'T ZONNETJE IN HUIS? VAC houdt zich steeds vaker ook met woonomgeving bezig Schuur wordt pension Zierikzee overweegt bijdrage festival Cultureel Gekleurd stukken Jaarverslag Vrouwen Advies Commissie voor de Woningbouw Expositie Jan Steen Geld terug CD Neil Young Boete Veronica Lachend paard Hondepoep OOK DAARVOOR KUNTU TERECHT BIJ DE OPEL DEALER. DEOPEL DEALER. BETAALBAAR BETERA- VRIJDAG 26 MAART 1993 NR 25331 5 Leden van de Vrouwen Advies Commissie voor de Woningbouw bekijken een bouwtekening. (Archieffoto). ZIERIKZEE - De Stichting Vrouwen Advies Commissie voor de Woningbouw Schouwen-Duiveland wil waar mogelijk haar werkterrein verbreden. De woonomgeving neemt daarbij een belangrijke plaats in. Dat staat in het jaarverslag van de commissie over 1992. Maart Oosterland Expositie Bets Jacob-Hock. Blauwe Keet. Tijdens openingstijden restaurant. Tot en met 27 maart Burgh-Haamstede Expositie L. Vlieger in Bewaerschole, van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met maandag 5 april Zierikzee Expositie van werk van Anton Pieck. Biblio theek De Stolpe. Gedurende de openingstij den van de bibliotheek. Tot en met dinsdag 25 mei Zierikzee Expositie schilderijen Elly Engelsman. Hal len Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Tijdens openingsuren ziekenhuis. Tot en met 31 december Neeltje Jans Herdenkingstentoonstelling Watersnood ramp. Ir. Topshuis, Delta Expo, 10.00-17.00 uur. Tot en met maart op maandag en dinsdag gesloten, met uitzondering van 22 en 23 fe bruari (voorjaarsvakantie), en vanaf novem ber gesloten op maandag en dinsdag. De VAC bestaat uit dertien vrouwen uit de regio die zich via cursussen en opleidingen hebben bekwaamd in het lezen en beoordelen van bouwteke ningen. Zij zetten zich als vrij williger in om bouwtekenin gen voor sociale woningen en plannen voor het inrichten van de algemene woonomgeving kritisch te bekijken. Daarbij wordt vanuit het standpunt van de toekomstige gebruikers gelet op de kwaliteit en de ge bruiksvriendelijkheid van wo ningen. Men adviseert vaak kleine veranderingen die het praktische gebruik van de wo ningen verbeteren. Zoals het verplaatsen van binnendeuren op een zodanige wijze dat te gen de huiskamermuur meer ruimte ontstaat voor het plaat sen van bijvoorbeeld kasten. De VAC beoordeelt bouwteke ningen van bijvoorbeeld eenge zinswoningen, ouderenge- ZIERIKZEE - In de periode van zondag 28 maart tot en met 17 april wordt in Zeeland voor de derde achtereenvolgende keer het festival Cultureel Ge kleurd gehouden. Voor het eerst dit jaar zijn er ook activi teiten op Schouwen-Duive land, zoals onder meer een lee- scursus in Zierikzee rond de schrijfster Tsitsi Dangaremb- ga. Voor dit festival willen b en w van Zierikzee vijfhon derd gulden geven. Dit voor stel wordt maandag 29 maart door de Zierikzeese gemeente raad besproken tijdens de maandelijkse raadsvergade ring. Aanvang: 19.30 uur. B en w willen dit festival fi nancieel ondersteunen omdat het verzoek volgens het college voldoet aan het criterium dat een activiteit in aanmerking komt voor een subsidie als de- schikte woningen, rolstoelge bruikers geschikte woningen en andere vormen van sociale woningbouw. Dat gebeurt meestal op verzoek van de wo ningbouwverenigingen in de regio. Vorig jaar werden op ver zoek van Beter Wonen tekenin gen beoordeeld van huizen die werden gebouwd in Haamste de en Noordwelle en de bouw.