Raad van State vreest afstel lozingsbesluit in tuinbouw Greenpeace protesteert tegen „trage politiek" ffeeei- Doorbraak in cao conflict mislukt Mogelijk acties bij banken na het mislukte cao-overleg Raad over Manhuisstraat Inzameling oud papier Vergunning-aanvraag in de maak Twee doden na trein ongeval Korte werkonderbrekingen gevraagd door bonden 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE bergs benadrukte dat met het unanieme standpunt van de raad nog geen duidelijkheid was verkregen over de uitslag van de procedure. „Het gaat er om wat de bewoners gaan in brengen en wat de argumenten van de gemeente zijn. Hierna volgt de uitspraak, die door een verlenging van het voorbe- reidingsbesluit mogelijk wordt gemaakt". De heer W. F. Sprengelmeijer, fractievoorzit ter van de eenmansfractie SGP/GPV/ RPF, kon zijn oor deel niet geven. Hij was gister avond afwezig. Subsidie festival Door toedoen van de heer W. de Oude (CDA) wordt de subsidie aanvraag van het festival Cul tureel Gekleurd voor een een malige subsidie van 500 gulden voor de organisatie van het festival teruggebracht naar de vergadering van de commissie welzijn. De leescursus die in Zierikzee zou worden gehou den ging namelijk door een ge brek aan belangstelling niet door. En dat was één van de cri teria waaraan het subsidiever zoek zou worden getoetst. Me vrouw J. T. Bos (WD) schaar de zich direct achter de mening van de heer De Oude. Zij wilde het subsidieverzoek helemaal niet honoreren. Mevrouw De Jong-van Loo (PvdA) toonde zich een fel tegenstander van dit voorstel en wilde de subsi die gewoon toekennen. „Het gaat om een groter gebeuren en je ziet wat er momenteel in de samenleving gebeurt. Het is belangrijk dat mensen met el kaar omgaan en eikaars cultu ren leren kennen en er minder oorlog in het klein voorkomt". Wethouder D. van der Wekken (PvdA) sloot zich hierbij aan en waarschuwde de VVD- en CDA- fractieleden voor een te enge benadering. „Het is op voor hand onmogelijk in te schatten hoeveel belangstelling er is voor dit soort activiteiten. Maar er is wel voorbereiding gepleegd en er zijn organisato rische kosten gemaakt. Het is dan ook een beetje eng om nu een heroverweging te vragen. Een te enge benadering die ze ker gezien het onderwerp niet past". De heer De Oude bleek echter niet te vermurwen. „Er zijn subsidievoorwaarden gesteld. Nu blijkt dat het ver zoek niet voldoet aan de crite ria. Gaan we dan niet afwijken en precedenten scheppen', zo vroeg hij zich af. In zijn ant woord noemde Van der Wekken de kwestie er een van de letter en de geest. „De geest is dat het in Zierikzee zou hebben plaats gevonden. Ik vind het wat klein om uit een stuk of dertig activiteiten er één uit te lichten en dan te toetsen aan één crite rium. We moeten niet precies langs de liniaal werken. Bo vendien zijn er vergelijkbare situaties waarbij we niet han delen naar de letter, maar naar de geest. Ook bij dit onder werp moeten we dat doen".' Aangezien mevrouw Bos en de heer De Oude toch vasthielden aan hun standpunt, stemde hij tenslotte, zij het met tegenzin, in met het voorstel om het sub sidieverzoek in de commissie welzijn opnieuw te behande len. Tb meer omdat er op dat moment meer gegevens over het festival bekend zullen zijn. Volgens het Milieupunt werkt ophalen van het oud papier bij de mensen thuis het beste. „Mits de inzameling op een vaste dag geschiedt. Tb plaat sen containers dienen contihu bereikbaar te zijn en bij voor keur geplaatst te worden op druk bezochte terreinen zoals winkelcentra", aldus hét Mi lieupunt. Voor wat betreft de buitenwijken wordt de sug gestie gedaan om een oudpa-. pier-container bij een school terrein neer te zetten. Het Mi lieupunt pleit verder