'Zeeland nog lang niet veilig voor de fietsers' Itec com Elf procent Zeeuwse bevolking zegt niet rond te kunnen komen Lek Handel ivoor aan banden Draadloze telefoon Voorjaars concert Eurokotter vist zeemijn op Dader steek partij aangehouden ENFB-Zeeland-voorzitter J. Midavaine: Onderzoek naar de arme kant van Zeeland VRIJDAG 26 MAART 1993 NR 25331 3 „Heb je het al gehoord? Wat..? Nou, van dieWie kent ze niet? Met roddels en geruchten heeft een ieder wel eens te ma ken gehad. Vervelend als ze over jezelf gaan en niet zo posi tief zijn bedoeld, leuk wan neer je in het geheim over ie mand anders kan praten. Soms echter kunnen geruchten een eigen leven gaan leiden en op een gegeven moment zelfs zo sterk worden dat iedereen erin gaat geloven. Zo gonsde in de gemeente Brouwershaven al geruime tijd het gerucht dat de plaatselijke ijsbaan lek zou zijn. Bij de werkzaamheden om van het gras van de ijsbaan een parkeerterrein te maken, zou een gat in de folielaag on der het gras zijn ontstaan. In beginsel zag het gemeentebe stuur er geen gat in om verdere aandacht aan het gerucht te schenken. Maar toen er telken male weer vragen over het lek werden gesteld in de raadsver gaderingen en ook op straat het lek meer en meer onder werp van gesprek werd, werd besloten tot een nader onder zoek. Het gemeentebestuur van Brouwershaven toonde ondanks het vermeende gat in de ijsbaan aan geen gat in de hand te hebben. Pas als het bu reau Witteveen en Bos, het bu reau verantwoordelijk voor de aanleg van het parkeerterrein had bewezen dat er geen gat in de ijsbaan zat, zou hun werk worden opgeleverd, zo werd bepaald. Het onderzoek werd ingesteld en nauwkeurig werd nagegaan hoever het waterpeil na ruim drie weken was ge daald. Dit bleek zo weinig te zijn, dat van een gat groter dan een dubbeltje geen sprake kon zijn en zodoende kon in de ge meente opgelucht adem wor den gehaald. Wie er met de ge ruchten over de vermeende lekkage van de ijsbaan is be gonnen, weet niemand. Ook dat lek is nooit boven water gekomen. Maar dat terzijde. Wat ik nou laatst toch heb ge hoord. Onder de Dikke Toren in Zierikzee schijnt een mid deleeuwse schat begraven te DEN HAAG - Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij heeft de handel in ivoor van de Afrikaanse oli fant aan banden gelegd. De handel in dit ivoor dat is ver worven na 4 maart van dit jaar, is verboden. Het verbod is on derdeel van een wijziging van de Wet bedreigde uitheemse diersoorten (BUD). Tegelijk is een aantal soorten vogels, kro kodillen en schildpadden en de Tibetaanse olifant aan de lijst toegevoegd. Op grond van de wet mogen de beschermde dieren niet wor den gehouden of verhandeld. Dat geldt ook voor dode die ren, herkenbare delen en pro- dukten daarvan, zoals bij voor beeld het ivoor. Eigenaren en handelaren kunnen voor 1 juli een ontheffing bij het ministe rie aanvragen voor dieren en 'onderdelen' die al voor 4 maart in hun bezit waren. Het ministerie schat zeker 2000 tot 3000 extra aanvragen te krij gen voor dieren die op de lijst zijn bijgekomen. Vorig jaar be handelde het meer dan 10.000 aanvragen voor dieren die al op de lijst stonden. De dieren die aan de lijst zijn toegevoegd zijn, naast de Tibetaanse oli fant, de Nühlenbergs Schild pad, de Pantseren Breedvoor- hoofdkrokodil, de Himalaya- en Kleine Jaarvogel, de Filip pijnse Kakatoe, de Norfolk Ei land Kakariki, de Goudschou- derparkiet, de Japanse Witte Ooiveaar en de Scheierma- chers Pauwfazant. DEN HAAG - PTT Telecom gaat vanaf 1 april de concur rentiestrijd aan met de goed kope, niet-goedgekeurde draadloze telefoons, waarvan er in Nederland veel in omloop zijn. De nieuwe draadloze 'Or lando 100' zal vanaf 249 gulden verkrijgbaar zijn. De nieuwe draadloze PTT tele foons zijn gebaseerd op de per 1 april door het ministerie van Verkeer en Waterstaat toegela ten standaard. Ze werken op officieel vrijgegeven lage fre