- tekeningen voor de woningen die worden gebouwd in het ser- vicewoningencomplex aan de Burgemeester van Eetenstraat in Nieuwerkerk. Het beoordelen van plannen voor de algemene woonom geving gebeurt meestal op ver zoek van een van de zes ge meenten op Schouwen- Duiveland. De gemeenten ge ven de VAC jaarlijks een subsi die om de onkosten van hun werkzaamheden te dekken. In 1992 beoordeelde de VAC op verzoek van de gemeente Brou wershaven het verlichtings- ze gericht is op voorlichting en bewustwording. Ook de leden van de welzijnscommissie, die schriftelijk zijn benaderd de len die mening. Voor de ge vraagde vijfhonderd gulden willen b en w de reserve educa tieve voorlichting en ontwik kelingssamenwerking gebrui ken. Tijdens deze raadsverga dering moet de gemeenteraad bovendien opnieuw een voor- bereidingsbesluit nemen voor de Manhuisstraat. Dit om de bouw van 39 voor ouderenbe- woning geschikte woningen mogelijk te maken. Het nieuwe voorbereidingsbesluit is nodig omdat de gemeente het vorige voorbereidingsbesluit voor de ze lokatie niet tijdig heeft ver lengd. De agenda voor deze raadsver gadering vermeldt ook de mo gelijkheid om een gedeelte van Advertentie plan in Noordgouwe waarmee de gemeente de sociaal onveili ge plekken in dat dorp wilde verbeteren. De adviescommis sie bezocht het Bruse college van b en w om ook daar advies uit te brengen over het verbete ren van sociaal onveilige plek ken in het dorp. Leden van de VAC bezochten in 1992 bouw vergaderingen, on derhielden contacten met bur gemeesters en voerden een woongeriefonderzoek uit in het Zierikzeese servicewonin- gencomplex De Vrijburg en het woonzorgcentrum Poortershof in Brouwershaven. Men be zocht de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland om zich te informeren over de proble men rondom de verwerking van afval. Verder werden de nodige vergaderingen van lan delijke en provinciale VAC- organisaties, themadagen en studie-middagen bezocht. de zoute gracht met behulp van microbiologisch baggeren te schonen. Dit is nodig omdat het water en de waterbodem van deze gracht niet voldoen aan de normen van de algeme ne milieukwaliteit. Dit blijkt uit onder meer stankoverlast, vissterfte en een overschrij ding van de normen voor ver schillende stoffen. Wat de kwa liteit van de waterbodem be treft is het saneren van de bo dem eveneens gewenst. Daarvoor wil de gemeente het bedrijf Consulmij uit Bergam bacht inschakelen. Dit bedrijf heeft een methode van biolo gisch baggeren ontwikkeld. Door het toevoegen van een mengsel van bacteriën en kalk achtige stoffen wordt de af braak van de aanwezige orga nische stoffen versneld, waar door de hoeveelheid slib wordt Ook gingen leden van de VAC naar vergaderingen van de Ver enigingsraad van Beter Wonen en het bestuur van de Christe lijke Woningbouwvereniging en onderhield men contacten met architecten die vaak in op dracht van deze woningbouw verenigingen werken. Omdat de regelingen en nor men die vanuit het ministerie va,n VROM worden opgelegd steeds worden aangepast, is de Vrouwen Advies Commissie at tent op het behoud van de kwa liteit in de sociale woning. In verband met het steeds verder overhevelen van het woningbe- leid van Rijksoverheid naar de gemeenten, is het volgens de VAC van belang dat zij, als ver tegenwoordiger van de woon consument, in een zo vroeg mo gelijk stadium wordt betrok ken bij de onderhandelingen tussen gemeenten en opdracht gevers. gereduceerd. Hoewel het pro ject in totaal 168.620,- (exclu sief BTW) bedraagt moet Zie rikzee aanmerkelijk minder betalen: 23.500 gulden. Dit om dat het ministerie van econo mische zaken 37,5% van de kos ten voor zijn rekening neemt en ook van het waterschap een bijdrage in de kosten 20.000,-) wordt verlangd. Het bedrijf zelf betaalt ook een aanzienlijk bedrag voor dit project. Voor de twintigdui zend gulden die van Zierikzee wordt gevraagd wil de gemeen te de reserve milieu-aangele genheden gebruiken. Besluit Ook over diverse subsidiever zoeken moet de raad een be sluit nemen. Dat geldt onder meer voor het verzoek van het Literair Samenwerkingsver band Schouwen-Duiveland voor het subsidiëren van lite raire lezingen. Hiervoor wordt een bedrag van vijfhonderd gulden gevraagd. Op zich heb ben b en w geen bezwaar tegen het verstrekken van dat be drag, maar wel vindt het colle ge het correcter als uitgeverij De Koperen Tuin/boekhandel De Vries zich als commerciële instantie uit het samenwer kingsverband terugtrekt. Eveneens