voor handhaving van de garantie subsidies. „Het is een goede methode om de papierinzame ling te stimuleren". Een andere mogelijkheid is volgens het Milieupunt het in voeren van een inzamelplicht per wijk. „In Nijmegen heeft men positieve ervaringen met dit systeem", aldus het Milieu punt. Daar wordt wel meteen bijgezegd dat een dergelijke in zamelplicht alleen mogelijk is in gemeenten met voldoende verenigingen die oud papier in willen zamelen. Herhaaldelijk wordt in de Nieuwsbrief van het Milieupunt* het belang van goede voorlichting benadrukt. „Door middel van voorlichting kunnen de burgers geïnfor meerd worden over waar, hoe en wanneer zij hun oud papier kwijt kunnen", aldus het Mi lieupunt. Metaal regio Zuid-Holland ROTTERDAM - Het is de bonden maandagavond niet gelukt met de metaalwerkgevers in de regio Zuid-Holland een doorbraak te forceren in het cao conflict. De bonden hadden 17 bedrijven uitgeno digd om te komen tot voor alle partijen aanvaardba re cao- en wao-voorstellen. De werkgevers in Zuid- Holland scharen zich achter de FME, de werkgeversorganisa tie in de metaal- en elektro technische industrie. Zij wil het wao-gat alleen via een zo genoemde mantelovereen komst wil repareren. De aan geschreven directies lieten de bonden weten dat er alleen op landelijk niveau, dus met de FME, kan worden onderhan deld. De bonden zijn woedend over deze houding van de werkge vers. Ze hadden juist die be drijven uitgenodigd die vorige week niet „blind achter" FME- voorzitter Van den Akker lie pen, maar openstonden voor een „goede" cao én een aanvul lingsregeling op de wao. Dis trictshoofd H. van Winkel van de industriebond FNV zei maandagavond na afloop van het overleg met de kaderleden van alle betrokken bonden dat „nu ook dit ballonnetje is doorgeprikt en dat de werkge vers kiezen voor één front". Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-metcocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum •Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 31 maart 09.20 138 02.50 - 144 21.50 113 15.30 -130 1 april 10.30 129 03.55 -138 23.05 102 16.50 -121 ROOMPOT BUITEN 31 maart 07.55 133 01.55 -138 20.50 104 14.30 -123 1 april 09.35 120 03.05 -131 22.10 97 15.50 -112 BRUINISSE 31 maart 09.25 146 02.55 -153 22.05 121 15.30 -139 1 april 10.50 140 04.00 -148 23.20 115 16.45 - 128 WEMELDINGE 31 maart 09.25 144 02.50 -150 22.00 119 15.30 -135 1 april 10.40 136 04.00 - 144 23.15 110 16.45 -125 Doodtij: 2 april Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De Raad van State in Den Haag vreest dat het ministerie van Ver keer en Waterstaat er niet in slaagt op korte termijn met het lozingsbesluit voor de tuinbouw te komen. Het adviescollege sluit zelfs niet uit dat het lozings besluit nooit van kracht wordt. Dat blijkt uit een uitspraak van de Raad van State in een proces van de Zuidhollandse Milieufederatie (ZMF) tegen het Hoogheemraadschap Delf land. Het ministerie werkt mo menteel aan een Algemene Maatregel van Bestuur (AMVB), als aanvulling op de Wet Verontreiniging Opper vlaktewater. Melding De AMVB, die gaat gelden voor de circa 10.000 glastuinbouw bedrijven, maakt een vergunning-aanvraag door de tuinders overbodig. Als hun bedrijf voldoet aan bepaalde lozingsnormen kan met een melding aan de gemeente wor den volstaan. Hierdoor kan de bestaande procedure aanzien lijk worden verkort. De Raad van State besliste maandag dat Delfland elf Zuidhollandse tuinbouwbedrijven vóór 1 juli moet verplichten een vergun ning aan te vragen voor het lo zen van afvalwater. Dat was door de ZMF geëist. Volgens de Raad van State kan niet wor den gewacht op de AMVB om dat die nog in de „pre- conceptuele fase" verkeert. Het is daardoor onzeker of de