GRATIS ADVERTENTIE Aanrijding auto en bromfietsers UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Hoogaars Vrouw Adriana overgedragen aan Stichting Museumhaven Zierikzee 9 0 'Toneelspelen is altijd spannend want je krijgt geen herkansing' ZIERIKZEESCHE ffi"" NIEUWSBODES Te veel gedronken dé krant van schouwen-duiveland! j 'De museumhaven ligt op koers en de vaart zit er in' 3 KIJKDOOS 7 VOETBAL 9 SPORTVERKIEZING Regiedebuut Maja Groenenboom voor Op Drift trekt veel publiek GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de famillebérichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. H drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Minder zon HET WEER Vannacht weinig bewolking, mini- mumtemp. van plus 3 aan zee. Overdag toenemende bewolking maar tot de avond droog. Middag- temp. 12 graden. Wind zuidoost tot zuid, matig, kracht 3 4, in de kustgebieden af en toe krachtig, 6. U MAANDAG 29 MAART 1993 149e JAARGANG NR 25332 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE In centrum Dreischor DREISCHOR - In Dreischor'vond zaterdagmiddag een gecompliceerde aanrijding plaats waarbij een personenauto en twee bromfietsers waren betrok ken. De heer S. uit de gemeente Brouwershaven werd als gevolg.daar van per ambulance naar liet Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis vervoerd. De aanrijding gebeurde om on geveer 16.40 uur toen de heer L. uit Bruinisse met een perso nenauto door de Weststraat in Dreischor reed, in de verboden rijrichting. Op de kruising van de Weststraat met de Meester Pieter Moggestraat botste een bromfietser op zijn auto. Het was de heer S. uit Dreischor die over de Slotstraat in de richting van de Bogerdweg reed. Door de klap kwam de bromfietsbestuurder vijf me ter verder in de Pieter Mog gestraat terecht, terwijl zijn bromfiets tegen de ruit van de woning van de heer N. in de Weststraat vloog en die ver nielde. De heer N. uit de ge meente Middenschouwen, die de kruising ongeveer tegelij kertijd met S. en ook op de bromfiets naderde, remde hef tig om een aanrijding met de auto van L. te voorkomen. Hij kwam daarbij ten val en zijn bromfiets schoof alsnog onder de auto van de Bruenaar. Bij de aanrijding werden zowel de auto als de beide bromfietsen beschadigd. S. werd licht ge wond naar het ziekenhuis over gebracht. ZIERIKZEE - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd de heer M. uit de gemeente Duive- land door de politie aangehou den omdat hij een auto be stuurde terwijl hij te veel alco hol gedronken bleek te heb ben. De automobilist werd om onge veer 04.30 uur door de politie gecontroleerd. Uit een proef met het ademanalyse-apparaat in het politiebureau te Zierik zee bleek dat de man te veel al cohol in zijn lichaam had om nog een auto te mogen bestu ren. Hij kreeg een transactie aangeboden om de overtreding met een (flinke) boete af te doen en een rijverbod opge legd. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. I JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: I telefoon handtekening: j Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, fiQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. voor bepaalde situaties en dan vraag ik hen te reageren zoals hun personage zou reageren. Dus niet: hoe reageert Renske Poll (een van de hoofdrolspe lers in een van de stukken, red.), maar: hoe reageert Karen Nash". Uit het hoofd Een van de belangrijke dingen op het toneel is de tekst en het is de ervaring van Maja Groe nenboom dat het uit het hoofd leren van een tekst vaak een struikelblok vormt. „Maar het begint allemaal met die tekst, pas als je die van buiten kent kun je pas goed beginnen met het instuderen van èen rol". Hoe hoog men de prestaties op wil stuwen hangt af van de am bities van de individuele