positief staan b en w jegens het verstrekken van een subsidie aan de werkgroep Tbe- gankelijkheidsbevordering Schouwen-Duiveland. Op ba sis van nieuwe gegevens is het college bereid deze werkgroep de gevraagde 406,- te geven. Ook bij de andere gemeenten heeft de werkgroep subsidie gevraagd. Een ruime meerder heid binnen de welzijnscom missie wil van die subsidie een jaarlijks terugkerend iets (een structurele subsidie) maken. Alleen de VVD is voorstander om deze subsidie vooralsnog voor een jaar toe te kennen. Dit gezien alle ontwikkelingen wat betreft de Wet Voorzienin gen Gehandicapten. AMSTRDAM - Het Rijksmu seum in Amsterdam organi seert in het najaar van 1996 een grote overzichtstentoonstel ling met werk van de Neder landse schilder Jan Steen (1626-1679). De tentoonstelling wordt in samenwerking met de National Gallery in Washing ton gehouden. De tentoonstelling is tot stand gekomen op initiatief van de National Gallery. De topstuk ken van de zeventiende eeuwse schilder zullen daar vooraf gaand aan de presentatie in Amsterdam te zien zijn. Voor het Rijksmuseum staat de ten toonstelling voor de maanden november tot en met januari gepland. Jan Steen is vooral bekend om zijn voornamelijk moraliserende huistaferelen. Er zijn meer dan 800 schilderij en bewaard. De tentoonstelling in het Rijksmuseum bestaat waarschijnlijk uit 40 tot 60 schilderijen. AMSTERDAM - De platen maatschappij en distributeur van de CD „The Lost Tapes" van Neil Young zijn bereid om kopers van de CD hun geld te rug te geven. Ze hebben hier toe besloten omdat er inmid dels veel twijfel bestaat over de echtheid van de CD. Eind januari spande de officië le vertegenwoordiger van Neil Young in Nederland, Warner Music, een kort geding aan te gen BCD en Bertus Distributie, waarin Warner de echtheid van „The Lost Thpes" betwistte. Besloten werd het kort geding voorlopig op te schorten in af wachting van een onderzoek door TNO. Maandag worden de voorlopige resultaten van dat onderzoek verwacht. Hangen de het onderzoek werd de bet wiste CD al uit de handel ge haald. BCD heeft nu besloten dat, onafhankelijk van de uit komsten van het TNO-onder- zoek, de CD definitief uit de handel wordt genomen. Men sen die zich bekocht voelen, kunnen hun geld terugkrijgen door de CD te retourneren aan de platenfirma of distributeur onder vermelding van een bank- of gironummer. HILVERSUM - Het Commissa riaat voor de Media heeft Vero nica vrijdag een boete van hon derdduizend gulden opgelegd wegens ongeoorloofde reclame voor het attractiepark Euro Disney. In een uitzending van Neder land Muziekland afgelopen na jaar werd volgens het commis sariaat op zeer wervende wijze reclame gemaakt. Het pro gramma begon met een één mi nuut durende promotiefilm. Daarnaast werden tussen de optredens door diverse attrac ties uitgebreid besproken. Ook werd de kijker voorgehouden dat de afstand tussen Neder land en het attractiepark per auto in vier uur kan worden af gelegd. Daarmee is in de visie van het commissariaat de uit zending uitermate geschikt om het publiek positief te stem men. De ledactle behoudl zich hel recht voor ingekomen stukken in te korten Plaatsing betekent niet dat de inhoud door do redactie wordt onderschreven Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briel schri|ver; waarvan naam en adres bi] de redactie bekend moeten zijn. Graag wil ik reageren op het ingezonden stuk van de heer M. C. Geleijnse te Haamstede betreffende het lachende paard zoals gefotografeerd geduren de het Straofeest te Scharendij- ke. Alhoewel ik de eerste zal zijn te bevestigen dat de heer Ge leijnse een paardeliefhebber pur-sang is, moet het mij van het hart dat zijn bemerking op een aantal gronden ongefun deerd is. Allereerst moet worden vastge steld dat een paard van nature geen enkele vreugde beleeft aan het rondrijden met een mens op de rug. Uit de mond van de heer Geleijnse zelve heb ik reeds in mijn eerste van