Wek ken is Zierikzee aan de hand van de speciale ouderennota serieus bezig met het verder ontwikkelen van een ouderen beleid. Een beleid dat, zo be klemtoonde hij, in nauw over leg met ouderen zelf moet wor den ontwikkeld. „Alleen dan is een goed beleid mogelijk". Het sociaal-handboek dat hij uit handen van De Jonge had ontvangen zou best weieens van pas kunnen komen om te zien of er in de ouderennota wellicht zaken ontbreken. Wat betreft is het sociaal-handboek niet alleen nuttig voor de oude renbonden (de ANBO- Zierikzee beschikt inmiddels ook over een exemplaar) maar zeker ook voor instanties en or ganisaties die op enigerlei wij ze met ouderen te maken heb ben. Bij een verdere uitwer king van het ouderenbeleid is het volgens de wethouder dan ook prettig om terug te kunnen vallen op dit sociaal-hand- boek. Wat dat betreft vervult het sociaal handboek volgens secretaris C. J. van der Maas duidelijk een tweeledige func tie. Ook Van der Wekken liet het fenomeen seniorenraad dins dagmiddag niet onbesproken. In het overleg dat de welzijns wethouders van de verschillen de gemeenten regelmatig heb ben is besloten om zo'n regio nale seniorenraad voorlopig op een laag pitje te zetten. Dit omdat ouderenbonden (PCOB en ANBO) en de senio renwerkgroepen van de vakor ganisaties eerst tot een betere afstemming van standpunten moeten komen. Dan pas kan worden bezien of zo'n regionale ouderenraad te realiseren is. Die opmerking van Van der Wekken was voor J. M. Lagen dijk aanleiding om iets over die samenwerking te zeggen. Wat de ouderenbonden betreft lukt dat wel, maar de samen werking met de werkgroep ou deren en uitkeringsgerechtig den van het FNV kan beter. La gendijk vond het dan ook jam mer dat de FNV-werkgroep verstek heeft laten gaan bij een overleg waarbij de verschillen de programma's getoetst zou den worden op mogelijke over lappingen. Kort voor het begin van deze bijeenkomst meldde de FNV vertegenwoordiger zich af en dat vond Lagendijk „niet fijn". Philips topklosse 5 digitaal cossettedeck ZL DCC 600 Opnemen en weergaven met III CD kwaliteit. Ook bestaande oh cassettes zijn weer te geven. Z Uitgebreide tekslinformalie in display. Alslandsbediening. 1 123 o li IJ u u II II Philips mini HiFi- kombinatie FW 30 met boxen Tuner/hmer 2x30 W. 5-bonds equalizer, dubbel cassettedeck en bilstream CD-speler QOO» Afstandsbediening NU 100,-VOORDEEL AKTIE-PRIJS Philips digitale wereld- ontvanger AE 3625 Digitale rodio met FM, MG en jjJ 13 x KG en digitale klok met j wekmogelijkheden. Gratis kode-golfgids. Philips handhaardroger 'Silence 1650' met Auto Sensor en diffuser HP 4369 Schakelt vanzelf uit wanneer uhem neerlegt en weer aan wanneer u hem op pakt. 6 Warmte/snelheids combinaties, inkt. 'cool' stand. In antraciet met mintgroene accenten. Philips kofffezettei Café Master HP 7221 12-Kops koffiezetter met zwenkfilterendruppelsfop, doseerknop voor het zetten i enwarmhoudenvan kleine hoeveel heden. Phillshave met dubbele scheer- techniek HS 706 Voor een nog gladder scheerresultaat. Met trimmer/tondeuse voorsnor en. bakkebaard. Inklusief Philips lichtgewicht sfrilker HD 1170 Met knopenrand, afgeschuinde punt en grote thermostaatknop. Beveiligd tegen over- •verhitting en voorzien van KEMA-keur. houden van I HIFi-stereo kleurentelevisie 21 PT 700A/00 Met 55 cm Blackline 'FSQ' beeldbuis Omschokelbaor naar 16:9 beeldformaat Digitaal Comb filter, teletekst met extra pagina-geheugen, on screen display, eenvoudige menugestuurde bediening, 60 voorkeurzenders en multifunktionele afstandsbediening met LCD-display. Comcorderaonsluiting oon voorzijde. Philips Matchllne Turbo drive VHS-HQ video recorder VR 723 Met 4 videokoppen en 2 oudio- koppen 8 Uur HiFi-stereo opnemen en weergeven ingebouwde tele- tekstdecoder met PDC, waardoor een op te nemen uitzending wordt gestart en gestopt op de werkelijke begin-en eindtijd. Afstands bediening met LCD-display. 