Zeeland blijft achter met inzameling van oud papier 1 uw krant van schouwen-duiveland GRATIS ADVERTENTIE Raad achter opnieuw vaststellen van voorbereidingsbesluit Manhuisstraat r n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ,Een kwestie van belangenafweging'' Onderzoek Milieupunt Zeeland: 0 Diefstal Te veel gedronken Opening schoolplein en bazar dé krant van schouwen - du weiand! j i 3268 IKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 30 MAART 1993 149e JAARGANG NR 25333 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Doofde verlenging van hetvoófbereidingsbesluii is het opnieuw af wachten wat de Raad van State besTisToverJiet voormalig school gebouw aan de Manhuisstraat. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Door een procedurele fout was het punt van het vaststellen van het voorbereidingsbesluit voor de bouw van 39 woningen aan de Manhuisstraat noodgedwongen weer op de agenda van de vergade ring van de Zierikzeese raad opgenomen. De gemeente Zierikzee had namelijk verzuimd het voorberei dingsbesluit binnen de daarvoor gestelde termijn te verlengen. Ook in tweede instantie stemde de raad in met een vermelding van het besluit. Nadat het Actiecomité Man huisstraat enkele bezwaar schriften had ingediend tegen de bouw van 39 woningen op de plaats van het voormalige schoolgebouw aan de Man huisstraat en deze bezwaren door de welstandscommissie en de gemeenteraad ongegrond waren verklaard, werd door het comité een schorsingsver- zoek ingediend bij de Raad van State. Begin maart werd dit verzoek behandeld tijdens een zitting van Afdeling Recht spraak Raad van de State. Hier kwam aan het licht dat de ge meente een procedurefout had gemaakt met betrekking tot de verlenging van het voorberei dingsbesluit, nodig voor de wijziging van het bestem mingsplan dat voor dit gedeel te van de binnenstad van Zie rikzee geldt. Een tweede vast stelling was hiermee noodza kelijk geworden. Afweging belangen Geen probleem zo bleek tij dens de raadsvergadering van gisteravond, maandag. Ook de fractie van de PvdA schaarde zich bij monde van mevrouw M. R. de Jong-van Loo achter de verlenging. „Ondanks dat we eerder tegen de sloop van het gebouw waren kunnen we nu instemmen met het voor stel. De klachten van de bewo ners kunnen we ons voorstel len, maar er is ook een ander belang, namelijk dat van socia le woningbouw voor ouderen. De enige mogelijkheid is om 39 woningen te bouwen. Bij minder huizen wordt de woning duurder en wordt het onmogelijk hier te wonen voor mensen met een kleine beurs". De heer J. J. Geleijnse (VVD) toonde zich. verheugd met het standpunt van de socialistische fractie. „Het is van belang dat we in deze zaak een unaniem standpunt innemen". Ook hij kon zich enkele bezwaren van de omwonenden voorstellen. „Het is een afweging van be langen, de medaille heeft twee zijden. Ik kan daarom niet tot een andere conclusie komen". Ook ging de VVD-voorman nog in op de brief die vertegen woordigers van het Actiecomi té Manhuisstraat hebben ge stuurd aan de verschillende raadsleden. In deze brief houdt het comité enkele raadsleden aan hun opmerking tijdens in formele bijeenkomsten waarin werd gezegd dat er inderdaad te snel goedkeuring aan de .plannen was gegeven. „Ik wil graag weten wie die raadsle den zijn. Ze zitten in ieder ge val niet in mijn fractie", aldus Geleijnse. Ondanks zijn begrip voor het standpunt van het Ac tiecomité hield ook de heer C. Legemaate (CDA) vast aan het eerdere standpunt van zijn fractie. „We verdedigen de so ciale woningbouw aan de Man huisstraat, het is één van de laatste grote plekken in Zierik zee waar dit mogelijk is". Bur gemeester mr. J. J. P. M. Assel- vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - De inzameling van oud papier en karton is in de provincie Zeeland voor verbetering vatbaar. Dat blijkt uit een onderzoek van het Milieupunt Zee land. In het NMP-plus wordt uitgegaan van een bepaald streefcijfer. Dat streef cijfer wordt volgens het Milieupunt in Zeeland niet gehaald. „Het streefcijfer wordt niet gehaald omdat de burgers niet al hun papier aanleveren en/of niet alle burgers hun papier (kunnen) afgeven", aldus het Milieupunt. woner dicht in de buurt van dat streefcijfer. De overige Zeeuw se gemeenten zitten in de buurt van of onder de 50 kilo per in woner per jaar. Op Schouwen- Duiveland wordt gemiddeld 52,6 kilo oud papier per per soon per jaar opgehaald. Het apart inleveren van oud papier en karton is voor de meeste Nederlanders de ge woonste zaak van de wereld. Toch komt er volgens het Mi lieupunt nog een flinke hoe veelheid op de afvalberg te recht. In het NMP-plus wordt uitgegaan van de inzameling per jaar van 75 kilo per inwo ner. Alleen de gemeente Dom burg komt met 74,8 kilo per in- Op Schouwen-Duiveland wordt gemiddeld 52,6 kilo oud papier per inwoner per jaar opgehaald. (Archieffoto). Gescheiden inzameling Volgens het Milieupunt is ge scheiden huisvuilinzameling een belangrijk middel tot ver kleining van de afvalberg. „Het scheiden aan de bron van herbruikbare fracties uit het afval levert een aanzienlijke bijdrage aan een beter milieu door de besparing van grond stoffen en energie", aldus het Milieupunt. Men voegt daar aan toe dat gescheiden inzame ling van huisvuil niet alleen milieutechnisch, maar