WEEKEND RECEPT lieve mensen dier in het vizier Omloop van Goeree-Overflakkee dit jaar met 400 deelnemers Rosco, een rustige hond Start run bike run seizoen Demonstratie f Inzamelingsactie Simavi voor schoon drinkwater Nieuw seizoen belooft veel voor Autroton Rosmalen tiet trouwfeest van uw leven? Varkenslappen met bloemkool uit de wok WOENSDAG 31 MAART 1993 15 Piepers schillen, een stuk of zes je doet 't bijna nooit je vrouw maar altijd klagen dat je veel te veel vergooit. 't Snijden van de peen en ui het is niet echt gelukt 't water stroomt over jouw wangen je gaat er weer onder gebukt. De spekjes in de pan vallen je aan, je wordt geraakt wat heb je er toch weer een potje van gemaakt. Langeweg SPIJKENISSE/ZIERIKZEE - Met twee run bike run-wedstrijden in de regio is voor een aantal leden van TVGO het triathlonseizoen begonnen. Zaterdag 27 maart werd een wedstrijd gehouden in Spijkenis- se over zeven kilometer lopen, 30 kilometer fiesten en drieëneenhalve kilometer lopen. Als eerste fi nishte daar Willem Hamoen in zijn eigen woon plaats in 1.24.46. Eelco Bleek uit Rockanje en Wim Zoon uit Dirksland verdedigden de clubkleuren van TVGO (binnenkort worden de clubtenues door de nieuwe sponsor Rijnland Engineering bv uitgereikt aan alle leden). Bleek wist naar een 11e plaats te rei ken in 1.33.55, terwijl Zoon in de veteranencategorie hoog scoorde met 1.39.20. Een dag later stond dezelfde Wim Zoon al weer aan het ver trek van opnieuw een run bike run, nu in Zierikzee. Naast Zoon warén nog een aantal TVGO-ers aanwezig in Zierik zee. Arve Hoogzand wist als eerste het loopnummer van ze ven kilometer af te leggen. Bert Vroegindewey uit Dirks land opende aanvankelijk dit onderdeel, maar moest gaande weg wat terrein prijs geven, ZIERIKZEE - De FNV-bonden in Zeeland doen mee aan de de monstratie Stop werkloosheid en racisme, die vrijdag 2 april in Maastricht wordt gehouden. Vanuit Zeeland zullen die dag bussen naar Maastricht rijden. Voor Schouwen-Duivelandse demonstranten is de dichtst bijzijnde opstapplaats Goes. De demonstratie begint om 14.15 uur vanaf parkeerplaats De Griend. De manifestatie op het Vrijthof begint om 15.00 uur. Daar zal onder andere Jo- han Stekelenburg spreken. Maastricht is niet de enige plaats waar vrijdag 2 april wordt gedemonstreerd. Ook in Barcelona, Milaan, Straats burg, Wenen en in andere ste den van Europa gaan mensen de straat op. maar kwam toch als derde bin nen. Ook was Erik Peeman uit Middelharnis voorin het eerste onderdeel te vinden, hij noteer de een zesde looptijd. Herbert Zoon (Dirksland) tiende, Jan Knops (Dirksland) 16e, Johan v. d. Welle (Middelharnis) 29e en Wim Zoon 33e. Door een snelle fietstocht wist de Westkapellenaar Adriaan Janisse de kop van de wed strijd te nemen en deze dan ook niet meer af te staan. De win nende tijd werd 1.29.34. Arve Hoogzand kwam na het fietsen als vierde binnen en poogde met de snelste looptijd over de afsluitende drie kilo meter wat te stijgen in het klassement, maar finishte ten slotte als vierde in 1.31.09. Erik Peeman rukte op naar een zes de plaats na het fietsen en con solideerde deze met een eind tijd van 1.33.46. Bert Vroegin dewey werd lie in 1.36.52, Her- bert Zoon 12e in 1.36.57, Jan Knops 13e 1.37.48, Johan v. d. Welle 22e 1.41.14 en Wim Zoon in zijn tweede wedstrijd dit weekend zevende in de vetera nencategorie in 1.44.07. Ook over de halve afstand was een wedstrijd uitgeschreven, waaraan een tweetal TVGO-ers