AMVB in werking treedt vóór 1 januari 1995, aldus het colle ge. De diverse waterschappen in Nederland wachten al lange tijd op "de AMVB. Pas als het lozingsbesluit klaar is, kunnen ze haast maken met het opleg gen van lozingsnormen aan de glastuinbouw. Dijkgraaf Van den Berge van Delfland noemt het „te gek voor woorden dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat er maar niet in slaagt het lozingsbesluit op ta fel te leggen." Volgens Van den Berge is dat in strijd met de herhaaldelijke toezeggingen van minister Maij-Weggen. Vertraging Een woordvoerster van Ver keer en Waterstaat erkent dat er sprake is van vertraging. Oorzaak is volgens haar het feit dat het ministerie van Mi lieubeheer (VROM) nog niet heeft ingestemd met het voor stel dat ter tafel ligt. „Onze in zet blijft er echter op gericht de AMVB vóór 1 januari 1995 in werking te laten treden", aldus de woordvoerster. De Zuidhol landse Milieufederatie is ver heugd over de uitspraak. Die neemt volgens haar alle ondui delijkheid over de noodzaak van vergunningverlening en een sluitend inhaalprogramma weg. Zij vindt dat op korte ter mijn een inhaalprogramma moet worden begonnen voor de ongeveer 4.000 glastuinbouw bedrijven op het grondgebied van Delfland. „Het wereldre cord vergunningverlening dat Delfland nu moet zetten" is volgens haar met hulp van ex terne deskundigen mogelijk. De extra kosten daarvan voor Delfland vindt de Zuidhol landse Milieufederatie rede lijk, gelet op de houding in de afgelopen jaren en de financië le reserves van Delfland. GEFFEN - Door een botsing tussen de sneltrein van Zwolle naar Roosendaal en een perso nenauto maandag bij Geffen zijn de 22-jarige bestuurster van de auto en een 65-jarige treinreiziger om het leven ge komen. De machinist en een passagier zijn met verwondingen naar het ziekenhuis overgebracht. De schade als gevolg van het ongeval is aanzienlijk. NS ver wacht dat het treinverkeer niet voor dinsdag 12.00 uur kan worden hervat. De trein, die om 9.49 uit Zwolle was vertrokken, kwam om 11.30 uur in botsing met de per sonenauto bij een met knipper lichten bewaakte overgang op de Broekstraat in Geffen. De trein liep even verderop uit de rails. Dat gebeurde waar schijnlijk bij een met spoorbo men bewaakte overgang, zo deelde een NS- woordvoerder mee. Zo'n 125 meter na de bot sing kwam de trein tot stil stand. Daarbij sloeg een por taal (ijzeren constructie waar de bovenleidingen aan hangt) naar binnen. Hierdoor is de passagier vermoedelijk om het leven gekomen. De trein (mo del 1964) bestond uit vier treinstellen. Het eerste treinstel lag volledig uit de rails. De neus van de trein had zich in de grond geboord. Het tweede treinstel hing schuin boven de rails. De achterste ge deelten stonden nog redelijk rechtop. In de trein bevonden zich naar schatting honderd passagiers. De voorzitter van de Spoorwegongevallenraad mr. P. van Vollenhoven heeft zich persoonlijk ter plekke op de hoogte gesteld van de aard van het ongeval. Tussen Oss en Den Bosch zijn stopbussen in gezet. Tussen Nijmegen en Den Bosch rijden snelbussen. AMSTERDAM - Oud-Eerste- Kamerlid en advocaat mr. W. Russell is zaterdag overleden. Dat heeft zijn zoon maandag bevestigd. Russell werd 75 jaar. De ex-senator was tussen 1971 en 1974 (KVP) en tussen 1981 en 1983 (CDA) lid van de Eerste Kamer. In de periode 1974-1982 was hij lid van Provinciale Sta ten van Noord-Holland. AMSTERDAM - De zanger van de omstreden CD „The Lost 7h- pes" is „met een grote mate van waarschijnlijkheid" niet Neil Young. Dat blijkt uit een onderzoek van het Instituut voor Zintuigfysiologie TNO in Soesterberg, dat maandag door Warner Music is bekend gemaakt. AMSTERDAM - Er dreigen acties in het