Kijkdoos van 'Javaanse jongens' bij afscheid van Rijkspolitie Zeeland 'Tolhuis'-kruising in april klaar Eerste Nieuwsbrief Milieupunt Zeeland Eerste officiële stap naar Regionale Politie Zeeland RIJKSPOl 'Grotere gemeenten must voor economische ontwikkeling Zeeland' Aanrijding op Laan van Saint Hilaire Voorjaars vergadering VVV Schouwse Kust i ooor steeds wsselende_^ 1 leklies en o hebbc„ MAANDAG 29 MAART 1993 NR 25332 3 MIDDELBURG - ,,Ik verklaar hiermee de Rijkspolitie in Zeeland tot voltooid verleden tijd". Met deze woorden besloot de voormalige districtscommandant van de Rijkspolitie in Zeeland én huidige chef Regio nale Politie Zeeland de heer A. A. Smeels zijn toespraak. De heer Smeels sprak die historische woorden vrijdagmiddag in het politiebureau te Middelburg tijdens de afscheidsbijeenkomst van het district Zeeland van het Korps Rijkspolitie. Onder druk van de rijksoverheid worden de rijks- en gemeentepolitiekorpsen in Nederland omgevormd tot regionale politiekorpsen. Dat betekent dat ook de Rijkspolitie Schouwen- Duiveland ophoudt te bestaan. De politiemensen die in de regio werkzaam zijn vormen straks onderdeel van de Regionale Politie Zeeland. en het adres van de heer Van Zaal in Weesp. Binnen vijf mi nuten kon men via de telefoon een afspraak maken voor een interview en zo het verhaal compleet maken. Het boek geeft een beeld van de persoonlijkheid en het werk van een aantal mensen die bij de Rijkspolitie werkten. „Het is een terugkijkdoos met plaat jes en verhaaltjes waarmee we getracht hebben een stukje cul tuur en de geschiedenis van de Rijkspolitie Zeeland in beeld te brengen, zonder de pretentie dat het allemaal historisch ver antwoord is", aldus de heer Van Mourick. Hij besloot zijn inleiding met de volgende zinnen: „De rijks politie was een stuk van ons le ven. De rijkspolitie betekende iets voor ons. De rijkspolitie is historie en wordt opgeborgen in onze herinnering, in ons ge voel, in ons leven. De Rijkspo litie Zeeland is een stuk verle den geworden. De rijkspolitie Zeeland is nu: plaatjes in een doos. Plaatjes om terug te kij ken". De aanduiding Rijkspolitie behoort tot het verleden. Voortaan is het Regionale Politie Zeeland. (Archieffoto). De Rijkspolitie in Zeeland be-: stond 48 jaar. Lang genoeg om een herdenkingsboek aan te wijden vonden politiemede werkers K. Hamelink en J. van Mourick. Zij namen bijna twee jaar geleden het initiatief om dat te doen en afgelopen vrij dag werd het eerste exemplaar van het boek Terugkijkdoos Rijkspolitie Zeeland 1945 1993 door de heer Van Mourick aan geboden aan de nieuwe chef re gionale politie Smeels. Hij om schreef het boek, waaraan acht mensen meewerkten-, "daarbij als; de 'terugkijkdoos van de Javaanse jongens'. Een uit drukking die voortkwam uit het merk shag dat een van de medewerkers aan het boek rookt en het feit dat de politie mensen hun werkzaamheden aan het boek in nevelen pro beerden te hullen om het een verrassing te houden. Het boek is namelijk bestemd als afscheidscadeau voor alle medewerkers en oud-medewer kers van de Rijkspolitie in Zee land. Uit een toelichting van de heer Van Mourick werd dui delijk dat het de nodige moeite heeft gekost om het boek te realiseren. „We vonden het een goed idee waarvan we zeiden: Dat doen we even. Maar er zit een groot verschil tussen zeg gen en doen". Hij ging uitge breid in op de diverse manie ren waarop men dat onder vond. - Schrift als rapportenboek Onder meer toen men in het politie-museum een schrift vond dat vlak na de Waters noodramp werd gebruikt als rapportenboek in Ouwerkerk. Het bleek in eerste instantie niet mogelijk om de wacht meester J. M. van Zaal, die daarin werd genoemd, nog op te sporen. „We toonden