Winkelen met NS: zorgeloos op reis naar een gezellige stad Winkelen en cultuur in Den Haag Wandelen van station naar station te voet genieten van Nederland op z'n mooist! Eindhoven: je kijkt je ogen uit! Winkelplezier en cultuurgenoegen in boeiend Antwerpen De charme van het Geuldal: Op uw wandeling door het Geuldal prachtige voettocht door Zuid-Limburg Graafschap: een wandeling waard! Winkel-avontuur in de Domstad Bourgondisch dagje uit in Maastricht Ontdekkingsreis naar Breda Het Noordhollands Duinreservaat: wandelen door een uniek duingebied WOENSDAG 31 MAART 1993 19 oude panden is de oude vestingstad Breda natuurlijk op zichzelf al de moeite w aard. En w ie Breda kiest als beslemming voor een dagje winke len, wordt daarvoor beloond met een rijk aanbod aan winkels die vaak in historische panden gehuisvest zijn. Winkeltjesroute Dal Breda als winkelstad bijzonder de moeite waard is, ontdekken steeds meer mensen. Daarom heeft de VVV Breda een speciale "Winkeltjes- route" uitgezet en daarover een boekje uitgegeven met gedetailleer de informatie. De wandeling bestaat uil twee delen: een route door het centrum, en een route door de wijk het Ginneken. Halverwege de route die in het centrum start kunt u dan kiezen of in het centrum blijft, of overgaat op de route door het Ginneken. Maar welke route u ook kiest, het zal u al snel opvallen hoe rijk de verscheidenheid aan winkels is en hoeveel "ongewone" speciaal zaken hier te vinden zijn. Bijvoor beeld winkels gespecialiseerd in hoeden, stripalbums of rieten acces soires. En natuurlijk zijn er ook veel winkels met "hebbedingetjes" waar je uren in kunt rondsnuffelen. En mocht u behoren tot de mensen die verslingerd zijn aan lekkernijen, dan is Breda een waar paradijs. Want het aantal chocolateriën en delicatessen- winkels in Breda is opvallend hoog! Wilt u meer weten over deze gezel lige stad, dan helpt de VVV Breda u graag verder (076-222444). Het boekje "Wandel 'ns de Winkeltjes route" is verkrijgbaar voor 2,50. Antwerpen is een stad waar je niet gauw uitgekeken raakt. Winkelen in Antwerpen is een feest, zeker voor wie houdt van luxe en exclusi- viteit. Op de Keyserlei, de Frankrijklei en de Meir-komt u het ene beroemde modemerk na het an dere tegen. De veelzijdigheid van Antwerpen als winkelstad maakt het tot eeji aantrekkelijke bestem ming voor iedereen die eens even heel 'anders' wil winkelen. En met NS bent u er snel! Cultuur in overvloed Antwerpen is ook de stad van Ru- -bens en veel andere VfaamseTnees- ters van de Barok. Van tientallen musea en schitterende kerken met honderden kunstschatten. In 1993 is Antwerpen bovendien door de Ministerraad van de Europese Commissie benoemd tot 'Culturele Hoofdstad van Europa'. Het cen trum van Antwerpen is een staal kaart van stijlen en een cultuurschat van grote waarde. U vindt er de middeleeuwse burcht Het Steen aan de Schelde, een gotische kathe draal, het unieke stadhuis in renais sancestijl, de kerken met hun ba rokke pracht en het verfijnde roccocó van de patriciërshuizen uit de 17e en 1 Be eeuw.j i.» -*>■•>■ komt u onder meer langs het 15e Voor wie zin heeft om eens iels heel anders te doen, hebben we een aar dige suggestie: ga eens een dag lang samen met partner of vriendin win kelen in een stad waar u niety.o vaak komt. Rondsnuffelen in exclusieve winkels of speciaal/.aakjes, uitrusten op een terrasje, kleren passen en etalages kijken en dan aan het eind van de dag lekker uit eten... Of u nu op zoek bent naar een stuk antiek, curiosa, boeken, kleren of een apart kado, alle kans dat u in een stad waar u zelden komt een goede vondst doet. Zo'n dagje winkelen is natuurlijk pas echt plezierig als u geen last hebt van files en parkeerproblemen. Dus waarom maakt u er geen trein- winkeldag van? Want NS brengt u naar het centrum van een groot aan tal steden. En dat vrije gevoel van een dagje-uit begint al met de