bankbedrijf (112.000 werknemers) na het mislukken van het cao- overleg tussen de vakbonden en de Werkgeversvere niging voor het Bankbedrijf (WGVB) maandag in Amsterdam. De bonden gaan aan hun leden vragen om vanaf 13 april korte werkonderbrekingen te hou den, die uiteindelijk moeten uitmonden in een 24- uursstaking op zoveel mogelijk plaatsen. Dat zei bestuurder H. Noten van de FNV Dienstenbond na afloop van de mislukte onder handelingen. De bonden hopen dat deze acties voldoende zijn om de werkgevers te overtui gen van hun eisen. „Lukt dat niet, dan komt er een veel som berder scenario", aldus Noten. Struikelblok Het overleg knapte op de repa ratie van het zogenoemde wao- gat. De bonden menen dat ze de werkgevers vergaand tegemoet zijn gekomen met een voorstel voor een collectieve verzeke ring, «jie echter door de ver schillende bedrijven in het bankwezen moet worden afge sloten. De premie verschilt dan per bank. De bonden eisen dat werkgevers en werknemers ie der de helft van de premie voor hun rekening nemen. Dat laat ste is een struikelblok voor de werkgevers. Die willen wel een verplichte verzekering die per bedrijf afwijkt, maar zij wei geren aan die verzekering mee te betalen. Onderhandelaar J. Ruiter verweet de bonden af te wijken van een eerder verkon digd standpunt dat werkne mers zelf de premie betalen. De bonden ontkennen dat. De werknemers willen wel zelf be talen, maar dan alleen voor een verzekering die voor de hele bedrijfstak geldt. Nu zijn er per bank te grote verschillen. Volgens Noten dreigt voor werknemers van de ING-bank een premie van 4,5 procent. Bij andere banken is de premie ve le malen lager. De bonden zijn ook ontevreden over de andere voorstellen van de werkgevers. Vooral de werkgelegen- heidsmaatregel voor allochto nen is ze in het verkeerde keel gat geschoten. De werkgevers zijn bereid om 0,15 procent van de loonsom te steken in een project dat juist de huidige al lochtonen in het bankbedrijf moet houden. „Dit zegt iets over hoe ban- kwerkgevers aankijken tegen een maatschappelijk pro bleem", aldus T. de Leeuw de Bouter van de Dienstenbond CNV. Voorts eisen de bonden behoud van koopkracht (2,5 procent) in 1993. De werkge vers zitten voor dit jaar op 0 procent en zijn eventueel be reid om volgend jaar een een malige loonsverhoging te ge ven. Onderhandelaar J. Ruiter van de werkgevers verwacht niet dat het conflict leidt tot ac ties in de bedrijfstak, waar de organisatiegraad niet bijzon der hoog is. AMSTERDAM - Ongeveer 200 actievoerders van de milieuorganisatie Greenpeace hebben dinsdagoch tend om half acht de Prins Hendrikkade in Amster dam geblokkeerd. De blokkade duurde ruim een uur. Auto's werden door de aan elkaar geketende en in witte overalls gestoken deelnemers tegengehou den. Trams en bussen mochten wel doorrijden. De aanleiding, voor de actie was de tweedaagse milieucon ferentie van Europese steden, die dinsdag en woensdag wordt gehouden in de Olofskapel, het congrescentrum van het Barbi zon hotel op de kop van de Zee dijk. Reservaat Aan de conferentie wordt on der meer deelgenomen door milieuminister Alders, de Eu ropese milieucommissaris en de directeur van het milieupro gramma van de Verenigde Na ties. Greenpeace bestempelde het hele gebied rond de kapel tot „reservaat" in verband met een „milieuramp". Met gele spandoeken werd het gebied tot verboden terrein verklaard voor automobilisten. Een oor verdovend „klimaatalarm" loeide de hotelgasten extra vroeg uit bed. Volgens de mi lieuorganisatie reageert de po litiek te traag op de onmisken bare signalen dat het broeika seffect leidt tot klimaatveran deringen. „We helpen de Euro pese bestuurders die vandaag en morgen bijeen komen een handje om zich