aan col lega's archieffoto's uit Ouwer kerk in de Loop dat men de heer Zaal daarop zou herken nen. Toen dat niet het geval was, belden we alle mensen in Zeeland op die Van Zaal heten. Niemand had, familie bij de po litie gehad. Ook de Algemene Inspectie kon niet helpen van wege afbouw en opruiming van de archieven". Tben men de moed al bijna had opgegeven zette de drukker van het boek in december 1992 de samenstel lers alsnog op het goede spoor. Hij wist dat het stamkaarten archief van de Algemene In spectie in het politie-museum terecht was gekomen. De kaart vermeldde de pensioendatum Begrip voor gevoelens De nieuwe chef Regionale Poli tie Zeeland, Smeels liet duide lijk blijken begrip te hebben voor deze gevoelens en er zelfs in te delen. „Van een feest en van een feestgevoel is op dit moment noch bij jullie noch bij mij sprake, nu we mét de ver warrende gevoelens die ons toch al beheersen-definitief af scheid nemen van het district Zeeland van de Rijkspolitie". Hij hield zijn collega's voor dat men ondanks die gevoelens verbonden blijft in wat politie mensen echt met elkaar ver bindt. „Dat is niet de vorm. Die vorm is de buitenkant, een kerstboom, een stuk papier waarop door middel van streepjes en hokjes functiona rissen met andere functionaris sen, afdelingen met afdelin gen, diensten met diensten en districten met districten aan elkaar werden getekend". ZIERIKZEE - Vroeger moest men er snelheid verminderen om tol te betalen, sinds enkele maanden moet men er zachter rijden vanwege de vele rood/witte verkeershekjes, waarmee wordt aangegeven dat weg werkzaamheden worden uitgevoerd. De kruising aan de Zuid-Beve- landse kant van de Zeeland- brug bij Katseveer wordt door de Directie Milieu en Water staat van de provincie Zeeland aangepast. „Van een rommelig kruispunt mét tolhuisjes er op maken we een standaard krui sing zonder tolhuisjes", aldus de heer A. Lievense, die als projectleider bij de werkzaam heden is betrokken. Het kruis punt wordt gerealiseerd op ba sis van nieuwste inzichten op het gebied van verkeersveilig heid. Dat houdt in dat per rich ting enkele rijstroken worden gemaakt waarop weggebrui kers elkaar niet kunnen inha len. Ten behoeve van het ver keer dat op de kruising wil af slaan worden voorsorteervak- ken gemaakt. De werkzaamheden kosten in totaal 700.000 gulden en nemen ongeveer vier maanden in be slag. Ze begonnen direct na nieuwjaar met het afbreken van de tolhuisjes en het voor bereiden van de wegwerk zaamheden. Inmiddels zijn die voor een groot deel gerealiseerd. De heer Lievense verwacht dat de nieuwe kruising eind april he lemaal gereed is. Tbt die tijd wordt het verkeer er door mid del van borden op geatten deerd dat niet harder mag wor den gereden dan vijftig kilo meter per uur. Volgens de heer Lievense hou den zich daar maar enkele weg gebruikers aan. Na oplevering van de kruising geldt ter plaatse een maximum snelheid van tachtig kilometer per uur. Op de kruising ivaar vroeger de tolhuisjes van de Zeelandbrug stonden, wordt hard gewerkt aan een aanpassing van de rijstroken. (Foto: Joop van Houdt). Maatschappij voor Nijverheid en Handel over herindeling: ZIERIKZEE - Het departement Zeeland van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del staat helemaal achter een toekomstige herinde ling van de gemeenten in Zeeland. Dat blijkt uit een brief van het departement aan provinciale staten van Zeeland. Het departement concludeert dat het algemene streven van de provincie is om tot grotere gemeenten te komen. Daar kan het departement zich helemaal in vinden. „Voor een goede eco nomische ontwikkeling in Zee land is het volgens ons een ab solute must om tot grotere ge meenten te komen", aldus het