4306 AZ Nieuwerkerk UN Astraat 10 Telefoon 01114-13 68 Filiaal: 4318 BJ Brouwershaven Noorddijkstraat 8 Telefoon 01119-1634 ZIERIKZEE - Wanneer de regering de ontwerpwet Kwaliteit van Zorg aanneemt zal de rol van de Inspectie Verzorgingshuizen meer afstandelijk worden. De ver antwoordelijkheid voor een kwalitatief verantwoorde zorgverlening komt dan meer bij de aanbieders van de zorg, de verzorgingshuizen zelf, te liggen. Dat komt naar voren in de be leidsnota voor de jaren 1993 tot 1997 van de Inspectie Verzor gingshuizen van de provincie Zeeland en in het bijbehorende werkplan voor 1993. De veran dering in de inspectie gaat ge lijk op met de verandering van allerlei maatschappelijke ont wikkelingen. Zo kiezen oudé ren er in toenemende mate voor om zo lang mogelijk zelf standig te blijven wonen. Tbe- name van zorg- en dienstverle- nings-mogelijkheden voor thuiswonende ouderen, vanuit de overheid en de groei van va rianten op het gebied van wo nen en zorg bieden een ant woord op de veranderende vraag. Door dit alles wordt opname in een verzorgingshuis (bejaar denoord zoals het eerst werd genoemd) steeds meer uitge steld. Veelal zijn mensen hoog- z; - Verzorgingshuizen zijn steeds meer bedoeld voor ouderen met meerdere lichamelijke en/of geeste lijke problemen. Ouderen blijven steeds vaker tot op hoge leeftijd zelfstandig wonen. (Archieffo to). bejaard wanneer zij naar een verzorgingshuis gaan, terwijl ook de gemiddelde verblijfs duur afneemt. De tegenwoordi ge verzorgingshuizen zijn voor al bedoeld voor ouderen met meerdere lichamelijke en/of geestelijke problemen of voor ouderen die veel zorg nodig hebben van een relatief een voudig niveau. Door deze ontwikkelingen moeten verzorgingshuizen hun beleid bijstellen en strategi sche keuzes maken. Volgfens de Inspectie Verzorgingshuizen moeten de besturen van de hui zen vaststellen welke toekom stige taak en functie men wil en kan vervullen op het terrein van de ouderenzorg. De ver schillende vormen van zorg- en dienstverlening die een verzor gingshuis zou kunnen bieden zijn momenteel in discussie. Ze variëren van woonzorgcom- plexen/servicewoningencom- plexen tot gespecialiseerde voorzieningen voor ouderen met psychogeriatrische proble men. Voor de Inspectie Verzorgings huizen zijn in de toekomst vooral kwaliteitsnormen en sy stemen belangrijk die in deze instellingen in de praktijk worden ontwikkeld. Zij zullen gaan dienen als toetsingska der, waarbij de inspectiedienst als het ware toezicht houdt op het toezicht dat vanuit de in stelling zelf wordt uitgeoefend. Dit alles wordt definitief door gevoerd wanneer de wet Kwali teit van Zorg is aangenomen. Het is volgens de Inspectie Ver zorgingshuizen van belang dat de instellingen in de over gangsperiode die daaraan vooraf gaat worden gestimu leerd om beleidskeuzes te ma ken ten aanzien van hun taak en functie. De activiteiten in de instelling moeten hierop wor den afgestemd en vastgelegd in een kwaliteitssysteem. Dit al les moet weer worden vastge legd in een beleidsplan. DEN HAAG - PTT Post geeft op 5 mei twee nieuwe postze gels uit die als thema „Radio Oranje en illegaal luisteren naar de radio" hebben. De twee nieuwe zegels, ontworpen door René van Raalte uit Den Haag, passen in de reeks her denkingszegels over de Tweede