Fotoboek Bruinisse in de vijftiger jaren Brouwershaven wil inrichting jachthaven Den Osse afronden 'Hopen dat zorgvuldig opgebouwd kaartenhuis niet omvalt 1 april Mobiliteits scenario Referendum over gemeen telijke herindeling Handel politicus illegale cd's Verder onderzoek knuppelweg Dreischor DINSDAG 30 MAART 1993 NR 25333 3 Het Brouwse college van b en w heeft diverse organisaties bereid gevonden geld te investeren in voorzieningen in haven Den Osse. (Archieffoto). BROUWERSHAVEN - Het gemeentebestuur van Brouwershaven wil de verdere inrichting van de jachtha ven Den Osse zo snel mogelijk realiseren. Omdat die inrichting grotendeels wordt gerealiseerd door parti culiere ondernemingen en verenigingen én omdat de gemeente het gebied niet in eigendom heeft, maar in erfpacht van het Natuur- en Recreatieschap de Grevelingen is daar veel overleg voor nodig geweest. Overleg waarbij men kennelijk verzuimd heeft een derde belanghebbende, het Waterschap Sehouwen-Duiveland, tijdig op de hoogte te houden. Je schoenveter zit los, de lich ten van de auto branden nog, er zit een scheur in je broek. Ie der jaar weer trap ik erin, de gene die de opmerking heeft gemaakt schuddebuikend van het lachen achterlatend. 1 april nadert met rasse schre den en met angst en beven kijk ik al weer uit naar die dag en naar de grappig bedoelde op merkingen die men deze dag wenst te maken. Ook op de re dactieburelen van de Nieuws bode staat op deze dag vanaf 's morgens vroeg de telefoon roodgloeiend. De tips voor ar tikelen stromen binnen. Han denwrijvend en met een rood gezicht van de sensatie gaan de redacteuren en redactrices op pad. In Dreischor staat een gi raffe op de Ring, in Bruinisse gaat men de kade ophogen om de wateroverlast door de slui ting van de Oosterscheldewer- ken te voorkomen en in Renes- se is een zeventigjarige vrouw bevallen van een vijfling. En u raadt het al, ter plekke aange komen geen giraffe, geen werkzaamheden aan de kade en al helemaal geen vijfling. Om alle risico's te vermijden en geen flater te slaan heeft de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode daarom besloten om donderdag 1 april stil in het kantoor te blijven zitten en op geen enkele uitnodiging in te gaan. De telefoonstekker wordt uit het stopcontact ge trokken en rustig en gelaten wachten wij op het einde van de dag. Jammer voor al die bij eenkomsten, vergaderingen en concerten die wel doorgaan, maar donderdag 1 april zal er geen persfunctionaris aanwe zig zijn. En mocht er onver hoopt toch een giraffe worden gesignaleerd in Dreischor, je weet het tenslotte maar nooit in het leven, dan vragen wij u hiervan een foto te maken en deze naar de krant op te stu ren. Dan kunnen wij deze al tijd nog vrijdag in de krant op nemen. Tenslotte willen we toch niets missen. P.S. RENESSE - In het dorpshuis van Renesse wordt vanavond, dinsdag, een gecombineerde vergadering gehouden van de gemeentelijke commissies openbare werken en ruimtelij ke ordening. Onderwerp van de vergadering is het deelplan I van het mobi liteitsscenario: de verkeerscir- culatie. De vergadering is openbaar en begint om 19.30 uur. Het aanwezige publiek krijgt de gelegenheid het woord te voeren. ZIERIKZEE - Om een betere indruk te krijgen van wat do Schouwen-Duivelandse bevol king vindt van een gemeente lijke herindeling houdt de pro vincie aanstaande donderdag een hoorzitting in Zierikzee. Na de uitleg van een vertegen woordiger van provinciale sta ten, krijgt de burger de kans zijn zegje te doen over de ge meentelijke herindeling. Voor deze gelegenheid staat er een podium opgesteld bij de brul boei op het Kraanplein. De hoorzitting begint om 14.00 uur. Nadat er een inventarisatie on der de gemeenten in Zeeland had plaatsgevonden, deden ge deputeerde staten onlangs een uitspraak over een gemeente lijke herindeling. Het aantal gemeenten in Zeeland moet naar de mening van gedepu teerde staten worden terugge bracht van dertig naar zeven tien. Provinciale staten moet na gedeputeerde staten een uit spraak doen in deze materie. Om niet alleen van de gemeen tebestuurders, maar ook van de bevolking de mening te we ten te komen en zodoende