reis er heen, wanneer de trein u comfortabel met een krantje en een kopje koffie naar de stad van uw keuze brengt! Er zijn heel wat steden waar het goed wandelen en winkelen is, en daar hebben we in dit artikel een greep uit gedaan. Naar veel van die steden zijn één of meer speciale NS-Dagtochten te koop. Er zijn zelfs drie speciale NS-winkeldagtochten (naar Utrecht, Den Haag en Maastricht). Maar ook zonder speciale regeling is een trein reis naar een gezellige stad hel ideale recept vooreen zorgeloos dagje win kelen! Een dagje winkelen in Den Haag, dat maakt NS u wel heel makkelijk. Want de speciale NS-Dagtocht. "Winkelen en Cultuur in Den Haag" bevat alle ingrediënten voor een ge slaagd dagje winkelen in de Residentie met zijn vele exclusieve winkels: de treinreis naar Den Haag en terug, een dagkaart voor het Haagse openbaar vervoer (centrum zone), een infopakket, een kop kof fie met appelgebak en een aantal Eindhoven is niet alleen een econo misch centrum van belang, maar ook een stad waar je heel gevarieerd en gezellig kunt winkelen. En dat geldt zeker voor het nieuwe luxueus opge zette winkelcentrum de Heuvel Galerie. Hier komt u terecht in een wereld van winkelmogelijkheden die z'n weerga niet kent, en dat alle maal in het hartje van de stad. Wist u trouwens dat Eindhoven één van de oudste steden van ons land is? Het kreeg al in 1232 stadsrechten. Wie er ^oog voor heeft, ontdekt nog diverse interessante herinneringen aan ver vlogen dagen. De VVV-Eindhoven heeft een boeiende stadswandeling uitgezet waarmee u het hart van de stad verkent. De brochure hierover (met kaart) is bij de VVV Eindhoven verkrijgbaar (040-449231). Daar kunt u ook terecht voor informatie over VVV-dagtochten en uitgaans mogelijkheden. Bovendiën géeft de VVV een speciale féHdepuit over'de- Heuvel Galerie. met een lengte van 15 kilometer brengt u door een uniek duinland schap van binnenduinbossen en heu velachtige grasduinen. In deze gras duinen geeft de zeewind bomen geen kans en dit ruige duinlandschap is schaars begroeid met grassen, mos sen, korstmossen en dwergstruiken zoals de kruipwilg, liguster, duin- doom en kardinaalsmuts. Tijdens dit gedeelte van de tocht ziel u soms al in de verte de zee. Egmond aan Zee Via de middenduinen bereikt u na een boeiende tocht van een paar uur Egmond aan Zee. In dit gezellige dorp kunt u alvorens op de bus te stappen eerst even op verhaal komen. Aan de boulevard zijn diverse leuke cafeetjes en restaurants waar u zich tegoed kunt doen aan een hapje of drankje. Ondertussen kijkt u uit over strand en zee. Daarna kunt u zich met de bus naar het NS-station in Castricum of Alkmaar laten vervoeren, vanwaar de trein u naar huis brengt. Wandeling langs de ongeschonden Drentse Aa Heel anders, maar zeker niet minder mooi, is wandeltocht 29 uit de NS- pockel. Deze begint in het plaatsje West-Laren en voert u langs een van de minst geschonden beekdalen in Nederland: het mooie stroomdal van de Drentse Aa. U komt er door de trein naar Groningen te nemen en vandaar de bus naar West-Laren. Wie eerst even van de reis wil bijko men en wat wil nuttigen, vindt vrij wel aan het begin van de route café- restaurant "De Drentsche Aa". En dan kan de tocht beginnen. U volgt de bronbeken van de Aa en u wandelt door bosachtige terreinen afgewis seld door weilanden en akkers. Hunebedden Deze aantrekkelijke wandeling voert u verder langs enkele hunebedden en door het typisch Drentse brinkdorp Gasteren. Daarna kronkelt een paad je over het uitgestrekte en zeldzaam mooie Balloërveld. Hier is de kans- groot dat u een kudde schapen ziet grazen. Na een stevige maar boeien de tocht van zo'n 15 kilometer komt u in hel pittoreske Rolde, vanwaar u weerde bus naar Groningen neemt. Gulpen, een klein plaatsje in Limburg, is het startpunt van een prachtige wandeling langs de Geul. Deze wandeltocht (nr. 21 uit het NS- boekje) van ongeveer 10 kilometer voert u door een fraai gebied in de omgeving van Valkenburg. U volgt het slingerende riviertje de Geul en wandelt al snel Beertsenhoven bin nen: een prachtig verstild gehuchtje met op de viersprong een mooi vak werkhuis. Wat later, in Wijlre, komt u langs een niet minder fraaie water molen. Even buiten Wijlre loopt u di rect al over rustige en soms glibberi ge paadjes dwars door weilanden afgewisseld dooreen/aam bosgebied en kunt u vaak genieten van een schit terend uitzicht. 