actief waren. Winst was er voor Arienne van Voorthuizen uit Oude-Tonge in de categorie da mes senioren in 55.33. Een tweede plaats viel ten beurt aan Sjaak van Alphen uit Nieuwe-Tonge bij de heren se nioren. ZÏÊRTKZEE - Deze keer richten we het vizier op Rosco. een krui sing Labrador New Foundlander van negen jaar oud. Deze zwar te reu zit momenteel in het Dierenasiel Schouwen-Duiveland in Zierikzee. Hij hoopt dat zich spoedig een baasje voor hem zal aandienen. Rosco is een heel lieve hond, die rustig van aard is. Deze viervoeter is een beetje lui: luieren is een grote 'hobby'van Rosco. Met soortgenoten kan hij het goed vinden. Rosco is niet aan katten gewend. Deze hond kan met kinderen overweg. Ros co. gemakkelijk in de omgang, past in vrijwel ieder gezin. Wie belangstelling heeft voor dit beestje, kan telefoneren met het dierenasiel. 01110-17013. Even langsgaan bij het asiel aan de Zandweg is ook mogelijk. In dit asiel zitten dertien katten en drie honden. Het konijn is ge plaatst. De poes Tommy en de kater Moortje uit de Kattenopvang uan de Sophia-Vereeniging in Nieuwerkerk zijn geplaatst. (Foto: Joop van Houdt). HAARLEM - Langdurige droogte veroorzaakt in grote delen van India en Afrika ernstige problemen op het terrein van de drinkwatervoorziening. Met het thema: Schoon water broodnodig zal Simavi in de week van 28 maart tot en met 3 april aanstaande een landelijke inzamelingscampagne voeren die er toe moet leiden dat ruim 1.200.000 inwoners van In dia, Tanzania, Malawi, Kenia, Uganda en Ethiopië de beschikking krijgen over voldoende schoon drinkwater. Water is de bron van al het le ven. Maar voor miljoenen men sen is water niet iets dat zo maar uit de kraan komt. Drinkwater dat als basis voor een goede gezondheid broodno dig is. Verontreiniging van drinkwater wordt in toene mende mate een probleem dat in de meeste gevallen uitslui tend kan worden opgelost door een kleinschalige aanpak op lokaal niveau. Tbrreinen waar Simavi zich sinds haar oprich ting in 1925 altijd mee bezig heeft gehouden. Ziekten In Nederland gebruikt een ge middeld huishouden zo'n 148 liter water per persoon per dag. Hier is bijna iedereen aan gesloten op het waterleiding net. In een ontwikkelingsland gebruikt de gemiddelde dorps bewoner circa veertig liter per dag. Heel vaak komt dit water niet uit de kraan. Men moet soms kilometers naar een put of open bron lopen. Volgens cijfers van de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) heeft ongeveer tachtig procent van alle ziekten te ma ken met slechte watervoorzie ningen, en het ontbreken van sanitair. In totaal hebben 1.025 miljoen mensen vandaag niet de beschikking over voldoende schoon drinkwater. Rapporten uit India bewijzen dat het geen overbodige luxe is om iets te doen aan deze situatie. Droogte In de deelstaten Thmil Nadu, Andhra Pradesh en Kerala is de laatste drie jaren maar wei nig re^en gevallen, zelfs niet in de regenperiode de Moesson. Hierdoor zijn de open water bronnen voor een deel opge droogd, staat het water in de ri vieren en meren erg laag, en is het peil van het grondwater ge zakt, waardoor bestaande pompen niet meer in staat zijn het grondwater naar de opper vlakte te krijgen. Door de droogte en de hoge temperaturen is het leven voor de bewoners uit deze streek niet gemakkelijk. Het grootste deel van de bevolking bestaat uit kleine boeren, pachters en dagloners. Er kan alleen ge werkt worden in het land- bouwseizoen dat