departement. „Wij zijn van me ning dat het niveau en de daad kracht van besturen en uitvoe rende organen daardoor zal toenemen", aldus het departe ment. Onvoldoende In de ogen van het departe ment schiet de bestuurskracht in kleinere gemeenten vaak te kort. „Nog te vaak signaleren wij in onze provincie dat ont wikkelingen die van groot be lang zijn voor de regionale eco nomie onvoldoende onderkend worden door kleine gemeenten en daardoor onvoldoende sup port krijgen", aldus het depar tement. Men haast zich te zeg gen dat men alle respect heeft van bestuurders en ambtena ren van kleine gemeenten. „Tbch zijn wij van mening dat zij doorgaans niet of nauwe lijks in staat zijn om belangen die verder gaan dan de eigen gemeentegrenzen te overzien. Voorbeelden hiervan zijn er he laas te over, zoals onder meer de Dammenroute, de ontwik kelingen op Neeltje Jans, de problematiek rond de financie ring van het Veerse Meerschap en Zeeland Airport", aldus de brief. Het departement stelt dat het een goede zaak zou zijn als gemeenten van een zodanig kaliber zouden zijn dat zij een gelijkwaardige gesprekspart ner zijn in onderhandelingen en besprekingen met provincie en rijk. Het departement verwacht dat een herindeling ertoe zal lei den dat ook het functioneren van de provincie, zowel be stuurlijk als ambtelijk, in kwaliteit zal toenemen. „Tbt slot pleiten wij voor een zoda nige herindeling dat gemeen ten ontstaan van 20.000 of meer inwoners, conform de eerdere uitspraken van het college van gs. Met name in de regio Zeeuwsch-Vlaanderen is ons inziens een verdergaande her indeling nodig dan die welke nu door het college van gs voor gesteld. In het bijzonder plei ten wij voor één gemeente in de kanaalzone. Ter informatie organisaties en overheden ZIERIKZEE - De eerste Nieuwsbrief van het Milieu- punt Zeeland is uit. Doel van de Nieuwsbrief is om de diverse organisaties en overheden te informeren over eikaars milieu-activiteiten. ,,Op deze wijze kunnen ervaringen, deskundigheden en specifieke kennis worden uitgewisseld", aldus het Milieupunt Zeeland in een persbericht. De Nieuwsbrief van het mi lieupunt kan volgens het mi lieupunt een basis vormen voor het in samenwerking uitvoeren van projecten of activiteiten. ZIERIKZEE - Bij een aanrij ding op de Laan van Saint Hi laire werden twee personenau to's zo zwaar beschadigd dat ze moesten worden weggesleept. Het ongeluk vond vrijdag plaats om ongeveer 18.30 uur toen de heer De B. uit de ge meente Brouwershaven met een personenauto vanuit de Scheldestraat de kruising met de Laan van Saint Hilaire wil de oversteken, om in de West straat terecht te komen. Hij zou daarbij op de kruising geen voorrang hebben gegeven aan een personenauto bestuurd door de heer A. uit de gemeen te Brouwershaven, die over de Laan van Saint Hilaire reed. Er ontstond een aanrijding waar bij beide voertuigen zwaar werden beschadigd. De inzit tenden liepen geen noemens waardige verwondingen op. RENESSE - Donderdag 1 april houdt de VVV Schouwse Kust haar voorjaarsvergadering. De vergadering wordt gehouden in hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse en begint om 20.00 uur. Op de agenda van de vergade ring onder meer de jaarversla gen over 1992 van respectieve lijk de VVV's Renesse en Haamstede. Ook de te ver wachten investeringen van VW Schouwse Kust komen tijdens de vergadering aan de orde. Na de pauze geeft S. Min nes, consulent van de Stichting Recreatiewerk Zeeland, een toelichting op Pinksteren 1993 en het Zomerprogramma voor 1993. Ook het mobiliteitsscena rio wordt tijdens de VW- vergadering ter discussie ge steld. Voor het opzetten van dergelij ke samenwerkingsprojecten, het zoeken naar partners en dergelijke, is het