6 of 10 kilometer In Schin op Geul kunt u uw wande ling na 6 kilometer beëindigen en op de trein slappen. Toch loont verder gaan zeker de moeite. Zo brengt de tocht u langs het 15c ecuwsc kasteel Gcnhuis met omringend landgoed, de kluizenaarswoning met kapel uit 1690 en kasteel Schaloen met zijn im posante beukenlaan. Na een wande ling van ongeveer tien kilometer ein digt u in het gezellige centrum van Valkenburg. Uw wandeling door het Noord hollands duinreservaat voert door hossen en duinen. Maar ook zee en strand zijn niet ver weg! Wanneer u de trein neemt naar Doetinchcm. kunt u van daaruit een mooie wandeling maken die voert door een t\pi\tfh Achterhoeks land schap: licht glooiend en afwisselend akkers, bossen, houtwallen en broek landen. Wie dan ook dit gebied in trekt, zal volop genieten van al hel fraais dat de natuur hier te bieden heeft. Over brede zandpaden wandelt u door een omgev ing die u soms e\ en in een ver verleden doei wanen. I passeert enkele mooie Saksische boerderijen cn voorbij boswaclucnj "het Zand" ziet u Huize Zellc liggen, waarvan de geschiedenis terug gaal lol (.126. Maar ook wie na een tocht van ongeveer 7 uur voor kasteel Vorden staat, zal liet gevoel krijgen een paar honderd jaar in de lijd terug te zi jn. Prminnd mee Maar voordat u voor kasteel Vordcn staat, hebt u een heerlijke wandeling gemaakt dooreen afwisselend en in druk wek kond landschap. I moet er wel op rekenen de hele dag onderweg te zi|n want tie tocht tnt. 16) heeft een lengte van maar liefst 25 kilometer. Alleen bij Zelhem (na 7 kilometer) kunt u tie wandeling nog afbreken. Misschien ts hel verstandig wal pro land mee te nemen. (Wat doet de SLAW? Dc wandeltochten die hier zijn be schreven, zijn gedeelten van lan- ge-afstand-wandelpaden die zijn uitgezet door de Stichting Lange- Afstand-Wandelpaden. Deze stichting onderhoudt de routes, zorgt voor bewegwijzering cn geeft per langc-afstand-wandcl- pad een routebeschrijving in boek vorm uit. Het adres van dc SLAW Windt u in de pocket "Er-op-Uit!" y Dat je in Utrecht prima kunt winke len, hoeven we u waarschijnlijk niet te vertellen. Met z'n mooie oude bin nenstad, zijn gezellige terrasjes (bij voorbeeld aan de Oude Gracht) en zijn mooie winkelcentra is Utrecht een ideaal reisdoel voor wie een dag lang op winkel-avontuur wil. En voor bijna niemand in ons land is Utrecht ver weg. Want door de cen trale ligging ben je er - zeker met de trein - snel. Bovendien kom je dan meteen al binnen in het grootste overdekte winkelcentrum van ons land: Hoog Catharijne. Dit is zo'n ge liefde bestemming, dat NS er een speciale winkeldagtocht aan heeft gewijd: Winkeldag Hoog Catharij ne. Voor een bescheiden mcerpijs krijgt u naast een treinretour Utrecht ook een kop koffie met gebak, een lunch, een infopakket, aantrekkelij ke winkelaanbiedingen en een rond leiding achter de schermen van Hoog Catharijne. Maar ook een win kelcentrum als het luxueuze La Vie biedt de winkeltoerist veel keus en inspiratie. Dus wat let u: pak de trein en ga Utrecht verkennen! Het is al vaak gezegd, maar daarom niet minder waar: Maastricht is een stad met een Bourgondische gezel ligheid die je nergens anders vindt. Een ideaal reisdoel dus voor ieder een die er even helemaal uit wil zijn en toch in eigen land wil blijven. Veel mensen doen dat met de spe ciale NS-Dagtocht "Maastricht ver enigt het Goede"Dit is