tot een algemenere beeldvorming te komen, is besloten om in Zeeland zogenaamde referen dums te organiseren. Om het geheel ordentelijk te laten ver lopen, is besloten tot maxi maal vijf minuten spreektijd per persoon. Aangezien de herindeling de meeste consequenties heeft voor Sehouwen-Duiveland is Zierikzee aangewezen als de eerste plaats waar de burger zijn mening kan geven. Weke lijks, op de donderdagen, zal er in de overige regio's van Zee land een dergelijke hoorzitting worden gehouden. Een uit spraak van provinciale staten wordt medio mei verwacht. Dat bleek uit een toelichting van de burgemeester van Brou wershaven, L. N. Labruyère tij dens de raadsvergadering, maandagavond in het stadhuis te Brouwershaven. De raads voorzitter vertelde dat het wa terschap heeft geopperd dat men eerst een beleidsnotitie van de plannen wil zien, omdat men vindt dat het allemaal wel erg snel gaat. ,,Ik ga deze week met het waterschap praten. Desnoods wil ik op mijn knieën naar Zierikzee kruipen dm te voorkomen dat het kaar tenhuis dat we zo zorgvuldig hebben opgebouwd in elkaar valt", aldus de burgemeester. Met het kaartenhuis bedoelde hij de principe-afspraken die zijn gemaakt met de diverse verenigingen. Zo is de Catama ranclub Den Osse bereid om 90.000 gulden te investeren om zich te kunnen vestigen op het huidige strandje aan de west zijde van haven Den Osse. De catclub zou dit gebied recht streeks in erfpacht krijgen van het Natuur- en Recreatieschap de Grevelingen. De exploitanten van de vis- en rondvaartboten die in haven Den Osse liggen, de gebroeders Van Dijke, zijn bereid om onge veer 150.000 gulden te investe ren voor uitbreiding van de steigers waaraan deze boten liggen. Als gevolg van die uitbreiding moet het westelijk havenge deelte op een andere wijze ont sloten worden. Daarbij zouden de parkeermogelijkheden zo danig kunnen worden verbe terd, dat de overlast van de ve le duikers (die actief zijn naast de jachthaven waar de Greve lingen ongeveer veertig meter diep is) kan worden weggeno men. Dit- brengt voor de ge meente Brouwershaven een kostenpost van 87.000 gulden met zich mee. Geld dat men denkt te halen uit het verschil tussen de inkomsten en de uit gaven van jachthaven Den Osse in de komende jaren. Het Brouwse gemeentebestuur stemde vlot in met het op die manier beschikbaar stellen van het bedrag. Ook ging men akkoord met het verlenen van een garantie voor de lening van 30.000 gulden die de catama ranclub moet afsluiten om aan het, totale bedrag van 90.000 gulden te komen, dat men no dig heeft voor vestiging in Den Osse. Op het eerste gezicht leek niets de geplande activiteiten in den Osse nog in de weg te staan. In antwoord op vragen van CDA- raadslid R. J. van der Wekken vertelde burgemeester La bruyère echter dat er ernstige problemen onmtstaan wanneer het waterschap zijn eis voor een beleidsplan hard zou ma ken. ,,Dan haakt de catama ranclub af omdat men zijn le den nog deze zomer een accom modatie moet kunnen bieden. Dan blijven de visboten op hun huidige plaats liggen en gaat de overlast van geparkeerde auto's van duikers onvermin derd door. Dat zou buitenge woon te betreuren zijn omdat we via overleg nu heel dicht bij de realisatie van dit alles zijn". De aanleg van een openbaar Het was een tijd waarin veel veranderde in Bruinisse. Het jaar 1945 was nog maar vijf da gen oud, toen een zwaar bom bardement het dorp groten deels in een puinhoop veran derde. Na de bevrijding keerde de (sinds februari 1944) geëva cueerde bevolking terug. Met man en macht begon men aan het opruimen van de puinho pen. De wederopbouw van Bruinisse kon beginnen. In het najaar van 1952 was het dorp grotendeels herbouwd, op en kele plaatsen in het centrum na. De sfeer van het 'oude Bru was echter voorgoed verdwe nen. Slechts een half jaar later, tij dens de stormramp van februa ri 1953, werd Bruinisse door het zeewater overspoeld. Weer brak een periode van evacuatie en verwoesting aan. Nauwe lijks was het dorp droog toen een tweede overstroming volg de. Maar ook nu zaten de inwo- neres van Bruinisse niet bij de pakken neer. Gedachtig de Zeeuwse wapenspreuk Luctor et