dat te realise ren voordat het te laat is. De klimaatcrisis wacht niet", al dus een woordvoerder. Green peace eist dat er wordt gestopt met de bouw van meer elektri citeitscentrales en de aanleg van autowegen. Bovendien moet de CO-2 uitstoot als ge volg van het verbranden van gas, olie en kolen worden gestaakt en meer worden geïn vesteerd in duurzame zonne- en windenergie en in openbaar vervoer, aldus de organisatie. De actie werd omstreeks kwart voor negen beëindigd, toen mi nister Alders - lopend vanaf de Prins Hendrikkade - bij het ho tel arriveerde en zich naar bin nen spoedde. Het verkeer dat vanuit de IJ-tunnel en de Coen- tunnel en het havengebied de stad in wilde, werd door de po litie vanaf kwart voor acht om geleid. Niettemin leidde de Greenpeace-actie tot aanzien lijke opstoppingen en vertra gingen. Bussen die vanuit Pur- merend, Hoorn en Amsterdam noord probeerden de stad te be reiken, werden met de pont over het IJ gebracht. Burgemeester Van Thijn rea geerde gemoedelijk op de blok kade van de verkeersader. „Daar is voor een keer over heen te komen." door Mare Legendre Dinsdag 30 maart Zierikzee Vergadering algemeen bestuur Intergemeentelijke Sociale Dienst. Bestuurskamer ISD. 19.30 uur. Bijeenkomst AJK over betalen bij de bank. Kantine Rabo bank. 20.00 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Workshop NVvH in kader van Pasen, in De Schutse. 14.00 uur Renesse Gecombineerde commissiever gadering openbare werken en ruimgelijke ordening. Dorps huis. 19.30 uur. Woensdag 31 maart Zierikzee Krea-knutselclub voor kinde ren van zes tot en met tien jaar. De Lichtboei. Van 13.30 tot 15.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie finan ciën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Algemene ledenvergadering ANBO-Brouwershaven. 14.00 uur. Donderdag 1 april Renesse Algemene voorjaarsvergade ring VW-Schouwse Kust in hotel De Zeeuwse Stromen. 20.00 uur. Bruinisse Vergadering commissie alge meen bestuurlijke zaken in raadzaal gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 2 t/m 4 april Zierikzee Eenakterfestival ZCA in Con certzaal. Vanaf vrijdagavond 20.00 uur. Vrijdag 2 april Zierikzee Eénakter-festival. (Zeeuws Centrum Amateurtoneel. Con certzaal. 20.00 uur. Scharendijke Koor- en samenzangavond Sur- sum Corda in Nederlandse Hervormde kerk. Met mede werking van Chr. Gerefor meerd koor De Lofstem en Chr. Ger. jeugdkoor Sjaloom. 19.45 uur. Zaterdag 3 april Zierikzee Eénakter-festival (Zeeuws Centrum Amateurtoneel. Con certzaal. 14.00 en 20.00 uur. Schermen door scouts. Gym nastiekzaal basisscholen. 14.00 uur. Uitvoering koor Cantare. Mat- theus Passion. Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Concert Groovetones en the Ju ke Joints. Brogum. 23.00 uur. Zondag 4 april Zierikzee Eénakter-festival. (Zeeuws Centrum Amateurtoneel). 14.00 uur. Koortconcert in Concertzaal. RET Mannenkoor Rotterdam, The Gents Mainport Barber shop Singers Rotterdam en Ge mengd Koor, Spijkenisse. 20.15 uur. Maandag 5 april Zierikzee Drs. Ginjaar-Maas spreekt over actuele politiek. Mondra- gon. 20.15 uur. Dinsdag 6 april Zierikzee Vergadering Streekarchief- commissie in raadzaal stad huis. 16.00 uur. Burgh-Haamstede Paaslunch NVvH. De Schutse. 13.00 uur. Woensdag 7 april Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. Donderdag 8 april Zierikzee Operette- en musicalklassie- kers door de Hoofdstad Ope rette (Uit). Concertzaal. 20.00 uur. Zaterdag 10 april Ouwerkcrk Stijldansavond. Dorpshuis. 20.30 uur. Maandag 12 april Zierikzee Eilandelijke play-backshow. Dansschool Kramer. 14.30-17.00 uur. Ouwerkerk Paaseierzoek-wedstrijd. Vanaf Café Steilóöre. 10.00 uur. k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2