vier a vijf maanden duurt. De rest van het jaar moet men maar zien te overleven. De plattelandsbe woners leven dan ook in de meest armoedige omstandighe den. Wat de watervoorziening be treft is men aangewezen op wa terpompen waarvoor de vrou wen vaak twee tot drie kilome ter moeten lopen. Ook wordt water gehaald uit irrigatieka naaltjes, rivieren en poelen die meestal vervuild zijn met ziek makende bacillen. Veel Indiërs lijden aan virusinfecties in maag en darmkanalen, mala ria en andere door vervuild wa ter veroorzaakte ziekten. Door schoon grondwater op te pom pen kan de gezondheid direct worden verbeterd en komen deze ziekten minder voor. In India zijn verschillende vrij willigersorganisaties, met me dische, kerkelijke en algemene achtergrond werkzaam op het arme platteland. Hun doel is de bevolking te helpen op me disch, sociaal en economisch gebied. Men organiseert werk projecten en scholing voor jon geren, geeft voorlichting over gezinsplanning en adviseert over landbouwmethoden. Tfe- vens houdt men zich bezig met het verbeteren van de water voorziening. Daartoe heeft men waterprojecten ontwik keld die in samenwerking met de plaatselijke bevolking wor den uitgevoerd. De waterprojecten bestaan uit het graven van putten, het aan boren van wateraders, het plaatsen van pompen en het in stalleren, van overheadtanks. Dorpsjongens worden ge schoold in het repareren en on derhouden van de pompen. Priesters en schoolhoofden worden ingeschakeld om toe zicht te houden en de contribu tie te innen van de deelnemen de families. Van hen wordt een kleine financiële bijdrage ge vraagd waarmee bijvoorbeeld voorlichting over het belang van schoon water kan worden gefinancierd. In de toekomst zijn deze organisaties dan min der afhankelijk van financiële steun uit het buitenland. AMSTERDAM - Het Griftthea- ter is uitgenodigd om op het „Festival of new mime" in Phi ladelphia vijf voorstellingen van „Sa Griffe" te geven. Dit bewegingstheaterfestival vindt van 1 t/m 7 augustus plaats. Sa AMSTERDAM - Onder de titel „De Weide" wordt van 3 april t/m 30 september een reuze weidelandschap nagebootst in het Amsterdamse Bos. Dat ge beurt in een overdekte tent van 1200 vierkante meter op de zo genoemde speel wei. •vHV--,-V-- Met man en macht wordt er gewerkt aan de Ferrari-racebaan van Autotron Rosmalen. ROSMALEN - De bedrijvigheid op attraktiepark Autroton Rosmalen is de afgelopen weken ziender ogen toegenomen. Nu de datum van zaterdag 10 april met rasse schreden dichterbij komt - de dag waarop het nieuwe seizoen officieel van de streep gaat - bruist het overal op het park van de activitei ten. Er wordt hard gewerkt aan de realisatie van nieuwe attrac ties. Onderhoudsploegen zijn in de weer om waar nodig reparatie- en opknapwerk- zaamheden te verrichten en de draaiboeken die er toe moeten bijdragen dat ook 1993 weer vlekkeloos verloopt, worden nog eens nauwgezet doorgeno men. Het enthousiasme waar mee de medewerkers weer naar de start van het nieuwe Autotron-jaar toeleven en wer ken, belooft veel goeds voor komend seizoen. Klapper Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de attracties die zonder enige twijfel de klapper van het nieuwe seizoen zal worden voor de jeugdige be- zoekertjes van Autotron. Tus sen de Oltimerbaan en de Ver- keerstuin, waar voorheen een tuffend treintje zijn passagiers in de ronde reed, wordt een „spectaculair circuit" aange legd. Een echt circuit waarop door kinderen