quentieband en hebben een be reik van 150 meter. Ze zijn be veiligd tegen het bellen op an dermans kosten, terwijl de kans op meeluisteren door an deren met eenzelfde type tele foon zeer gering is. Verwachting t/m dinsdag 30 maart WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht oost 3 Maandag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht noordoost 3 Dinsdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 27 mrt.Zon op 06.24, onder 19.01 Maan op 07.38, onder 28 mrt.Zon op 07.22, onder 20.03 Maan op 09.15, onder 00.01 29 mrt.Zon op 07.20, onder 20.04 Maan op 10.02, onder 02.04* Eerste Kwartier: 31 maart (06.10). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Nederland kan zich opma ken voor een zonnig weekeinde. Daar moet we) meteen aan toege voegd worden dat het vrij koud is, want zowel zaterdag- als zondag middag komt het kwik niet veel ho ger dan een graad of acht. En 's nachts vriest het op veel plaatsen. Gelukkig staat er niet al te veel wind; de noord tot noordoostenwind is boven Jand hooguit matig van kracht, windkracht 3. Dit rustige weer hebben we te danken aan een hogedrukgebied. Het strekt zich uit van Lapland tot aan het zuiden van Frankrijk. Een dergelijk hogedruk gebied is niet zomaar van de weer kaart verdwenen en computerbere keningen laten dan ook zien dat het hogedrukgebied tot na het weekein de een stempel op het Nederlandse weer blijft drukken. De aanvoer van droge en koude lucht houdt maan dag nog aan, zodat het weer dan nog niet veel verandert. Op de Euro pese weerkaart vinden we niet al leen maar hogedruk. Een depres sie, die morgen boven de Adriati- sche Zee ligt, zorgt in zuidoost- Europa voor onstandvastig weer. Uit de vele wolken valt in landen als Ita lië en Griekenland, en in het vroege re Joegoslavië, plaatselijk flink wat regen. Advertentie je kan het dak op! (bèl comtec voor antenne en schotel installatie) 01110-16387 ZIERIKZEESCHE® NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183.00 Bij autom. afschr. f 173.00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W, Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld ta worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- pe advertentieprijzen zijn exclusief 17'/2% B.T.W. ZIERIKZEE - Liefhebbers van koormuziek komen zondag 4 april aan hun trekken. In de Concertzaal in Zierikzee tre den dan namelijk drie groepen op: het RET Mannenkoor uit Rotterdam, The Gents, Main- port Barbershop Singers Rot terdam en het Gemengd Koor uit Spijkenisse. Dit voorjaars concert begint om 20.15 uur. De aanleiding voor dit bijzon dere voorjaarsconcert is het reisje van het RET Mannen koor ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het koor. Zij varen vijf dagen in Zuid- West Nederland en België en verzorgen in hun overnach tingsplaats Zierikzee dit con cert. Hun optreden wordt ge volgd door een optreden van The Gents Mainport Barber shop Singers Rotterdam en het Gemengd Koor uit Spijkenisse. Het RET-mannenkoor zingt on der meer werken van Dwor- jetzky, de evergreen My Old Kentucky Home, Lara's theme uit Dr. Zjivago en Blowin' in the wind van Bob Dylan. Het concert is een initiatief van Zierikzee Aktief. BURGHSLUIS - De Eurokot ter KG 7 van de gebroeders Bout in Colijnsplaat heeft gis teren, donderdagmiddag, in de Oude Roompot een zeemijn op gevist. Schipper Danny Bout nam con tact op met de mijnoprui- mingsdienst m Vlissingen, die op haar beurt enkele specia listen naar de KG 7 dirigeerde. Aan boord van de kotter werd het explosief onschadelijk ge maakt. Daarna werd de mijn in de buitenhaven bij de Room- potsluis aan de wal gezet en af gevoerd. ROTTERDAM - De Rotterdam se politie heeft donderdag d'e vermoedelijke dader gear resteerd van de steekpartij woensdagavond op Perron Nul. Het gaat om de 33-jarigè Rotterdammer P. M. die op straat in het centrum van Rot terdam werd aangehouden. Hij heeft nog niet