ook fi nancieel aantrekkelijk is. „Zo zijn voor 1993 de stortkosten van het huishoudelijk afval in Zeeland fors gestegen", aldus het Milieupunt. In Zeeuwsch-Vlaanderen zou het volgens het onderzoek zelfs om een stijging met vijftig pro cent gaan. Die kosten zouden terugge bracht kunnen worden door ge scheiden huisvuilinzameling. Dat gebeurt echter volgens het Milieupunt nog veel te weinig. Ook op het gebied van de inza meling van oud papier en kar ton zit er nogal wat verschil tussen de verschillende ge meenten. In alle Zeeuwse ge meenten wordt oud papier in gezameld door verenigingen, kerken en liefdadigheidsinstel lingen. Er worden verschillen de methodes gebruikt. In West- kapelle en Tholen brengen de mensen zelf hun oud papier naar een bepaald adres. In an dere gemeenten wordt het oud papier door de verschillende organisaties en verenigingen aan huis opgehaald. Naast papier afkomstig van huishoudens komt er ook veel oud papier vrij bij bedrijven. In Zeeland zetten volgens het Milieupunt enkele bedrijven een container neer terwijl an deren het op laten halen door verenigingen. Een van de pro blemen waar men mee kampt voor wat betreft de oudpapier- inzameling is de prijs. Door een overschot op de oud- papiermarkt in Nederland is de prijs drastisch gezakt. Alle gemeenten in Zeeland ver strekken subsidies aan de or ganisaties en instellingen die het oud papier ophalen. Het gaat daarbij om een subsidie in de vorm van een garantieprijs per kilo. Dat garandeert de in zamelaars een vast inkomen per kilo, hetgeen stimulerend werkt. „De kosten van zo'n garantie prijs zijn echter marktafhan kelijk. De uit te keren subsidie door de gemeente stijgt bij een daling van de papierprijs", al dus het Milieupunt. Bevorderen Het Milieupunt pleit voor het bevorderen van de oudpapier- inzameling. „Gemeenten zijn de aangewezen instanties om deze bevordering tot stand te brengen", aldus het Milieu punt. „Zij kunnen instrumen ten inzetten en zo de inzame ling vorm geven". Als instru menten noemt het Milieupunt de al eerder aangehaalde subsi dies, maar ook een goede voor lichting naar de burgers toe. In verschillende gemeenten wordt gebruik gemaakt van aankon digingen in dc plaatselijke kranten en in Goes, Vlissingon en Wissenkerke wordt een af- valkalcnder uitgebracht waar op ook de inzameling van oud papier wordt vernoemd. vervolg pagina 2 Politiek is geen zaak van beginselen, het is een zaak van tact. Louis Latzarus Iets zachter HET WEER Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Minimumtempera tuur omstreeks 4 graden, middag- temperatuur ongeveer 15 graden. Zuidelijke wind, matig kracht 3 4. 3 DÉN OSSE Brouwershaven wil inrichting jachthaven Den Osse af ronden. 5 INLAGEN De verdroging van de Weversinlaag is met verschillen de maatregelen aangepakt. 6 UITVOERING Zenuwen, enthousiasme en muzikale hoogstandjes in Zierikzee. 8 VOETBAL WIK beleefde afgang tegen SKNWK in de strijd om de Nieuwsbode Trofee. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WESTENSCHOUWEN - Aan de Kampweg te Westenschou- wen werden maandag twee personenauto's opengebroken. Tussen 11.00 en 12.30 uur werd uit de auto van de heer L. uit het Duitse Krefeld een radio cassetterecorder, een walkman en polstas ontvreemd. Onge veer op hetzelfde tijdstip, tus sen 11.30 en 12.30 uur wérd ook de auto van mevrouw T.,uit het Duitse Gummersbach-Berg- hausen opengebroken. Uit dit voertuig werd een fotocamera en een leren jas gestolen. WESTENSCHOUWEN - In de nacht van maandag op dinsdag werd mevrouw S. uit de ge meente Westerschouwen aan gehouden omdat zij een auto bleek te besturen terwijl ze te veel alcoholhoudende drank op had. De automobiliste werd om on geveer 01.00 uur aangehouden toen ze over de Lageweg te Westenschouwen reed. Uit een blaastest met het ademanaly seapparaat op het politiebu reau te Zierikzee bleek dat zij 605 ug/1 alcohol in haar li chaam had. Mevrouw S. werd gedagvaard om zich voor de rechter te verantwoorden voor haap gedrag. Ook werd haar rijbewijs door de politie inge vorderd. ZIERIKZEE - Op donderdag 1 april wordt bij de Openbare Basisschool 't Kofschip te Zie rikzee het opgeknapte school plein opnieuw en officieel in gebruik genomen. Het plein wordt heropend door de wethouder van onderwijs D. van der Wekken en oud ambtenaar van onderwijs de heer J. de Back uit Zierikzee. Zij verrichten de officiële han deling om 17.00 uur. Aanslui tend op dit evenement wordt in het schoolgebouw een bazaar gehouden die tot ongeveer 21.00 uur duurt. De opbrengst van de bazaar is bestemd voor activiteiten die men in school verband met de leerlingen van 't Kofschip wil doen. De bazaar omvat onder meer een rad van avontuur, een spookhuis, een pereboom en diverse spelen. BRUNSSUM - De Zuidlim burgse gemeente Brunssum geeft geen vestigingsvergun ning aan de proefdierenfokke rij Harlan Sprague Dawley (HSD). Op initiatief van de Dierenbescherming en de Bond tot Bestrijding van Vivisectie hebben 7.500 inwoners van Brunssum bij de gemeente ge protesteerd tegen de komst van het bedrijf. Eerder kantte de gemeente Onderbanken zich al tegen de komst van HSD. Blijf op de hoogte van al het nieuws opSchouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. t~ ZZN j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1