tot elf jaar naar hartelust, in door elektromoto ren aangedreven vuurrode Fer rari's mag worden geracet. Het asfalt circuit heeft een lengte van ruim 250 meter en zal qua entourage niet onderdoen voor Zandvoort, Le Mans of de Nür- burgring. Autotron-mechani- ciëns zijn druk .doende de tien aangekochte bolides voor de baan te tunen. Naast deze en andere novitei ten treffen de bezoekers van Autotron Rosmalen natuurlijk ook de vertrouwde, maar daar om zeker niet minder interes sante, attracties aan. De kin- dervriendelijke Toren van Ba- bel blijft onveranderd de plaats waar de jeugd naar har telust kan klimmen en klaute ren. In de Verkeerstuin kan ook komend seizoen een stem pel voor het Autotron-rijbewijs weer worden gehaald. En ook de bike-boats, een rondvaart op het water met de Norsun, een ritje over de Oldtimer- baan, de 4x4jeepbaan, de Par kexpress zijn ingrediënten voor een onvergetelijk en onbe zorgd dagje uit voor het hele gezin. Wat in de opsomming can al wat er op het attractie park te beleven is, natuurlijk, niet mag ontbreken is het Huis' van de Tbekomst. Ook dit jaar presenteert het Huis weer de nodige primeurs op woonge bied. Een kijkje in de wgreld van wonen- en werken in het jaar 2030 is en blijft ook in 1993 zeker de moeite waard. Openingstijden Autotron Rosmalen is in 1993 geopend van zaterdag 10 april tot en met zondag 24 oktober, dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur (in juli en augustus een uurtje langer). De toegangs prijzen zijn: 13,00 voor kinde ren van 3 tot 12 jaar en 60- plussers eri 16,00 voor volwas senen. Peuters tot 3 jaar gratis. Voor huisdieren is er een gratis kennel. Autotron is gelegen aan de A50 Den Bosch-Nijme- gen. De NS heeft een speciaal arrangement: Dagtocht Auto tron Rosmalen. Advertentie Kies voor het grootste hotel van Zeeland! Nieuwe zaal voor recepties, diners, feesten tot 500 personen. Nieuwe bruidssuite (gratis voor bruidspaar). Prachtige ligging in de duinen van Renesse. Vraag onze folder of kom kijken. Ook u zult verrast zijn van al onze mogelijkheden. HOTEL"" pa DE ZEEUWSE EH STROMEN DUINWEKKEN 5 - RENESSE AAN ZEE Telefoon 01116-2040 OOLTGENSPLAAT - Honderdtien kilometer mul zand, slikken, gorzen en dijken. Dat is het decor van de 'Omloop van Goeree-Overflakkee'. De monster wandeltocht rond het voormalige Zuidhollandse ei land is in een paar jaar uitgegroeid tot één van de grootste sportieve evenementen uit de regio. Het maximum aantal deelnemers is dit jaar vastgesteld op vierhonderd. Dit is honderd meer dan vorig jaar. Steeds meer inwoners uit Zuidholland, Zeeland en Brabant willen een poging wagen Goeree- Overflakkee te ronden. De Omloop - zoals de tocht al gemeen bekend staat - is geen wedstrijd, maar een pure prestatietocht. De deelnemers starten dit jaar op vrijdag 20 augustus om 19.00 uur in Oolt- gensplaat en moeten daar voor zaterdag 21 augustus 19.00 uur weer binnen zijn. Ze hebben precies een dag om ruim 110 ki lometer af te leggen. De tocht voert geheel over buitendijks gebied. Door natuurgebieden, over gorzen en slikken en na tuurlijk het strand. Dat maakt de Omloop van Goeree- Overflakkee tot een uniek eve nement. Onderweg kunnen de lopers re kenen op uitgebreide begelei ding. Een arts, fysiotherapeu ten, masseurs en het Rode Kruis zorgen voor de medische begeleiding. Nog eens 150 vrij willigers verzorgen de maaltij den en de opvang van uitgeval len lopers. Op de route zijn zes stopplaatsen waar de