bekend. De steekpartij, die ontstond na een ruzie over drugs, kostte het leven aan een 37-jarige Rotter dammer. Het steekwapen is nog zoek, zo heeft de woord voerster van de politie donder dagavond meegedeeld. Domi nee Visser, de initiatiefnemer van de opvang en gedoogplaats voor verslaafden naast het Centraal Station, was aanwe zig toen de ruzie woensdag avond laat uitbrak. Hij kon de politie niet meer tijdig waar schuwen omdat de politiepost bij Perron Nul op dat tijdstip onbemand was. Visser gaat met de politie overleggen over beter toezicht. Hij denkt daar bij aan een pasjesregeling. Het onderzoeksbureau heeft in opdracht van de werkgroep meerdere peilingen verricht onder ongeveer 1200 huishou dens in Zeeland die volgens de onderzoekers representatief zijn voor alle huishoudens van Zeeland. Verder is een steek proef gedaan van 1000 huishou dens uit de kaartenbakken van de sociale dienst. De eerste re sultaten van de peiling zijn nu bekend. Alarmerend Van alle Zeeuwen verklaart 3,2 procent zich arm tot zeer asm hetgeen voor ongeveer 10.500 personen staat. Met dit cijfer wordt de omvang van de bene denste laag van het 'inkomens gebouw' zichtbaar. Ongeveer 11 procent van alle inwoners van Zeeland verklaart niet rond te kunnen komen. In dit getal zitten ook mensen met goede inkomens die door wat voor omstandigheden dan ook de eindjes tijdelijk of defini tief niet meer aan elkaar kun nen vastknopen. Bij de cliënten van de sociale diensten - de mensen met een bijstandsuitkering of een RWW-uitkering - is de situatie volgens de eerste uitdraaien alarmerend. Ruim 57 procent van de ondervraagden zegt niet rond te kunnen komen. Het standpunt van de ondervraag den over het regeringsbeleid inzake de WAO spreekt boek delen. Het door de regering tot voor kort gevoerde beleid krijgt maar steun van 41 pro cent van de bevolking. De rest distantieert zich van het rege ringsbeleid. Een kwart van de ondervraag den vindt dat de WAO'ers on rechtvaardig behandeld zijn. Zo'n 28 procent onthoudt zich van een mening. Zes procent van de ondervraagden wil zich niet uitspreken over (onrecht vaardigheid, maar heeft wel heel specifieke andere opvat tingen. Opmerkelijk is het ant woord op de vraag aan de Zeeu wen of zij willen meebetalen aan handhaving van de WAO. Zestig procent van de onder vraagden zegt via de belastin gen mee te willen betalen aan een handhaving van de WAO en dat is volgens de onderzoekers opmerkelijk te noemen. ,,Er blijkt sprake te zijn van een so ciale en financiële solidari teit", aldus een persbericht van de Werkgroep Arme Kant van Zeeland. Een minderheid van 19 procent zegt er niets voor te voelen om met de belasting druk die voortvloeit uit hand having van de WAO geconfron teerd te worden. Ongeveer 21 procent van de ondervraagden is er nog niet uit of vindt de vraag niet aan de orde. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video Ook voor een bijzondere CD St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ENFB-voorzitter J. Midavaine: 'Een geïrriteerde automobilist is gevaarlijk voor fietsers en voetgangers'. (Archieffoto). BURGH-HAAMSTEDE - „Zeeland is nog ver weg van het predikaat 'Verkeersveilig' met betrekking tot mensen die zich trachten te verplaatsen door ge bruik te maken van een rijwiel". Dat schrijft J. Mi davaine, voorzitter van de afdeling Zeeland van de Fietsersbond ENFB in een open brief aan ing. J. I. Hennekeij, gedeputeerde voor verkeer en voorzitter van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land. De brief werd deze week overhandigd aan Hen nekeij tijdens een plenaire vergadering van het ROVZ. In de open brief heft de afde ling Zeeland van de Fietsers bond ENFB een waarschuwen de vinger richting Zeeuwse overheid. ,,Als het huidige be leid van gemeentebesturen en andere overheidsorganen, waarbij de tendens met betrek king tot het autovrij maken van stads- en dorpskernen, zich