spe lers en van de toneelvereniging als geheel. Maja Groenenboom stelt zelf behoorlijk hoge eisen aan de toneelspelers. „Het punt is dat je anno 1993 veel meer concurrentie hebt dan vroeger. Nu is er televisie, het uitgaansleven, de film Voor haar was het verzorgen van een avondvullende voor stelling waarin drie totaal ver schillende stukken op de plan ken werden gebracht een pri meur. „Ik heb eerder wel met ad hoe toneelgroepjes aan ex perimenteel toneel gedaan, ook als regisseuse, maar dit is toch iets heel anders. Ook voor de toneelspelers. „Je moest echt volgens een bepaald sche ma repeteren, anders gingen die drie toneelstukken door el kaar heen lopen", aldus de re gisseuse. Op de vraag wat ze zelf leuker vindt, regisseren of toneelspelen, antwoordt ze na enig nadenken. „Als die vraag mij een jaar geleden gesteld was had ik zonder aarzelen geantwoord dat ik toneelspe len zelf leuker vind. Maar nu is het de combinatie van to neelspelen en regisseren die ik het leukste vind". In Gast uit Maamroneck ging het om de eenzame vrouw van een geslaagd zakenman die om haar 23-jarig huwelijk te vie ren de suite huurt waar zij des- vervolg pagina 2 De geschiedenis heeft een grote kalmerende kracht. Victor Duruy De Rijkspolitie Zeeland blikt terug middels de Terug kijkdoos. O 5 MILIEUREGELS 1 Milieuregels zijn vaak te ondoorzichtig en ingewik keld. Sportvereniging Renesse is nog steeds in de race voor de kampioenstitel. Peter van Vossen werd verkozen tot sportman van het jaar. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Onder het toeziend oog van de genodigden onthulde F. K. Vos (geheel rechts) het visserijnummer van de Vrouw Adriana. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - ,,Ik ben met mijn hele gezin gekomen, want voor ons is het toen een soort afscheid. Maar het schip ligt er geweldig bij en ik ben blij dat het niet in Frankrijk of Japan ligt maar hier in Zierikzee". Dat zei W. Scholtes, voormalig eigenaar van de Hoogaars Arm 17, vrijdag in een korte toespraak ter ere van de overdracht van het geheel in originele staat verkerende schip aan de Stichting Museumhaven Zierikzee. De Oude Haven in Zierikzee is voortaan de thuisbasis van de Vrouw Adriana. „De museumhaven ligt op koers en de vaart zit er in". Met die woorden begon ing. Ph. H. van Doorne, voorzitter van de Stichting Museumhaven Zie rikzee vrijdag zijn toespraak ter gelegenheid van de over dracht. Voordat Van Doorne de geschiedenis van de Arm 17 be lichtte meldde hij dat momen teel druk gewerkt wordt aan de restauratie van de klipper Kinsbergen. „De tweede fase van de restauratie is bijna ach ter de rug en het is de verwach ting dat het schip over enkele weken in de Museumhaven ligt", aldus Van Doorne. „Het schip is dan nog niet ge heel in oorspronkelijke staat. Dat komt in de- derde fase van de restauratie". Voor de verdere restauratie van de Kinsbergen en de Vrouw Adriana is alles bij elkaar nog zo'n vijftigduizend gulden no dig. „De sponsoractie is dan ook nog steeds gaande", aldus Van Doorne. Hij meldde dat ie dere sponsor die meer dan 3000,- bijdraagt vergast wordt op een vaartocht met de in 1878 gebouwde houten hoog aars. De Vrouw Adriana, voor heen de Vrouwe Elize, werd oorspronkelijk gebouwd en in gericht voor de garnalen- vangst, zo bleek uit het verhaal van Van Doorne. De thuishaven van het schip was Arnemuiden. De romp van het schip is ge maakt van eikehout en het is één van de weinig overgebleven nog varende hoogaarzen die voorzien is van een spriettuig. Het schip is al sinds twintig jaar in particuliere handen. „Wij waren dan ook zeer ver heugd toen wij vorig jaar de kans kregen het schip te ko pen", aldus Van Doorne. Voor een bedrag van 80.000,- wis selde het schip van eigenaar. De Stichting