hem genoten les mogen lerën dat een paard slechts uit .gebrek aan doorzettingsvermogen de mens op zijn rug gedoogt, en nimmer uit al of niet wederke rige liefde voor de mens; ook niet op de manege van de heer Geleijnse. Dit vastgesteld zijnde wil ik voorts opmerken dat het inter preteren van de gelaatsuit drukking van een paard een schier onmogelijke zaak is. Het is zelfs de heer Geleijnse niet gegeven uit een detailopname te kunnen concluderen dat het paard in kwestie een arm dier is dat onderhevig is aan een on draaglijk lijden, al of niet op zettelijk berokkend. Zo is bij voorbeeld algemeen bekend dat een paard dat met opge krulde lippen de tanden ont bloot slechts iets (onaange naams) ruikt en niet lacht. Lachen is iets dat een paard niet kan, of het nu bereden wordt door de heer Geleijnse of door de gewraakte amazone. Lachen en humor zijn gevoe lens welke niet aan dieren zijn voorbehouden, en in zoverre is het bijschrift inderdaad on juist. De berijdster echter voetstoots als dieronvriende lijk te betitelen gaat daarente gen meer dan één stap te ver. Het paard in kwestie heet Re- letta. D.e berijdster heeft het dier ten koste van grote finan ciële en lichamelijke inspan ning behoed voor een vroegtij dige gang naar het slachthuis. Zij heeft het paard in welbe wuste zelfopoffering onttrok ken aan de wedstrijdsport en kan aldus, doch ook in rij- kunstig opzicht, eenieder tot voorbeeld dienen. Als een paard ooit reden tot la chen zou hebben, is het voorze ker Reletta. Dat de heer Geleijnse juist in de éénhonderdste seconde wel ke de getoonde foto behoefde vermocht te zien wat hij slechts wilde zien, is in ons aller ogen een wrange onrechtvaardig heid. De gevoelens van een jon ge amazone, bij wie verant woordelijkheidszin prevaleer de boven ambitie, zijn hier op smadelijke en ongegronde wij ze besmeurd. Dat de heer Geleijnse eerst de balk uit het eigen oog verwij- dere! G. Meijer, Kerkwerve Beste hondenliefhebbers, even een woordje van mens tot mens. Wanneer u uw hond uit laat vanuit alle richtingen van Zierikzee, maar vooral de mén sen uit Plan West die in groe pen hun wandeling maken* via Het Bolwerk, De Havendijk, Het Eerste Weegje terug naar huis, laat u hond dan niet poe pen op Het Bolwerk. Daar wo nen wij namelijk, de bewoners van de Hoofdpoortstraat „zij de Het Bolwerk". Wat bij u de achtertuin is, is bij ons in de zo mer Het Bolwerk. Als wij dan buiten op het platte dak van de keuken zitten te genieten van de zon, zitten we ook in de stank van hondepoep en -pies, die als een naar aroma over de achterkant van onze woningen waait. Dat is geen pretje. Ik wilde ook de gemeente Zierik zee vragen of het mogelijk is om bij het parkeerterrein Het Bolwerk een hondentoilet te maken, gewoon een afgébaken- de plek voor deze dieren. De beesten kunnen er niets aan doen, die moeten hun behoefte doen. Maar hun bazen bepalen waar dat gebeurt en dan moet er ook een plaats voor zijn. Dus gemeente, doe je best voor de beesten. J. Bil, Hoofdpoortstraat 21, Zierikzee. Dc voordelen van een zonnedak in de auto zijn natuur lijk bekend. Minder bekend wellicht is het feit dat u daarvoor perfect terecht kunt bij dc Opel dealer. Deze werkt uitsluitend met topklasse kwaliteit en bouwt uiterst vakkundig in. Met garantie. F.n verrassend voor delig. Daar word je toch meteen 'n stuk vrolijker van? NIEUWERKERK - De schuur aan de Kerkring 49/51 in het midden van Nieuwerkerk wordt omge bouwd tot een klein pension voor logies met ontbijt. Tijdens de openbare raadsvergadering gaf de Duivelandse gemeenteraad donderdagavond haar fiat aan dit plan. Men tvas het eens met het colle ge van burgemeester en wethouders, dat van mening is dat een kleinschalige pensionvoorziening wel past in het centrum-gebied van Nieuwerkerk. Hel betreft een initiatief van de heer en me vrouw Glerum uit Nieuwerkerk die in de woning naast de schuur wonen. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5