Wereldoorlog waarmee de PTT in 1990 is begonnen. DEN HAAG - De Tweede Ka mer wil dat Defensie zich op nieuw beraadt over de sloop van 261 pantservoertuigen van het type YP-408. Vooral de CDA-fractie vraagt zich af of een deel van deze voertuigen niet kan worden gemoderni seerd voor hergebruik. Zè kreeg de voorlopige steun van de andere fracties. DEN HAAG - Bedrijven die schade lijden door de zoge noemde nimby-wet, die de me dewerking van gemeenten kan afdwingen om te komen tot snelle besluiten over grote pro jecten, dienen dat vergoed te krijgen. Dat schrijft de Raad voor het Midden- en Kleinbe drijf (RMK) aan minister Al ders (ruimtelijke ordening). Knolselderie... (VI) Kiek, noe komme m'n anêêns bie 'n stik-ollans onderwèrrep: knolselderie. Oc vin j't uut? Bie aol dat tienkelende porcelein, 't zachte licht, d'n aesem van 'n êêl andere cultuur; daer óór 'n knolselderie bie, net zö véé as 'n knööpe in de kèrreke. Ma, 't za je duud'lijk worre. Wae 't arte vol van is, dae lööp de mond van over... Zöas gezeid, ze was jaerig geweest. In goed, dan wil je wat versiere. Vó de kommende in gaen- de man zou ze 'n lekkere panne soep maeke in 'n slaetje. Gemak dient de méns. J'oef gin taefel an te zetten in je kan ampesant je kunsten 's op 'n ander uutprebêêre. Goed, j' cit 'r vaneiges wè 'n bitje achteroploap an. Je mot vö de spulletjes 'n paer wienkels af in, in de keuken 'n stuit an de rech'bank stae tot 't in je rik schiet. Z'ad de boeken d'r op nae-geléze in 'n recept gevonden, noe jè, mêêr as rechtuut. D'r waere nog differente zaeken vö nöödig: zallem. gor- net, verse in gerookte paelieng in.... knolselderie naestboel kruuën. J'ei wè deu, die knolsel derie briengt de minste kosten an! Op nae de groentewienkel an d'overkant. Nog mit 'r tasse bie d'r, vol mit de spullen vö 't fêêst, om slae in knolselderie. „Buure" wier alvast gefillesetêêrd mit 'r mooie leeftied in kreeg de raed de krante d'r mè 's op nae te kieken oevéé dööie d'r wè binne die 'n stik vroeger de puupe an Maerte motte géve. Ze wier 'n êêl angenaeme dag mit 'r kinders in kleinkinders toege wenst. Z'ad betaeld, in d'r beuze in d'r tasse laete sliere. Z'ad de groenteboer gevraegd de twêê knol len mè in d'r anden te geven, 't Was toch mè even overstéke. Zö gezeid. zó gedae. Ze bukte om d'r tasse op te raepen in toe zag ze net 'n and, mit 'r beuze d'r in, uut 'r tasse glippen. Ampe sant keek ze in de aerige nek van de persoon waeran dien and vastzat. Op dat öögenblik knap te d'r wat in d'r óöd op leeftied. Ze was p'r slot van rekenieng „gewaepend" mit 'r knolselderie in die daelde dan oak mit 'n doffe tik in die nek. Op slag zakte de vandaol in mekaore... Ulp- vaerdige omstanders waere d'r as de kippen bie om de beuze uut z'n and te trekken, mè, dat gieng nie deu. Onversaegd in nuchter wier bevóle aolles te late zitten zö 't zat. De daeder wier verordenêêrd trek op te staen in gin meneuvels op t' angen. Ma. ie bleef vö dööd lègge... Ie was buuten Westen! De schrik was algeméén. De dokter in de pliesie wiere gebeld. Dè's gin zicht op de „Fred" in 'n groentewienkel. 't Is nie trek nöödig om diengen te begriepen in d'r toch over te riddenêêren. Dat wier. tot ze kwaeme, dan oak druk gedae. De „wraekgodinne" stong op d'r bêênen te trillen. De mcênien- gen vloge over de redies in de kiwi's. „Z'ei grööt geliek!;; „Ie's dööd!" zei 'n ander. „Oe moet 'n dat an z'n vrouwe duudclijk maeke?" wi 'n ander. "Is dat ouwe grootje noe êêmae gek ge- worre?!" „Tut, tut, ze was bienae d'r AOW kwiet", suste 'n dame van stand.... ARJAON

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 8