deelne mers verplicht moeten rusten. Hier kunnen ze zich laten ver zorgen, blaren laten prikken, eten en wat rusten. Goed doel De deelnemers aan de Omloop van Goeree-Overflakkee lopen niet alleen om zichzelf te be wijzen, ze zetten zich tevens in voor een goed doel. Al sinds de eerste omloop zoekt de organi serende Stichting een doel waarvoor de lopers geld kun nen inzamelen.Eerder leverde de Omloop onder meer een fi nanciële bijdrage aan het Sop hia Kinderziekenhuis en het Wereldnatuurfonds. Dit jaar gaat het geld naar het nieuwbouwprojekt van het RMPI, het psychiatrisch-psy- chotherapeutisch centrum voor kind, jeugd en gezin in Baren- drecht. Het RMPI is een kin- der- en jeugdpsychiatrisch zie kenhuis, dat zich richt op on derzoek en behandeling van kinderen, jeugdigen en gezin nen met psychische problemen. Het ziekenhuis is nu nog geves tigd in Rotterdam, maar hoopt volgend jaar een nieuw com plex in Barendrecht in gebruik te nemen. In het nieuwe com plex kunnen 92 mensen worden opgevangen. Het geld dat met de Omloop wordt ingezameld zal worden gebruikt voor de bouw van een zwembad. De kosten voor het zwembad bedragen - inclusief de exploitatiekosten voor de eerste jaren - anderhalf tot twee miljoen gulden. Sponsoring Het is de bedoeling dat elke deelnemer aan de Omloop sponsors vindt die geld willen geven voor elke kilometer die hij of zij aflegt. Die sponsoring is overigens geen verplichting, maar uit eerdere edities van de Omloop is gebleken dat de deelnemers heel wat geld bij elkaar sprokkelen. Sponsors kunnen zowel parti culieren als bedrijven zijn. Voor de laatsten is het mini mumbedrag per kilometer vastgesteld op twee kwartjes. Het aantal sponsors per deel nemer is vrij. Het geld dat per deelnemer bij elkaar wordt ge lopen kan daarom variëren van een kleine honderd gulden tot vele duizenden guldens. Vorig jaar brachten de driehonderd deelnemers aan de Omloop 23.000,- bij elkaar ten bate van het Wereldnatuurfonds. Inschrijven Wie zich op wil geven voor de Omloop van Goeree-Overflak kee moet er snel bij zijn. De in schrijving start op 1 april en de ervaring leert dat de startbe wijzen binnen een paar dagen zijn vergeven. Deelname kost veertien gulden per persoon. Voor dat geld kunnen de deel nemers rekenen op volledige verzorging tijdens het evene ment, waaronde twee warme maaltijden. Bij hun bewijs van inschrij ving ontvangen de deelnemers tevens een sponsorlijst en do cumentatie over het RMPI, het goede doel dat dit jaar aan de Omloop van Goeree-Overflak kee is verbonden. Inschrijven kan door een brief je te sturen aan de Stichting Omloop Goeree-Overflakkee, Postbus 15. 3257 ZG Ooltgens- plaat. Bellen of faxen kan ook. Het telefoonnummer luidt (01873) 1216, fax (01873) 2750. Advertentie Bent u een van die mensen die door hun lengte niet lekker languit kunnen liggen in hun bed? Dat komt uw nachtrust niet ten goede. Kom eens praten met Deurloo uw bedspecialist. Hij geeft u graag persoonlijk advies - voor elke lichaamsbouw en lengte is er een passende oplossing. deurloo intermeubel Haringvlietplein 4, Zierikzee Tel. 01110-12946 's Maandags gestolen Donderdagavond koopavond Basisbereiding roerbakken: Kleine stukjes vlees (en groente bijvoorbeeld) kun nen heel gemakkelijk en snel worden klaargemaakt in een wadjan of in een wok. De wadjan - de pan met oren - wordt vooral in de Indone sische keuken gebruikt, de wok - met handvat - in de Chinese keuken. Voor beide pannen geldt dat