een combi natie van een treinretour Maastricht met een koffie of thee complét in een gezellige tearoom èn een driegangen diner in een eerste klas restaurant. Bovendien krijgt u op vertoon van uw NS-Dagtochtkaartje bij de VVV Maastricht een uitgebreid informa tiepakket met daarin opgenomen een beschrijving van een boeiende stadswandeling. Maar of u nu ge bruik maakt van deze N$-Dagtocht of niet, als u kiest voor een dagje uit naar Maastricht, hebt u een goeie aan NS! coupons die recht geven op kortin gen of attenties. Exclusief winkelen Den Haag heeft, als stad waar de re gering en de ambassades zijn geves tigd, de bezoeker veel te bieden aan cultuur en exclusief winkelgenot. De deftige winkelpromenades, de schitterende musea en paleizen, ze geven Den Haag een internationale allure en maken winkelen hier tot een waar avontuur! Breda is een echt zuidelijke stad met een heel eigen sfeer, waar je je ei genlijk meteen in thuis voelt. Met zijn vele mooie monumenten en De laatste jaren is de belangstelling voor wandelen duidelijk gestegen. En dan hebben we het niet over een eind je om door een naburig park, maar over echte voettochten van zo'n 10 a 20 kilometer. Wie van het "grotere" werk houdt, zal het met ons eens zijn, dat teruglopen langs dezelfde weg als waarlangs je heen gewandeld bent niet ideaal is. Als u er met een rug zak en een goede routebeschrijving een dag op uit wilt in één van de vele mooie wandelgebieden van ons land, kunt u dat ook anders doen: met de wandelingen van station naar station die gezamenlijk worden verzorgd door de Nederlandse Spoorwegen en de Stichting Lange-Afstand- Wandelpaden (SLAW). Dit is een programma van 36 schitterende wan delingen verspreid door Nederland, die u het hele jaar door kunt maken. Dus wat let u! Deze voettocht (wandeltocht nr. 2) begint op station Delft Zuid. Al snel komt u in een weids polderlandschap terecht, waar allerlei weidevogels te zien (en te horen) zijn. U wandelt over onverharde, soms modderige paden, vaak langs het wateren bereikt na eni ge lijd het verstilde dorpje Schip luiden. Daar kunt u pauzeren om iels te eten ofte drinken. Hierna komt u wandelend overeen dijkje in het wa terrijke natuurreservaat "De VI iet landen", waar veenplu* en or chideeën te vinden zijn. Tijdens de hele route hebt u een prachtig uitzicht over het ocrhollandsc poldergebied. Het eindpunt van deze tocht van 15 kilometer is bij station Maassluis. Hoe gaat wandelen van station naar station in zijn werk? U bepaalt eerst waar u wilt gaan wandelen en dan reist u comfortabel met de trein naar het beginpunt. Bij uw NS-vervoerbe- wijs koopt u ook een wandelkaartje, dat recht geeft op een routefolder en toegang tot het betrokken terrein. Bij de meeste wandelingen is deze route folder alleen verkrijgbaar op het sta tion waar de wandeling begint. Daarom is het belangrijk te weten of dat station op zon- en feestdagen ge opend is. Die informatie (en nog veel meer) vindt u in de NS-pocket "Er- op-Uit!". Pocket met 1001 uitjes Dit kleurrijke boekje van 256 pagina's staat boordevol uitjes van één dag U vindt in "Er-op-Uit!" ruim 70 NS- De Vlietlanden: een oerhollands polderlandschap Wandeltocht nr. I uit de NS-pocket begint vanui? het.station Castricum. Het station ligt aan de rand van het schitterende Noordhollands Duin reservaat en u wandelt dan ook direct vanuit dc trein de natuur in. De route Dagtochten, 53 fietsroutes, 36 wan delingen door de vrije natuur, 41 wan delingen door mooie steden en zo'n 50 beschrijvingen van botanische tui nen. Bovendien bevat "Er-op-Uit!" de data van alle belangrijke landelijke of regionale evenementen in ons land met veel informatie over plaats, prijs en bereikbaarheid. "Er-op-Uit!" is bij NS-stations, de boekhandel en veel VV V-kantoren en postkantoren te koop voor het bescheiden bedrag van 4.50.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 19