Emergo begon men met het opruimen van de dikke laag modder. De woningen en stra ten werden hersteld, terwijl te strandje aan de oostzijde van de haven door Port Greve bv (voor een bedrag van anderhalf miljoen gulden) vindt naar ver wachting in 1994 plaats. Tijdens de raadsvergadering, die meer dan twee uur duurde, besloot een meerderheid van de Brouwse gemeenteraad 37.000 gulden beschikbaar te stellen voor de verdere voorbe reidingen die nodig zijn voor de verbouwing van het dorps huis in Zonnemaire. Dat houdt in dat men in principe akkoord gaat met de verbouwingsplan nen, zoals die ruim een week geleden werden gepresenteerd aan de inwoners van Zonne maire. Alleen de CDA-fractie stemde tegen. De heer Van der Wekken liet weten dat zijn fractie liever eerst de voor jaarsnota van de gemeente af wacht. ,,Als we nu dit besluit nemen, ben ik bang dat het on omkeerbaar is". Uit een toe lichting van VVD-wethouder J. K. Goemans bleek dat conform het door de gemeente afgeslo ten klimaatsverbond geen hardhout gebruikt zal worden vens de herverkaveling op gang kwam. De uitvoering van het Delta plan bracht in 1958 opnieuw een ingrijpende verandering met zich mee, nu aan de haven kant van het dorp. De eeuwen oude vissershaven kreeg bui tendijken en werd gedeeltelijk bestemd als reparatiehaven. Eveneens buitendijks werd een nieuwe vissershaven aange legd, evenals een werkhavcn voor de aanleg van de Grevelin- gendam. Foto's De samenstellers beginnen het fotoboek met een luchtfoto van het dorp, die werd gemaakt rond 1930. Op de foto is duide lijk te zien hoe centraal de kerk in het dorp stond en hoe dicht de huizen er omheen ge schaard lagen. In de dertiger jaren woonden in de straten rondom de kerk ruim driehon derd personen. Thans wonen er op dezelfde oppervlakte amper zestig. De wandeling door de tijd die de samenstellers aan de hand van de ongeveer 95 foto's maak ten, toont vooral ook de schril- bij de verbouw. Het Groene Kruisgebouw dat leeg staat, wordt gebruikt als bouwkeet, waardoor men 28.000 gulden kan besparen. Met de restrictie dat men daar mee ophoudt wanneer de doel uitkering van de rijksoverheid ophoudt, besloot de raad subsi die te geven aan de Vrouwen Adviescommissie voor de Wo ningbouw (VAC), de Advies groep Woonbelangen Senioren Sehouwen-Duiveland en de stichting Centraal Wonen Zee land. Het gaat in totaal om bij na 3400 gulden, die de gemeen te van de rijksoverheid krijgt in het kader van de regeling bijdragen woonconsumenten en sociale vernieuwing. Zeer lang werd gediscussieerd over het collegevoorstel om uit de post ontwikkelingssamen werking duizend gulden be schikbaar te stellen voor een delta-plan waarmee de over stromingsrampen in Bangla desh worden bestreden. De raadsfracties vonden dat het voorstel niet voldeed aan de criteria van de post ontwikke lingssamenwerking, die is be doeld/om initiatieven van de bevolking voor ontwikkelings landen te ondersteunen. Uit eindelijk besloot de raad met zes stemmen voor en vier stem men (van de WD en SGP/ RPF/GPV) tegen om het geld wel beschikbaar te stellen, maar dan uit de post onvoor zien. IJsbaan De raad ging akkoord met de nieuwe constructie, waarbij de controle-ambtenaar/parkeer wachter die in de gemeente werkzaam is, wordt 'inge huurd' bij de gemeente Zierik zee. Toen de rapportage van Witteveen en Bos over de niet- lekkende ijsbaan in Brouwers haven aan de orde kwam, bracht de heer Van der Wekken een ander geluid naar voren. Hij vertelde dat het bestuur van de Brouwse ijsvereniging 't Weeltje bij hoog en laag vol houdt dat de afsluiter bij de voormalige tramremise, waar mee de toevoer van water naar de ijsbaan wordt geregeld, ten tijde van het onderzoek open stond. De burgemeester zei niet te twijfelen aan het onder zoek van Witteveen en Bos. „Zolang het tegendeel niet is bewezen". Om dat te doen zou de ijsvereniging zelf een onder zoek moeten laten verrichten. TILBURG - De voorzitter van de Tilburgse afdeling van de Socialistiese Partij, J. de Groot, is afgetreden. Hij kwam in opspraak vanwege zijn handel in illegale cd's. De Groot heeft toegegeven dat hij „weieens" cd's heeft verkocht waarover volgens hem