milieupunt graag bereid een nuttige rol te spelen. Het Milieupunt Zee land is een onafhankelijk informatie- en coördinatiepunt voor de uitvoering van milieu activiteiten. Het milieupunt richt zich daarbij op bedrijfs-, overheids- en andere organisa ties die voor de kwaliteit van het milieu in Zeeland een ver antwoordelijkheid hebben of willen nemen. Het milieupunt probeert de communicatie tussen die ver schillende organisaties te sti muleren en de activiteiten via coördinatie op elkaar af te stemmen. Het doel is om tot een doelmatiger en resultaat gerichte aanpak van milieu problemen te komen. Deze in formatie is op aanvraag voor iedereen beschikbaar. De Nieuwsbrief levert informatie over de gehele breedte van het milieu. „Het is echter onmoge lijk om in iedere Nieuwsbrief ieder onderwerp aan bod te la ten komen. Derhalve zal ook niet iedere uitgave voor ieder een altijd even relevant zijn. Wel wordt ernaar gestreefd om alle thema's aan bod te laten komen", aldus het persbericht. DEN BOSCH - In Den Bosch heeft van 21 tot en met 26 april het tiende Jeugdtheater Festi val plaats. Er zijn voorstellin gen uit Nederland, de VS, Bel gië, Italië, Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland'op di verse plekken in de stad. Advertentie SÖ^WAMNHUIS Tfl. 01116-13*3 \&edspto.e,e-sn 1 40% K0RTIH6] VnSBOK tOTTOen, i dingsrek WARSNHUIS T«1 01116 UO Verwachting t/m vrijdag 2 april WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht zuid 4 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht zuid 3 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 40% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht noordw. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 30 mrt. Zon op 07.17, onder 20.06 Maan op 11.00, onder 02.57 Eerste Kwartier: 31 mrt. (06.10) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het zonnige en koude weer loopt op zijn einde. Bewolking van oude Oceaanfronten boven de Britse eilanden dringt heel lang zaam naar het oosten op. Vannacht merken we daar nog niet veel van. Het is opnieuw helder, maar omdat de oostelijke wind wat sterker in kracht is dan de afgelopen nachten, wordt het niet meer zo koud. Aan zee wordt een minimumtempera tuur verwacht van plus 3 graden, in het oosten van het land daalt het kwik nog tot min 2 graden. Morgen begint de dag nog zonnig, maar van het westen uit neemt de bewolking toe. Eerst is dat sluierbewolking, la ter wordt het wolkendek dikker, maar er valt geen regen uit. De mid- dagtemperatuur ligt met 11 graden weer wat hoger dan we de afgelo pen dagen gewend waren. Landin waarts waait het matig, windkracht 3 4, aan de kust af en toe krachtig, windkracht 6 uit richtingen tussen zuidoost en zuid. Na morgen neemt de bewolking verder toe en vooral donderdag wordt er wat regen ver wacht. De temperatuur loopt nog wat verder op en ligt 's middags rond de 13 graden. Met de nacht vorsten is het dan voorlopig weer gebeurd. AMSTERDAM - Koningin Bea trix en prins Claus zijn van plan op zaterdag 17 april in het Concertgebouw in Amsterdam een concert bij te wonen van het European Community Youth Orchestra, onder leiding van Bernard Haitink. Dit con cert maakt deel uit van een se rie concerten die plaatsvinden ter gelegenheid van de voltooi ing van de restauratie van het Maarschalkerweerd-orgel. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video Ook uw specialist voor camcorder-accessoires St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODE Hï Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 u'ur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld ta worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- Qe advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3