de wijde, ronde bodem van de pan (meestal gemaakt van plaatstaal of gietijzer) maar om weinig vet vraagt. Er zijn bovendien ook soorten te koop die aan de binnen- kant'met een anti-baklaag zijn bekleed. De tempera- Huur tijdens de bereiding is hoog zodat het vlees snel dichtschroeit. Het neemt dus ggen onnodig extra vet tijdens de bereiding op. De stukjes vlees worden tij- /cfens het bakken voortdu rend heen en weer bewogen zodat het vlees de kans niet krijgt aan te bakken. U heeft nodig voor 4 personen: 300 gram hamlappen 100 gram ontbijtspek 2 eetlepels olie 1 grote ui of 2 bosuitjes X koolrabi 2 eetlepels sojasaus 1 kleine bloemkool of 2 struikjes broccoli 2l/z deciliter runderbouillon 2 theelepels aardappelmeel zout 4 takjes bladselderij 250 gram mie Snijd de hamlappen en het ontbijtspek in dunne reep jes. Snijd de ui of bosuitjes in halve ringen. Schil de koolrabi dun en snijd deze in dunne reepjes. Maak van de bloemkool óf broccoli kleine roosjes. Kook vervol gens de mie. Fruit in een wok of wadjang met één eet lepel olie de ui of de bosui tjes en het ontbijtspek. Voeg dan de reepjes hamlap toe en bak deze op een hoog vuur mee. Voeg nu de reep jes koolrabi en de bloem kool- of broccoliroosjes toe en bak dit alles even mee. Voeg nu de twee eetlepels sojasaus, zout en de runder bouillon toe en laat het ge heel in circa tien minuten gaar smoren. Bind het vocht met het aardappelzetmeel. Bak de gekookte mie in één eetlepel olie licht bruin. Knop de selderij fijn en roer dit met de gebakken mie door het vlees-groenten mengsel. Laat alles goed warm worden. Lekker met komkommer- venkelsalade aangemaakt met een dressing met rode lombok (Spaanse peper). Voedingswaarde per portie: Energie: ±2175 kJ (520 kcal) Eiwit: 28 gram Vet: 24 gram Koolhydraten: 48 gram bJjiir De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 17 maart zijn: De eerste prijs: Een waardebon van f 25,- G. 't Mannetje-de Keizer, Haveneind 22, Goedereede De tweede prijs: Een waardebon van f 15,- Mevr. Salij, Schouwenbank 89, Zierikzee De derde prijs: Een waardebon van f 10,- Wim van der Wielen, Sluisweg 1A, Nieuwerkerk De sleutelwoorden van de puzzel van 17 maart zijn: Achter de wolken schijnt de zon De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord Extra-puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 9 april in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel! Horizontaal 1. verpleegster (mv); 4. steppe; 7. water in Groningen; 9. vr. vnw.; 10. dier; 11. soort schoen; 14. iemand met wie men gewoon is te spot ten; 15. kledingstuk; 17. vrucht (mv); 18. mannelijk dier; 19. plechtige belofte; 20. standvastig; 21. dier; 23. muziekstuk met een telkens terugkerend re frein; 25. ontzag; 28. uitroep van afkeer; 29. afk. die gebruikt wordt als je stopt met opsommen (omdat de rest wel duidelijk is); 30. trek in de herfst (van dieren); 33. vruchteloos, zonder nut; 34. te weten. Verticaal: 1. zeegras; 2. open strook in een bos; 3. soort stof; 4. gewicht van de verpakking; 5. ontkenning; 6. toneelspelen; 7. niet-organische stof (mv.); 8. boek met platen; 11. vogel; 12. spoedig; 13. niet-zeeman; 15. koppel trek dieren; 16. garnituur; 20. gepieker; 22. dier; 24. waardoor iets geschiedt; 26. vrij dun; 27. vorderen; 31. paling; 32. plaatsnaam. De sleutelwoorden worden gevormd door de letters uit de vakjes: 8, 6, 22. 18, 7, 15, 27 en 14, 33, 12, 29. 30.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 15