voortzet zal men met deugde lijke alternatieve oplossingen moeten komen ten aanzien van de bereikbaarheid van en de verplaatsingsmogelijkheden binnen een kern", aldus de open brief. Mini-busjes In de open brief wordt de sug gestie gedaan om middels mini-busjes een soort lijn dienst te onderhouden tussen parkeerterreinen buiten het centrum naar het centrum van stad of dorp. De ENFB vindt dat er ook veel meer voorzie ningen voor fietsers moeten komen. ,,De politiek dient snel te komen met een concrete aan pak van stallingsvoorzienin gen voor fietsen. Indien men aan de ene kant stads-, woon-, en werkcentra leefbaarder maakt waardoor meer mensen gebruik zullen gaan maken van de fiets zal de desbetref fende overheidsinstelling zich dienen te realiseren dat er sim pelweg veel fietsenrekken moeten komen", aldus de open brief. Het is volgens de ENFB zaak dat de overheid snel inspringt op veranderde situaties. In ver schillende steden blijft het ge meentelijk beleid volgens de fietsersbond achter bij het zich veranderende gedrag. Met be trekking tot de plannen voor de Westerschelde Oever Verbin ding (WOV) laat de ENFB geen enkele onduidelijkheid over haar standpunt bestaan. „De WOV-plannen dient men te zien als een moeizaam opgeblazen ballon die op springen staat. Fietsers in Zeeland hebben geen belang bij de aanleg van een WOV in welke vorm dan ook". 'De veren laten varen en aan de overkant weer op de pedalen', dat is het motto van de Fiet sersbond ENFB. „Een WOV aanleggen betekent Zeeland a*% vakantieland in de uitver koop gooien", aldus de open brief. ,,De provincie zal haar identiteit verliezen en een on derdeel worden van het transport-tracé tussen Enge land en het Europoortgebied". De fietsersbond voorspelt over last op Zuid-Beveland door zwaar vrachtverkeer. „De ooit door de provincie bestempelde 'stiltegebieden' worden door sneden door een overvloedig aantal vrachtwagencombina ties waarbij de decibellen het gehele jaar door carnaval vie ren", aldus de ENFB. Pijlerdam onveilig De noord-zuid verbinding, die ontstaat door aanleg van de WOV, zal volgens de fietsers bond ook de nodige invloed hebben op stadswijken van on der meer Middelburg. „Een overvloed aan rode stoplichten zal menige Middelburgse fiet ser doen besluiten op regenach tige, winderige herfstdagen op slag kleurenblind te worden". In de brief gaat de ENFB ook in op de veiligheid van fietsers die gebruik maken van de weg over de Stormvloedkering. Men vraagt zich af wat het pro vinciaal bestuur gaat doen om de veiligheid van recreërende fietsers op het fietspad van de Stormvloedkering te verbete ren. Volgens de ENFB wordt nu nog vaak oneigenlijk ge bruik gemaakt van het fietspad door recreatie- en werkverkeer. De ENFB maakt zich verder zorgen om de veiligheid van mensen die, vanaf de bushalte, te voet de kruising Zeeland- brug-Noordlangeweg moeten oversteken. Volgens de fietsers bond wordt ter plaatse sinds het verdwijnen van de tolhuis jes veel harder gereden dan voorheen. Ook vraagt de ENFB aandacht voor de veilig heid van de fietsende scholier. De fietsersbond legt aan het provinciaal bestuur de vraag voor of de risico's voor de fiet sers die gebruik maken van pa rallelwegen, zoals die tussen Zierikzee,en Bruinisse, nog ac ceptabel te noemen zijn. „De provinciale overheden zullen hun beleid dat fietsvriendelijk heet te zijn daadwerkelijk moeten aanpassen", aldus de ENFB. ZIERIKZEE - Ruim drie procent van alle Zeeuwen rekent zichzelf tot de armen of zeer armen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Wetenschappelijk bureau Van der Pas in opdracht van de Werkgroep Arme Kant van Zeeland. Volgens het onderzoek heeft ongeveer elf procent van de Zeeuwse bevolking te kampen met een chronisch geldgebrek. Elf procent van de Zeeuwen kan de eindjes niet (meer) aan elkaar knopen. (Archieffoto).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3