Museumhaven kon dat bedrag zelf niet op hoesten. De Slavenkas, een in 1735 opgericht fonds voor het toentertijd loskopen van Zie- rikzeese zeelui die gevangen waren genomen door kapers, schoot de Stichting Museumha ven te hulp. „Van hen kregen wij een lening, en een ruime tijd om die af te betalen", aldus Van Doorne. De Slavenkas stel de echter wel één voorwaarde: de schoolkinderen van Zierik zee zouden tegen kostprijs een vaartocht met het schip mee moeten mogen maken. Een voorwaarde waar de Stichting Museumhaven graag aan wil voldoen. Voor het zover is wil de Stich ting Museumhaven- - eerst de met de hulp van vrijwilligers de Vrouw Adriana verder in originele vissersmansuitvoe- ring terugbrengen. Het is de bedoeling dat de Arm 17 bij di verse maritieme evenementen acte de présence gaat geven. De bemanning wordt gerecruteerd uit vrijwilligers van de Vereni ging Vrienden Museumhaven. In samenwerking met de voor malige eigenaar van het schip vervolg pagina 2 mensen denken dat komedie makkelijk is, maar het is een van de moeilijkste dingen op het toneel. Er moet een lach in zitten, maar die moet er niet te dik bovenop liggen want an ders wordt het ongeloofwaar dig", aldus Maja Groenen boom. Met dat in het achter hoofd lag de keuze voor stuk ken van Neil Simon voor de hand. Simon schrijft over al ledaagse zaken, alledaagse conflicten. Veel mensen her kennen «ichzelf en de stukken en dat maakt ze licht verteer baar terwijl het toch behoor lijk pittige teksten zijn", aldus de regisseuse. Maja Groenenboom volgt in Middelburg een drie-jarige op leiding tot regisseuse. „Dat is best pittig ja, maar ik vind het heel leuk om te doen", aldus de regisseuse. Een stuk, zo stelt ze, staat of valt vaak met de re gie. „Je kunt nooit de spelers de schuld geven als iets niet goed gaat. Dat is jouw verant woording als regisseur". Regis seur zijn van een amateurgezel schap is veelomvattend. „In het professioneel toneel heb je mensen voor het licht, mensen voor het decor maar in het amateurtoneel zijn dat alle maal zaken waar de regisseur voor verantwoordelijk is". Volgens Groenenboom is het een voordeel als je als regis seur ook zelf als acteur of actri ce op het toneel gestaan hebt. „Je kunt je beter inleven in de toneelspelers. Zelf doe ik op het toneel als regisseuse nooit voor hoe ik denk dat een be paalde scene gespeeld moet worden. Ik geef alleen aanwij zingen", aldus Maja Groenen boom. Zij probeert de to neelspelers helemaal in de huid te laten kruipen van het personage dat zij gestalte moe ten geven. „Ik plaats de spelers RENESSE - ,,In de film mag je als het moet zeventien keer een scene overdoen, maar als je op het toneel staat moet je het in één keer goed doen. Je krijgt geen herkansing". Aan het woord is Maja Groenenboom. Zij is sinds zes jaar lid van toneelvereniging Op Drift uit Renesse en afgelopen weekend debuteerde ze als regisseuse voor de eigen vereniging. Vrijdag speelde Op Drift voor de vijf Schouwse afdelingen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP). Zaterdag werd voor de Renesser toneelliefhebbers gespeeld. Voor haar eerste optreden met Op Drift koos mevrouw Groe nenboom voor drie eenakters van Neil Simon. „Er zijn drie redenen waarom ik voor deze drie stukken heb gekozen. Op de eerste plaats wist ik dat ik deze stukken aankon, ten twee de wist ik dat Op Drift deze stukken zou kunnen spelen en ten derde zijn het stukken die voor het publiek leuk zijn om te zien. En het gaat er mij toch uiteindelijk om dat de mensen een leuke avond hebben", aldus de regisseuse. De keus voor komedies was ook een bewuste keuze. „Veel Sam Nash (Wout Lokker), de geslaagde maar gestresste zakenman, bekijkt zichzelf in de spiegel en schrikt.... (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1