geen au teursrechten zijn betaald. Volgens hem bestaat er geen re latie tussen zijn kostwinning en zijn werk als afdelingsvoor zitter. Hij heeft zich terugge trokken uit de politiek omdat hij niet wil dat de naam van de partij wordt aangetast. Ie tegenstelling tussen het bombardement, de Waters noodramp en het mooie lande lijke dorp waar het goed toeven is. De Beuze Naast de talrijke dorpsgezich ten werd ook aandacht besteed aan de inwoners zelf. Onder meer via een in 1958 gemaakte foto van de Beuze waar schip pers en andere dorpelingen el kaar opzoeken voor een praatje en om te genieten van het uit zicht over de haven en de Gre velingen. Thlrijke groepsfoto's, zoals van muziekvereniging Nu met Hope, klassefoto's van zowel de christelijke als de openbare lagere school, de christelijke landbouw-huis- houdschool, de kleuterklas, het bejaardenuitstapje, Oranje Garde en de padvindersvereni ging Prinses Margriet, geven een beeld van het dorpsleven in genoemde jaren. Het gebonden fotoboek is in Bruinisse te koop bij Novalux Braber aan Korte Ring 16 en bij elke erkende boekhandel in Nederland. Verwachting t/m zaterdag 3 aprilt WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht zuid 4 Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht noordw. 3 Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 31 mrt. Zon op 07.15, onder 20.08 Maan op 12.08, onder 03.42 1 apr. Zon op 07.13, onder 20.10 Maan op 13.23, onder 04.19 Vojle Maan: 6 apr. (20.44) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Na een aantal koude en zonnige dagen staat Nederland mor gen een dag met wolkenvelden en wat hogere temperaturen te wach ten. Deze wolken werden in de loop van vandaag in het westen al zicht baar. Vanavond en vannacht trekken ze verder over het land zodat het met de vorst in een groot deel van het land gedaan is. Alleen in een strook langs de oostgrens daalt het kwik in de loop van vanavond wellicht eerst nog tot het vriespunt. Morgenover- dag zijn de wolkenvelden nog steeds aanwezig. Maar er is een goede kans dat in de loop van de dag de zon ook nog even doorbreekt. De middag- temperatuur loopt uiteen van een graad of 12 langs de kust en in het Waddengebied tot 15 a 16 graden in Brabant en Limburg. De zuid tot zuidwestelijke wind is meest zwak tot matig van kracht. DREISCHOR - De Rijksdienst Oudheidkundig Bodemonder zoek gaat via een zogenaamd isotopen-onderzoek de knup- pelweg onderzoeken die bij ri oleringswerkzaamheden is aangetroffen in Dreischor. Dat vertelde de burgemeester van Brouwershaven, L. N. La bruyère tijdens de raadsverga dering, die maandagavond ,\yerd .gehouden in het Brouwse stadhuis. De Middeleeuwse knuppel weg, die wordt ge vormd door een aantal stokken die tegen elkaar aan zijn ge legd, werd aangetroffen onder de Bogerdweg en Stoof weg. Volgens WD-raadslid M. C. J, Mol zou de weg in 1954 ook zijn aangetroffen bij riolerings werkzaamheden in de West straat en Daniël Ockersestraat te Dreischor. Ten behoeve van het oudheidkundig onderzoek zullen de werkzaamheden aan de Bogerdweg/Stoofweg wat worden vertraagd. De gemeen te Brouwershaven draagt 600 gulden bij aan het isotopen onderzoek. ZIERIKZEESCHE EP?! NIEUWSBODE Ka Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314 Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46.00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. I 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.TW. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld ta worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tol 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag ..succesjes" (t/m 4 regels) 7.- Qe advertentieprijzen zijn exclusief 17Vi% B.TW. BRUINISSE - Bij uitgeverij Deboektant Klaaswaal verscheen een fotoboek met als titel Ons dorp Bruinisse. De uitgave werd samengesteld door mevrouw Wiebrens-Capelle, en de heer J. Huibers uit Bruinisse. Het fotoboek omvat de periode vanaf 1945 tot ongeveer 1960. Een van de oude ansichtkaarten die als foto is opgenomen in het Fotoboek over Bruinisse. Gezicht op de Nederlandse Hervormde kerk. Vrijdag Zaterdag 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3